KLAPPEN UIT DE SCHOOL VAN VOGELHOUDERSVERENIGING ONS GENOEGENhè, maar een „Ons Genoegen"-lid TROK IN SCHETS VAN BELANGRIJK NIEUWS DAT DE AANDACHT TROK IN 1925 Bezig zijn met vogeltjes Knallend het nieuwe jaar in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1980 Nr. 22836 7 7 weet meer. Er zijn drie soorten: ge- pigmenteerde kanaries, vetstofkana ries en postuurkanaries en dat is dat.' Het nieuwe jaar wordt bij heel wat families ingeluid met een knallende kurk van een lekker flesje wijn. Bij de meeste Nederlanders praten we dan over een Duitse Sekt, bij sommi gen over Asti Spumante en bij een enkeling over echte Champagne. Drie eeuwen geleden waren de Champagne wijnen nog gewone licht rode of witte wijnen, die alleen af en toe in het voorjaar na de oogst wat mousseerden of prikkelden. Dat laatste werd echter meer als nadeel dan als voordeel beschouwd. Totdat een monnik van de Abdij van Hatvil- liers bij Reims op het idee kwam om te proberen die mousserende eigen schap te behouden. Pas na 20 jaar lukte hem dat. Drie eeuwen later is de Champagne nog steeds de fijnste mousserende wijn die wij kennen. Alleen de wijnen uit de streek rond Reims en Epernay mogen de naam Champagne dragen. ZIERIKZEE, december. Er zijn talrijke mensen, die zich met vogeltjes bezig houden; tropische vogeltjes, par kieten, kanaries, in allerlei soorten. Die vogeltjes trip pen, vliegen en maken hun eigen geluidjes in meters lan ge en brede volières, want wie een beetje voor een vo geltje voelt zorgt er voor dat deze gevederden een riante behuizing hebben. De vrije natuur wordt daarmede niet helemaal vervangen, maar 't scheelt haast niets. Bovendien - dat is een belangrijk tegenwicht - het natje en droogje is voor de vogels zeker gesteld. Daarvoor zorgt de baas, die het er maar mooi druk mee heeft. Kijk, men kan wel een vrije voge laar zijn, maar dat is al te individua listisch. Men zorgt dan weliswaar zelfstandig voor de vogeltjes, maar wie een beetje mee wil praten (en handelen) in de vogeltjes wereld, sluit zich aan bij een vogelvereni ging. Feitelijk is dat natuurlijk een vogelhoudersvereniging, maar dat is zo'n lang woord. Een vogelvereni ging dus, zoals ons (aller) „Ons Ge noegen" te Zierikzee, die bestaat sinds september 1973. Zeg maar, dat toen de moedervereniging „Zang en kleur" te groot was geworden en daaruit is „Ons Genoegen" geboren. Het was - bij wijze van spreken - een pop, waaruit een fraaie kanarievogel is gegroeid. Kerngezond, zes en dertig leden, een enthousiast bestuur, een fikse jeugdafdeling en pas een tentoonstel ling 1980 achter de rug, die een doorslaand succes werd. Men - dat moet er even bij - moest evenwel uitwijken naar Oosterland voor onderdak, want Zierikzee zit niet dik in zijn zalen, die voor vogel tentoonstellingen geschikt zijn en de Concertzaal; nee toch té lastig en na tuurlijk ook een beetje duur. Voor de oorlog Vogeltjes houden dateert al van voor de oorlog, maar niet zo fre- kwent of in organiek verband. Die „uplift" kreeg de vogelarij na de oor log en nu weer, want - zegt de voorzit ter L. J. d^ Ijlruijn - „de mensen krij gen ook wat meer vrije tijd en het vo- gelhouden neemt toe in populariteit. Het -is trouwens financieel nog te overzien, in tegenstelling langzamer hand met de duivenhouderij, die door de stijgende prijzen, niet onaan zienlijk duurder wordt". Overigens zijn er wel enthousiastelingen, die én duiven doen, én vogels. Een hele vrije-tijds-onderneming „Verdienen" Een lid van „Ons Genoegen" be taalt 30,— per jaar kontributie, maar daarmee kan het werk van de vereniging niet gefinancierd. Er is echter een enthousiast - en vooral hard werkend - bestuur, dat met na me de jaarlijkse tentoonstelling aan grijpt, om met „leuke dingen" wat te kunnen verdienen. Het mes snijdt aan twee kanten; de mensen (vooral de kinderen) amuseren zich en er komt wat geld binnen. Trouwens de jeugd krijgt bij „Ons Genoegen" toch volop aandacht. Men (het bestuur) is mild voor de jeugdleden, die maar 22,— kontributie betalen. „Ons Genoegen" is aangesloten bij de Algemene Nederlandse Bond van Vogelhouders en dat is wel een nood zaak, al was het alleen maar om ver zekerd te zijn van deskundige keur meesters, die de mooiste en beste vo gels aanwijzen op de tentoonstellin gen. Sekretaris J. C. Berrevoets over de keurmeesters: „hardwerkende men sen, die zich belangeloos inzetten en met een gebakken Zeeuws visje al be taald en tevreden zijn en natuurlijk met de gemaakte onkosten". Jaarlijks kampt „Ons Genoegen" met een tekort van 400,— a 500,—, maar, als gezegd, het bestuur (zie boven) weet daar door al lerlei akties een mouw aan te passen. De voorzitter: „bij de gemeente aan kloppen om subsidie doen wij niet. De gemeente heeft op sportgebied al lasten genoeg; en we doen het tenslotte „voor ons genoegen". Dan moet het geld maar op tafel komen ook". En dat lukt blijkbaar telkens weer, ook al zijn (soms) de uitgaven hoog. Zo zit men thans weer voor de nood zaak van de aanschaf van nieuwe tentoonstellingskooien. Wat dat alle maal kost Wie 18 lentes telt, is uitgeteld als jeugdlid en schuift meestal wel auto matisch door naar de kring van oudé- re leden, die op hun beurt de jeugd - de beginners - met raad en daad ter zijde staan, want van vogels moet je wel iets af weten, om succesvol te kunnen meedraaien. „Vogelbijbel" Er bestaat - zo blijkt - een dik boek, met alles over volièrevogels, een soort „vogelbijbel", die de leden gra tis mogen lenen van de vereniging. Helemaal lezen is vrijwel uitgeslo ten; zo dik, zo zakelijk, zo „dor" is het, maar wel staat alle dokumenta- tie er in, die men nodig heeft. Dan is er het bondsblad: „Vogelvreugd", waarin elke maand een vogel uitput tend wordt besproken. Soorten Wat weet intussen een „gewoon mens" van kanaries. Nou, ze zijn geel Zo gaat het met de parkieten ook en vooral bij de tropische vogeltjes is het een wirwar van soorten en na men. Somt hipt er zó'n moeilijke doorheen, dat zelfs de keurmeester elkaar vragend aankijken. Laatst nog, met een zeldzaam soort zilver spreeuw. Tropheeën Op tentoonstellingen zijn Vooral bekers en bekertjes te winnen en wie helemaal verschrikkelijk aan de top zit kan een bondsmedaille verdienen, maar die zijn schaars. Voorzitter en sekretaris zijn in het bezit van een exemplaar. Ze vormen de kern van de vereniging, met de aanvallende bestuursleden, de heren J. Yerkaart (penningmeester en J. J. Veritraaten (kommissaris). De vereniging „be schikt" over ongeveer 300 vogels. Wie „aan vogels doet", u per dag wel enkele uren kwijt. Df diertjes moeten gevoederd, op ziekeen gekon- troleerd en uiteraard goed schoon ge houden; de jongen moeteij verzorgd en de luisbestrijding vraagt ook aan dacht. Belangrijk punt is de iasverwar- ming, want men kan trfpische vo geltjes maar moeilijk in qe kou laten zitten. Het kweken voord van kana ries is een sport apart, tanaries en parkieten vergen niet altijd „kachel- warmte", maar voor deJropen moet men het hele jaar door stoken. Echte hobby/sten Er gaat door koop, verkoop en rui ling heel wat om in hetgeorganiseer- de vogelwereldje. Soiis zijn er op zienbarende zaken. Een kollega van elders reisde (tweemail) naar Frank rijk, om een albino-tanarie op de kop te tikken a raison van 1500,—. Dat gaat al een beetje in de richting van de broodkwekes, maar die van „Ons Genoegen" zijynog wel de ech te hobbyisten. „Vogelvreugd" /ritussen plaatst ook advertenties viór te koop zijnde of aangeboden vo/els. Dat gaat dan b.v. zo: „te koopman. Zilverisabel. Isabel rood. Inteisief (gele kleur)". Daar moet je dus,wel een beetje ver stand van hebbed Een gebeuren /s een nationale ten toonstelling, wakvoor de leden - als die van andere (terenigingen - gun nen inschrijven; in verschillende in delingen (hoofd/roepen). De eerstko mende „natiotfile" vergt nog even wachten (198/ te Zwolle). Gelet wordt dan of- postuur, pigmente- ring, schoonhAd e.d.). Er zijn ook ge westelijke kampioenschappen (Mid delburg), ma/r te zeggen dat de „ge- ZIERIKZEE. Het wakkere bestuur van Ons Genoegenbestaande uit de heren L. J. de Bruijn (voorzitter), J. C. Ber revoets (sekretaris), J. Verkaart (penningmeester) en J. J. Verstraaten (kommissaris). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) westelijken" begeren liefdevol in de armen van „Ons Genoegen" te val len, zou zwaar overdreven zijn. On derling in de regio echter zijn de .vogelt j es-verho'üdingenuitste kend. Iedereen kent iedereen en de „top" heeft wel een beeld wat de di verse mensen aan materiaal in huis hebben. Dé toekomst ziet'ér'fleurig uit. Kan ook niet anders met zulke boeiende en fraai gekleurde vogels, maar de „hand op de knip" zal toch ook wel nodig zijn, want vooral het stoken wordt duurder. Faktotum van de vereniging is de heer J. Jonker te Noordgouwe een „kostelijke" man, die heel wat klus jes opknapt. Zo valt er over en rond „Ons Genoegen" heel wat te noteren en te leren „La vie est douce" („Het leven is zoet") zeggen de Fransen. Dat geldt vooral voor degenen, die 's morgens gewekt wordt door vrolijk kwinkeleren. De leden van „Ons Ge noegen" bijvoorbeeld! SCHOUWEN-DUIVEL AND, december. Traditiege trouw gaan we deze krant (ook) een eindje terug in de tijd Daar leent een oudejaarskrant zich nu eenmaal uit stotend voor, gelet op het gewenste „nostalgische sfeert je/. „Ons jaar" is ditmaal 1925; vijf en vijftig jaar gele- dus. 1925, een nog vrij arme tijd, maar - jlt aan de Beurs-„Krach" van 1929 - och een tijd van enige opleving, ieen krisissituatie toen, zoals in de dertiger jaren. Van een uitkering uit iet Gemeentefonds, had Zierikzee in 'die tijd nog niet gehoord; mogelijk was er niet eens een gemeentefonds. Toch was er dat jaar sprake van een meevaller. De stad Zierikzee kreeg een legaat van f 10.000 (toen een ka pitale som), met als doel: herstel van de Noord-Havenpoort. Dat was voor de stedelijke monumenten in ieder geval een lichtpuntje. lig waterschap „Schouwen". Het besluit steunde op een financiële noodzakelijkheid, maar G.S. van Zeeland onthielden toestemming op de invoering van deze heffing. Er moest nog wat water door de Schelde stromen, voordat het zover was. Tegen het jaareinde was niet op Schouwen-Duiveland, maar vlak in de buurt (Tholen) sprake van een vre selijk ongeluk. Een lijnbus van de dienst Bergen op Zoom-Tholen begon 's avonds op de pont (er was nog geen brug over de Eendracht) achteruit te rijden en ge raakte te water, als gevolg waarvan zeven inzittenden verdronken. Dat gebeurde vlak voor het jaareinde (29 december). Zeeland was ^r door ge schokt. Oudejaarsavond in Wenen Oostenrijks hoofdstad Wenen ein digt op 31 december het Robert Stolz- jaar (100e geboortedag van deze be roemde komponist en dirigent) met een gala-avond in de Johann Strauss- balzaal van hotel Intercontinental. ,,Wien wird schön erst bei Nacht is het motto van deze gala-avond, waaraan o.m. meewerken Marjon Lambriks (Weense Staats- en Volkso pera) en Wolfgang Witte. Marjon Lambriks was pas op de Nederland se televisie te zien met twee eigen shows. Het Austria Tanzorchester speelt op 31 december en de dansers en danseressen van de Weense Staats- en Volksopera zijn er ook bij. Wie deze unieke belevenis wilde meemaken moest ongeveer f 180,— neertellen, want bij het galabal hoort een exklusief diner (vier gangen met wijn). Geen kweekschool Veel minder mooi was het nieuws rond een in dit jaar begeerde Kweek school (opleiding onderwijzers (es sen). De gemeente troostte zich daar voor grote opofferingen en het leek er aanvankelijk op dat die opleiding et (toen) zou komen. Als gevolg van een wisseling van ministerspost (on derwijs) ging het echter allemaal niet door en de gemeente bleef met de ka ter zitten. Belangrijke figuren wer den door de dood weggenomen. Oosterland (toen uiteraard nog zelfstandige gemeente) verloor de ge ziene burgemeester J. C. v. d. Have (70), die als een geacht magistraat de streekhistorie is ingegaan. Dat gold ook voor mr. J. P. Cau, oud-president van de voormalige Zie- rikzeese rechtbank, die in het vroege voorjaar overleed. BROUWERSHAVEN. Ooit bezat Brouwefhaven deze fraaie standaardmolen. Het was de laatnan dit ty pe op Schouwen-Duiveland. De foto dajcrt van vóór 1920. Belasting- gebouwd Bijzonder veel trammelant was er met de belasting op de gebouwde ei gendom, ingevoerd door het toenma- Een foto van het zilveren jubileum van de toenmalige burgemeester van Oosterland, de heer J. C. v. d. Have (1920). (Uit: „Duiveland, zoals het was

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5