SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN Vijftien procent van de bedrijven blijkt met verlies te werken t De ekonomie in 1980 STREEKNIEIWS Dalend kledingverbruik in afgelopen twee jaar 4 DEN HAAG, 29-12. Van de Nederlandse bedrijven werkt vijftien procent met verlies. Van de grote bedrij ven (waarvan het geïnvesteerd kapitaal meer dan één miljoen gulden per jaar bedraagt) werkt één op de vier met verlies. Dit zijn twee van de uitkomsten van de jaarlijkse enquête die de 35 Kamers van Koophandel en Fabrieken onder hun leden houden. Aan de enquête heb ben dit keer 58.000 bedrijven deelgenomen. Samen vormen zij twaalf procent van het totale aantal bedrijven in ons land. Bij de deelnemers bestaan ruim één miljoen arbeidsplaatsen, ruwweg een vierde van de totale werkgelegen heid. Volgens de vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken, die de resultaten van de enquête maandag bekend heeft gemaakt, is het onder zoek als representatief te beschouwen. In 1980 is bij 44 procent van de gro te en bij veertig procent van de klei ne bedrijven de winst onder het ni veau van 1979 komen te liggen. Van een reële winstgroei was bij twintig procent van de kleine bedrijven en 26 procent van de grote sprake. De me ningen over de winstontwikkelingen zijn ongunstig: meer dan de helft van alle ondernemingen is hierover som ber gestemd. Vooral de grote detail- handelbedrijven (twee op de drie) oordelen ongunstig over deze ont wikkeling. Het oordeel over het rendement vertoont over 1980 een achteruitgang ten opzichte van vorig jaar. Van de kleine bedrijven noemt iets meer dan de helft (55 procent) het rendement voldoende. DEN HAAG. In de periode van maart 1979 tot maart 1980 is het aan tal werknemers, inklusief de deel tijd-werkers, met 68.000 toegenomen, zo blijkt uit maandag gepubliceerde voorlopige cijfers van het C.B.S. OOSTERLAND Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd in de maand december weer gekollekteerd ten bate van het werk van de Mbuma-zending door Mirjan Bakker, Connie de Bruine, Henriëtte IJzelenberg, Anja en Tine ke Meerman, Arianne Morks-en Jan- nie Steenpoorte. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de mooie som van 351,25. Waarvoor zeer veel dank aan hen die dit werk telkens gedenken willen met een gift, en niet minder de lei ding en de jongedames kollektanten. BRUINISSE Begrafenis Onder zeer grote belangstelling had maandag 29 december te Bruinis- se de begrafenis plaats van de vorige week bij een ongeluk bij de Ooster- scheldewerken omgekomen 34-jarige C. Schiiperoort. Vele kollega's van het slachtoffer volgden de lange stoet. De rouw dienst werd in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw geleid door ds. M. van Beek uit Opheusden. Een zwager van de overledene de heer C. v. d. Bos dankte voor de vele blijken van medeleven en de^grote belangstelling. AMSTERDAM, 29-12. Het Neder landse kledingverbruik is vorig jaar door bezuinigingen van de konsu- ment met 2,5 procent gedaald, terwijl voor dit jaar een verdere teruggang verwacht mag worden. Het is mogelijk dat op langere ter mijn de met de bezuinigingen ver band houdende voorkeur voor arti kelen met een langere levensduur, aangevuld met wat modische nieuw tjes, een positieve invloed zal uitoe fenen op de ontwikkeling van de Ne derlandse kledingindustrie. Op de kortere termijn viel niet aan de nega- De grote bedrijven zijn iets nega tiever: 43 procent noemt het rende ment voldoende. Ongunstige omzetontwikkeling De ongunstige omzetontwikkeling die zich in 1979 reeds aftekende heeft zich in 1980 in versterkte mate voort gezet. volgens de uitkomsten van de enquête was 1980 voor de kleine be drijven een slechter jaar dan voor de grote. Terwijl het totale kleine be drijfsleven een omzetgroei van één procent kende, nam de omzet bij de groteren met zeven procent toe. De ontwikkeling van de omzet wordt door de ruim de helft van de geën quêteerden als ongunstig beoor deeld. De meeste ongunstige invloed op de stagnerende omzet wordt volgens het bedrijfsleven veroorzaakt door de afnemende binnenlandse vraag. Met name de sektor industrie (61 pro cent) bracht dit als oorzaak naar vo ren. Volgens de vereniging van de Ka mers van Koophandel is de export- ontwikkeling het afgelopen jaar voor de grote bedrijven beter verlo pen dan voor de kleine. Kleine bedrijven Konden de grote nog een stijging van dertien procent noteren wat be treft hun exportvolume, bij de kleine bedrijven was er in het geheel geen stijging. Uit de enquête blijkt ver der, dat de gunstige exportontwikke ling voor de grotere bedrijven ertoe heeft bijgedragen dat de totale omzet het inflatietempo heeft kunnen bij houden. BONN. De Westduitse minister van verkeer Volker Hauff verwacht, dat in 1980 ongeveer 13.400 Westduit sers op de weg in de Bondsrepubliek om het leven zullen zijn gekomen. Boeken en brochures De woonwagen bewoner De Stichting woonwagenwerk midden- en noord Zeeland schrijft in de onlangs verschenen brochure over het woonwagenwerk, dat er veel is geschreven in negatieve zin over de woonwagenbewoner. De positieve en nuttige werkzaamheden die de woon wagenbewoners verrichten, halen de krantenberichten niet. tieve invloed te ontkomen, aldus de organisaties van de confectie- en de tricotage-industrie, N evec-V etriko, in hun jaarverslag over 1979-'80. Omdat de voorraden bij handel en industrie in de loop van 1979 zijn gestegen, vertoonde de marktvoor- ziening van kleding (confectie, trico tage, kousen) nog een stijging met 9 pet. tot 5,3 miljard. Rekening hou dende met een prijsstijging van 2 a 5 pet. van de Nederlandse afzet in het binnenland en een 6 pet hogere in voerprijs, blijkt de martkvoorzie- ning qua volume met 3 pet te zijn ge groeid. Slechts één op de vier kleine be drijven verwacht in 1981 belangrijke inversteringen te doen. In 1980 was die verhouding nog één op drie. De totale investeringssom is het afgelo pen jaar met 19 procent teruggelo pen. Bij de grote ondernemingen ligt dit iets hoeger: 21 procent. Waren het vroeger stoelenmatters, scharenslijpers en goede helpers van de landbouwers, tegenwoordig ver wijderen vele woonwagenbewoners op vakbekwame wijze de oude au towrakken en oude metalen. Een noodzakelijk en zinvol werk, aldus de stichting. Vaak werden de woonwagenbewo ners gedwongen een standplaats in te nemen op een stukje verwilderde wei, ergens onder aan een dijk. Dit had een isolement tot gevolg, dat weer aanleiding gaf tot vele mis verstanden over leef-, woon- en werkwijze van de woonwagenbewo ners bij de burgerbevolking. Zinvolle arbeid Het recht op zinvolle arbeid; de zorg voor het welzijn; het doorbre ken van het isolement en het bevor deren van de intergratie met behoud van de eigen identiteit, is een zorg van de Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland, die sinds 1 januari 1979 dit werk verricht. Werkgroepen daartoe worden zo breed mogelijk samengesteld. Deze groepen bestaan niet alleen uit woon wagenbewoners, maar ook personen uit het onderwijs, maatschappelijk werk, sociaal-kultureel werk, wijk- verenigingen en gemeenteraden. De werkgroepen bestaan - of zijn in voorbereiding - in Middelburg, Goes, Zierikzee, Vlissingen, Bruinisse en Tholen. „Werk maken van je toekomst" Goede voorlichting over de ar beidsmarkt is noodzakelijk voor jon ge mensen. De jeugdwerkeloosheid is een serieus probleem. „Wat«kan ik, wat wil ik en wat is er voor mij op de arbeidsmarkt te koop?" zijn vragen waar jongeren zich meer dan ooit al heel vroeg over moeten buigen. Schoolopleiding en vakkenpakket bepalen in hoge mate de toekomst mogelijkheden. Randstad Uitzendbureau heeft met de nieuwe uitgave „Werk maken van je toekomst" een boekje op de markt gebracht, dat speciaal is geschreven voor jongeren die zich willen oriënte ren op de arbeidsmarkt. De opzet van de traditionele beroepengids met een opsomming van alle mogelijke be roepen is hier bewust verlaten. Ge kozen is voor een heldere uiteenzet ting van alle sektoren van de ar beidsmarkt: wie werken waar, wat wordt er gemaakt en wat zijn de toe komstmogelijkheden voor jonge mensen in die sektoren. Niet optimistisch „Werk maken van je toekomst" is geenszins een optimistisch boekje, dat alle problemen van de jeugdwer kloosheid over het hoofd ziet en vro lijk aanwijst waar je makkelijk aan de slag komt. Het boekje is beslist niet geschreven in de trant van: als je maar een gespecialiseerd computer deskundige wordt is er voor jou geen vuiltje aan de lucht. Deze „selektieve beroepengids" wijst duidelijk op de vele valkuilen en struikelblokken, die iedereen op zijn of haar weg naar de ar beidsmarkt zal tegenkomen. Verfrissend aan deze nieuwe uitga ve, geïllustreerd met tekeningen van Peter van Straaten, is dat alles in voor jongeren begrijpelijke taal is geschreven. De pocket is dan ook ge makkelijk te lezen, als een beschrij ving van de hedendaagse ar beidsmarkt. Duidelijk is aangegeven of de opleidingsinstituten kampen met plaatsgebrek, welke vooroplei ding nodig is voor een bepaald be roep en wat de voor- en nadelen zijn van dat bepaalde beroep. „Werk maken van je toekomst" ia evenals een nieuwe herziene druk van de Randstadpocket „Werk ma ken van tijdelijk werk" voor 2,95 te verkrijgen bij alle Randstadvestigin gen. De pockets kunnen ook worden besteld bij Randstad, Postbus 12600, 1100 AP Amsterdam. Kerkdiensten voor Oudejaarsdag Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 18.30 uur eerw. heer Rouw, Ouwerkerk. 19.00 uur zie Lutherse kerk. Kerkwerve: 20.00 uur ds. Duk. Serooskerke: 19.00 uur ds. Baks. Burgh: 19.30 uur ds. Baas. Haamstede: 19.00 uur ds. Smits. Renesse: 18.30 uur drs. Mul der. Noordwelle: 18.15 uur ds. Baas. Scharendijke: 18.30 uur ds. Duk. Brouwershaven: 19.30 uur ds. Seele- man, Zonnemaire: 18.30 uur ds. See- leman. Noordgouwe: 19.00 uur zie Dreischor. Dreischor: 19.00 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 19.45 uur eerw. heer Rouw. Nieuwerkerk: 19.00 uur ds. Kuin, Ouwerkerk. Oosterland: 19.00 uur ds. Plante. Sirjansland: 19.00 uur ds. Van der Valk. Bruinis se: 19.00 uur ds. Teekens. Lutherse Kerk Zierikzee: 19.00 uur ds. Assendorp, oudejaarsdienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. Blokland. Haamstede: 19.30 uur ds. Eikelboom. Scharendijke: 19.00 uur kand. Grif fioen, Brussel. Brouwershaven: 19.30 uur ds. Koppe. Nieuwerkerk: 19.30 uur de heer A. A. v. d, Houte, Yerse- ke. Bruinisse: 19.00 uur de heer K. Baas, Ooltgensplaat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 20.00 uur ds. Urban. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. De Graaf. Kerkwerve: 19.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 19.00 uur ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Nieuwerkerk: 19.30 uur ds. Van Gel der. Oosterland: 14.30 uur ds. Van Gelder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Nieuwerkerk: 7.30 uur leesdienst. Bruinisse: 19.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 19.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 19.00 uur de heer J. Klijnsma. Leger dés Heils Zierikzee: 19.00 uur Oudejaarsslui- ting. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 19.00 uur gezongen eucha ristieviering uit dankbaarheid. Haamstede: 19.00 uur gezongen eu charistieviering uit dankbaarheid. Kerkdiensten voor Nieuwjaarsdag Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10.30 uur eerw. heer Maliepaard, Pernis. Se rooskerke: 10.30 uur Nieuwjaarsre ceptie in grote konsistorie Haamste de: 10.00 uur korte meditatie en uit wisseling van zegewensen. Renesse: 10.00 uur Nieuwjaarsontmoeting. Ouwerkerk: 10.30 uur samenkomst in de konsistorie Nieuwerkerk: 9.30 uur gez. dienst met Geref. de heer K. Baas, Ooltgensplaat. Oosterland: 10.30 uur Nieuwjaarsontmoeting in de Voorkerk, korte dienst, ds. Plan- te. Sirjansland: 10.00 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 uur ds. Tee kens. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Blokland. Haamstede: 10.30 Nieuwjaarsbegroe ting. Scharendijke: 10.00 uur prof. Mulder, Amstelveen. Brouwersha ven: 10.00 uur ds. Koppe. Nieuwer kerk: 9.30 uur zie Hervormde kerk. Bruinisse: 10.45 uur de heer K. Baas, Ooltgensplaat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Urban. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. De Graaf. Kerkwerve: 10.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 10.00 uur ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11.00 uur ds. Van Gel der. Oosterland: 9.15 uur ds. Van Gel der. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 11.45 uur leesdienst (in Ge ref. kerk, St. Domusstraat). Nieu werkerk: 9.45 uur leesdienst. Brui nisse: 10.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: Geen dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. 78 Het zou anders interessant zijn om te zien, hoe Van Flessingen zich hier uit wilde redden. Ons is zelfs de naam van de dochter, dus natuurlijke moeder be kend". „Werkelijk?" Grootholst senior knikt. „Ze is een boerendochter. We kwamen bovendien ook haar oorspronkelijke adres te we ten, ergens in de buurt van Oldenzaal. Ze heette Bessel. Aagje Bessel." Soms is de wereld erg klein. André Vlotten beseft dit, als hij ten prooi aan een zee van ellende en wroeging, onder weg ergens zijn wagen aan de kant van de weg zet, want hij is fysiek niet meer in staat tot rijden. Hij steekt met be vende handen een sigaar op en leunt achterover in de zitting. Want na het relaas van vader en zoon Grootholst komt het verleden als een loodzware last terug óp zijn schouders. Grada's moeder is dus in werkelijkheid Aagje Bessel. Haar leeftijd in aanmerking nemende, kan het niet anders of hijzelf is er de vader van. Aagje heeft haar nog ongeboren kin dus „verkocht", omdat ze er van af wilde. Anders zou al gouw bekend worden in haar dorpje, dat zij een onghuwde moeder was geworden en die schande kon ze niet aan. A raison van veel geld is 't haar gelukt: in het Duitse Epe, op 8 kilometer afstand van de grens. Waar tante Henny het uur af wachtte, dat Aagje's kind geboren zou worden, om het daarna meteen over te nemen en net te doen of zij van Grada's Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG 1 JANUARI (NIEUWJAARSDAG) NED. I: Het traditionele Nieuwjaars concert met het ballet van de Weense Staatsopera opent het programma. Hier na het programma 1981 het internatio nale jaar van nde gehandicapten. Voor de kinderen komt dan op het scherm De dieren van het groene woud en Ren je rot. Daarna wordt een samenvatting op het scherm gebracht van het vannacht uitge zonden programma van André van Duin. De traditionele skiwedstrijden in Gar- misch Partenkirchen ontbreken ook dit jaar niet. Na het nieuws voor doven, Sesamstraat en paspoort de avonturen van Mickey Mouse. Hierna volgt de be roemde speelfilm Funny Girl met in de hoofdrol Barbara Streisand. De NOS brengt de kijker weer terug naar de wer kelijkheid met het Journaal en de rubriek Denkbeeeld. NED. II: Na het journaal wordt het programma geopend met een aflevering van Scooby. Na het nieuws wordt de eerste aflevering op het scherm gebfacht van de komische serie van Chiem van Houwingen en Alexander Pola Zeg 'ns AAAA. Model staat voor deze reeks een vrouwelijke arts, die weduwe is en naast haar praktijk zorg heep voor haar tien dochter en een zoon die medicijnen stu deert. Trouwe toeverlaat in het huishou den is Nien DobbelsteenIn Mensen van morgen ontmoet Jeanne van Munster een aantal dertigers die in 1964 in de gelijknamige film van Kees Brusse vrij moedig spraken over hun verwachtingen, angsten en zorgen van toen. Voor het laatste journaal de herhaling van de trhiller Klute, met in de hoofdrol Jane Fonda die voor haar bijdrage een Oscar ontving. DONDERDAG 1 JANUARI NED. I: 12.15 Nieuwjaarsconcert; 13.30 Internationaal jaar van gehandi capten; 14.00 De dieren van het groene woud; 14.25 Ren je rot; 15.10 Dag 1980, hallo 1981; 18.00 Skispringen; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Mickey Mouse; 19.07 Funny Girl; 21.37 was bevallen. In plaats van Aagje. Het is allemaal als een cirkel, die op zijn uit gangspunt is teruggekomen. Door een wonderlijke speling van het noodlot is iedereen, die erbij betrokken was, ge durende enkele dagen bijeen geweest in het grote huis van de machtige direk- teur van Van Flessingens Supermark ten in Brabant en Limburg. En straks ook in Zeeland. Om te beginnen het corpus delicti zelf: Grada; vervolgens de pseudo-ouders, en tenslotte de na tuurlijke moeder, intussen al jaren ge huwd met een andere en de echte vader, idem dito al jaren een getrouwd man. In hoeverre is Aagje's man, die Floor Tingemans op de hoogte ge bracht van dit gebeuren? Hij betwijfelt of Aagje 't hem heeft verteld. Maar hoe zal Dina reageren, als zij verneemt, dat Grada in werkelijkheid André's dochter is en niet die van oom Derk en tante Henny? Hij heeft niet 't. lef het haar te zeggen. En wat heeft 't eigenlijk voor zin? Vader zei altijd: het kwaad straft zichzelf, al is het na lange tijd. Vader zag altijd alles enkel zwartwit. Hij dacht rechtlijnig en leefde zo. In dit opzicht heeft hij gelijk. Het is allemaal geen toe val geweest, dat hij en Aagje beiden met vrouw en man naar Heeze moesten komen om de festiviteiten rond de ver loving luister bij te zetten. Het verlo vingsfeest zonder verloofden, omdat de een al weg was gegaan na het getekend te hebben voor gezien, en de ander er met haar vrien vandoor ging. Om dan via verschillende wegen er achter te Journaal; 21.55 Denkbeeld; 22.50 Nieuws; 22.55 Nieuws voor doven. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Scooby in Hollywood; 20.00 Journaal; 20.17 ZegnsAAA20.45 Mensen van morgen 21.25 Klute; 23.50 Nieuws; 23.25 Nieuws voor doven. VRIJDAG 2 JANUARI NED. I: Dr. Doolittle opent de middag uitzending, waarna Ton Lensink mooie plekjes van Nederland laat zien, gevolgd door hits uit de jaren die achter ons liggen. Het programma wordt besloten met Three little kisses. Het VARA pro gramma wordt geopend met Scooby Doo gevolgd door Sport '80. Sonja Barend presenteert daarna haar Goed nieuws show en Joop Koopman de kwis 2 voor 12. Na het journaal een Duitse doku- mentaire over de Franse schrijver, poli tiek theoreticus en komponist Jean Jacques Rousseau. In het gat in dé muur zet Ton van Duinhoven vanavond weer een van zijn typetjes op de buis. NED. II: Doctor Snuggles en Toppop openen de uitzending. Na het journaal presenteert Mies Bouman Telebingo. Na dit prijzenspel de eerste aflevering van een nieuwe westernreeks How the west was won. De rolprent speelt zich af in de laatste dagen van de Amerikaanse bur geroorlog. De avond wordt afgesloten met de aktualiteitenrubriek Televizier Magazine en het laatste journaal en het nieuws voor doven. VRIJDAG 2 JANUARI NED. I: 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Dr. Dolittle; 14.25 Mooi Neder land; 14.50 Muziekspecial; 15.08 The three kisses; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws18.59 Scooby Doo; 19.25 Sport '80; 19.50 Sonja's goed nieuw§ show; 20.50 Twee voor twaalf; 21.37{ Journaal; 21 '55 Jean, Jacques Rousseau 22.25 Het gat in de muur; 22.55 Nieuws 23.00 Nieuws voor doven. NED. II: 18.59 Doctor Snuggles, 19.05 A VRO's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Telebingo; 21.30 How the west was won; 22.40 Actueel en informatief; 23.30Nieuws; 23.35 Nieuws voordoven. Door H. I. KOORNSTRA met haar vriend vandoor ging. Om dan via verschillende wegen er achter te Deurningen. Maar door hemzelf op een stormachtige avond in de bossen rond Deurningen bij haar verwekt Hoe zou zijn leven verlopen zijn, als hij het aanbod van Aagje en haar vader had geaccepteerd en ingetrokken was op de grote boerderij in Deurningen? Zou hij dan nu op zijn beurt een grote boer zijn met behalve Grada misschien nog een paar kinderen? Zou het een goed huwelijk geworden zijn met de toen zo aanhalige Aaltje? Ze ontpopte zich in deze dagen wel heel anders! Helemaal niet meer het zachte poesje van vroeger. In stee daarvan een zelf verzekerde vrouw, die geschrokken was hem na al die jaren terug te zien op het feest van Derk en tante Henny en hem duidelijk nog haatte, omdat hij haar bijna twee en twintig jaar geleden in de steek had gelaten? Omdat hij ban was voor het veto van zijn vader. Dat enkele jaren later, toen hij met Dina wilde trouwen, toch kwam. Ik durf niet terug, weet hij. Dina zal dadelijk merken, dat ik uit mijn gewone doen ben en zal net zo lang proberen uit te vorsen, waar ik zo van geschrokken ben. En dan? Als ze begrijpt en dus weet, dat ik de vader van Grada ben, hoe zal ze dat opvatten? Dat verwenste feest, dat helemaal geen feest werd, maar op een ellendige gewaarwording is uitgelopen. Ik wilde nu wel, dat ik thuis gebleven was, dan zou ik nergens ooi weet van hebben gekregen. (Wordt vervolgd) BURGH-HAAMSTEDE. Donderdagavond 1 januari zullen de rock en roll- klanken van de groep ,,The Scene" te horen zijn in jeugdsoos ,,Big S". Deze formatie bestaat uit zanger/gitarist Thé Lau, bassist en tevens zanger André Versluys en Kors Eykelbom zit achter de drums.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4