De zomerprogramma's liggen voor u klaar! Rabobank Q Begroting Watermij sluit met 6,6 tariefsverhoging Wie het eerst boekt, boekt het best. Uit W.M.Z.-nieuwsbrief z.v.u. Koncert Argentum Ensemble STREEKNIEUWS JPr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1980 Nr. 22836 3 GOES, 29-12. De W.M.Z.-Nieuwsbrief van de N.V. Wa termij Zuidwest Nederland leverde een aantal „nieuw tjes" op, waaronder de tariefswijziging per 1 januari 1981 en het „Tariefsperspektief". Deze beide stukken zijn in chronologische volgorde behandeld door de raad van kommissarissen. De begroting voor 1981 zijn samen met het voorstel tot tariefsverhoging door de raad vast gesteld. De exploitatiebegroting 1981 werd sluitend gemaakt op basis van een ta riefsverhoging van 6,6 ondanks een daling van de afzet met 0,4 mil jard m3. Dit is het resultaat van een bescheiden stijging van het huishou delijk gebruik met 200.000 m3 en een daling van het super-grootverbruik van 600.000 m3. Het grootverbruik maakt ongeveer 40 uit. De gevraagde tariefsverho ging werd reeds goedgekeurd door het ministerie van ekonomische za ken. Verhoging De berekende tariefsverhogingen zijn niet laag te noemen, maar ook weer niet onverantwoord hoog, vol gens de W.M.Z. In de verhogingen Het wil nogal eens „anders" zijn dan aangekondigd, met de tot - hoge lijk te waarderen - traditie geworden bijna - oudejaarskoncerten in het Zie- rikzeese stadhuis. Vorig jaar was sprake van een totale storing (het koncert kon toen geen doorgang vin den, wegens absentie van de exeku- tanten) en maandag kreeg een talrijk en geïnteresseerd - publiek, een ge heel gewijzigd programma voorge schoteld, als gevolg van ziekte van de clavecimbel-speelster. In plaats van „allemaal Bach" - het zou extra wel dadig zijn geweest in de nog wat toe vende kerstsfeer - een gevarieerder programma, met, na de pauze, mo dernere werken, die - met uitzonde- ring van Debussy - voor Zierikzée wel een eerste kennismaking bete kenden. Het muzikale „rompkabinet", ont staan na het wegvallen van de clave- cimbel, werd aangevuld door de pia nist Hakon Ausbou, een voortreffe lijk vakman met een fors toucher, soms zelfs iets aan de forse kant, ten minste, in de Vierschaar, want die stijlvolle en nog kerstelijk verlichte ruimte was ditmaal voor het koncert gereserveerd, omdat een vleugel moeilijk naar hoger stadhuissferen kan worden getransporteerd. Een gevarieerd programma - als opgemerkt - met de verdere uitvoe renden: Machteld Miechels (fluit), Jorge Caryevischi (fluit) en René van Ast (cello). Zij maken deel uit van het Argentum Ensemble, oorspronkelijk stammend uit Argentinië, maar sinds 1977 in Nederland gevestigd. Van de Franse meester der illustra tieve muziek, Debussy kreeg diens Sonate voor cello en piano een tech nisch hoogstaande vertolking; zowel in de gestreken als pizzicéto gespeel de fragmenten was de cellist van een uitnemende bravour. De pianist excelleerde in verschil lende programma-onderdelen; heel nadrukkelijk was zijn vertolking van „In de nevel" van de Tsjechische komponist Leosj Jénatsjek, die het over-romantische Moravische zigeu- nerwerk: „Tagebuch des Verscholle- nen" op zijn naam schreef. In het An dantino (deel 3) klinkt de vleugel, zo als hij soms klinkt door een open venster in een zomers geurende tuin. Een sprankelend werk (ook) aan het slot: Andante en rondo voor twee fluiten en piano van Franz Doppler, van een licht aansprekende wellui dendheid en gespeeld in perfekte harmonie. Voor de pauze Carl Maria von Weber's Trio in g moll, voor fluit, cello en piano, een meerdelig werk met kontrastrijke effekten, dat overtuigend de muzikaliteit van het ensemble illustreerde. Bloemen en een waarderend ap plaus vormden de beloning voor een technisch vaak moeilijk, maar be zield uitgevoerd koncert; laatste kul- tureel 1980 - punt van het ZVU- winterprogramma. zijn mede opgenomen de kapi- taalslasten van de Biesboschwerken in Brabant. Dit betekent opzich reeds een stijging van 2,8 Voor de overige kostenstijging resteert dan een verhoging van 5,2 Bij het afsluiten van de nota „Ta riefsperspektief", begin oktober dit jaar, werd de raad van kommissaris sen verrast door het plotseling dalen van de afzet. Deze daling laat duidelijk zien, dat deze zich ook in de volgende jaren zal doorzetten. De daling is het gevolg van een bedrijfssluiting en een lagere behoefte bij een andere „groot"-ver- bruiker. Verwacht wordt, dat de af zet circa 1 miljoen m3 lager zal liggen, dan aanvankelijk werd geraamd. Ondanks de kontraktuele verplich tingen (niet gering voor beide groot verbruikers) betekent dit voor W.M.Z. voor 1981 een tegenvaller van f 750.000,—. Door ingrijpende maat regelen kan het verlies waarschijn lijk nog wel eniger mate worden in geperkt. Daarvoor bestaan twee mo gelijkheden: beperking van de uitga ven en een aanvullende tariefsverho ging. In eerste instantie wordt ge werkt aan de eerste mogelijkheid. Personeel Om tariefsverhogingen zoveel mo gelijk te beperken, wordt op alle fronten geprobeerd de stijging aan de uitgavenkant te bestrijden. W.M.Z.-personeel hoeft daarbij niet te vrezen voor hun dienstverband. De bezuiniging kan echter wel bete kenen, dat afnemers op sommige plaatsen wat ongemak zullen onder vinden, bijvoorbeel door wat minder snelle service. Maar dat lijkt de W.M.Z. beter dan een veel sterker stijgende prijs. Ondanks de inspanningen tot be zuiniging, lijkt het echter niet moge lijk in 1981 een besparing van 750.000,— te realiseren. In de .eerste helft van 1981 zal in overlegMfriet de zogenaamde' „Be'ge- leidingskommissie G^rantiegevers" moeten worden bepaald hoe het resterend verlies kan worden opge vangen. Een aanvullende tariefsver hoging zal zeker nodig zijn, hetzij in de loop van 1981, hetzij per 1 januari 1982. Verkiezing De vergadering van de raad van kommissarissen heeft met algemene stemmen tot lid van de raad van kommissarissen per 1 januari 1981 gekozen: mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer, burgemeester van Westerschouwen. Voorts werd de heer A. M. Geluk, dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, op voordracht gekozen van het kolle ge van g.s. van Zeeland. De heer J. Hoekstra werd eveneens op voor dracht van het kollege gekozen. Drinkwater De raad heef goedkeuring verleend tot invoering per 1 januari 1981 van nieuwe leverings- en aansluitvoor waarden drinkwater. De besturen van VEEN, VEGIN en VEWIN, verenigingen van resp. elektriciteits-, gas- en waterleiding bedrijven, streven de laatste jaren naar een goede uniforme presentatie tegenover hun afnemers. In dit kader zijn eind 1979 modellen verschenen voor de algemene voorwaarden voor de levering van drinkwater en voor de aansluitvoorwaarden drinkwater, met het verzoek aan de waterleiding bedrijven deze zoveel mogelijk over te nemen. Hierbij valt op te merken dat de voorwaarden tot stand kwa men in overleg met de konsumenten- organisaties. Bovendien wordt een Geschillenkommissie Openbare Nutsbedrijven ingesteld, waarin ge schillen met huishoudelijke afne mers zullen worden beslecht. In dit verband werd de regeling van de aan sprakelijkheid duidelijk geformu leerd. ZIERIKZEE Kerstzang in ziekenhuis De Christelijk gemengde zangver eniging „Eén naam is onze Hope" heeft vlak voor Kerstmis kerstliede ren gezongen voor de patiënten in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De adjunkt-direktrice, mevrouw A. Kortleve heette in de met een gro te kerstboom feestelijk versierde hal de zangers welkom. „Wij proberen het kerstfeest bij de mensen te bren gen, maar dat kunnen we alleen aan de buitenkant", zei de adjunkt-di rektrice. De liederen varieerden van de meest bekende kerstverzen tot het Latijnse „Cantate Domino" en een lied uit Catalonië. Besloten werd met psalm 98 1, 2, 3 en 4 uit het liedboek. De meeste toehorende patiënten la gen in bed, omdat velen met de kerst dagen naar huis mochten. De direc trice bedankte het koor en de diri- gente hartelijk voor de komst en hoopte dat allen die de liederen had den gezongen daardoor dichter tot de ware beleving van het Kerstfeest worden gebracht. Zij hoopte het koor en dedirigente nog vaker te mogen ontvangen. Schamprijding Terwijl mevrouw H. P. M. der W.- G. zaterdag in haar auto stilstond aan de Haven Zuidzijde, werd haar voertuig aan de achterzijde aangere den door een auto bestuurd door N. C. de K. uit Zierikzee. Aan beide au to's ontstond schampschade. (Verbe terd bericht van maandag jl.). KERKWERVE Jeugd genoot van films In het Verenigingsgebouw te Kerk- werve zijn in de kerstvakantie twee ZIERIKZEE. Het nieuwgebouwde belastingkantoor aan het Kerkhof, is vrij wel voltooid. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) films vertoond voor de jeugd. Omdat Gabri de Groot door omstandigheden niet kon komen, werd de heer H. Schipper bereid gevonden beide films te draaien. 's Middags was er een film voor de kinderen tot 12 jaar. Het was een film over een ondeugend jongetje, die bij de kinderen, getuige de lach salvo's, zeer in de smaak viel. 's Avonds was er een film voor de wat oudere jeugd. Dit was een zeer spannende sensatiefilm, waarbij vooral de liefhebbers van sport- en politieauto's aan hun trekken kwa men. Stuntrijders gaven mooie staaltjes weg. Het aantal jeugdigen was 's mid dags en 's avonds 45. Dit viel voor de middag wat tegen, gezien het aantal toeschouwers bij de vorige films. De organisatie van de filmdag was in handen van de Werkgroep Jeugd- aktiviteiten Kerkwerve. Kerstboomverbranding in Kerkwerve Zaterdag 3 januari is er voor de jeugd een kerstboomverbranding op het oude sportveld te Kerkwerve. Om half 7 's avonds kan men bo men brengen en om 7 uur vindt de verbranding plaats. De organisatie is in handen van de werkgroep Jeugd- aktiviteiten in samenwerking met de brandweer, van Kerkwerve. Kerststukjes voor bejaarden Vrijdag 19 december werden alle bejaarden uit Kerkwerve verrast met een kerststukje. Deze zeer gewaardeerde geste werd verzorgd door de Oranjevereniging van Kerkwerve. Mocht er iemand vergeten zijn, wil hij of zij dan kon- takt opnemen met Kees van der Pan ne, Noordstraat 8, tel. (01110) 4227. Oliebollen In de nacht van dinsdag op woens dag zullen om vier uur enkele aktie- ve gemeenteleden beginnen met het bakken van oliebollen, t.b.v. de ker krestauratie. Deze lekkernijen zul len te koop worden aangeboden in de kerken Kerkwerve, Noordgouwe, Scharendijke en Serooskerke. Bestellingen van mensen die buitenaf wonen worden gaarne opge nomen (tot en met dinsdagavond) bij de volgende personen: Mevrouw Noordijke (tel. (01110) 5014) en de fam. Kesteloo (tel. (01110) 3355). Deze bestellingen worden thuis bezorgd. Het organiserend komité hoopt dat velen wat oliebollen zullen kopen. Het gaat immers om het zicht van het centrum, de Hervormde Kerk! NOORDWELLE Stemmige kerstviering zondagsschool Met het aansteken van vijf kaarsen door de drie jongsten, ving afgelopen tweede kerstdag de viering van het kerstfeest van de zondagsschool Noordwelle aan. Van her en der moesten nog stoelen aangesleept worden om alle aanwezi gen van een zetel te voorzien, zodat de Winterkerk eivol was, toen de kin deren in hun nieuwste kleren en met beverige stemmetjes de kerstliedjes door de kerk lieten dwalen. Behalve verscheidene kerstliederen, hadden zij ook een stemmenspel ingestu deerd. De vele tientallen belangstel lenden genoten hiervan zichtbaar, evenals van de kerstvertelling. Na de pauze en met de chocoladesmaak nog in de monden, verzorgden de kinde ren een zangverhaal, waarbij de rol van herder op schitterende wijze ver tolkt werd en een stemmige blokfluit op de melodie mee danste. Tot slot kregen alle kinderen een boek, een snoep-verstandig-appeltje voor de dorst in kandelaarskleed en een kleinigheidje voor in de kerst boom thuis. Een bijbeltje werd over handigd aan het drietal, dat afscheid van de zondagsschool nam. Kerstviering Noordwelle Rode, blauwe, groene en gele kaarsvlammetjes loerden vanaf de eeuwenoude wanden naar de voetjes en voeten die afgelopen dinsdag de kerk te Noordwelle binnenschuifel- den. Kinderogen schitterden in het zilver der kerstballen en de ouderen knikten elkander vriendelijk toe, schoven aan op de houten banken en bladerden door het sneeuwwitte pro gramma. Kerstviering 1980 van de Dorpsgemeenschap Noordwelle. De voorzitter opende de bijeen komst en daarop vulden orgeltonen en „Nu zijt wellekome" de (nog) war me kerk. Na „In Bethlehems stal" zong het koor van de Plattelandsvrouwen van Noordwelle e.o. enkele liederen en toen werd het stil in de kerkWant het kerstverhaal werd verteld Na de pauze en de kleine versnape ring, rees een vijftiental kinderen uit de banken om met ijle stemmetje zijn brijdrage te léveren aan de kerstvie ring. De Plattelandsvrouwen zongen nog een trio liederen, waarna een ie der instemde met „Stille nacht, Hei lige nacht". De voorzitter van de Dorpsgemeen schap benadrukte in zijn slotwoord dat de komst van het nieuwe Dorps huis het karakter van de eerstvolgen de kerstviering te Noordwelle wel zou beïnvloeden, maar dat niet alle verandering ook altijd verbetering betekent. Hoe dan ook, volgend jaar zal er toch weer een kerstviering op Noordwelle zijn. NIEUWERKERK In memoriam J. C. van Felius Op tweede Kerstdag-avond over leed nog vrij onverwachts in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, op de leeftijd van 71 jaar, de heer J. C. van Felius, in leven rustend middenstander te Nieuwer- kerk. Afkomstig uit Dreischor, eerst werkzaam in de landbouw en later in de vlasserij kwam hij in het begin van de veertiger jaren naar Nieuwer- kerk om het café-restaurant „De Meebaal" over te nemen van de fam. W. v. d. Have. De heer Van Felius was tot op en kele jaren geleden kastelein van dit etablissement. Vooral in de ramptijd (1953) was Van Felius met zijn gezin het trefpunt van alle geëvacueerde dorpsgenoten. „De Meebaal" was toen het aanlegpunt voor allen, die per boot het in het water liggende Nieuwerkerk bezochten. In die dagen was er voor iedereen een vriendelijk woord en een kop koffie bij de fam. Van Felius voorhanden. Met kaste lein Van Felius ging een gezien en be mind man uit het Nieuwerkerkse dorpsleven heen. Kerstfeest Zondagsschool In het kerkgebouw van de Neder landse Hervormde Gemeente vierde de zondagsschool op de avond van «r.vr .jt -„***.«• WESTHOEK. Tijdens opklaringen gedurende de afgelopen feestdagen, was een verblijf aan het strand niet eens onaangenaam, zeker niet voor een balspelletje; een heel vroeg voor schotje op de zomer, hoewel anders natuurlijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Lectori Salutem en veel goed nieuws in 1981. Redaktie Z.N. tweede kerstdag, onder leiding van mevrouw K. P. Goudzwaard-Wandel, het kerstfeest. Na kerstliederen te hebben gezon gen, vertelde mevrouw Goudzwaard het kerstverhaal. Wilma Hogerland deklameerde een vrije vertelling. Ze ventien kinderen namen tijdens deze kerstviering afscheid van de zon dagsschool en ontvingen daarvoor als herinnering een liedboek of bij bel, uitgereikt door ouderling H. Wandel. Verder kregen alle kinderen een leesboekje en een traktatie, tatie.- Het kerkorgel werd bespeeld door de organist W. Wandel. OOSTERLAND Ophalen oud papier Zaterdag 3 januari hoopt het zen- dingskomité hier ter plaatse weer oud papier en vodden op te halen ten bate van het zendingswerk der Gere formeerde Gemeenten. Ongeveer negen uur in de morgen hoopt men van start te gaan met wa gen en traktor, en de ingezetenen worden beleefd verzocht, zo moge lijk, het papier en de vodden gebun deld gereed te leggen aan trottoir of straat hetgeen een vlugge afvoer be vordert. Bij voorbaat dank. BRUINISSE Kerstboom verbranden Donderdagavond 1 januari kunnen Bruënaren hun kerstbomen inleve ren op de Havenkade, waar de bo men zullen worden verbrand. Voor tijd: zie agenda. Kerstfeest Bejaardensoos De bejaardensoos vierde 24 decem ber het kerstfeest onder leiding van mevrouw IJzelenberg-Olree. Na een welkomstwoord, speciaal gericht aan burgemeester en me vrouw Hekman, opende men met het zingen van „Komt allen te samen". Diverse dames deklameerden kerst gedichten en ook de 83-jarige me vrouw L. v. d. Berg sprak over het kerstgebeuren. De presidente werd verrast met een prachtige schemer lamp die met hartelijke woorden werd overhandigd door mevrouw De Jonge-Hoek. Mevrouw IJzelenberg dankte allen hartelijk niet alleen voor het kado, maar tevens voor alle medewerking die zij het afgelopen van velen mocht ontvangen. Ook mevrouw Hekman sprak nog enkele woorden. De mid dag werd afgesloten met het zingen van gezang 280. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3