Over en weer (Iran-VS) .onvriendelijkheden LAATSTE Nieuwe „dingen" in vervlogen jaar Benzineprijs naar twee gulden De gijzelaars Rode onderzeeboten „dichtbij" Griep in Hongarije WA> wr PE BlU* „Bakkie" niet voor „nood"? Nieuwe Surinaamse ambassadeur Den Uyl politikus van het jaar Arts en oorlog Concertzaal EEN HETE FAMILIE IN ZWEDEN ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA Jeug-dsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Het bijna voorbije jaar 1980 heeft in sommige opzichten voor deze regio iets unieks gehad, door het feit dat uitzonderlijke zaken aan de orde kwamen, die tevergeefs in vroeger jaaroverzichten zullen worden ge zocht. Nieuwe „dingen", ontwikke lingen en verschijnselen, typisch als gevolg van de veranderingen, die zich ook landelijk aan het voltrek ken zijn. Zo kwam frekwent het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ter sprake. Voorheen niet of in een andere kon- text; dit jaar wel. Allerlei akties wa ren gericht op het behoud daarvan. De ontwikkeling dit jaar mondde uit in een fusie-overeenkomst met het ziekenhuis „De Bevelanden" te Goes. Iets bijzonders was ook het .Welzijnsstreven'informatie-avon den, instelling welzijns-kommissies en een veelomvattende enquêtering door middel van formulieren. Het energievraagstuk kreeg eveneens aandacht. Zierikzee werd gekonfron- teerd met een besparend energie plan voor woningwetwoningen en Sirjansland kreeg zelfs een zonne- energiewoning. Een stevig vervolg kreeg ook de ontwikkeling van de Deltawerken c.q. de bouw van de doorlatende stuwdam in de Oosterschelde: mil joenen vergende deelprojekten, voor tgaande research en belangstel ling van tienduizenden. Planning bleef slagwoord in 1980: Zierikzee; meerjaren promotion-aktiviteiten- plan, regionaal D.P.O., Brouwersha ven „Kom", bestemmingsplannen Dam-Oude Haven en „De Zuidhoek", om enkele voorbeelden te noemen. Het plan „partiële dijk verhoging" vond zijn voltooiing. „Grote dingen" verder te Zierikzee: plannen voor uitbreiding sportvel den, herstel Grote Kerk, plan kade muren, bouw nieuwe Zuidhaven- brug. De „nieuwigheid" „Vrouwencafé" bracht het hier niet tot subsidiëring; wél de verplaatsing van milieuhin- derlijke bedrijven uit de binnenstad. Gewerkt werd ook - weer een nieu wigheid - met „sociale kaarten"; al les wil „men" weten, alles moet op papier. Het onderwijs ging de ver mindering van het leerlingenaantal gevoelen. Bouwplannen kwamen er ook (Zierikzee: 76 plus 14 woningeti); verder: verkeerslichten, (vèel) jubi lea en een 5 miljoenenplan voor Bruinisse (havens). Intussen regende het stevig in de afgelopen zomer en was er vroege, schadelijke vorst begin november. Boeken vol diskussiestof leverde de „inrichting Oosterschelde" op. Plan nen verder voor een gymzaal te Zon- nemaire en een dorpshuis te Noord- welle. Nieuw waren de glasbakken, maar bijna alles werd wel duurder, o.m. de Zeeuwse Muziekschool. Uitvoerig (bijna té) waren de be grotingsbehandelingen door de ra den. Vrijwel allemaal „op een kluit je"; om nerveus te worden, maar „de politiek" wil dat blijkbaar zo. Een fraai gescoord punt was de herope ning van het pompstation „De Blin- kert" en - laat in het jaar al - voor Zierikzee de toezegging voor twee nieuwe scholen. De Westhoek kon een goede bestemming noteren voor „De Burght", dat werd verkocht als evan gelisch konferentie-oord. Een jaar sa menvatten in een enkel artikel gaat natuurlijk niet. Hier dus slechts enkele accenten op bijzondere dingen; uitvoeriger treft men het zeer - drukke jaar -1980 aan, in ons totaal-overzicht, ook in dit nummer. Wij hopen dat bij alle - de aandacht afleidende aktiviteiten rond de jaarwisseling - onze lezers toch wat tijd juist voor dit overzicht zullen weten te vinden. In beschei denheid gezegd: het is de moeite waard bij de be-antwoording van de vraag: „1980, was was dat voor een jaar op Schouwen-Duiveland?". DEN HAAG, 29-12. Als gevolg van de steeds duurder wordende ruwe olie zal de benzineprijs na medio 1981 oplopen tot twee gulden. Hierdoor wordt de mogelijkheid alkohol als motorbrandstof te ge bruiken steeds groter. Gezien de prijsontwikkeling is dit na 1981 al haalbaar. Er zijn voldoende grondstoffen in ons land aanwezig om het gehele wagenpark van deze brandstof te voorzien. Dit zijn de verwachtingen van ir. J. A. Knobbaut, hoofd van het centrum Energiestudies van het TNO-insti- tuut in Apeldoorn, en drs. ing. H. J. Munter van de hoofdafdeling Maat schappelijke technologie van hetzelf de instituut. De onderzoekers drin gen aan op nader onderzoek om het gebruik van alkohol als vervangende brandstof voor motorvoertuigen in de naaste toekomst mogelijk te ma ken. TEHERAN, WASHINGTON, 29-12. „Er is niemand 20 onbeschaafd als u", verklaarde maandag de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsandjani, naar aanleiding van de uitlating van de aanstaande Amerikaanse presi dent Ronald Reagan op zondag, dat de ontvoerders van de Amerikaanse diplomaten in Teheran „barbaren" zijn. Terwijl Amerikanen en Iraniërs zo op hoog niveau elkaar de huid vol schelden, lijken de onderhandelin gen over het lot van de 52 Ameri kaanse gijzelaars geen stap vooruit te komen. NEW YORK, 29-12. Sovjet onder zeeboten, elk uitgerust met 16 kern koppen, zijn in augustus 1978 gevaar lijk dicht bij de Amerikaanse Atlam tische kust verschenen, zo heeft het Amerikaanse weekblad „Newsweek" in zijn jongste uitgave gemeld. Dit had bij de Amerikaanse mari ne-autoriteiten de vraag doen rijzen hoe men hierop moest reageren zon der de Amerikaanse detectiesyste men aan de dag te brengen. Ofschoon de schepen wel op gerui me afstand van de territoriale wa- tern bleven, waren zij voldoende dichtbij om op vijf bases van het „strategisch luchtcommando" de si tuatie van paraatheid te ontketenen. BOEDAPEST, 29-12. Een kwart miljoen Hongaren liggen met griep te bed en alle ziekenhuisbezoeken zijn verboden. De griepepidemie is in november uitgebroken, is tot dusver goedaar dig en tref hoofdzakelijke kinderen. De ziekte wordt veroorzaakt door de „A" en „B"-virussen. Van de ongeveer 250.000 patiënten moesten tot dusver overigens slechts 238 zieken in een ziekenhuis worden opgenomen. „Flitsen uit het buitenland TEHERAN. In Teheran is een Iraakse organisatie opgericht die ge kant is tegen het bewind van presi dent Saddam Hoessein in Bagdad. SALISBURY. De regering van Zimbabwe zal de vakbonden gaan „reorganiseren" als zij zich niet voor februari a.s. in een centrale organisa tie verenigen. Dit heeft de minister van arbeid, Kangai, in Salisbury ver klaard. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Veel bewolking met morgen later op de dag mogelijk regen; temperaturen rond 8 graden; zuidwesten wind, in het binnenland matig, aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot hard. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 31 dec. Zon op 8.47, onder 16.35 Maan op 2.30, onder 13.33 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.38 Maan op 3.34, onder 13.55 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.39 Maan op 4.38, onder 14.20 Nieuwe Maan: 6 jan. (8.24) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 31 dec. 10.18 23.05 4.06 16.44 1 jan. 11.25 - 5.09 17.42 2 jan. 0.03 12.30 6.10 18.37 Doodtij: 31 ^december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De Europese weerkaart ligt al dagenlang boven midden-Europa een hogedrukgebied. Het begint nu lang zaam aan kracht in te boeten en dat betekent dat oceaandepressies hun invloed wat verder op het Europese vasteland kunnen doen gelden. In ons land neemt morgen de kans op regen toe. Na morgen zal het weer bij ons nog zeker enkele dagen wis selvallig blijven met temperaturen die voor de tijd van het jaar aan de hoge kant zijn. houden. Zondag waren zij in Camp David ontvangen door president Car ter. Eén der diplomaten, die de gijze laars in Teheran heeft ontmoet, nam kontakt op met hun verwanten in Amerika. Sovjet-Unie Iran keert zich daarbij geenszins tot de Sowjet-Unie, integendeel, de voorzitter van het Iraanse parlement richtte weinig meer aimabele woor den aan het adres van Moskou, dat had geprotesteerd tegen de overval van zaterdag op de Sowjetrussische ambassade in Teheran. Bemiddelaars De Algerijnse bemiddelaars in het overleg tussen Washington en Tehe ran ontmoetten maandag in eerstge noemde hoofdstad opnieuw Ameri kaanse regeringsfunktionarissen, wanhopig proberende de kaars van de onderhandelingen brandende te WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben maandag de Iraanse eis dat 24 miljard dollar zal worden ge deponeerd op een bank in Algerije ter beëindiging van de gijzelingskri- - sis afgewezen en gezegd dat Iran ge noegen zal moeten nemen met het erewoord van president Carter. PARAMARIBO. In een brief aan de Surinaamse president Chin A Sen heeft de Surinaamse journalisten kring (S.J.K.) geprotesteerd tegen de wat hij noemt „de beknotting van de pers" in het land. Dit heeft het Suri naamse Nieuwsagentschap (S.N.A.) in Paramaribo meegedeeld. NEW YORK. In New York zijn rond 100 mensen gewond geraakt, van wie acht zwaar, toen een foren- zentrein maandag in dichte mist op het eindstation doorschoot en tegen een muur aan reed. Het ongeluk ge beurde op Stateneiland, een deel van de stad New York. MOSKOU. Nadezjda Mandelsjtam, de weduwe van de dichter Ossip Mandelsjtam,-, is, or, 80-jarige leeftijd in Moskou overleden. Volgens'vrien den werd zij in de ochtend dood aan getroffen in haar eenvoudige flat. Woensdag zal zij worden begraven. NEW DELHI. In de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn anti-Russische rellen uitgèbroken en Russische tanks werden uitgestuurd. Er boven vlogen helikopters met boordge- schut. Dit deelde een diplomaat uit het Westen mee. MOSKOU. De Poolse vice-premier Mieczyslaw Jagielski heeft in Mos kou een onderhoud gehad met de eerste vice-premier van de Sowjet- Unie, iwan Archipov. Zo is van Pool se zijde in Moskou vernomen. Het be zoek van Jagielski aan de Sowjet- Unie was niet van tevoren bekendge maakt. DEN HAAG, 29-12. Het „bakkie", de 27 MC, is volgens een subkommis sie van de interdepartementale stuurgroep gehandicaptenbeleid niet de meest geschikte radiografische noodsignalering bij pech onderweg. Staatssecretaris De Graaf (van so ciale zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Binnen de stuur groep worden thans ook andere,, duurdere, mogelijkheden onderzocht als bijvoorbeeld de twee meter-band (144 MC) en de radiotelefoon (150 MC). De Graaf wil dit onderzoek af wachten om dan een standpunt te be palen. PARAMARIBO, 29-12. De nieuwe ambassadeur van Suriname in Ne derland zal als speciale taak meekrij gen het principe van gelijkwaardig heid tussen beide landen tot uitdruk king te brengen. Dit heeft de Suri naamse minister van buitenlandse zaken, Apdre Haakmat, maandag ge zegd in een kommentaar op de benoe ming van drs. Hans Prade tot ambas sadeur van Suriname in Nederland. „Suriname is tot nu toe altijd de on derliggende partij geweest en hier moet voorgoed een einde aan komen", aldus Haakmat. AMSTERDAM, 29-12. Oud-premier Joop den Uyl en, de huidige P.v.d.A.- oppositieleider in de Tweede Kamer, is opnieuw politikus van het jaar ge worden. Een tachtigtal parlementai re journalisten heeft hem verkozen boven de huidige minister-president mr. A. A. M. van Agt, die met een to taal van 71 punten tweede werd. Geen presentiegeld SIMPELVELD, 29-12. Het gemeentebestuur van het Zuid- limburgste Simpelveld gaat zich buigen over de vraag wat er met de presentiegelden van gemeenteraadslid L. Leerssen (42) moet gebeuren wanneer hi) er bij blijft dit geld niet meer te aksepteren. Gemeentese- kreatirs J. van der Linden heeft dit maandag meege deeld. Volgens hem moet er even wel nog een gesprek plaatsheb ben met het betrokken raadslid alvorens Leerssen de finitief zal besluiten om voor taan af te zien van de gebruike lijke vergoeding voor raadsle den. In Simpelveld bedraagt die ruim drieduizen gulden per jaar. Het betrokken raadslid liet weten de uitkering over het laatste halfjaar van 1980 reeds geweigerd te hebben en nog met de gemeèntesekretaris overleg te willen plegen wat er met het geweigerd presentie geld moet gebeuren. Leerssen die pas anderhalf jaar deel uitmaakt van de ge meenteraad van Simpelveld zegt tot de bevinding te zijn ge komen dat het werk ten behoe ve van de plaatselijke gemeen schap als een ideaal moet wor den opgevat. Wwwwwuuwwwuuwuwt' DEN HAAG, 29-12. „De oorlogs- bestrijding is een logisch onderdeel van de gezondheidszorg van de arts. Hij dient uit hoofde van medische roeping een bijdrage te leveren aan behoud van het leven dat op het ogenblik door oorlogen wordt be dreigd. Er heerst een chronisch ge brek aan kennis over de gevolgen van een atoomoorlog. Het publiek is 1 onvoldoënde voorgelicht óvér de ge volgen vap kernwapens". - Dit verklaarde maandag in Den Haag dr. J. A. Verdoorn, auteur van het boek „Arts en oorlog" naar aan leiding van een aktie van Nederland se artsen en andere bij de gezond heidszorg betrokkenen. Dinsdag ver schijnt in een aantal dagbladen een paginagrote verklaring over de ge volgen van een atoomoorlog. Advertentie VRIJDAG 2 januari en zondag 4 januari 20.00 uur 16 jaar VRIJDAG 2 januari late avondvoorstelling Het was zo'n zomeravond waarop elke moraal overboord werd gegooid. Een pornofilm van klasse uit het hete koude Zweden 18 jaar A.s. zaterdag geen filmvoorstelling Stichting Het Theater Woensdag 31 december en donderdag 1 januari ZIERIKZEE Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. De dienst loopt van woensdagavond 18.00 uur tot vrijdagmorgen 8.00 uur. BURG-HAAMSTEDE, RENESSE, BROUWERSHAVEN Geen speciale regeling BRUINISSE, DUIVELAND Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. De dienst loopt van woensdagavond 18.00 tot vrijdagmorgen 7.30 uur. TANDARTSEN Geen speciale regeling Wijkverpleegsters ZIERIKZEE Donderdag 1 januari Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535. D UIVELAND/BR UINISSE Donderdag 1 januari Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203. SCHOUWEN Donderdag 1 januari Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op donderdag januari geopend van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. lederë vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Dinsdag 30 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kerst- sneldamtoernooi damklub Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur en van 17.00 -20.00 uur. Concertzaal, Ziejook filmfestival „La Notte", 19.30 uur. „Prima de la Rivoluzionne" 21.45 uur. Bruinisse Dorpshuis. Strip-o-theek. Geopend. Woensdag 31 december Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur. Donderdag 1 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 17.00 - 20.00 uur. Vrijdag 2 januari Zierikzee .„Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. Autoschadebedrijf Kort, Bannink- laan 8. Windsurf-show. 14.00 - 18.00 uur. Concertzaal. Film: „One flew over the cuckoosnest", 20.00 uur (16). Film: „Een hete familie in Zweden", 22.30 uur (18). Nieuwerkerk „Rehoboth". Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Zaterdag 3 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. Autoschadebedrijf Kort, Bannink- laan 8. Windsurfshow 11.00 - 21.00 uur. Concertzaal. Toneelvoorstelling door „Globe" met „Het Atelier". 20.00 Zondag 4 januari Zierikzee Autoschadebedrijf Kort, Bannink- laan 8. Windsurf-show. 11.00 - 17.00 uur. Concertzaal. Film: „One flew over the cuckoosnest", 20.00 uur. Dreischor Kantine sportpark de Mol. Nieuw jaarsreceptie s.v. Dreischor. 15.00 - 17.00 uur. Maandag 5 januari Zierikzee De Vierschaar. Nieuwjaarsreceptie. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap. 14.00 uur. Burgh-Haamstede „Graaf van Haamstede". Nieuw jaarsreceptie Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschou- wen. 14.00 uur. Dinsdag 20 januari Burgh-Haamstede „Graaf van Haamstede". Bijeen komst Ned. Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. Lezing opticien P. Boer. 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Donderdag 1 januari Soos geopend van 0.15 tot 6.00 uur en 's middags van 14.30 tot 18.00 uur. 's Avonds treedt de groep „The Scene" op, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Woensdagnacht/donderdagochtend 1 januari, nieuwjaarsreceptie vanaf 0.30 uur in het dorpshuis. Donderdag 1 januari, kerstboomverbranden, kerstbomen kunnen van 18.00 tot 18.45 uur ingeleverd worden op de havenkade. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Donderdag 1 januari nieuwjaarsre ceptie van 14.00-18.00 uur. Zaterdag 3 januari, optreden van de formatie „Cerial". Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (011.19) 1660 Bezorging (01119) 1660 na T8.30 uur De welvaart is ,,dus" nogal op zijn retour, al kan men het niet aflezen aan het aantal nieuwjaarskaarten, de kilo's vuurwerk en de duizenden, die naar de wintersport zijn vertrok ken, maar wie dit als anti-bewijzen aanvoèrt, maakt misschièn een re kenfout. En het welzijn? Ach, ik weet het niet; nog maar eens de welzijns- enquêteformulieren bestuderen, die op elk gemeentehuis te vinden moe ten zijn. Het welzijn van de al leenstaanden werd in 1980 in ieder geval iets verlicht door de stichting van de Bond van Opzichzelf Staan- den; een nieuwigheid en een winst punt. Om zicht te krijgen op het wel zijn van midden- en kleinbedrijf, fluks de neus in de distributie plano logische onderzoeken. Wie gebukt gaat onder onwetend heid over „hoe het allemaal" in deze regio in elkar steekt, kan - bij het ein de van dit jaar - worden verwezen naar de sociale kaarten. Zo worden er heel wat röntgenfoto'sgenomen van allerlei onderdelen, waarvan de ditjes en datjes en de cijfers, vroeger niet zo mooi op een rijtje stonden. Nu wel, want - om in de zelfde stijl te blijven - het doorlichten is „in". Of het allemaal inderdaad wel- zijnsbevorderend is en of we er ge lukkig mee worden, is een vraag, die iedereen voor zich op de oudejaarsa vond maar zelf moet beantwoorden, want je kunt niet van binnen kijken hé? Het doet niet af aan het feit dat de laatste dag van 1980 nabij is. Op nieuw het verlangen de slot-avond in barre eenzaamheid door te brengen in het topje van een pijler van de Oosterscheldedam of op de vuurto ren bij voorbeeld, maar niemand be hoeft te schrikken, want het komt er toch niet van. De rest - gezelligheid van kerst vermengt zich met de sfeer (en geur) van flap en oliebol en - een bekentenis - een heel jaar hoef ik „niets" op tv te zien, maar het vuur werk om 12 uur „op de buis" is indru kwekkend. Dat knalt, sist, rookt en vonkt maar. Schitterend! Buiten valt er dan - gelijk bekend - ook wel hier en daar een klapje. Even dan een antiek soort opti misme voeden, even niet denken aan de Sahel-mensen of aan de Irak-Iran soldaten „in stelling", of aan dissi denten of aan gijzelaars. Fout na tuurlijk, maar een mens moet toch een moment op adem komen, anders kun je er niet echt tegen aan in het nieuwe jaar. Schud de stokoude man 1980 de hand ten afscheid en verwel kom het prille kind 1981 met een gul le lach. Nieuwjaarsdag daarna vreemde dag; restand beignets en di to bollen, de Wiener Philharmoniker, beetje moe van alles, ietsje katterig, plotselinge flard opduikend verlan gen naar de lente en veel van wat wij meenamen uit het oude jaar. Een wat verwarde coktail van sen timenten, moeilijk te benoemen, maar toch typisch voor het nieuw be ginnen! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2