Snufje nostalgie uit de „dertiger" jaren Ditjes en datjes rond het geladen moment van de jaarwisseling Un reize mit indernissen99 TIPS VOOR TEGEN TWAALVEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1980 Nr. 22836 2\ CANADA, december. Wat nu wel bijzonder lollig is, dat men aan de overkant van de grote haringvijver zijn best doet de „Schouwse taelein ere te houden. Dit getuige een Schouws epistel van de ech telieden Jacob en Leny Stoel te Pierrefonds (Canada), dat zij opstuurden naar de krant. Dit Schouws van verre over een avontuur in 1980 is een plaatsje waard. 95 Waêrom 'k dit neerschrieve, zu je zégge? M'n zaête an de koffie naê de kérke, zoa as m'n aoltied doe, m'n ke- ke trug op de verloape weke. Vor on- gs doen was 't een eêl féést om bie mekoare te wezen. Je mó wete, ongze meiden wone nie mi tuus. Den oudsten woont mé liest 2400 km van ons vandaêne in den jongsten leert nog varder, die komt ok mé ééns in de weke tuus. M'n oa een êleboel om over te praê- ten omdat m'n waere aolle viere nog mé ne^ trug uut Olland. Wé m'n nie mee emaekt op deze reize is bienae nie te gloaven. Plaesbe wiezen M'n oa plannen emaekt vó maen- den, dat mo je wé doe. De plaesbe- wiezen oa m'n in uus van vo Kosse- misse, dan is it nie zoa diere. M'n schoanouers zoue der 60 jaerige bruulofte in Feberwaori, 't was wé wat vroeg mit 't oag op de leeftied van die ouwe mensen, mé jé, je mot wê eh? Oalles hieng zö as we docht oa. M'n zélfs nog een uutvoering van de meziek mee-e-maekt. Dat oak vö hêen held wille misse. Ik zou zoa zegge, een plume op j' noed oa, vor aollemaele. Vö de tweêde weke waere m'n of-e- sproke om nae m'n schoanouwers te gaen. M'n oa oallemaele een flienke kou- we e-pakt. M'n moeder ok, dochte m'n. Mé laeter in de weke wisten m'n wê beter. Ze was zwaer ziek, in een paer daegen laeter wier ze van ongs weggenome. Zö vö ongs was der nie vee feêststemming mir over. Mé ik bin blie dat Jacob in de meiden toch nog wê even der eweest bin. „Wi trug" De zevende Maerte mosten m'n wi trug nae Canada. 'T gieng om ae hoed tot dat m'n hoed in wel in 't vlieg- tuug zaete. M'n oa een hoed plekje ekrege, in je weet oe't gaet, oalles wat je uut kan doe dat doe je, vö zon groate reize vö de boeg mit niks ang- ders as zitte, ete in drienke. Mé deze keer zou 't angders gae dan m'n edocht oa. Jaocob in ikke zaege op 't zelfde oagenblik een él licht in flak daer nae gienge m'n schodde, zö m'n wiste wê dat'r wat andand was. M'n liete niks an mekoare mêrke, ma een pair seconden laeter oarden m'n de piloot z'n stemme, eêl rustig, m'n moste mé nie benauwd weze, m'n wa re dü de bliksem etroffe. Borrel Dan zei die ok nog, m'n konne een borrel bestelle op kosten van de K.L.M. Noe dae konne m'n niks op tegen eh? Nae drie kwartier waere m'n wi op Schiphol trug, nae dat m'n een aollemachtigen oap bezine in de Noordzee oa laete loape. M'n krege eten annebo, wat best smaekte, in daemae krege m'n de booschap dat m'n moste wachte op een ander vlieg- tuug. Om oalf vuuve hinge m'n wi de lucht in, op uus an, eêl wat laeter dan m'n edocht oa. Je zou zó zégge, dat m'n noe we he- noeg van reizen in trekken zoue Noe dan bin je toch verkeerd oa. As ze mêrge zégge, ier eie een plaesbe- wies, dan zégge m'n aolletweê, Ja oa, dank je wel! De artelijke groeten van een Canade se Gruttepikker. ALS U MET EEN TAXI naar huis wilt, bestel dan de wagen de dag te voren bij het garagebedrijf of taxi centrale. Na twaalven zijn in de nieuwjaarsnacht alle telefoons in gebruik en de taxi's vaak niet meer te krijgen. LEG GULDENS EN KWARTJES ge reed voor de bezorgers aan de deur, die u een voorspoedig nieuwjaar komen wensen. U behoeft dan niet telkens terug naar kamer of keu ken om uw portemonnee te halen. LAAT UW HOND OP oudejaars avond wat vroeger uit dan gewoon lijk en zorg dat alle dieren tijdig binnen zijn voor het nieuwe jaar wordt ingeluid. ZET DE KLOKKEN op oudejaarsdag reeds 's morgens of 's middags ge lijk met het tijdsein van telefoon of radio. VERRAS UW GEZINSLEDEN om één minuut over twaalven met een klein presentje om ze het nieuwe jaar prettig te laten beginnen. Het kleinste is al goed genoeg, want het gaat nu niet om de prijs maar om de attentie. SLUIT OP OUDERJAARSAVOND al de ramen van uw huis. U voor komt hiermee dat vuurwerk (per ongeluk) naar binnen wordt ge gooid en dat uw slaapvertrekken vol komen te stan met kwalijk rie kende rook. LET ER GOED OP, DAT UW KIN DEREN geen „niet ontplofte" rot jes gaan verzamelen. Het komt nogal eens voor en kan grote onge lukken teweeg brengen als zij die alsnog proberen te ontsteken. ZIERIKZEE. St. Lievensmonstertoren en Nieuwe Kerk hier op een plaatje uit de dertiger jaren. Het „oude, vertrouwde gezichtzoals het zich voordeed van de Weststraat uit. WESTENSCHOUWEN. Golven aan het strand en driftige meeuwen, die het genrebeeld komplete- ren, uit dezelfde tijd. NIEUWERKERK. Het centrum van Nieuwerkerk, „toen" met twee - ook alweer tot „oldtimers" geworden auto's (men lette op de Zeeuwse Kop het nummerbord) en de muziektent. ZIERIKZEE. Kijkje aan het Zierikzeese Have het vertrouwde havenlicht. thoofdtijdens een stormachtige zee. In het schuim Wachten op de „12 slagen De zonnewijzer en de zandloper waren eeuwenlang de nauwkeurigste tijdmeters. Zij vormden al een verbete ring op vroegere instrumenten voor tijdsbepaling, zoals het olielampje, dat een bepaalde tijd nodig had om leeg te branden. Daaraan kon de tijd dan worden berekend. De kerkelijke jaarwisseling - maar dat staat veelvuldig vermeld - bestaat uit verschillende dagen en „loopt" van Kerstmis tot en met Driekoningen. Die tijd (de donkerste in de natuur) is vol geheimzinnigheid en kent de mystiek van eeuwen, die vooral rond Kerstmis zijn diepste innigheid heeft gekend en kent. Veel daarvan werkt door tijdens de jaarwisseling. De essentie van het ge loof, na de kerstening weerspiegelt zich ook in vele nieuwjaarswensen: Heidense elementen Maar het is niet louter „christelijk" rond de jaarwisseling. Heidense elementen hebben een sterk en taai leven. Sirenes, vuur werk, klokgelui, midwinterblazen herinneren daaraan. Die uitingen hadden oorspronkelijk ten doel de boze geesten te verjagen. Weinig mensen zullen zich die oer oude betekenis erven realiseren, maar dat is toch de historische ach tergrond. „Duvekater" „Zo treden wij vol moed, den nieuwen jaarkring binnen. Wat ook de toekomst brengt, ons lot is in Zijn hand. Een bepaald soort klokluiden in het verleden herinnerde aan de apostel Thomas, die - als bekend - niet in de verschijning van de op gestane Christus wilde geloven, ten zij hij zich daarvan persoonlijk kon overtuigen; het St. Thomasluiden. De tijden van dit luiden vielen zelfs onder de beslissing van de gemeente raad. Er is in de geschiedenis rond dit ty pische luiden zelfs wel een opstand geweest, want het werd sommigen: „vom Guten zoviel". Nieuwjaars wensen - ook vroeger - in allerlei vorm en kleur. Het waren vooral gra fische prestaties, want de drukker wilde best weten, dat hij had „gete kend", jjoor die en die, fraai uitge voerde, wens, zoals bij voorbeeld van de „vuilnislieden" te Amsterdam. Tijd heeft altijd tot de verbeelding gesproken en mitsdien tijdaanduiders ook. De mensen maakten er vaak iets heel moois van, zoals dit exemplaar uit de ro cocotijd. Bezit: gemeentemuseum Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verder waren (en zijn) de bakkers aktief. Bekend is de „duvekater", een speciaal broodje voor de jaarwis seling, want „eten en drinken" is al tijd heel belangrijk geweest rond het uur van „12". De warme wijn heeft de tijd overleefd en verder is er nu zo veel keus, dat men bijna zou verge ten dat er landen zijn met mensen, die blij zijn met een redelijk volle maag. Wat daar dan ook in zit. Ook zij staan aan het begin van een nieuw jaar. Het is niet overdreven met name hen te betrekken in de wens: „veel heil en zegen!". Kerkelijke jaarwisseling Uiterst primitief natuurlijk in ver gelijking met de moderne precisie- uurwerken, waarover onze tijd be schikt, maar men moest het er vroe ger mee doen. Er zijn nu kwartsklok- ken met een „afwijking" van een duizendste sekonde in tien jaar, niet meer te meten met het menselijk oog en oor. Enfin, als zo'n oud (of nieuw) in strument de geladen twaalf slagen brengt, die het jaar uitluiden, gaat het om de mensen. Hoe ondergaan zij dat? Gezellig bijeen wordt doorgans nog heel spontaan (zelfs in onze tijd) om de halzen gevlogen. Wie het naast bij staat het eerst, want de volgorde is belangrijk. Wie het eerste komt het eerst maalt. Wie het eerst wenst, brengt de grootste „wenswaarde" pver. Zo is dat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 27