21 schouwingen het kollegestandpunt, dat ook tendeert naar bundeling van de krachten op welzijnsgebied. Hij wilde pleiten voor één administratie en één centrale organisatie. Een van de laatste agendapunten die aan de orde kwam was de verhoging van het liggeldtarief in de Nieuwe Haven besloten werd deze met 20 te ver hogen. Burghse Ring Veel inwoners van de kern Burgh gaven gevolg aan de uitnodiging van het gemeentebestuur te komen pra ten over de rekonstruktie van de Burghse Ring met kom. Bij de algemene beschouwingen te Duiveland vond de CsD.A.-fraktie het opvallend, dat het kollege geen enkele gedachte koesterde om de re serves aan te spreken, terwijl vol gens deze fraktie toch bekend mag zijn dat deze reserves kunnen wor den aangewend in tijden dat het moeilijker is om bepaalde plannen uit te voeren en de zaak draaiende te houden. De S.G.P.-fraktie vreesde dat door de hertaxatie van de onroerendgoed- belasting een niet geringe lastenver zwaring voor een groot deel komt te rusten op de minst draagkrachtigen. Onderwijs De V.V.D. deelde tijdens de alge mene beschouwingen mee, dat de grote zorg voor het onderwijs thans zijn vruchten heeft afgeworpen, zo wel in het gebouwenbestand als in het resultaat van het onderwijs zelf. De P.v.d.A.-fraktie in Duiveland liet bij de algemene beschouwingen een flink portie kritiek los op de rijksoverheid. Zo liet fraktievoorzitter C. J. Hille- brand weten enigszins ,,boos" te worden over het feit dat het belang van onderwijs nog niet tot de centra le overheid is doorgedrongen. Ver mindering van de onderwijsuitkerin- gen door beperking van de prijskom- pensatie is naar zijn mening ook in de gemeente Duiveland duidelijk merkbaar. Openbaar Met de stem van de S.G.P-fraktie tegen besloot de gemeenteraad van Duiveland de vergaderingen van de kommissie Openbare werken en de Onderwij skommissie openbaar te houden en aan de burgers spreek recht te verlenen in de vergaderingen van de welzijnskommissie en van beide genoemde kommissies. Een onderwijsdelegatie uit Zierik- zee die naar Den Haag ging om de nieuwbouwplannen voor de Theo Thijssenschool te bespreken, kregen de toezegging voor de bouw van een 3-klassige school met kleuterklas. Een voorstel tot verhoging van de heffing ter bestrijding van de veront reiniging van het oppervlaktewater met 5,— per vuileenheid tot een be drag van 53,— werd in de vergade ring van het Waterschap met algeme ne stemmen goedgekeurd. Stadhuis In de gemeentebegroting 1981 van Brouwershaven stond vermeld dat de problemen rond de uitbreiding van het stadhuis nog niet waren op gelost. Het kollege stelde dan ook voor in deze begroting een bedrag, van 50.000,— hiervoor te reserve ren.. sie voor sport-, jeugd- en kulturele zaken te Westerschouwen bleek, dat een gebrek aan een goede kommuni- katie er de oorzaak van was dat nog geen officiële opening had.plaatsge vonden van de sportzaal ,,De Moer bei" te Renesse. Op de najaarsvergadering van ,,Stad en Lande" werd de problema tiek rond kassen en caravanstalling aangekaart tevens werd een interes sante lezing gehouden over ,,De Teu ten", rondreuizende handelsfami lies. In stijl, schilderend, opende burge meester Th. H. de Meester het nieuwe pand van schildersbedrijf Schults in de Zuidhoek. Zaterdag 29 november hield slijte rij ,,'t Kraanplein" te Zierikzee een open dag wegens de gereedgekomen verbouwing van de bovenverdie ping, die zal gaan fungeren als ver koopruimte en uitstalling van kado- artikelen en geschenk-verpakkin gen. De Sinterklaasfeesten werden overal in de regio uitgebreid gevierd. Aan de Hagekerkstraat te Nieuwer- kerk werd de goed geoutilleerde kap salon ,,Hair Fashion International" heropend. Op het werkeiland „Neel- tje Jans" gonsde het van de werkak- tiviteit, een aanvang werd gemaakt met de bouw van de filtermattenfa- briek. Na een drie maanden in beslag ne mende verbouwing werd jeugdsocië- teit .Trace" te Scharendijke weer voor de jongeren opengesteld. Onroerendgoed belasting ,,Als na hertaxatie zal blijken, dat de opbrengst van de onroerendgoed belasting aanzienlijk hoger wordt dan geraamd, zal het gemeente bestuur met een voorstel tot tariefs verlaging komen", dit waren de woorden van burgemeester J. van Bommel tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1981 in de ge meenteraadsvergadering te Duive land. Burgemeester J. van Bommel deelde in zijn antwoord op de alge; mene beschouwingen mede, voorbij te zullen gaan aan de landelijke poli tiek en hij prees de aktiviteiten van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Sprekend uiteraard na mens het kollege deelde burge meester van Bommel mee, de te leurstelling te delen over het (nog) uitblijven van een meerjarenplan. In deze vergadering werd 9500,- gevo teerd om de oude gemeentewerk plaats aan de Groene Poort te Ooster- land te slopen. „De ekononüsche situatie waarin Nederland thans verkeert, gaat ook niet onopgemerkt voorbij aan de ge meente Bruinisse", aldus luidde het begin van de begrotingsnota voor het dienstjaar 1981. B. en w. stelden dat de gemeente Bruinisse aan de gren zen staat van haar financiële moge lijkheden. De WD-fraktie te Zierikzee wend de zich met een schrijven tot de Stuurgroep Oosterschelde te Middel burg, hierin preciciëerde deze fraktie haar standpunt ten aanzien van de ontwikkeling van de Oosterschelde in beleidssfeer nader. De supermarkt van de heer C. Le- gemaate werd verbouwd en hero pend als versmarkt. Verkoop woning- In de raadsvergadering van de ge meente Westerschouwen toonde de P.v.d.A.-fraktie zich allerminst inge nomen met het voorstel van het kol lege om de woning Zuidstraat 16 te Haamstede te gaan verkopen, nu de huidige huurder het pand gaat verla ten. Volgens het voorstel zou een opknapbeurt zo'n groot bedrag vor deren, dat verhuur van de woning niet meer aantrekkelijk zou zijn. Bij de behandeling van de algeme ne beschouwingen te Westerschou wen wees de fraktieleider van het C.D.A. de heer L. Tieleman op het kerngezonde financieel beleid van de gemeente met voldoende dek kingsmiddelen en rente en aflossing, zonder dat daar een noemenswaardi ge belastingdruk tegenover stond. Voor de bejaarden in de regio werden vrolijke St. Nicolaasavonden georga niseerd. Een uitzondering noemde hij de on roerendgoed belasting met een stij ging van 7%, die het C.D.A. te hoog achtte. Tevens vond deze fraktie dat een dorpshuis Burgh-Haamstede als een zaak van de eerste orde be schouwd dient te worden. Dr. H. J. van Zuylen, fraktieleider van de V.V.D. sprak de waardering uit over het door het kollege gevoer de beleid. Hij wees daarbij op de vele verbeteringen die tot stand kwamen, en die respektievelijk in voorberei ding zijn. Ook de verzorging van en het onderhoud in de gemeente in het geheel, prees deze fraktie. De V.V.D. achtte de aanleg van een rondweg rond de kern Renesse van eminent belang. De fraktieleider van de P.v.d.A. de heer S. Roos sprak over een goed en duidelijk financieel be leid van de gemeente, waardoor het mogelijk is ondanks de ekonomische teruggang nog een aantal belangrijke kapitaalswerken uit te voeren. Fietspadenplan Wel bevreemde het de fraktie dat noch het dorpshuis Burgh-Haamste de nog het fietspadenplan bij deze kapitaalswerken voorkwamen. Ook stelde de P.v.d.A. dat grootse uit breiding van de rekreatie te Wester schouwen niet door haar gewenst wordt geacht. De heer J. van den Berge, spreken de namens de Reformatorische Unie vestigde er bij zijn algemene be schouwingen de aandacht op, dat de totaalcijfers van inkomsten en uitga ven een bedrag lieten zien van 31.000.000 hetgeen weer ruim 1.000.000,- meer was dan in 1979. Hij vroeg zich af, of deze stijgingen zo maar steeds door kunnen gaan. Wel konstateerde deze fraktie dat de financiële positie van de gemeente gezond kan worden genoemd en de heer Van den Berge verwachtte dan ook geen al te grote belastingverho gingen. De R.U.-fraktie sprak de hoop uit dat de gemeente meer toewijzingen zouden ontvangen voor de bouw van eengezinswoningen. Het kollege van b. en w. van de ge meente Westerschouwen antwoordde naar aanleiding van de algemene be schouwingen, de P.v.d.A./V.V.D.- frakties dat bij de aanpassingen die nog in de raadszaal zullen plaatsvin den soberheid zal worden betracht. De R.U.-fraktie ontving het ant woord, dat het kollege hoopte de 5% energiebesparing van het gemeente huis te bereiken met de isolatie van het dak in het komend voorjaar. Op de door het C.D.A. gestelde vraag of de gemeente niet te ver gaat met naast de 55.000,- rijksbijdrage de heffing van 2,- per inwoner die no dig zijn voor de werkgroep gekoördi- neerd bejaarden werk, werd door het kollege geantwoord dat bij de demo- kratische planning welzijn wordt be doeld een hulp aan burgers bij de in vulling van het welzijn. Voorhands wordt gedacht gebruik te maken van de diensten vanuit Middelburg, op deklaratiebasis. Kritiek Zonder hoofdelijke stemming werd hierna de begroting 1981 goedge keurd, maar voor het zover was werd door de frakties nogal wat kritiek gespuid over de wijze waarop door het kollege op de algemene beschou wingen was gereageerd. In een korte vergadering van de ge meente Middenschouwen werd een herzien voorstel tot wijziging van de onroerendgoed belasting op tafel ge legd. Rekening houdend met een to tale ekonomische waarde van 119.167.000. behelsde het voorstel een tarief te heffen van 4,14 voor de gebruikers en 6,26 voor zakelijke gerechtigden. Verlaging van de tarie ven voor 1981 was mogelijk door de hogere taxaties. De totale belasting opbrengst wordt dan in totaal 5% ho ger dan in 1980. De VéGé-winkel gevestigd in plan Malta te Zierikzee werd na moderni sering heropend als versmarkt. In de vergadering van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland deelde de voor zitter, burgemeester W. den Boer mee, dat het niet in het voornemen van de Reinigingsdienst ligt de glas bakken, in verschillende gemeenten geplaatst, over te spuiten in een an dere kleur. Het beleid van de Stichting Jeugd zal in de toekomst vooral appelle rend moeten zijn in plaats van ver zorgend, dit is een karakteristiek en vormt de basis waarop de toekomst van deze stichting zal worden uitge werkt. Dit kwam naar voren tijdens de bestuursvergadering. De raadsleden van de gemeente Brouwershaven gingen akkoord met de vaststelling van de gemeentebe groting en de begroting woonbedrijf voor 1981. Scholen in stand houden Tevens nam de raad het voorstel aan de lagere scholen te Noordgouwe en Zonnemaire in stand te houden voor de jaren 1981 tot en met 1983. Al le frakties waren zeer verheugd over de plannen rond de bouw van een gymnastieklokaal te Zonnemaire en een dorpshuis te Noordgouwe. De P.v.d.A.-fraktie deelde wel mee haast te maken met de realisering van dit multifunktioneel gebouw. Ook de gang van zaken rondom het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis kon de goedkeuring van de frakties weg dragen. De gemeente Zierikzee en het bestuur van de christelijke schoolve reniging ontvingen bericht van het ministerie van onderwijs, dat toestemming werd gegeven voor de bouw van twee nieuwe scholen. Uit eindelijk werd hiermee voldaan aan het raadsbesluit van 1972. De kommissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en zijn echt genote mevrouw J. B. Boertien-Vele- ma, gedeputeerde de heer R. van Om meren en echtgenote en de heer C. de Ru brachten een werkbezoek aan de gemeente Middenschouwen. Bejaar den uit de gemeente Brouwershaven en de kern Kerkwerve beleefden een plezierige- avond van muziek en to neel in het dorpshuis te Zonnemaire tijdens de generale repetitie van de jaarlijkse uitvoering van de harmo nievereniging „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire. De avond daarna werd de officiële uitvoering voor do nateurs en belangstellenden gehou den. Voor een geheel gevulde zaal met donateurs en belangstellenden verrastte de koninklijke muziekve reniging „Witte van Haemstede" het publiek met een perfekte uitvoering. Evangelisch Konferentiecentrum Voor ruim vier miljoen gulden werd de stichting „De Burght" eige naresse van een gloednieuw motel te Haamstede. Het gebouw zal als Evangelisch Konferentiecentrum worden ingericht. Het motel werd in het openbaar geveild in opdracht van de Amro-bank, die het in handen had gekregen door het faillisement van de bouwondernemer. In de raadsvergadering te Bruinis se werd de heer H. Schot (C.D.A.) met meerderheid van stemmen gekozen als lid van het algemeen bestuur van de regionale brandweerkring. De C.D.A.-fraktie was over de begroting 1981 van Bruinisse weinig hoopvol en verwijtend, dit werd duidelijk bij de algemene beschouwingen. Het C.D.A. adviseerde geen uitbreiding van het personeel in de administra tieve sfeer, maar wel bij gemeente werken. Het was voor de S.G.P.-fraktie on begrijpelijk, dat ook op het terrein van het onderwijs de snoeischaar ge hanteerd werd. De S.G.P.-fraktie bleef dan ook op het standpunt staan dat in deze sektor'geen besnoeiingen plaats dienden te vinden. Algemeen Belang deelde bij de al gemene beschouwingen mede, dat het opstellen van een meerjarenbe groting en dus meerjarenbeleid een bittere noodzaak voor Bruinisse is, indien deze zijn bestaansrecht als zelfstandige gemeente wil handha ven. De heer A. Bal, woordvoerder van de P.v.d.A.-fraktie zei dankbaar te zijn voor de sluitende begroting van de gemeente Bruinisse. In zijn repliek sprak burgemeester T. C. Hekman zorgelijk over de be zetting van het politiekorps. De orga nieke sterkte van het politiekorps in de zomermaanden noemde hij bij lan ge na niet toereikend, een ontoelaat bare situatie. Vrijdagavond 19 december opende mevrouw J. M. J. de Meester-Post in restaurant „Mondragon" een Kerst salon, nog tot 3 januari te bezichti gen. Nog enkele restfeiten uit decem ber: Kerstsalon te Zierikzee, reorga nisatieplannen Streekvervoer Zuid West-Nederland, kerstvieringen. Wat niet meer past in deze kolom, zal de lezer zich herinneren uit de laatste 1980-nummers van de krant. Zo ging het met het regio-nieuws in het jaar, dat ten einde spoedt. Een verwarrende hoeveelheid feiten, maar toch ook met een (te volgen) hoofdlijn. Veel nieuws zal in 1981 zijn logisch vervolg krijgen. Moge het in voorspoed zijn! ZIEKIKZEli. In 1935 word lor versteviging van do kas van hol Pastoriefonds „Schouwenoord' een Markt anno 1600 gehouden. Ilot markigeselschaphier op oen oud plaatje. NOORDGOUWE. Ook in 1935 vierde de muziekvereniging „Con Arno re"" te Noordgouu-e het 25- jarig jubileum. Vijf en veertig jaar geleden RENESSE. Destijds bracht de kruidenier te Renesse op deze romantische manier zijn waren bij de mensen. De kruidenier komt nu niet meer bij de mensen en hel gerijtje is ook verdivenen. ZIERIKZEE. Zo fraai weerspiegelde zich de oude Caubrug in het ivater van de Zoete Gracht. Een x bruggetje om nooit te vergeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 21