NOVEMBER 20 De geluidsoverlast van de bewo ners in de Bedde weeg te Zierikzee, was onderwerp van gesprek in de vergadering van de Stichting Samen levingsopbouw. De Kommissie Fi nanciën te Zierikzee, onder voorzit terschap van wethouder J. L. van Gastel spitte de begroting 1981 tot de bodem uit. Terwijl kinderen en genodigden rilden van de kou, metselde burge meester J. van Bommel van Duive- land, geassisteerd door een leerling van de lagere school en één van de kleuterschool de eerste steen voor het nieuwe schoolgebouw aan de Ha- neweg te Ouwerkerk. „Motie Schot" ,,De gemeenteraad van Bruinisse in vergadering bijeen, kennis geno men hebbende van de voorgestelde inpassing van verschillende funkties in het Oosterscheldegebied als ge volg van een gewijzigde afsluiting met een stormstuwdam, is van me ning, dat handhaving van de .status quo" met betrekking tot het toeken nen van visserijpercelen opgeheven dienen te worden," aldus luidde het begin van de tekst van de motie Schot (C.D.A.) ter ondersteuning van het gemeentebeleid Tevens werd tijdens deze raadsver gadering het voorstel van b. en w. be handeld om aan woningbouwvereni ging „Beter Wonen" bouwgrond ter beschikking te stellen voor de bouw van 21 woningen aan de Pr. Wilhel- minalaan en aan de Jhr. A. F. C. Ca- sembrootstraat. Vooral de grond- kosten waren een belangrijk onder deel voor de beantwoording van de vraag of het bouwplan zou slagen of falen. Nutstuinen In de hal van de Nutsspaarbank te Zierikzee werden de prijswinnaars bekend gemaakt van de wedstrijd „voor de best onderhouden Nutstuin". De heer C. L. van de Hoek bleek de beste tuinder en mocht een geldprijs in ontvangst nemen. Te Oosterland werd een druk be zochte NCRV-avond gehouden. Door de openbare kleuterschool „Piggel- mee" te Kerkwerve werd een zeer geslaagde bazar-rommelmarkt ge houden. Op zeer vrolijke wijze vier de de buurtvereniging „De Hoofd poort" in het „Huis van Nassau" de jaarvergadering annex feestavond. Medegedeeld werd dat de vereniging met de vérkeersproblemen naar de officiële Kommissie zou stappen. De Vries drukwerk verhuisde naar een voormalig graanpakhuis in de Nobelstraat. Tijdens een drukbe zochte receptie en een open dag wer den belangstellenden in de gelegen heid gesteld een kijkje te nemen. Zaterdag 8 november werd met een receptie in hotel „Het Vliegveld" te Haamstede het 75-jarig jubileum ge vierd van het zangkoor „Nu met Ho pe" uit Burgh. In de gemeenteraadsvergadering te Middenschouwen werd de haven Flaauwers aangemerkt als" geschikt voor de sport visserij. Tevens v/erd door voorzitter W. den Boer gewag gemaakt van een schrijven van wet houder C. J. van Burg waarin deze mededeelde dat hij door overplaat sing naar Den Haag per ultimo de cember niet langer als raadslid en dus ook niet als wethouder zou kun nen funktioneren. Noodlokalen Op de jaarlijkse ouderavond van de Rijksscholengemeenschap „Prof Zeeman" deelde rector drs. P. Vis mee, dat de school tot 1990 vier nood- lokalen nodig zou hebben, want de kapaciteit van de nieuwe school is berekend op 840 leerlingen en is niet voldoende om de te verwachten 1030 scholieren op te vangen. De bouw- kommissie van de school was van mening dat de enige akseptabele oplossing zou zijn die lokalen vlak bij de school te situeren. Bij de behandeling van de begro ting 1981 te Middenschouwen werd voorgesteld onderstaande volgorde van prioriteit aan te houden: Fietspad Heuvelsweg; fietsverbin- ding Scharendijke-Ellemeet; jeugd soos/peuterspeelzaal; sportvelden- komplex Scharendijke; Dorpshuis Ellemeet. Bij de Algemene Beschouwingen te Middenschouwen zei de S.G.P.-frak- tie bij monde van de heer W. C. van den Bosse, te hopen dat de verhoging van de onroerendgoed belasting zo lang mogelijk uitgesteld zou kunnen worden. De P.v.d.A. ging akkoord met de verhoging van de onroerendgoed be lasting met 6V2 gelet op de investe ringen, die volgens de meerjarenra ming zouden moeten worden gedaan. De C.D.A.-fraktie vroeg zich af waarom de onroerendgoed belasting zo nodig met een inflatiepercentage van 6V2 zou moeten worden ver hoogd. Deze fraktie prefereerde een verhoging van 5 en eveneens een verhoging van de woonforensenbe- lasting van 5 De V.V.D. vond het niet juist met een verhoging van O.R. belasting te komen van 6V2 Als kompromis werd voorgesteld de O.R. belasting en de woonforensen- belasting met 3 te verhogen. Door het kollege van b. en w. werd hierop geantwoord dat zij na beraad de O.R. en de woonforensen belasting beide met 5 zouden verhogen. Trekpleister Opnieuw kreeg haven „De Val" een trekpleister in de vorm van een groot passagiersschip de „Mona's Isle" dat voor de sloop bestemd was en werd aangekocht door v. d. Marel's sloopbedrijf. Staatssekretaris G. P. Brokx van volkshuisvesting beëindigde zijn werkbezoek aan Zeeland in een der kleinste kernen van deze provincie: Sirjansland. Reden hiervoor was zijn speciale belangstelling voor de woningbouw in de kleine kernen, waarbij automa tisch het kleine kernen experiment aan de orde werd gesteld. Een gekombineerde oefening van brandweer en Rode kruis werd ge houden in het bejaardentehuis „Bor- rendamme" te Zierikzee. Aan de Poststraat te Nieuwerkerk werd de geheel gemoderniseerde kapsalon „Cor" heropend. Oogarts In het Rode Kruis Ziekenhuis werd op feestelijke wijze de nieuwe oogarts, drs. I. Hendrata, welkom ge heten. Onder erbarmelijke weersomstan digheden arriveerden Sint en Piet in deze regio. S.V. Ouwerkerk kon te rugzien op een fijna jaarlijkse uit voering. De hoofdingrediënten bestonden uit een kindermusical, een kluchtige twee-akter en een geani meerd bal. Diverse vogelverenigin gen hielden tentoonstellingen in de regio. Vrijdag 14 november rukte de brandweer van Duiveland uit, om het brandend dak van de konsistorie te blussen. Door snel ingrijpen kon erger worden voorkomen. 's Middags vond bij de Rotterdam se Droogdokmaatschappij te Rotter dam de eerste kiellegging plaats van de „Ostrea", het hef schip dat in de eerste helft van 1982 zal worden ge bruikt voor het vervoer van de pij lers voor de stormstuwdam in de Oosterschelde. De Middenstandsve reniging van Renesse stelde een lijst met evenementen samen die tijdens de Sinterklaasweek gehouden zou den worden. De feestavond, zoals die de laatste negen jaar lang in „De Ark" gehouden werd stond er dit keer niet op. Bij uitgeverij Bosch Keuning te Baarn verscheen het boek „De pensi onhoudster en de onderduiker", het nieuwste produkt van de Zierikzeese schrijver Frank Visser. Jubileum De vereniging „Philatelica" afde ling Schouwen-Duiveland bezegelde het 25-jarig bestaan met een feest avond. In een speciale bijeenkomst van de Middenstandsvereniging, waarbij alle ondernemers uit de ker nen Zonnemaire* Noordgouwe, Drei- schor en Brouwershaven waren uit genodigd werden de plannen gepre senteerd voor het komende Sinter klaasfeest en de te houden winkel week. hiermee op het toppunt gekomen dat tot midden 1982 zou duren, waarna deze werkzaamheden weer geleide lijk aan zullen verminderen. De gemeenteraad Zierikzee aksep- teerde onder „gekreun" de verhoog de financiële bijdrage voor de Zeeuwse muziekschool tot 101.322,-. De diskussie-nota „Voorlichting" opgesteld door het kollege, was uit gebreid onderwerp van gesprek. De nota bevatte een aantal uitgangspun ten met betrekking tot het in de ko mende jaren te voeren voorlichtings beleid. De gemeenteraad ging ak koord met het verstrekken van aan vullende dekkingsmiddelen voor verplaatsing van het transport be drijf C. v. d. Wekken. V.V.V.-tekort Op de algemene najaarsvergade ring van de V. V.V. Burgh-Haamstede liet voorzitter dr. H. J. van Zuylen een allerminst optimistisch geluid horen over het toekomstbeeld van deze vereniging. De reden hiertoe was de financiële positie; op de be groting van 1981 prijkte een tekort van 5500,—. Op de vergadering van de Gemeen schappelijke schoolraad van Zierik zee onder voorzitterschap van de heer J. Groen kwamen de nieuw- bouw-plannen voor de Theo Thijssen- school uitvoerig aan de orde. Een spontaan initiatief van een aantal partikulieren leidde tot het oprichten van de „Stichting Alterna tief Wonen". Deze stichting werd op gezet om diegenen aan een woning of kamer te helpen, die daar uit zichzelf nauwelijks toekomen en hen indien nodig te begeleiden. Hoogtijdag Zaterdag 22 november was voor Zierikzee een hoogtijdag als gevolg van twee gebeurtenissen. De nieuwe Zuidhavenburg werd in gebruik gesteld en de nieuwe ZZ8 de „Levina Wilhelmina" van de firma Jac. Schot Zonen werd overgedragen. Een „link" tussen beide gebeurte nissen was het feit dat de nieuwe mosselkotter de brug „open voer". In de gemeenteraadsvergadering te Brouwershaven werd besloten de on- N roerendgoed belasting pas in 1982 te verhogen. 'Bij de Algemene Beschouwingen te Brouwershaven spraken alle frakties over het fraaie maar niet funktioneel zijnde stadhuis. In de raadsvergadering te Wester- schouwen werd aan de raad de begro ting voor 1981 aangeboden. In de aan biedingsnota schreef het kollege van b. en w. zich gelukkig te prijzen nog regelmatig kapitaalswerken te kun nen aanbieden. Het beleid was erop gericht op deze wijze werkgelegenheid te scheppen en hoopte dit voort te kunnen zetten. Verscheidene raadsleden spraken hun twijfels uit over de sinds 1 janua ri 1976 gestegen waarden van het on roerend goed met 47,25 Ziekenhuizen Maandagavond 17 november werd in een vergadering te Goes de over eenkomst getekend tussen de Stich ting Streekziekenhuis „De Bevelan- den" te Goes en de „Stichting Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis" te Zierik zee. Hiermee was de fusie een feit. Onder voorzitterschap van wet houder P. M. van den Aartsen werd voor het eerst openbaar vergaderd door de kommissie voor midden- en kleinbedrijf te Westerschouwen. De kommissieleden kregen het eerste deel van het uit zeven delen bestaande rapport van het D.P.O.- onderzoek „vertrouwelijk" aangebo den. Op de jaarvergadering van ijs- klub „Renesse" maakte het bestuur kenbaar dat hulp gewenst zou zijn bij het vegen van de baan. Op de ouderavond van de o.l. school te Oosterland deelde het hoofd, de heer P. T. Bolkenbaas mee, dat de toekomst van deze school er niet rooskleurig uitzag. In de bouwput op „Neeltje Jans" was meer dan de helft van de 66 pij lers in aanbouw, de produktie was De Toneelvereniging „Ellemeet" verzorgde een suksesvolle uitvoering en te Renesse bracht toneelvereni ging „Op Drift" een toneelstuk op de planken. Reuzen bakken uit Finland ver voerden stortsteen voor de pijlerdam naar „Neeltje" Jans. Deze bakken hadden een lengte van 132 meter; een breedte van 32 meter; een diepgang van 8 meter en konden 25.000 ton steen vervoeren. Begroting Bij de algemene beschouwingen van de gemeenteraad Zierikzee over de begrotingsnota 1981 vond de R.U.- fraktie dat het beschikbaar gestelde geld voor de sportakkommodatie be ter besteed zou kunnen worden aan depotruimte voor het streekarchief. De realisering van het nieuwe sport - komplex tussen de Ouwe Weg en de Lange Blokweg werd door de V. V.D.- fraktie aanvaardbaar geacht. De P.v.d.A. uitte tevredenheid over deze plannen, maar wilde in 1981 hiervoor 750.000,— beschikbaar stellen en 250.000,— slechts in noodzaak ge bruiken. De C.D.A.-fraktie kon zich volledig vinden in het door het kolle ge uitgestippelde koers betreffende het beleid inzake de sportakkommo datie. Toegevoegd werd, dat veel moed nodig zal zijn om tussen 1981 en 1985 veel geld hiervoor op tafel te brengen om deze plannen te realise ren. Alle frakties in de gemeenteraad van Zierikzee uitten de tevredenheid over de financiële meevaller van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en de fusie met ziekenhuis „De Bevelan- den" te Goes. Burgemeester Th. H. de Meester vertolkte tijdens de algemene be- Stad en regio vernamen dat het centrale archief voorlopig (nog) niet in de Meelstraatpanden zal worden gevestigd. Garage Slager te Brouwershaven onderging een aanzienlijke uitbrei ding van twee etages. Eén zou dienen als werkplaats de andere als par keergarage. Sportvelden In de Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee werd onder leiding van wethouder van sportzaken de heer L. J. van Gastel een hoorzitting gehou den over de indeling van het sport- veldenkomplex aan de Lange Blok weg. Burgemeester Th. H. de Meester opende het nieuwe bedrijf Holland Warmte in de Zuidhoek te Zierikzee. Het 25-jarige bestaan van s.v. Kwiek te Bruinisse werd gevierd met een receptie en met een geslaag de uitvoering. Een grote najaars-ruilbeurs van „De Verzamelaar" in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee trok heel wat geïnteresseerden. In een vergadering te Nieuwerkerk herdacht de studievereniging SGP het tweede lustrum. Ploegwedstrijden Aan de Blokweg, onder de rook van Zierikzee, werden de jaarlijkse ploegwedstrijden gehouden. Voor de vijfde maal werd Joh. Hoogenboom regionaal kampioen en kwam daar door in het bezit van de wisselbeker. In zwembad „Onderdak" werd voor de vijfde maal de zwem vier daagse gehouden. De werkgroep jeugdaktiviteiten Kerkwerve organiseerde in de herfstvakantie een leuke speeloch- tend voor de kleuters in het vereni gingsgebouw. De bouw van het kleedlokaal op het nieuwe sportveld te Oosterland, bereikte het hoogste punt. Door de gemeentesekretarissen aangesloten bij het Streekarchiva- riaat Schouwen-Duiveland en St. Philipsland gestelde vraag tot het aanstellen van een streekregistrator werd bij de vergadering van de streekarchiefkommissie niet gehono reerd. Tevens werd medegedeeld dat voorlopig het centrale archief niet in de Meelstraat gevestigd zou worden. Pieter en Diny De Graaf opende de deuren van de dierenspeciaalzaak in de Ring van Bruinisse. Politiek In de spreekbeurt voor het CDA- Zierikzee sprak drs. G. van Leyen- horst over aktuele politiek. Hij ging in op de sociaal ekonomische vraagstukken en besteedde ruime aandacht aan de abortus-politiek. Het tentdak van de Grote Kerk te Zierikzee bleek in nog slechtere staat dan was voorzien. Hierdoor zou het begrote bedrag van meer dan één miljoen gulden, voor de eerste restauratie-fase, overschreven wor den. Bekend werd dat de kosten meer dan twee miljoen gulden zouden gaan bedragen. sen kenbaar maken. Aanwezig wa ren, burgemeester J. van Bommel, het kollege van B. en W. Duiveland, de heer G. Schuiling hoofd gemeente werken Duiveland en de heer J. Hoekman, adjudant der Rijkspolitie. Op de vergadering van de Zierik- zeesche Ondernemers Centrale werd besloten voortaan de laatste toe ristendag op dinsdag te houden en niet zoals in 1980 op vrijdag. De Zierikzeese Oratorium Vereni ging nam dinsdag 28 oktober op een tussentijdse vergadering unaniem het besluit op voorstel van het bestuur, het praktische verenigings werk stil te leggen tot ultimo septem ber 1981. Wel zou gepoogd worden te gen 1 mei de repetities te hervatten. Dit besluit werd genomen, daar de samenstelling van het koor uit ba lans geraakte door vertrek van le den, tijdens een langdurige dirigent- loze periode. Boetiek „Liselotte" uit Brouwers haven toonde op een modeshow draagbare wintermode. Scholen Tijdens de jaarvergadering van de Stichting Algemene Kleuterschool te Nieuwerkerk werd besloten deze Stichting op te heffen, zodat één openbare en één christelijke kleuter school kan worden opgericht. De gemeenteraad Duiveland besloot met algemene stemmen tot een principe uitspraak over het stich ten van een openbare kleuterschool te Nieuwerkerk. Deze „historische hamerklap" be tekende de afronding van een lange periode van onderhandelen met alle betrokken partijen om te komen tot de beste oplossing voor het in 1983 in werking tredende geïntegreerd basi sonderwijs te Nieuwerkerk. De ANBO afdeling Brouwershaven vierde op gezellige wijze het dertigja rig bestaan. Het ledenbestand van de P.v.d.A.- afdeling Zierikzee gaf een dalende lijn te zien. Ook het bestuur van deze afdeling vertoonde hiaten. Verwacht werd dat deze in de toekomst zouden toenemen. Tot deze konklusie kwam de ledenvergadering van deze poli tieke partij. Onder grote belangstelling vond een voorlichtingsavond voor de MAVO-speciaal klas plaats in de au la van de Chr. Scholen gemeenschap te Zierikzee. In de toelichting van de gemeente begroting Duiveland 1981 deelde het kollege van B. en W. mee, dat over eenkomstig de verordening op de on- roerendgoedbelasting in Duiveland een hertaxatie zou plaatsvinden. De opbrengst van deze onroerendgoed- belasting zou in 1981 100.000,- ho ger zijn dan in 1980 was geraamd. De PvdA-fraktie Zierikzee schreef een brief aan de Stuurgroep Ooster schelde, waarin zij een pleidooi hield voor dagrekreatie en sportvisserij in dit natuurgebied. Zaterdag 1 november vond de plechtige installatie plaats van de Junior Kamer Schouwen-Duiveland, een uit jongeren bestaande service- klub. Bejaardentehuis „Duinoord" te Haamstede vierde het 25-jarig jubi leum. Te Nieuwerkerk werd in de nieuwe school „De Dobbelsteen" een geslaagde ouderavond gehouden, die in het teken stond van de „reklame". In het jaarverslag van woning bouwvereniging „Beter Wonen" kwam naar voren dat door gebrek aan bouwrijpe grond geen nieuw bouw woningenprojekten konden worden gerealiseerd en dat konstruktieve gebreken en zoutscha- de vaak de renovatie van woningen verhinderden. In de gemeentebegroting van Dui veland vermeldde de post Openbare Werken in verhouding tot 1980 een nadelig saldo van 147.908,51. In deze slachtmaand herdacht fa milie Leen Simmers het 25-jarig jubi leum van hun slagerij, gevestigd in de St.-Domusstraat te Zierikzee. Vroege vorst Door de buitengewoon vroeg inge vallen vorst ontstond op Schouwen- Duiveland schade aan de landouw en aan de volkstuinen. De Zeeuwsche Herberghe aan het Havenplein te Zierikzee werd na een verbouwing heropend. Het pand kwam in handen van Cees Hector en de Chinese familie Yuen. In de vergadering van de school raad te Kerkwerve kwam naar voren dat met het oog op de toekomstige basisscholen het voor de o.l. school ,,'t Meetje" in Ellemeet belangrijk zou zijn, dat in die kern een openbare kleuterschool zou komen of ten minste een dependance. Bij de jaarlijkse bloedplasma- avond te Haamstede, waren de orga nisatoren bijzonder tevreden over de goede opkomst. Glasbakken In de week van 27-31 oktober wer den door de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland op diverse punten in deze regio glasbakken ge plaatst. Deze bakken, uitsluitend bestemd voor glasafval, zijn voor zien van vier ingooi openingen, waarvan één bestemd voor grotere flessen. De Christelijke Jeugdvereniging „Samen verder" uit Zierikzee orga niseerde zaterdag 25 oktober een geslaagde bejaardendag op het CJV- kamp aan de Kampweg te Renesse. Bijna vijfhonderd vakantiegan gers en een enkele bezoeker uit de re gio woonden de voorstelling van de Willem Ruis show bij in het Plein theater op het Aquadelta-terrein. De ze show bleek achteraf niet veel meer in te houden dan kommercieel gekra keel en velen keerden dan ook huis waarts met een afvalemmer. Hoorzitting Een aantal inwoners van het bestemmingsplan Oosterland kwa men samen op de hoorzitting die in de grote zaal van het dorsphuis ge houden werd. Tijdens deze bijeen komst konden de bewoners hun wen- De Zuidhavenbrug te Zierikzee werd zaterdag 22 november feestelijk geo pend. Hier de fraaie brug in volle glorie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 20