Bibliotheek aan Groene Weegje te Zierikzee bestaat vijf jaar 'M Zeeuwse regeling voor sehoolvakanties 1981 tf£U o ^o" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een bijzonder eerste lustrum Ontslagen in havenbedrijf Benzine duurder Drukkerij Lakenman Ochtman Recepties koninklijk paar Provinciale Staten Zeeland namen 20Ö besluiten ^5 -tel, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1980 137ste jaargang Nr. 22836 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Schouwen-Duiveland in 1980 (Van een bijzondere medewerker) ZIERIKZEE, 29-12. Maandag 29 december was het vijf jaar geleden dat de bibliotheek aan het Groene Weegje zijn deuren voor het publiek openstelde. Waarom zo laat in het jaar? Wel, in 1975 kwam de wet op het openbare bibliotheekwerk tot stand, waarin o.a. stond, dat gemeenten met een inwonertal vanaf 5000, verplicht waren een vaste bibliotheekvestiging te hebben. Er werd subsidie voor het jaar 1975 verleend, dus een vaste vestiging moest in dat jaar gerealiseerd zijn. De twee bestaande bibliotheken, de CJV- en de Nutsbibliotheek, funk- tioneerden niet zoals de wet dat voor schrijft en daarom is de CJV-biblio- theek opgegaan in de bibliotheek aan het Groene Weegje, terwijl de Nuts bibliotheek haar werkzaamheden nog enige tijd heeft voortgezet. Er werd gestart met 12.000 banden in een noodvoorziening met een op pervlakte van 200 m2. Al snel, in de zomer van 1976, werd een uitbreiding mogelijk gemaakt door aanbouw van een tweede nood voorziening, de voormalige biblio theek van Breskens. Al vijf jaar nu is de bibliotheek ge vestigd in een noodgebouw met een oppervlakte van 300 m2 en inmiddels is gebleken, dat een ruimere behui zing geen overbodige luxe is. Konkrete plannen Het bestuur van de Stichting Bibli otheekvoorziening SchouWen-Duive- land beijvert zich dan ook voor een behuizing die aan rijksnormen vol doet en het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd konkrete plannen hiervoor op tafel kunnen worden ge legd. Was het aantal uitleningen in no vember 1976 98.298; in november 1980 kon de bibliothekaresse 132.340 uit geleende boeken op het statistiekfor mulier invullen. Wel een bewijs dat het bestaansrecht van de bibliotheek onderstreept. Het personeelsbestand bleef onge wijzigd wat de personen betreft; het aantal echter werd in 1978 uitgebreid met een assistent-bibliothecaresse. De lezers worden nu „bediend" door een vaste staf van twee gediplomeer de bibliotheekkrachten en drie admi nistratieve medewerkers, op één per soon na, allen parttime werkzaam. Hiernaast heeft in de loop der jaren ook een aantal T.A.P. (tijdelijke ar- beidsplaats)krachten werk gevonden in de bibliotheek. Deze. werden via het arbeidsbureua tewerkgesteld. De direktie wordt gevoerd door de Provinciale Bibliotheekcentrale. Ook dat is wettelijk geregeld; n.l. een gemeente met een inwonertal tot 30.000 is verplicht aangesloten bij een provinciale bibliotheekcentrale. Deze heeft dan een overeenkomst van dienstverlening met de stichting. Ruime dienstverlening- De dienstverlening aan het publiek is zeer ruim wat betreft het uitlenen van werken. Heeft de bibliotheek in Zierikzee een werk niet, dan gaat een aanvraagformulier met het gewenste werk naar de Provinciale Biblio theek in Middelburg. Hier bevindt zich de regionale catalogus, waarin opgenomen het hele bibliotheekbezit in Zeeland, inklusief Muziek- en Technische bibliotheek. Zeeland kan natuurlijke niet alles hebben en daarom beschikt de Pro vinciale Bibliotheek over een telex; bevindt zich het aangevraagd werk elders in Nederland, dan gaat de aan vraag „het land in", waarbij de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag wordt ingeschakeld. Hier bevindt zich de Centrale kata- logus (van wetenschappelijke boe kenbezit in Nederland). Zonodig wordt het werk uit Amerika ge haald; er gaat wel enige tijd mee heen! In Zierikzee worden de aanvragen op maandag en donderdag per inter ne post verzonden; ook op deze dagen' komen de gewenste werken binnen. Hiertoe beschikt de Centrale in Mid delburg over een „bibliotheek- dienst"-busje, dat zijn route heeft door heel Zeeland om zo ter plaatse het bestelde af te leveren. „Reader" In de bibliotheek in Zierikzee be vindt zich een „reader"; hierop kan het publiek op een cassettefilm zelf zien, welke werken de Provinciale Bibliotheek, de Muziekbibliotheek en de Technische bibliotheek bezit ten. Zierikzee zelf bezit momenteel 23.882 werken. Deze zijn onderge bracht op kaartsysteem in houten bakken, de katalogus. Het publiek kan de katalogus zelf raadplegen en natuurlijk de hulp inroepen van een assistent. Zelfs de allerkleinsten kunnen al terecht in een bibliotheek. Dé pren tenboeken kunnen de belevingswe reld van de peuter verruimen en hun -fantasie prikkelen. En als het kind groter wordt, is er al een zekere gewenning ontstaan in het omgaan met hoeken en zal het kind misschien uit zichzelf graag gaan lezen, wat zijn ontwikkeling weer ten goede komt. Dokumentatiemappen Naast boeken bezit de bibliotheek de erg nuttige „aktuele dokumenta tiemappen"; hierin brochures en overdrukken uit kranten en week bladen. Er prettig als er nog geen boek is verschenen over een bepaald onderwerp in ideaal voor werkstuk ken. De nieuwe nummers van kranten, opiniebladen en tijdschriften liggen in de bibliotheek ter inzage, terwijl oude nummers na een half jaar of een jaar in een map worden gebundeld en zo ais boek uitleenbaar worden ge maakt. Wil de lezer op de hoogte blijven van wat de bibliotheek zo al aan schaft, dan zal hij de bibliotheek re gelmatig moeten bezoeken. Iedere vrijdag worden nieuwe aan winsten (hierbij ook herdrukken) ge durende een week op een tafel mid den in de bibliotheek ter inzage ge legd. Misschien is door bovenstaand stuk belangstelling gewekt bij poten tiële lezers/leners. Deze kunnen zich voor inlichtingen wenden tot Biblio theek, Groene Weegje 11, Zierikzee, tel. 01110-4548. Bedenk wel: de bibliotheek is er voor iedereen! ROTTERDAM, 29-12. Bij de vesti ging van het Rotterdamdse stuk- goedbedrijf Muller-Thomsen aan de Beatrixhaven in Rotterdam komen 250 arbeidsplaatsen in gevaar, nu de direktie van het Amerikaanse con cern United Brands Continentaal (U.B.C.) heeft laten weten per 1 april, a.s. de bananenoverslag (Chiquita) te willen verplaatsen naar Antwerpen. Volgens U.B.C. is de Rotterdamse haven te duur geworden. Direkteur Mouton van Muller- Thomsen heeft de ondernemingsraad van het stukgoedbedrijf aan de Bea trixhaven maandagmorgen inge licht. Volgens hem is nog niet te zeg gen of de beslissing van U.B.C. zal leiden tot gedwongen ontslagen. DEN HAAG, 29-12. De maximum prijzen voor zowel normale als super- benzine gaan per 1 januari 1981 met 4,2 cent omhoog. Per liter worden de maximumprijzen dan 156,0 respectie velijk 152,6 cent. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dit maan dag meegedeeld. De maximumprijs van dieselolie gaat met 0,6 cent (incl. b.t.w.) en die van petroleum 0,9 en die van huis brandolie 0,6 cent per liter omhoog. De maximumprijs van LPG stijgt met 3,3 cent per liter. Aangezien vanuit de onderwijswe reld zelf om een „Zeeuwse" regeling is gevraagd, kan worden aangeno men dat praktisch alle scholen zich aan de volgende data zullen houden. Voor j aars vakantie Kleuter- en lager onderwijs: 28 fe bruari t/m 4 maart; voortgezet on derwijs: 28 februari t/m 6 maart. Paasvakantie Kleuter- en lager onderwijs: 11 april t/m 20 april; rooms-katholiek kleuter- en lager onderwijs, 17 april t/m 24 april; voortgezet onderwijs: 11 t/m 24 april. Pinkstervakantie Kleuter- en lager onderwijs: 6 t/m 10 juni; voortgezet onderwijs: 6 t/m 9 juni. Zomervakantie Voor het gehele onderwijs: 13 juli t/m 23 augustus. Medewerksters en medewerkers van Uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode wensen u een voorspoedig 1981 MIDDELBURG, 29-12. Gedeputeerde Staten hebben alle scholen voor kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs in Zeeland een brief gezonden met een voorstel voor de vakanties volgend jaar. Voor alle vormen van onderwijs komen hier nog bij Hemelvaartsdag plus de daarop volgende vrijdag en Koninginnedag (30 april). In dit schema is verder nog ruimte voor incidentele vrije dagen zoals bid- en dankdagen, de dinsdag na Pa sen en de vrijdag na Koninginnedag. DEN HAAG, 29-12. Het koninklijk paar houdt op woensdag 7 januari in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam twee nieuwjaarsont vangsten. Behalve de al jaren gebrui kelijk receptie voor de in Nederland geaccrediteerde hoofden van de di plomatieke missies van buitenlandse mogelijkheden, wordt ook een recep- te gegeven voor een doorsnee van de maatschappij". Volgens de Rijks voorlichtingsdienst is het de eerste keer dat een dergelijke nieuwjaars ontvangst zal worden gehouden. Voor de receptie voor een vertegen woordiging van overheid en maat schappij zijn ruim driehonderd men sen uitgenodigd, aldus de Rijksvoor lichtingsdienst. Tot de genodigden behoren onder anderen: de leden van de ministerraad, de leden van de Sta ten Generaal, leden van hogere rechtskolleges, vertegenwoordigers van gezondheidsorganisaties, de sportwereld, de journalistiek. „Kort om, de civiele, militaire en kerkelij ke autoriteiten, zoals dat vroeger werd gezegd", aldus een woordvoer der van de RVD. Eeuwen en langer voor een poort 1 voor mensen is dat ongehoord gebouwen staan de tijden door9 i een mens slechts trekt een luttel spoor in zand van tijd; nauw te ontdekken. Als alles is voorbij gegaan herinnert weinig aan 'f bestaan. i Alleen een torenrecht omhoog strekt tot de wijde hemelboog trotseert het spel der jaargetijden en weet soms onheil te vermijden. Spreekt dan van verrevroege jaren in steen gestoldwil hij bewareh het wezen van de aardse dingen en t broos bestaan van stervelingen! j B. d. V. i 1 (Zuidhavenpoort; foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Twaalf keer bijeen MIDDELBURG, 29-12. Twaalf keer hebben provincia le staten van Zeeland het afgelopen jaar vergaderd. In totaal leverde dat een dikke tweehonderd besluiten op. Van de meeste van deze beslissingen merkt men in het leven van alledag niet veel. Een besluit de provinciale bijdrage aan het fonds ter bestrijding van de muskusratten te verhogen, zal hoogstens door de vangploeg met en thousiasme worden begroet. Toch zijn er ook beslissingen waar het publiek wel wat van merkt. Het besluit bijvoorbeeld waarbij de doelstellingen voor het streekplan Midden-Zeeland werden vastgesteld of het onderschrijven van een nota over het kultuurbeleid van de pro vincie. Een van de vragen die men zich bij een terugblik over het afgelopen jaar zou kunnen stellen is: kunnen er al gemene konklusies worden getrok ken uit deze reeks van besluiten? Zijn er ontwikkelingen die zich aankondigen op het provinciale vlak? Zo'n kluwen van besluiten laat zich natuurlijk niet zo gemakkelijk ontrafelen, maar wat wel in het oog springt is het feit dat er bijna geen statenvergadering voorbij iS gegaan, of er is gesproken over uitbreiding van de huisvesting van provinciale diensten en uitbreiding van perso neel. Dit nummer bestaat uit 32 pagina's. „Laet het kostelijcks van al, U niet snel ontglippen Dat is de tijd, die snel gaat glippen; Zonder dat hij keren zal! Vondel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1