OCTOBER z.v.u. va Bruinisse nam het vergaande besluit tot aanpassen van de visserij- en landbouwhaven; een karwei van f 5 miljoen. werd door waarnemend dijkgraaf M. J. Steur medegedeeld dat de rioolzui veringsinstallatie in Westerschou- wen uitgebreid zou moeten worden om de vakantiepiek op te kunnen vangen. Vrijdagavond 5 september werd in de St. Nicolaaskerk te Brouwersha ven met kaarsverlichting het slot- koncert van het seizoen 1980 gege ven. De Stichting Theater te Zierikzee wist beslag te leggen op prima films voor het komende seizoen, eveneens werd medegedeeld dat in de wee kends regelmatig kinderfilms zou den worden vertoond. Een aantal inwoners van Schou- wen-Duiveland mocht op uitnodi ging de Prinsjesdag te Den Haag van dichtbij meemaken. Te Oosterland werd het nieuwe be drijf van de Herscho met het planten van een boom geopend. Zaterdag 6 september raakte een jeep die op het strand van Renesse bezig was met het onttakelen van een konsumptietent vast in het zand, waarna de wagen met aanhanger door de snel opkomende vloed werd overspoeld. Zilveren jubileum Reinigingsdienst Het vijfentwintig jarig bestaan van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland werd op geanimeerde wij ze gëvierd in het Tonnenmagazijn'te Brouwershaven. Naast de tegen woordige bestuursleden en de werk nemers waren er veel oud-bestuurs leden aanwezig. Maandagmiddag 8 september werd in besloten kring tijdens een sobere plechtigheid het heugelijke feit ge vierd, dat het hoogste punt van de nieuwbouw van de Stichting Dagvér- blijven Schouwen-Duiveland werd bereikt. Het gemeentebestuur van Duive- land vestigde de nadruk op de sociale woningbouw, tevens werd in deze raadsvergadering de vragenlijst van de nieuwbouw vastgesteld. Oosterscheldewerken Tijdens een persexkursie op het werkeiland ..Neeltje Jans" en de Phi- lipsdam werd een indruk gegeven van de stand van zaken bij de bouw van de pijlers en bij de aanleg van de compartimenteringsdammen. Het hoofd van de Deltadienst, ir. H. En gel deelde mede nog geen bericht te hebben ontvangen op de Oosterschel dewerken en zei deze ook niet te ver wachten. De leden van de kommissie finan ciën te Zierikzee besloten een advies aan het kollege van B. en W. te geven om jaarlijks een bedrag op de begro ting te laten drukken ad 59.500,-ten behoeve van de rekonstruktie van de kademuren van de Nieuwe Haven. Met de stem van de heer R. Sayers (PvdA) tegen en drie voor, werd voorstel aangenomen. Tijdens de ledenvergadering van de Beatrixschool werd het principe besluit genomen over te gaan tot oprichting van een afdeling Voortge zet Buitengewoon onderwijs. Wijnie Jabay, tweede kamerlid voor de PvdA voerde Marie Modaal ten to nele op een bijeenkomst van de Rooie Vrouwen in het Verenigingsgebouw te Zonnemaire. In de vergadering van de advies kommissie Publieke Werken, liet de heer J. Groen (PvdA) de sport meespelen, bij zijn afwijzend stand punt voor de nieuwe ontwikkelingen bij het plan rekonstruktie kademu ren. Medegedeeld werd dat met de aanleg van het fietspad Heuvelsweg nog in 1980 een aanvang gemaakt zou worden. Dit pad zou echter niet ge heel van de Blokweg tot aan de De- lingsdijk komen te lopen, maar bij Nieuwerkerke (Het Schutje) eindi gen. Te Renesse werd een aanvang ge maakt met het aanlegen van een trot toir aan beide zijden van het wegdek van de Hogezoom. Plannen visserijhaven Bruinisse Met een geweldige klap van de voorzittershamer zette burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse het una niem besluit kracht bij, betreffende het op gang brengen van de aanpas singsplannen van de visserij- en landbouwhaven. Met deze werken zouden vijf miljoen gulden gemoeid zijn. Eveneens werd tijdens deze raadsvergadering besloten subsidie te verlenen aan de regionale emanci patiedag. In de raadsvergadering te Wester- schouwen zei de PvdA-fraktie het be trouwen in wethouder P. M. van den Aarsen op. Dit naar aanleiding van het feit, dat de wethouders bij het be kijken van de duinovergangen ten behoeve van de gehandikapten zich niet volgens de geldende normen zou hebben gedragen. De gemeenteraad ging akkoord met de toetreding tot de gemeen schappelijk regeling regionale brandweerkring Midden- en Noord- Zeeland. Kritiek werd geuit op de ar gumentering bij de verhoging van de toeristenbelasting. Het bedrijf Holland Warmte vestigde zich te Zierikzee. Bij deze firma werd hard gewerkt aan energie-besparende ontwikkelingen De heer A. Vissers werkzaam bij de spanploeg van Dosbouw kreeg in de kantine te Burghsluis als eerste werknemer van die firma ,,de gou den helm" uitgereikt. De supermarkt aan de Nieuwe Ha ven van de heer J. van den Hoek sloot de deuren voor het publiek. Na een vakature van een half jaar kreeg de Hervormde gemeente te Bruinisse weer een predikant in de persoon van dominee W. F. Teekens. „De Lodycke" Rijkswaterstaat nam het nieuwe werk- en meetschip „De Lodycke" officieel in de vaart. Aan de Zuiddijk te Ouwerkerk werd een zwaar gewond jongetje aan getroffen, die zoals achteraf bleek van een groentenwagen gevallen of gesprongen was. Het dagelijks bestuur van de Reini- gingsdienst Schouwen-Duiveland vroeg de Raad van Bestuur een aan vullend krediet beschikbaar te stel len ad 21.000,- en het definitief te bestemmen voor de aanschaf van kantoormachines en een komputer met toebehoren. In de vergadering van de Reini gingsdienst werd naar voren ge bracht dat de reinigingsrechten in 1981 met 10% omhoog zouden gaan. Modehuis Holty te Zierikzee gaf drie modeshows, die druk bezocht werden. De openbare lagere school te Nie- werkerk vierde het traditionele „Braamfeest". Onder luid getoeter van de tweeto- nige hoorn en enthousiast applaus van de brandweerlieden en gemeen tebestuur reed burgemeester Th. H. de Meester de nieuwe hulpverle ningswagen van de Zierikzeese vrij willige brandweer de kazerne aan de Regenboogstraat binnen. De gemeenteraad van Zierikzee maakte het financieel mogelijk zo spoedig mogelijk een aanvang te ma ken met de restauratie van de kade muren. De PvdA-fraktie die in z'n ge heel tegen stemde zag de beslissing daarover liever uitgesteld tot de be handeling van de begroting van 1981. Tevens verleende de gemeenteraad 600,- subsidie aan de regionale emancipatiedag. Besloten werd geen belastingverhoging toe te passen voor de onroerende goederen. Het nieuwe woonwagencentrum Nieuwlandje te Bruinisse werd in ge bruik genomen. De eerste bewoners kregen bloemen aangeboden. Garage J. H. Braai aan de Greve- lingenstraat te Zierikzee werd op feestelijke wijze officieel geopend. Nieuw onderkomen Peuterspeelzaal De peuterspeelzaal te Kerkwerve kreeg een nieuw onderkomen. De ge meente Middenschouwen diende in de toekomst meer aandacht te beste den aan voorzieningen voor jongeren dan aan voorzieningen voor ouderen. Deze konklusie werd getrokken in de sociale kaart van Middenschouwen, die in de vergadering van de wel- zijnskommissie ter sprake werd ge bracht. Het voorstel tot aankoop van diverse percelen grond ten behoeve van de aanleg van een fietspad langs één kant van de Heuvelsweg werd tijdens een openbare raadsvergade ring te Middenschouwen met algeme ne stemmen aangenomen. Vrijdag 19 september werd in één der zalen van de Chr. Geref. kerk te Kerkwerve een verkoopdag gehou den ten bate van de vernieuwing van het kerkdak. De opbrengst bedroeg 12.150,-. Brandweerkorps Duiveland won de bluswedstrijd die op het Putmeet Dit centrum werd opgezet voor be geleiding van de uitvoering van de werkzaamheden aan de stormvloed kering van de compartimenterings dammen in de Oosterschelde. Drieduizend handtekeningen voor de bouw van het streekasiel van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van dieren, werden aan burge meester Th. H. de Meester overhan digd. Oosterschelde- symposium Het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond organiseerde een symposium met als thema „de Oosterschelde". Voorzitter was prof. dr. ir. Maas, één van de opstellers van een excerpt uit het rapport „Vi sie op varen". Het gemeentebestuur van Bruinis se aangevuld met enkele oud-wet houder, -gemeenteleden en naast me dewerkers van oud-burgemeester C. H. v. d. Linde, brachten een bezoek aan zijn tegenwoordige gemeente Nieuwerkerk a.d. IJssel. Onder voorzitterschap van de heer H. P. Everwijn werd in het dorpshuis te Renesse de openbare vergadering van de Stichting Samenlevingsop bouw Schouwen-Duiveland gehou den. Financiële maatregelen werden genomen en het huishoudelijk regle ment werd vastgesteld. In Brouwershaven werd een rom melmarkt gehouden ter versterking van de schoolkas van „De Schouw". terrein te Scharendijke gehouden werd. Stichting Bru-Pop zette de ge gevens op een rijtje en kwam tot de konklusie dat het Bru-Pop-rock festi val in alle opzichten geslaagd kon worden genoemd. Zuster Nies Meyboom en Jos de Wit van het Leger des Heils vetrokken naar het kindertehuis „Ramoth" te Paramaribo. Op de afslag Rijksweg 18-Provinci- ale weg 7, vond een ernstig ongevalk plaats met een auto en een motor, waarbij zwaar gewonden vielen. Te Burgh werden als vanouds weer de gemeenteperen verkocht. Ouderling C. van Westen, metselde de eerste steen van het nieuwe kerk gebouw in de St. Domusstraat. Dit betekende een mijlpaal voor de Gere formeerde Gemeente in Nederland te Zierikzee. Voorlichtings bijeenkomst De voorlichtingsbijeenkomst in het Dorpshuis te Bruinisse in het ka der van het Streekplan Midden- Zeeland en de Inrichting Oosterschel de werd uitstekend bezocht. In Westerschouwen werden op de nota en informatiebrochure over de in richting van de Oosterschelde grie ven geuit in hoofdzaak ten aanzien van de rol die de gemeente Wester schouwen hierbij werd toebedeeld. De vereniging van oud leerlingen „Pomona" uit Burgh vierde het 45- jarig bestaan. Twee nauw samenwerkende ouder verenigingen voor geestelijk gehan- dikapte kinderen op Schouwen-Dui veland, de V.O.G.G. en „Philadel phia" namen het initiatief een oppas- centrale op te richten. De advieskommissie Publieke Werken te Zierikzee stond positief te genover de nieuwe uitvoeringsplan nen van het ingenieursburo Witte- veen Bos, betreffende de restaura tie van de kademuren. In plaats van de oorspronkelijke 95 meter zou voor hetzelfde bedrag een lengte van >220 meter kunnen worden gerestaureerd. Werkvoorzieningsschap „De Zuid hoek" luidde met twee recepties de feestelijkheden in, omtrent het 25- jarig jubileum. Binnen de Stichting Samenlevings opbouw Schouwen-Duiveland wer den de statuten gewijzigd, dit werd vermeld in het jaarverslag 1979. De regionale emancipatiedag die te Brouwershaven in het Tonnenmaga- zijn werd gehouden, trok een onver wacht groot aantal bezoeksters, die ondanks verwoede pogingen niet echt tot elkaar gebracht kon worden. Het nieuwe hydro-meteocentrum in het gebouw van de Deltadienst aan de Van Veen laan te Zierikzee werd door de direkteur-generaal van Rijkdswaterstaat ir. J. W. Tops, offi cieel geopend. In het tuincentrum „Renesse" wer- de de regionale prijzen uitgereikt in de landelijke pompoen wedstrijd. De sociale kaarten van Duiveland en Brouwershaven verschenen. Eeuwfeest V.H.Z. Zaterdag 4 oktober beleefden 40 kinderen van de Vrijzinnig Hervorm de zondagsschool uit Zierikzee een heerlijke dag in het CJV-kamp te Re nesse. Dit was het begin van de eve nementen waarmee het 100-jarig bestaan werd gevierd. Bij de modeshow van kinderboe tiek „St. Jan" uit Zierikzee over heerste bij de kleding de college-stijl. De Stichting Ontwikkeling Ouwer kerk belegde in het Dorpshuis een hoorzitting om besprekingen te voe ren over wat er met de oude school zou moeten gebeuren, zodra de nieu we school in gebruik zou worden ge nomen. Hoewel er over heel wat bestem mingen werd gesproken, was burge meester J. van Bommel er niet zeker van of er wel financiële middelen aanwezig zouden zijn om het oude ge bouw voor die doeleinden op te knap pen. Door bakkerij A. Hogenaar te Haamstede werd de afdeling Wester schouwen van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen uitgeno digd een demonstratie broodbakken bij te wonen ter gelegenheid van de „dag van het brood". Op de ouderavond van kleuter school ,,'t Kleuterbosjes" te Haamstede werd medegedeeld dat het gevaarlijke verkeerspunt voor de school een voorrangskruising zou worden. In de raadsvergadering van Mid denschouwen werd besloten dat ont eigening van gronden tijdsverlies zou voorkomen bij de uitvoering van bestemmingsplan „Ellemeet-Zuid". Vrouwencafé Tevens werd ingestemd met het voorstel van burgemeester en wet houders geen subsidie te verlenen aan het Vrouwencafé te Zierikzee. Ondanks het teruglopen van het leerlingenaantal op de openbare school te Kerkwerve, werd het voort bestaan van deze school tot 1982 vei liggesteld. Dit vermeldde de gemeentebegro ting 1981 van Middenschouwen. Dorpshuis De gemeenteraad van Brouwersha ven stemde in met het voorstel over te gaan tot de bouw van een gym nastieklokaal in Zonnemaire en een dorpshuis te Noordgouwe. De ge meenteraadsleden gingen eveneens akkoord met het voorstel van het kollege een krediet van 50.000,- te verlenen voor het verzorgen van de linden langs de gracht van Dreischor Woensdag 1 oktober ging het ver voersbedrijf Z.W.N. over op het ger bruik van de nationale strippen kaart. Eén van de belangrijkste voor delen hiervan was, dat de passagiers van de bussen door middel van zone- overschrijdingen in één keer naar de plaats van bestemming konden, zon der onderweg bij diverse haltes een nieuwe kaart te moeten komen. Op 1 oktober verschenen slechts vijf leerlingen van de kleuterschool „Het Kleuterbosje" te Haamstede op school. De andere 63 waren door de ouders thuis gehouden, die daarmee protesteerden tegen hun inziens fa lend beleid van het kollege van B. en W., waardoor volgens hen de laatste tijd er veel wisselingen in leidsters hadden plaatsgevonden. Later wer den de problemen oplost, daar één van de leidsters in kwestie ontslag nam. In het kader van de Kinderboeken week werden in de bibliotheek aan het Groene Weegje te Zierikzee diver se aktiviteiten voor de kleuters geor ganiseerd. Knobbelzwanen Honderdtien knobbelzwanen uit het Grevelingenmeer vonden de dood en werden het slachtoffer van de vo- gelcholera. Dit werd later vast gesteld na een onderzoek dat door het Centraal Geneeskundig instituut in Doorn werd verricht. De verkoopdag van de Zendings- krans te Oosterland bracht het for midabele bedrag van rond de 20.000,- op. Het gezelschap van paleontholo- gen, geologen, archeologen, biologen en enkele amateur-geïnteresseerden „Kor en Bot" maakte de jaarlijkse expeditie op de Oosterschelde. De bloemenboetiek „Cordeline" te Brouwershaven opende feestelijk de deuren voor het publiek. Sporthal De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, afdeling Lichamelijke Opvoeding, Sport en Spel en Rekrea- tie kwam tot de konklusie dat te Bruinisse de behoefte bestond aan een sporthal. Zaterdag 4 oktober vond de plech tige en feestelijk viering plaats van het 75-jarig bestaan van de R.K. Wil- librordusschool Voor een overvolle zaal belangstel lenden, afkomstig uit het gebied Kloosterweg, Nieuw-Haamstede en omgeving vuurtoren hield het PZEM- bestuur in het gemeentehuis te Westerschouwen een voorlichtingsa vond over het gebruik en de aanleg van aardgas in dit gebied. Mogelijk voor mensen die daar nooit komen", werd de ,,Dag van het bos" ge houden. Fraai herfstweer werkte aanzienlijk mee. Brandweer De toetreding tot de regionale brandweerkring, een voorstel van B. en W. van Duiveland had tijdens de gemeenteraadsvergadering nogal wat voeten in de aarde. Een warm pleitberzorger voor de toetreding was de voorzitter van de vergade ring, burgemeester J. van Bommel, die er naar eigen zeggen een goede studie van had gemaakt. In opdracht van het kollege van B. en W. van de gemeente Westerschou wen bracht het adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving „Stad en Landschap" een nota uit over „wenselijke ontwikkelingen langs de Oosterscheldekust". Bij de inventarisatie van de situa tie werden betrokken: de buiten- en binnendijkse kuststrook van de Oosterschelde vanaf de Westerschou- wense- tot en met de Weevers- en Flaauwersinlaag. - 'So rriest was het bericht over de toekomstige verdwijning van Dolfirodamte Scharendijke. en Noordgouwe en de grote bomen in het Slingerbos te Brouwershaven. Oosterschelde In de gemeenteraadsvergadering in Westerschouwen kwam de inrichting van de Oosterschelde uitvoerig aan de orde. Met uitzondering van de P.v.d.A.-fraktie en enkele kantteke ningen van J. van den Berge (R.U.) schaarde de raad zich achter de visie van het kollege, weergegeven in de nota van het adviesbureau voor Ruimtelijke Ordening en vormge ving „Stad en Landschap". Het in de vorige raadsvergadering van Westerschouwen ontstane kon- flikt tussen het PvdA-raadslid de heer P. H. Canters en wethouder P. M. van den Aarsen kreeg een ver volg: de heer Canters kreeg in de raad de wind van voren. De plaats van de nieuw te bouwen Christelijke Gereformeerde kerk in Haamstede vormde één van de dis- kussiepunten in deze vergadering. Tijdens de raadsvergadering te Zie rikzee werd besloten per 1 januari 1981 toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling „Regionale brandweerkring Noord- en Midden- Zeeland". Geen adhesie werd door de raad betuigd aan de kerncentrale- motie van de gemeenteraad Stavo ren. De inrichting van de Oosterschelde stond centraal in deze gemeente raadsvergadering. Na een debat werd gekozen voor een ligplaatsen plafond van 1500. Een begrotingswijziging verkreeg goedkeuring van de raad, nodig inza ke de verhoging van de bijdrage In tergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en St. Philips- land. Het verhogingsbedrag bedroeg 19.363. De gemeentebegroting van Zierik zee voor het jaar 1981 gaf op de post onvoorzien het bedrag ad 369.000 te zien. Ondanks het luisterrijke program ma van de Z.V.U. waren op Schou wen-Duiveland nog niet alle abonne menten „geplaatst". De vereniging van de Wereldwinkel Schouwen- Duiveland startte met een nieuwe manier van verkopen en informatie verstrekken. In de winkel in de Poststraat zou iedere donderdag, twee maanden lang, één ontwikke lingsland centraal staan. De bejaardensociëteit te Nieuwer kerk vierde op gezellige wijze het 25- jarige bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 19