%jÉpxmBER'Q: AUGUSTUS Bestemmingsplan wijzigingen Zowel Quist supermarkt als detail- handelsgroep Ahold te Zaandam (Al- bert Heyn) hadden het voornemen hun winkelpanden in Zierikzee uit te breiden. Volgens de voorschriften van het onlangs door de raad vast gestelde bestemmingsplan „Dam- Oude Haven" stonden de te bebou wen percelen omschreven als tuinen en bedrijfserven. Het kollege liet de raad weten aan beide aanvragen me dewerking te willen verlenen en stel de dan ook voor - vooruitlopend op een wijziging van bovengenoemd bestemmingsplan - een voorberei- dingsbesluit te nemen. Rijkswaterstaat deed de medede ling de aansluiting van de sekundai- re weg Zeelandbrug-Zierikzee op Rijksweg 18 oftewel kruispunt „De Tol" te rekonstrueren en van ver keerslichten te voorzien. Door het tijdschrift „De Sterna", van de natuur- en vogelwacht Schou- wen-Duiveland werd een fraai boek werkje uitgegeven over de natuurfo tograaf de heer J. Vijverberg. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan mevrouw A. M. Geluk-Delst. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer verrichtte de officiële opening van de derde tennisbaan te Westerschouwen. Taptoe Bru De Taptoe Bru, die voor de tiende maal werd gehouden, werd een luisterrijk kijkgenot. Zes klasse mu- De Zeeuwse Volksuniversiteit (Z.V.U.) presenteerde een nieuw en zeer gevarieerd theaterprogramma voor het winterseizoen 1980-1981. Door de rijkspolitie van de groep Schouwen-Duiveland werd van dins dagavond 11 uur tot twee uur 's nachts in de plaatsen Burgh-Haam- stede en Renesse, de aktie „Auto open?" gehouden. In totaal werden 305 auto's gekontroleerd, waarvan er 89 een open kofferdeksel of portier hadden. Te Oosterland werd het wegdek van de Nieuwstraat herbestraat. Bijeenkomst ondernemers Vier afdelingen op Schouwen-Dui veland van het Koninklijk Onderne mers Verbond kwamen in vergade ring bijeen om hun eigen belangen veilig te stellen voor de toekomstige ontwikkelingen in deze regio en stel den een doorwrochte nota op, waarin zij pleitten voor rekreatieve voorzie ningen. In de vergadering van de kommis sie sport-, jeugd- en kulturele zaken te Westerschouwen sprak voorzitter de heer J. L. de Feiter zijn teleurstel ling uit, dat te Renesse geen be langstelling bestond om aan de inge bruikneming van gymnastieklokaal „De Moerbei" een feestelijk tintje te geven. In een algemene vergadering van het Waterschap in 's Landskamer Ring Promotion 100.000ste bezoeker officieel geopend door mevrouw J. M. Spoel-De Vries. Eveneens te Re nesse werd de eerste paal geslagen voor een woningbouwprojekt in de sociale sektor. Dit gebeurde in het bijzijn van een aantal genodigden door burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer. Te Zierikzee vond een blijde ge beurtenis plaats: in het hertenkamp aan het einde van de Driekoningen laan werd een hertje geboren. De eerste pijler voor de storm vloedkering op het werkeiland Neeltje-Jans bereikte het hoogste punt van vijfendertig meter. Op de bestuursvergadering van de Intergemeentelijke Sociale Dienst blikte direkteur de heer J. A. v. d. Broeke, terug op het eerste jaar van de I.G.S.D. in de vergadering van de Raad van Bestuur van de Reinigings dienst werd het besluit genomen tot de aanschaf van een verdichtingsma chine van het type Caterpillar 816. Het Westkapels dameskoor verzorg de een suksesvol optreden in de Her vormde kerk van Renesse, in het ka der van de zomeravondconcerten. De eerste Ring Promotiondag te Haamstede trok een rekord aantal bezoekers. Een interessante oriëntatie vond plaats voor nieuwe brugklassers met hun ouders in het hoofdgebouw van de Christelijke Scholengemeenschap te Zierikzee. Op de Haringvliet- en de Brou- wersdam werden door de PTT der tien praatpalen geplaatst, waarbij zonne-energie werd toegepast. Te Renesse werd afscheid genomen van peuters, kleuters en zesde klas- sers. Voor de Openbare Lagere School ,,'t Staepel'of" werd een som bere toekomst in het vooruitzicht gesteld in verband met het leerlin genaantal. Aan de Rode Kruis puzzelrit, geor ganiseerd door de afdeling Schou wen, namen veel toeristen deel. Maandagavond 7 juli gingen onge veer driehonderd enthousiaste wan delaars van start in de traditionele avonddriedaagse te Renesse. In de oesterkuituur brak een druk ke tijd aan. Ook werd aanvang ge maakt met de uitzaai van mossel schelpen. Op het Havenplein werden door lo co-burgemeester van Zierikzee de traditionele toeristendagen geopend. Dit geschiedde door het oplaten van duiven. Plassen, parapluus en plastic regenjassen overheersten het beeld van deze dag. Agrarische Dag Tegelijkertijd werd op een terrein aan de Deltastraat voor de vieren twintigste maal de Agrarische Dag gehouden, deze werd geopend door wethouder P. de Rijke van Zierikzee. Een nieuwe impuls voor de leef baarheid werd te Noordwelle gege ven: burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer sloeg de eerste paal in de grond voor het nieuw te bouwen Dorpshuis. Zierikzee werd bezocht door jeugd uit de jumelage stad St. Hilaire. De jeugdige bezoekers stond een overla den programma te wachten. De Oud heidkamer te Bruinisse werd op de lijst van beschermde monumenten geplaatst. Donderdag 10 juli werd in de re- kreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede een tentoonstel ling van werk van leerlingen der Chr. Akademie voor beeldend kunstonderwijs te Kampen officieel door de direkteur van deze school, de heer D. van Sliedrecht, geopend. Noordwelle beleefde een regenachti ge braderie en rommelmarkt. De werkgroep Jeugdaktiviteiten schreef een viswedstrijd uit voor de jeugd van Kerkwerve, die werd ge houden in de ijsbaan aan de Zand weg. Bijeenkomst bejaarden De bejaarden van Sirjansland hiel den een feestelijke slotbijeenkomst van de bejaardensociëteit. De afslui ting van de tweede vierdaagse te Haamstede werd gekenmerkt door guur en slecht weer. De landbouw te Schouwen-Duiveland kreeg te ma ken met problemen door de overvloe dige regenval. De campings langs de Zeeuwse kust met name op Walcheren waren Op feestelijke wijze werd in het in- t formatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans de 100.000ste bezoeker ontvangen. Te Renesse werd twee dagen lang een jeu de boules demonstratie ge houden. De Provinciale Waterstaat in Zee land, dienstkring Schouwen-Duive land te Zierikzee deed mededeling het voornemen te hebben een zoutsi- lo met keerwanden te bouwen op het opslagterrein aan de Nieuwe Kool- weg. Om dit mogelijk te maken zou het bestemmingsplan gewijzigd moe ten worden. Te Brouwershaven gaven een brassband en een gospelkoor een koncert ten beste. Te Oosterland werd de textielwinkel van de firma Stouten geopend. De Junior Kamer Schouwen-Dui veland i.o. organiseerde in het kader van het Gravensteen-projekt lezin gen over het bouwkundig- en het rechtskundig verleden. Daar er geen sprake kon zijn van uitbreiding van het tweede wonin genbestand in het Aquadelta-gebied werden in het Wilma-concern interne veranderingen aangebracht. Bruinisse beleefde vochtige visserijdagen. Nadat de mosselproblemen waren doorgepraat, wilde men aan boord, maar het weer was te slecht. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Middenschouwen werd door burgemeester W. den Boer in ant woord op een vraag van mevrouw J. Kloet-Schellingerhout, medege deeld, dat toch nog bezien zou wor den of een vestiging aan de wal voor Dolfirodam te Scharendijke moge lijk zou zijn. Tevens deelde de voor zitter mee dat het schip in de haven Kloosternol niet meer geëxploiteerd werd als zeilschool, in verband met het niet voldoen aan de eisen van brandpreventie en moeilijkheden bij de lozing van afvalwater. Het fraaie zomerweer zorgde er voor dat de reddingsboten gestatio neerd in de haven van Burghsluis, dinsdag 29 juli een drukke dag be leefden. Israëliërs deden zaken in auto-on derdelen met sloperij Schouten in de omgeving van Oosterland. Na bijna een jaar gedraaid te hebben deelde de Stichting Theater mede, dat de werk zaamheden stug door zouden gaan. Door de havenmeesters te Zierik zee werd weer kunst en vliegwerk verricht om aan de zeer talrijke bin nenkomende jachten een plaats te bieden. Vrijdag 1 augustus werd, als om lijsting van de wielerronde van Re nesse, op het voorterrein van cam ping Bona Fide aan de Hogezoom een Ronde miss-verkiezing gehouden. De dames meldden zich pas, na lang aan dringen, ter beoordeling aan. De torenvalk die door Staatsbosbe heer te Ouwerkerk van een frêle kui ken was opgekweekt tot een fraaie vogel koos plotseling de vrijheid, al le moeite scheen voor niets geweest. Brandweeroefening In de haven van Flaauwers werd een brandweeroefening op het water gehouden. Enige minuten na het uit breken van de brand was de Kerk- werfse brandweer al ter plaatse. Voor de fietsdriedaagse te Burgh bestond grote belangstelling. Te Noordgouwe werd de smederij V. d. Kasteele omgevormd tot een moderne rijwielhandel. Familie A. F. Teuthof, gevestigd aan de Markt te Brouwershaven, deed een opmer kelijke antiekvondst in de tuin. Te Renesse trok het traditionele evenement ringsteken te paard veel publieke belangstelling. Door het hoofdbestuur van de ZLM te Bergen op Zoom werd bekend ge maakt dat de bruine bonen het meest geleden hadden en dat de zaaiuien het eveneens zwaar te verduren had den gehad door de overvloedige re genval. In de Concertzaal werd voor de eerste maal een jazz-festival gehou den, waar de jazz-liefhebbers hun hart aan op konden halen. Voor de zesde maal werd te Brui nisse het Bru Pop Rockfestival ge houden. Een puntgaaf programma, een professionele organisatie en een tam publiek kenmerkten dit keer het jaarlijkse popfestival. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer sloeg te Renesse, de eerste paal voor een woningbouwprojekt. minder vol dan andere jaren, ook op Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen- Duiveland waren nog campings met twintig a dertig open plaatsen. Te Bruinisse werd in een tweetal win kels ingebroken. Talrijke braderiekraampjes, en thousiaste standwerkers, geuren van etenswaren en een zonnetje vormden de entourage van de Brouwse Dag. De „music play inn" in de Smalstad werd een waar sukses. De publieke belangstelling bij de zeskamp te Bruinisse viel wat tegen, de presentatie was in handen van Martin Brozius. Het Jeugd Rode Kruis Bruinisse bracht geld bijeen voor het Brazilië- projekt van Greet Lodder. Landbouwmuseum Dreischor bleek een geschikte slecht weer ak- kommodatie voor de vakantiegan gers. Bewoners uit de regio maakten hier echter weinig gebruik van. Tentoonstelling Werk van kursisten van de kunst schilder Co de Voogd uit Burgh, werd tentoongesteld in het gemeentehuis van Westerschouwen. Te Zierikzee werd in de Maarstraat een winkel met een volwaardig voed selpakket van biologische produk- ten, geopend. Te Bruinisse werd de eerste opleve ring gemaakt van de tot museum ruimte omgetoverde kleuterschool annex bibliotheek. Het koor „Nu met Hope" uit Burgh verleende op fraaie wijze medewer king aan de rechtstreekse televisie uitzending op Nederland I van de EO vanaf de Beatrixweide te Haamste de. Vanuit de kinderboerderij te Brui nisse, nabij het bekende rekreatie- centrum „Aquadelta" werden op de woensdagochtenden huifkarritten georganiseerd. De redaktie van de dorpskrant ,N oordernieuws welle hielden een enquête onder de inwo ners van Noordwelle, ter gelegenheid van het één jarig bestaan van de krant. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse opende vanaf de mu ziektent de visserijdagen en het mos selseizoen. Vele fikse regenbuien drukten een vochtig stempel op deze dagen. Noodlanding Een Belgisch vliegruigje was ge noodzaakt, wegens gebrek aan kero sine, een noodlanding te maken op de Delingsdijk, ter hoogte van de Schelpweg en Prunjeweg. Bij de damaanzet Westenschouwen werd drie dagen lang een Rodeo gehouden. Dit typisch Amerikaans gebeuren werd opgevoerd door het gezeld- schap „Rodeo USA" en trok veel be langstellenden. Rijkssubsidie werd toegezegd aan twee van de tien betreffende Zierik zee monumenten korenmolen: „De Hoop" en de Nobelpoort. In de raadsvergadering van Westerschouwen werd bij de opening door burgemeester J. L. Niemants verdriet-Leenheer medegedeeld, dat de gemeente een extra toewijzing had ontvangen voor de bouw van 20 bejaardenwoningen. Door het langdurig aanhoudende natte weer kozen veel kampeerders het hazepad en gingen op huis aan. Nadat het wekenlang geregend had, brak echter eindelijk een lang ver wachte periode van zonnig strand weer aan. Circus Holiday bood het „hoog geëerd publiek" te Renesse en te Bruinisse een fijne show. Personenvervoer Het interlokale personenvervoer nam het afgelopen jaar op Schouwen- Duiveland met 18,3 toe, aldus meldde het jaarverslag over 1979 van de vervoersmaatschappij Zuid-West- Nederland. Op het dagrekreatiegebied „De Kabbelaarsbanfc:" werd een surf- school geopend, de leiding was in handen van Lou Brondgeest uit Scha rendijke. Naar aanleiding van het veertig ja rig bestaan van de sportvereniging „Ouwerkerk" werd zaterdag 26 juli in deze kern een grote braderie en rommelmarkt gehouden. Te Zierikzee werd de rommel markt „Uw rommel geeft ons licht" georganiseerd, ten bate van de kroonluchters voor de Gasthuiskerk. Het werd een groot sukses: de op brengst was meer dan 10.000,—. Het kerkje van Serooskerke stroomde ondanks het fraaie zomerse weer vol met belangstellenden voor een concert. Ter gelegenheid van de opening van de schilderijenten toonstelling van de uit Burgh af komstige kunstschilder Co de Voogd. Projekt Gravensteen In het Gravensteen werd de ope ning verricht van het projekt „Het Gravensteen". De organisatie was in handen van de Junior Kamer Schou wen-Duiveland. Onder het motto „Redt de zee, loopt voor Greenpeace mee", werd zondagmiddag 27 juli te Scharendij ke een strandloop gehouden, waar van de opbrengst ten goede kwam aan de organisatie Greenpeace. In het geheel meldden zich acht wande laars aan. Ondanks kritiek bleek de E.H.B.O.- strandpost bij de duinovergang Jan van Renesseweg niet gesloten te zijn In het jeugdhuis van het Leger des Heils „De Lichtboei" werd een bazar gehouden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan Leger-hulp in Por tugal. Te Renesse werd het traditionele ringsteken te paard gehouden, onder grote publieke belangstelling. De bezwaren van de PvdA-fraktie hadden betrekking op het feit dat het kollege niet zou zijn ingegaan op het aanbod van de Heidemij., het boven genoemde schetsplan voor een aan zienlijk lager bedrag op tafel te leg gen, bleken besmet te zijn met een schim mel: de iepziekte en moesten worden gerooid. In de maand augustus werden alom in de regio door werkgroepen en in stanties suksesvolle speelweken voor de jeugd georganiseerd. Donderdag 14 augustus werd de Ring Promotion 1980 afgesloten met ringsteken te paard en met muziek. Geuzenspel Hoogtepunt van het slotfestijn van de Zierikzeese toeristendagen was een historisch Geuzenspel bij het poortenkomplex. De gehele dag wa ren op het Havenplein verder gezelli ge terrassen ingericht, 's Middags werd aldaar een modeshow gehou den en op de Engelse Kade werd 's avonds vuurwerk afgestoken, waar mee de toeristendagen voor 1980 beëindigd werden. Op het sportterrein van s.v. Renes se aan de Laone werd de geslaagde Taptoe 1980 gehouden. Drie muziek korpsen gaven een wervelende show. Aan het Havenplein te Zierikzee werd de nieuwe juwelierszaak „Bril jant" geopend. Te Nieuwerkerk werd de pastorie van de Gereformeerde Gemeente ge renoveerd. Grootmeester in de pantomime Rob van Reyn trad op in het Plein theater te Aquadelta. In de gemeenteraad te Wester schouwen pleitte de PvdA-fraktie voor meer woningbouw in de kern Burgh. De weefkring Schouwen-Dui veland stelde het werk van de leden tentoon in het Gravensteen. Burgemeester Th. H. de Meester sloeg maandagmiddag 18 augustus de eerste (officiële) paal voor de bouw van 76 woningen en 14 premie- koopwoningen door woningbouw vereniging „Beter Wonen" in Poor tambacht VII. Met deze woningbouw werd de grens bereikt van de uitbrei ding van Zierikzee in westelijke rich ting. „Botte onwil" In de gemeenteraad van Zierikzee sprak PvdA-woordvoerster me vrouw H. G. Gilden-van Geesbergen over „botte onwil" van het kollege, wegens de afwijzing van de subsidie aan de werkgroep Vrouwencafé Zie rikzee. De gemeenteraad stelde een bedrag van 25.000,— beschikbaar voor de aanschaf van een aantal vi trines ter bescherming van scheepsmodellen in het Maritiem museum. Ook de PvdA-fraktie ging - ondanks bezwaren - akkoord 82.000,— beschikbaar te stellen voor het maken van een schetsplan met kostenraming voor de uitbrei ding van de sportveldenakkommo- datie tussen de Lange Blokweg en de Oude weg en voor herindeling van het bestaande sportpark „Bannink". zi^korpsen traden voor het voet lede raadsvergadering van Mid- densjouwen werd de mededeling gedaq dat Dolfirodam te Scharen dijke ^een subsidie zou ontvangen om zie in plaats van op de verouder de schten op de wal te vestigen. Ge- deputetde Staten hadden de direk- tie van dolfirodam laten weten dat de Staa\Sekretaris van Ekonomi- sche Zak»; njet bereid was subsidie te verstreden. Voorzier.Van enige kanttekenin gen werd ijdens de raadsvergade ring van Br«jwershaven besloten tot toetreding tt de „Gemeenschappe lijke regelin, regionale brandweer- king Noord- n Midden-Zeeland" te Vlissingen. Het voorstel(ot het bouwen van een multifunkioneel gebouw in Noordgouwe, dt tegelijkertijd als schoolvoorzienin en als dorpshuis zou kunnen dienn, werd door het ministerie van (nderwijs afgewe zen. Dat was de en^e mededeling die de raadsleden tijdas de raadsverga dering aan burgemester C. Slabbe- koorn wisten te ontijtselen. De rondweg om Zcmemaire en de aanleg van fietspad^ kwamen ook weer eens ter sprake n de raadsver gadering Brouwershaven. De dierenbescherming kwam in aktie door de aanzienlike vissterfte in de Varreput te Zierijzee. Maatre gelen werden door deze nstantie ge nomen om verdere sterft» te voorko men. Witte boller. Op het werkeiland „Neetje Jans" spoelden merkwaardige wite bollen aan. Deze voorwerpen veroorzaakten heel wat onrust. De bollen werden voor nader onderzoek overgebracht naar het TNO te Rijswijk. B.j nader onderzoek bleken de bollei onge vaarlijk. Over de herkomst ran de voorwerpen tastte men u het duister. Ongeveer zevenenzestig pneent van de Zierikzeese verenigingen en groeperingen verleenden medewer king aan de enquête in het kadervan de decentralisatie van het welzijns beleid. Van de zesenzeventig uit gestuurde vragenformulieren wer den tweeënvijftig terug ontvangen. De grootste knelpunten bij de ver- ngen bleken gebrek aan finan- kader en goede akkommodatie. 28 augustus keerde het even terug. Acht ola- maakten een rondrit over de oude iepen in de Westhoek een zware slag toegebracht. Zij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 18