ZIERIKZEESCHE NIEU/SBODE Dinsdag 30 december 1980 Nr. 22836 11 In de tpmeenteraad Middenschou- wen werf het bestemmingsplan voor de bouV van een dorpshuis te Elle- meet vastgesteld. Mevrouw J. M. J. de Meejter-Post liet het oog vallen op een penceel grond in Poortambacht aan df1 Zilvermeeuwstraat, voor de eventiele bouw van een bungalow. Éig 10 mei meldden zich 'bij kantoor te Renesse onge- leelnemers voor de landélij- >cht, om ieder in eigen tem- eze fraaie tocht te genieten, iting .Vrienden van De bleek belangstelling te heb ben voor het gloednieuwe, reeds eni- geitijd leegstaande motel aan de Ho- geweg te Haamstede. Genoerride Stichting vatte het plan op aldëar eventueel een nieuw christelijk kon- ^erentiecentrum te realiseren, dat de naam „De Burght" zou gaan dragen. Te ;Nieuwerkerk werd in het winkel pand Kerkring 6, een lektuurhal ge vestigd. Welzijnskommissie Landbouwsociëteit „Ceres" teZön- nemaire vierde het 100-jarig bestaan met een receptie. Tijdens de vergade ring van de advieskommissie voor het Welzijnsbeleid van de gemeente Westerschouwen deelde de voorzitter de heer J. C. de Feiter mede, dat ruim 70 procent van de enquête-formulie ren binnen waren, maar dat niet alle verenigingen even aktief waren met het invullen van deze papieren. Een onderzoek werd ingesteld door het ministerie van landbouw en visserij, naar de voorraad halfwas- en kon- sumptiemosselen, die volgens de mosselkwekers in grote hoeveelhe den in het Grevelingenmeer zouden moeten voorkomen. Het stedebouwkundig adviesbu reau Stad en Landschap te Middel burg maakte een kostenbegroting voor de voorbereiding van het uit voeringsplan Stadsvernieuwing Brouwershaven Kom. „Die posten zijn geweldig hoog," zo gaf burge meester C. Slabbekoorn tijdens de raadsvergadering toe, „maar ze zijn opgesteld in vergelijking tot derge lijk reeds eerder uitgevoerde wer ken". De scouting-groepen Schouwen- Duiveland en Zuid-Beveland organi seerde een open dag. de Mr. Bakker- groep te Zierikzee mocht die dag in het klubhuis „Dev Lelie" een flink aantal belangstellenden ontvangen. Het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente te Oosterland on derging een aanzienlijke uitbreiding en in totaal kwamen honderd en drie plaatsen erbij. Het gemeentebestuur' van Middenschouwen en de Regiona le Werkgroep Kleine Kernen hielden een voorlichtingsbijeenkomst in het „Durpsuus" te Ellemeet. Bezoek VVD-fraktie WD-statenfraktieleden brachten een bezoek aan Zierikzee. De WD- fraktie toonde begrip voor de Zierik- zeese problematiek, zoals de klein schalige situaties. Het ETI-rapport sprak zich uit voor een nieuwe vesti ging van een supermarkt in Bruinis- se. Huisarts J. L. Flach te Renesse kreeg de beschikking over een nieuw praktijk-gebouw aan de Jan van Re- nesseweg 6. De stuurgroep Ooster- schelde pleitte voor voorzichtigheid; voor uitbreiding van ligplaatsen voor jachten zouden in de jaren 1980- 1990 alleen in aanmerking moeten komen Zierikzee, Colijnsplaat en Goese Sas c.q. Goes, aldus was het standpunt van de stuurgroep in de nota „Oosterschelde een overzicht van de beleidsmogelijkheden". De werkzaamheden aan de herzie ning van het streekplan Midden- Zeeland stonden centraal in het jaar verslag 1979 van de Provinciale Pla nologische Dienst van Zeeland. In het jaarverslag van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland werd het uitgebreide takenpakket aan de orde gesteld. Het meerderheidsvoorstel van het kollege van b. en w. van de gemeente Westerschouwen om de vergaderin gen van de kommissie Midden- en Kleinbedrijf openbaar te maken deed tijdens de raadsvergaderingen heel wat stof opwaaien. Besloten werd tijdens deze vergadering dezelf de openingstijden van de kampwin kels op zondag te handhaven. Vernielingen Smerigheid en te veel brommers onder de Beurs, vernielingen aan bloembakken en kwetsende leuzen op de RK Willebrorduskerk waren zaken die aan de orde kwamen in de gemeenteraadsvergadering te Zierik zee. Met vier tegen zeven stemmen besloot de gemeenteraad tot vaststel ling van een verordening op grond van artikel 18 van de drank- en hore- cawet met het doel nadere regels te kunnen stellen met betrekking tot de vestiging van horecabedrijven in de binnenstad. De CDA-fraktie had wat moeite met de posten op de begroting voor stedebouwkundige adviezen. De PvdA-fraktie had hier minder moeite mee, maar had aanmerkingen op de lange duur voordat de plannen op tafel kwamen. De ruimteproblemen waar de ar- chivariaten op SchouwenDuive- land en St. Philipsland mee kam- pem, kwamen wederom aan de orde in de vergadering van de streekar chiefkommissie Op de hoek St. Domusstraat-Nieu- we Boogerdstraat werd de nieuwe groente- en fruitwinkel van de fami lie Saman geopend. Ter gelegenheid van de plaatsing van twee kranen van 25" ton in de fabriek van Nemag, bood de heer ing. R. Grootveld, di- rekteur van Nemag b.v., burge meester Th. H. de Meester een gere noveerde ambtsketen aan. Op de jaarvergadering van de Rabobank Oost-Duiveland kwam naar voren dat de resultaten daar zeer bevredi gend waren geweest. Strandjutters" Ongeveer twee honderd schoolkin deren uit de gemeente Westerschou wen maakten het strand van Westen- schouwen schoon. Het initiatief hier van ging uit van het gemeente bestuur, dat meende dat in dit door de schoolkinderen uitgevoerde werk een opvoedkundige,waarde zat. Door de werkgroep „Dorpshuis en sport hal Burgh-Haamstede" werd het rap port over dit onderwerp aangeboden aan het gemeentebestuur van Wester schouwen. Volgens de traditie ver zorgde fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse de zaterdaga vond voor Pinksteren een concert op de muziektent in het dorpscentrum, ter opening van het toeristenseizoen, maar het gure weer weerhield het pu bliek ervan aanwezig te zijn. Zaterdag 23 mei werd de nieuwe EHBO-post aan het strand van Ou- werkerk in gebruik genomen. Het was een geschenk van de gemeente Duiveland aan de reddingsbrigade Duiveland/Zierikzee. Een delegatie van de gemeenteraad Zierikzee en de leden van „Kunst en Eer" brachten een onvergetelijk pinksterweekend door in St. Hilaire, in het kader van de 25-jarige jumela- ge. In de gemeenteraadsvergadering van Duiveland maakte de SGP-frak- tie ernstig bezwaar tegen enkele ak- tiviteiten die tijdens de zogenaamde Duiveland Dag op zaterdag 7 juli ge organiseerd zouden worden, zoals bijvoorbeeld het „pretpark" te Nieu- werkerk. De Rotary Hillegom-Lisse schonk een aangepaste sta-caravan aan de Zonnebloem. Met het hijsen van de Rotary- en Zonnebloemvlag werd de overdracht van deze akkom- modatie met als standplaats camping „De Hoeve" te Bruinisse, een feit. Café-restaurant „De Westhoek" werd verbouwd en uitgebreid met een biljartzaal. Distributie Planologisch Onderzoek In het kader van het in uitvoering zijnde distributie planologisch on derzoek werden eind mei in de ge meente Westerschouwen de formulie ren voor de zgn. huishoudensenquête verspreid. De gewenste uitbreiding van de bestaande vergaderruimte van de Gereformeerde Gemeente te Bruinisse kon geen doorgang vinden, daar de bezwaren van omwonenden door de gemeenteraad van Bruinisse gegrond werden verklaard. Film- kring „Ziejook" sloot het seizoen af met een filmfestival, dat als thema had „de Amerikaanse film". Toneel vereniging „Op Drift" uit Renesse kwam zonder regisseur te zitten. In het stadhuis werd de dependan ce van de sport- en spel-o-theek door wethouder L. J. van Gastel geopend. Zaterdag 31 mei was een belangrijke dag voor „Kunst en Eer". In het ka der van de jubileumfestiviteiten werden vier muzikale shows door di verse muziekverenigingen ten beste gegeven en werden diverse muzikale rondgangen door Zierikzee gemaakt. De VVV-Renesse merkte dat het visseizoen ging beginnen: vele be langstellende sportvissers stonden in de rij om een visvergunning te be machtigen voor het gebied „De Schelphoek". Drie mijnenbestrij- dingsvaartuigen, de Hr.' ms. „Rhe- neh", dé''Hr, ms. „Dokkum" en de Hr. ms. „Sittartl" meerden af in de stedelijke haven. De inwoners van Schouwen-Duiveland werden in de gelegenheid gesteld deze vaartuigen te bezichtigen. Ook werden door de Koninklijke Marine diverse duikde- monstraties gegeven. Ontvangsten Zaterdag 31 mei werden op het stadhuis te Zierikzee enerzijds de le den van de Buchanan School of High- land Dancing uit Welwyn Garden Ci ty ontvangen en anderzijds werd een welkomstgroet gesproken tot mr. Bernard Black, destijds Engels gli der piloot, die in september 1944 een noodlanding op Schouwen-Duive land moest maken. Gedurende de maand mei maakten ook vele vereni gingen en scholen weer de jaarlijkse reisjes. In Poortambacht werd zondag 1 ju ni, met feestelijk vertoon, de eerste ZWN-lijndienstbus binnen gehaald. De palingvissers in de Grevelingen sloten met oestervereniging „Ver- voex" uit Yerseke een kontrakt en tekenden hiermee de vrede. De leden van tuinbouwvereniging „Pomona" uit Burgh-Haamstede brachten een bezoek aan Parijs. In de gemeenteraad Bruinisse kwam de verhoging van de onroe- rendgoed belasting ter sprake. Deze zou verlaagd kunnen worden indien alle 800 tweede woningen in het Wil- ma gebied aangeslagen zouden kun nen worden. Dat was niet het geval en daarnaast was verschil van me ning over de schattingen van waarde met de gemeente Bruinisse enerzijds en b.v. Rekreatie Bruinisse te Weert anderzijds. Bij de ingekomen stuk ken was een schrijven van IJsvereni ging „Nooit Gedacht" over het opho gen van de bodem van de ijsbaan en het vergroten van de put die als zoda nig dienst doet: een karwei dat op on geveer f 312.000 werd begroot. In het bijzijn van zes burge meesters uit de regio vond officieel de gezamenlijke diploma-uitreiking plaats van de brandweren op Schouwen-Duiveland De traditionele paardenmarkt te Zierikzee werd voor velen weer een gezellig gebeuren. Twee oud- kommissarissen van de N.V. Water maatschappij Zuid West Nederland, de heren H. P. Everwijn en A. Schip per verrrichtten woensdagmiddag 5 juni de officiële opening van pompstation „De Blinkert" te W esterschou wen VVV kontra Staatsbosbeheer „Een fraai natuurgebied en een surffestival met medewerking van een reklame-team van een sigaret tenmerk passen niet bij elkaar". Dat was de mening van Staatsbosbeheer. Dit werd dan ook aanleiding tot een konflikt tussen de VW Duiveland en Staatsbosbeheer, met als nauw be trokken partijen het gemeente bestuur van Duiveland en surfvere- niging „Sunnemare". Het festival moest verplaatst worden naar het Grevelingenstrand. Aan de Oesterstraat te Zierikzee vond de overdracht plaats van 10 premie- koopwoningen. Het circus „Bassie en Adriaan" bezocht Zierikzee en trok veel publieke belangstelling. De eigenaars van bungalows op de parken „Den Osse" en „Meeu- wenstein" te Brouwershaven erger den zich aan de talrijk geparkeerd staande auto's op een deel van de Langendijk en zij ondervonden hin der van de surf- en duiksportbeoefe naars. Zij uitten deze grieven in een schrijven aan het provinciaal bestuur van Zeeland, waarin werd gevraagd terug te komen op het besluit geen parkeerverbod in te stel len op het gedeelte van de Langen dijk nabij de bungalowparken. De kernen Nieuwerkerk, Ou wer kerk, Oosterland en Sirjansland wer den tijdens de Duiveland Dag druk bezocht door hoofdzakelijk regiobe woners. Fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renestee stond tijdens een informele receptie feestelijk stil bij het 75-jarig bestaan. De diploma uitreiking van de geslaagden van de Mavo-afdeling van de R.S.G. „Prof. Zeeman" geschiedde wat meer in de openbaarheid dan doorgaans het ge val was geweest. Dat had te maken met het Mavo-diploma nieuwe stijl op A- en B nivo, dat voor de eerste maal werd uitgereikt. In de Fontei- ne, aan de achterkant van de Konin klijke Zeelandia, droeg burge meester Th. H. de Meester een brand weerauto over aan de bedrijfsbrand weer van deze firma. Regenval Op de bestuursvergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland deelde waarnemend voorzitter, de heer M. J. Steur mede, dat het water schap bestuurlijk een zorgelijke tijd achter de rug had. Voorts werd mede deling gedaan dat in de maand mei slechts 4,4 mm regen was gevallen te gen een hoeveelheid van 44 mm, nor maal in die tijd van het jaar. Het ver wijderen van een bruggetje over de waterloop aan de Oosterenbanweg te Renesse werd aan de orde gesteld. Na de vergadering werd een bezoek ge bracht aan de biologisch omgebouw de zuiveringsinstallatie aan de Boe- reweg. Zeven brandweerkorpsen uit de regio hielden een grote brand weeroefening in de Boswachterij Westerschouwen. „De Maltarak kers" brachten een bezoek aan de stadskwekerij. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland presenteerde aan de inwo ners van Sirjansland een plan waarin bekend werd gemaakt dat aldaar wo ningen gebouwd zouden worden in de sociale sektor, met huren die rond de 350 gulden zouden liggen. De eerste fase van het onderzoek naar de gebruiksmogelijkheden van de toekomstige stormvloedkering in de Oosterschelde werd vrijwel afge rond. Dit onderzoek werd toegespitst op twee zaken namelijk de eisen waaraan deze storemvloedkering technisch zou moeten voldoen bij grote stormvloeden en de wijze waarop in zo'n geval de kering be diend zou moeten worden. In de aula van de Technische School Schouwen- Duiveland mochten 87 geslaagden hun diploma in ontvangst nemen. „Blijf van m'n lijf" In het kader van het projekt vrou wenmishandeling „Horen, zien en zwijgen" stelde de stichting Blijf van m'n lijf Zeeland een informatiemap samen. Na deze eerst op het stadhuis en bij de sociale dienst te hebben aan geboden werd deze map donderdags op de markt uitgedeeld. Het caravan- park „De Stern" te Noordgouwe kreeg de beschikking over een nieu we kantine. Na de afsluiting van de mosselzaadvisserij kon worden vast gesteld dat deze een zeer gunstig ver loop had gehad. In verband met de toeristendagen te Zierikzee vond een taakover- dracht plaats van de VVV- evenementenkommissie naar de Zie- rikzeese Ondernemers Centrale. De leerlingen van de Christelijke Nationale School „Onder de Wieken" te Haamstede maakten een werkstuk dat in het teken stond van duinen, delta en wadden. Onder een goede publieke belangstelling wer den op 14 juni federatieve mars, drum- show- en majorettenwedstrij den gehouden op het sportterrein „De Laone" te Renesse. Dit concours vormde het hoogtepunt van de -vie ring van het 75-jarig bestaan van het fanfarekorps „Luctor et Emergo". Avondvierdaagse De Avondvierdaagse te Zierikzee trok weer vele wandelaars. Alleen het weer werkte niet mee. Het orga niserende komité kreeg ook veel klachten over de hoeveelheid rom mel die 's avonds langs de wegen ach tergelaten werd door de deelnemers. bouwvereniging „Beter Wonen" had verzocht medewerking te verlenen voor het bouwen in 1980 van 14 wo ningwetwoningen te Scharendijke en 11 in Kerkwerve. Daar de gemeente voor 1980 slechts een woningkontin- gent had van 11 woningen voor Kerk werve zou eerst een voorschot op het kontingent voor 1981 aangevraagd moeten worden. Een hoveniersbe drijf uit Renesse schonk 'de aanleg van een voor- en achtertuin aan een Vietnamees gezin te Zierikzee. Jubileumviering afgesloten De festiviteiten rondom het jubi leum van „Kunst en Eer" werden met muziek en zang afgesloten. Cam ping „De Wijde Bliek" te Noordwelle kreeg de beschikking over een mo dern ge-outilleerd zwembad. De sportakkommodatie „De Vospit" te Kerkwerve werd officieel géopend door twee jeugdleden van sportvere niging WIK. Wethouder L. J. van Gastel verrichtte de officiële opening van de binnen- en buitententoonstel ling in het Bugerweeshüis. Hanneke Reys en Piet v. d. Hoven vestigden een antiek- en curiosa-winkel in Zie rikzee. Het postkantoor Zierikzee verhuis de tijdelijk naar het. voormalige pand van „Masgazijn Elektra" in de Poststraat, wegens eén ingrijpende verbouwing in het 40"jaar oude Post kantoor. De gemeenteraad Brouwershaven diskussieerde over de openbaarheid van de kommissie vergaderingen. Van de gemeente Westerschouwen werd (als eerste) de sociale kaart ge presenteerd. Dit was een inventari satie die in het kader van de decen tralisatie regionaal welzijnsbeleid werd samengesteld. De werkgroep Vrouwencafé ontving een subsidie toezegging van G.S. Deze mededeling werd gedaan tijdens de laatste bij eenkomst van het seizoen. Te Nieu werkerk werd het eerste lustrum ge vierd van de peuterspeelzaal. Het konsept schoolwerkplan dat de vier lagere scholen en de openbare kleuterschool uit Brouwershaven en De officiële opening van het pompstation „De Blinkertvond plaats. De pio niers o.w. oud-burgemeester H. Everwijn, tijdens de rituelehandeling. Drie Nederlandse mijnbestnjdingsvaartuigen brachten een bezoek aan Zierikzee. Koningin Beatrix en prins Claus brachten woensdag 18 juni een be zoek aan Middelburg. Van Schouwen-Duiveland waren twee vertegenwoordigers uit iedere ge meente uitgenodigd, eveneens waren alle burgemeesters uit de regio aan wezig. De vereniging „Stad en Lan de" maakte een interessant reisje naar Damme, Brugge en Lissewege. Op de gemeenteraadsvergadering te Westerschouwen werd mededeling gedaan van de resultaten van het D.P.O. onderzoek. De eerste drie en quêtes waren inmiddels afgesloten. Bij de ondernemers detailhandel werkten van de 104 bedrijven 87 mee. Bij de ondernemers in de rekreatieve sektor gaf 80 respons en onder de horeca-ondernemers deden van de 52 er 41 mee. Burgemeester W. den Boer van Mid denschouwen opende de nieuwe vestiging Cebeco-Handelsraad te Kerkwerve. Tijdens de raadsverga dering te Zierikzee werd met algeme ne stemmen een verordening op de Openbaarheid van het bestuur vast gesteld, nadat op 1 mei deze wet in werking was getreden. Zierikzee maakte gebruik van een modelveror dening uitgebracht door de Vereni ging Nederlandse Gemeenten, maar volgde dit concept niet in zijn geheel. Medegedeeld werd dat Zierikzee per 15 augustus een peuterspeelzaal erbij zou krijgen, die een onderkomen zou krijgen in de Cornelia Stichting. Van de 76 enquête-formulieren die de vaste kommissie van advies en bijstand voor het welzijnsbeleid in de gemeente Zierikzee had verzon den voor de inventarisatie van en de behoeftepeiling binnen de verenigin gen, waren er in juni nog slechts 48 binnengekomen. Dinsdag 24 juni werd door de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" de eerste paal geslagen in het uitbrei dingsplan „Erling Steenstraat" te Nieuwerkerk. Door b. en w. van Mid denschouwen werd in de raadsverga dering medegedeeld dat de woning Zonnemaire hadden opgesteld, kwam gereed. De gemeenteraad Dui veland besloot tot intrekking van het eerder genomen raadsbesluit tot toe treding tot de gemeenschappelijke regeling Centrum voor Automastise- ring Zuid West Nederland. Met de stemmen van de SGP-fraktie tegen ging de Duivelandse gemeenteraad akkoord met het kollege-voorstel geen medewerking te verlenen aan het verzoek van het bestuur „Vereni ging, School met de Bijbel" te Nieu werkerk, om de beschikbaarstelling van de benodigde gelden voor ener giebesparende maatregelen in het be treffende schoolgebouw. Besloten werd een krediet van f 400.000 be schikbaar te stellen voor het dorps huis in Nieuwerkerk. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer van Westerschouwen opende te Haamstede in gebouw „De Schutse" de toeristenbibliotheek voorziening. Deze voorziening gold zowel voor Haamstede als Renesse. De fancy-Fair van de Willibrordus- school te Zierikzee bracht ongeveer f 3200,— op. De expositie van de Zeeuwse Kunstkring in het Gra vensteen werd officieel door de hoofdredakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, de heer M. J. Bij de Vaate geopend. Deltaweek Staatssekretaris van het ministe rie van ekonomische zaken de heer Th. Hazekamp opende in het stad huis te Zierikzee de Deltaweek 1980. Te Zonnemaire werd zaterdag 28 juni feest gevierd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Christelijke Nationale School aldaar. Maandag 1 juli werd het woonoord te Renesse bij Slot Moermond, voor de werkers aan de stormvloedkering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 17