m MEI 16 de verbouwing heropend. Het staf muziekkorps van het Leger des Heils bracht een bezoek aan Zierikzee Wethouder Ph. J. van Ast maakte zich een beetje kwaad in de raadsver gadering van Brouwershaven, toen enige raadsleden hem erop atten deerden dat de aanvraag voor een aanvullend krediet voor een hout- versnipperaar pas werd gedaan na dat de machine al was aangeschaft. Wethouder C. Jumelet van Bruinisse uitte een beschuldiging aan het adres van opbouwwerker de heer D. Does- wijk wegens de hulp die hij had ver leend aan de bewonerskommissie „Bru-Oost". De gemeenteraad van Duiveland besloot, het verzoek van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland om per soneelsuitbreiding, af te wijzen. Donderdag 3 aprjl verrichtte bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer onder toeziend oog van een groot aantal genodigden de officiële opening van het nieuwe kantoor van de plaatselijke V.V.V. te Renesse. Zaterdag 5 april kwam een 17 jari ge Duitse jongeman bij een tragisch ongeval in Bruinisse om het leven. Ruim tweehonderd kinderen van geheel Schouwen-Duiveland ver maakten zich uitstekende in sporthal Onderdak" tijdens de kijk-doe- idee-dag. Deze aktiviteitendag was georganiseerd door de C.J.V. als laatste evenement in het kader van het 90-jarig bestaan. Nieuw verpleegtehuis Het bestuur van de Corneliastich- ting ontving woendagochtend 9 april de officiële toestemming van het mi nisterie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis, dat in eerste instantie plaats zal bieden aan zestig somatisch zieken en aan zestig geestelijk gestoorde bejaarden. De Oosterschelde-werken werden met veel minder personeel uitge voerd dan aanvankelijk was ge pland. Dit kwam door rationalise ring van de werkplannen, aldus drs. J. Janssen hoofdinspekteur direk- teur van de arbeidsvoorziening in Zeeland. In sporthal „Onderdak" te Zierik zee werd door de afdeling Philateli- ca, namens het Distrikt VII van de Nederlandse Bond van Filatelisten- verenigingen omvattende Zeeland, Goeree-Overflakkee en West- Brabant, een twee dagen durende postzegeltentoonstelling gehouden. Te Bruinisse werd een gekombi- neerde oefening gehouden van de Ro de Kruis Kolonne, brandweer en de politie. Tijdens een diskussieavond in de Beatrixschool werd naar voren ge bracht, dat indien deelname aan het experiment mogelijk zou zijn, even tueel een L.O.M.-dependance bij de Beatrixschool gevestigd zou kunnen worden. De gemeenteraad Zierikzee stelde een krediet van 60.000,- beschik baar voor het treffen van voorzienin gen voor de busroute naar Poortam bacht, die met ingang van 1 juni door de Z.W.N. zou worden gestart. Met de voorzieningen op zich had de raad geen moeite, maar wel werden enige kanttekeningen geplaatst bij de ge plande in- en uitstaphaltes, uit ver keerstechnisch oogpunt. Bezwaarschrift Deze vergadering beleefde nog een turbulent kwartiertje tijdens het het agendapunt „Beslissing op bezwaar schrift Werkgroep Vrouwencafé Zie rikzee". Een groepje deelneemsters van deze werkgroep gaf vanaf de pu blieke tribune duidelijk blijk van in stemming of ongenoegen met het geen aan de raadstafel naar voren werd gebracht. Het bezwaarschrift werd echter door de raad ongegrond verklaard. De P.v.d.A.-fraktie sprak verder haar teleurstelling uit over het feit dat het kollege niet bereid was gehoor te geven aan het verzoek van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland medewerking te verlenen voor het aanstellen van een admi nistratieve kracht op part-time ba sis. Met de stemmen van de P.v.d.A.- fraktie tegen stemde de gemeente raad in, met een subsidieverhoging van 15 naar 20 cent per inwoners aan de Stichting Streek V.V.V.met in gang van 1980. Twee belangrijke bestem mingsplannen werden vastgesteld, te weten: bestemmingsplan Dam-Oude Haven en het bestemmingsplan In dustrieterrein „De Zuidhoek". De fraktiewoordvoerders zeiden zich te kunnen verenigigen met deze plan nen en spraken hun waardering uit aan het adres van het kollege van B. en W. De voorbereidingskommissie voor een dorpshuis-sporthal te Haamstede kwam bijeen met een groot aantal vertegenwoordigers van verenigin gen. Deze kommissie verkreeg groen licht om zeer binnenkort een gedegen rapport aan het gemeentebestuur te overhandigen. Mevrouw Van Bommel-Den Har- tog verrichtte de opening van de ge heel vernieuwde verbouwde en ge moderniseerde bakkerij Ten Hove te Nieuwerkerk. In de voorjaarsvergadering van het V.V.V. Renesse gaf mr. ir. J. v. d. Puil een heldere uiteenzetting over het veel besproken distributie plano logisch onderzoek (D.P.O.). Jeugd soos „De Pul" te Bruinisse sloot het seizoen af met de vertoning van de bekende film „The Boys from Brasil". Nieuwe ambulance Het Zweedse Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee kwam in het bezit van een fraaie en ultra moderne am bulance. Door de werkgroep Dierenasiel Zierikzee werd een rommelmarkt ge houden. Dit evenement werd georga niseerd ten bate van een op te richten streekasyl van de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren en bracht in totaal 2.030,50 op. De A.N.W.B. besloot uit de Stichting Zeeuws Coördinatie Orgaan te tre den, dit werd medegedeeld tijdens de A.N.W.B.-distriktsvergadering van de afdeling Zeeland, die op de rond vaartboot „Schouwen-Duiveland" in vluchthaven „De Val" gehouden werd. Gerenoveerde school De fraai gerenoveerde openbare la gere school „De Dobbelsteen" te Nieuwerkerk werd door burge meester J. van Bommel geopend. Door een zware storm kwam voor de Schouwse kust ter hoogte van het lichtplatform „Goeree" het 425 ton metendè Duitse vrachtschip „Alt mark" uit Kiel in moeilijkheden. Eén bemanningslid kwam om het le ven, één werd vermist en drie men sen moesten met verwondeningen naar het ziekenhuis worden overge bracht. De strandtent van de%heer Matthijsse bij de strandovergang Jan van Renesseweg te Renesse werd door de storm verwoest. De Bond van Nederlandse Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe vierde het twintigjarig bestaan. Vertegenwoordigers van Provinci ale en landelijke V.V.V.'s brachten een bezoek aan het werkeiland Neel- tje Jans. Dit bezoek werd gebracht tijdens een „promotiedag" om in den lande meer bekendheid te geven aan deze waterbouwkundige werken. De kommissie Middenstand te Zie rikzee betreurde de houding van de gemeente Westerschouwen, die had besloten zelfstandig een distributie planologisch onderzoek te verrich ten. De extra kosten die gemaakt moesten worden om van de Ooster- scheldedam geen vaste, maar een af sluitbare pijlerdam te maken, vond Dosbouw volkomen verantwoord. De nieuwe minister van landbouw en visserij ir. Braks zag niet in dat de rechten der aalvissers op de Greve lingen waren aangetast door de vis serij op mosselen, dit was zijn ant woord op vragen van het S.G.P.- tweede kamerlid ir. H. van Rossum. het rapport „strand toegankelijk ge handicapten", dat werd aangeboden aan B. en W., aan de gemeente raadsleden van Westerschouwen, aan instanties ten behoeve van gehandi capten en aan de plaatselijke V.V.V.'s. Daar de gemeente Westerschouwen niet kon wachten op het regionale Distributie Planologisch Onderzoek, werd besloten in deze gemeente een onafhankelijk onderzoek in te stel len. Burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer deelde mede dat de gemeente Westerschouwen wel be reid was mee te doen aan een eventu eel regionaal D.P.O. Donderdag 24 april werd het nieu we scholenkomplex „De Klimop" te Dreischor door burgemeester C. Slabbekoorn officieel geopend. De kommissie Publieke Werken te Zierikzee had drie-en-een-half uur werk met het opstellen van een „ver langlijstje". Diskussiepunten vorm den de te verlenen prioriteit aan de uitbreiding van de sportveldena- kommodatie, de rekonstrukie riole ring aan de Julianastraat, restaura tie Gravensteen, eerste fase herstel kademuur en reservering voor een gemeenschapsruimte. Wijkverpleging Door wijkverpleegkundigen wer den in 1979, 14.977 verpleegbezoeken afgelegd met 17.106 verpleeghande- lingen, dit stond onder andere ver meld in het jaarverslag van de Kruis vereniging Schouwen-Duiveland. De Chr. gemengde zangvereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven" vier de te Oosterland het 70-jarige bestaan. De gemeenschappelijk schoolraad te Zierikzee keek nog wat skeptisch tegen het overleg verband van de Zeeuwse schoolraden aan, dat op ini tiatief van de schoolraad Borssele tot stand kwam. Desalniettemin werd in de vergadering van de schoolraad besloten de twee vergaderingen in het komende jaar bij te wonen en pas daarna een definitief besluit over deelname te nemen. Te Haamstede werd de eerste ge weiententoonstelling van Zeeland gehouden. Muziekvereniging „Crescendo" te Dreischor hield een geslaagd onder- Bij gelegenheid van het 150-jarig bestaan, kreeg de K.H. Kunst en Eer" de K.N.F.-vlag aangeboden. C.D.A.-jongeren noemden, bij mon de van de heer M. Faasse de gehou den aktie in Borssele voor sluiting van de kerncentrale „ondemokra- tisch optreden". De heer Faasse deed dit tijdens een diskussieavond over kernenergie die georganiseerd werd door het Energiekomité Zeeland. Verder gaan met de uitbreiding van het sportpark in 1980 en de reno vatie van Bannink in 1981 (met de 400 m. baan voor atletiek voorop) wer den in de sportraadvergadering te Zierikzee als eerste punt op het prio riteitenlijstje van het meerjaren- perspektief gezet. De Stichting Jeugd deed een brief uitgaan naar alle gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland om deze van de noodzaak van een vaste admi nistratieve kracht te overtuigen. Jubilerend „Kunst en Eer" De jubilerende harmonie „Kunst en Eer" kreeg de K.N.F.-vlag en me- daile aangeboden tijdens de viering van het 150-jarig jubileum. Ter gele genheid van dit feit werd een muzi kale receptie gehouden in de Concert zaal waarop ook Zeelands kommissa- ris dr. C. Boertien en het gemeente bestuur van hun belangstelling blijk gaven. De vereniging voor Openbaar On derwijs organiseerde een vijf avon den durende kursus voor de ouder- kommissieleden van de openbare lagere- en kleuterscholen en de Bea trixschool. Slijterij „Impodra" in de Verre- nieuwstraat te Zierikzee opende de deuren voor het publiek. In de Nieuwe Boogerdstraat te Zie rikzee werd een speciaalzaak in surf artikelen en sportieve kleding geo pend. De werkgroep P.v.d.A. van de af deling Westerschouwen kwam met ling solistenconkours. In de gehele regio werd zeer sfeervol de dit jaar bijzondere koninginnedag gevierd. Donderdag 1 mei opende burge meester T. C. Hekman van Bruinisse een oorlogs- en verzetstentoonstel- ling, die tot 5 mei in het Hervormd verenigingsgebouw werd gehouden. De Zonnebloenboot „De Scheldeval- lei" maakte een tocht met regio be jaarden op de Zeeuwse wateren. In het monumentale pandje, Markt 40 te Brouwershaven werd een antiekwin keltje geopend. Overal in de regio werd uitbundig en op vele manieren het bevrijdingsfeest op maandag 5 mei gevierd. De gereformeerde ker ken van Nieuwerkerk en Bruinisse namen afscheid van hun voorganger ds. P. J. Moet. De firma H. E. Braber te Bruinisse onderging een aanzien lijke uitbreiding. Daling leerlingenaantal De daling van het leerlingenaantal op de lagere scholen wekte veront rusting. Bij het bijzonder onderwijs in Zierikzee zouden in 1981 door deze ontwikkeling drie leerkrachten ont slagen moeten worden, dit kwam naar voren in de vergadering van de Kommissie Onderwijs te Zierikzee. Verder werd de vraag aan de orde gesteld of betreffende de nieuwbouw van de openbare lagere school „Theo Thijssenschool" door het ministerie toestemming verleend zou worden voor een 6-klassige school. De verf- behangzaak Raayen-Mol in de Nieu we Boogerdstraat te Zierikzee onder ging een interieur-verbouwing. In de Schouiuen-Duivelandse bejaarden demonstreerden op het Haagse Binnenhof tot behoud van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Inspraak emancipatieburo Schouwen-Duivelandse vrouwen wezen oprichting van een provinci aal emancipatieburo van de hand. Deze mening kwam naar voren aan het einde van een eerste inspraak dag. Geaktiveerd door het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne werd te Zierikzee met een proef- programma gestart voor de sanering van milieu-hinderlijke bedrijven in de binnenstad. Besloten werd het transportbedrijf Van der Wekken naar de „Zuidhoek" te verplaatsen. In het jaarverslag over 1979 van de Technische School „Schouwen-Dui veland" werd mededeling gedaan, dat zowel de huisvesting als de de pendance aan het Kerkplein als het hoofdgebouw in het Vrije een punt van zorg vormden en dringend aan nieuwbouw toe waren. Koning Carlos van Spanje, in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus Verschillende damesmodezaken in bracht een bezoek aan het werkeiland ..Neeltje Jans". Juwelier Tromp verhuisde naar een nieuwe winkel op de Dam te Zie rikzee. Op de ledenvergadering van het V.V.V. Zierikzee werd besloten het kantoor het gehele jaar te openen. Een eigen kracht bleek echter finan cieel niet haalbaar. Tijdens de diskussieavond van het C.D.J.A. en J.O.V.D. werd gesteld dat het probleem van jeugdwerkloos heid struktureel aangepakt zou moe ten worden. A.B.V.A.-voorzitter J. W. Dutman sprak voor de A.B.V.A.- afdeling Zierikzee. Financieel nadeel Door een fout bij de afwerking van de stukken leed de gemeente Zierik zee een financieel nadeel van 10.855,82. Het betroffen de kosten van een onderzoek naar vermoede niet gesprongen explosieven op een terrein aan de Platteweg. De landbouwverenigingen van Ou- werkerk en Nieuwerkerk hielden een diskussieavond, het thema was: „Een zoete Grevelingen". Woensdag 26 maart werd overal in de regio de nationale boomplantdag gevierd. In de voormalige boetiek „De Poort" in de Visstraat werd door de kommercieel kommissaris van de Finse ambassade, mr. Jaakko Toivi- ainen een Finse winkel geopend. De N.V. Streekvervoer Zuid-West- Nederland stelde een lijvig en gede tailleerd bedrijfsplan 1980-1981 sa men. Orangisatorisch zou het gebied in vier regio's verdeeld worden; te weten Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren, Hoekse Waard, Goeree-Over- flakkee, Schouwen-Duiveland, Voor- ne-Putten en Rozenburg. Slagerij Ossewaarde en zn. te Re nesse werd verbouwd én gemoderni seerd. De diskussie over de aanleg van een sportpark en de herindeling van het oude, bleef achter gesloten deu ren tijdens de vergadering van de ad vieskommissie Publieke Werken. De Stichting Samenlevingsopbouw bood hulp aan de Stichting Sociaal Kultureel Werk Poortambacht Zie rikzee voor het opzetten van een hulpdienst, een wijkkrant en een huishoudelijk reglement. De Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) kwam in het bezit van een gloednieuwe ambulance. Ten huize van de familie Kuin te Ouwerkerk werd een feestelijke bij eenkomst gehouden ter ere van het éénjarig bestaan van de buurtbus. Grond voor nieuw sportkomplex De gemeenteraad van Midden- schouwen ging maar net akkoord met de aankoop van grond voor het nieuwe sportkomplex. Besloten werd ook adhesie te betuigen aan een motie van de gemeenteraad van Westerschouwen inzake het behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Afwijzend werd beschikt op een verzoek tot het toekennen van een donatie van de Stichting tot in standhouding van objekten van kul- turele waarde in de provincie Zee land. Te Renesse werd de geheel nieuwe zaak „Casanova" in vrijetijdskle- ding voor dames, heren en kinderen geopend. De doe-het-zelf zaak „De Werkplaats" werd na een verruimen zeilend zeeschip „De Eendracht"; na loting kwam als gelukkige winnares Jacqueline v. d. Brand naar voren. De Gereformeerde Gemeente te Nieuwerkerk kreeg, na een vakature van tien jaar, weer een nieuwe domi nee, t.w. ds. M. J. van Gelder uit Gou da. In de Poststraat te Zierikzee opende dameskledingzaak, „Maison Marita" de deuren voor het publiek. Staatsbosbeheer begon woensdag 5 maart zonder medeweten van het Duivelands gemeentebestuur met het slopen van de aanlegpalen in de kreek van Ouwerkerk. Het werk werd echter halverwege stopgezet. Schouwen-Duivelandse bejaarden demonstreerden op het Binnenhof te Den Haag ter behoud van het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis te Zierik zee. Zij boden de voorzitter van de vaste kamerkommissie voor de volksgezondheid mevrouw R. M. Haas-Berger een petitie met 10.000 handtekeningen aan. Drs. H. J. Viersen, direkteur-gene- raal van het ministerie van volks huisvesting opende woensdagmid dag 5 maart aan de Kerklaan te Sir- jansland de houtskeletbouw-zonne- energie woning van bouwonderne ming Blockinvest b.v. te Rotterdam. Het kerkkoor van Renesse gaf voor een goed gevulde zaal in het dorps huis de jaarlijkse - uitvoering-.ten beste. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Schouwen van het Neder landse Rode Kruis werd aangekon digd dat in 1980 akties gevoerd zou den worden om het leden- en dona teursaantal op te voeren. Waterkwaliteit Grevelingen De mosselvereniging „Algemeen Vfesersbelang" had in haar jaarver gadering het onderwerp „De water kwaliteit in de Grevelingen in de toe komst" centraal gesteld. De leden van de werkgroep Vrou wencafé overwogen een Arob-beroep in te dienen tegen het besluit van de Zierikzeese gemeenteraad geen sub sidie te verlenen aan de aktiviteiten van het Vrouwencafé. Ter voorkoming van door postdui ven aan te richten schade aan land-en tuinbouwgewassen werd een ophok- plicht voor deze vogels afgekondigd. Horeca- en rekreatiebedrijf „De Vierbannen" te Ouwerkerk onder ging een vernieuwing en restaurant „Auberge Maritiem" te Zierikzee werd na een aanzienlijke verbou wing heropend. Het geheel vernieuwde tuincen trum Renesse van Braber Groenvoor ziening b.v. werd door loko-burge- meester J. C. de Feiter van Wester schouwen geopend. Op de vergadering van muziekver eniging „Nu met Hope" te Bruinisse kwam tijdens de rondvraag het al lang slepende probleem van de ver dere begeleiding en voortzetting van het onderwijs aan de jeugdleden uit voerig ter sprake. de regio organiseerden enkele mo deshows. Na een zes weken lang du rende verbouwing werd dameskle dingzaak „Magnetti" te Zierikzee heropend. Jubileum C.J.V. De C.J.V. „Samen Verder" vierde een groots feest ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan. Allereerst werd een druk bezochte receptie in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw gehouden en vervolgens werd een re vue in de Concertzaal opgevoerd. De gemeente Westerschouwen kocht van exploitatiemij Delf en Schieland 18 kavels grond voor de bouw van woningen. Te Renesse on derging cafétaria „Orisapt" een ver nieuwing en verruiming. Bij wijze van experiment werd geadviseerd de binnenstad te Zierik zee op de Toeristendagen af te sluiten voor het verkeer en de langs het Ha venplein gevestigde horeca-onderne- mers toe te staan, het Havenplein als terras in te richten. Dit advies werd gedaan tijdens de vergadering van de ad vies-verkeerskommissie In een vol verenigingsgebouw te Zierikzee sprak de drs. R. F. M. Lub bers, fraktievoorzitter van het C.D.A. in de Tweede Kamer, tijdens een bijeenkomst van hét C.D.A. Sta- tenkring Verband Schouwen-Duive land en het gemeentelijk C.D.A.- verband Zierikzee. In het kader van de F.N.V.-akties tegen de door de regering afgekon digde loonmaatregel, reden er geen Z.W.N.-bussen (behalve de buurtbus). Tevens werd het werk aan de Philipsdam stil gelegd. Nel Evers opende de huiselijke bistro „De Waag" te Serooskerke. Bij een fatale bosting op kruising Rijksweg 18 en provincialeweg 7 werden twee personen gedood en twee gewond. Aalvisser kontra oesterkwekers De aalvissers kantten zich fel tegen de oesterkwekers. De heer N. Schot, voorzitter en woordvoérder van de vereniging van aalvissers op de Gre velingen deelde mede, dat de vereni ging een proces had aangespannen te gen de Staat der Nederlanden. Zij boekten sukses, het korren werd van 17 tot 31 maart opgeschort. De verkeerskommissie te Zierikzee boog zich over de voorstellen ver- keersvoorzieningen aan de Caland- weg. Burgemeester Th. H. de Meester bracht de eerste stalen cfamplank in de Nieuwe Haven aan, in het kader van de bouw van de nieuwe Zuidha- venbrug. Het gerenoveerde sportkomplex Van Zuijen te Burgh werd officieel door de gemeente Westerschouwen overgedragen aan de sportvereniging D.F.S. Koninklijk bezoek Om vergrijzing te voorkomen van de Koninklijke Harmonie „Witte van Haemstede" besloot het bestuur van deze muziekvereniging kontakt met de bassisscholen op te nemen om een gezamenlijk avond op poten te zetten, en zodoende te trachten leden te werven. Dé nog in de regio woonachtige le den van de toenmalige Stichting Ei land Gemeenschap besloten tot Ii- kwidatie van deze stichting, waarna het nog aanwezige kasgeld op de spe ciale rekening „Steun behoud Rode Kruis Ziekenhuis" werd gestort. De Spaanse koning Juan Carlos en zijn echtgenote koningin Sophia brachten in gezelschap van prinses Beatrix en Prins Claus een bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans. Naar aanleiding van het bezwaar schrift van het Vrouwencafé besloot de gemeenteraad Zierikzee een speci ale Arob-kommissie in te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 16