WAT SCHOUWEN-DUIVELAND ERVOER IN HET BIJNA VOORBIJE 1980 4 Nieuws van 366 dagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1980 Nr. 22836 15 SCHOUWEN-DUIVELAND, december. Wie in een inleiding op een totaalbeeld streeft naar enige vorm van samenvatting of volledigheid, gaat onderuit, want ook in 1980 gebeurde te veel „om het goed te kunnen doen". Feiten, maar vooral ook feitjes werden als kralen tot een snoer aaneen geregen, al zijn er zaken, die er ook ditmaal uit springen. Veel was er bijvoorbeeld te doen over het welzijnsbeleid en ook de emancipatie was een „item". Opvallend waren de verschillende rapportages; „werkstukken" voor gemeenten en andere instellingen. De „Neeltje Jans" bleek behalve schouwplaats van technisch vernuft, ook een toeristische trekker. Het zomerse weer had zijn nukken, maar een fraaie herfst maakte veel goed. De landbouw had een goed produktenjaar, maar een heel vroeg ingevallen vorst zorgde voor zorgrimpels. Er bleek maar weer dat niet alles is te „plannen" en van tevoren in te kalkuleren en dat is misschien maar goed ook. Wie ons volgen wil intussen de maanden door, kan konkluderen: „er was wel iets aan de hand in het (bijna) vervlogen jaar". Niet overal in de regio ving het nieuwe jaar met evenveel feestvreug de aan. Zo werd in een woning aan de Eendrachtstraat in Poortambacht voor 25.000 schade aangericht, doordat een projektiel via een slaap kamerraam op de bovenverdieping naar binnen werd geschoten en daar tot ontploffing kwam. Voorts deden zich wat ongeregeldheden voor en ontstonden enige slippartijtjes ten gevolge van de gladheid in de Oude jaarsnacht en op Nieuwjaarsdag. Het thema concept-ontwerp van de wet reorganisatie binnenlands bestuur, bracht burgemeester Th. H. de Meester aan de orde in zijn rede op de Nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur. De gezamenlijke afdelingsbesturen van de A:N.B.O. op Schouwen-Dui- veland kwamen te Zonnemaire bij een om te praten over het verloop van de door hen opgezette handteke- ningenaktie die tot doel had de slui ting van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis tegen te gaan. Burgemeester T. C. Hekman liet in zijn nieuwjaarsrede weten, van me ning te zijn dat de regionale samen werking de zelfstandigheid van de gemeente Bruinisse zeker niet zou aantasten. Woningbouwvereniging „Beter Wonen" ontwikkelde plannen voor een zomerwoningprojekt, dat wo ningwetwoningen zou omvatten die een minimum aan energie zouden gaan gebruiken. Een deel van de rea lisatie hiervan zou afhangen van de medewerking en subsidie van veel instanties. De bijeenkomst van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen - Duiveland stond geheel in het teken van de vraag: „Grevelingen zout of zoet?" Welzijnsbeleid Vertegenwoordigers van de vereni gingen en klubs uit alle kernen van de gemeente Duiveland gaven blijk van hun belangstelling tijdens de informatie-avond over het nieuwe welzijnsbeleid. Op de informatie avond over de decentralisatie van het welzijnsbeleid in het Zierikzeese stadhuis, kwam als wens naar voren dat een plaats voor vertegenwoordi gers uit het partikulier initiatief zou moeten worden ingeruimd. Ondanks de staking van de chauf feurs, werkzaam in de zuivelindus trie, ondervond Zierikzee met de melk voorziening weinig problemen. De voorzitter van Belangenvereni ging „Bru-Oost" de heer Joh. de Ko ning uitte de klacht dat deze vereni ging noch bij de gemeente noch bij „Beter Wonen" gehoor kon vinden, tevens wilde deze vereniging plan „Rikusweel" vertragen. Op de ter afsluiting gehouden bij eenkomst van Ring Promotion Haamstede 1979 deelde de voorzitter, de heer E. de Haan mede, dat ook in 1980 de Ring Promotion gehouden zou worden. Twee Hervormde dominees deden hun intrede en werden bevestigd, na melijk ds J. B. Duk te Kerkwerve/ Scharendijke en ds A. J. Baas te Burgh. De strip-o-theek te Bruinisse breid de het assortiment aanzienlijk uit. Een van de wensen die op de informatie-avond over de decentrali satie van het welzijnsbeleid in de raadszaal van het gemeentehuis te Westerschouwen aan de orde werd gesteld, was de gemeentelijke koim missie uit meer dan zeven personen samen te stellen. Daar in deze kommissie één lid van het kollege, één raadslid en één ver tegenwoordiger van de vijf kernen zitting zouden nemen, werd deze ba sis te smal bevonden voor het goed funktioneren. Met deze wensen werd achteraf rekening gehouden. De bejaardensociëteit Zonnemaire vierde het éénjarig bestaan. De Her vormde Gemeente Zierikzee zette de aktie „Kerkbalans" voortvarend in. Voor de voorlichtingsbijeenkomst voor de welzijnszorg, die in de Put- meet werd gehouden waren zestig be langstellenden aanwezig. Burge meester W. den Boer stelde de leden van de kommissie ad hoe voor. In Bruinisse en Kapelle maakte projekt-ontwikkelingsmaatschappij „Wilma" uit Weert, pas op de plaats met de huizenbouw.Uitzendbureau „Walcheren" in Zierikzee verhuisde van de Oude Haven nr. 40 naar nr. 41 en keerde daarmee terug op „de oude stek". Uit het jaaroverzicht ten aanzien van de bouwnijverheid van de ge meente Westerschouwen bleek dat er op 1 januari 1979 42 woningen in uit voering waren, 29 ongesubsidieerd en 12 woningwetwoningen en 1 pre miewoning. Oplevering laatste dijkvak Tijdens de toespraak ter gelegen heid van de oplevering dijkverbete- ring Zuidhoek-Gouweveer richtte dijkgraaf A. M. Geluk zich tot ir. J. W. Tops, direkteur-generaal van Rijkswaterstaat, die als vervanger van minister Tuijnman naar Zierik zee gekomen was. De heer Geluk vroeg zich af of de regering niet wat al te gemakkelijk het probleem van de verzilting vergat en wees erop dat de VUT-regeling te hoge heffingen voor het Waterschap gaf. Ir. Tops noemde, namens minister Tuijnman de realisering van de dijkversterking in zo'n korte tijd een wonder. Voor de tweede maal verscheen het jaarverslag van de werkgroep Schouwen-Duiveland van Amnesty International. Door de ingetreden vorst werden overal op de regionale ijsbanen schaatswedstrijden verreden. De nieuwbouw van het dagverblijf „Brugzicht" voor geestelijk gehandi capten kwam in een volgend stadi um. Het zal naar wordt verwacht maart 1981 gereed komèn. ,£je jn, te stellen gepiee^elijk^ a^T vieskornrpissifis wéXyonsplapning zouden zo samengesteld dienen ,tg worden, dat het partikulier initia tief, c.q. de bevolking kwantitatief gezien zwaarder is vertegenwoor digd dan de uit de raad en het kollege van b. en w. te benoemen personen, aldus adviseerde de Commissie ad hoe inzake de welzijnsplanning in de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. De Zierikzeese ondernemers ver klaarden zich in principe akkoord met de opzet van een meerjarenpro- motion-aktiviteitenplan met de daaraan verbonden kostenver- deelsleutel en met de omschakeling van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale van een stichtingsvorm naar een vereniging. Tien zusters werkzaam in de Cor- neliastichting volgden een kursus poppenmaken. Zij toonden het resul taat van hun inspanningen op een tentoonstelling in de Cornelia Soos. Het atelier van Elvi Couture te Nieuwerkerk kondigde aan de deu ren te gaan sluiten. Er werd voor zestien werkneemsters ontslag aan gevraagd. In de gemeenteraadsvergadering te Westerschouwen werd door de heer P. H. Canters (P.v.d.A.) de problema tiek rond de woningbouw aan de or de gesteld. In haar antwoord deelde burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer mede, dat het kollege besprekingen had gevoerd over de woningbouw en in het bijzonder de sociale woningbouw met vertegen woordigers van provincie en rijk. Het kollege van b. en w. van Zie- -w rikzee liet het oog vallen op een per ceel grond tussen de Lange Blokweg en de Oudeweg als mogelijke uitbrei ding van de sportveldvoorziening. In de gemeenteraadsvergadering van Middenschouwen besloot de raad op voorstel van b. en w. mede werking te verlenen voor de door Mo- duurbouw b.v. geplande woningen aan het Baken te Scharendijke. Bij de Ingekomen Stukken werd in de raadsvergadering van Zierikzee aandacht besteed aan de begroting 1980 van het Werkvoorzieningschap „De Zuidhoek". Hierop was een be drag van 30.000 uitgetrokken voor de feestelijkheden i.v.m. het 25-jarig, bestaan. Dit bedrag werd door de raad te hoog bevonden. Op aandrin gen van de P.v.d.A.-fraktie besloot het kollege van b. en w. het voorstel km-vergoeding te verstrekken aan de wethouders voor de afstanden binnen de gemeente per auto afge legd, aan te houden tot een volgende raadsvergadering. Garagebedrijf Boereweg Een stormachtige afronding kreeg de ontheffing aan een garagebedrijf aan de Boereweg. Dit naar aanlei ding van het feit dat het kollege de heer Legemaate in afwijking van het vigerende bestemmingsplan toestemming verleende tot uitoefe ning van zijn bedrijf op het perceel aldaar. Zaterdag 26 januari was een druk ke avond in de regio, de CPB, CPJ en CBTB verzorgden een gezellige familie-avond, terwijl de PJZ in het „Tonnenmagazijn" een Grote avond hield. In de rekreatiezaal van cam ping „Duinrand" presenteerde zang vereniging „Nu met Hope" ü&jti'bi1 leumuitvoering.„Crescendo" te Drèiscfior'èp' „L'uctor/ët EmergÖ" 'te Renesse hielden ieder afzonderlijk ë^n donateursuitvoering. Door een motie van mevrouw S. Loschacoff-De Kanter (P.v.d.A.) kreeg de advieskommissie Welzijns beleid te Brouwershaven een zwaar der gemeentelijk aksent dan aanvan kelijk de bedoeling was van het kol lege, waardoor er vier raadsleden in- plaats van twee in de kommissie zit ting zouden gaan nemen. Te Zierikzee werd in de Wielin genstraat een dependance van het uitzendburo „Dactyh>" gevestigd. Op de Melkmarkt werd de nieuwe winkel „Kiekeboe" geopend die vier winkels ineen telde. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van de gemeente Duiveland werd naar aanleiding van het kolle ge-voorstel een aanvullend krediet vaii 100.000 beschikbaar gesteld in verband mét de renovatie en uitbrei ding van de O.L. school te Nieuwer kerk. Met algemene stemmen ging de gemeenteraad akkoord met het voor stel van b. en w., naast een lid van het kollege, vier raadsleden en vier vertegenwoordigers uit de bevolking aan te wijzen in de gemeentelijke ad vieskommissie voor het welzijnsbe leid. Tevens werd besloten tot aan koop van enkele percelen grond in Sirjansland in verband met de om legging van de Bredeweg. Door toe nemende verkeersdrukte werd deze doorgaande weg dermate zwaar be last, dat het niet verantwoord werd geacht deze situatie langer te hand haven. De Zierikzeese vissersvereniging „Helpt Elkander" vierde vrijdag 1 februari het 60-jarig bestaansfeest. Met behulp van een dragline plaatste wethouder P. de Rijke de eerste ri oolbuis voor Poortambacht VII, hier mee werd met een verdere uitbrei ding van de wijk Poortambacht offi cieel een begin gemaakt. In De Westhoek verscheen een rap port over de bouw van een dorpshuis annex sporthal te Haamstede. De Stichting Oude Zeeuwse kerken zette de eerste restauratiefase van de Gro te kerk te Zierikzee voort. Na anderhalf jaar lang gepoogd te hebben in de gemeente Westerschou wen een VOS-kursus te beginnen, zag de werkgroep het streven eindelijk beloond. Maandag 11 februari werd de eerste kursusavond gehouden. In de openbare vergadering van de kommissie Sport Jeugd en Kulturele zaken van Westerschouwen kwam tot uiting dat er een grote behoefte bestond aan het realiseren van één of meer tennisbanen te Renesse. De A.N.B.O. hield een vergadering ter behoud van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De bejaarden toonden zich ongerust over het ophef fen van dit ziekenhuis. De gemeenschappelijke schoolraad adviseerde het kollege van B. en W. van Zierikzee te komen met een voor stel tot het opstellen van een subsi dieverordening met betrekking tot het godsdienstonderwijs en/of hu manistisch vormingsonderwijs op de openbare lagere scholen. Beschermd dorpsgezicht Haamstede werd weer op de G.S. lijst van beschermde dorpsgezichten geplaatst. De werkgroep vrouwencafé te Zie rikzee diende wederom voor het jaar 1980 een vereoek in voor een subsidie van 1.140,-. Binnen het bestuur van de Zierik zeesche Ondernemers Centrale (Z.O.C.) bestond verdeeldheid over het al dan niet uitbreiden van het tijdvak waarin het loopstratenge- bied in Zierikzee zou worden in gesteld. Dit bleek tijdens een open bare vergadering van de kommissie Middenstand in de raadszaal van het stadhuis. In de advieskommissie van financiën waren de meningen ver deeld over de grondaankoop voor uitbreiding van sportpark „Ban- nink", waarmee een bedrag ad. 825.000,- gemoeid zou zijn. Tijdens een hoorzitting te Seroos- kerke van het gemeentebestuur van Westerschouwen werd de behoefte aan de bouw van bejaardenwoningen gehoord. Nationale en internationale zaken kwamen aan de orde tijdens de open bare V.V.D.-bijeenkomst te Brou wershaven. Als gastspreekster was aanwezig mevrouw A. Kappeijne van de Copello. De stichting „Theater" werd offi cieel exploitant van de Concertzaal te Zierikzee. Als eerste in de rij vierde Renesse het traditionele straofeest. De gemeente Duiveland verkreeg goedkeuring van G.S. voor de bouw van een nieuwe school te Ouwer- kerk. Uitbreiding stadhuis Tijdens een werkbezoek van de kommissaris van de koningin dr. C. Boertien aan Brouwershaven, werd voorzichtig aangekaart dat het stad huis nodig aan uitbreiding toe was. In de vergadering van de kommis sie Publieke Werken werd geadvi seerd dat de gemeente Zierikzee geen algemene beleidslijn bij de isolatie van gebouwen zou gaan volgen, maar dat dit per geval bekeken zou wor den. Landbouwvereniging „Ons Voor deel" uit Noordwelle vierde het 75- jarige jubileum in het dorpshuis te Serooskerke met een receptie en een feestavond. Tijdens de kringvergadering van de Z.L.M. wees ir. M. Sanders de agrariërs erop dat ze in de jaren tach tig in toenemende mate te maken zul len krijgen met planologie, overleg en met komputers. Ring Promotion Haamstede deelde tijdens de ledenvergadering mede, als zelfstandige vereniging te willen opereren. Het voorstel van B. en W. van Brui nisse om de gebruiksvergoeding van de tennisbaan van De Bru-tèn te ver lagen met 1.600,- voor 1979 kon bij de raad geen meerderheid krijgen. Na een uitvoerige diskussie werd een voorstel tot verlaging van 800,- in stemming gebracht, dit werd met 4 stemmen voor en 3 tegen aangeno men. In de bossen van Ouwerkerk dool de een hangbuikzwijn rond. Het dier werd vervolgens gevangen en over gebracht naar de boerderij van Staatsbosbeheer te Ouwerkerk. De gemeenteraad Westerschouwen verleende goedkeuring voor de bouw van een dorpshuis te Noordwelle door een bedrag van 600.000,- be schikbaar te stellen. De raad van Westerschouwen richtte zich met een brief tot staatssekretaris van volks gezondheid, E. Veder-Smit betreffen de het behoud van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De kolleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Brui nisse en Duiveland brachten met hun echtgenotes een bezoek aan het be jaardentehuis ,,'t Opper" en aan de zorgwoningen. Het stichtingsbestuur van het Landbouwmuseum Schouwen-Dui veland te Dreischor wilde het ge bouw van de voormalige lagere school weer gaarne voor een periode van vijf jaar huren, maar B. en W. achtten het beter deze termijn op één jaar te stellen. De brood- en banketbakkerij-kon-' ditorei en ijssalon van de familie Ho- genaar te Haamstede werd flink uit gebreid. Uit het jaarverslag 1979 van de Reinigingsdienst, bleek dat 10% meer huisvuil en grof vuil was inge zameld. De Zierikzeese gemeenteraad be sloot met de stem van de heer W. F. Sprengeimeijer tegen, tot de aan koop van twee percelen grond van de heer M. L. Moermond tussen de Lan ge Blokweg en de Oudeweg in het ka der van de uitbreiding van de sport velden voor een bedrag van 825.000,-. Vrouwencafé Na een uitvoerige diskussie werd onder voorzitterschap van loko-bur- gemeester C. Bij de Vaate, een kolle- gevoorstel aangenomen geen subsi die te verlenen aan de Werkgroep Vrouwencafé. De P.v.d.A. wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. De raad ging akkoord met de voorstellen van B. en W. betref fende de omvang van de wel zijnsplanning en de procedure en in- spraakregels welzijnsplan. De raad kwam verder tot vaststelling van de taak, de samenstelling, werkwijzen en bevoegdheden van de gemeentelij ke advieskommissie voor het wel zijnsbeleid. „Nieuw" Brogum Een ludieke, wat woeste optocht, het hijsen van de vlag en het over handigen van de sleutel waren de be langrijkste ingrediënten bij de offi ciële opening van de nieuwe huis vesting van de Stichting Jongerenso- ciëteit Brogum. In de zaal van de Christelijk Gere formeerde kerk te Zierikzee sprak voor het C.D.A., de heer M. Beinema, lid van de Tweede Kamer over: „Het kernwapenvraagstuk" Het voornaamste punt op de agen da van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive land gehouden vergadering was het voorstel tot het overgaan op de af zonderlijke inzameling van glas. Hoewel het kollege van burge meester en wethouders het er (beslist) niet mee eens waren, kwam in Brouwershaven toch een advies kommissie voor Onderwijs, tevens werd de advieskommissie welzijns beleid samengesteld. Op een bijeenkomst van de P.v.d.A.-statenleden en van de streekfederatie werd gesteld, dat als de gemeente Westerschouwen sociale woningbouw wil realiseren, deze ge meente eerst moet zorgen meer grond in handen te krijgen. In de gemeenteraadsvergadering van Middenschouwen werd overleg gepleegd inzake de fietsverbinding tussen Scharendijke en Eüemeet. De kommissie van de Gereformeer de kerk organiseerde in dé kerkzaal een zendingsavond waarop het woord werd gevoerd door ds. L. R. Krol, sekretaris van het Afrika-or- gaan. Indeling nieuwe sportterein De kommissie sport adviseerde het kollege van B. en W. van Zierikzee kontakt op te nemen met de Neder landse Sport Federatie, die vervol gens een advies aan het kollege zou kunnen geven betreffende de inde ling van het nieuwe sportterrein. Op voorstel van de heer C. J. Hille- brand (P.v.d.A.) ging de gemeente raad van Duiveland met algemene stemmen akkoord het door het kolle ge van B. en W. voorgestelde krediet van 27.000,- voor renovatie van de muziektent te Ouwerkerk voorlopig te reserveren. Voorgesteld werd slechts enkele provisorische voorzie ningen te treffen en het daarmee IV2 2 jaar uit te zingen. Het was een ware verrassing voor het talrijke publiek, toen tijdens de jaarlijkse uitvoering van „Ooster- lands fanfare" de 35 leden in nieuwe uniformen verschenen. Bar-disko- theek „Pigalle" te Renesse werd her opend, na een fikse verbouwing. Het fanfarekorps „Luctor et Emer- go" te Renesse en de harmonievere niging „Nut en Uitspanning" te Zon nemaire hielden - ieder afzonderlijk - een onderling solistenconcours. De Slavenkas Zierikzee stelde weer een kooi beschikbaar voor een reis op het De oplevering vond plaats van de dij kv er betering Zuidhoek-Gouweveer, de laatste van een reeks, sluitstuk van de partiële dijkverhoging. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 15