DE VROUWEN IN DE GEMEENTEPOLITIEK - X^r Regentesses of strijdlustige meiden J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, burgemeester Westerschouwen: wm A. C. v. d. Klooster-van Sonsbeek (P.v.d.A.), Westerschouwen: A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.), Duiveland: A. C. Hoogendoorn-Herfkens (P.v.d.A.), Duiveland: H. G. Gilden-van Geesbergen (P.v.d.A.), Zierikzee: J. Kloet-Schellingerhout (P.v.d.A.), Middenschouwen: L. W. Schouwenaar-Korstanje (P.v.d.A.), Brouwershaven: S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter (P.v.d.A.), Brouwershaven: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1980 Nr. 22836 13 SCHOUWEN-DUIVELAND, december. V.O.S.-kursussen, vrouwencafé. Inspraak Emancipatieburo, Emancipatiestudie dag. Begrippen, die ook in deze regio steeds vaker aan de orde komen. Het bewustwordingsproces bij de vrouwen ontwik keld zich ook (en waarom ook nietop Schouwen-Duiveland. Zodra echter het begrip emancipatie in welke vorm dan ook opduikt in de gemeentepolitiek geeft dat vrijwel altijd aanlei ding tot enige diskussie. Soms is er sprake van een botweg af wijzen van emancipatie-aktiviteiten, soms wordt er wat la cherig over gedaan en in het gunstigste geval, als er dan ten minste een klein bedrag aan subsidie wordt verstrekt, gaan de heren betuttelen in de vorm van: „Ze moeten wel een verslag sturen hoe het geweest is". Meestal blijken de heren raadsle den in de praktijk de vrouw veel meer als gelijke te beschou wen, dan ze door hun uitspraken aan de raadstafel doen gelo ven. Helaas zijn nou juist die uitspraken (mede) bepalend voor het beleid Nu telt elke gemeente op Schouwen-Duiveland (o, nee Bruinisse niet) één of meer vrouwelijke raadsleden en kan tester schouwen zelfs bogen op de eerste vrouwelijke burge meester in Zeeland. Hoe denken deze vrouwen nu over zaken als emancipatie en feminisme e.d. In korte gesprekjes vroegen we naar hun motieven in de gemeentepolitiek te gaan en naar hun ervaringen op dit gebied. Kregen we daarbij te maken met regentessenof met „strijdlustige meiden?" of met vrouwen daar tussen in? Hun antwoorden waren beslist niet op alle punten gelijkluidend, maar vrijwel allen waren het er over eens, dat vrouwen geen schroom behoeven te hebben zich op het politieke pad te begeven. Zegt geen enkel probleem te hebben met haar mannelijke kollega's en voelt zich volkomen geaksepteerd. Ze spreekt over een „boeiend be roep". Ze zet zich in voor alle inwoners, niet alleen voor de vrouwen. De burgemeester is van mening dat Westerschouwen het anti-emancipatie image door het afwijzen van de V.O.S.-kursussen enkele jaren geleden, allang is ky^tgeraakt. Op de vraag of ze meer vrouwen in de gemeente politiek zou willen zien, antwoordt ze: „Dat maakt me niet uit, als je in elk geval maar kwaliteit krijgt". Het maakt duidelijk verschil of je echtgenoot of echtgenote van een burgemeester bent: meneer Niemants- verdriet behoeft bijvoorbeeld geen officiële openingetjes te verrichten of mee te gaan met het reisje van de bejaarden Noemt zichzelf geëmancipeerd en gematigd feministisch. Ze heeft sinds januari 1980 zitting in de gemeenteraad en zou andere vrouwen willen stimuleren zich voor die gemeentepolitiek in te zetten om zo doende de maatschappelijke invloed van de vrouw uit te breiden. Ze zou ook graag van andere frakties vrouwen op een verkiesbare plaats zien staan bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen. Mevrouw Van der Klooster zou voorstander zijn van een vrouwencafé in Westerschou wen, maar zou liever spreken van een „Vrouweninstuifin de hoop dan meer vrouwen te bereiken. Ze is van mening, dat vrouwen rechter op hun doel afgaan dan mannen en sneller tot besluiten kunnen komen. Heeft sinds 1970 zitting in de gemeenteraad van Duiveland. Ze zegt het als „erg leuk" te hebben ervaren in deze gemeente als eerste vrouw haar intrede in de gemeentepolitiek te hebben gedaan. Het is haar destijds allemaal verschrikkelijk meegevallen en ze heeft niet het ge voel gehad zich te hebben moeten bewijzen, maardat komt waar schijnlijk omdat iedereen me altijd al kende als „Annefree van de dok ter", aldus mevrouw Van der Zande. Ze noemt zichzelf niet feministisch en zegt wat konservatieve opvattingen te hebben. Veel belang hecht ze wel aan gelijke kansen en gelijke rechten voor de vrouw. Ze is een felle voorstander van de V.O.S.-kursussen en zou ook haar stem geven aan subsidie voor een vrouwencafé. Zit vanaf 1978 in de Duivelandse raad en heeft sterk het gevoel, dat je je als vrouw altijd moet bewijzen. „Je moet tweemaal zo goed zijn als een man". Ze ging uit politieke overwegingen in de gemeenteraad, maar is ook in breder verband zeer aktief in de politiek en besteedt veel aandacht aan vrouwenzaken. Vrouwen zijn, volgens haar, vaker onze ker om naar buiten te treden, omdat ze zich voortdurend afvragen of hun argumenten wel goed zijn. Mevrouw Hoogendoorn zou graag meer vrouwen in de gemeentepolitiek zien. „Ze vormen de helft van de sa menleving en kunnen vaak met efficiënte en meer doordachte ideeën komen, hetgeen bijvoorbeeld van groot belang kan zijn bij het maken van bestemmingsplannen". Ze betreurt het dat vrouwenzaken meestal wat lacherig worden behandeld. Is de enige vrouw in de Zierikzeese gemeenteraad en heeft het gevoel dat er vaak heel skeptisch tegen haar wordt aangekeken. „Je moet je als vrouw dubbel bewijzen". Ze zou dolgraag wat steun krijgen van an dere vrouwelijke raadsleden, ook van de overige frakties. Ze voelt zich soms wat eenzaam tegenover een gemeentebestuur, dat geen greintje begrip heeft van emancipatie en ook niet de moeite wil nemen er zich in te verdiepen. Mevrouw Gilden zegt zelf soms wat moeite te hebben met het begrip feminisme, omdat velen er een verschillende inhoud aan ge ven. Ze wil beslist niet alle vrouwelijke dingen over boord zetten en al tijd op de barrikade staan, maar pleit wel voor gelijke kansen en rech- ten.Zoals reeds gemeld neemt mevr. Gilden afscheid van de raad. Red. Heeft sinds 1966 zitting in de gemeenteraad van Middenschouwen en zal door haar fraktie in januari worden voorgedragen als kandidaat voor de vakante wethoudersfunktie. Ze noemt zichzelf geëmancipeerd, maar zeker niet feministisch. Ze was het dan ook eens met het voorstel van het kollege geen subsidie te verlenen aan het vrouwencafé te Zie rikzee, wegens de geringe betrokkenheid van de vrouwen in Midden schouwen. Mevrouw Kloet vindt, dat door aktiviteiten als het vrou wencafé de emancipatie in een kwade reuk kan komen te staan. Ze zegt goede kontakten te hebben met haar kollega-raadsleden en met de amb tenaren. Ze ervaart daarin een gelijke behandeling en beoordeling. Was „erg huiverig" om in 1979 - na het overlijden van de heer De Moor - het wethouderschap te aanvaarden. „Het kwam zo onverwachts en ik had nog maar weinig ervaring", zegt mevrouw Schouwenaar. Ze heeft niet kunnen konstateren dat ze door de mannelijke gemeentebestuur ders met argusogen bekeken zou zijn. ^Ach als je zo'n prille wethouder bent, kijken ze de kat toch uit de boom of je nu man of vrouw bent". Wethouder Schouwenaar houdt zich niet specifiek met vrouwenzaken bezig. Ze zegt binnen het Brouwse gemeentebestuur nooit diskrimine- rende zaken te hebben ervaren. Ze heeft inmiddels geleerd, dat het werk van een wethouder heel anders is, dan je je als raadslid soms voor stelt. Heeft voor de tweede periode zitting in de Brouwse gemeenteraad. Ze was altijd al geïnteresseerd in de politiek en vindt het „goedkoop" kommentaar te leveren als je er zelf niet aan deelneemt. Ze zegt het on begrijpelijk te vinden, als vrouwen niet in de raad zitting zouden dur ven nemen. „Ik heb er al zoveel mannen gezien, waarvan ik me afvroeg waarom zij wel". Toegespitst op de situatie in de gemeente Brouwers haven is ze van mening, dat de terughoudendheid bij vrouwen ook een gevolg is van het feit, dat „openbaarheid" bij het Brouwse gemeente bestuur zeker niet de hoogste prioriteit heeft. „Er is geen enkele reden om zo geheimzinnig te doen", aldus mevrouw Loschacoff. Ze denkt dat velen haar een „kenau" vinden, maar dat hindert haar niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 13