SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN Voor^slanke feestdagen? Lage inkomens landbouw ondermijnen kontinuïteit 't KRAAN PLEIN SLIJTERIJ De mosselaanvoer en export tot begin december 1980 Kerstviering paleis op de Dam Stakingsdreiging te Vlissingen Man en kind vergiftigd Overval op kassier bereid zonder suiker Ongeluk met nasi-goreng door defekt aan auto-koelsysteem Klachten tegen hoofstad-politie „Kinderen van Bethlehem" Kwart eeuw NOS-journaal Wat biedt de BEELDBUIS? Twee nachtkluizen gelijktijdig opgeblazen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 december 1980 Nr. 22833 5 De LEI-prognoses voor het boek jaar 1980/1981 voor de rundvee- en akkerbouwsektor onderstrepen nog maals de moeilijke situatie waarin veel landbouwbedrijven verkeren. Het wegvallen van de mogelijkheid om te reserveren tast bij vele bedrij ven de kontinuïteit ernstig aan. Dit is de eerste reaktie van het da gelijks bestuur van het Landbouw schap op de onlangs door het Land- bouw-Ekonomisch Instituut gepubli ceerde prognoses. Deze prognoses zijn gebaseerd op de halverwege het boekjaar verschenen beschikbare ge gevens over opbrengsten en kosten. Een definitieve beoordeling van de inkomensontwikkeling is hierdoor uiteraard nog niet mogelijk. Opbrengst lager Voor bijna alle bedrijftypen in ak kerbouw en veehouderij geldt dat de arbeidsopbrengst per ondernemer la ger ligt dan de arbeidskosten volgens cao-normen. De arbeidsopbrengst in de varkenshouderijsektor zou in 1980/1981 volgens de huidige gege vens gemiddeld op nihil uitkomen. Voor de rundveehouderijberdrij- ven liggen de bedrijfsresultaten in 1980/1981 op hetzelfde lage nivo als dat gedurende het vorige boekjaar. Voor de akkerbouwbedrijven in kleigebieden zal er in 1980/1981 ge middeld van een verbetering sprake kunnen zijn. De voorgaande drie boekjaren leverden voor deze bedrij ven bijzonder geringe resultaten op en de nu verwachte beperkte ople ving hangt samen met hoge kg- opbrengsten en is dus incidenteel. Het Landbouwschap zal deze gege vens onder meer betrekken bij zijn opstelling ten aanzien van zowel het EG-landbouwmarkt- en prijsbeleid voor 1981/1982 als van het nationale landbouwbeleid. Advertentie Herx Heimer Herlich Kabinett, halbtrocken van 7,95 voor 6,95 Winzerschoppen Tafelwein, Weiswein van 6,95 4,95 DEN HAAG. De Martinus Nijhoff- prijzen 1981 voor vertalingen zijn toegekend aan Erika Dedinsky voor haar vertalingen uit het Hongaars van met name poëzie, aan Tom Eek man voor zijn vertalingen uit het Russische en een Philippe Noble voor zijn vertaling in het Frans van „Het land van herkomst" van Du Perron. Het is nog steeds niet gelukt, het tekort in de mosselaanvoer ten opzichte van het vorige seizoen weg te werken. Per medio oktober was het verschil tus sen dit seizoen en het seizoen 1979/1980 139.000 ton, per 6 december was dit 136.000 ton een niet noemenswaard verschil, hoofdzakelijk gelegen in de min dere opbrengst uit de Waddenzee. Van de dit seizoen aangevoerde mosselen zijnde plm. 479.000 tonnen kwam 268.450 tonnen uit de Wadden zee. Vorig jaar werd 614.000 tonnen aangevoerd en hiervan kwamen 388.600 tonnen uit de Waddenzee. De handelaars proberen het tekort aan te vullen en geïmporteerd werd per 6 december 58.440 tonnen tegen 7285 tonnen een jaar tevoren. Aanvoer uit Zeeland Ook de aanvoer uit Zeeland loopt vergeleken bij vorig jaar nog 15.000 tonnen achter. 210.500 tonnen tegen vorig jaar'225.500. Er worden genoeg jonge mosselen aangevoerd, maar de grotere soorten ontbreken bijna geheel en de oplos sing voor het tekort zowel als voor een grotere maat is de openstelling van het Grevelingenmeer. De aan vraag van de Mosselhandel hiervoor wordt door kwekersorganistie „Ze- vibel" volledig gesteund. Nu lopen de schattingen over de in de Grevelingen aanwezige mossel- voorraad nogal uiteen en een ambte lijk deskundige als drs. Drinkwaard, noemt de cijfers die de praktijkmen sen op tafel leggen veel te hoog. Alleen de openstelling op zichzelf zal bewijzen wie in deze gelijk heeft. Export De export naar België bleef tot he den plm. 12.000 tonnen achter bij vo rig jaar, die naar Frankrijk 3000 ton nen. De mindere verzending naar Frankrijk wordt goedgemaakt door ons eigen land, dat 4000 tonnen meer konsumeerde. Het zijn de inleggerij- en, die de grootste klap opvangen, een mindere verwerking van 30.000 tonnen. De verschillende exportcijfers zijn: België 150.562 tonnen, Frankrijk 45.021 tonnen, binnenland 60.819 ton nen, inleggerijen 77.185 tonnen, di verse landen 3507 tonnen. Afgeno men door de handel dit seizoen tot begin december 474.000 tonnen, vorig jaap604.000 tonnen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GELDROP. Bij een overval maan dagochtend om half drie op het She raton Inn-hotel in Geldrop hebben twèe overvallers tienduizend gulden aan kontant geld buitgemaakt. Ook verdwenen ze met betaalcheques ter waarde van zo'n tienduizend gulden. Aldus de politie in Geldrop. ROTTERDAM. Tachtig procent van de ondernemingen in de binnen vaart voldoet niet aan bedrijfsekono- mische normen. Dit komst omdat de vrachtkapaciteit groter is dan de aangeboden vracht. Bovendien zijn de kosten voor de binnenschippers sterk gestegen, onder meer door de gestegen brandstofprijzen. AMSTERDAM, 22-12. In het ko ninklijk paleis op de Dam in Amster dam heeft maandagmiddag de bijna voltallige koninklijke familie de jaarlijkse kerstviering bijgewoond met het hofpersoneel. Alleen prinses Christina en haar gezin en Carlos ontbraken. Ruim vijfhonderd persóneelsleden van Soestdijk, Drakenstein, Het Loo, Den Haag en Amsterdam woon den het feest in een naar dennenaal- den geurend paleis bij. Het program ma was ongeveer hetzelfde als dat van voorgaande jaren. Dit keer werd de bijeenkomst geopend met een wel komstwoord van prins Claus. Ge volgd door samenzang. Daarna las de koningin het kerstevangelie voor. Dit keer was acteur-schrijver Dolf de Vries uitgenodigd voor het hou den van een voordracht. Afgezien van de aparte muziekstukken van leerlingen van het Koninklijk Con servatorium in Den Haag en een In termezzo door harpspeelster me vrouw Tieman-van der Laars en flui tist Dirven werd de muziek verzorgd door het koperkwartet van de Konin klijke Militaire Kapel. Na afloop werden de liters dampende chocola demelk door de koningin zelf inge schonken daarbij bijgestaan door de tien kleinkinderen van prinses Julia- VLISSINGEN, 21-12. Er bestaat een grote kans dat de werknemers bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde K.M.S. in Vlissingen in janu ari opnieuw in staking gaan, nu de onderhandelingen tussen bonden en direktie over het op 31 september be reikte Schelde-akkoord, volledig zijn vastgelopen. Op die datum sloot de direktie van de K.M.S. in Vlissingen met de in dustriebond F.N.V. een akkoord, dat leidde tot beëindiging van de 14- daagse staking. Volgens F.N.V.-districtsbestuur- der H. Bijvank zou er over de invul ling van dat akkoord nog gepraat worden. De direktie blijkt nu niet meer bereid om aan verschillende ei sen tegemoet te komen. Er is na di verse onderhandelingen geen rege ling gevonden voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden zoals zwaar en vuil werk, en de kar wei werkregeling. Verder komt er geen eind aan de tewerkstelling van vreemde werknemers bij K.M.S., ter wijl bij rechterlijke uitspraak in fe bruari van dit jaar was bepaald dat hieraan voor 31 december van dit jaar een einde zou moeten komen. DRIEBERGEN, 22-12. De 38-jarige therapeut C. A. P. T. uit Driebergen en zijn tweejarig zoontje Daniël zijn vorige week door vergiftiging om het leven gekomen. Dit is maandag vast gesteld door de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust. De politie vermoedt een huwelijks drama. De 31-jarige echtgenote van T. wordt nog verpleegd op de reani- matie-afdeling van het akademisch ziekenhuis in Utrecht. De politie heeft haar nog niet kunnen horen. Buren sloegen afgelopen zaterdag alarm omdat in T's woning alle licht bleven branden. De politie trof man en kind dood aan en de vrouw be wusteloos. Een woordvoerder van de politie zei maandag dat het drama zich waarschijnlijk al afgelopen don derdag heeft afgespeeld. Advertentie cassis, sinas, cerise, citroen. slechts 8 kcal per glas. VENRAY, 22-12. De nitrietvergiftiging in pakken nasi goreng van Iglo, die twee slachtoffers eiste, is ontstaan door een defekt in een koelsysteem van de auto, waarmede het materiaal werd vervoerd. Van de 110 bestelauto's van Iglo zijn er acht uitgerust met een koel systeem, waarin nitriet voorkomt. Dit is gebleken naar aanleiding van een analyse-onderzoek dat is in gesteld in verband met de twee door nitrietvergiftiging omgekomen vrou wen uit Venray. Een lekkend koel systeem in één van deze auto's is er vermoedelijk de oorzaak van, dat op 11 december met nitriet vergiftigde Iglo-nasi in Venray se winkels werd afgeleverd. Buiten gebruik Dit heeft een woordvoerster van Unilever maandagavond meege deeld. Zei zei dat alle acht (in 1980 af geleverde) bestelwagens waarin de betreffende koelvloeistof voorkomt, DEN HAAG. Rijnmond is de vei ligste plaats voor aanlanding op gro te schaal van vloeibaar petroleumgas (LPG) tot deze konklusie komt TNO in zijn eindrapport over de risiko's van aanlanding van dit gas, dat mi nister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne maandag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. AMSTERDAM, 22-12. Bij het klachten- en adviesbureau politie optreden hebben zich tot dusver 45 mensen gemeld met klachten over mishandeling door de politie rond de ontruiming van het gekraakte pand de Grote Wetering op 2 december in Amsterdam en de protestdemonstra ties daartegen. Met het bureau samenwerkende advokaten van het advokatenkollek- tief „De Rijp" hebben van dat aantal al. achttien klachten ingediend bij de officier van justitie in de hoofdstad. Tevens zullen de advokaten de ge meente Amsterdam dagvaarden in een civiele procedure voor de recht bank met het doel aan zes mensen 10.000 gulden te betalen voor geleden materiële en inmateriële schade en smartegeld. Dit is maandag meege deeld op een perskonferentie van het klachtenbureau. HILVERSUM, 22-12. In de televi- sie-aktualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV wordt dinsdag 23 de cember een special uitgezonden over de misdeelde kinderen van Bethle hem. Drie jaar geleden heeft een re portageteam van de NCRV in Bethle hem gefilmd en naar aanleiding daarvan is toen veel geld binnenge komen om de kinderen te helpen. Ge bleken is nu bij een nieuw onderzoek dat dat geld goed besteed is maar ook dat er nog veel te weinig geld is bin nengekomen (Nederland II - 21.50 uur). tot nader order buiten gebruik zijn gesteld. Volgens de Unilever-woordvoer- ster is het overigens nog onverklaar baar, hoe zoveel nitriet in de Iglopak- ken kon doordringen. HILVERSUM, 22-12. Het NOS-journaal bestaat op 5 ja- i nuari 25 jaar. Dan zijn na de 1 eerste uitzending op 5 januari i 1956 in totaal 22.498 journaals i op het beeldscherm geweest, die bij elkaar 314.705 minuten hebben geduurd. Dat zijn 218 etmalen. Zou men voor het bekijken van al die journaaluitzendin gen een achturige werkdag willen benutten dan zou men twee en een half jaar nodig hebben om de meer dan 115.000 onderwerpen uit die journaals de revue te laten passeren. Op 5 januari zelf zal alleen aandacht aan het jubileum worden geschonken door een korte terugblik op de aller eerste uitzending. DONDERDAG 25 DECEMBER EERSTE KERSTDAG NED. I: De KRO vangt het program ma aan en. wel met een uitzending van de Botye.em$e herdenfyngsmis vanuit Ham burgDan wordt overgeschakeld 'naar Rome voor de pauselijke zegen Urbi et Orbi. Terug in Hilversum presenteert Guus van Hemert het programma Ons is geboren. Herman van Veen brengt een show vanuit het Rotterdamse Luxor theater op het scherm. De Muppet show sluit het KRO programma af. Het Con certgebouworkest onder leiding van Ber nard Haitink verzorgt het Eurovisiecon cert 1980. Na Sesamstraat, Paspoort en het journaal start de NCRV met haar deel van het kerstmenu en wel de quiz Ja, natuurlijk gevolgd door een drama van Wilma Wilmink getiteld Het kerstge schenk. Het vriendinnetje van de 15- jarige Koen is doodziek en hij weet niet hoe hij zich in die situatie moet gedragen. Na het journaal besluit de NOS het kerstprogramma met de dokumentaire over de volkerenmoord op de inboorlin gen van Tasmanië. NED. H: De VARA vangt het avond programma aan met Pinokkio gevolgd door JJ de Bom show. Na het journaal wordt een show van Mike Burstyn op het scherm gebracht met als gasten Willeke Alberti, Babe, de variété-artiest Ray Dondy en hetMetropole orkest. De tover fluit is een speelfilm waarin Ingrid Berg man de hoofdrol vertolkt, deze film is gebaseerd op de opera van Mozart. DONDERDAG 25 DECEMBER NED. 1: 11.15 De Boheemse herders mis; 11.55 Urbi et Orbi; 12.30 Ons is geboren...; 12.50 Onder water; 14.25 Muppet show; 14.55 Nieuws; 15.00 Kerstconcert 1980; 16.00 Een Yankee aan het hof van koning Arthur18.25 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Ja, natuurlijk; 20.30 Het kerstgeschenk; 21.35 Journaal; 21.45 De laatste Tas- rrmniër; 23.15 Journaal; 23.20 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pi nokkio; 19.25 JJ de Bom v/h de kinder vriend; 20.00 Journaal20.10 Mike Bur- sstyn show; 21.15 Journaal; 23.30 Nieuws voor doven. VRIJDAG 26 DECEMBER TWEEDE KERSTDAG NED. I: Eerst vanuit Londen het Billy Smarts kindercircus en dan de doku mentaire Stap voor stap. Marijke Jong bloed volgt hierin een jaar lang de ballet leerlingen van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag. Na Sesamstraat en het journaal brengt de NOS de Walt Disney film Pluto's kerstboom en de dertiende aflevering van Bassie en Adriaan. Dan volgt de alom bekende film White Christmas, met in de hoofdrollen, Bing Crosby, Danny Kaye en Rosemary Clooney. Na het journaal brengt het orkest van James Last nog meer muzi kale klanken ten gehore. Dan is het tijd voor de Enhgelse tv film De Cornet les getiteld. Het betreft een herhaling uit 1975. NED. II: Doctor Snuggles opent zoals gebruikelijk het programma gevolgd door Toppop. Na het journaal presenteert Mies Bouwman Telebingo. De avond wordt besloten met de kerstshow vanJos Brink en Frank Sanders, getiteld Het is altijd kerstmis. Gasten in deze show zijn onder meer Henny Orri, Lucie de Lange, MaryMichon en Simone Kleinsma, Bar- rie Stevens, een balletschool en een jon genskoor. VRIJDAG 26 DECEMBER NED. I: 15.00 Nieuws; 15.05 Billy Smarts kerstcircus; 16.05 Stap voor stap; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesam straat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Pluto's kerstboom; 19.06 Bassie en Adriaan; 19.30 White Christmas; 21.37 Journaal; 21.55 James Last; 23.00 23.00 De Cormet-les; 23.35 Journaal. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.17 Telebingo; 21.20 Acrobaten van Taiwan; 22.00 HHet is altijd kerst mis; 23.35 Journaal; 23.40 Nieuws voor doven. Donderdag 25 december, 20.10 uur, Nederland II: Mike Burstyn show. De entertainer in aktie. ZIERIKZEE. Zo'nsnelle" met veel blinkends eraan en vervaarlijke cylinde- ruitbouw, ziet er uitdagend uit, maar de berijder - althans deze - heeft in de spreuk op zijn motor, tocht iets van de zorg ingebouwd, die rond zo'n „ding" hangt: Moeders angst". Gezien te Zierikzee; soms staat er nog een tweede, spreuk onder: „Vaders poen". Pa's en ma's maken ook wat mee in deze tijd(en). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BERGEN, 22-12. Twee gemaskerde mannen hebben maandagmorgen de kassier van de Rabo-bank in het Noord-Limburgse Lomm en zijn as sistent overvallen op het moment dat zij het bankgebouw binnen wilden gaan. Onder dreiging van een wapen taf de kassier zijn tas af met daarin e sleutels van de kluis, bankche ques en voor enkele honderden gul dens aan buitenlands geld. Volgens de politie vluchtte het duo in een auto. De tas werd later in Lomm teruggevonden. Op het bui tenlandse geld na was alles nog aan wezig. EINDHOVEN, 22-12. Twee nacht kluizen van twee verschillende ban ken in de „Lichtstad" werden maan dagavond tegelijkertijd opgeblazen. In beide kluizen is een hoeveelheid veipulverd geld gevonden en de poli tie neemt aan, dat ook het meegeno men geld grotendeels is beschadigd. Het onderzoek naar de daders had maandagavond nog geen resultaat opgeleverd. Wel hadden de beide banken vastgesteld, dat zich in de kluizen een bedrag moet hebben be vonden van ongeveer 60.000 tot 70.000 gulden. Hoeveel er is meegenomen is niet bekend. Naar de herkomst en sa menstelling van de gebruikte springstof wordt een onderzoek in gesteld, evenals naar de elektrische ontsteking, die is teruggevonden. Door de explosie is in beide bankfili alen behoorlijke schade ontstaan. 74 Gelukkig werd Grada niet getroffen en door de snelle duik ontkwam Gert aan verwonding of dood. Maar jij werd wel geraakt, zij het gelukkig niet ern stig." André en Dina kijken elkaar verbaasd aan. „U bedoelt, dat Lammert.me neer Grootholst schoot op Gert?" Berghuis knikt. „Daarvan zijn wij overtuigd, want kort daarna was me neer Grootholst vertrokken. Zonder verder iemand te groeten. Hij heeft in huis nog een taxi gebeld, heeft zijn koffer gepakt en is via de achteruit gang naar de weg gelopen, waar de taxi hem oppikte. Ik heb de volgende dag de garage gevonden, van welke een auto Grootholst naar het station Heeze heeft gebracht. De volgende ochtend heeft een personeelslid van Grootholst Lam- merts auto opgehaald". Van Flessingen knikt. „Pas de vol gende ochtend misten we hem. Toen belde ik hem op in Roermond. Nog onkundig van het feit, dat hij het was, die geschoten had. Hij beloofde toen nog tijdig voor de verloving terug te zijn, maar had op dat moment waar schijnlijk al niet meer het plan zich met Grada te verloven en weg te blijven." In Roermond kijkt men verbaasd op als het meisje zegt, dat ene meneer Vlotten er is om de heren te spreken." Senior kijkt zijn zoon aan en vraagt: „Vlotten? Waar ken ik die naam van?" „Dat is een neef van meneer Van Flessingen," verduidelijkt Lammert. „De afgezant weet u nog?" „O die. Wat moet die nu weer. Een nieuwe poging om de zaak te lijmen?" De jongeman zegt: ,,'t Zal waar schijnlijk wel om mij gaan." Zijn vader kijkt nu nog verbaasder. „Heeft Grada soms berouw gekregen? Dat zou het achtste wereldwonder zijn. Laat meneer maar verder komen." Een halve minuut lager staat André Vlotten in de kamer. De begroeting is koeltjes. De bezoeker mag gaan zitten. Lammert vraagt: „Wat is het doel van uw komst, meneer Vlotten? Ik neem aan, dat u weer in opdracht komt van de familie Van Flessingen?" André schudt enkele malen 't hoofd. „Nee meneer. Op het moment weet nog niemand in Heeze, dat ik hierheen ben gereden. Ik kom hier om u mede te delen, dat ik van plan ben een aanklacht tegen u in te dienen wegens een poging tot doodslag." De man schrikt even, maar herstelt zich vrijwel meteen. „Van wie hebt u die onzin? Van die mislukte gewezen diender soms?" „Meneer, alles is gerecontrueerd. Mag ik vaststellen, dat u zelf die be wuste zaterdagavond al schuld beken de, door onverwacht te vertrekken? Als u totaal niets op uw geweten had, waarom bleef u dan niet?" „Dat is een aangelegenheid, waar mee u niets te maken hebt, meneer," antwoordde de man op afgemeten toon. Door H. J. KOORNSTRA „Pardon, doordat het schot mij raak te, is het tevens mijn zaak geworden. Overigens, we weten allemaal, dat u Grada en Gert Klein Boltink betrapte bij de kas, waarin het licht brandde. U bespiedde hen, terwijl ze in de kas waren. U zag ze buiten komen en toen omhelsden ze elkaar. Waarschijnlijk was dit voor u de druppel die de emmer over deed lopen. U pakte de revolver, richtte op Gert en schoot. Maar hij was een onderdeel van een sekonde u voor en dook. De kogel ging rakelings langs Grada en schampte toen mijn arm. Wees blijk, meneer, dat het zo is ge gaan. Gestel, dat u Gert had doodge schoten? Of zwaar verwond? Of Grada geraakt? Tenslotte was het zo goed als donker buiten en het licht in de kas betekende ook niet veel. Het feit, dat u een revolver bij u had en het paar be spiedde, levert voorbedachte rade op. Een doodslag of poging tot doodslag met voorbedachte rade wordt vertaald in moord. Waarop levenslang staat, dat zult u ook wel weten. Dat u zoiets ris keerde? U moet op dat moment toch wel buiten zinnen geweest zijn." „U moet alles, wat u zoëeven gezegd hebt, maar eens proberen te bewijzen, meneer," begint de zoon, maar de va der valt hem in de rede en betoogt: „Laten we elkaar niet langer voor de gek houden. Lammert is inderdaad zo stom geweest om te schieten. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5