TUSSEN TWEE POLEN AGENDA 2 Westen en Japan op weg naar ruim 25 miljoen werklozen Stakingen in Polen LAATSTE NIEUWS Blokkade UCN Almelo De gijzelaars kwestie Japan haalt defensieprijs ook niet Mededeling Per 1 januari 1981 NIEUWE „CIJFERS" UITKERINGEN INKLUSIEF VERHOGINGEN Sozen tijdens de Kerstdag-en (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Thuiskomst t h t> Weer houdt ons de „ellende-boek houding" bezig nu het Kerstfeest voor de deur staat. De lijst is te lang om kompleet te zijn, maar een „greep uit" is al erg genoeg: de oorlog Iran- Irak met duizenden doden en zinloze vernietigingen, de groep gijzelaars in Iran, die hun tweede kerstfeest „vie ren", de vluchtelingenstroom in Af rika, met honger- en armoede-accen- ten in Oeganda, de vluchtelingen in Thailand (Vietnam) en de stroom ver dreven Afghanen naar Pakistan; de Russische gevechtshelikopters boven Kaboel; de door lompe laarzen plat- getrapten in Zuid-Amerikaanse dik- tatuurlanden; de in psychiatrische inrichtingen en strafkampen op gesloten Russische dissidenten; het miljoenenleger van werklozen en de opeenstapeling van wereldvernieti- gende wapens; het knellend juk aan volkeren opgelegd, die ook best vrij zouden willen zijn; de agressie en moedeloosheid in steeds meer groe pen ook van onze samenleving. De kerstboomkaarsen zouden er bij doven en de ballen hangen schet terend van afgrijzen tussen de tak ken. In die ruwe en wrede bedding van ongeluk, verdriet en ellende, wordt weer het kerstkindje neerge legd, overschaduwd door een geuren de en (toch nog) lichtende boom. Men sen komen en brengen hulde; ande ren aksepteren het tijdgrapje van vier vrije dagen als „lekker meege nomen"; de provisiekast is gevuld en de Bokma staat koud, bij wijze van spreken. Ga er maar aan staan. Lieve versjes zingen en hulsttakjes aan de muur; men kan begrijpen dat velen afhaken en zeggen of denken: „geef mijn portie maar aan Fikkie". In vele bladen trouwens oproepen van (vooral) jonge mensen: „Wij vasten met de kerstdagen, doen jullie mee?" Een wat krampachtig, maar toch verheffend optimisme, om al thans iets te doen, enig tegengas te geven, iets te ondernemen om de waanzinnige kloof te overbruggen. En als „gewoon mens" zit je tussen die polen in; eigenlijk kan het alle maal niet. Zo'n berg samengebalde krankzinnigheid in een schijnbaar godvergeten wereld en de door tradi tie gevoede innigheid kerstmis: enge lenzang, herdertjes, een boodschap, een ster, wijzen die nederig worden en een Kind, dat schuldvergevend onder de mensen woont, maar - en daar is het aanrakingspunt met onze tijd - door kwaadaardigheid en ge weld ook onder die mensen sterft. Dat naakte'feit tilt kerst uit boven de kalkoen en voedt dé overtuiging dat tussen toen en nu niets is veran derd. Gradueel misschien, maar prin cipieel niet. Uit die spijkerharde kontext van wereldlijke verwarring en wreedheid getild wordt kerst zelfs een smakeloos sprookje, want om het bijbels te zeggen: kribbe en kruis ho ren bij elkaar; en een krib is armoede en een kruis een martelwerktuig. Iets daarvan moet daarom in de kerstviering als besef aanwezig zijn, ook al hoeft het misschien persé niet op brood en water. Hoewel! „Flitsen" uit het buitenland MANILLA. President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft ter voorbereiding op de opheffing van de staat van beleg volgende maand, op dracht gegeven tot de ontmanteling van de militaire tribunalen die ook burgers berechten. TEL AVIV. In de stad Gaza is de ei genaar van een café door een onbe kende doodgeschoten. Het is de jongste moord in een reeks van acht die in de laatse maanden in Gaza in door Israël bezet Arabisch gebied zijn gepleegd. ISLAMABAD, Pakistan. De Isla mitische alliantie voor de bevrijding van Afghanistan die in Pesjawar in Pakistan vijf bevrijdingsbewegin gen overkoepelt, is in twee groepe ringen uiteengevallen. Dit hebben opstandelingen die eikaars rivalen zijn zondag meegedeeld. PARIJS, 22-12. Het aantal werklozen in de westerse industrielanden en Ja pan zal de komende anderhalf jaar toenemen van 23 miljoen tot 25,5 miljoen, zo voorspelt de Organisatie voor Ekonomische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) in haar halfjaarlijkse publikatie over de ekonomische vooruit zichten voor het OESO-gebied. PARIJS. In de Parijse kerk Saint Merri zijn vanaf zondagavond 18 mensen in hongerstaking om hun eis ter vrijlating van een zestal militan te Corsicanen kracht bij te zetten. Het gaat hier om Corsicanen die ijve ren voor een onafhankelijk Corsica en die vastzitten in gevangenissen in de buurt van Parijs. WARSCHAU, 22-12. Arbeiders in meer dan 50 fabrieken in het Poolse stadje Chelm Lubelski gaan dinsdag voor een uur in staking om kracht bij te zetten aan hun verzoek dat er meer vlees beschikbaar komt met Kerst mis. Dit hebben funktionarissen van de lokale afdeling van de Solidariteit maandag bekendgemaakt. Het stad je Chelm Lubleski ligt op slechts 25 km. van de Russische grens. De funktionarissen van solidari teit vertelden telefonische dat 55 fa brieken aan de stakingsaktie deelne men en dat arbeiders van nog eens 60 andere bedrijven zich bij de aktie zouden aansluiten door de Poolse vlag uit te steken en armbanden te dragen. De staking is tevens bedoeld als protest tegen het hinderlijk op treden van lokale Poolse autoritei ten. Advertentie 't KRAAN PLEIN SLIJTERIJ William Lawson's 100% Scotch Whisky van 17,95 15,95 Jonge Bols van 15,95 14,95 'n hele zachte graanjenever ALMELO, 23-12. Ongeveer hon derd mensen hebben dinsdagmorgen rond half zes de drie toegangspoorten tot het terrein van de UCN-fabriek in Almelo met kettingen vergrendeld. Een woordvoerder van de UCN heeft dit bevestigd. De aktievoerders willen, dat de bestaande fabriek wordt stilgelegd en protesteren eveneens tegen uit breiding van de fabriek. Volgens een woordvoerster zijn de demonstran ten leven van „basisgroepen uit heel Nederland", die zich na de blokkade van de centrale in Dodewaard heb ben verenigd. Op het ogenblik zijn zes agenten van de Almelose politie met honden bij het terrein aanwezig. Zij hebben zich opgesteld bij de brug over de We zenbeek om te voorkomen, dat ook die door de aktievoerders geblok keerd wordt. Volgens de woordvoerster van de demonstranten zullen de nu op het terrein aanwezige UCN-mede- werkers door de toegangspoorten naar buiten worden gelaten, maar mag niemand het terrein meer. Kort na zeven uur heeft de politie één van de drie toegangspoorten vrij gemaakt. De aktievoerders kregen vijf minuten om de ketting te verwij deren. Toen ze dat niet deden, knipte de politie de ketting door, waarna de nachtploeg kon worden afgelost. De aktievoerders boden geen verzet. De twee andere poorten zijn nog steeds „bezet". De politie heeft assistentie van veertig man mobiele eenheid. Dit beslaat Canada, de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en Japan alsmede alle Westeuropese landen. De ekonomische deskundigen in Parijs verwachten dat er in de eerste helft van het komende jaar een zwak herstel zal intreden van de nu heer sende ekonomische krisis. In de eerste helft van 1982 kan dan moge lijk een gemiddelde ekonomische groei van ongeveer drie procent wor den bereikt. De onzekerheid is echter groot en veel hangt af van het ver trouwen van het bedrijfsleven in de toekomst en van de verhouding tus sen de prijzen van ruwe olie en van fabrieksprodukten uit het OESO- gebied. LONDEN, 22-12. De voorwaarden die Iran heeft gesteld voor de vrijla ting van de Amerikaanse gijzelaars zijn „duidelijk en definitief" en „wat ons betreft bestaat er geen mo gelijkheid meer de onderhandelin gen voort te zetten." Dit heeft pre mier Radjai van Iran verklaard in een interview dat maandag in Lon den is verschenen in het Arabisch- talige blad „Asharq al Aswat". Op een vraag over de mogelijkheid van een militaire aktie, antwoordde de premier dat Iran „rechtvaardige en gepaste voorwaarden heeft gesteld en derhalve geen enkele ver antwoordelijkheid zou dragen voor welke Amerikaanse aktie dan ook". De voorzitter van het Iraanse par lement, Rafsanjani, heeft de VS maandag laten weten dat Iran zijn ei sen voor de vrijlating van de gijze laars niet zal matigen. „Als de VS niet bereid zijn ons recht te doen, dan blijft ons als laatste mogelijkheid over de gijzelaars te berechten", al dus Rafsanjani. Toen het Iraanse parlement op 2 november zijn goedkeuring hechtte aan de vier voorwaarden, voegde het daar aan toe dat de regering de gijze laars zou moeten berechten, wanneer de Amerikaanse regering de eisen niet zou inwilligen. De kritiek die de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Ed mund Muskie zondag heeft geleverd op de Iraanse eis dat de VS voor de vrijlating 24 miljard dollar storten, stond maandag met grote koppen in het Iraans dagblad „Kayhan". De VS verzetten zich tegen de financiële ei sen van Iran. De.kans op een proces tegen de gijzelaars neemt to.e, aldus dit dagblad,, LONDEN. Bij een onderzoek naar mogelijke korruptie bij Scotland Yard zijn drie politiemannen geschorst, zo is zaterdag van welingelichte zijde in de Britse hoofdstad vernomen. LONDEN. Een flinke meerderheid op het Britse vastenland wil Noord-Ier- land weghebben uit het Verenigd Ko ninkrijk, zo blijkt uit een opiniepeiling die afgelopen week is gehouden. PEKING. China heeft met ekono mische represailles tegen ons land ge dreigd, als de afgelopen week door de Kamer goedgekeurde levering van twee onderzeëers aan Taiwan doorgaat. CAIRO. President Jaafar Nimeiri van Soedan heeft het Libische staats hoofd kolonel Gaddafi het verwijt gemaakt dat de Libische militaire in terventie in Tsjaad de burgeroorlog in dat land niet heeft beëindigd, maar integendeel aangewakkerd. TEHERAN. De Iraans-Russische bank waarvan het kapitaal voor 100 procent in Russische handen is, is gena tionaliseerd, zo heeft radio-Teheran za terdag bekendgemaakt. PEKING. Door de tot dusverre scherpste kritiek op wijlen Chinese partijleider Mao in het Volksdagblad is deze maandag voor het eerst open lijk verantwoordelijk gesteld voor de chaos van de culturele revolutie in China van 1966 tot 1976. TOKIO, 22-12. Het Japanse kabinet heeft maandag overeenstemming be reikt over een nationale begroting voor het op 1 april aanstaande begin nende financiële jaar waarop uitga ven voor defensie van 2380 miljard yen (25 miljard gulden) voorkomen. Dat is maar 6,7 procent meer dan voor het lopende jaar was uitgetrok ken, wat betekent dat Japan niet van plan is te voldoen aan de Amerikaan se eis dat het tenminste 9,7 procent meer voor militaire doeleinden besteedt. Voor de artsendienst, dienst wijk verpleegsters, tandartsen, dierenart sen, mogen wij verwijzen naar pagi na 6. RED. Dinsdag 23 december Zierikzee Wereldwinkel, Poststraat. Geopend van 9.30 - 16.30 uur. „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. „Witte Raaf". Vrouwencafé gesloten. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Jeugdfilm. 14.00 uur. Eveneens Jeugdfilm: 20.00 uur. Scharendijke Bejaardensoos. 14.30 uur. Vertrek soosleden uit Kerkwerve: 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kerstviering Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. Kerk, Badhuisstraat. Kerst viering Geref. Vrouwenvereniging. Aanvang: 19.45 uur. Oosterland „De Oosterhof". Kerstfeestviering bejaardensoos. 14.00 uur. Bruinisse Oude gemeentehuis, snel-schaak- kersttoernooi, 19.30 uur. Woensdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Interkerkelijke Volkskerstzangdienst. 20.00 uur. „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur. LIEROP. L. R. G. van der Enden, voorzitter van de Stichting Openhart Chi rurgie, dr. P. van der Schaar en echtgenote (samen met zoon), bij het zojuist door dr. Van der Schaar, onthulde gedenkteken aan de hart- en luchtbrug naar Houston (V.S.). De onthulling werd door tientallen oud-patiënten bijge woond. DEN HAAG, 22-12. Hieronder volgen de „cijfers" van de verschillende uitkeringen inklusief de verhoging met ingang van het nieuwe jaar (1981). Kinderbijslagen De kinderbijslagen bedragen met ingang van 1 januari 1981 per kwartaal voor: Guldens Guldens Eerste kind geboren na 1 januari 1979 130,00 ongewijzigd Eerste kind geboren in 1978 259,00 ongewijzigd Eerste kind 3 jaar of ouder 259,00 ongewijzigd Tweede kind van 428,00 tot 433,00 Derde kind van 432,00 tot 436,00 Vierde en vijfde kind van 522,00 tot 527,00 Zesde en zevende kind van 575,00 tot 581,00 Achtste en volgende kinderen van 634,00 tot 640,00 Met ingang van 1 januari 1980 geeft de Algemene Kinderbijslagwet aan alle ingezetenen van het éérste kind af recht op kinderbijslag. Bij de Tweede Kamer is inmiddels een wetsontwerp ingediend waarin is voorgersteld om in verband met de koopkracht voor de gezinnen over 1981 de kinderbijslag voor eerste en tweede kind met ingang van 1 januari 1981 te verhogen. Voorgesteld zijn de volgende kinderbijslagbedragen: Voor eerste kinderen geboren na 1 januari 1979, 137,- per kwartaal; voor de overige eerste kinderen 274 gulden per kwartaal; voor tweede kinderen 436,- gulden per kwartaal. Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (A.A.W.) Voor de vaststelling van de A. A.W.-grondslagen is evenals voor de andere sociale uitkeringen de zgn. netto-netto-koppeling tot uitgangspunt genomen. Deze grond slagen bedragen per 1 januari 1981: Individuele grondslag voor: 21-jarigen en ouder70,29 gulden voor 20-jarigen62,21 gulden voor 19-jarigen54,09 gulden voor 18-jarigen45,36 gulden Grondslag voor gehuwden met inkomsten van henzelf of van echtgenoot: tot 15 procent van de grondslag99,84 gulden tot 30 procent van de grondslag82,42 gulden HASSELT. Dit is het Belgische meis je Brigitte Billén uit het Belgische Hasselt, die eerder werd gekozen tot Miss België 1980 en nu de titel Miss Drielanden (Nederland, België, West- Duitsland) verwierf. Hervormde Kerk. Interkerkelijke kerstn^chtdienst. Aanvang: 22.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Volkskerstzangdienst. 19.00 uur. Zonnemaire Grote Kerk Brouwershaven. Volks kerstzang. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Oosterland Herv. Kerk. Kerstnachtdienst. 22.30 Donderdag 25 december Zierikzee Ger. Kerk. Kerstzangdienst. 17.00 uur. Oosterland Herv. Kerk. Kerstfeest zondags school. 17.00 uur Vrijdag 26 december Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur en van 17.00 -20.00 uur. Chr. Geref. Kerk. Kerstzangdienst. 10.00 uur. Nieuwerkerk Hervormde kerk. Kerstviering zon dagsschool. Aanvang: 18.00 uur. Zaterdag 27 december Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur en van 15.00 -20.00 uur. Concertzaal. Film: „De linkshandige uitzendkracht", 20.00 uur. Film (18 jaar): „Praatjes vullen geen gaatjes", 22.30 uur. Zondag 28 december Zierikzee Concertzaal. Film: „De linkshandige uitzendkracht". 20.00 uur. Maandag 29 december Zierikzee Stadhuis. Koncert Argentium En semble. 20.30 uur. Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Sport vereniging A.S.V. kinder-bingo. 20.00 uur. Dinsdag 30 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kerst- sneldamtoernooi damklub Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur en van 17.00 - 20.00 uur. Woensdag 31 december Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur. Donderdag 1 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 17.00 - 20.00 uur. Vrijdag 2 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. Autoschadebedrijf Kort, Bannink- laan 8. Windsurf-show. 14.00 - 18.00 uur. Concertzaal. Film: „One flew over the cuckoosnest", 20.00 uur (16). Film: „Een hete familie in Zweden", 22.30 uur (18). Nieuwerkerk „Rehoboth". Leesbibliotheek. 18.30- 19.15 uur. Zaterdag 3 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. Autoschadebedrijf Kort,* Bannink- laan 8. Windsurf-show. 11.00 - 21.00 uur. Zondag 4 januari Zierikzee Autoschadebedrijf Kort, Bannink- laan 8. Windsurf-show. 11.00 - 17.00 uur. Concertzaal. Film: „One flew over the cuckoosnest", 20.00 uur. Dreischor Kantine sportpark de Mol. Nieuw jaarsreceptie s.v. Dreischor. 15.00 - 17.00 uur. Maandag 5 januari Zierikzee De Vierschaar. Nieuwjaarsreceptie. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap. 14.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Eerste Kerstdag, 24 december, film: „l'Histoire d'O" 20.30 uur; Tweede kerstdag, 25 december, open van 14.30-18.30 uur; 20.00-24.00 uur. Openingstijden: vrijdag 26 december van 14.30-18.30 uur en 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00-24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Tweede kerstdag, 26 december: Kerst-inn met onder andere een kwis, een kerstmaaltijd en een dis- kussiefilm o.l.v. ds. Teekens. 16.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Tweede Kerstdag, 26 december: Op treden „Mark Foggo and the Secret Meeting". 15.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396,(01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur De jongen, die teveel en te hevig met de fles had gevrijd, kwam aan- sjókken. Zo benéveld was hij niet, om niet te weten dichtbij huis te zijn, dat hij destijds boos en onhandig'-en nog wel met de nodige spijt - had ver laten. O, hoe zou het weerzien zijn met zijn oude moeder en met zijn va der, die niet meer wel ter been was? Hij wist het niet, hij wist het niet, maar - zo voelde hij het - hij kon nu niet meer terug. Het was kerstavond en donkere wolken begonnen zich al samen te pakken boven het stadje, dat er vre dig bij lag. Hier en daar stond een kerstboom te flonkeren voor de ra men. Dat stond zo gezellig en dan voelde de jongen, die te hevig en te veel met de fles had gevrijd, een soort steek van binnen, want zo lang van huis en zo druk met de fles (zie boven) in de igeer, gaat je natuurlijk niet in de koude kleren zitten. Daar was de Kerkstraat al, waar hij als klein jongetje heel wat had af- geknikkerd en haasje-over gedaan. Maar dat was lang geleden. Met een schok stond hij plotseling stildaar was zijn ouderlijk huis. Zo maar naar binnen gaan, durfde hij niet. Hij bel de aan en wachtte met kloppend hart. Zijn adamsappel ging heen en weer van de zenuwen. O, het wonder geschiedde. Zijn eigen moeder deed open en keek de vreemdeling eventjes wantrouwend aan, maar toen gaf ze een fikse gil en vielpijna flauw. „Jongen, jongenstootte ze uit; komt d 'r in, zet je hoed af", maar de jongen aarzelde en schrok eventjes niet te weinig, „want", dacht de koster: „bim, bam beierenen gaf hem meteen van katoen. Het leek wel of de toren uit elkaar barstte, zo tuimelden de klanken omlaag over de stille stad. Alsof het afgesproken was-maar zo iets kan natuurlijk niet - hadden de (zwarte) wolken hun draagkracht overschreden en het be gon me daar toch eventjes te sneeu wen, te sneeuwen. In een mum van tijd zat alles onder het witte goedje. De jongen, die lang van huis ge weest was en met de fles had gevrijd, werd op slag een sneeuwpop. Maar zijn moeder bleef aandringen: „kom d'r toch in, zet je hoed af" en einde lijk deed hij het, beschroomd en ver legen. Hij stampte de sneeuw van zijn haflsleetse schoenen. In de huis kamer zat zijn oude vader, die slecht ter been was, hem al op te wachten. „Kerel tochwas het enige wat hij kon uiten van emotie. De koster in de toren intussen wist van geen ophou- en en beroffelde de bellen, zoals hij het nooit had gedaan en buiten bleef het stevig doorsneeuwen. „Dat kan wel eens een echte sneeuwstorm worden" sprak de va der, want de wind begon om het een zaam huis te waaien. Dat heb je wel eens plotseling in de winter. Doen we gezellig een glaasje?" vroeg moeder, maar de besneeuwde thuiskomer schudde onstentatief het hoofd. „Nee. lieve moeder, geef mij maar prik of Spa. maar dan ivel met het flesje er bij". Dë warme bisschop wijn bleef zodoende op de kachel staan en toch werden de glaasjes ge heven. De koolzuurbelletjes kronkel den omhoog en een intens geluk maakte zich run ieder meester: de zoon was thuis, de klokken deden bim bam. de sneeuwvlokken dwar relden omlaag, 'f Was echt kerstmis! SCHIK K El LA N DMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2