De zomerprogramma's liggen voor u klaar! Rabobank O Rond de kerst werkt de Post 'n beetje anders Najaar voor de boer wat vriendelijker dan vorige jaren Wie het eerst boekt, boekt het best. Schouwen-Duiveland en de produkten STREEKNIEUWS Te Bruinisse Bevel tot sluiting van de vuilstortplaats „Riekusweel" Gemeenteraad Bruinisse h 4 Advertentie SCHOUWEN-DUIVELAND, 20-12. Het najaar 1980 was voor de boer in Zuid West Nederland wanneer we de prijzen voor de agrarische produkten bezien beslist vriendelijker dan de laatste jaren het geval was. Maar momenteel is de aardappel- markt beslist slap; de prijs die opleit tot 0,25 per kg, is terug gezakt tot 20 cent per kg, maar deze terugval is minder groot dan vorige jaren toen een dubbeltjes per kilo niet of nau welijks kon worden gehaald. NOORDWELLE Voor ton gestolen Bij de familie L. J. Z. aan de Wel- landweg is zaterdag op klaarlichte dag ingebroken. De familie was een dagje weg en bij terugkomst vonden zij een deur geforceerd. Vermist wordt geld, veel antiek en sieraden voor in totaal 100.000,—. De politie onderzoekt de zaak. ELKERZEE Auto in sloot Zaterdagmorgen omstreeks 07.05 uur reeds mej. W. G. B. met haar auto onderweg naar Scharendij- ke, op de Elkerzeeseweg in de sloot. De oorzaak was een spekglad weg dek. Een behulpzame landbouwer zette de auto weer, met behulp van een traktor, op de weg. De schade viel mee. NIEUWERKERK Uitlening leesbibliotheek In verband met de feestdagen wordt de uitlening de Algemene Leesbibliotheek gehouden" op woens dag 24 december 1980 en vrijdag 2 ja nuari 1981, op de gewone tijd en de gewone plaats, namelijk van 18.30 uur tot 19.15 uur in „Rehoboth", Ooststraat 18. BRUINISSE Wind kreeg vat op casco Een casco van een schip, waarin nog geen motoren zijn geplaatst en dat nog niet bedrijfsklaar is, is een obstakel op het water d^t yeel wind VangtDit ondervondèri de o^v'arèn- deh" van' de nieuwe moss'èlk'öttér YE 57, van de Gebrsr.van .Nieuwen- huize, die naar buiten moest om ge zandstraald te worden bij het bedrijf Cornelisse. Buiten de haven van Bruinisse, werd het schip door de wind gepakt en dreef af langs de Gre- velingendam. De mosselkotter Een hoorn, ZZ 7 van de firma W. K. Schot uit Zierikzee, schoot te hulp en nam het onwillige schip op sleeptouw. De prijsval die de uien maakten is heel wat groter. Betaalde men enkele maanden geleden nog 35 cent per kilo nu fluktueert de prijs van 20 tot 25 cent. Menigeen zal echter wel van de prijs van 35 cent geprofiteerd hebben en die prijs is ook beslist niet slecht. Een daling van de temperatuur tot beneden het vriespunt zou de uien- prijs beslist wat stimuleren. Momen teel heeft al invoer van uien uit zuid elijker landen plaats, onder meer uit Zuid-Afrika. De knolselderij, voor zover niet al te erg beschadigd door de vorst brengt eveneens een redelijke prijs op. Hier speel een goede verzorg een belangrijke rol. Met de hand geoogste knollen, die na het rooien op een goede manier zijn opgeslagen doen een hogere prijs dan de machinaal gerooide selderij. Een goede verzorging van het pro- dukt weerspiegelt zich in een betere prijs. De wijn- of winterpeen liggen mo menteel ook goed in de markt wat de prijs betreft. Bruine bonen Door de grote regenval van juli en augustus mislukte dit jaar de bruine bonen oogst, maar de kleinere hoe veelheid die in de schuur terecht kwam, doet door de vraag die er naar is, een beste prijs. De prijs maakt hier een eind goed, van wat aan op brengsten moest worden gederfd. Krasse emigrante weer even in Bruinisse Mevrouw L. van Gilst-Padmos, is ondanks haar hoge leeftijd (84) nog zo kras, dat zij nog een keer de over steek New York-Bruinisse voor fa miliebezoek waagde. Zij vertrok in 1925 met haar echtgenoot P. van Gilst naar Amerika om samen een nieuw bestaan op te bouwen, iets wat gelukte. In 1948 bij het eerste familiebe zoek, overleed haar echtgenoot in zijn geboorteplaats na een kortston dige ziekte, maar mevrouw Van Gilst ging toen toch weer naar Amerika te rug. Unieke medaille Op 26 december 1865 strandde op de Banjaard, het - wat een Bruse chroniquer noemde - Tabakschip'*. Het gold een Frans schip, waarvan de naam destijds wellicht niet kon worden ontcijferd. Het schip was kennelijk met tabak geladen. In die dagen was het laden uit - voor de kust van Schouwen - gestran de schepen een welkome bijver dienste voor mosselschippers of an dere varenslieden, die er dan met hun eigen scheepje op uit voeren. Het gemeentebestuur van Bruinis se heeft aan de heer J. J. Giljam be vel gegeven de vuilstortplaats „Rie kusweel" te sluiten aangezien hier sprake is van een zonder hinderwet vergunning in werking zijnde inrich ting. Hiermede komt een einde aan een oude zaak, want reeds in 1974 heeft het gemeentebestuur aan Giljam be richt, dat vermoed werd dat illegaal vuil werd gestort. Naast afvalstoffen, in de gewone zin van het woord; oud roest, glas, as; mest en meststoffen, lompen, oud pa pier enz., verstaat de hinderwetbepa ling onder afvalstoffen ook puin en agrarisch afval. Deze twee bestand delen werden in rijke mate in „Rie kusweel" aangetroffen en naast het toezicht op de volksgezondheid (In spectie Zeeland) had ook het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming er weet van gekregen dat „Riekus weel" als illegale stortplaats werd gebruikt. Oude toestand De heer Giljam zal nu waarschijn lijk worden aangezegd de oude toestand te herstellen, althans het ge meentebestuur kan dit verlangen en De eierenmarkt, die door de nade rende feestdagen, wat aantrekt, is nu de bevoorrading voor de genoemde dagen heeft plaats gevonden waar wat ruimer geworden. Over het geheel genomen kunnen voor de meeste produkten in de vrije sektor toch prijzen worden gemaakt, die in elk geval boven de kostprijs liggen en dat was de laatste jaren niet altijd het geval. ook het Coördinatieorgaan dringt daarop aan. Volgens de overlevering was „Rie kusweel" een overblijfsel van de zgn. Plantage, het buitenverblijf dat in de 18e eeuw een waar lusthof was van de Ambachtsheren van Bruinisse, maar dat in 1803 werd afgebroken. Voor de oorlog werd er onder meer door de smid M. Meerman nog regel matig paling in gevangen met een kruisnet. Het behoorde toen nog aan de familie Van Vessem, eigenaren van diverse landerijen en hofsteden in Duiveland. Gedempt Toen het eigendom werd van de heer Giljam, kwam het van lieverle de in de tegenwoordige toestand en werd het water van de weel gedempt met allerlei afvalstoffen, die nu in het vervolg zeker naar de vuilnisbelt in Serooskerke zullen moeten wor den gebracht. Door de Nederlandse Heide Mij zal worden onderzocht of onder de af valstoffen ook giftige stoffen zijn ge dumpt. Aan Giljam wordt gelegenheid ge geven tegen de sluiting verweer aan te tekenen. Ook Ouddorpers waren dikwijls van de partij. De heer A. Kik te Bruinisse blijkt nog in het bezit te zijn van een me daille, uitgereikt voor moedig ge drag bij het redden van drenkelin gen, ooit uitgereikt door keizer Na poleon III, aan zijn grootvader, die ook A. Kik heette. Die „grootvader" was toen echter nog maar 19 jaar. De tekst op de me daille is in het Frans, maar er is alle aanleiding verband te leggen tussen de uitreiking van dit „zilver" (1866) en de stranding van het „Tabaks schip". Tweede timmermanszaak dicht in Bruinisse De heer A. Schilperoort heeft be richt, dat hij zijn bedrijf beëindigt. Dat is dan de tweede timmermans zaak die op Bruinisse in 1980 dicht gaat, want eerder hield ooi de heer L. de Graaff er al mee op. De heer Schil peroort was opvolger van zijn vader, de zaak van De Graaff gaat terug tot zijn grootvader. Beide zaken dateren uit de eerste jaren van de 20ste eeuw. Plaatsen van antennes De gemeente Bruinisse gaat maat regelen nemen tegen het plaatsen van antennes. Men wil dat plaatsen niet zozeer tegen gaan, maar wel een bepaalde regels binden. Als de hoog te van de voet af gemeten hoger is dan 3 meter, zal voor de plaatsing een bouwvergunning moeten worden aangevraagd. Voor antennes voor de zg. 27 MC zend- en ontvanginstalla- ties, die ook op Bruinisse de laatste maanden zijn verschenen, zal die hoogte zeker een feit zijn. Voor reeds geplaatste antennes, mag die aanvraag achterwege blij ven en zal een procedure worden ge volgd, waarbij men er van uit gaat, dat de aanvraag heeft plaats gehad. Maar zij moeten dan wèl voldoen aan een aantal voorwaarden, die uit de bouwverordening zijn geplukt en die voor belanghebbenden op het ge meentehuis vérkrijgbaar zijn. Het op éen na laatste artikel waaraan moet worden voldaan luidt: Als nadere ëjs kan wöi;derk gesteld, dat antennedraden en tuindraden, met het oog op de bescherming van vogels, worden voorzien van onge kleurde kurken, op onderlinge af stand niet minder dan 50 cm en niet meer dan een meter. Snel-schaak- kerst-toernooi De schaakvereniging „Tot ons ge noegen" uit Bruinisse organiseert voor dinsdag 23 december een snel schaak-toernooi in het voormalige gemeentehuis te Bruinisse. Deelname is mogelijk voor alle schakers uit Bruinisse, dus ook voor niet leden van deze vereniging. Na tuurlijk zijn er diverse prijzen te winnen. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE Geslaagd Anja Saman is geslaagd voor de opleiding zwemonderwijzeres van de KNZB te Rotterdam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De nachtkluizen van filialen van de A.B.N. en de Am- robank in het winkelcentrum Woen- sel in Eindhoven zijn in de nacht van zondag op maandag omstreeks vier uur gelijktijdig opgeblazen. In de kluizen heeft volgens de politie ver moedelijk een bedrag gelegen van en kele tienduizenden guldens. De ban ken liggen 25 meter van elkaar. AMSTERDAM. In Amsterdam heb ben duizenden mensen, voorname lijk vrouwen, gedemonstreerd tegen de aanvaarding door de Tweede Ka mer van het nieuwe abortusontwerp. Zingend en met leuzen als „Abortus vrij" trok de enorme stoet vanaf de Wetermakrt dwars door de bin nenstad naar het Amstelveld op de Prinsengracht waar toespraken wer den gehouden. Neem dit overzichtje even over in uw eigen agenda. Da's makkelijk als u deze week iets op het postkantoor moet afhandelen, iets wilt versturen of post verwacht (Vervolg van pag. 1) wens een doorn in het oog van het kollege. Er moet dringen een nieuw gebouw voor „De Pul" komen. Door aan de wensen van de tennis vereniging tegemoet te komen, zou deze bouw (middels een artikel 19 procedure) minsten met een jaar ver lengd worden. „Het nog langer huis vesten van de jeugdsoos in de kelder van het dorpshuis, is uit oogpunt van brandveiligheid, elke dag dat dit lan ger dan noodzakelijk voortduurt, on verantwoord", volgens het kollege. Overigens zegde de voorzitter toe, dat met de bouw van „De Pul" in ja nuari kan worden begonnen. SGP Vervolgens kreeg de heer J. L. van de Bos antwoord op de algemene be schouwing van de SGP. Wat betreft de vraag om een meerjarenplanning, werd verwezen naar het antwoord aan het Algemeen Belang. Op de vraag over de aanschaf van stemma- chines (door meerdere frakties ge vraagd) zei de voorzitter, dat die een wéns was. „Wij begrijpen dat de aan schaf niet direkt noodzakelijk is. Als de gemeente goed in haar centen zat, zou u een voorstel dienaangaande kunnen verwachten. Nu dit niet het geval is, zal het een wens blijven". Tijdens het beantwoorden van de vraag betreffende de openbare orde, sprak de raadsvoorzitter zijn zorg uit over de bezetting van het politie korps. „De politiebezetting mag dan wel op organieke sterkte zijn (38), voor de zomermaanden, wanneer zich onge veer 100.000 rekreanten in onze regio bevinden is dit ten ene male ontoerei kend. Er zijn weekeinden, als er ook aan andere politiekorpsen personeel geleverd moet worden (Amsterdam), dat de bezetting uit vier man voor de gehele regio bestaat. Een ontoelaat bare situatie". Het terugbrengen van de maxi mum snelheid in de bebouwde kom van 50 naar 30 km/uur, is een zaak van de landelijke wetgever en de ge meente mag daar niet op vooruit lo pen, werd de heer V. d. Bos meege deeld. Misverstand De suggestie van de SGP, om per soneel van de „Zuidhoek" in te zet ten bij de plantsoenendienst, werd niet door het kollege overgenomen. „Dit rust waarschijnlijk op een mis verstand", zei de heer V. d. Velde. „Het personeel van de buitendienst wordt niet ingekrompen. Er is in de begroting rekening gehouden met het aantrekken van een nieuwe werkman in plaats van een kracht die met ziekteverlof is gezonden". Een advertentie wordt geplaatst. Ten aanzien van de aankoop van gronden in Riekusweel zei het kolle ge dat het niet in de bedoeling lig een aktief aankoopbeleid te voeren. De inmiddels door een aanbieding verkregen gronden worden, in af wachting van de definitieve bestem ming verhuurd. Hierdoor vindt te rugbetaling plaats van het geïn vesteerde geld. Snoeischaar De aantijging van het SGP, dat er in de onderwijs-sektor de snoei schaar gehanteerd wordt, werd door het kollege weerlegt, met verwijzing naar de begroting. „Er wordt niet of nauwelijks gesnoeid. Vqor 1981 is een bedrag per leerling geraamd van 366,76 voor het lager onderwijs. Dit was in 1980 368,50, zodat er slechts van een verlaging van f 1,74 per leerling sprake is". „Voor leerlingen van het kleuter onderwijs is er zelfs van een verho ging sprake: van 30,- naar 40,-per kleuter". De stichting samenlevingsopbouw kwam ook in de antwoorden op de al gemene beschouwingen er niet goed af. Bij monde van wethouder Jume- let zei het kollege: „Indien het nut van deze stichting ook in de toe komst in twijfel wordt getrokken, zult u zich nader moeten beraden op de vraag, in hoeverre het nog verant woord is gelden ter beschikking te stellen". Een stelling, die niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. De voorzitter voegde er nog aan toe, dat de stichting de gemeente ieder jaar 15.000,- kost. Sportakkommodatie „Wij zijn met u meneer Schot, van mening, dat de tarieven van de sport- akkommodaties in de gemeente Bruinisse aan de lage kant zijn", zo begon de voorzitter zijn antwoorden aan het CDA. „Om dit te onderzoè- ken, hebben wij enkele weken gele den een schrijven doen uitgaan naar de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland, waarin wij informeren naar de hoogte van de tarieven van de aldaar aanwezige sportakkommo- daties. We kunnen ons nog geen to taalbeeld over dit onderwerp vor men, omdat nog niet alle gemeente hebben gereageerd". Overigens wees de voorzitter erop, dat de raad als eens in 1979 een besluit tot aanpassing van de tarie ven had verworpen en toen weer op de „oude tarieven" is gaan zitten. Verder kunnen de tarieven slechts met een door het ministerie van eko- nomische zaken vast te stellen per centage, worden verhoogd. Voor 1981 bedraagt dit percentage 5. Het kollege kent de hoogste priori teit toe aan de aanpassingswerken van de oude gemeentehaven. „Maar, GS van Zeeland hebben ons de goed keuring van de 17e begrotingswijzi ging dienaangaande, onthouden. On danks die verdaging van de goedkeu ring blijven wij er naar streven en zullen alles doen om in 1981 met de aanpassingwerken een begin te kun nen maken", aldus de heer Hekman. Tekstschijver Ook de vraag van de heer Bal (PvdA) betreffende de aanschaf van een tekstschrijver is een wens van het kollege, niet van hogerhand op gelegd. De aanschaf hiervan is ge pland in 1982, bij voldoende geld. An ders zal het een wens blijven, aldqs het kollege. Ten aanzien van vragen van de he ren Bal, Van den Bos en Verspoor, betreffende het gebruik van de hal van het groene kruisgebouw aan de Pr. Wilhelminalaan als kondoleance- ruimte, merkte de heer Hekman op, dat van het bestuur van de vereni ging „Het Groene Kruis" een niet ge motiveerd antwoord dienaangaande werd ontvangen. Dit houdt in, dat geen medewerking zal wprdep ,ye^- leend aan het plan van de gemeente. Negatieve houding „Het kollege kan zich niet voor stellen dat de bevoling van onze ge meente zich achter deze negatieve houding schaart. Graag vernemen wij van de raad het standpunt inzake' deze afwijzing". i De voorzitter voegde hier nog.aanj toe, dat ruim 800 gezinnen van Brui-j nisse de vereniging steunen, een meerderheid van de bevolking. Ook een meerderheid van de bevolking wil de hal van het gebouw gebruiken als kondoleantieruimte. De voorzitter toonde zich verbaasd over deze ongerijmde beslissing. „Op z'n zachtst gezegd ongepast!" De meeste vragen van de PvdA wa ren al beantwoord, om dat er veel de zelfde vragen waren. Hiermee kwam het kollege aan het einde van de beantwoording, waarna de frakties in tweede instantie de gelegenheid kregen om vragen te stellen. Te gemakkelijk De heer Schot merkte nog op, dat het kollege „te gemakkelijk over de wenst van een meerjarenplanning was heen getippeld. U zult andere motieven aan moeten voeren". De heer Bal benadrukte nogmaal^ de urgentie van een nieuw gebou\y voor „De Pul". Waar de jeugd nu in huist, noemde hij in plat Bru's „een konijnenhol". Overigens putten alle frakties zich uit in dank voor de beantwoording van de gestelde vragen. Vervolgens werd aan de orde gesteld het goedkeuren van de begro ting. Op een paar onderdelen, waarop de SGP en het CDA geacht werd tegengestemd te hebben (mi lieuhygiëne, Onderdak, muziekkorp sen en theaters, samenlevingsop bouw en Voskursussen: subsidieaan vragen hiervoor) werd de begroting in sneltreinvaart goedgekeurd, tot opluchting van de voorzitter. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4