Artistieke „happening" in druk bezochte Concertzaal-foyer Verleden en heden in Visserijmuseum TEKORT BRU-POP WORDT GEDEKT Zierikzee heeft zijn „Kerst-salon" STREEKNIEUWS Zierikzeese UV V-af deling organiseerde het kerstfeest Kerstmiddag bejaardensoos met uitgebreide liturgie Bruinisse Op voorstel van M. Verspoor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag- 22 december 1980 Nr. 22832 3 ZIERIKZEE. De Kerst-Salon exposanten op een rijtje tijdens de officiële ope ning in de Concertzaal foyer. Van links naar rechts: Hedi Bogaers, Johan D. C. Berrevoets, Liesbeth de Jonge en Jan Jonker. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 21-12. Met muziek en poëzie werd vrij dagavond de „Kerst-Salon", een expositie met foto's van Johan D. C. Berrevoets, etsen van Liesbeth de Jon ge, bloemsierkunst van Jan Jonker en beeldhouwwerk van Hedi Bogaers, in een overvolle foyer van restaurant „Mondragon", voor geopend verklaard. Een trio bestaande uit Riet van der Dungen (fluit), Han Leendertz (fluit) en exposante Liesbeth de Jonge (alt viool) speelde allereerst een Divetrimento en een Trio van Mozart, gevolgd door Joegoslavische volksdansmuziek en een Trio Sonate van Pepusch. r Poëzie was ook vertegenwoordigd. Ad Leydekkers droeg de „Ode aan Schouwen" voor waarbij hij op de gi taar werd begeleid door L. Leydek- ker jr, zijn zoon. „Een eilandelijke aangelegenheid" legde hij zelf uit, en dat bleek ook wel, want tot de vele „niet Zeeuwse" aanwezigen drongen de woorden niet volledig door. Ook landbouwer met vakantie Men hoort wel eens een klacht, dat een landbouwer moeilijk of indien men vee 'moét verzorgén eigenlijk nooit met vakantie kan. Hierin komt nu verandering, want in het kader van de reeds bestaande agrarische bedrijfshulp, die in springt wanneer een agrariër wegens ziekte niet in staat is om zijn bedrijf te „runnen" en die ook in deze regio talrijke leden heeft, komt er een re geling voor vakantie. Leden van de Bedrijfsverzorgings- vereniging voornoemd zullen daar van in 1981 gebruik kunnen maken tegen gereduceerd tarief. Debedrijfs- Na een inleidend woordje van me vrouw E. van der Zwan, kreeg me vrouw J. M. J. de Meester-Post de ge legenheid de tentoonstelling officieel te open. „Ik ben er best trots op dat wij, tegelijkertijd met een Kerst- Salon in Middelburg, een eigen mini Kerst-Salon kunnen openen in Zie rikzee. Ook al noodt de toestand in de we reld ons tot een soort negativisme, vind ik het toch fijn dat er altijd weer mensen zijn die hun blik rich ten op de mooie, positieve waarden in het leven. Ze hebben hard aan deze ten toonstelling gewerkt, tot in de late uurtjes, maar het resultaat is er dan ook naar.'Ik hoop dat er nog vele ex posities mogen volgen", aldus me vrouw De Meester waarna zij de Kerst-Salon „geopend" verklaarde. hulpen zullen tijdens de vakantiepe riode het bedrijf gaande houden. ZIERIKZEE Kerstfeest Donderdagavond kwam de Her- ZIERIKZEE, 19-12. In het UVV-ontmoetingscentrum werd het Kerstfeest gevierd met de bezoekers van de sociëteiten, de UVV-sters en oud-UVV-sters. De zaal, die sfeervol was versierd, wat tot in alle hoeken bezet. De voorzitster van de UW, mevr. B. v. d. Linde-FIorusse, opende deze feestmiddag met een hartelijk welkom. weer samenzang en daarna zong het koortje „In Bethlehems stal", ,,'t Is Middernacht, daar klinkt een stem" en tenslotte het wiegelied van de her ders. Een gezamenlijke maaltijd met broodjes en krentebollen werd ge nuttigd. Hierna volgt een deklamatie door mevr. M. K. Beije, terwijl ook mevr. E. v. d. Lelie-Fokker nog een mooi gedicht voorlas. Mevr. v. d. Linde dankt allen har telijk, die hun medewerking gaven tot het slagen van dit mooie kerst feest in het bijzonder richtte zij zicht tot de dames, die zo voortreffelijk die konsumpties verzorgden. Tenslotte dankt de heer Klaasse alle UW-sters voor de hulp, die zij op verschillede wijze bieden, aan be jaarden en gehandikapten, terwijl de heer Hanse, soosbezoeker uit Bor- rendamme, dankwoorden overbreng- de in dichtvorm. Met het zingen van het „Ere zij God" werd deze middag beëindigd. Hierna werd gezamenlijk gezongen „Daar is uit 's werelds duist're wol ken". Hierna volgde het lezen van het kerstevangelie gevolgd door een korte meditatie, daarna weer samen zang van een drietal kerstliederen, in de pauze werd getrakteerd op warme wijn en hartige hapjes. Daarna trad- het UW-koortje op met het zingen van „O, hoe heerlijk" en „Bethle hems sterre, hij licht ons voor". Drie vrouwen „Een drietal damens vertelde daar na op eenvoudige wijze het leven van drie vrouwen uit de Bijbel, n.l. Eva, Ruth en Elizabeth, die alle drie in lijn der geslachten betrekking had den op de belofte van de geboorte van de Heiland, terwijl tenslotte ook de hedendaagse vrouw aan het woord kwam met het voornamelijk de vraag „hoe wij thans tegenover het kerstgebeuren staan". Aansluitend hierop volgde eerste In Bruinisse BRUINISSE, 20-12. De klaslokalen van de voormalige kleuterschool heb ben thans na verbouwing door de firma Capelle en stoffering door het Duive- lands Meubelhuis (G. Bal) een metamorfose ondergaan, die de toets der kri tiek als museumruimte c.q. bibliotheek en openbare leeszaal glansrijk kan doorstaan. Het eerst zal waarschijnlijk de bi bliotheek gereed zijn, want daar zit men het meest om de uitbreiding ver legen. Ook de inrichting van het oor logsmuseum begint al op dreef te ko men. De kommissie belast met het in richten van het Visserijmuseum besloot inmiddels dat men zich niet uitsluitend zal beperken, tot buiten gebruik geraakte voorwerpen. Tevens zal ruime aandacht worden besteed aan het mosselkwekersbe- drijf zoals het ook heden ten dage nog reilt en zeilt. De vele te verwach ten bezoekers zullen dan niet alleen een indruk krijgen van het verleden, maar zullen zo hoopt men, kennis ge nomen hebbende van de bijzonderhe den anno 1981, gestimuleerd worden in de konsumptie van de mossel. Hedi Bogaers dankte tenslotte me vrouw De Meester voor de prettige samenwerking en bood haar, als her innering, een foto van de Zuidhaven poort aan. De avond werd informeel voortgezet, waarbij de belangstellen den volop de gelegenheid kregen de expositie te bezichtigen. vormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" bijeen om de kerstavond te vieren. Nadat een kopje koffie was genuttigd heette de presidente, me vrouw G. C. Schot-de Regt, allen har telijk welkom en in het bijzonder de gasten en de heer J. J. Dorst, dit deze avond namens de kerkeraad bij woonde. De damès van het bestuur werkten de liturgie om beuren af, afgewisseld met samenzang. Na de pauze las me vrouw L. Boogert het kerstverhaal getiteld: „De meeste is de liefde". Tot slot eindigde de heer Dorst de avond met zijn dank uit te spreken aan de presidente voor de bijzondere avond. Hij eindigde namens de ker keraad met gebed en staande werd „Ere zij God" gezongen. Kerstfeestviering Afd. NCVB De NCVB afd. Zierikzee kwam bij een voor de kerstviering gehouden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De president mevrouw. E. Tuitman-v. d. Maas mocht een geheel gevulde zaal welkom heten. Als aanvang werd gezamenlijk ge zongen: „Komt allen tezamen". De schriftlezing was uit Jesaja 7 vers 1- 6. Daarna volgde een gezamenlijke broodmaaltijd die zich goed deed smaken. Na het dankgebed aan het einde van de maaltijd werd gezongen: „Ik kniel aan uw kribbe neer". Vervolgens hield de presidente een meditatie met als thema: „Welbeha gen". Aansluitend hierop zong men: „Komt verwondert u hier mensen". Mevrouw H. C. Vermeulen-Meurs- hield een deklamatie: „In den begin ne was het woord". Na de pauze werd een kerstkantate gezongen door het NCVB-koor. Deze kantate had tot titel: „Om het Kinde- ke". De dirigente was mevr. B. v. d. Linde-FIorusse. Vol aandacht werd naar de uitvoering geluisterd. Aan het einde van de avond dankte de presidente allen, die aan het welslagen van de kerstviering had den meegewerkt. Tot slot werd het: „Ere zij God" gezongen. Kerstviering Plattelandsvrouwen afd. Schouwen In de foyer van Mondragon kwa men een flink aantal leden van de af deling Schouwen bijeen voor de geza menlijke kerstviering. De zaal zag er met de zelfgemaakte kerstversierin gen door de dames van de kerstkom missie gezellig uit. De presidente heette iedereen har telijk welkom. Na het welkomst woord verzocht de presidente geza menlijk „Komt allen tesamen" te zingen. Daarna werd het kerstevan gelie gelezen. Door 7 kinderen van de kleuterschool „De Maltarakkers" werd een kerstspelletje opgevoerd onder leiding van hun leidster me vrouw De Jonge-van 't Hoff. In de pauze met koffie en warme appelbol dankte de presidente de kinderen voor hun leuke spel en bood hun en de leidster een presentje aan. Na de pauze voerde het plattelandsvrou wenkoor onder leiding van mevrouw B. v. d. Linde-FIorusse de Kerstcan tate „Om het Kindeke" op. In de tweede pauze werd warme wijn geserveerd. Na zang door het koor en samenzang volgde sluiting door de presidente. Zij dankte alle dames die aan het slagen van de ge zellige kerstviering hadden meege werkt en wenste iedereen prettige feestdagen toe. Zij hoopte op de nieuwjaarsreceptie op 6 januari 1981 weer allen te ontmoeten. Tot slot werd gezamenlijk het „Ere zij God" gezongen. Botsing Op de hoek Mol-Dam verleende za terdagmiddag te 17.15 uur, mevrouw M. G. v. D.-I., uit Goes, komende uit richting Dam, geen voorrang aan de van rechts komende H. B. uit Zierik zee. Lichte schade aan beide auto's. WESTERSCHOUWEN Geslaagd De heren H. Verkaart, J. Speelman en C. Bilius, werkzaam bij de firma Krijnse-Locker te Renesse en Haamstede, zijn geslaagd voor het examen voor het opmaken van fruit manden en -schalen. Dit examen, dat onder auspiciën van Telefruitservice oftewel Neder landse Fruitexpressie in Middelburg werd gehouden, geeft de geslaagden het recht om lid te worden van Tele fruitservice. Zij kunnen dan op drachten voor fruitmanden en scha len zowel nationaal als internatio naal verzorgen. HAAMSTEDE Kerstfeest Huisvrouwen Vorige week vierde de afd. Wester- schouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen het Kerstfeest in de rekreatiezaal van de Gereformeer de Kerk. Met een kerstgedicht en een wel komstwoord opende mevrouw Den Hamer dit zeer druk bezochte feest, waarop gezamenlijk „Nu sijt welle- come" werd gezongen o.l.v. de heer H. P. Everwijn zong het koor een zestal liederen en de dirigent mocht uit dankbaarheid een kleine hart versterking ontvangen. Het was me vrouw Everwijn die namens het koor een dankwoord^sprak en daarna las mevrouw Mulder een kerstverhaal van Godfried Bomans, getiteld „De Engel". Het toneelspel, opgevoerd door ei gen krachten, was van Angelica Poel man en getiteld „Hoe zien wij Kerst mis?". Op fantastische wijze brach ten de dames dit moeilijke stuk voor het voetlicht en iedereen was er van onder de indruk. Mevrouw Behrend, lid van verdienste, dankte namens allen de speelsters en ook het bestuur voor deze sfeervolle kerstviering, ditmaal geheel verzorgd door eigen leden. Besloten werd met „Ere zij God", waarna de presidente het feest afsloot en iedereen een kandelaar, vervaardigd door een ijverig lid, mee naar huis mocht nemen. Kerstfeest Bejaardensoos In de sfeervol versierde rekreatie zaal van rusthuis „Duinoord" vier den vorige week de leden van de be jaardensoos, tesamen met de Dui noordbewoners het kerstfeest. Met een kerstgedachte en een wel komstwoord wer deze middag begon nen door de presidente mevrouw Kik-Verton. De jeugdgroep „Sha- loom" uit Zierikzee trad vervolgens o.l.v. Aat de Jonge voor de aanwezi gen op en werden hoog gewaardeerd. Het kerstverhaal werd, zoals ge woonlijk verteld door mevrouw Leeuwe. Diverse traktaties werden onderbroken door deklamatie of een gedicht, waaronder één van me vrouw Vlaander. Na het „Ere zij God" besloot ds. Smits met dankge bed. Elke aanwezige mocht tot slot een fruitbakje met inhoud in ont vangst nemen. RENESSE Kerstnachtdienst in Hervormde Kerk Woensdagavond 24 december wordt in de Hervormde Kerk van Re- nesse een kerstnachtdienst gehou den. Aan deze dienst, die zal worden voorgegaan door ds. J. A. J. Seele- man, zal medewerking worden ver leen door Lex Zeedijk orgel, het Her vormd kerkkoor onder leiding van mevrouw J. Lemsom-Daane, mej. Jacqueline Landman dwarsfluit, de heer H. J. Blom blokfluit, de heer C. Hoogerhuis trompet, de heer J. Moer- In Bruinisse BRUINISSE, 17-12. De bejaardensoos van mevr. Van der Linde hield in het Hervormd Verenigingsgebouw te Bruinisse een kerstmiddag, die dankzij een zelfvervaardigde uitgebreide Kerstliturgie, uitnemend slaagde. Wegens ziek te van mevr. Van der Linden was de leiding in handen van mevr. K. Haeck- Jumelet (vice-presidente) die de talrijk opgekomenen welkom heetten en voorging in gebed. De dames De Koning, Jumelet, Mevr. Nederhand-van der Linde Groen-Kik en Nederhand-van der zorgd voor een meditaite over het Linde, lazen om beurten de opgege- Kerstevangelie, ven bijbelgedeelten, waarna afwisse- Solozang was er van mevr. Van den lend samenzang en deklamatie volg- Bos, waarij de refreinen (van beken den. de Kerstliederen) door alle aanwezi gen werd meegezongen. Een bijzon- der gewaardeerd punt was de Kerst vertelling op rijm, vervaardigd door mevr. A. Wiebrens-Beekman en voor gedragen door mevr. De Waal. Mevr. Wiebrens had vele jaren geleden op de Zondagsschool een Kerstvertel ling gehoord en had die met haar dichterlijke gaven in dichtvorm overgezet. land cornet en verder enkele gemeen teleden. Op Eerste Kerstdag is er een dienst met als voorganger ds. C. den Engel se. Hieraan zal worden meegewerkt door het kerkkoor onder leiding van mevrouw J. Lemsom-Daane en de heer Helle v. d. Roest op cornet. Eveneens op Eerste Kerstag in de middag viert de Renesser zondags school het kerstfeest in de kerk van Renesse. Kerstzang in „De Ark" Zaterdagavond 20 december werd in „De Ark" te Renesse een kerst zang gehouden. Deze gebeurtenis was voorbereid door de kommissie bijzondere diensten van de Hervorm de kerk van Renesse. Grondgedachte achter deze avond was gezamelijk een flink aantal oude bekende kerstliederen te zingen, vandaar dat een groot deel van het programma bestond uit samenzang. Daarnaast zongen leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas van de openbare lagere school ,,'t Staepel'of" een paar kerstliedjes evenals het Hervormd Kerkkoor Re nesse onder leiding van mevrouw Janny Lemsom. Het fanfarekorps „Luctor et Emergo", onder leiding van Henk Blom, verzorgde de muzi kale begeleiding en leden van toneel vereniging „Op Drift" deden een drietal deklamaties. Ds. J. C. Eikel boom hield een korte overdenking, BRUINISSE, 20-12. Geheel tegen de algemen tendens van de bezuinigingen in, deed de heer M. Verspoor (Alge meen Belang) op de valreep van de raadsvergadering van vrijdag tijdens de rondvraag nog een voorstel. Verspoor: „Mijnheer de voorzitter, ik heb gehoord, dat de organisatoren van „Bru-pop" met een tekort zitten. Ik zou graag willen, dat het kollege voor één keer dit tekort wil betalen". „Als je nou leest en hoort, dat jon gelui in Amsterdam binnen een paar minuten voor een paar miljoen naar de(onparlementaire taal) slaan, vind ik het wel op z'n plaats, onze jongelui tegemoet te komen. Temeer, dat zij er erg veel werk aan gedaan hebben en de organisatie vlekkeloos was. Geen wanklank werd gehoord". „Wat voor klanken dan wèl?" vroeg de heer Meeuwsen daarop „Het waren allemaal wanklanken!" Geruisloos De voorzitter ging niet mee in de bewering van Verspoor. Wel was hij het er mee eens, dat alles geruisloos was verlopen. „Nou, geruisloos...." zei de heer L. van de Bos. De heer Schot had op zich niets te gen het festival. „Als de wind maar uit de goede hoek waait", voegde hij er aan toe. Wel had hij bezwaar om het tekort te dekken. „De organisatoren van Zeskamp zitten óók met een tekort. Als je daar een voorstel van maakt, moeten we dat dan ook betalen?" was zijn vraag. „De organisatie van Zeskamp was soep", riep Verspoor. „Tweeledig: het was soep en er werd soep ver kocht!" „En wat werd er bij Bru-pop verkocht?" insinueerde de heer Meeuwsen. De heer Bal was direkt voor het voorstel, waarna het in stemming werd gebracht. Met de stemmen van het CDA en SGP tegen werd dit laatste voorstel van het jaar aange nomen. Chocolade melk Na rijp beraad heeft het kollege ook besloten om toch maar een nieuwjaarsreceptie te houden. On danks de aangekondigde bezuiniging op vergader- en representatiekosten. „Schenk dan chocolademelk", sugge reerde Verspoor. „Nou, daar was je vroeger wat blij mee, als je dat kreeg", zei Van de Bos. De voorzitter zegde toe de suggestie in overweging te nemen. Maaltijd Mevr. Hekman-van Barneveld sprak mede names haar echtgenoot de burgemeesdter de vergadering toe, waarna men over ging tot de ge bruikelijke Kerstmaaltijd met soep en brood. Mevr. Haeck sloot met een dank woord, en mevrouw Groen eindigde met dankgebed. Namens de bejaar den werden aan mevr. Haeck bloe men aangeboden, terwijl aan het adres van mevr. Van der Linde- Bezemer, bloemen werden bezorgd, als dank voor het grote aandeel dat beiden om de veertien dagen op de gewone samenkomst middagen op zich nemen. en leden van de C.J.V. (welke ook een belangrijk aandeel leverde bij de versiering) verzorgden de schriftle zingen. Alles bij elkaar een eenvoudige, sfeerfvolle bijeenkomst, die door een groot aantal mensen werd meebe leefd. Kerstvieringen In Renesse werd afgelopen week zowel op de lagere en kleuterschool als op de peuterspeelzaal, voor aan vang van de kerstvakantie het kerst feest geyierd met een gezellig „kerst diner". Eerst werd het feest gevierd op de kleuterschool „De Duinkonijntjes" en wel op woensdagmiddag van 5 uur tot half zeven. Gekozen werd voor deze tijd omdat het dan al echt don ker is, waardoor de kaarsverlichting volledig tot zijn recht kwam. In gezellig versierde klassen, geno ten de kleuters tussen hun zelf ge maakte versieringen en kerststukjes van kadetjes, krentenbollen, choco mel en een appeltje. Er werd toneel gespeeld en natuurlijk werd een kerstverhaal verteld. Donderdagochtend was het feest op de peuterspeelzaal. Hoe klein ook ,toch hadden de peuters zelf versie ringen gemaakt en een kerststukje. Een boom en kaarsjes kompleteerde het geheel. Voor de peuters was er een krentenbol en chocomel. Er wer den om de boom liedjes gezongen en ook hier werd natuurlijk een kerst verhaal verteld. Vrijdag tussen de middag, vlak voor aanvang van de vakantie, was het kerstfeest op ,,'t Staepel'of". In tegenstelling tot vorige jaren, toen met de hele school gezamenlijk het „Kerstdiner" werd gebruikt, werd nu per klas het feest gevierd. De klassen waren omgetoverd tot sfeer volle ruimten met kaarsverlichting. Leden van de ouderkommissie zorg den dat iedere klas werd voorzien van heerlijke soep, broodjes, kren tenbollen en limonade en een manda rijn toe. GOES. In het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes, werd de tentoonstelling geopend van de expo santen Matthy Murre en Paul Slie- ker. Laatstgenoemde is aanwezig met haar wandkleed, dat eerder te zien was op een Gravensteenten toonstelling. De opening werd ver richt door drs. M. Meissen (geheel links). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3