Iran fixeert financiële eis aan VS op 24 miljard dollar Twee doden door eten vergiftigde Iglo-nasi goreng KOR en kerk in Polen PROVINCIALE ONDERWIJSRAAD KOMT MET VOUWBLAD VOOR SCHOOLVERLATERS AGENDA Om vrijlating gijzelaars Onderwijsbeleid schept kloof Huren weer met zes procent omhoog Bevrijdingsdag wordt snipperdag Drama te Venraij Vrijlating gijzelaars nog onwaarschijnlijk Tijdschriften duurder Voor de Zeeuwse jeugd Dode door kolendamp Man slaat vrouw dood In Ooltgensplaat Vrouw bij brand gedood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 TEHERAN/WASHINGTON, 20-11. Iran heeft van de V.S. geëist dat zij in totaal 24 miljard dollar (ongeveer 48 miljard gulden) storten in een garantiefonds in Algerije. Dit bedrag moet gestort worden 'óór de gijzelaars vrij gelaten kunnen worden. De Iraanse regering heeft zondag de tekst openbaar gemaakt van „uiteinde lijke voorwaarden" waarop de Amerikaanse gijzelaars, die al ruim dertien maanden in Iran vastgehouden worden, vrijgelaten worden. De Amerikaanse regering heeft deze tekst via Algerijnse bemiddeling gekregen. EINHOVEN, 20-12. Het zogenaam de konstruktieve onderwijsbeleid van de bewindslieden heeft de laatste zeven jaar een kloof gescha pen tussen de regering en de mensen die dagelijks in het onderwijs wer ken. Zeven jaren van vernieuwing en ontwikkeling resulteerden alles bij elkaar in een nietszeggend ontzield projektenplan en veel verwarring. Dit konstateerde Frans Roefs za terdag in zijn laatste jaarrede als voorzitter van het Nederlands Ge nootschap van Leraren (NGL) op de algemene vergadering in Eindhoven. Als belangrijkste gebeurtenis van het jaar wees hij op het feit dat de le den voor het eerst in het bestaan van het genootschap hebben gestaakt. Het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs ontwikkelde zich van een stimulerend groeimid- del tot kwijnend muurbloempje, al dus Roefs. DEN HAAG, 20-12. Als het aan het kabinet ligt, zullen de huren volgend jaar met zes procent omhoog gaan, net als dit jaar. Het kabinet zal dan ook geen verandering aanbrengen in dit percentage dat staat in de huur prijzen wet. Minister-president Van Agt zei dit na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad. De Kamer kan over de huurverho ging nog altijd praten. Overigens heeft het kabinet de overige beslui ten over het huur- en subsidiebeleid uitgesteld. DEN HAAG, 19-12. Het kabinet heeft besloten dat 5 mei voortaan een nationale feestdag zal zijn. Een vrije dag daarvoor behoort gezien de eko- nomische problemen echter niet tot de mogelijkheden: het kabinet vindt dat de mensen er maar een snipper dag voor moeten opnemen. Premier Van Agt vertelde dat het geven van een vrije dag alleen al in de kollektieve sektor (overheidsdie naren, onderwijs en dergelijke) een schadepost van 150 miljoen gulden zou opleveren. Dat kan volgens de re gering iet. Vandaar dat men overleg wil ope nen om te komen tot het „situeren van één van de vele vrije dagen" waarover veel mensen in ons land volgens Van Agt beschikken, op de vijfde meid. Dit geheel op basis van vrijwilligheid, aldus de premier. Hij zei zich niet te kunnen voorstellen dat men daartoe niet massaal bereid zou zijn, gezien de mate waarin Be vrijdingsdag door het volk wordt be leefd. Overigens moet de regeling nog worden uitgewerkt het kabinet heeft vrijdag slechts de principe-beslissing genomen. Het kabinet-De Jong besloot omstreeks 1970 de viering vijfjaarlijkse te doen zijn („lustraal" noemde Van Agt dat) gezien de toen juist teruglopende belangstelling. Daarna is er een forse herleving ge komen. De Kamer aanvaardde 9 mei van dit jaar de motie-Meijer hiero ver, die het kabinet heeft besloten uit te voeren. Kijken naar gestolen spullen ARNHEM, 20-12. Circa 400 bestolenen zijn een kijkje gaan nemen in het Arnhemse hoofdbu reau van politie, waar bij wijze van experiment voor een dag de buit lag uitgestald van negentien onlangs in Arnhem en omgeving aangehouden inbrekers en helers. Vijfentwintig bezoekers troffen er inderdaad hun gestolen goed bij aan. Met deze mensen wordt de komende dagen door de politie contact opgenomen. De kijkdag in het politiebureau was georganiseerd, omdat de herkomst van het overgrote deel van de buit niet kon worden ach terhaald. De buit vertoonde bo vendien een dermate grote ver scheidenheid, dat de Arnhemse politie het alsmaar verstrekken van telefonische inlichtingen een te tijdrovend karwei achtte. Die buit varieerde van foto- en ge luidsapaaratuur tot sieraden en horloges. De politie toonde zich zeer tevreden met het resultaat van de kijkdag. Het bedrag van 24 miljard dollar is opgebouwd uit verschillende posten. De V.S. moeten tien miljard storten als garantie voor de terugbetaling van het vermogen van de sjah aan Iran. Verder eist Iran negen miljard dollar ter dekking van de in de V.S. geblokkeerde Iraanse tegoeden, nog eens vier miljard voor niet nader gespecificeerde Iraanse tegoeden en fondsen. Bovendien eist Iran dat de V.S. 1,632 miljoen ons Iraans goud, dat in de federale reserve-bank in New York ligt, stort op de Centrale Alge rijnse Bank. De marktwaarde van dit goud is ongeveer één miljard dollar. Na de vrijlating Wanneer Iran de gijzelaars heeft vrijgelaten, krijgt het de beschik king over de in totaal 13 miljard dol lar, die zijn gestort ter dekking van de Iraanse tegoeden in de V.S. en over het goud. De overige tien mil jard vormen een garantie voor de te rugbetaling van het fortuin van de sjah. Wanneer de V.S. niet minstens dit bedrag van het vermogen van de sjah opsporen en teruggeven, kan Iran deze tien miljard opnemen. WARSCHAU, 21-12. De Poolse dis sidentenbeweging KOR voor zelfver dediging is zondag in een verklaring aan westelijke korrespondenten in het geweer gekomen tegen de RK- kerk in Polen. De kerk wordt beschuldigd van het verspreiden van valse informatie over doelstellingen en aktiviteiten van de beweging. Kerk en KOR werkten tot dusverre niet echt sa men, maar beten elkaar ook niet, al thans niet openlijk. Daarin kwam kortelings verandering toen de kerk zich achter de kommunistische lei ding van het land ging opstellen als teken van haar vrees voor de toe komst van Polen. Flitsen uit het buitenland BEIROET. In de Oost-Libanese stad Zahle zijn zondag hevige gevech ten uitgebroken tussen Syrische sol daten en leden van rechtse Christelij ke militie van majoor Haddad. BEIROET, SANAA. Er is een nieu we krisishaard ontstaan op het Ara bische schiereiland. In het grensge bied van de westersgezinde volksre publiek Jemen wordt gevochten, zo wordt in Aden, de hoofdstad van de volksrepubliek, vernomen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering noemde vrijdag de Israëli sche aanval in Zuid-Libanon waarbij drie Syrische soldaten om het leven kwamen een nieuw gevaar voor de vrede in het Midden-Oosten. NEW YORK. Het Amerikaasne mi nisterie van justitie heeft een hog van beroep gevraagd zijn aktiviteit inzak 96 claims tegen Iran in de stad New York op te schorten in verband met de delikate besprekingen over vrijlating van de Amerikaanse gijze laars. WARSCHAU. Doordat kerstvlees en kerstboter die de plaatselijke overheid had toegezegd, nog niet zijn aangekomen, is er onrust ontstaan in de Poolse stad Piotrkow Trybunals- ki, zo heeft de vrije vakorganisatie „Solidariteit" zondag meegedeeld. iwmwwwwmwwwwwwwv Veel kerstbomen SCHAESBERGEN, 21-12. Ondanks de uittocht van onge veer een miljoen Nederlanders naar de sneeuw en de zon Zie hen de .thuisblijvers" de kerstboom weer massal in huis gehaald. ,,Er staan nu ruim twee mil joen kerstbomen in de Neder landse huiskamers. Dat is on geveer hetzelfde aantal als vo rig jaar. Met een gemiddelde prijs van twintig gulden per boom is naar schatting vijftig miljoen gulden uitgegeven voor dit kerstgebeuren", meent G. Pelgrum, inkoper van de Heidemaatschappij in Schaesbergen, die met drie honderdduizend afgeleverde kerstbomen veruit de grootste leverancier is in ons land. VENRAIJ, 22-12. Tijdens het weekeinde is beroering ontstaan door kennelijke vergiftiging van een aantal pakken Iglo-nasi goreng, aangetroffen in een super markt te Venraij. Aanvankelijk werd melding gemaakt van één slachtoffer, later werden twee dodelijke slach toffers gemeld. Volgens inspektier H. Sietsma van de politie in Venraij, is namelijk defini tief vast komen te staan, dat ook een 24-jarige vrouw uit Venraij die maandag overleed, het slachtoffer is geworden van met nitriet vergiftigde maaltijd Iglo-nasi goreng. De politie trof onder meer nitriet-sporen aan de in de maal- tijdresten en in het braaksel van de vrouw. Volgens inspekteur Sietsma wordt ernstig rekening gehouden met een misdrijf. WASHINGTON, 19-12. Het Ameri- kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het on waarschijnlijk is dat de 52 Ameri kaanse gijzelaars in Iran voor kerst mis zullen worden vrijgelaten. Woordvoerder John Trattner zei, op grond van de jongste Iraanse boodschap, dat mogelijk nog een on derhandelingsronde nodig zal zijn. Volgens hem worden in de boodschap uit Teheran „kernkwesties" en pro cedurele zaken aangeroerd. Nadere bijzonderheden wilde hij niet ver melden. Wel noemde hij het onder handelingsproces „moeilijk, inge wikkeld en moeizaam". Volgens Iglo-direkteur B. de Muinck is het vrijwel uitgesloten, dat nitriet in de fabriek gebruikt werd. „Daar mag geen nitriet aanwe zig zijn". Onderzoek Zondag heeft een speciaal recherche-team een onderzoek in gesteld naar de - door de politie zater dagavond al zeer waarschijnlijk geachte - opzet bij de nitrietvergifti- gingen. In overleg met de keurings dienst van waren zal, volgens Sietsma uitgezocht worden hoe het nitriet in de nasi is gebracht. Volgens de politie zijn de met ni triet vergiftigde maaltijden mogelijk in het gif ondergedompeld. De mening heerst, dat de gifaffaire waarschijnlijk beperkt blijft tot de supermarkt in Venraij, waar de pak ken werden aangetroffen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid duurt het ongeveer een half uur, voordat de eerste verschijnselen van vergiftiging zich voordoen. Blijven die verschijnselen uit, dan is er vol gens de woordvoerder niets aan de hand. !r Nitriet Nitriet wordt (hoewel verboden) soms gebruikt als bakteriedodend middel in vlees. In sommige onder zochte pakken werd rond de vijf pro cent gif aangetroffen. Volgens een woordvoerder van Unilever zijn van de totale partij van 12.000 pakken nasi, waartoe de gifti ge pakken uit Venraij behoren, ruim 10.000 terug bij Iglo. Er stonden nog 7200 pakken in het diepvrieshuis van de onderneming, 2800 pakken zijn zaterdag bij de di verse winkels weggehaald. DEN HAAG, 19-12. De tijdschrif tenuitgeverijen mogen de abonne mentsprijzen, de prijzen van losse nummers en de advertentietarieven met ingang van één januari met ge middeld 5,6 procent verhogen. Zo heeft het ministerie van ekonomi- sche zaken medegedeeld. Van deze 5,6 procent is 1,1 procent het gevolg van de stijging van de PTT-tarieven voor partijenpost en 4,5 procent van andere kostenstijgin gen. Per uitgever kunnen de prijsver hogingen uiteenlopen. MIDDELBURG, 20-12. De Zeeuwse provinciale onder wijsraad heeft een vouwblad uitgegeven onder de titel „Van school, wat nu?", dat speciaal informatie bevat voor werkende jongeren die nog gedeeltelijk leerplichtig zijn. Ook wordt informatie gegeven over vormingsinstituten, leer lingstelsels, avondscholen, adressen waar je moet zijn als je geen werk kunt vinden etc. Ëen gedeeltelijk4 leerplichtige (of „partieel leerplichtige", zoals ook wel gezegd wordt) is iemand die ver plicht is naar een school of opleiding te gaan, maar niet elke dag. Iedereen die tien jaar dagonder wijs heeft gevolgd is nog één jaar ge deeltelijk leerplichtig en moet dan twee dagen per week naar school, Voor de berekening van deze tien jaar wordt de kleuterschool niet mee gerekend, maar alle andere schoolja ren tellen mee. Zestien jaar Iemand die er tien jaar dagonder wijs op heeft zitten is - normaal gesproken - 16 jaar. De gedeeltelijke leerplicht duurt altijd een heel jaar en houdt dus niet op als je 17 wordt. Nog steeds zijn er mensen die den ken dat gedeeltelijke leerplicht een vrijwillige zaak is. Maar het tegen deel is waar. Het niet nakomen van de gedeeltelijke leerplicht is zelfs strafbaar. Dat klinkt nogal dreigend maar er zijn heel wat mogelijkheden om er aan te voldoen, zonder dat er van „verloren tijd" sprake is. Dit zijn de belangrijkste: Een vormingsinstituut; een school voor beroepsbegeleidend onderwijs; een samenwerkingsprojekt voor vor ming en opleiding; een avondoplei ding voor mavo. Alle jongeren beneden de 19 jaar kunnen terecht op een vormingsinsti tuut. Het is op papier niet zo eenvou dig uit te leggen wat zo'n instituut precies is en wat er gedaan wordt. Waar een vormingsinstituut voor zorgt is dat jongeren niet geheel on voorbereid in de maatschappij ko men. Veel ouderen zullen zich nog wel herinneren hoe abrupt de overgang was van de schoolbanken naar fa briek of kantoor. Daar willen de vor mingsinstituten iets aan doen. Jongeren leren in de praktijk om te gaan met anderen, een eigen mening te hebben en te verdedigen, eventu eel iets te doen aan een buitenlandse taal, kreatief bezig zijn, met elkaar praten over problemen waar je juist als jongere mee te maken krijgt enz. enz. Er zijn in Zeeland „interlevensbe- schouwelijke vormingsinstituten" in Middelburg, Vlissingen, Goes, Zic- rikzee, Terneuzen, Hulst en Oostburg en „reformatorische vormingsinsti tuten" in Goes en Anna Jacobapol- der. ENSCHEDE, 21-12. De Enschedese politie heeft zondag bekendgemaakt dat zaterdagavond het 2-jarig Turkse meisje Meltem Güngörimüsa in een douchecel door koolmonoxydevergif- tiging om het leven is gekomen. De 20-jarige moeder, die samen met haar dochtertje onder de douche was ge gaan, werd met ernstige vergifti gingsverschijnselen in een zieken huis opgenopmen. Ze verkeert thans buiten levensgevaar. AMSTERDAM, 21-12. De Amster damse politie heeft zondagavond de 50-jarige W. N. H. uit de hoofdstad aangehouden in zijn woning aan de Jacob van Lennepkade op verden king van het doodslaan van zijn vrouw. H. had zijn huisarts laten komen, omdat zijn vrouw, de 42-jarige M. H. S. H.-Z., volgens hem van de trap was gevallen. De arts, die na aan komst in de woning konstateerde dat de vrouw was overleden, vertrouwde H's lezing van het voorval niet en lichtte de politie in. De vrouw had verwondingen aan hoofd en handen en bloeduitstortingen op het li chaam. OOLTGENSPLAAT, 20-12. De 34- jarige R. Luth, moeder van drie kin deren, is zaterdagmorgen door ver stikking bij een brand in haar wo ning in Ooltgensplaat om het leven gekomen. Haar man is met ernstige brand wonden in een ziekenhuis in Rotter dam opgenomen. De drie kinderen bleven ongedeerd. Dit is zaterdag door een woordvoerder van de Rijkspolitie bekendgemaakt. De woning van het gezin, een voor malig hotel, brandde geheel uit. De schade wordt geschat op een half mil joen gulden. De oorzaak van de brand was volgens de Rijkspolitie nog niet bekend. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II heeft bij het aannemen van de geloofsbrieven van de nieuwe am bassadeur van Irak bij de Heilige Stoel, nogmaals gepleit voor vrede tussen Iran en Irak. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uuf. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgou we Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 22 december Zierikzee „Huis van Nassau". Kerstmiddag A.N.B.O., afd. Zierikzee. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Jeugdsoos „Big S", geopend van 20.00-23.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 20.00 uur. Dinsdag 23 december Zierikzee Wereldwinkel, Poststraat. Geopend van 9.30 - 16.30 uur. „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Jeugdfilm. 14.00 uur. Eveneens Jeugdfilm: 20.00 uur. Scharendijke Bejaardensoos. 14.30 uur. Vertrek soosleden uit Kerkwerve: 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kerstviering Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. Kerk, Badhuisstraat. Kerst viering Geref. Vrouwenvereniging. Aanvang: 19.45 uur. Oosterland „De Oosterhof". Kerstfeestviering bejaardensoos. 14.00 uur. Bruinisse Oude gemeentehuis, snel-schaak- kersttoernooi, 19.30 uur. Woensdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Interkerkelijke Volkskerstzangdienst. 20.00 uur. „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur. Haamstede Hervormde Kerk. Interkerkelijke kerstnachtdienst. Aanvang: 22.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Volkskerstzangdienst. 19.00 uur. Zonnemaire Grote Kerk Brouwershaven. Volks kerstzang. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Oosterland Herv. Kerk. Kerstnachtdienst. 22.30 Donderdag 25 december Zierikzee Ger. Kerk. Kerstzangdienst. 17.00 uur. Oosterland Herv. Kerk. Kerstfeest zondags school. 17.00 uur Vrijdag 26 december Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur en van 17.00 - 20.00 uur. Nieuwerkerk Hervormde kerk. Kerstviering zon dagsschool. Aanvang: 18.00 uur. Zaterdag 27 december Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur en van 15.00 - 20.00 uur. Maandag 29 december Zierikzee Stadhuis. Koncert Argentium En semble. 20.30 uur. Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Sport vereniging A.S.V. kinder-bingo. 20.00 uur. Dinsdag 30 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kerst- sneldamtoernooi damklub Zierikzeê. Aanvang: 19.30 uur. „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur en van 17.00 -20.00 uur. Woensdag 31 december Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 16.00 uur. Donderdag 1 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 17.00 - 20.00 uur. Vrijdag 2 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Zaterdag 3 januari Zierikzee „Heerenkamer" Mondragon, exposi tie, 12.00 - 20.00 uur. Maandag 5 januari Zierikzee De Vierschaar. Nieuwjaarsreceptie. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap. 14.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2