Raadsleden dankbaar voor uitvoerige antwoorden van het kollege van b en w ZWN staakt rondvaarten en horeca-aktiviteiten H.H. Adverteerders! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Bruinisse Wetsontwerp konsumentenkoop in aantocht Kollegegeld omhoog Rode Kruis ziet bodem geldkist Ontslag voor zeven man Z&h P£ Paus naar Verre Oosten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 december 1980 137ste jaargang Nr. 22832 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Prijsklimaat iets vriendelijker voor boer BRUINISSE, 20-12. De begroting voor het dienstjaar 1981 werd in z'n algemeenheid door de diverse frakties van de raad van Bruinisse goedgekeurd. Op een klein aantal punten na; SGP en CDA stemden op vooral subsi die-aanvragen tegen, werd hij in zijn geheel aangeno men, onder het uitspreken van grote waardering van de raadsleden voor het vele werk er aan besteed. Alvorens tot het beantwoorden van de vragen, gesteld tijdens de al gemene beschouwingen van donder dagavond over te gaan, sprak de raadvoor2itter, burgemeester T. C. Hekman, zijn eigen „algemene be schouwing". Advertentie DEN HAAG, 20-12. De minister raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp waarin betere bescherming wordt geboden aan kon- sumenten die ondeugdelijke artike len hebben gekocht. Premier Van Agt zei dat deze rege ling, bekend als „konsumenten koop", van een grote maatschappe lijke betekenis is. Het wetsontwerp maakt deel uit van de omvangrijke reorganisatie van het burgerlijk recht. Er funktio- neren al delen van het nieuw burger lijk wetboek. De bedoeling van het goedgekeurde deel is de positie van de konsument te versterken, zonder dat de middenstand onbillijk wordt benadeeld. De voorzitter sprak zijn grote waardering uit voor de wijze waarop de algemene beschouwingen werden gehouden en de zorg er aan besteed. „Persoonlijk heb ik altijd weer respekt voor de burgers, die als bestuurder hun tijd en moeite willen besteden voor de zaken van onze ge meenschap. Het is geen sinecure om in deze tijd raadslid te zijn" aldus de voorzitter. Welvaartskoek „In allerlei toonaarden hebben ons de deskundigen de laatste jaren ge waarschuwd dat de welvaartskoek dreigde op te raken. Het gaat niet aan te trachten elkaar nu de „zwarte piet" toe te gaan spelen. Van hoog tot laag hebben wij dit onvoldoende er kend en te lang gewacht de ekono- misch zieke patiënt tijdig te opere ren. Het gevolg is, dat de operatie nu aanmerkelijk ingrijpender en pijnlij ker is", volgens de raadvoorzitter. „De welvaart is ook aan onze ge meente niet voorbij gegaan", ver volgde hij. „Als we terugblikken wat er de laatste jaren allemaal tot stand is gekomen, zullen we moeten erken nen, dat wij een voorzieningspeil hebben bereikt, waar menig gemeen te jaloers op kan zijn". „Voor een aantal zaken zullen we ons nu beperkingen op moeten gaan leggen. Pijnlijke beslissingen zijn daarbij niet uitgesloten". Volle geldbuidel De heer Hekman noemde het ge makkelijk om een gemeente te bestu ren met een volle geldbuidel, maar nu er een stapje terug gedaan moet worden moet ieder vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid de moed op brengen om „nee" te zeggen tegen be paalde, uit de bevolking komende wensen. Hierna ging het kollege over tot het beantwoorden van de gestelde vragen, op- en aanmerkingen door de raadsleden. Algemeen belang Allereerst werden de vragen van het Algemeen Belang onder de loep genomen. De eerste vraag betrof het maken van een meerjarenplan. Vol gens de raadsvoorzitter een mode woord waar in de praktijk niets van terecht komt. „Vele gemeenten ko men hierop terug", aldus de voorzit ter. De verkoop van kleine stukjes grond, een voorstel van het AB, werd niet door het kollege overgenomen. „Kom eerst met een plan, dan zullen we ons er nog nader op beraden", was het antwoord van wethouder M. J. v. d. Velde. Betreffende de vraag over reakties op het plaatsen van de glaskontai- ners, merkte het kollege op, dat daar druk gebruik van wordt gemaakt en deze in een behoefte blijken te voor zien. Ongemeen fel haalde het kollege uit naar de heer Verspoor met be trekking tot zijn opmerking over de aanleg van een 3e en 4e tennisbaan. „Wij hebben de tennisvereniging niet voor het blok gezet en wij hebben geen mogelijkheden geblokkeerd. Er ligt nog steeds de toezegging van een gesprek, ondanks een brief van de tennisvereniging met niet mis te ver stane, afkeurende woorden oVer ons beleid", aldus de heer Jumelet. „De Pul" Eén en ander had betrekking op het in werking treden van Alterna tief V, een beslissing, die na zeer zorgvuldige afweging is genomen. Wanneer echter de verlangens van de tennisvereniging zouden worden ingewilligd, zou de te bouwen jeugd soos „De Pul" komen te liggen bin nen een afstand van 50 meter van de begraafplaats en dat is verboden. De bezwaarschriften die ingediend werden tegen de bouw, waren trou- Vervolg pag. 4 KOPENHAGEN. De Deense ver keerspolitie heeft een probaat mid del gevonden om de fietsers tot een veiliger verkeersgedrag te bewegen. DÉN HAAG, 19-12. In het kader van de bezuinigingen in het onder wijs gaat het kollegeggeld volgend jaar van 500 naar 750 gulden. Pre mier Van Agt zei dit dit één van de maatregelen is die het gat van 265 miljoen gulden moeten opvullen, dat in de begroting van minister Pais is geslagen bij de algemene beschou wingen. Behalve het kollegegeld gaan ook de kursusgelden in het voortgezet on derwijs omhoog. De kollegegelden zullen volgend jaar 13,5 miljoen gul den extra in het laatje brengen, de opbrengst van de kursusgelden is nog onbekend. DEN HAAG, 20-12. Het Nederland se Rode Kruis heeft vrijwel geen geld meer voor hulpverlening aan het bui tenland. De toenemende stroom kon- fliktsituaties in de wereld en de twee grote aardbevingen dit jaar in Alge rije en Italië hebben alle financiële middelen nagenoeg opgeslokt. Dit heeft Dick van Kleef, hoofd van het bureau algemene en buitenlandse za ken van het Rode Kruis zaterdagmid dag bevestigd. Het Rode Kruis is nu bijna geheel afhankelijk van kontributies en van giften die binnenkomen op het ram pennummer 777. Volgens Van Kleef zal het Rode Kruis nog wel kunnen helpen bij „spektakulaire" rampen. Moeilijker ligt het bij noodsituaties waaraan weinig publiciteit wordt ge geven. ZIERIKZEE, 20-12. De ZWN (Streekvervoer Zuid- West-Nederland) gaat de exploitatie van toeristenbfct- diensten (rondvaarten) en de exploitatie van het weg restaurant „De Val" en de Stationsrestauratie „De Poorter" te Zierikzee beëindigen. Wat de rondvaarten betreft heeft dat geen konsekwenties voor het personeel, maar in de horeca-sektor zullen (vermoedelijk 7) mede werkers worden ontslagen. In overleg met de Onderne mingsraad en de vakbonden is voor hen een passende af vloeiingsregeling vastgesteld. MORIAANSHOOFD. Het oude stoomgemaal te Moriaanshoofd, is geen druk bezochte plaats, maar kijkend door één der vensters, is er wel een boeiend brok (winters) Schouwen te zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met de toeristenbootdiensten van de ZWN zal met ingang van maar 1981 worden gestopt. Dit is een ge volg van oplopende verliezen, vooral veroorzaakt door de stijging van de brandstofprijzen. Het varend perso neel kan (tot 1986) dienst doen op de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder. Wanneer deze t.z.t. wordt opgeheven in verband met de opening van de Philipsdam, zal het betreffende per soneel, voorzovef nog in dienst, he- plaatst worden in het lijndienstbe- drijf. „Eén van de ZWN-rondvaartboten, het m.s, „Stad Zierikzee" is inmid dels aangekocht door de heer T. den Breejen te Zierikzee, die hiermee het komend seizoen rondvaarten op de Oosterschelde zal uitvoeren en het schip ook zal verhuren aan derden ten dienste van extra vaarten e.d. Horeca Uiterlijk 1 januari 1982 wordt de exploitatie gestaakt van het weg restaurant „De Val" en van de stati onsrestauratie „De Poorter" te Zie rikzee. De aanleiding hiertoe is, dat de arbeidsvoorwaarden van ZWN zijn toegespitst op een lijndienstbe- drijf en dat deze arbeidsvoorwaar den het de ZWN onmogelijk maken horeca-aktiviteiten winstgevend te exploiteren, zo verklaart direkteur J. Deist in een persbericht. Ook is het niet mogelijk, zoals bij het lijn- dienstbedrijf, tekorten door het rijk afgedekt te krijgen. De exploitatie van „De Val" zal zich, naar het zich laat aanzien, door derden worden voortgezet. Het sluiten van de stationsrestau- ratei te Zierikzee geeft de ZWN de ge legenheid ruimte te scheppen voor arbeidsplaatsen die door de groei in. het lijndienstbedrijf zijn ontstaan. Voor de reizigers blijft een goede wachtakkommodatie gehandhaafd. Werknemers Dat de werkgelegenheid bij ZWN Wij maken u erop attent dat de sluitingstijd voor het aanbieden van advertenties voor de krant van maandag, 29 december a.s., is vastgesteld op woensdag, 24 december a.s. 11.30 uur. Voor de krant van vrijdag, 2 januari 1981 is dit tijdstip bepaald op woensdag 31 december a.s. 11.30 uur. ADV. AFD. ZIERIKZEE. Nadat mevrouw J. M. J. de Meester-de Post vrijdagavond in de foyer van restaurant Mondra- gon de Zierikzeese Kerst-Salon" voor geopend had verklaard, over handigde exposante Hedi Bogaers haar een geschenk als dank voor de fijne samenwerking. Zie ook elders in dit nummer. - (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Men kan niet praten met ie mand die beweert de waarheid niet te zoeken, maar die al te bezitten. Romain Rolland 8/i.r de laatste jaren is toegenomen, blijkt uit de mededeling dat er in 1981 580 werknemers in dienst zijn, welk aan tal twee jaar geleden nog 450 be droeg. KARLRUHE. In een bosje bij haar woonplaats is zaterdag het lijk ge vonden van de zes weken geleden uit een wijngaard bij Karslruhe ontvoer de 11-jarige Cornelia Becker. VATICAANSTAD, 20-12. Paus Jo hannes Paulus II heeft zondag be kendgemaakt dat hij in februari aan staande bezoeken hoopt te brengen aan de Filippijnen, Guam en Japan en dat hij zal bidden met overleven den van de atoombombardementen op Hirosjima en Nagasaki, waarmee de Verenigde Staten een niet tot overgave bereid Japan op de knieën dwongen. De paus, die sprak tot gelovigen op het Sint-Pietersplein zei dat hij Éad dat atoombommen nooit meer zou den worden gebruikt en hij pleitte daarnaast tot vrede in El Salvador. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met enige regen of motregen en kans op mist; minimum temperatuur omstreeks 4 graden; middagtemperatuur rond 8 graden; matige, aan de kust krachtige zuid westen wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 dec. Zon op 8.46, onder 16.28 Maan op 18.43, onder 9.58 Laatste Kwartier: 29 december (07.32) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 dec. 3.29 16.38 9.49 22.01 Springtij: 24 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van zondag op maandag trok een hogedrukgebied over ons land. Er was weinig bewol king en op diverse plaatsen daalde de temperatuur tot dicht bij of tot even onder het vriespunt. In de zuidelijke provincies ontstond op enkele plaat sen mist. Boven de Britse eilanden lag maandagmorgen een regenge- bied. Dit trekt naar het oosten en zal ons land in de loop van maandag voorbijtrekken. In de daarop volgen de nacht breekt de bewolking, maar dinsdag neemt de bewolking weer toe op de nadering van een nieuwe storing. De storingen worden met een sterke westelijke stroming naar ons land gevoerd. In deze situatie komt de eerste dagen nog niet veel verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1