PvdA dankbaar voor sluitende begroting Dubbele beglazing of isolerenbij Thermecon informeren 4 Kapiteinswisseling op M.S. „Prins Willem Alexander" Ds. W. L. Tukker sprak voor Reformatorisch Contact STREEKNIEUWS Soldaat dood bij oefening Vrouw dood gestoken Kerstsalon te Zierikzee Mfu^nnun n lW«ll - iiimiTt I ■lllllllilslt ZIERIKZEE, 17-12. Per 1 januari 1981 is de heer W. K. Schouten te Hil versum benoemd tot kapitein van het ms. Prins Willem Alexander. Per genoemde datum is eervol ontslag verleend aan de huidige kapitein de heer H. Koudenburg te Wolfaarts- dijk wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer Schouten is voor het Zie- rikzeese Rode Kruis geen onbekende. De laatste twee jaar was hij stuur man van de Prins Willem Alexander. De heer Koudenburg is op dit schip kapitein geweest vanaf 1973, het mo ment waarop het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis de oude J. Hen ry Dunant verkocht aan de Nationale Ziekenhuisraad. Speciaal voor het Bijeenkomst Sirjansland SIRJANSLAND, 18-12. Omdat de sekretaris van de Gereformeerde Bond, ir. J. van der Graaf verhinderd was sprak op de vergadering van het Reformatorisch Contact woensdaga vond te Sirjansland ds. W. L. Tukker, een bekende persoonlijkheid in de Ned. Herv. Kerk, thans nog werk zaam als hulpprediker te Arnemui- den. De vergadering stond onder leiding van de heer W. van. den Berge die een openingswoord sprak, nadat tevoren gelezen was Romeinen 4. Ds. Tukker, die zijn referaat al eens eerder had gehouden op een an dere vergadering 15 jaar geleden be gon met de vraag te stellen, in welke tijd men het beste als Christen zou kunnen hebben geleefd, in 1965 (onze tijd), in_1865 (tijd. .van-kerkafschei- dingen),jin«15f>5 (tijd van-jleKgf ortnar, tie); in 'het jaar 65,-ontstaahTVanf dé oud Chr. Kerk? Iedere tijd kende volgens spreker zijn vreugden, maar ook zijn strijd. Het gaat over hoogten maar ook door diepten. Waar door de gave Gods en de Heilige Geest, het geloof werk zaam wordt tot stichting of reforma tie van de kerk, daar komt ook de te genwerking en wordt met hand en tand het werk van de Heilige Geest tegen gestaan. Zo duurde het ontstaan van de kerk (van de Handelingen der Apostelen af), niet minder dan vier eeuwen, eer het Christendom zich had gevestigd en het is beslist niet waar, dat in de'dagen van de Hervor ming, de mensen op die Hervorming zaten te wachten. Dit is wel eens be weerd, maar spreker wees op ge schriften en bronnen, waaruit het te gendeel blijkt. 1865, of zo men wil 188Ö was een tijd van teruggang, een tijd van het modernisme in zijn meest ruwe vorm, waardoor ander zijds, de kerkafscheidingen in de hand werden gewerkt. „Geloven nu" Voor geloven nu, citeerde hij een uitspraak van ds. Niemöller, dat-in het jaar 2000 de Staatskerk (in Duits land) van weinig betekenis meer zou zijn en een uitspraak van Lenin, dat na het vestigen van het kommunisme in de oostelijke landen en andere voorheen koloniale gebieden het Westen als een rijpe appel zou kun nen worden geplukt, omdat men zou Advertentie Dankzij 22 jaar ervaring in energiebesparing kunnen onze adviseurs U alles vertellen over de isolatiekosten, subsidies en besparingen. Thermecon biedt U een beproefd totaal isolatieprogramma. Dubbele beglazing met KOMO- keur. Geplaatst volgens het unieke Thermens® ontluchte beglazingssysteem. Spouwmuurisolatie met minerale wol of kunststofschuim. Dak- en vloerisolatie. Informeer nu: het is zeker de moeite waard bij een gasprijs van ca. f 0,50 per m3 in 1981! r2c~ Ik wil graag informatie over Thermecon totaal-isolatie. Ik heb bijzondere belangstelling voor: l i dubbele beglazing spouwmuurisolatie I I dakisolatie vloerisolatie. Naam Adres Postcode Plaats. Telefoon Thermecon Isolatietechniek B.V. Antwoordnummer 10* 4300 VB Zierikzee tel.: 01110-4151 Geen postzegel nodig. varen met voornamelijk patiënten uit verpleegtehuizen is de Nationale Stichting Varende Rekreatie voor Zieken en Verpleegden in het leven geroepen. Het schip ging toen varen onder de naam ms. Prins Willem Alexander. Afscheid Reeds op 20 november j.l. werd door o.a. bestuur, bemanning en fa milieleden afscheid genomen van de heer en mevrouw Koudenburg aan boord van het ms. Prins Willem Alexander in de Lelyhaven van Har derwijk. Bij deze afscheidsbijeen komst waren ook de heer J. K. Koppe en echtgenote aanwezig namens het Rode Kruis van Zierikzee. worden gesteund, door luchthartige predikanten, weinig moeite zou heb ben, dit Westen te indoctrineren met zijn leer, waardoor machtsovername een zaak van weinig betekenis zal zijn. Spreker ging daarop na, wat een Bijbels geloof, zoals dat door de va deren is verwoord, zoals dat door de profeten in Israël is gevestigd, door mensen als Mozes en Samuël werd vertolkt, in onze tijd nog kon uitwer ken. De Baptisten in Rusland, beta len de rekening voor wat de kerk daar heeft verzaakt. Naast een reformatie in de 16e en 17e eeuw was er een nadere reforma tie nodig om het geloof te vestigen, naast wónderen van geloofsmoed, vindt men klachten over een enorme geesteloosheid, toen en nu. Maar wat God werkt, kan niemand keren. Veel waarde hechtte spreker/aan de sacra- omentén Doop en Avondmaal,'prij zend wat in de daarbij horende oude formulieren, aan geloofsinhoud is uitgedrukt. OUWERKERK Kerstviering Bejaardensoos De kerstviering van de vrouwen vereniging werd in de sfeervolle, met kaarsen verlichte konsistoriekamer gehouden. Mevrouw Den Bleyker opende de avond waarna gezongen werd gezang 117: 1,3 en 7.Na gebed las zij vervol gens Jesaja 9 waarop aansluitend al le verzen van gezang 124 werden ge zongen. De schriftlezing was uit Mat- theus 4. Na het zingen van „De her dertjes" lazen de dames Den Bley ker, Van de Sande en Rouw kerstver tellingen voor. Na de pauze werden gedichten voorgedragen. Aan het eind van de avond dankte mevrouw Den Bleyker allen voor hun komst en zong men het „Ere zij God". Kerstviering vrouwenvereniging De kerstviering van de vrouwenve reniging werd in de sfeervolle, met kaarsen verlichte konsistoriekamer gehouden. Mevrouw Den Bleyker opende de avond waarna gezongen werd gezang 117 1, 3 en 7. Na gebed las zij vervol gens Jesaja 9 waarop aansluitend al le verzen van gezang 124 werden ge zongen. De schriftlezing was uit Mat- theus 4. Na het zingen van „De her dertjes" lazen de dames Den Bley ker, Van de Sande en rouw kerstver tellingen voor. Na de pauze werden gedichten voorgedragen. Aan het eind van de avond dankte mevrouw Den Bleyker allen voor hun komst en zong men het „Ere zij God". NIEUWERKERK Kollekte De onlangs te Nieuwerkerk huis- aan-huis gehouden kollekte, bestemd voor het straks te houden zondags school-kerstfeest heeft opgebracht, het mooie bedrag van 1570,55. Aan alle gevers en kollektantjes veel dank. OOSTERLAND Diefstal na tegel door ruit Het gezin van kapper W. Stouten aan de Sint Joostdijk kreeg de schrik van zijn leven toen in de nacht van woensdag 17 op donderdag 18 decem ber jl., even over 12.00 uur onverla ten een trottoirtegel door de grote zij ruit van de kapsalon wierpen en te gelijk een greep deden in de voorraad horloges, die daar uitgestald lagen. Naar schatting worden omstreeks 30 uurwerken vermist. Waarschijn lijk heeft de bak waarin de horloges lagen niet direkt door het gemaakte gat in de ruit gekund. Vermoedelijk heeft men dit wat groter willen ma ken. Er kleefde wat bloed aan de scherven, zodat de dader(s) zich moe ten hebben verwond. De .politie én de recherge stelden een onderzoek in. Van de daders evenwel nog geen spoor. De grote dubbele ruit is inmiddels door een nieuwe vervangen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Vereniging vari Ne derlandse Ziekenfondsen is boos op minister Pais (onderwijs en weten schappen) omdat hij heeft besloten zestig miljoen gulden uit de zogeheten „Smallenbroekpot" te gebruiken voor de financiering van investeringen in de academische ziekenhuizen. DEN. HAAG. De vijf projekten voor verbetering-van onderwijskansen van kinderen üifc Sociaal-ekonomische ach terstandssituaties worden in 1981 ver dubbeld. 'In deze projekten werken scholen samen met welzijnsinstellingen. GRONINGEN. De 2 6-j arige G.D. uit Groningen,', dié maandag tijdens 'een statenzittih|jn'Gfpningên een verfbom _,in dichting'Y£n.4? pa^'ge-i.pstaUee'rde (konxipissaris ,ygn, 4e,kon>pgip.H,J, L. "Vo'nhoff wierp, zal woensdag?4. de cember vóór de.,politierechter fhóetén verschijnen j j.f-.. unalo c, DEN .HAAGSE en woordvoerder van het ministerie iVan buitenlandse zaken in Den Haag zerin een reactie op het instellen' van de. visumplicht voor Ne derlanders in Suriname „dat iedër land autonoom is in zijn toelatingsbeleid". -Hij voegde hier aan toe „dat men er in Dèn Haag 'al rekening mee had gehou den dat dit zou gebeuren". DEN HAAG. De Sociale Verzeke ringsraad (SVR) wil met de Stichting Opleiding Sociale Verzekering gaan praten, over maatregelen naar aanlei ding van de fraude die enkele docenten en examinatoren van de stichting on langs, hebben gepleegd. DEN HAAG. De Nederlandse minis- te M. Gardeniers-Berendsen en de Bel gische bewindslieden W. Calewaart en R. de Backer-van Ocken, hebben in Den Haag tijdens besprekingen gekon- stateërd'dat het taalunieverdrag begin 1982 in werking zal kunnen treden. DEN HAAG. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de aankoop van 22 F16-vliegtuigen die defensie extra no dig heeft voor de opvang van verliezen in vredestijd. HERKENBOSCH. De rijkspolitie in de districten Roermond en Breda heeft in samenwerking met de Westduitse politoe een serie diefstallen van vracht wagencombinaties opgelost. Drie per sonen zijn aangehouden, de 33-jarige van G. uit Venlo, de 22-jarige mejuf frouw M.S. uit Vierlingsbeek en de 44- jarige Will W. B. M. Ernar uit het West- Duitse Troisdorf-Siegler. DEN HAAG. Meer dan ooit in de voorbije dertig jaar is nu een alomvat tende heroverweging, van overheidsta ken nodig. Deze mening sprak minister president Van Agt uit tijdens de pre sentatie van het boek „In gesprek met het kabinet-Van Agt" door dr. Georges Punchinger. AMSTERDAM. De Stichting Srefi- densie, die zich bezig houdt met hulp verlening van Surinaamse drugsver slaafden, zal zich ten allen tijde blijven verzetten tegen het opheffen van de drugscafé's in vier verschillende Am sterdamse wijken en tegen gedwongen ontwenning van verslaafden. DEN HAAG. Met de PvdA zal nog een flink robbertje geknokt moeten worden over de voorwaarden voor plaatsing van de kernwapens. Dit voor spelde de fraktieleider van D'66 in de Tweede Kamer, Jan Terlouw op een perskonferentie ter gelegenheid van de publikatie van het koncept-verkie- zingsprogramma. AMSTERDAM. Burgemeester Po lak van Amsterdam wil een onderzoek naar het optreden van de politie op 2 december na de ontruiming van de Grote Wetering. Polak zei dit tijdens de algemene beschouwingen in de raad. De fraktie van de Partij van de Arbeid had op zo'n onderzoek aangedrongen. Advertentie Havenplein 6 Zierikzee Het adres voor. Goede reparaties aan uw uurwerken, gouden-of zilveren sieraden! Met een half jaar garantie op reparatiefouten! Eigen ateliers met eigen graveerinrichting sinds 1825 DEN\HAAG, 18-12. De negentienja rige dienstplichtig soldaat R. A. van Well uit Cuyk is donderdagochtend tijdens een oefening in de buurt van Assen overleden. Dit deelt de leger- voorlichtingsdienst donderdag me de. Het gebeurde nadat Van Well tus sen Rolde en Assen wegens ver moeidheid was uitgevallen. Hij kreeg de opdracht om in zijn slaap zak te wachten tot hij zou worden op gehaald. Later werd hij levenloos aangetroffen. Sektie zal moeten uitwijzen wat de doodsoorzaak is. De Koninklijke Ma rechaussee stelt een onderzoek ip naar de toedracht en of er sprake is van eventuele nalatigheid. GRONINGEN, 18-12. De 38-jarige mevrouw Lobo uit Groningen is don derdagavond in een eethuisje zoda nig met een soort naald gestoken, dat zij kort erna in het Academisch zie kenhuis overleed. - Zij bleek tenminste twintig stee kwonden te hebben. De dader, de 30- jarige R. G. K., evenals het slachtof fer in Groningen wonend, werd enke le uren na de steekpartij door de poli tie aangehouden. De man heeft in middels bekend. De steekpartij had plaats na. een korte twist, het tussen het tweetal en speelde zich af voor de ogen van enkele andere bezoekers. Wat de aanleiding tot de steèkpai^ij is geweest is nóg niet békénd. De steekwonden werden toegebracht met een driekantig, ongeveer 35 cm lang stuk stalen gereedschap met een doorsnede van 2 tot 3 centimeter. Alkohol of defensie BRUNSSUM, 18-12. De prijs die in het westen moet worden betaald voor de vrede is hoog. De bevolking van de westerse landen zal moeten kiezen tus sen'hoge uitgaven voor alkohol of defen sie. Deze mening gaf Afcent-opperbevel- hebber generaal dr. F. M. von Sener und Etterlin donderdag op de jaarlijkse Af- cent-perskonferentie op het NAVÓ- hoofdkwartier in Brunssum. De Af cent-topman kwam tot deze uit spraak gezien de voorstellen in de diverse NATO-landen om hun defensiebegroting jaarlijks met minder dan drie procent reëel te laten stijgen zoals aanvankelijk was overeengekomen. Alg. besch. Bruinisse BRUINISSE, 19-12. Wegens het (te) late tijdstip kan hier slechts worden volstaan van het sumier weergeven van het standpunt van de P.v.d.A.-fraktie van Bruinisse. De heer A. Bal, woordvoerder van de partij zei dankbaar te zijn voor de sluitende begroting. Het valt alle maal nog wel mee volgens hem en men moet niet bij de pakken neer zit ten. „Laten we proberen gezamenlijk er de moed in te houden en goed over wegen wat de grootste noodzaak vergt". Merkwaardig Hij vond het merkwaardig, dat voor het beroep conciërge (voor de bi bliotheek) een onderwijzer moet sol liciteren. De aanschaf van stemma- chines ter waarde van 41.000,- vond hij te veel van het goede. Ten aanzien van de brandweer merkte hij op, op te passen voor het gemeenschappe lijk regelen. „Nu gaat alles goed, maar wanneer er straks van boven aan geregeld gaat worden, hoeft het voor deze mensen niet meer", vol gens de heer Bal. Het verloop van de aanleg van par keergelegenheid Hagelaan-Margriet- straat noemde hij een „lijdensweg". De landbouw en visserij heeft de volle aandacht van de P.v.d.A. Aan dacht vooral voor het verlenen van voorrang ten opzichte van de verde ling van mosselpercelen in de Ooster- schelde voor de mosselvissers van Bruinisse. Sterkte „Mocht er iets niet duidelijk zijn, wil ik dit gaarne mondeling toelich ten", aldus de heer Bal. „Wij nemen de begroting zoals die is aangeboden en wensen u allen sterkte toe die hiervoor nodig is". NEW YORK. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het mandaat van de Unifil-Vredestroepen in Liba non met zes maanden verlengd tot 19 juni 1981. Flitsen uit het buitenland PARIJS. Boris Ponomarev, sekre taris van het centrale komité van de Russische kommunistische partij en plaatsvervangend lid van het Polit buro, heeft bij zijn besprekingen met leden van de Franse nationale verga dering, scherpe kritiek geuit op de buitenlandse politiek van Frankrijk. LONDEN. Een Britse bordeel houdster mag zich van het „High Court" in Londen niet presenteren als een besloten vennootschap, met ,het oogmerk minder belasting te be talen. LONDEN. De kinderarbeid in En geland neemt toe. Een groot del er van is illegaal. Thans werkt zeker al driekwart van een miljoen school kinderen op de een of andere wijze in een betaalde baan. HANNOVER. Vertegenwoordigers van Europese koningshuizen en dui zenden Westduitsers hebben in Han-, nover de begrafenis bijgewoond van de enige dochter van de laatste Duit se keizer. LONDEN. Mevrouw Margaret Thatcher heeft een beroep op de 40 hongerstakers in de Noordierse ge vangenissen gedan om „voor het le ven te kiezen in plaats van voor de dood". PARIJS. De Algerijnse Centrale Bank zal een belangrijke rol spelen in de afwikkeling van het financiële deel van de eisen die Iran aan de V.S. stelt voor de vrijlating van de gijze laars. MADRID. De Verenigde Staten hebben zich op de veiligheidskonfe- rentie in Madrid somber getoond waar het het doordrukken van plan nen betreft, de militaire spanning in Europa stoom af te blazen. PARIJS. Het beroemde Parijse re vuetheater Folies-Bergere heeft zijn vijftigmiljoenste bezoeker begroet, sinds de opening van het gebouw aan de Rue richer op 2 mei 1869. (Vervolg van pag. 1) De exposanten Even de exposanten op een rijtje: Hedi Bogaers werd geboren te Laren, maar woont al enkele jaren in Zierik zee. Ze volgt, naast haar werk, de avondoplejding Akademie voor beel dende kunsten te Rotterdam. Onder andere onder leiding van de heer A. Braat en de heer G. Breetvelt, heeft zij zich bekwaamd in schilderen en boetseren. In de „Heerenkamer" zijn echter alleen gips-klei en brons stukken van haar te zien (en te koop). Haar kracht ligt vooral in het vormgeven van menselijke gevoe lens. Een mijmerend vrouwtje of het vrolijk ietwat verlegen meisje zijn daar goede voorbeelden van. Ook het beeld tweestrijd geeft dat goed weer: twee vrouwen lopen in te gengestelde richting, „maar voor mij blijft het één vrouw", vult Hedi aan. Ze maakt ook grappige werkstukken zoals eën box-handschoen van klei of het werkstuk „slap-Jiggen- overhangën". Kortom: mooi om naar te kijken. Foto's Johan D. C. Berrevoets is dé foto graaf van de Zierikzeesche Nieuws bode maar naast fotojournalist presteert hij ook heel wat op het ge bied van portret- en vooral sfeerfoto's. „Herkenning" speelt in zijn foto's een belangrijke rol. „Ik wil absoluut niet de trend volgen: hoe gekker hoe beter. Daar wordt de fotowereld mo menteel mee overspoeld. Als het maar abstrakt is, dan is het goed, dat vind ik niet reëel, daar kan ik niet aan mee doen. Ik denk dat het heel belangrijk is dat het publiek de foto's herkent. De tentoongestelde foto's zijn dan ook bijna allemaal op Schouwen- Duiveland gemaakt. De kijker kan het beeld thuis brengen". Humor in de fotografie is niet zijn favoriete onderwerp. „Humor is te gelijkertijd vaak kwetsend. De foto graaf vaart er wel bij, maar het gaat altijd ten koste van de gefotografeer de persoon". „Foto's moeten", vol gens Johan, „gewoon mooi zijn', en dat zijn ze. Bloemsierkunst Jan Jonker: doet naast „bloemen verkopen" regelmatig aan wedstrij den en demonstraties mee in Neder land en België. Vorig jaar werd hij distriktkampioen bloemsierkunst en finalist van de landelijke wedstrijd te Den Bosch. Tussen bloemschikken en bloemsierkunst, met de nadruk op kunst, ligt een hemelsbreed verschil, dat blijkt wel na een bezoekje aan de Kerst-Salon. Zijn werkstukken of beter gezegd komposities, zijn opge bouwd uit droge materialen. „Een lijnenspel kan ook gevormd worden met droogbloemen. Zoals een schilder zijn schilderij opbouwt, zo ben ik in feite ok met mijn bloemstukken bezig", vertelt Jan Jonker. Hij is van mening dat de bloemsier kunst nog steeds onder gewaardeerd wordt, „net zoals de fotografie" vult Johan hem aan. Deze expositie is dus een goede gelegenheid het tegendeel te bewijzen. Jan Jonker heeft zijn werkstukken met opzet geen naam gegeven. „Laat het publiek maar kij ken en fantaseren, dat is het belan grijkste. „Lieve plaatjes" Liesbeth de Jonge werd geboren te Zierikzee maar woont in Hillegers- berg. Zij heeft al heel wat ten-; toonstellingen achter de rug. Tijdens1, en na haar opleidingen aan de Konin-1 klijke Akademie te Antwerpen en een Kunst Akademie te Praag, heeft I zij zich gespecialiseerd in tekenen, schilderen en grafiek. In de Kerst- Salon zijn alleen etsen van haar te zien. Veel „lieve" plaatjes zoals een soe zende poes in een raamkozijn, maar ook herkenbare etsen zoals een af beelding van de bekende bomenrij bij Dreischor, zijn te bezichtigen. De Kerst-Salon staat open voor het publiek tot en met 3 januari van 12.00 tot 20.00 uur op de dagen dat Mondra- gon geopend is. (Zie ook agenda.) ZIERIKZEE. Een overzichtsfoto van de Kerst-Saloneen expositie met wer ken van Johan Berrevoets, Hedi Bogaers, Liesbeth de Jonge en Jan Jonker. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4