Financiën niet toerijkend plannen te verwezenlijken CDA-standpunt begroting: Weinig hoopvol en verwijtend MEERJARENBELEID DRINGEND GEWENST BAR „ZIERICK" Gemeenteraad Bruinisse COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT FEESTELIJK KERSTNIEUWS tuincentrum VAN HOUDT noordgouwe STREEKNIEUWS SGP-fraktie Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 december 198» Nr. 22831 3 BRUINISSE, 19-12. Alvorens tot de algemene beschou wingen op de gemeentebegroting van 1981 van de ge meente Bruinisse te komen, gaf de heer H. Schot (C.D.A.) een kleine schets van de doelstellingen van het C.D.A. Als woordvoerder van de fraktie zei hij: „We moeten telkens opnieuw geaktiveerd terugkomen, pre sent melden, in beweging zijn en blijven. Overtuigend zijn, dat dat tot onze verantwoordelijkheid behoort en voldoende inbreng hebben op de demokratische ontwik kelingen op de samenleving. Hiermee hebben we in feite onze algemene beschouwingen over het begrotingsjaar 1981 gehouden", aldus de heer Schot. „Wat nu volgt is meer bijzaak, zeer ondergeschikt aan de doelstellingen van het C.D.A." De begrotingsbrief is een momentopname van het ge voerde en te voeren beleid; een som bere, weinig hoopvolle en zelfs ver wijtende brief", aldus spreker. „Het komt voor het C.D.A. niet on verwachts, dat de rek er uit is, als men zo lang staat te trekken. De ver houding inkomsten en uitgaven heb ben daar alles mee te maken. De wel- vaartsromantiek ging erin als koek", aldus de C.D.A.-fraktie. Gemakzucht Volgens het C.D.A. is er in Bruinis se geen sprake meer van decentrali satie van intergemeentelijke samen werkingsverbanden. Gemakzucht wordt als een van de oorzaken ge noemd. Vervolgens somde de heer Schot alle intergemeentelijke rege lingen op, die hij de „derde bestuurslaag" noemde. „Wat blijft er nog over voor de gemeenteraad?" was zijn vraag. De voorstellen van het kollege ademen de geest uit van „moeders wil is wet", volgens de fraktie. Het C.D.A. adviseert geen uitbrei ding van personeel in de administra tieve sfeer, maar wel voor gemeente werken. „Hierdoor worden kapitale uitga ven voorkomen, door gericht klein herstel en aanpassingswerkjes. Bege leiding van een voorman blijkt ge wenst, nu er steeds meer werk bij komt. We horen graag de mening van het kollege", aldus de woordvoerder. Meerjarenplanning Het gebrek aan een meerjarenplan ning en beslissingen „ad hoe" kun nen volgens het C.D.A. tot onbevre digende situaties leiden. Over de bestemmingsplannen en de daarmee samenhangende woning bouw wil de heer Schot graag een aparte vergadering. Wat betreft het aansluiten van onrendabele gasaan- sluitingen (een goede zaak) verbond het C.D.A. de vraag wanneer nu eens begonnen wordt met dezelfde aan sluitingen ook in het rioleringsnet op te nemen. „Mogen we weten wanneer het prioriteitenlijstje komt en wat de milieuwetgeving hiervan zegt?" luidde de vraag. De totstandkoming van de fusie van ziekenhuizen noemde het C.D.A. een goede zaak en de heer T. C. Hek man werd dankzegging voor zijn werk hieraan. „Wij keuren het dwingend opleg gen van kosten aan openbare werken voor algemene voorzieningen, welke plaats vinden op en in gemeentelijke eigendommen in het belang van de gemeenschap af: een utopie", vol gens de C.D.A.-fraktie. Hij doelde hier op de kosten die adspirant-ko- pers 5.000,— per kavel) moeten be talen voor percelen aan de Dorps weg. „Het onderwijs in de gemeente staat op een hoog peil, door en van wege het goede personeel", zei de heer Schot. Spoedige reparatie van de lekkage van een van de scholen is dringend gewenst. Sport Het terrein van de sport is een groot en breed veld geworden en dat is een goede zaak, vindt het C.D.A. „De ontmoeting van mensen is een goede besteding van de vrije tijd en zal onze aandacht waard zijn. Gestel de eisen op het gebied van akkommo- datie is een vrij dure en onrendabele zaak geworden. Er schijn zelfs bij de lagere overheden een wedstrijd-ele ment in te zitten, voor aanbieding van meer dan verantwoorde beste ding van algemene middelen. Wij zullen de mogelijkheden posi tief benutten, daarbij „modever schijnselen" kritisch bekijken. Par- tikulier initiatief moet meer zijn, dan even met de wethouder praten aan de bar", volgens het C.D.A.- standpunt. Verbetering van de zaalsport-ak- kommodatie is noodzakelijk gewor den, daar moet aan gewerkt worden. I Spiegel Ten aanzien wat de begroting ver meldt over de bedrijfsontwikkeling, merkte de heer Schot op, dat hier naar een „Zwarte Piet" werd ge zocht. „Een spiegel zou kunnen hel pen!" Een vraag over de visserij: „Welke inbreng meent het kollege te moeten hebben in de zout-zoet-afwe- ging van het Grevelingenmeer, in het kader van de werkgelegenheid en het ekonomisch belang van de bedrij ven?" De suggestie van het kollege, het funktioneren van het orgaan van sa menlevingsopbouw, door koppeling en aktivering meer gestalte te geven, neemt het C.D.A. graag over. De beer Schot dankte het kollege aan het slot van zijn betoog voor al les wat gedaan werd in het boekjaar 1980, ook namens de kiezers. Algemeen Belang - Bruinisse BRUINISSE, 19-12. „Indien de gemeente Bruinisse zijn bestaansrecht als zelfstandige gemeente wil behou den, dient een meerjarenplanning er zonder meer te ko men, om een reëel beleid voor de komende jaren te kun nen uitstippelen". Dit zei de heer M. Verspoor, tijdens de behandeling van de begroting van de gemeente Bruinis se, donderdagavond in het gemeentehuis. Foute frankering ZIERIKZEE, 19-12. Even voor de goede (post)-orde. Op een niêüwjactrskaartje, riiei envelop-' pe moet f 0,50 porto, Op een ansichtkaart- gewone losse wenskaart - moet f 0,45 porto. De praktijk leert dat kaartjes met enveloppes zeer veelvuldig wor den gezegeld met f 0,45 en dat is dus vijf cent te weinig. De P.T.T. hecht aan het ondergefrankeer- de stuk een kaart en vraagt vrien delijk een kwartje te betalen aan het P.T.T.-kantoor. Doen natuur lijk, maar (veel) beter is de juiste frankeerwaarde toe te passen! „In de situatie waarin onze ge meente nu is beland, is het een bitte re noodzaak zo snel mogelijk een meerjarenbegroting en dus een meer- jarenbeleid op te stellen", aldus de heer Verspoor, sprekend voor het Al gemeen Belang. „We beseffen wel, dat dit een tijd rovende en moeilijke taak voor de gemeente zal zijn, maar de redenen die het gemeentebestuur aanvoert om niet met een meerjarenbegroting te komen kunnen we niet onder schrijven". .Postzegelgeld' De budgetaire ruimte van 37.000,— werd door de heer Ver spoor als „postzegelgeld" bestem peld. Het laat geen mogelijkheid open voor extra financieringen. Als een van de mogelijkheden tot bezui niging op de uitgaven, noemde hij de post personeelslasten. „Indien de gemeente zou overgaan tot inventarisering van alle „dode" punten in de gemeentetuin (stukjes groenvoorziening, waar de burgerij geen profijt van heeft) en die vervol gens zouden afstoten door verkoop aan omwonenden, zou dit volgens ons kunnen leiden tot flinke bespa ringen in „groen onderhoud". Met minder mankracht zal de zaak draai ende gehouden kunnen worden", al dus de mening van het Algemeen Be lang. Rekreatie Een tegenvaller op het gebied van inkomsten was ook voor het A.B. de verminderde opbrengst van de re kreatie, door het stopzetten van de 2e en 3e fase van het Rekreatieplan. Positief noemde de heer Verspoor het, dat zoveel (jonge) ambtenaren studeren. Anderzijds is het wel zo, dat dit een van de redenen is voor het vrij grote verloop in de gemeente. „Dit werkt niet positief op de konti- nuëring van de werkzaamheden" was de mening van het A.B. „Eén voorstel uwerzijds kan wat ons betreft meteen in een hele diepe la worden gedeponeerd, en dat is de aanschaf van een (tweede) stemma- chine. Zo'n apparaat is voor onze ge meente een pure luxe en dient van de begroting te verdwijnen", aldus dé heer Verspoor. Woorden van lof werd het kollege toegezwaaid voor de verbeteringen van de parkeergelegenheid. Grote milieuproblemen kent Brui nisse (nog) niet volgens Verspoor, wel stipte hij de problemen van de geluidsoverlast aan. „Maar zonder medewerking van de burgerij is alles kansloos. Ook zouden wij graag iets te weten komen over de reakties op het plaatsen van de glaskontainers". „Zorgenkind" „Eén zorgenkind van de afgelopen jaren is de gemeente nu eindelijk kwijt en niet op de meest slechte ma nier." Hij doelde hier op het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. „De finan ciële verplichtingen zijn zeer geslon ken, hetgeen wij onder de huidige omstandigheden alleen maar kunnen toejuichen". Het wordt hoogtijd volgens het A.B, dat het bestemmingsplan „Rie- kusweel" er eindelijk eens komt. Het rapport van de V.N.G. ten aan zien van de behoefte aan overdekte sportakkommodaties vertelde het A.B. niet veel nieuws. „Ook deze plannen zullen waarschijnlijk in de ijskast verdwijnen, zodag het V.N.G. over vijf jaar opnieuw een rapport op kan maken". In verband met het aanleggen van een derde tennisbaan, zei de heer Verspoor, dat de gemeente totaal niet bereid is mee te werken aan het verwezenlijken daarvan. „De ge volgde wijze van overleg door het ge meentebestuur is niet korrekt, om niet te zeggen onbehoorlijk geweest". Levensbelang Op ekonomisch gebied zijn de be drijven aan de oude gemeentehaven van levensbelang voor Bruinisse, vindt het A.B. „Het gekibbel om de centen mag niet leiden tot een stop zetting van de werkzaamheden. Het is begrijpelijk dat de bedrijven niet zomaar even 400.000,— op tafel leg gen, zonder ook maar één greintje ze kerheid". Het gemeentebestuur moet volgens het A.B. grote voorrang ver lenen aan dit probleem. Het A.B. is voorts benieuwd naar de hertaxaties in het kader van de onroerendgoed belasting en vreest, dat er vele bezwaarschriften zullen worden ingediend. De donkere wolken aan de begro tingshorizon, pleiten volgens de heer Verspoor aan het slot van zijn be toog, wederom voor het maken van een meerjarenbegroting. „Wij hopen in de toekomst zeker onze steen te kunnen bijdragen". MAGAZIJNVERKOOP elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 bWMMMWMMMWMWWWrt van de Kerstman en het nieuwe jaar. Vele tekeningen en verhaaltjes hebben betrekking op deze feestda gen. Toch was er ook ruimte voor de gebruikelijke illustraties en hebben de leerlingen uit de verschillende klassen allerlei korte stukjes tekst verzorgd. Zo ook een verslag van het bezoek aan „Stuif es in". Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 6 januari wordt in 's Landskamer een algemene bestuurs vergadering gehouden van het water schap Schouwen-Duiveland. Geslaagd Aan de Rijks Universiteit te Lei den slaagde één dezer dagen onze stadgenoot de heer Frank J. Schaap voor het kandidaats-examen Farma cie. Kerstviering C.P.B.-afdeling Door de leden van de C.P.B. werd het kerstfeest gevierd in het Ned. Herv. verenigingsgebouw in Zierik- zee. De leiding was in handen van de presidente mevrouw Van der Panne. Ze heette allen hartelijk welkom. De liturgie met betrekking tot het kerstgebeuren werd gelezen door me vrouw Van der Weide en mevrouw Van der Wekken zorgde voor de de- klamatie. De titel van de liturgie was „Alzo lief....". Ook het koortje o.l.v. mevrouw Den Boer-Dalebout ver leende haar medewerking tot het welslagen van deze avond. Na de pauze werd de avond voortgezet met koorzang, waarna mevrouw Flikweert-Rijksen het verhaal: „Ver geet dat nooit" van mevrouw A. van der Born-Vlaanderen voorlas. De presidente dankte het koor voor haar medewerking en de dirigente ont ving een kerstbrood. Ook mevrouw Capelle, de organiste, ontving voor haar bijdrage tijdens iedere vergade ring een dergelijk exemplaar. De pre sidente dankte allen voor de be langstelling en deelde nog mee dat er op 20 januari de laatste kreatieve vormingsavond zal worden gehou den en op 30 januari zal de familie avond van de C.B.T.B., C.P.J. en de C.P.B. gehouden worden in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven. De presidente besloot met dankgebed. Samen werd nog het „Ere zij God" gezongen. Kerstkoncert(Je)in Rode Kruis ziekenhuis Ruim vóór het feitelijke feest, bracht deze week de Zierikzeese Ora torium Vereniging een kerstkoncert(je) in de hal van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Deze jarenlange traditie hing dit maal aan een zijden draad, door tij delijke malheur, die het koor onder vond. Juist op tijd echter kreeg de di rigent, de heer P. Zoomers een stijl vol kersprogramma gereed, van doorgaans vrij bekende kerstliede ren. De direktrice, zuster Kortleve ,$prak baar vreugde uit over herle ving van het koor, dat al zovele jaren in de kersttijd het ziekenhuis be zocht. Door omstandigheden moest ditmaal het koncertje wat vroeger gehouden, maar dat hoefde aan de sfeer niet af te doen. In de geëigende omgeving zong het koor „de kersttijd in het ziekenhuis" open. Na afloop sprak de voorzitter, de heer M. J. Bij de Vaate dankwoorden aan het adres van de direktrice voor de warme ontvangst, de organiste, mevrouw H. de Regt-de Rijke, de di rigent en de koorleden. Advertentie gaat op 2e kerstdag (vrijdag, 26 december a.s.) weer open en wel om 17.00 uur. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit schenkt uw gast vrouw - de u wel bekende Henny (javJel uit „El Porron") - tussen 17.00 en 19.00 uur u één borrel van het huis. Dus bar „Zierick" voortaan weer geopend van 20.00-02.00 uur (behalve zondag en maandag). VmwwvwwwmwwmwwmmwwwwwwwwmmwmvI De eerstvolgende repetitie is op 6 januari a.s. HAAMSTEDE Interkerkelijke kerstnachtdienst Evenals vorige jaren wordt ook ditmaal weer de traditionele geza menlijke kerstnachtdienst gehouden in de Hervormde Kerk te Haamste de. Datum is: woensdag 24 december a.s. De dienst wordt georganiseerd door de Chr. Geref. Kerk, de Geref. Kerk en de Hervormde Gemeente. Het kerkgebouw zal goed verwarmd zijn en sfeervol met kaarsen verlicht. Om warmteverlies te voorkomen, is de kerk uitsluitend toegankelijk aan de achterzijde (bij de Végé- winkel). Medewerking wordt ver leend door de Kon. Muziekvereni ging „Witte van Haemstede" o.l.v. de heer L. Horseling, het interkerkelijk kerkkoor o.l.v. mevrouw M. Bliek. Organist is Rob Costerus en me vrouw v. d. Panne verzorgt de dekla- matie. De meditatie wordt uitgespro ken door ds. H. Smits. Aan de uit gang wordt gekollekteerd voor het rampslachtoffers in Italië, via het Rode Kruis. Voor tijd: zie agenda. BURGH-HAAMSTEDE Kraakpand verkocht Het pand Sluispand 54, dat onlangs in het nieuws kwam omdat het enke le dagen was gekraakt, is donderdag in het gemeentehuis te Burgh-Haam- stede voor 85.500,— verkocht aan de in Renesse wonende C. J. G. De verkoop gebeurde onder grote be- Advertentie 0TH2-1707-1575 langstelling en ten overstaan van no taris D. van Eek. Hond doodgereden Op de Kloosterweg heeft automo bilist J. P. H. uit Den Helder donder dagavond om 20.15 uur een hond aan gereden. Het beest stak plotseling de weg over, werd door de auto geraakt en overleed ter plaatse. De eigenaar van de Engelse spaniel is nog niet be kend. BROUWERSHAVEN/ ZONNEMAIRE Kerstzang voor iedereen (Ingezonden) In de vroege avond van woensdag 24 december (speciaal voor de kinde ren reeds om 19.00 uur) is weer de jaarlijkse kerstzang voor iedereen in de Grote St. Nicolaaskerk te Brou wershaven. De kerk is feestelijk verlicht met kaarsen, maar verder zal het er fris zijn, dus muts en sjaal om! Hartelijk welkom aan ieder, die er bij wil zijn. Aan het eind wordt ge kollekteerd voor het hulpwerk onder de drug-verslaafden. Degenen, die „ervan af willen" moeten geholpen worden deze kollekte wil dan ook een kleine handreiking daarbij zijn. Werkgroep Geref.-Herv. Brouwershaven/Zonnemaire OOSTERLAND Kerstnachtdienst Op de avond van 24 december e.k. zal er in de Ned. Herv. Kerk alhier weer een kerstnachtdienst gehouden worden waarin voor hoopt te gaan ds. J. Plante. Medewerking zal ver leend worden door onze plaatselijke Chr., Gem^pgde Zangvereniging: „Vooruitgang Zij Ons Streven" on der leiding van de direkteur de heer J. Zuidgeest. Kerstviering zondagsschool De kinderen der Ned. Herv. zon dagsschool alhier hopen op de Eerste Kerstdag, donderdag 25 december a.s. hun jaarlijkse kerstfeest te vie ren in het kerkgebouw der Hervorm de gemeente aan het Torenplein. Ie dereen is hierbij hartelijk welkom. Expositie Van 19 december t/m 24 januari ex poseren in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Matthy Murre (beelden en tekeningen) en Paula Slieker (wandtapijten). Di t/m za. 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur. MIDDELBURG Expositie Op de winterexpositie1 van de Zeeuwse Kunstkring in de Vleeshal te Middelburg, zullen ook werken van Schouwen-Duivelandse kunste naars geëxposeerd worden. Werken van Johan van de Riet,; Kees van de Wetering, Tessa Braat en, Miems van Citters zullen naast wer-. ken van tal van andere exposanten te zien zijn. De opening wordt vrijdag (vandaag) verricht door de heer I. van den Ham, oud-direkteur van de academie voor beeldende kunsten in Tilburg. De expositie is te zien tot en met 3 januari 1981. ZIERIKZEE Schoolkrant Het decembernummer van de open bare lagere school „Binnen de Veste" en de Nutskleuterschool te Zierikzee, Kiekieris" staat nog in het teken van Sinterklaas, maar ook in het teken Advertentie BRUINISSE, 19-12. „Mijnheer de voorzitter, wij wa ren verblijd dat de bede, die we twee perioden gemist hebben, nu weer in de aanbiedingsbrief is opgenomen. Eerlijkheidshalve moet ik bekennen, dat dit het eerste was, wat ik in de aanbiedingsbrief heb gezocht". Aan het woord de heer L. J. van den Bos, woordvoerder van de S.G.P. tijdens de algemene beschouwingen, gister (don der dag)a vond in het gemeentehuis Bruinisse. „Het sombere beeld van de begro ting 1981 geeft een duidelijk voor beeld van het onheil, dat zeker zal komen. Een wederkeren tot God en Zijn inzettingen, zou ons daarvoor kunnen- behoeden", aldus de heer Van den Bos. Voorts konstateerde hij, dat de leu ke dingen voor de mensen, voorlopig van de baan zijn. De ternauwernood sluitende begroting wijst op achter uitgang. „Willen we het verzor- gingspeil van onze gemeente behou den, dienen we een gericht, zuinig be leid uit te stippelen: maar dan wèl in een meerjarenplan". Verlangens Wat betreft de slechte ekonomische toestand zei spreker, dat er te veel hooi op de vork was genomen. „Het is niet vol te houden, om iedereen die ergens om vraagt zijn verlangens maar te vervullen". Konkrete voor stellen tot bezuiniging was de woord voerder niet tegen gekomen. „Is het verplicht om twee stemmachines te hebben?" (kosten 26.000,—). Ten aanzien van de brandweer, pleitte de heer Van den Bos niet al te veel te besnoeien voor dit voor de ge meenschap zo belangrijk apparaat. Een uitbreiding van de brandweerga rage juichte hij toe. „Kan het kollege al enige duide lijkheid verschaffen, omtrent de be palingen van het windsurfen? Is het advies van de rijkspolitie al binnen?", was een vraag van de S.G.P. Ook een vraag was, hoe het kollege denkt over de maximumsnelheid in de bebouwde kom terug te brengen van 50 naar 30 km/uur. Wat betreft de geluidshinder, merkte hij op, dat een krachtige bestrijding op dit ge bied bevorderd moet worden. De fu sie van de ziekenhuizen, stemt de S.G.P. tot vreugde. „De Zuidhoek" „Het lijkt ons gewenst, dat, zolang er nog geen vaste kracht is aan gesteld (extra) bij de gemeentewer klieden, de hulp in te roepen van het werkvoorzieningschap „De Zuid hoek" te Zierikzee," aldus de heer Van den Bos. Ten aanzien van het bestem mingsplan „Riekusweel" zag de S.G.P. graag, dat niet te hard van stapel werd gelopen. De aankoop van gronden in „Riekusweel" werd ten sterkste afgeraden, omdat indien het' braak zal liggen, de gemeente met een behoorlijke rentelast wordt op gescheept. „Onbegrijpelijk, dat ook op het terrein van het onderwijs de snoei- schaar wordt gehanteerd. Wij staan op het standjpunt, dat in deze sektor geen besnoeiing dient plaats te vin den. De zorg die het kollege heeft over de nieuwe akkommodatie van „de Pul", heeft het volgens de S.G.P. aan zichzelf te wijten. „Het had allang in gebruik kunnen zijn, als het gebouw geplaatst was op het trap- en speel veld, zoals wij vorig jaar al hebben voorgesteld". Bevriezen De verenigingen zullen ook moeten beseffen, dat bevriezing van de sub sidies een wenselijke zaak is. „Het aankloppen bij de gemeente zal meer achterwege moeten blijven". Als voorbeeld stelde hij de kerkelijke in stanties, waar nog offers worden ge bracht, om dingen die men begeert, zónder subsidie toch te realiseren. Ook de S.G.P.-fraktie heeft geen voorliefde voor de stichting samenle vingsopbouw, maar wil toch graag weten wat het betekent, dat de daar voor uitgetrokken gelden op een meer voor de bevolking sprekende wijze worden benut. „Is dit dan de voorgaande jaren niet gebeurd?" Het welzijnsbeleid is volgens de S.G.P. een papier en werktijd- verslindende regeling, waar weinig of geen wezenlijke veranderingen voor de gemeenschap zullen plaats vinden. „Dit alles lijkt me een was sen neus te zijn", volgens de S.G.P.- fraktie. De uitbreiding van het boeken bestand van de bibliotheek van 3000 naar 10.000 boeken, noemde de heer Van den Bos geen klein bericht". 'De uitbreiding zag hij graag gezocht in wetenschappelijk theologische boeken. Dankwoord „Het werk onder de leiding van het kollege verricht in het afgelopen jaar, is niet gering geweest en een woord van dank wil ik u hier niet onthouden. Ik hoop, dat ons rent meesterschap nog vruchten mag dra gen ter ere Gods en tot bevordering der ware belangen onzer gemeente", besloot de heer Van den Bos zijn alge mene beschouwing. h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3