i m/ête „VLUGGERTJE" VOOR DE KOLLEGEVOORSTELLEN Bijzondere expositie in Heerenkamer Mondragon goed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jttetnissa Het Afghaanse verzet tuincentrum VAN HOUDT noordgouwe 01112-1707-1575 Raadsvergadering- Bruinisse De pensen u Snel overschakelen op kolen Kerst-Salon Foto's, bloemsierkunst etsen en beeldhouwwerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 december 1980 137ste jaargang Nr. 22831 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Fraktiestandpunten begroting Bruinisse De heer H. Schot (C.D.A.) werd met een meerderheid van stemmen geko zen als lid van het algemeen bestuur van de regionale brandweerkring. De heer P. M. v. d. Aarsen, wethou der van de gemeente Westerschou- Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten UTRECHT, 18-12. Om het Afghaan se verzet volledig de kop in te druk ken zou een inzet van Russische troe pen nodig zijn, groter dan de Ameri kaanse betrokkenheid enige jaren geleden in Vietnam. Alleen door grootscheepse vernietiging van dor pen en akkerlanden zou het verzet kunnen worden uitgeroeid. Dit stel len de Franse artsen Jean-Elie Mal- kin en Patrick Laburthe van de Fran se artsenorganisatie „Medicins du Monde". Malkin en Laburthe, in het dage lijks leven chirurg in Parijs en maagspecialist in Rouen, zijn in au gustus een maand bij het Afghaanse verzet geweest in het kader van de medische hulp wan hun organisatie aan de Afghaanse bevolking. Advertentie 0^} ZIERIKZEE. Eén van de beeldhouw werken van Hedi Bogaers: ,,De Wachters". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WESTERSCHOUWEN. Voor het ver breden van de Hogeweg moet veel (teveel?) groen sneuvelen en dai is natuurlijk jammer. De weg is nodig aan verbetering toe en als zodanig is de ingreep dus welkom, maar West- hoekse bomen zijn zo ..heilig" als wa- ringins in het ..oude-Indië" en als bo men „om" moeten is dat altijd ver drietig. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 18 pagina': Voor velen is het geweten al leen de innerlijke stem, die waarschuwt, dat iemand mis schien naar hen kijkt. Verwachting tot zaterdagavond: Veel Wind Veel bewolking met af en toe regen of sneeuw; minimumtemperatuur om het vriespunt; middagtempera- tuur van 4 graden in Zeeland tot nul graden in Groningen; harde tot stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 dec. Zon op 8.44, onder 16.27 Maan op 15.56, onder 6.44 21 dec. Zon op 8.45, onder 16.27 Maan op 16.43, onder 7.58 22 dec. Zon op 8.45, onder 16.28 Maan op 17.39, onder 9.03 Volle Maan: 21 dec. (19.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 dec. 1.32 13.58 7.37 19.56 21 dec. 2.18 14.51 8.19 20.40 22 dec. 2.58 15.43 9.00.21.21 Springtij: 24 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht kwam op de oceaan weer een stormdepressie tot ontwikkeling. Net als zijn voor gangers van deze week is deze de pressie op weg naar Ierland. Daar aangekomen zal de depressiebaan niet in de richting van de Noordzee gaan, zoals de voorafgaande depres- siebanen, maar in de richting van noord-Frankrijk. Daardoor komt de wind in ons land in de zuidoosthoek en kan het de komende dagen iets kouder worden. Het regengebied van de depressie bereikt ons land waarschijnlijk in de loop van de avond. Morgen blijft het bewolkt met voornamelijk in het westen van het land nog kans op re gen. Het is een uniek feit dat Zierikzee- se „kunstenaars", zo willen zij zich zelf absoluut niet noemen, ook al ma ken ze wel kunstwerken of in ieder geval kunstige werken, gezamenlijk zich presenteren. Natuurlijk zijn er, vooral gedurende de zomer, diverse exposities te bezichtigen in Zierikzee maar soms komen die exposanten van „buiten". „Zierikzeese kreatieven presente ren zich" was dan ook één van de be langrijkste uitgangspunten. De pre sentatie is niet groots .van opzet. „Dat is ook logisch want we doen dit voor de eerste keer", aldus mevrouw Van der Zwan. „We heben daarom ook bewust voor het woordje „Kerst- Salon" gekozen. Dat geeft iets weer van de intimiteit die deze expositie uitstraalt". Vervolg pag. 4 DEN HAAG, 18-12. Als gevolg van de opnieuw gestegen prijzen van ru we olie is een snelle overschakeling van met oliegestookte elektriciteits centrales met kolen gestookte een ekonomische noodzaak geworden. Door onmiddellijke ombouw ofwel nieuwbouw zal tenminste de helft van het produktievermogen in ons land op basis van kolen moeten ge schieden. Vervanging van een olie- centrale door een kolencentrale le vert een voordeel op van ongeveer 3 cent per kilowattuur. Tevens be hoedt overschakeling Nederland in de toekomst voor ontoelaatbare prijsverschillen met het buitenland. Dit heeft de Vereniging van Kracht werktuigen, waarbij 2500 be drijven, industrieën en instellingen zijn aangesloten berekend. Advertentie ,r ista en „LlltlK® BRUINISSE, 18-12. De openbare vergadering van de gemeenteraad van Bruinise, stond gister (donderdag)avond in het teken van de algemene be schouwingen voor het dienstjaar 1981. Daarvóór was er een „gewone" raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman, die met gezwinde spoed werd afgehandeld. Ten van van de Verspoor op het aanschaffen ten behoeve merkte de heer dét misschien wel zuiniger kon. Met name de bijbeho rende wisselstroom-motor schoot hem in het verkeerde keelgat: De heer C. Jumelet legde desge vraagd uit, dat hij reeds overleg over dit punt gevoerd had maar dat het niet anders kon. wen werd door de vergadering, aan gewezen als vertegenwoordiger van alle gemeenten op Schouwen-Duive- land in de stichting Samenlevingsop bouw. Studieboeken Het voorstel gemeentelijk plan openbare bilbiotheekvoorziening le verde bij de heer J. v. d. Bos (S.G.P.) de vraag op, of de aan te schaffen boeken ook door de jeugd gebruikt kunnen worden. Hij doelde hierbij op studieboeken, die moeilijk ver kregen kunnen worden. De heer Verspoor (Algemeen Be lang) gaf daar antwoord op, met te zeggen dat die boeken door de rijdep- de bibliotheek verstrekt worden. Voorts werd het voorstel goedge keurd. Eveneens werden geodgekeurd: de aankoop van pand Korte Ring 18, de personele voorziening bibliotheek, de wijziging bezoldigingsverorde ning en uitkeringsverordening. Ook de vaststelling van het maxi mumkrediet in rekening-courant le verde geen enkel probleem op. Vakatures Wat betreft de voorziening in de vakatures van onderwijzend perso neel werd het kollege gemachtigd tot voorziening over te gaan. De namen van P. J. Tegel en uit 's Heer Arends- kerke en mevrouw Jonkers uit Brui nisse werden in dit verband ge noemd. Een definitief voorstel zal de raad nog bereiken. „Deze schaar kan in een personen wagen vervoerd worden, en dat is be langrijk, als de brandweerwagen niet beschikbaar is", aldus Jumelet. De wisselstroom-motor is ook van belang voor het leveren van stroom voor schijnwerpers, die nu „gloeien de spiekers" zijn volgens Jumelet. Verder waren geen aanmerkingen op dit voorstel: aldus besloten. Krediet kabel Aan de ijsvereniging „Nooit Ge dacht" werd besloten een krediet be schikbaar te stellen van 4.000,— voor het leggen van een elektrische kabel met alles wat daarbij hoort. De heer Schot had gehoord, dat hiervoor de kabel van de „Bruse Boys" ge bruikt zou worden. „Is deze eigen dom van de voetbalvereniging?" wil de hij weten. De heer Verspoor deelde hem mee, dat dat het geval is. „De kabel wordt niet om niét overgedaan, maar deze zaak wordt sportief opgelost", vol gens Verspoor. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik om te melden dat de nieuwe lichtinstallatie ingebruik werd genomen. „Hij doet het geweldig en nog bedankt". De financiële gevolgen die de di verse raadsbesluiten hadden maak ten een wijziging (22e) van de ge meentebegroting 1980 nodig, die met algemene stemmen werd goedge keurd. Hiermee was de gewone raadsver gadering ten einde (met een half uurtje) en ging men eens „recht zit ten" voor het houden van de algeme ne beschouwingen (zie elders in dit nummer). Advertentie U overweegt 'n RIJN- of MOEZEL VAKANTIE? Komt zaterdag 20 december a.s. Uw hut uitkiezen a.b. van het luxe-rijn cruiseschip „Moezelstar III" tijdens de VAKANTIEBEURS van 10.00-20.00 uur, Zierikzee, haven 't Luitje. Advertentie de blokfluit, de klarinet in de kolfer. daarnaast de bobo. de viool en de strijkstok, de akoestische gitaar de weemoedige cello, de vleugel, soms een harp. heel af en toe een citer, een cymbaal daar zit allemaal muziek in. voor de jongens van flakkee expresse is verhuizen echj een fluitje van een cent. flakkee expresse 01870 2188 middelharnis ZIERIKZEE, 19-12. De „Heerenkamer" van restaurant „Mondragon" straalt vanaf vandaag (vrijdag) een sereen sfeertje uit, zeer apart ook, Hoe kan het ook anders wanneer een unieke kombinatie van vier „kunst vormen" - beeldhouwwerk, fotografie, etsen en bloemsierkunst - in één ruim te worden geëxposeerd. „Zierikzeeënaars tonen Schouwen-Duiveland hun werk" zou een juiste benaming van deze expositie kunnen zijn, maar officieel heet deze tentoonstelling „Kerst-Salon". De exposanten zijn: Johan D. C. Berrevoets, die (natuurlijk) de foto's maakte, Hedi Bogaers (beeldhouw werk), Liesbeth de Jonge (etsen) en Jan Jonker (bloemsierkunst). De Kerst-Salon is (spontaan) tot stand gekomen op initiatief van Jo han Berrevoets in samenwerking met de heer en mevrouw Van der Zwan, de gastheer en gastvrouw van restaurant „Mondragon". „De expo sitie is vooral bedoeld als geste te genover het publiek", vertelt Johan. „Mensen moeten tijdens de kerstda gen ergens naar toe kunnen gaan, even er uit, iets bezichtigen, bekij ken. Die gelegenheid bieden wij hen nu". Gezamenlijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1