SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN HOGERE PRIJS LANDBOUWEXPORT BETER DAN MEER RESTITUTIE Spaarzin van publiek zal straks weer toenemen Geen examens op 5 mei Xfoor^slanke feestdagen? „Rijbewijs vrachtouto's is aanfluiting" De gijzelaars Politieke chaos in China Beleid volksgezondheid gebrekkig ELEKTRO UEYENSE Regenrijk weekend Meer zendtijd radio en tv Jeugdjournaal op 5 januari Tweede Kamer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 19 december 1980 Nr. 22831 ii AMSTERDAM, 18-12. Bij verdere verhoging van de E.E.G.-landbouw- prijzen zouden niet de restituties bij export naar buiten de gemeenschap moe ten worden verhoogd, maar zou geprobeerd moeten worden op de wereld markt hogere prijzen te maken voor het geëxporteerde. Zondag 21 december, 21.00 uur, Nederland I: „Lessen in liefde". Een scène uit deze derde aflevering: De strijd om de liefde. DEN HAAG, 17-12. Het rijexamen voor vrachtwagenchauffeurs stelt niets voor. Met het testen van de vak bekwaamheid in het bedienen van zwaar wegvervoermaterieel heeft het niets te maken. Iedereen die niet al te onbenullig in een bestelwagen rijdt, krijgt de rij- vaardigheidsverklaring voor het ver krijgen van het grote rijbewijs. Dit zei voorzitter L. H. Sturing van de nieuwe stichting ter bevordering van de vakbekwaamheid van be roepschauffeurs, vrijdag in Den Haag bij de installatie van de bestuursraad van deze stichting. Volgens hem bewijst het rijexamen de verkeersveiligheid geen grote dienst. De overheid moet nu einde lijk eens ernst maken met het ver zwaren van de wettelijke eisen voor het rijexamen op vrachtwagens, al dus Sturing. De nieuwe stichting is een voor tzetting van de in 1949 opgerichte kontaktkommissie chauffeurs vak bekwaamheid (C.C.V.). Het werk van deze kommissie is altijd geweest op de bevordering van de vakbe kwaamheid van beroepschauffeurs van bussen en vrachtwagens wegens de „geringe waarde van dit rijbewijs in dit opzicht". In de nieuwe stichting werken alle belangrijke vervoers- en verkeersor- ganisaties samen met vertegenwoor digers van de ministeries van sociale zaken, verkeer en waterstaat en on derwijs. TEHERAN, 18-12. De Iraanse pre mier, Mohammed Ali Rajai, heeft donderdag gezegd dat Teheran zijn „eindantwoord" aan Washington over de voorwaarden voor vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars nu gereed heeft en dat deze gijzelaars voor kerstmis thuis kunnen zijn. V.S. moeten echter wel de „nodige garanties" geven. Hij ging hier niet nader op in. Rajai verweet bepaalde Europese landen wel een boycot tegen Iran te hebben ingesteld voor de gijzelings kwestie maar irak niet heeft veroor deeld voor zijn invasie in Iran. PEKING, 18-12. De machtsstrijd tussen partijleider Hua Guofeng en Deng Xiaoping heeft een chaos ge schapen in de communistische partij en de regering, aldus diplomaten in Peking. Verscheidene posten op sleutelmi nisteries zijn al onbezet en boven ver scheidene andere regeringsleiders hangen grote vraagtekens. Er is pas duidelijkheid te verwachten wan neer over het lot van Hua is beslist, aldus eeen analiust. Tot dan moeten geen belangrijke besluiten op het ge bied van de personeelsbezetting in de regering worden verwacht. Het partijblad „Volksdagblad" van donderdag had opnieuw een hoofdartikel waarin gezegd werd dat de regeringsfunkties van de partij- funkties moeten worden gescheiden, wat neerkomt op meer macht voor de regering. Dat is een van de voornaamste doe len van Deng Xiaoping, momenteel de machtigste man van het land en de hoofdpersoon achter het streven Hua af te zetten als partijleider. Eerder waren Hua en Mao in hetzelfde blad al van het scheppen van een cultus van persoonsverheerlijking beticht. DEN HAAG, 18-12. Een goed beleid ten aanzien van gezondheidsvoorzie ningen is thans niet goed mogelijk door het gebrek aan cijfers over het aantal mensen dat aan een bepaalde afwijking of ziekte lijdt en daarvoor behandeld zou moeten worden. Zon der deze cijfers dreigt men achter de ontwikkelingen aan te lopen, zo konstateert T.N.O. in een rapport over hart- en vaatzieken. Het rap port, dat werd samengesteld door een kommissie van de raad voor ge- zondheidsresearch T.N.O., werd don derdagmiddag aangeboden aan staatssekretaris Veder-Smit van volksgezondheid en milieuhygiëne. Het wetenschappelijk onderzoek en de advisering aan het ministerie zijn gebrekkig. T.N.O. komt in het rapport dan ook tot de konklusie dat lacunes in het wetenschappelijk on derzoek moeten worden opgevuld, de onderzoekaktiviteiten beter moeten worden gebundeld en de advisering van studiekommissies en werkgroe pen effektiever moet worden gere geld. Ten aanzien van het aantal mensen met een verhoogde bloeddruk bestaan volgens de opstellers van het rapport slechts schattingen. Voor het vaststellen van het aantal Nederlan ders dat voor hartchirurgie in aan merking komt bestaan geen cijfers. Men moet slechts afgaan op schattin gen die ten dele berusten op buiten landse gegevens. Die mening uitte dr. ir. M. P. M. Vos, plaatsvervangend direkteur- generaal landbouw en voedselvoor ziening, donderdag in amsterdam in een namens minister Braks van land bouw uitgesproken rede. Hij sprak voor de algemene vergadering van de landbouwtopkoöperatie Cebeco- Handelsraad. Braks zelf was op het laatste moment door E.E.G.-land- bouwberaad in Brussel verhinderd daar te verschijnen. Gemeenschappelijke landbouwmarkt Vos legde uit waarom Nederland een bijzonder groot belang heeft bij instandhouding van het gemeen schappelijk landbouwbeleid en de gemeenschappelijke landbouw markt, en waarom het beleid in de komende maanden wat zijn uitvoe ring betreft moet worden bijgesteld. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 634 „Golfbewegingen in de spaarban kwereld zijn er al meer geweest. We hebben ook de jaren dertig overleegd en de huidige recessie zullen we ook wel weer te boven komen. De gouden jaren zijn zeker voor bij maar een te rugkeer naar redelijke besparingen ligt voor de hand. Ik geloof zelfs, dat het keerpunt heel dichtbij is", aldus de heer Van Hoorn. De heer Van Leeuwen staaft zijn mening eveneens met voorbeelden uit het verleden. „Bij een begin van een recessie houden de mensen hun levensstandaard op peil door op hun spaargelden in te teren of meer te le- Flitsen uit het buitenland SAN SALVADOR. Een Amerikaan, de ongeveer veertig jaar oude Thomas Bracken uit Las Vegas, is volgens Ame rikaanse funktionarissen in San Sal vador vermoord omdat hij voor de Sal- vadoriaanse Nationale Garde werkte en in betrekking zou hebben gestaan met rechtse moordcommando's. WASHINGTON. De aanstaande president van de Vemigde Staten, Ro nald Reagan, heeft de omstreden gene- raal-b.d. Alexander M. Haig jr., han gende goedkeuring door het Congres, benoemd tot zijn minister van buiten landse zaken. Over de exportrestituties meldde hij dat die een belangrijk deel van de kosten van het beleid veroorzaken en dat de Europese kommissie de laatste tijd op dit gebied al veel kriti scher te werke gaat dan voorheen. Voor het Nederlandse bedrijfsle ven had Vos de vraag of het wel maximaal voordeel trekt uit de vrije landbouwmarkt binnen de gemeen schap. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TILBURG. Minister Gardeniers van crm, waaronder ook de massamedia vallen, heeft donderdag in Tilburg de academie voor de journalistiek van de katholieke leergangen geopend. De eerste opleiding, die drie jaar duurt, is dit jaar begonnen. Op volle sterkte zal de academie 470 studenten en 43 do centen tellen. GORREDIJK, 18-12. Ons land komt tijdens het weekeinde opnieuw onder invloed van een lage drukge- bied. Hierdoor zal het gaan regenen. In het oosten kan wat natte sneeuw vallen, aldus weerman Hans de Jóng uit Gorredijk. De temperatuur zal niet veel hoger worden van vier tot zeven graden. De wind zal eerst uit zuidoost tot oost waaien en later uit het zuidwesten komen. Aan de kust is harde tot stor machtige wind niet uitgesloten. Begin volgende week zal het weer zich tijdelijk herstellen, maar al snel komt dan de volgende depressie van uit Ierland. De kans op een groene kerst is door de (zuid)westelijke win den groter dan een witte kerst, enke le plaatselijk hagel- of sneeuwbuien daargelaten, aldus weerman Hans de Jong. nen. Als blijkt dat de recessie van langere duur is, verlagen de mensen hun levenspeil en kweken weer een reserve", aldus de heer Van Leeu wen. MUSKAAT, OMAN. Het sultanaat Oman aan de Perzische Golf heeft het vijfpuntsplan dat president Brezjnjev van de Sowjet-Unie tijdens zijn bezoek aan India heeft ontvouwd voor het gebied van de Perzische Golf en de Indische Oceaan, afgewezen. GEORGETOWN. President Forbes Bumham is in Guyana winnaar ver klaard in verkiezingen, die volgens op positieleider Cheddi Jagan zowel als een internationale groep van waarne mers aan elkaar hingen van bedrog en intimidatie van kiezers. MADRID. De leider van de Neder landse delegatie op de Veiligheidscon ferentie in Madrid heeft in een besloten plenaire vergadering het Franse voor stel voor een Europese ontwapenings conferentie een briljant voorbeeld ge noemd van helder en opbouwend den ken. AMMAN. Irak heeft het initiatief genomen om te komen tot een duide lijke afbakening van zijn grenzen met Jordanië, zo is woensdag van officiële zijde in Amman vernomen. EINDHOVEN. Het Combi-bad, een gecombineerd openlucht- en overdekt zwembad in de Eindhovense wijk Woensel is in de nacht van woensdag op donderdag grotendeels door brand verwoest. De overdekte zwemhal brandde geheel uit. UTRECHT, 18-12. De zendtijd op radio en t.v. voor politieke partijen moet zo snel mogelijk worden ver dubbeld. Acht politieke partijen, C.P.N., D'66, DS'70, G.P.V., P.S.P., P.v.d.A., P.P.R. en V.V.D., hebben minister Gardeniers (c.r.m.) hierom donderdag gevraagd. Volgens het omroepbesluit kan de minister politieke partijen, kerkge nootschappen en andere kleine zend gemachtigden vijf procent van de ra diozendtijd en tien procent van de zendtijd op t.v. ter beschikking stel len. Dit percentage wordt bij lange na niet gehaald, aldus de acht partij en in de brief aan de minister. Door de sterke uitbreiding van de zendtijd in het verleden en in de toekomst worden de politieke partijen verhou dingsgewijs benadeeld, zo stellen ze. Ze vinden bovendien dat de huidi ge geringe zendtijd die ze nu hebben, de voorlichtende taak die hen krach tens de Omroepw.et wordt toege kend, te weinig dient. HILVERSUM, 18-12. Op maandag 5 januari zal de NOS een begin maken met het jeugdjournaal, dat van maan dag tot en met vrijdag dagelijks via Nederland I van 18.30 tot 18.36 uur zal worden uitgezonden. Alleen in de zo mermaanden juli en augustus zal het jeugdjournaal verstek laten gaan. Voor de eerste proefperiode van twee jaar heeft de minister van crm jaarlijks een miljoen gulden uitgetrokken. Doelgroep van het journaal, dat wordt geleid door de van de KRO afkomstige Arno Wamstekker maar dat tenslotte valt onder verantwoordelijkheid van hoofdredacteur Ed van Westêrloo van het gewone NOS-journaal, zijn kinde ren van tien tot en met twaalf jaar. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 21 DECEMBER NED. I: Na het nieuws een getekend avontuur van d specht Woody Wood pecker en een tekenfilm Het Berenkerst feest. De konsumentenrübriek Kieskeu rig waarschuwt dit keer voor konserve- ringsmiddelen en kleurstoffen. Muzikaal verpozen kan men in de show van Peter Alexander getiteld Bedankt Robert Stolz, waarin het werk van deze kompordst centraal staat. Dan volgt een erotisch getind verhaal uit de Renaissance tijd getiteld Lessen in liefde. Yehudi Me- nuhin voert de toeschouwer hierna de wereld van de muziek binnen met de derde aflevering uit de Canadese reeks De mens en zijn muziek, warin varmvond wordt ingegaan op de ontwikkeling van de opera. Eveneens wordt een kijkje gegund in de eerste opera-theaters in Venetië, Versailles en te Hannover. NED. II: Bolke de Beer verschijnt voor de kleuters op het scherm gevolgd door de Kleine zwerver. De NCRV zendt dan de derde aflevering uit van de serie Over ketters en verleiders. Dan de natuurfilm Het Zuidpoolgebied, waarna de voetbal uitslagen in Studio Sport bekend worden gemaakt. Het programma Oten hoe zit het nou met Sien ruimt dit keer een plaats in voor gescheiden vaders. De NOS brengt dan nog de korte program ma's Sesamstraat, Sprekershoek, Studio Sport 2 en Oogst in beeld. Koot en Bie presenteren hun welzijnsprogramma van het Simplisties Verbond op het scherm. In De wereldverbeterraad wordt een por tret geschetst van de schrijver Thomas Bernard. Tot slot een aflevering van Berlin Alexanderplatz. 72 Want niemand kan tot op heden een concreet antwoord op de gestelde vraag geven. Of het al of niet een stroper is geweestHij haalt de schouders op. „Ik veronderstel, dat de meesten uwer dit verhaal van het begin af aan niet geloofd zullen hebben. Meneer Van Flessingen stelt het op prijs, dat de waarheid gezegd wordt en heeft dat dan ook gedaan voor wat de afgebroken ver loving betreft. Meneer Schonewille had het over een schietpartij, maar dit is natuurlijk een verkeerde voorstelling van zaken. Er is namelijk maar één schot gelost. Uit een revolver. Wie dit deed zal misschien wel nooit tot klaar heid gebracht kunnen worden, al heb ik er wel zo mijn eigen gedachte over. En daarvan wil ik enkel loslaten, dat het voor mij vaststaat, dat de kogel voor een ander bedoeld was. In ieder geval niet voor mij. Dat wil ik vanavond nog even vaststellen, anders bestaat de mogelijkheid, dat u met de veronder stelling: hij zal het er wel naar gemaakt hebben, dat men op hem schoot, naar huis gaat. Want ik woon niet in Brabant of Limburg, maar in de kop van Overijs sel, vlak bij de Duitse grens. Waarmee ik maar wil zeggen: ik kende, vóór mijn vrouw en ik hier vrijdagavond arri veerden, niemand van de uwen. Ik behoor trouwens niet tot het personeel, maar ben familie." Hij gaat weer zitten en begint aan het dessert, dat inmiddels voor hem staat. En nu mag voor wat hem betreft de gasten over zijn woorden nadenken. ZONDAG 21 DECMEBER NED. I: 16.00 Teleac; 17.00 Vesper; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Mo derne sterrenkunde; 19.00 Nieuws; 19.05 Woody Woodpecker; 19.12 Het Beren kerstfeest;19.35 Kieskeurig; 20.05 Peter Alexander: bedankt Robert Stolz; 21.00 Lessen in liefde; 22.15 De mens en zijn muziek; 23.10 Journaal NED. 11: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.35 Bolke de Beer; 15.45 De kleine zwerver; 16.10 De ver liezers; 16.35 Wildernis; 17.05 Studio Sport; 17.35 Ot..en hoe zit het nou met Sien?; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Spre kershoek; 19.00 Studio Sport; 20.00 Nieuws; 20.05 Oogst in beeld; 20.35 H.V.; 20.40 Koot Bie; 21.25 De we reldverbeteraar; 22.15 Berlin Alexan derplatz; 23.15 Journaal. MAANDAG 22 DECEMBER NED. 1: Met de tekenfilm Krabat, naar een sprookje van Otfried Preussler vangt de VARA het programma aan. In Bloemenkinderen van Bangkok wordt getoond hie kinderen, met de verkoop van bloemen aan de kost komen. Na Nieuws voor doven, Sesamstraat en Klem en het journaal een aflevering van Popey en Sneeuwwitje en de Harlem Globetrotters. Van ernstige kaliber is de Frans Zwit serse speelfilm uit 1977 De aanklager. Hierin hekelt Louis Bertudelli de macht van de internationale concerns. Onder het personeel van een groot concern worden opruiende pamfletten verspreid, terwijl ook nog moedwillige beschadi gingen aan de fundamenten van de to renflat, waarin het kantoor zich bevind worden aangebracht. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat de dader zich onder het personeel moet bevinden. Op de luchtige toer gaat het toe in de quiz Twee voor twaalf. Tot slot volgt dan nog de doku- jjientaire El Salvador NED. II: Het avondprogramma vangt aan met de natuurreeks De bedreigde dierenwereld. Het Nederlandse lied komt aan bod in André André, waarin Andrê van Duin en Corry van Gorp liedjes ten gehore zullen brengen. Nog meer Neder landse liedjes zijn te beluisteren in Op volle toeren. Dan de Amerikaanse film over het leven van Maria en Josef voorde geboorte van hun zoon Jezus Christus, getiteld de geboorte van Christus. De uit zending wordt besloten met Aktua tv. MAANDAG 22 DECEMBER NED. I: 14.00 Krabat; 15.10 Bloe menkinderen van Bangkok; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Klem; 18.55 Nieuws; 18.59 Po- peye; 19.00 Sneeuwwitje en de Harlem Globetrotters; 19.50 De aanklager; 21.37 Journaal; 21.55 Twee voor twaalf; 22.35 El Salvador; 23.30 Journaal. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac18.55 Nieuws; 18.59 De bedreigde dierenwereld; 19.22 Andre André Vlotten heeft weliswaar heel voorzichtig laten doorschemeren, dat hij zo zijn eigen gedachten heeft over dat schot, maar daarmee heeft hij bij Piet Berghuis een alarmbelletje doen rinkelen. Men is na het diner naar de grote ontspanningszaal gegaan, waar nog koffie geserveerd zal worden. Men rookt en staat in groepjes bijeen en praat. En dan komt er iemand van het personeel naar André Vlotten en zegt, dat meneer en mevrouw Van Flessingen het op prijs zullen stellen als meneer en mevrouw Vlotten bij hen komen koffie drinken. In de privésalon. Daar kan men niet onderuit. Dus gaan André en Dina naar de andere vleuger van het grote huis, waar de salon is. André, die er immers al een keer was, weet de weg en loopt linea recta naar de deur van de salon, waar hij aanklopt en even later binnenstapt. Oom Derk en tante Henny zitten rond een kleine, lage tafel. Een eindje van het tweetal af staat Piet Berghuis. Van Flessingen maakt een uitnodigen de beweging en zegt op hartelijke toon? „Leuk, dat jullie komen. Ga zitten en maakt het je gemakkelijke. Ennewat doen jullie? Blijf je nog tot morgen of ga je vanavond al weg? Het is nog een heel eind naar Tub- bergen, he? Je zit ons niet in de weg, dat hoef je zeker niet te zeggen." Het echtpaar Vlotten kijkt elkaar even aan. André antwoordt: „We heb ben eigenlijk nog geen besluit genomen, maar als iedereen vanavond vertrekt..." André; 20.00 Journaal; 20.27 Op volle toeren speciaal; 21.30 De geboorte van Christus; 23.05 Aktua tv; 23.45 Jour naal. DINSDAG 23 DECEMBER NED. I: Het kleuterprogramma D'r kan nog meer bij is dit keer ook in de kerstsfeer, dan volgt een aflevering van Grizzly Adams. Kerstfeest in Betlehem brengt de kijker in Israël en worden ontvangen door Pat Bonne en zijn gezin. Hierna wordt een vooruitblik gegeven op het traditionele kerstkonsert vanuit de Doelen. In Tijdsein wordt in het kader van het thema, Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw ingegaan op de rol van de Christenen bij de bedreigde onder gang van de wereld. In De bijbel en Rembrandt wordt aandacht geschonken aan de visie van Rembrandt op het kerstgebeuren. Ruim anderhalfuur kun nen de liefhebbers genieten van het kon- sert vanuit de Doelen te Rotterdam, dat tevens stereo te beluisteren is op Hilver sum II. Medewerking wordt verleend door Deo Cantemus en The Credo Sin gers, Csilla en Eszter, Reinata Heems kerk. Na het journaal brengt de NOS een selektie uit het optreden van het Pilibolus Dance Theatre tijdens het Holland Fes tival. NED. II: De jeugd kan allereerst genie ten van Het geheim van de vuurberg gevolgd door de quiz Cum Laude. Na het journaal volgt een aflevering van De kleine Waarheid. Hierin krijgt Marleen het verdriet te verwerken van het overlij den van haarman. Haar vrienden probe ren haar zoveel mogelijk bij te staan, maar Marleen wil toch zoveel mogelijk haar levensdraad zeifin handen houden. De Josti band, bestaande uit 132 geeste lijk gehandicapten levert een bijdrage een de kerstsfeer. Onder de titel Over kinderen en Bethlehem wordt door Hier en Nu een reportage gegeven over de kinderen die daar m omenteel wonen. Het wereldberoemde koor Christ Church Cathedral uit Oxford verzorgt hierna een muzikaal programma. Tot slot een filmpje van de Stichting Socutera en het laatste journaal. DINSDAG 23 DECEMBER NED. I: 14.00 D'r kan nog meer bij; 14.20 Grizzly Adams; 15.10 Kerstfeest in Bethlehem; 15.55 Doelenconcert18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Tijdsein; 19.40 De bijbel en Rembrandt; 20.00 Doelenconcert; 21.37 Journaal; 21.55 Andermaal Pilobolus; 22.50 Jour naal; 22.55 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor deven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Het geheim van de Vuurberg; 19.25 Cum Laude; 20.00 Journaal; 20.27 De kleine waarheid; 21.30 Kerstfeest met de Josti- band; 21.50 Hier en nu; 22.20 Kerst in Christ Church; 23.05 Socutera; 23.30 Journaal; 23.25 Nieuws voor doven. Door H. J. KOORNSTRA „Drink in ieder geval koffie met ons, want ik wil even inhaken op hetgeen je vanavond aan het diner opperde. Als ik me goed herinner, zei je zoiets als: wie dat schot heeft gelost, zal misschien nooit tot klaarheid gebracht worden, al heb ik er een eigen theorie over. En je voegde er aan toe: ik wil in verband hiermee enkel loslaten, dat de kogel voor een ander bestemd was." Van Flessingen kijkt even naar zijn onder geschikte. „Meneer Berghuis, die in dat schietgeval een onderzoek instelde, wil er derhalve graag meer over horen. Trouwens, je hebt mij ook nieuwsgie rig gemaakt. Maar laten we even wach ten tot de koffie geserveerd is." Enkele minuten later drinkt men kof fie en dan is Berghuis, die de vraag af vuurt naar André Vlotten: „Mag ik u vragen, wat uw theorie is over dat revol verschot?" Andre aarzelt en kijkt even zijn vrouw aan. „Is het nodig, dat ik die te berde breng?" „U hebt a gezegd in het bijzijn der gasten, dus...." André verzucht: „Het is natuurlijk een theorie: een vergissing, dat staat voor mij vast. Iemand had het die avond op een bepaald persoon gemunt. Die persoon was ik niet." „U zei die bewust avond, nadat u verbonden was, dat. u licht zag branden in een der kassen en dat verdacht vond." (Wordt vervolgd) AMSTERDAM-GORINCHEM, 18-12. Na een periode van achteruitgang zal de spaarzin van het publiek weer toenemen. Nu de recessie niet snel lijkt over te gaan zullen de mensen weer geld wegleggen voor de toekomst, zo menen de heren mr. W. F. van Leeuwen, direkteur van de Nederlandse Spaarbankbond, en J. H. van Hoorn, direkteur van de kooperatieve vereniging van Bondsspaarbanken. DEN HAAG, 18-12. Het kabinet beslist vrijdag of vijf mei een natio nale feestdag wordt. Staatssekreta ris De Jong (onderwijs) heeft de Tweede Kamer donderdag laten we ten dat op die dag volgend jaar in ie der geval geen landelijke eindexa mens in het voortgezet onderwijs zul len plaats vinden. De bewindsman kwam hiermee tegemoet aan het ver- ozek van de C.P.N. reeds geplande examens te verschuiven. Ondanks de toezegging van De Jong diende de kommunist Wolff een motie in, omdat zijn partij vindt dat niet alleen in 1981, maar ook in alle volgende jaren vijf mei een dag moet zijn van bezinning voor de jeugd, die dan zeker niet de examenvrees moet worden ingejaagd". Op de Boeren- Advertentie cassis, sinas, cerise, citroen. slechts 8 kcal per glas. bereid zonder suiker partij na hebben alle frakties hun handtegeking onde de motie gezet, die donderdagavond dan ook zeker zal worden aanvaard. „Bureaukratische houding" Wolff had een interpellatie aange vraagd naar aanleiding van een brief van staatssekretaris De Jong aan het onderwijs, die vijf mei nog eens vast legde als examendag. De kommunist sprak van een „bureaukratische hou ding", die op gespannen voet staat met de parlementaire demokratie". Hij verwees naar enkele moties over dit onderwerp, die de Kamer met grote meerderheid heeft aangeno men. Wolff vond dat De Jong het niet kon maken deze uitspraken te nege ren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 11