LO LO „Brandbrief" over vuurwerkoverlast Aantal passagiers gedaald op Schiphol DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Voornaam en verfijnd. Slaapcomfort van HUlsta. Wij denken strikt privé met u mee Minister van landbouw over de suikerproblematiek Albeda: Uitkeringen minder strak aan lonen koppelen 5 SCHIPHOL, 18-12. Voor het eerst sinds dertig jaar is het aantal passa giers op Schiphol in het bijna afgelo pen jaar 1980 niet toe- maar afgeno men. Dat heeft president-direkteur J. W. Wegstapel van de N.V. Luchtha ven Schiphol bekendgemaakt tijdens de eindejaarsbijeenkomst voor de di- rekt bij de luchtvaart betrokken be drijven op Schiphol. Volgens voorlopige schattingen zal Schiphol aan het eind van dit jaar 9.700.000 passagiers verwerkt heb ben. Dat is 3,5 procent minder dan het jaar daarvoor.' Deze daling - de eerste sinds 1950 -is vooral te wijten aan het teruglopen van het aantal vliegvakantiegan- gers. In de eerste tien maanden van 1980 registreerde Schiphol op de bestemmingen binnen Europa bij voorbeeld 15 procent minder charter- passagiers dan in dezelfde periode van vorig jaar. Niet optimistisch Voor het komende jaar is de lucht haven niet al te optimistisch. Vol gens de heer Wegstapel is het moge lijk, dat de slechte ekonomische situ atie van dit moment opnieuw haar stempel zal drukken op het vliegva- kantieverkeer dit jaar. Hij verwacht daarom maar een zeer geringe groei van het aantal passagiersbewegin gen en zelfs een kleine achteruitgaan in het vrachtvervoer en het aantal vliegtuigbewegingen. De president-direkteur van Schip hol zei te hopen dat de door Schiphol gevraagde verhoging wordt goedge keurd. ,,Ik vind, dat de luchthaven in ieder geval quitte moet spelen", al dus Wegstapel. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Het Russische partij blad Prawda heeft Zbigniew Brze- zinski ervan beschuldigd dat hij een Amerikaanse campagne leidt voor een „psychologische oorlogvoering" tegen Polen, de Sowjet-Unie en de rest van het socialistische blok. WEST-BERLIJN. In het centrum van West-Berlijn hebben zich weer ongereldheden voorgedaan, toen de politie met gummistokken in aktie kwam tegen ongeveer 3.000 de monstranten die protesteerden tegen de recente maatregelen tegen kra kers. WARSCHAU. Het vlees zal in War schau met de feestdagen op de bon gaan. Dit besluit van de Prefekt van de hoofdstad werd aangekondigd in de Poolse pers. PARIJS. De Amerikaanse linkse intellektueel in Linguist van interna tionale faam Noam Chomsky, heeft een voorwoord geschreven in een Frans boek dat het bestaan ontkent van gaskamers in Nazi-Duitsland. NIAMEY. De Malinese minister van buitenlandse zaken, Alioune Blindin Beye, heeft de internationale gemeenschap maandag beschuldigd van onverschilligheid inzake de pro blemen van de droogte. NEW YORK. Libanon heeft er bij V.N.-sekretaris-generaal Kurt Wald- heim op aangedrongen de V.N.-vre destroepen (UNIFIL) in Zuid-Liba- non van betere wapens te voorzien en een grotere vrijheid van handelen te geven. HILVARENBEEK. Tussen al het feestgedruis, de vele Kerst-inn's in, wordt er door bepaalde groepen men sen ook aan de dieren gedacht. Niet in de zin van ,,een kalkoen op tafel", nee het bekende safaripark kwam op het idee om ook de dieren een kerst diner aan te bieden Volgens het menu kunnen de dieren zich te goed doen aan: witte, rode, groene en sa- voyekool, noten, broodjes met jam, tomaten, zuidvruchten en tomaten. Om de feestvreugde" te verhogen zal een kampvuur worden ontstoken, waarbij vooral de apen zich bijzon der thuis zouden voelen. De echte kerst-sfeerwordt opgeroepen door Bennie, die per arreslee de gasten een kadootje aan zal bieden. Moet het wèl sneeuwen „Liever nog een - bescheiden -winst maken, want we moeten in de toe komst nog diverse grote investerin gen doen, waar de overheid ons niet bij helpt. Dat hoéft ook niet, maar dan moet wel de voorwaarde worden geschapen, dat wij ons tenminste zelf kunnen bedruipen". Werknemers De tegenvallende resultaten van de N.V. Luchthaven Schiphol hebben overigens nog geen invloed gehad op de totale werkgelegenheid op de luchthaven. Het aantal werknemers, dat ieder jaar op 31 oktober wordt ge peild, is het afgelopen jaar namelijk met 7 procent gestegen, van 26.574 tot 28.400. Verkeers drempels TILBURG, 17-12. Het in stand houden van verkeersdrempels is in strijd met de wet omdat het verkeer erdoor bemoeilijkt wordt. Het aanleggen van verkeersdrem pels is niet in strijd met de wet. Tot die slotsom is de Tilburgse kan tonrechter Mr. J. van de Valk gekomen in een proefproces tegen de gemeente Tilburg. De kanton rechter veroordeelde de gemeente woensdagmorgen tot een geldboe te van één gulden. Het proefproces was aange spannen door de Bredase hoofd officier van justitie Mr. J. van Leeuwen in overleg met de burge meester van Tilburg. Verkeers drempels belemmeren naar de mening van Mr. Van Leeuwen de normale doorgang van het ver keer en dat is zijns inziens in strijd met het wegenverkeersre glement. BALI. Enkele OPEC-landen zullen hun olieprijs verhogen tot het maxi mum van 41 dollar, waartoe de organi satie dinsdag in Bali heeft besloten. Welke landen dat zijn wilde de minister van olie van Algerije, Bu Fcetnabi, niet zeggen. HAMBURG. De Westduiste vlieg tuigbouwer Messerschmitt-Boelkow- Blohm Gmbh (MBB) ziet 1981 als het jaar van de waarheid voor de toekomst van het Europese airbusprogramma. YAOUNDE. Hissen Habre, ex-mi nister van defensie van Tsjaad en leider van de „strijdkrachten van het noor den" (FAN) heeft dinsdagmiddag in Yaounde, de hoofdstad van Kameroen, het akkoord van Rome ondertekend over een staakt-het-vuren in Tsjaad. Wel maakte hij twee voorbehouden. KEULEN. Een 44-jarige Westduitse huisvrouw uit een grote stad in de deelstaat Noordrijn-Westfalen die twintig jaar lang elke week braaf had meegespeeld in de lotto, Spiel 77", heeft eindelijk de' pot, oftwel 1.777.777.70 mark, gewonnen. ROMEWordt over het lot van Polen onderhandeld door Moskou en het Va- ticaan? Ondanks ontkenningen van het Vaticaan en de Italiaanse communis tische partij circuleerden er dinsdag in Rome hardnekkige geruchten over ont moetingen van hoge vertegenwoordi gers van de katholieke kerk met Sow- jet-diplomaten. LONDEN. British Leyland ziet zich genoodzaakt 1300 werknemers van twee fabrieken van trekkers en vracht wagens in Schotland te ontslaan, maar heeft tegelijk behoefte aan uitbreiding van het personeel in de fabrieken die de nieuwe Mini Metro maken met duizend BRUSSEL. De EG-ministers van visserij zetten woensdag in Brussel hun besprekingen voort die tot doel hebben voor het einde van het jaar een nieuw Europees visserijbeleid uit te werken. GDYNIA. De Poolse havenstad Gdynia heeft, zoals Gdansk de dag tevoren, woensdag de arbeiders her dacht die tijdens de gebeurtenissen van dcember 1970 aan de Oostzeekust wa ren gevallen. PEKING. In een gezaghebbend arti kel in China is woensdag felle kritiek geleverd op de communistische partij leider Hua Guofeng. Waarnemers be schouwen de kritiek als een voorbode van zijn aftrede. BELFAST. De gezondheidstoestand van twee IRA-gevangenen in een Noord- Ierse gevangenis is woensdag sterk ach teruitgegaan, 52 dagen nadat zij hun hongerstaking begonnen. Bezoekers zeiden dat een van hen „verwacht bin nenkort te sterven". MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een aantal prijzen uitgeloofd om de vlees- en melkprp^uktde te vergroten en on- derkpmen van de veestand in dè ko mende winter te verbeteren. PARIJS. Automobiles Talbot SA heeft in haar fabrieken in Frankrijk 3.500 werknemers te veel, zo heeft zij dinsdag bekendgemaakt. LONDEN. Kardinaal Tomas O'Fiaich de primaat van de Roomskathoiieke kerk in Ierland, heeft een beroep ge daan op premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, persoonlijk in te pijpen in de honger staking van gedetineerden in de Maze- gevangenis van Belfast, BRUSSEL. De sekretaris-generaal van de NAVO, Joseph M. A. H. Luns, heeft dinsdag instemming betuigd met de benoeming van Alexander Haig, oud-opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa tot nieuwe mi nister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. TOKIO. De olieprijsverhoging van tien procent door de OPEC heeft tot gevolg dat Japan volgend jaar drie tot vier miljard dollar extra voor zijn im portolie moet betalen, zo is vernomen in industriële kringen in Tokio. NIEUW DELHI. De recente mis handelingen door de politie in de ge vangenis van Bhalgapur in de Indiase deelstaat Bihar heeft de aandacht van de publieke opinie gevestigd op de ronduit schandalige toestanden die in de Indiase gevangenissen heersen en op het lot van circa 150.000 gevan genen die op hun proces wachten. Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01,11,0-2255 Stencil offset en boekcfruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER BRUSSEL. De Europese ambtena ren die werkzaam zijn bij de minister raad van de EG in Brussel zijn woens dagochtend in staking gegaan. Ze wei geren te werken omdat de Raad de verhoging van hun salaris met 1,17 pet wil korten. De staking duurt tot en met maandag. INSTANBUL. In Turkije zijn pro cessen begonnen tegen tweeduizend topfunktionarissen en leden van de links revolutionaire vakbondsfederatie DISK, zo heeft een militaire woord voerder in Istanbul woensdag meege deeld. MADRID. De Spaanse regering met Polisario, de bevrijdingsbeweging voor westelijk Sahara, een akkoord bereikt over de vrijlating van 36 Spaanse vis sers. Zestien van hen bevinden zich al bijna zeven maanden in handen van Polisario. DUBLIN. Een twaalftal medestan ders van een stervende hongerstaker in Noord-Ierland is de vergaderzaal van het Ierse parlement binnenge drongen om aandacht te vragen voor het lot van de hongerstakers. Na een vechtpartij met bodes en politieman nen werden de betogers, onder wie een vrouw afgevoerd. ROME. De burgerluchtvaart in Ita lië zal vandaag veel hinder ondervin den van een staking van de luchtver keersleiders. Zij leggen donderdag van 06.00 uur 's morgens tot 24.00 uur 's avonds het werk neer. Zij eisen een reorganisatie binnen de luchtver keersleiding. Advertentie Slaapkamerprogramma's van Hülsta bieden meer dan u van een slaapkamer zou verwachten. Creation M is daar een treffend voorbeeld van. iHJlStclWij verschaffen u gaarne meubelmakers alle informatie. Zonnemaire, Tel. 01112-318. Chinese fles LONDEN, 17-12. Een zeldza me Chinese fles uit de 14de eeuw heeft woensdag op een veiling van Sotheby in Londen 290.000 pond (ongeveer 2,45 min) opgebracht. Het kunstwerk was de afge lopen jaren als nachtlamp ge bruikt. UTRECHT. Minister Albeda (Soci ale Zaken) heeft woensdag op de tweede dag van het fusiekongres van de Industriebond FNV in Utrecht een pleidooi gehouden voor samenwer king tussen vakbeweging en rege ring. HAREN, 17-12. Minister ir. G. Braks van landbouw wijst het onder alle om standigheden door de bietentelers zelf financieren van het E.E.G.-suikerbe- leid van de hand. Hij heeft dit meegedeeld in een re de, die woensdag in de algemene ver gadering van de Groninger maat schappij van landbouw in Haren. Na mens hem werd uitgesproken door ir. M. P. M. Vos, plaatsvervangend direkteur-generaal landbouw en voedselvoorziening. De bewindsman zelf moest in Brussel blijven voor het verlengde visserijbeleid. DEN HAAG, 17-12. Minister Albeda van Sociale Zaken vindt dat een minde re sterke koppeling van de sociale uitkeringen aan de lonen bespreekbaar moet zijn. Hij zegt dat in „ChriStenÜemokratische verkenningen", het blad van het Wetenschappelijk instituut Van het CDA. Op dit moment zijn de netto mini mumuitkeringen voor 100 procent ge koppeld aan het netto minimumloon. Albeda zegt niet alle koppelingen te willen verbreken. Wel moet volgens hem gesproken kunnen worden over een zogenaamde koppeling op af stand, dus een koppeling waarbij de uitkeringen de lonen voor minder dan 100 procent volgen. De bewindsman wil die afstand met name daar inbouwen, waar dat nodig is voor een beter funktioneren van de arbeidsmarkt. Hij wijst in dit Alkohol geen hartversterker UTRECHT, 18-12. De giftige uit werking van alkohol op de lever is bij het publiek overbekend, maar de relatie tussen alkoholgebruik en har- taandoeningen is bij de leek nog veel te weinig doorgedrongen. Nog steeds bestaat bij veel mensen de overtui ging dat alkohol een .hartverster ker" is, terwijl ook de vaatverwij- dende werking van alkoholische drankne nog wel ten onrechte als the rapeutisch gunstig wordt beschouwd voor mensen met bijvoorbeeld hoge bloeddruk. Het tegendeel is echter waar. Dat blijkt uit een artikel in het medisch wetenschappelijk blad „Hart Bulletin" van de Nederlandse Hartstichting. Volgens de publikatie, die is ge schreven door P. A. van Zwieten van het alboratorium voor farmacie van de Universiteit van Amsterdam, leidt chronisch alkoholmisbruik tot beschdiging van de hartspier en ver oorzaak het een verhoogd vetgehalte in het bloed, hetgeen ongunstige ge volgen voor het bloedvatenstelsel heeft. Artsen konstateren bij alkoho- listen dan ook frekwent een hoge bloeddruk en hartziekten die het ge volg zijn van onvoldoende bloedtoe- vo er. Het gif in alkohol ethanolwerkt in op de cellen van het spierweefsel waardoor het samentrekkend vermo gen van de hartspier (de pompwer king) afneemt, met als gevolg dat het bloed met verminderde kracht het hart wordt uitgestoten. Dit is al het geval bij gezonde mensen die in twee uur tijd twintig centiliter (enkele glazen) whisky drinken. Al dit soort verschijnselen verdwijnt echter op den duur weer, op voorwaarde dat er geen sprake is van chronische alko holmisbruik. SCHEEPVAART Acila, 17-12 van Las Palmas naar Abidjan. Acmaea, 16-12 van Curacao naar Sal. Amersfoort, 18-12 te Livorno verw. Atlantic Star, 17-12 van Bremerha ven naar Liverpool. Maasbree, 17-12 100 zuidoost Maputo naar Beaumont. Nedlloyd Rockanje, 17-12 500 west Ceuta naar Piraeus. Nedlloyd Tasman, 17-12 540 zuidwest Cocos eil. naar Fremantle. Ondina, 16-12 van Seria naar Singa pore. verband op kort durende werkloos heid voor mensen met goede kansen op de arbeidsmarkt. Ten aanzien van de ambtenarensa larissen wil hij in ieder geval een zelfstandig beleid voeren. Ook die salarissen zijn gekoppeld aan de lo nen in het bedrijfsleven. „Zwarte circuit" Albeda wil verder graag wat doen aan het zwarte en grijze circuit, het ontduiken van belastingen en sociale premies. Waarom zou men niet een regeling maken die langdurig wer klozen en WAO'ers machtigt bij een lagere uitkering (bijvoorbeeld 50 procent) bepaalde werkzaamheden zoals onderhoud aan huizen, tuinver- zorging en huishoudelijke karweitjes tegen betaling te verrichten, zo vraagt de bewindsman zich af. Bespreekbaar vindt Braks de ge dachte van de Europese kommissie, de eerste afzetverliezen door de te lers te laten dragen via een heffing op alle onder de prijsgarantie vallen de suiker: Zowel de A-suiker waar voor die prijsgarantie nu nog volle dig is, als de B-suiker waarop nu al een heffing kan worden gelegd om de teler „mede-verantwoordelijk" te maken. Maximum-heffingen De maximum-heffingen die de kommissie voor de periode 1981-1986 voorstelt: allereerst 2,5 procent op A- en B-suiker, dan eventueel nog 37,5 procent op B-suiker, zijn echter vol gens Braks te hoog. Ook met lagere heffingen, vindt hij, kan men komen tot een mate van medefinanciering die in normale omstandigheden de afzetverliezen in belangrijke mate dekt. Een soortgelijk standpunt is dinsdag1 in de vergadering van de Suiker Unie ingenomen door drs. K. C. van Kempen van deze koöperatie. Toernooi te Kerkwerve Zaterdag 20 december organiseert de volleybalvereniging W.I.K. in de gymzaal „De Werve" te Kerkwerve een volleybaltoernooi. De bedoeling is een gezellig toernooi met alle „Wikkers" onder elkaar, waarbij de opstelling anders is dan men gewend is. Het toernooi begint 's morgens om 9.00 uur en de finale is 's middags om 14.35 uur. Om 15.00 uur vindt de prij suitreiking plaats. Van 11.30 uur tot 12.30 uur is er een wedstrijd van W.I.K. pupillen I tegen WIK pupillen II. Pas toch op Wegens het uitblijven van het vorig jaar al aangekondigde verbod op knal vuurwerk heeft de Nederlandse Stichting Geluidshinder (N.S.G.) zich met een „brandbrief" gewend tot de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr. L, Ginjaar. De N.S.G. zegt in haar brief het te betreuren dat de minister niet op korte termijn kan overgaan tot het nemen van maatregelen tegen de nu al op grote schaal voorkomende vuurwerkoverlast. Ook via gemeenten In een brief aan alle Nederlandse gemeenten over het uitblijven van dit aangekondigde verbod, verzoekt de NSG met klem ook dit jaar te wil len toezien op een strikte naleving van de bepalingen in de plaatselijke Algemene Politieverordening inzake de verkoop en het gebruik van vuur werk. De NSG sluit zich gaarne aan bij het advies van de minister en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten de verkoop en het afsteken van vuurwerk te beperken tot de laatste twee dagen van dit jaar. Risiko's Naast het afsteken van vuurwerk (oogletsel, brandwonden, gehoorbe- schadigingen) wijst de NSG op de kans op verschrikking van dieren en de ergernis voor vele mensen. Steun van organisaties De NSG staat niet alleen in haar strijd tegen vuurwerk: de Nederland se Vereniging van Blinden en Slecht zienden (NVBS) vindt dat blinde en slechtziende voetgangers door het af steken van knalvuurwerk ernstig worden belemmerd in hun mobili teit. Wanneer een blinde of slecht ziende alleen op straat loopt kan hij zich, als hij schrikt van onverwachte knallen, niet meer op het verkeer concentreren. Ook een geleidehond schrikt van het vuurwerk, wordt on handelbaar en is doorgaans meerdere dagen volkomen onbruikbaar. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst (KNMG), de Vereniging van GG GD-direkteuren, de Neder landse Vereniging van Slechthoren den en het Veiligheids Instituut scha ren zich ook achter de NSG. De Die renbescherming tenslotte wijst op de gevolgen voor dieren die van vuur werk schrikken, dan vaak op de vlucht slaan, gaan zwerven of omko men in het verkeer. Voorlichting Zowel de NSG in Delft (015-562723) als het Veiligheids Instituut in Amsterdam (020-736414) beschikken over voorlichtingsmateriaal dat gra tis verkrijgbaar is. -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5