OMZETDALING BIJ LANDBOUW-BEDRIJFSUITRU STING CEBECO-HANDELSRAAD Olieprijsverhoging leidt tot werkloosheid Konsument en energieverbruik Dreigende krisis Derde Wereld Boze slachtoffers STICHTING HET THEATER Verlaging minimum jeugdlonen Absolute voorrang nodig voor versterking konkurrentiekracht Taak politieman Fouten van automobilisten AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Te zeggen dat de konsument .niets weet" over eigen energiegebruik is natuurlijk onzin, want aan het eind van de maand of periode, ziet hij aan de rekening wel, hoeveel er is ge bruikt. Niet evenwel is de konsu ment op de hoogte van de gevarieer de hoeveelheden energie, die de ver schillende apparaten vergen. Men weet hoogstens, dat een kleuren-tv belangrijk meer gebruikt dan een zwart/wit-toestel, maar er zijn maar weinig mensen, die om deze reden de „kleur" buiten de deur houden. Het bovenstaande is - zo blijkt - een „klusje" voor het Rotterdamse Insti tuut voor psychologisch Markton derzoek, dat staat voor de stelling van „progressieve tarieven" d.w.z. meer betalen bij groter gebruik. Deze prijsingreep is - vindt het instituut (I.P.M.) - noodzakelijk als middel om het huishoudelijk energieverbruik omlaag te brengen. Zuinigheid met energie in het huishouden wordt dan dubbel beloond. Men betaalt al min der, omdat men minder gebruikt en men betaalt nog minder, omdat er bij geringer verbruik een goedkoopte- tarief zou moetengelden. Wil ooit zo iets worden bereikt, dan moet de konsument weten wat hij/zij doet. Ze moet de verschillen kennen tussen het verbruik van de toege paste apparaten, op het punt van energie. Begeleiding van de konsu ment en indringender voorlichting zouden derhalve noodzakelijk zijn, want de hele energie-affaire speelt zich thans ergens ver weg af en de kleingebruiker heeft geen weet van beslissingen en effekten. Eindresultaat is dat de konsument weinig of geen weet heeft van het di- rekte nut van energiebesparing en daarom zou - volgens het instituut - een gedifferentieerd ingrijpen in de prijzen noodzakelijk zijn. Slechts langs de weg van de (eigen) uitgaven komt de konsument er dan duidelijk achter, dat hij/zij nut heeft van ener giebesparing. Er is, maar dit staat min of meer buiten het kader van dit onderwerp, gebleken dat de energievoorziening op zich de mensen wel zorgen baart, maar men gelooft doorgaans „dat het zo'n vaart niet zal lopen". Er is nog wel weerstand tegen kernenergie bij voorbeeld, maar er is - alles,volgens het I.P.M. - ook sprake van een zeke re „berusting". Een aanvaarding van de (energie)-dingen, die komen gaan en dat is natuurlijk voor een welom lijnd energiebeleid niet de beste hou ding. Nu iets doen kan later een posi tief effekt opleveren. Gelet op stij gende olie- en gasprijzen is de nood zaak hiertoe evident. WEST-BERLIJN, 17-12. Veel lan den in de Derde Wereld gaan volgend jaar een ekonomische krisis tege moet als gevolg van de jongste verho ging van de exportprijzen van olie uit de Opec (organisatie van olie ex porterende landen), zo stelt het insti tuut voor ekonomisch onderzoek in West-Berlijn vast. Het gaat vooral om de landen met een hoge schulden last en een sterke bevolkingsgroei. GRONINGEN. Vonhoff heeft het ook niet gemakkelijk. Nog maar net geïnstalleerd als nieuwe kommissa- ris, werd hij gekonfronteerd met een verfbom en met een aktiegroep, die een petitie kwam aanbieden. Advertentie AMSTERDAM, 18-12. De afdeling landbouwbedrijf suitrusting van de landbouwtopkoöperatie Cebeco- Handelsraad heeft over de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar, juli tot en met november, de omzet met 26 procent zien dalen. President-direkteur drs. G. van den Berg van Cebeco-Handelsraad vertelde dit donderdag in de algemene vergadering in Amsterdam. De werkloosheid AMSTERDAM, 17-12. Vijf en zestig procent van de 1007 door het NIPO ondervraagde Neder landers vindt de werkloosheid het grootste probleem. Twintig pro cent noemt de inflatie en de hoge kosten van het levensonderhoud het grootste probleem. De NIPO- enquête maakte deel uit van een internationale Gallup-enquête onder ruim 20.000 mannen en vrouwen uit 17 landen. Het energieprobleem komt in ons land op de derde plaats (13 procent). Het NIPO heeft deze cijfers woensdag bekendgemaakt. %AAAAAAAAAAAAA#WWIAA#yWt' De in Deventer gevestigde afde ling, met ongeveer 75 werkkrachten, houdt zich bezig met stalinrichting en stallen- en, bugalowbouw. In het vorige boekjaar, juli 1979 tot en met juni 1980, boekte zij een omzetstij ging met 30 procent. In de stallen- en bungalowbouw is de omzet in de eerste vijf maanden van het nieuwe boekjaar met tien procent gedaald. Na nieuwjaar Na nieuwjaar verwacht drs. Van den berg zo'n sterke verdere daling van de werkhoeveelheid in deze sek- tor, dat de omzet over het hele boek jaar 1980/'81 wel 35 procent beneden die van het vorige boekjaar kan lig gen. Een negatief resultaat van de afde ling zal dit boekjaar niet te vermij den zijn, aldus Van den Berg, aanpas sing van het personeelsbestand, zo veel mogelijk gefaseerd, en pootgoed zetten over vijf maanden, in geld ge meten, resp. zes en zeven procent meer om. NAPELS, 17-12. Arme inwoners van Napels, die sinds de aardbeving van verleden maand dakloos zijn, he- ben woensdag voedsel en kleding die hun als hulp waren aangeboden weg gegooid. Ze wilden op deze wijze kracht bijzetten aan hun eis tot on derdak. Op een plein in centrum van Na pels keerden ongeveer 100 mensen pannen met eten om en gooiden kle ren weg, onder het uitroepen van: „we willen huizen, geen liefdadig heid". CONCERTZAAL A.s. zaterdag en zondag 20.00 uur LEE MARVIN MARK HAMILL ZUHADDENMAAB ÉÉN KANS! een film van SAMUEL FULLER mei ROBERTCARRADINE BOBBY 01CICCO STEPIIANE Al 0RAN SIEGFRIED RAICH 12 jaar weer een topper van DEN HAAG, 17-12. De Tweede Ka mer gaat in meerderheid akkoord met de voorgenomen verlaging van de minimum-jeugdlonen. Dat bleek woensdagavond bij de bespreking van het voorstel daartoe van mi nister Albeda van sociale zaken. Het voorstel behelst de jeugdlonen te ver minderen van 100,-per maand voor 22-jarigen tot ongeveer 300,- per maand voor 15-jarigen. Flitsen uit het buitenland PARIJS. In Frankrijk tekent zich het ontstaan van een omvangrijke koncentratie van aktiviteiten op het gebied van de media af. BEIROET. Damascus zijn een pro fessor en een vooraanstaand Moslem- leider vermoord. Een officiële Syri sche wwordvoerder legde de verant woordelijkheid voor de aanslagen bij de extremistische Moslem- broederschap. BONN/CAIRO. Bonn en Cairo heb ben de aanwijzing van vroegere NAVO-opperbevelhebber als komen de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in officiële reakties toegejuicht. BONN. West-Duitsland zal zijn uit gaven voor defensie volgens de be groting voor 1981 met reëel 2,2 pro cent verhogen. Dit betekent evenwel, dat het ondanks de verzekeringen van de bondskanselier Helmut Schmit onder de overeengekomen NAVO-norm van een reële stijging van drie procent blijft. Mening minister BUINEN, 17-12. Het zou voor onze ekonomie van wellicht beslissende bete kenis zijn als alle groeperingen in onze samenleving op zijn minst enige tijd hun vaak onderling konflikterende opvattingen op partiële belangen zouden inruilen voor het gezamelijk belang van een versterking van het Nederlandse bedrijfsleven. Minister Van Aardenne heeft dit woensdag gezegd bij de officiële ope ning van de fabriek van Fasto B.V. te Buinen. Ik denk, aldus Van Aarden ne, dat ondanks de vele sombere be richten over onze ekonomische ont wikkeling nog te weinig wordt on derkend dat het Nederlandse be drijfsleven aan de rand van de uit putting dreigt te geraken als niet op korte termijn een uiterste inspan ning van alle geledingen van onze maatschappij wordt opgebracht om dit onheil tegen te gaan. Niet „wel meevallen" Volgens Van,Aard,enne wordt nog te veel gedacht .datllfet allemaal wel!iH meèkan vallen, dat er in dé komende jaren' nog •frel' van redelijkvoor tgaande ekonomische groei sprake zal zijn, dat matiging in de kollektie- ve sfeer en in de partikuliere inko menssfeer slechts in beperkte mate PEKING. Het proces tegen de „Kliek van Lin Biao" en „Bende van vier", onder iwe Mao's weduwe Ji ang qing, is donderdag na een onder breking van vierdagen hervat, zo is in Peking officieel bekendgemaakt. De. bijzondere rechtbank zal de plei dooien aanhoren van de openbare aanklager en de beide verdedigers van Chen Boda, de vroegere sekreta- ris van Mao Zedong. of slechts tijdelijk behoeft plaats te vinden. Ik wil niet de onheilsprofeet uithangen, maar wij moeten wel goed beseffen, dat thans en in de ko mende jaren absolute prioriteit moet worden gegeven aan de versterking van de konkurrentiekracht van het bedrijfsleven, aldus de minister. DEN HAAG, 17-12. De prijsverhoging van tien procent, waartoe de OPEC- landen hebben besloten, heeft tot gevolg dat er eind 1981 tienduizend werklo zen meer in ons land zullen zijn dan zonder die prijsverhoging het geval zou zijn geweest. Dit raamt het Centraal Planbureau woensdag. Het schat, dat het produk- tievolume van bedrijven als gevolg van deze tien procent olieprijsverho ging met een half procent omlaag zal gaan. De export zal met een vol pro cent dalen in volume. De investerin gen zullen in volume met anderhalf procent achteruitgaan. De konsumptie van het publiek zal als gevolg van de olieprijsverhoging met 0,3 procent in volume worden verminderd. Het prijspeil van de partikuliere konsumptie zal met 0,3 0,4 procent stijgen, schat het Cen traal Planbureau. UTRECHT, 17-12. Een politieman ..of -vrouw kan en mag geen gegeven opdracht in principe niet weigeren, omdat de politietaken anders onvol doende zullen kunnen worden uitge voerd. Politiemensen met gewetens bezwaren zullen die bezwaren voor dat zij voor een bepaalde opdracht worden ingezet zoveel mogelijk moe ten doorpraten met hun korpsleiding om alsnog een oplossing te vinden. Lukt dat niet en dreigt de politie ambtenaar ondanks zijn bezwaren toch te worden ingezet voor een be paalde opdracht, dan moet hij of zij naar de rechter stappen. Dat is de opvatting van de federa- tieraad van de Algemeen Christelij ke Politiefedratie (ACP), die woens dag in Utrecht vergaderde over de problematiek rond gewetensbe zwaarde politiemensen. DEN HAAG, ->Zes op de tien automobilisten maken fouten bij het inhalen. Vooral de beoorde ling van het overige verkeer levert daarbij problemen op. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ANWB heeft in gesteld naar veel voorkomende fou ten in de rijstijl van de Nederlandse automobilist. Het onderzoek betrof automobilisten die op vrijwillige ba sis een zogenaamde rijvaardig- heidstest aflegden bij de ANWB. Die test heeft, aldus de ANWB, tot doel fouten in de rijstijl op te sporen en aan te geven hoe de automobilist zijn rijstijl kan verbeteren. Uit het onderzoek bleek verder on der meer dat van iedere tien automo bilisten vier het stuur verkeerd vas thouden en dat 67 procent van de au tomobilisten op onjuiste manier stuurt bij het nemen van bochten. Een kwart van de automobilisten past, aldus een konklusie van het on derzoek, zijn snelheid onvoldoende aan aan de omstandigheden en zestig procent van de autorijders schat de situatie bij het naderen van een krui sing verkeerd. Bij het naderen van verkeerslichten maakt één op de drie automobilisten regelmatig een fout. Ze rijden bijvoorbeeld te hard door als het licht op groen staat, zonder er rekening mee te houden dat er wel eens plotseling moet worden afge remd omdat het licht op oranje springt. Drie van de vier automobilisten die aan een rijvaardigheidstest deel namen, gebruiken de spiegels niet al tijd korrekt, aldus de ANWB. Het voornaamste probleem daarbij is dat een dode hoek van de buitenspiegel niet wordt onderkend. OLDENZAAL, 17-12. De straat naamkommissie van Oldenzaal zal nagaan of er in deze stad een straat of gebouw naar de onlangs vermoorde musikus John Lennon kan worden genoemd. Het idee hiervoor is afkomstig van de PvdA-fraktie in de Oldenzaalse raad. Deze stelt dat Lennon niet al leen van grote betekenis is geweest voor de ontwikkeling van de popmu ziek, maar ook belangrijke aanzetten heeft gegeven tot het bewuster na- denknen over vrede en veiligheid". PARIJS. Automobiles Citroën heeft bekend gemaakt dat zij haar as semblagefabriek in het Belgische Fo rest, vlakbij Brussel op 31 december wil sluiten. In de fabriek waar de es- semblage van de modellem Visa, 2CV en Meahari plaatsvindt, zijn 900 men sen wekzaam. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven r Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgouwe Schuddebeurs 'Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Donderdag 18 december Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Zierikzeese IJsvereniging. 19.30 uur. Bijeenkomst (kerstviering) Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen. Westenschouwen Rest. „Zeelust". Vergadering C. et C. 18.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 19.30 uur. Ver. gebouw Ned. Herv. Kerk. Kerst viering N.C.V.B. Aanvang: 19.45 uur. Vrijdag 19 december Scharendijke „De Putmeet". Kerstbal dansschool mevr. W. Kramer-de Groot. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerkgebouw Geref. Gemeente. Kerstviering „School met de Bijbel". 19.00 uur. Zaal Geref. Gemeente, Stations straat. Bijeenkomst S.G.P. Aanvang: 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering, algemene beschouwing. Aanvang: 19.30 uur. Middelburg Konsert- en gehoorzaal. Kerstkon- sert. 19.30 uur. Zaterdag 20 december Zierikzee „Huis van Nassau". Postduiventen- toonstelling p.v. „Zierick", (met rad van avontuur). 16.00 uur. Kantine sportveld Bannink. Prijs- klaverjassen v.v. Zierikzee. 20.00 uur. Concertzaal, „The big red one". Aan vang: 20.00 uur. Renesse „De Ark". Kerstzang. 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Feestmiddag Soos voor ouderen. 14.00 uur. Goes „Prins van Oranje". Algemene le denvergadering Het Zeeuwse Kruis. 9.45 uur. Zondag 21 december Zierikzee Concertzaal, „The big red one". Aan vang: 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. Kerk. Interkerkelijke Ad- ventsdienst. Aanvang: 19.00 uur. Maandag 22 december Zierikzee „Huis van Nassau". Kerstmiddag A.N.B.O., afd. Zierikzee. 13.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 20.00 uur. Dinsdag 23 december Zierikzee Wereldwinkel, Poststraat. Geopend van 9.30 - 16.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Jeugdfilm. 14.00 uur. Eveneens Jeugdfilm: 20.00 uur. Scharendijke Bejaardensoos. 14.30 uur. Vertrek soosleden uit Kerkwerve: 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kerstviering Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. Kerk, Badhuisstraat. Kerst viering Geref. Vrouwenvereniging. Aanvang: 19.45 uur. Oosterland „De Oosterhof". Kerstfeestviering bejaardensoos. 14.00 uur. Woensdag 24 december Gasthuiskerk. Interkerkelijke Volkskerstzangdienst. 20.00 uur. Vrijdag 26 december Nieuwerkerk Hervormde kerk. Kerstviering zon dagsschool. Aanvang: 18.00 uur. Maandag 29 december Zierikzee Stadhuis. Koncert Argentium En semble. 20.30 uur. Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Sport vereniging A.S.V. kinder-bingo. 20.00 uur. Dinsdag 30 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kersts- neldamtoernooi damklub Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. Maandag 5 januari Zierikzee De Vierschaar. Nieuwjaarsreceptie. Aanvang: 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Eerste Kerstdag, 24 december, film: „l'Histoire d'O"; Tweede kerstdag, 25 december, open van 14.30-18.30 uur; 20.00-24.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Tweede kerstdag, 26 december: Kerst-inn met onder andere een kwis, een kerstmaaltijd en een dis- kussiefilm o.l.v. ds. Teekens. 16.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zondag 21 december; film, „Popcorn in Bleu Jeans". 15.30 uur; Tweede Kerstdag, 26 december: Optreden „Mark Foggo and the Secret Mee ting". 15.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2