Gekozen voor hydraulische bewegingswerken voor Oosterscheldekering Geld-inzamelingsaktie voor ziekenhuis bracht f 4000 op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na wikken en wegen Herdenking in Gdansk Kerstboodschap koningin Geen direktè noodzaak meer Koninklijk jacht „Piet Hein" overgedragen aan stichting tuincentrum VAN HOUDT noordgouwe Geen ingrijpen in Polen Graan te duur voor armen in India Mislukte vluchtpoging Krat meeneemprijs NU i b 1<j '2 v ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij vlh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 18 december 1980 137ste jaargang Nr. 22830 WAARIN OPGENOMEN {1797 - 1889) In dit nummer: Weinig vuurwerk op Zierikzeese raad Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. DEN HAAG, 17-12. Voor de bouw van de stormvloed kering in de Oosterschelde is de keus gevallen op hy draulische bewegingswerken. Deze bewegingswerken zijn nodig om de schuiven in de kering op en neer te kun nen bewegen. Bij Rijkswaterstaat is geruime tijd de keus opengelaten tussen hydraulisch en mechanisch bewogen schuiven. De uitvoering van de bouw van de storm vloedkering is nu in een stadium gekomen, waarin voor één van beide oplos singen een keus gemaakt moest worden. Advertentie GDANKS, 17-12. Tienduizenden Polen zijn naar Gdansk gekomen om de inwijding bij te wonen van een monument ter nagedachtenis aan de tientallen doden die tien jaar geleden na een staking in deze stad zijn geval len door kogels van de ordetroepen. Het begin van de inwijdingsplech tigheid werd ingeluid door het loeien van de sirenes van alle fabrieken in Gdansk en het luiden van de kerk klokken. Om precies 17.00 uur her dacht de enorme menigte de gevalle nen met één minuut stilte. HILVERSUM, 17-12. Koningin Beatrix zal de traditie handhaven van haar moeder en zich op Eerste Kerstdag met een radioboodschap tot het Nederlandse volk wenden. De uitzending van deze korte kerstbood schap is op 25 december om 13.00 uur via Hilversum 1 en Hilversum 2. Aktievoerder W. de Vries oerhandig- de symbolisch het bedrag van f 4000,— aan voorzitter de heer Th, H. de Meester van het Dagelijks Bestuur van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Al in maart van dit jaar is een raamkontrakt gesloten tussen het rijk en de vennootschap onder firma Ostem, een kombinatie van de be drijven Hollandia-Kloos te Krimpen aan de IJssel en Grootint te Zwijn- drecht. Dit raamkontrakt omvat zo wel de levering van de bewegings werken als van de schuiven. De schuiven zullen grotendeels gemaakt worden door Osem en voor een klei ner deel door andere bedrijven. 200 miljoen Voor de bewegingswerken, die in het totaal bijna 200 miljoen gaan kosten, zijn door verschillende be drijven offertes gedaan op grond van een hydraulische en op de grond van enkele mechanische varianten. Rijkswaterstaat heeft een afweging gemSaiti van de varianten, waarbij de aanbiedingen op een aantal aspek- ten zijn beoordeeld. De voornaamste konklusies zijn: Beoordeeld op kwaliteit en tech niek van de konstrukties is er geen duidelijk aantoonbaar verschil voor de faktoren planning, betrouwbaar heid, uitvoering en onderhouds kosten. Voor de kontröle op afstand verdient de hydraulische variant de voorkeur. De aanbieding voor de hydrauli sche variant is lager dan de laagste aanbieding voor de mechanische va riant. In de hydraulische aanbieding is bovendien nog ruimte voor aanpas singen, die tot prijsverlaging moeten kunnen leiden. De werkgelegenheid in Nederland komt voor beide oplos singen op ongeveer hetzelfde neer. De fabrikage van het totale werk kan beter gespreid worden bij uit voering van de hydraulische konstruktie. Uit esthetisch oogpunt is er voorkeur voor de hydraulische variant. Industrie Met het oog op de belangen van de Nederlandse industrie is er uitvoerig overleg geweest met het ministerie van ekonomische zaken. Daarin zijn tevens de gevolgen voor het Nederlandse produktie- apparaat aan de orde geweest. De mi nister van verkeer en waterstaat heeft na zorgvuldige afweging van alle aspekten en met instemming van de minister van ekonomische zak :n gekozen voor de konstruktie van hy draulisch bediende schuiven. De aanbieding voor deze konstruk tie is gedaan door RSV/VMF. De uit voering zal, mede afhankelijk van de aanpassingen in het werk, geschie den met inschakeling van andere be drijven. ZIERIKZEE, 16-12. De Rijkspolitie te Zierikzee kreeg dinsdagmiddag een melding binnen van een bij de Zeedijk aangespoelde zeehond. Het beest was gewond aan zijn rechterachterpoot. De Rijkspolitie heeft de zeehond naar het bureau gebracht, vanwaar het naar het vliegveld Midden-Zeeland werd ver voerd. Na een vliegreisje per helikopter belandde de zeehond uiteindelijk in Pieterburen, waar het in het opvangcentrum voor zeehonden zal worden ver zorgd. De gewonde is sinds vandaag buiten levensgevaar en maakt het goed. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 17-12. Het koninklijk jacht „Piet Hein" is woensdag in Rot terdam door prinses Juliana en prins Bernhard overgedragen aan de stichting „Piet Hein". Deze stichting krijgt het jacht in bruikleen en zal het schip, na dat het is gerestaureerd, openstellen voor het publiek. De Piet Hein krijgt een ligplaats aan de Coolhaven in Rotterdam. nemen als direktievaartuig van het gemeentelijk havenbedrijf, ter ver vanging van „De Maze". Daartegen kwamen vanuit de P.v.d.A.-fraktie weer bezwaren, omdat de opknap beurt die de Piet Hein zou moeten on dergaan naar het oordeel van de soci alisten te duur was. Uiteindelijk besloot het koninklijk huis de Piet Hein in bruikleen te geven aan de in middels opgerichte partikuliere stichting „Piet Hein". Het was aanvankelijk de bedoeling dat de Piet Hein dienst zou gaan doen als museumschip in Rotterdam. Daartoe bood het koninklijk huis het schip aan de gemeente Rotterdam aan voor het symbolische bedrag van één gulden. De gemeente had andere plannen en wilde het jacht in dienst ZIERIKZEE, 16-12. Ik realiseerde me verleden jaar zo mer dat het vreselijk zou zijn voor alle inwoners van Schouwen-Duiveland als het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis zou moeten verdwijnen. Ik schrok toen ik het bericht hoorde over de financiële moeilijkheden waarin „ons" ziekenhuis destijds verkeerde en ik heb onmiddel lijk het initiatief genomen een geld-inzamelingsaktie op touw te zetten. Aan het woord de bejaarde Zierik- zeeënaar W. de Vries (81) tijdens een dinsdagmorgen gehouden vergade ring van het Dagelijks Bestuur van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nu de fusieplannen van het Zierik zeese ziekenhuis met ziekenhuis „De Bevelanden" te Goes in een verge vorderd stadium zijn, kwam de nood zaak van een geldinzamelingsaktie te vervallen. Tot dusver had de heer De Vries een bedrag van 4000,— op gehaald, dat hij dinsdagmorgen sym bolisch aan het Dagelijks Bestuur overdroeg. Verleden Voorzitter, de heer Th. H. de Meester, memoreerde enkele gege vens uit het verleden. „Van provin ciale- en overheidszij de werd gesteld dat een klein ziekenhuis niet gehand haafd kon worden, en zou moeten overgaan in een groter ziekenhuis. Ook werd gesteld dat het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis binnen enke le jaren zou moeten verdwijnen. Direkt na dit bericht werd er van uit de bevolking alles in het werk gesteld om het behoud van dit zie kenhuis te waarborgen. Het zieken huispersoneel werd hierdoor moreel goed gesteund. Dankzij de fusie met „De Bevelanden" staat de financiële situatie er een stuk gunstiger voor dan enkele jaren geleden", aldus de voorzitter. De heer De Vries pleitte nogmaals voor het behoud van kleine zieken huizen omdat zij een belangrijke funktie vervullen in de samenleving. Direkteur geneesheer van het Rode Kruis drs. J. H. Hekking, haakte daarop in. „Men komt gelukkig weer terug van de schaalvergroting wat betreft ziekenhuizen. Er is echter één probleem: een ziekenhuis moet een bepaalde grootte hebben om de pa tiënten goede zorg te kunnen bieden. Blijft een ziekenhuis te klein, dan komt ook de kwaliteit van de zorg in gevaar." Goede bestemming Namens het bestuur dankte de heer De Meester, de heer De Vries voor het bedrag. Hij zegde toe het geld een goede bestemming te zullen geven die in belang is van de patiënten van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De geldinzamelingsaktie is achter de rug, maar de heer De Vries had al weer een nieuw plan om de inwoners van Schouwen-Duiveland meer te be trekken bij het ziekenhuis. Hij stelde voor een donateursaktie op te zetten, een plan dat bij het Dagelijks Bestuur goed werd ontvangen. Advertentie 01112-1707-1575 PARIJS, 17-12. De S.U. is niet van plan zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van Polen, zo heeft de sekretaris-generaal van het centrale comité van de kommi- nistische partij van de S.U., Boris Ponomarev, woensdag in Parijs ver klaard. „De Polen zijn mans genoeg om hun eigen moeilijkheden op te knap pen en de S.U. is op geen enkele ma nier van plan in hun zaken in te grij pen", aldus de Rus. Ponomarev leidt een parlementai re delegatie van zijn land bij een be zoek aan Parijs eh heeft de verkla ring gedaan tegenover de voorzitter van de Franse nationale vergade ring, zo is van een van zijn medewer kers vernomen. Verwachting tot vrijdagavond: Wat kouder In de nacht en ochtend flinke opkla ringen, enkele mistbanken en mini mumtemperatuur om het vriespunt; morgen in de loop van de dag toene mende bewolking en tot de avond droog; middagtemperatuur rond 5 graden; in de nacht en ochtend wind uit noordwest tot west afnemend tot matig, morgenmiddag draaiend naar zuid en toenemend tot krachtig of hard. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgeigeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 8.44, bnder 16.27 Maan op 15.18, onder 5.25 Vólle Maan: 21 december (19.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 dec. 0.38 13.01 6.41 19.04 Springtij: 24 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het ziet er naar uit dat het ge leidelijk wat kouder gaat worden. De wind draait morgen naar de zuid oosthoek en zal daar waarschijnlijk de komende dagen in blijven zitten. Dit betekent dat er een einde komt aan een lange periode met westen winden die tamelijk zachte oceaan- lucht aanvoerden. Vandaag zat de wind nog in de westhoek. Nadat de afgelopen nacht een regengebied overtrok, waarbij 10 tot 20 mm werd afgetapt, naderde vanuit Engeland een buienzone. De buienzone is morgen voorbij. Volgen de oceaanstoringen zoeken een meer zuidelijk gelegen koers die via de Golf van Biscaje naar de Middelland se Zee loopt. Door deze ontwikkeling draait de wind in onze omgeving naar het zuidoosten. De aanvoer van wat koudere continentale lucht kan dan op gang worden gebracht. BRUSSEL. De ambtenaren van de raad van ministers van de Europese Gemeenschappen hebben woensdag besloten tot 23 december te staken om kracht bij te zetten aan hun looneisen. WEST-BERLIJN, 17-12. De 18- jarige Oostduitse Marienetta Jir- kowski is op 22 november door ko gels van de Oostduitse grenswacht ernstig gewond toen zij met haar ver loofde en een kennis over de muur naar het Westen trachtte te vluchten. Enkele dagen later is zij in de gevan genis Meusdorf bij Leipzig aan haar verwondingen bezweken. De twee mannen zijn er in geslaagd ongedeerd naar het Westen te ontko men. Advertentie NEW DELHI, 17-12. De voorspel ling van de wereldbank, dat India over enkele jaren volledig in de eigen behoeften aan graan zal kunnen voorzien, heeft in New Delhi zeer te genstrijdige reakties uitgelokt. Fier verklaarden politici dat zulks reeds jaren het geval is. Sommige vaklui noemen die prognose echter volledig uit de lucht gegrepen. Beide partijen hebben goede argumenten. Het is inderdaad juist dat India reeds jaren geen graan meer moet invoeren en dat zelfs aanzienlijke hoeveelhe den konden worden uitgevoerd. Se dert de onafhankelijkheid van India is de graanproduktie in 33 jaar met 140 procent gestegen. Aan dit officië le cijfer wordt niet getwijfeld. ;UPEl esjes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1