R.K.-bisschoppen mengen zich in Poolse strijd AGENDA i Een herderlijke brief Cairo: „Russisch plan belachelijk Oud-VVD-senator H. van Riel overleden Massale alkohol-kontröle Auto onder trein Echtpaar dood door kolendamp Drie doden in het verkeer Grote zorgen om Volvo Car B.V. - Nederland Twee Middelburgse verpleegsters verliezen .2 WARSCHAU, 14-12. De Rooms-Katholieke bisschop pen van Polen hebben zondag in een herderlijke brief op geroepen tot nationale eenheid en gewaarschuwd dat de soevereiniteit en het bestaan zelf van het land op het spel staan. De brief werd in alle kerken voorgelezen. De bisschoppen zeiden dat Polen een moeilijke periode doormaakt, die nog gekompliceerder wordt door sociale spanningen en materiële tekorten. „Deze toestand eist van ons opofferingen de hernieuwing van Polen eist verant woordelijkheid, gezond verstand en doordachtheid", aldus de brief. „We hebben een hoge prijs betaald voor de vrijheid van Polen. Zijn soe vereiniteit en veiligheid moeten niet lichtvaardig in gevaar worden ge bracht, anders zullen wij die weer Verliezen". CAIRO, 13-12. Het vredesplan van Leonid Brezjnjev voor het gebied van de Perzische Golf is „belache lijk", zo heeft een hoge funktionaris van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken tegenover het ge zaghebbende blad „Al Goemhouria" verklaard. „Het is komisch dat de Sowjet- Unie een dergelijk plan voorstelt, terwijl haar troepen Afghanistan binnentrekken", aldus de hoofdamb tenaar. Volgens hem is Egypte voor stander van de neutraliteit van het gebied van de Perzische Golf. In Cai ro heeft men echter alle begrip voor de bezorgdheid van de staten daar voor de dreiging voor hun soevereini teit, die uitgaat van de Russische in vasie in Afghanistan, zo besloot de Egyptische funktionaris. Pastoor „zondebok" BALVANO. 13-12. Don Sal- vatore Pagliuca, pastoor van het door de jongste aardbeving getroffen Züiditaliaanse dorp Balvano, is weggejaagd door een menigte gelovigen, die hem bechuldigde van wanbe heer van gelden voor de restau ratie van hun kerk. Boze inwoners van Balvano achtervolgden de politieauto waarmee de pastoor buiten de gemeentegrenzen in veiligheid werd gebracht. Zij verklaar den dat hun geestelijke leids man slechts een gedeelte had aangewend van het geld dat zij bijeen hadden gebracht om de vijf jaar geleden ook al zwaar beschadigde kerk te repareren. Als hij dat geld volledig had gebruikt was onze kerk dit maal misschien niet ingestort, zeiden zij. ,,Ik begrijp het niet, ik heb altijd goed gedaan. Zij wilden mij zlefs kruisigenreageerde de ontstelde geestelijke tegen de pers in het naburige Poten- za. Mgr. Palgiuca was al eerder in het nieuws. Hij was op de avond van de 23ste november net uit de kerk vertrokken toen de aardbeving toesloeg en het eeuwenoude gebouw, waarin enkele honderden men sen een mis bijwoonden, totaal werd verwoest. Er vielen ze ventig doden. DEN,HAAGt 13-12. In zijn woon plaats Den Haag is zaterdagochtend op 73-jarige leeftijd oud-V.V.D.-sena tor Harm van Riel overleden. Mr. Van Riel was van 1956 tot 1976 lid van de Eerste Kamer, sinds 1958 trad hij op als fraktievoorzitter. Flitsen uit het buitenland WARSCHAU. Polen's machtige katholieke kerk heeft zich achter het kommunistische bewind geschaard door scherp uitdagende akties van dissidenten en extremisten te veroor delen. De kerk, die haar diepe be zorgdheid over de toekomst uit sprak, is bang dat deze akties leiden tot een interventie van de Sowjet- Unie. Stabiliteit De kerkelijke leiders vragen aan alle lagen van de maatschappij „de noodzakelijke stabiliteit te herstel len". „De tijd eist eenheid van allen ter verzekering van de instellingen van de staat en het ongeschonden bestaan van het vaderland". Een priester, Czestaw Sadlowski, uit een dorp bij Warschau, sprak zon dag honderden boeren toe die het recht op een eigen vakbond eisten. Sadlowski zei dat de boeren „moeten vechten voor uw eigen grond". Sadlowski sprak ook op nationa listische toon toen hij verandering van de soort geschiedenis eiste die aan de studenten wordt onderwezen. „Het is belangrijk dat onze kinderen op school onze eigen geschiedenis te leren krijgen en geen ingevoerde ge schiedenis", zei hij. De boeren eisen met steun van de 'arbeidersvakbond „Solidariteit van de regering toestemming tot vor ming van hun eigen bonden. Dat ver zoek is door de rechters afgewezen met de verklaring dat het recht tot het oprichten van vrije vakbonden alleen geldt voor werknemers in dienst van anderen. „Landelijke Solidariteit" De vergadering werd in het poly technisch instituut in Warschau door ongeveer duizend boeren bijge woond. Zij willen de aandacht vesti gen op hun zaak omdat de officiële nieuwsmedia er volgens hen niets over vermelden. ROME. De Italiaanse regering wil de herbouw van het door de aardbe ving verwoeste gebied in het zuiden van het land vergemakkelijken door een verhoging van de benzineprijs en de autobelasting. BRUSSEL. In de Europese milieu raad in Brussel is een flinke stap ge zet in de richting van bescherming van walvissen door de lidstaten van de E.G. Er is een verordening aange nomen die de handel in produkten, afkomstig van walvissen verbiedt. MADRID. Gelet op de dringende noodzaak een halt toe te roepen aan de wapenwedloop heeft Joegoslavië voorstellen gedaan voor een nieuwe Europese ontwapeningskonferentie voor zowel nucleaire als konventio- nele wapens. OLFSBURG. Volkswagen laat 29.000 wagens van de types „Golf" en „Jetta" van het modeljaar 1981 naar de dealer terugroepen, zo is donder dag in Wolfsburg bekendgemaakt. Het merendeel van deze auto's is geëxporteerd. GENEVE. De Sowjet-Unie heeft mogelijk van een kernwapen ge bruik gemaakt om de enorme oliere serve in Siberië te ontsluiten, waaro ver de laatste tijd berichten in de pers zijn verschenen. Dit is verno men in Westeuropese diplomatieke kringen. Ook deskundigen in Geneve zijn die mening toegedaan. LONDEN. De Tsjechoslowaakse politie heeft in Praag zeven strijders voor burgerrechten aangehouden. Dit heeft het persbureau Palach Press in Londen meegedeeld. ANKARA. Een groep terroristen heeft bij een botsing met veilig heidstroepen in de Zuidturkse stad Abadan een politie-officier doodge schoten. Een tweede politie-officier werd gewond. Vier terroristen, onder wie twee gewonden, werden gevan gen genomen. Hun officiële bond, „Landelijke Solidariteit" genaamd, telt volgens de leiders ongeveer 600.000 partiku- liere boeren en landbouwarbeiders op de staatsbedrijven. DEN HAAG, 13-12. Bij een lande lijke alkoholkontróle in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie bijna 35.000 automobilisten aange houden. Resultaat was dat ruim duizend bestuurders een proces-verbaal of rij verbod kregen opgelegd. Dit is zater dag door een woordvoerder van de Centrale Politie Verkeers Commissie (C.P.V.C.), de organisator van de kontröle, bekendgemaakt. De helft van het aantal aandhou- dingen werd door de Amsterdamse politie verricht, die op die manier 17.500 automobilisten op drankge bruik kontroleerde. De hoofdstede lijke politie legde 147 keer proces verbaal op. Zes en twintig jaar in koma LONS-LE-SA UNIER (Fran- krijk), 14-12. Een inwoner van Lons-Le -Saunier in het oosten van Frankrijk is vorige week zijn 26e jaar van bewusteloosheid, als gevolg van een ernstig ongeluk in 1955 ingegaan. Zijn geval van coma is daarmee het langdurigste uit de internationale medische geschiedenis. Op 11 december 1955 was Paul Balay door een auto aangereden. Zijn centrale zenuwstelsel werd erdoor vernield. Hij ademt en eet sindsdien kunstmatig en wordt verzorgd door zijn moeder. Hij wordt in de lente van 1981 vijf enveertig jaar. NEURENBERG. De Nederlandse spoorwegen hebben bij Triump- Adler Ag in Neurenberg 350 compu- tersystemen voor de verkoop van spoorkaartjes besteld ter waarde van vijftien miljoen mark, aldus een be kendmaking van de Westduitse fa brikant van kantoormachines en ap paratuur voor informatieverwer king. FRANKFORT. De gevolgen van de technische vooruitgang voor de werkgelegenheid bij AEG-telefun- ken kunnen niet meer met konventi- onele middelen worden verholpen, aldus Heinz Duerr, president-direk- teur van het Westduitse elektroni sche concern. TOKIO. Japan zal de Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown, die met premier Suzuki spreekt, meedelen, dat het niet wenst te voldoen aan de Amerikaanse eis tot verhoging van zijn defensie uitgaven in 1981 met bijna tien pro cent. WENEN. Na maandenlange strijd om zijn persoon heeft de Oostenrijk se minister van Financiën en plaats vervanger van bondskanselier Bruno Kreisky, Hannes Androsch, en We nen zijn ambt ter beschikking gesteld. DÜSSELDORF. Een rechtbank in Düsseldorf heeft de 42-jarige sekreta- resse Ingrid Garbe tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij eerst als medewerkster van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn en later bij de Westduitse ver tegenwoordiging bij de NAVO in Brussel militaire inlichtingen zou hebben doorgegeven aan de Oost- duitse geheime dienst. ROME/WARSCHAU. Paus Johan nes Paulus II ontvangt de leider van de Pollse onafhankelijke vakbond Solidariteit op 16 januari in het Vati- caan. Dit heeft het Italiaanse persbu reau Ansa vrijdag bekendgemaakt zich beroepend op kerkelijke krin gen in Warschau. OOST-BERLIJN. Oost-Duitsland heeft West-Duitsland ernstig gewaar schuwd voor het steunen van weste lijks sanktie-maatregelen in het ge val van een Sowj et-interventie in Po len. BELGRADO. Joegoslavië moet volgend jaar voor twee miljard dol lar (4,4 miljard gulden) aan krediet in het buitenland opnemen, zo heeft de voorzitter van de centrale bank, Ksente Bogoev, verklaard. Ook dit jaar moet Joegoslavië iets meer dan twee miljard dollar in het buitenland lenen. WASHINGTON. Amerika is niet van plan onderhandelingen met de Sowjet-Unie te beginnen op basis van het voorstel van president Brezjnjev over het garanderen van vrede in het gebied van de Perzische golf. WASHINGTON. Ronald Reagan, de nieuwe president van Amerika, heeft acht goede bekenden van hem, republikeinse politici en mensen die deel hebben uitgemaakt van de rege ringsploeg van Richard Nixon, voor gedragen voor kabinetsposten in zijn regering. De senaat moet er zijn goedkeuring nog aan hechten. ROME. De regering van Italië heeft besloten de benzineprijzen met onge veer 18 cent per liter te verhogen om aan geld te komen voor de wederop bouw van het door een aardbeving getroffen gebied in het zuiden van het land. OTTAWA. In de eieren van zee meeuwen aan de Canadese kant van het meer van Ontario zijn sporen van dioxine aangetroffen. Deze medede ling, die vervat was in een recente publikatie van het Canadese ministe rie van milieu, heeft opschudding veroorzaakt onder de bewoners van Zuid-Canada, welk gebied veel in komsten heeft uit de toeristen industrie. NEW YORK/LIVERPOOL. Meer dan 100.000 mensen, velen met narcis sen en irissen zoals de flower-groups van de jaren zestig, huilden zondag in New York of baden in stilte als eerbe wijs aan beatle John Lennon. De bij eenkomst vond plaats in het ijskoude New Yorkse Central Park. BELGRADO. Bij een spoorwegon geluk in het westen van Joegoslavië hebben zaterdag minsten achttien mensen het leven verloren. Dit is zater dagmorgen in Belgrado meegedeeld. ATHENE. De Nederlandse minister van landbouw, G. Braks, heeft zaterdag een periode van uiterst moeilijke on derhandelingen tussen Griekenland en de EEG voorspeld. WENEN - PRAAG. De Tsjechoslo waakse dissident Jaroslav Sabata is vrijdag in Praag na vrijlating na maanden gevangenschap, slechts vier uur in vrijheid geweest. BELFAST. Alle politieverloven in Noord-Ierland zijn ingetrokken daar men vreest dat er onrust zal ontstaan n.a.v. de hongerstaking die zeven ge vangen Ierse guerrillastrijders al 48 dagen houden. WARSCHAU. De Poolse partijlei der Stanislaw Kania heeft zaterdag hulde gebracht aan president Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie, die hij noemde „kameraad Leonid Brezjnjev, de grote vriend van Polen", aldus het persbureau PAP. KOPENHAGEN. Denemarken heeft het hoogste zelfmoordgemid delde van het westen en bijna twee maal zoveel Denen gaan dood door zelfmoord dap er omkomen in. het verkeer. - - NOOTDORP, 14-11. Op het baan vak Zoetermeer-Voorburg is zondag avond laat een personenauto in bot sing gekomen met een trein. De bestuurder van de auto kwam hierbij om het leven. Het ongeluk, dat zich voordeed in de gemeente Nootdorp, vond plaats op een met au tomatische slagbomen beveiligde overweg. Door het late uur onder vond het treinverkeer geen hinder van het ongeluk. De rijkspolitie kon enige uren na het ongeluk de naam van het slachtoffer nog niet vrijge ven. UTRECHT, 13-12. De Utrechtse po litie heeft in een woning in de Bek- kerstraat de stoffelijke overschotten gevonden van een 89-jarige man en zijn 86-jarige echtgenote. Het echt paar is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van kolendampvergifti ging. De man en de vrouw waren sinds vorige week zaterdag niet meer 'gezien. De politie werd in verband daarmee door buren gealarmeerd. 'S GRAVENZANDE, 13-12. In de gemeente 's Gravenzande op de weg van Maasdijk naar Hoek van Hol land zijn drie mensen dodelijk veron gelukt. Bij het ongeluk kwamen twee personenauto's frontaal met el kaar in botsing. De politie vermoedt dat het hier ging om een mislukte in haalmanoeuvre. De slachtoffers van het ongeluk zijn de 35-jarige G. Baars en zijn echt genote uit Hoek van Holland, en de 50-jarige B. Timmers uit 's Graven zande. Het echtpaar zat in een bestelauto, de heer Timmers in een sportwagen. DEN HAAG. Behandeling wetsontwerpen sociaal-ekonomisch en fiskaal be leid 1981. Een lid van de oppositie-de P.v.d.A.-er Van der Doef -zat, als indie ner van een initiatief wetsontwerp bij de ministers aan de regeringstafel, waar men het blijkbaar nogal aardig met elkaar kon vinden. V.l.n.r.: Van der Doef, Beelaerts van Blokland, De Graaf, Albeda, Van der Stee en van Amels- foort. MAASTRICHT, 14-11. De Tweede Kamer moet minister van Aardenne van ekonomische zaken zien te bewe gen dat hij aan de regeringswaarne mer dr. Molkenboer in de raad van kommissarissen van Volvocar BV Nederland de opdracht geeft gebruik te maken van het vetorecht over de aangekondigde reorganisatieplan nen. Dat zei zondagavond het Limburg- Om schoon milieu DEN HAAG, 13-12. De burger zal meer moeten gaan betalen voor een schoon milieu. Dat zeg gen de werkgeversorganisaties VNO en NC W in een reaktie op de regeringsnota „Kosten en macro- ekonomischegevolgen van het mi lieubeleid". De werkgevers zeggen voor een goed milieubeleid te zijn, maar „de maatschappelijke las ten en baten moeten tegenover elkaar worden afgewogen". Zij noemen het bijzonder ver ontrustend dat de dalende uitvoer en stijgende invoer, die door de milieumaatregelen kunnen wor den veroorzaakt, een verslechte ring van de betalingsbalans en een vergroting van het financie ringstekort tot gevolg zullen heb ben. se Tweede-Kamerlid drs. Thijs Wolt- gens (P.v.d.A.) in een uitzending van de Regionale Omroep-Zuid. Komen de woensdag komt de raad van kom missarissen bijeen om zich te buigen over de plannen die een verlies van 1200 arbeidsplaatsen betekenen voor de Volvo-bedrijven in Nederland en België waar nu nog 5900 perso neelsleden werken. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 15 december Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Pr. Julianaschool Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 - 21.00 uur. Rekreatiezaal Ger. Kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 - 21.00 uur. Gemeentehuis. 18.00 uur. Raadsvergadering. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De regering ziet geen kans nog extra gelden uit te trekken voor gerichte werkgelegenheidspro gramma's zoals de oppositie en het C.D.A. tijdens het loondebat hebben geëist. BROEK IN WATERLAND. De gif tige stoffen in 28 onderzochte vaten chemisch afval, waarvan er in april dit jaar ongeveer 50.000 ontdekt wer den op de vuilstortplaats de Volger meerpolder, kunnen bij konsumptie, of sommige bij aanraking met de huid, neurologische afwijkingen in de stofwisseling of in het nageslacht tot gevolg hebben. DEN HAAG. „Stop worgwet Wie gel". Met deze tekst op aanplakbil jetten en pamfletten hebben leden van de B.B.K. (vakbond van beelden de kunstenaars) in Den Haag aan dacht voor hun zaak gevraagd. DEN HAAG. Minister Van Aarden ne van economische zaken is bereid om te onderhandelen met de olie maatschappijen over een vergroting van het staatsaandeel in de kleine Nederlandse aardgasvelden. DEN HAAG. De regering heeft besloten het woningbouwprogram ma voor 1981 met 9.000 woningen uit te breiden tot een totaal van 105.000. DEN HAAG. Staatssekretaris Van Eekelen (defensie) wil nog dit jaar 45.360 Franse anti-tank mijnen van het type „Marianne" met vijftien bij behorende mechanische legsystemen bestellen bij de Franse fabriek TRT. Met deze order is 46,4 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG. Minister Albeda is van plan het werkgelegenheidsover- leg, een onderdeel van het pakket re geringsmaatregelen dat in de Tweede Kamer ter diskussie staat, in te trek ken. MIDDELBURG, 13-12. De direktie van het ziekenhuis Gasthuis Middel burg heeft de twee verpleegkundigen Jannie Hoek en Jolanda Lindenburg per 1 januari ontslag aangezegd. De twee verpleegkundigen werken op de afdeling verloskunde/gynaeco logie. Ze zullen, rekening houdend met een ontslagtermijn van drie maanden, op 1 april niet meer tot het officiële personeelsbestand van het ziekenhuis behoren. De twee vrouwen hebben princi piële bezwaren tegen het onderbre ken van zwangerschappen, ook al ge beurt dat op medische indicatie. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 16 december Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. Aanvang: 19.30 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering van de ondercentrale van de V.V.D. 19.30 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Zaal Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 -21.00 uur. „De Drie Schapen". Algemene Z.L.M.-vergadering. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Kerstavond Afd. Dui- veland Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Kerkgebouw, St. Joostdijk. Inge bruikstelling kerkgebouw. 19.30 uur. Woensdag 17 december Zierikzee Ingebruikname dependance Stich ting Gezinsvervangend tehuis Schou- wen-Duiveland. Receptie 20.00 - 21.00 uur St. Domusstraat 94/Lange Groendal 1. Marktzicht. Vrouwencontact P.v.d.A. 20.00 uur. Kerkzaal, St. Domusstraat. Ger. Vrouwenkontaktgroep. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kerst middag bejaarden (N.C.V.B.). 14.30 uur. Kerkjverve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring N.C.V.B., 19.45 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Stichting Sa menlevingsopbouw. 19.30 uur. Donderdag 18 december Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Zierikzeese IJsvereniging. 19.30 uur. Westenschouwen Rest. „Zeelust". Vergadering C. et C. 18.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 19 december Scharendijke „De Putmeet". Kerstbal dansschool mevr. W. Kramer-de Groot. 20.00 Kerkgebouw Geref. Gemeente. Kerstviering „School met de Bijbel". 19.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering, algemene beschouwing. Aanvang: 19.30 uur. Middelburg Konsert- en gehoorzaal. Kerstkon- sert. 19.30 uur. Zaterdag 20 december Zierikzee „Huis van Nassau". Postduiventen- toonstelling p.v. „Zierick", (met rad van avontuur). 16.00 uur. „Prins van Oranje". Algemene le denvergadering Het Zeeuwse Kruis. 9.45 uur. Maandag 22 december Dreischor Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 20.00 uur. Maandag 29 december Zierikzee Stadhuis. Koncert Argentium En semble. 20.30 uur. Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Sport vereniging A.S.V. kinder-bingo. 20.00 uur. (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2