De kleine lagere scholen: in stand houden of opheffen? Supermarkt Legemaate werd gewijzigd in een „Versmarkt" Jaaruitvoering Nut en Uitspanning Raadsvergadering gemeente Brouwershaven WÊÊÊtÊEÊL Vaststelling begroting komt aan de orde STREEKNIEUWS Mobilofoons voor Reinigings dienst Schouwen-Duiveland Vernieuwing aan Melkmarkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 december 1980 Nr. 22825 3 -.v-i^V. - ■'■SsjTri BROUWERSHAVEN, 8-12. Het minimum aantal leer lingen op de scholen te Noordgouwe en te Zonnemaire ligt ver onder het toegestane (minimum) aantal. In artikel 22bis van de Lager-onderwijswet (1920) is bepaald dat de gemeen teraad tot opheffing van een school kan besluiten wanneer het gemiddeld aan tal leerlingen minder dan vijftig bedraagt als de school gevestigd is in een ge meente met minder dan 25.000 inwoners. De school in Noordgouwe telt een gemiddeld aantal leerlingen van 35, het gemiddelde aantal leerlingen van de school in Zonnemaire bedraagt (maar) 26. Wanneer zo'n geval zich voordoet kan de raad besluiten de scholen in stand te houden ingevolge artikel 19 van deze Lager-onderwijswet echter voor een termijn van drie jaren. Een zodanig besluit is ai in 1978 genomen en was van kracht voor de jaren 7,978 tot en met 1980. Vergadering maandag Maandag 15 december zullen de raadsleden tijdens de openbare raadsvergadering zich weer over de ze kwestie moeten buigen en wel voor de jaren 1981 tot en met 1983. Het kollege stelt dan ook voor de scholen in Noordgouwe en Zonne maire in stand te houden. ZIERIKZEE Raadsvergadering Op dinsdag 16 december zal de ge meenteraad van Zierikzee in verga dering bijeen komen in het Stadhuis. De agenda vermeldt onder andere: grondverkopen en een groot aantal begrotingswijzigingen. Voor tijd: zie agenda. Kinderpostzegels- en kaarten Het duurt allemaal nog wel even, maar het jaar spoedt toch naar zijn einde en dat betekent het moment waarop de wenskaarten voor de jaar wisseling, moeten worden gekozen. Behalve die alleraardigste Kinder postzegels 1980 - met vrolijke afbeel dingen op het thema Kind Boek naar ontwerp van vier bekende en bekroonde illustrators, verkoopt men aan de stalletjes van het Comité Kinderzegels een uitgebreide en zeer Tijdens deze raadsvergadering zal de heer T. H. A. Egberts aangewezen worden als plaatsvervangend ge- meentesekretaris. Verder stelt het kollege voor mevrouw A. A. M. Jankok-van der Pluijm te benoemen als beheerster in tijdelijke dienst van de gemeenschapsruimte in Drei- schor. Verdere agenda - Op de agenda staat verder de vaststelling van de gemeentebegro ting en van het woningbedrijf voor 1981. Tegelijk met deze vaststelling of in ieder geval voor 1 maart 1981 dient het bedrag dat per leerling voor de scholen voor gewoon lager onder wijs beschikbaar wordt gesteld, vastgesteld te worden. Het kollege stelt voor een bedrag van 555,83 per leerling beschikbaar te stellen. De Schoolraad heeft zich reeds ak koord verklaard met dit voorgestel de bedrag. Verder stellen burgemeester en wethouders voor het gekoördineerd bejaardenwerk op Schouwen-Duive- land en St. Philipsland een bijdrage van 0,76 per inwoner beschikbaar te stellen voor de aanstelling van een funktionaris, op voorwaarde dat alle gemeenten die hierbij betrokken zijn meewerken. Een perceel grond aan de Zuidweg 18 te Zonnemaire zal, met goedkeu ring van de raadsleden, van de heer S. van den Berge aangekocht worden voor 100.640,met het doel er het gymnastieklokaal te realiseren. gevarieerde kollektie algemene, kinder- en kerst-/nieuwjaarskaarten ,,Voor het kind". Dit jaar zijn de zegels ook op kaar ten (serie 2,-) en als poster (serie 15,-) te koop: bij het plaatselijk ko- mité en in de boekhandel. De verkoopstand van het plaatse lijk komité te Zierikzee is te vinden in het postkantoor tot en met 31 de cember, geopend 's morgens en 's middags. 99 99 ZONNEMAIRE, 9-12. Vrijdag 12 december geeft de harmonievereniging „Nut en Uitspanning" haar jaarlijkse uitvoering. Het programma ziet er als volgt uit. Na de opening van het officiële gedeelte volgt een optreden van de harmonievereniging o.l.v. de heer E. A. de Looff. Vervolgens een optreden van de Drumband o.l.v. de heer M. C. M. Rievers, waarna pauze. Na het muzikaal gedeelte is de beurt aan de toneelgroep. Opgevoerd worden „De vrouwenhater" een ko mische eenakter van J. Keulemans en „De jas", een klucht in een bedrijf van F. P. Schweden en A. v. d. Lugt. De rolverdeling van „De vrouwen hater" is als volgt: Karei van Dui men, vrijgezel - Wim Hanse. Fred van der Wees, zijn vriend - Jan Stoel. Willem Wachter, huisknecht - Adrie Brouwer. Dolores Diaz, huishoudster - Janny De Munnik-v. Doezelaar. Drie zusjes Mia, Pia en Ria - Hannie van Nieuwenhuijze, Anja de Vlieger en Addy Stoel. Kitty van Duimen, Kareis nicht - Janny de Vlieger- Fonteine. Mevrouw Sanders, ambte nares - Coba Fonteine-de Vlieger. Souffleur is Martin van Leersum. Van „De jas" is de rolverdeling: Fred Pietersen, zakenman - Kees de Munnik. Anna, zijn vrouw - Jo Duinhouwer-Hillebrand. Erna, hun dochter - Anita Duinhouwer. Frits Dijkstra, achterneef - Ad de Vlieger. Minna, dienstmeisje - Jolanda Brou wer. Een kelner, Tonny van Sas. Een bakkersknecht, Kees Duinhouwer. Een bedelaar, Jaap van Sas. Een poli tieagent, Wim Fonteine. Een apart meisdje, Karin van Doorn. Souf fleur: Martin van Leersum. Hierna wordt het officiële gedeelte afgesloten en volgt een groot bal on der leiding van het dansorkest „The new happy stars". Bejaarden Op donderdag 11 december wordt het hele programma opgevoerd voor alle bejaarden uit de gemeente Brou wershaven en Zonnemaire. Het is al jaren de gewoonte dat deze avond aan de bejaarden kosteloos wordt aangeboden. Voor tijd en plaats: zie agenda. ZONNEMAIRE. Het aantal leerlin gen van de openbare lagere school te Zonnemaire ligt ver beneden het toe gestane minimumaantal. In zo'n ge val kan de raad van Brouwershaven besluiten de school (toch) in stand te houden via artikel 19 van de Lager- onderwijswet, dat in termijnen van drie jaar ontheffing van opheffing" verleent. Maandagavond wordt deze kwestie tijdens de raadsvergadering besproken: opheffen of in stand hou den. De voorkeur gaat natuurlijk uit naar het laatste. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Hiervoor is reeds toestemming ver leend dóór de staatssekretaris van onderwijs in augustus dit jaar). Legesverordening Een wijziging van de legesverorde ning is, aldus het kollege, noodzake lijk. Een van de redenen is het aan passen met het wettelijk toegestane verhogingspercentage.Het kollege stelt-,.voor de „Leges verordening^ 1981" overeenkomstig het ontwerp* vast te stellen. Sint op de scholen Sint Nicolaas bracht zaterdaga vond een bezoek aan de peuterspeel zaal en aan de scholen te Renesse. Donderdagochtend was de peu terspeelzaal aan de beurt. In overleg met de leiding en het bestuur van de peuterspeelzaal beperkte de Sint zijn bezoek tot een paar flinke bonzen op de schooldeur, gevolgd door strooien en het achterlaten van een flinke zak met kadootjes. Voor deze vorm had men gekozen omdat enkele van de kleintjes toch een beetje angstig wa ren voor de Sint en zijn gevolg. Nadat gestrooid was gingen de kleintjes in de hal kijken waar de zak kadootjes werd gevonden. De ka dootjes werden uitgepakt en daarna bleven de peuters tot het eind van de morgen spelen met hun nieuwe aan winst. Sint zag kans om vrijdagmiddag een bezoek te brengen aan de kleuter school „De Duinkonijntjes", zowel als de openbare lagere school ,,'t Staepel'of". Op de kleuterschool werd de Sint buiten opgewacht door de groep van de oudste kleuters. De ze begeleidde hem naar binnen, waar hij eerst de klas van de kleinste kin deren binnenging. De „groten" amu seerden zich zolang met een film over Sinterklaas en spelletjes. Werkstukken Tijdens het bezoek van de Sint bo den de kleuters hem werkstukken aan, natuurlijk werd er gezongen en er werden toneelstukjes opgevoerd. Voor alle kinderen was er van zelfsprekend een kadootje en een leu ke attraktie in de vorm van een Zwarte Piet. Ook op de lagere school werd de Sint met de traditionele sinter klaasliedjes verwelkomd. Hij be zocht alle klassen, maar zoals we van hem gewend zijn verbleef hij het langst bij de kleintjes. Overigens werd hij in alle klassen met gejuich begroet. In een der klassen speelden de twee trouwe knechten van de Sint het klaar een komplete „meester" in de zak te laten verdwijnen. Evenals op de kleuterschool wer den de leerlingen van de lagere school op deze feestdag door de heer J. Zwiers getrakteerd op warme cho- kolademelk met speculaas natuur lijk had de Sint ook voor deze „Lie ve" kinderen een leuk kado meege bracht. BROUWERSHAVEN Bejaardensoos vierde Sinterklaas De bejaardensociëteit van Brou wershaven hield dinsdag 2 december het Sint Nicolaasfeest in het vereni gingsgebouw. De presidente mevrouw Slabbe- koorn heette iedereen welkom en verzocht een moment stilte voor de heer J. Koopman, een trouwe bezoe ker van de soos, die plotseling uit ons midden is weggenomen. Rond half drie kwam de Sint vergezeld van zijn trouwe knecht de „soosgangers" met een bezoekje vereren. De stemming zat er gelijk in en alle bejaarden kre gen een kadootje. Het dameskoortje was ook op be zoek en ook zij werd door de Sint niet vergeten. Na het vertrek van de Sint kon nog een spelletje bingo gespeeld worden. Al met al, een geslaagde middag voor de bejaardensoos van „Brouw". DREISCHOR Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond Op maandag 22 december, viert de afdeling Noordgouwe e.o. het kerste- feest in het Dorpshuis te Dreischor. Kerstverhalen worden voorgelezen en een toneelstukje wordt opge voerd. Ook wordt medewerking ver leend door het koor. ZLM-vergadering De ZLM. afdeling Dreischor houdt op dinsdag 16 december in „De Drie Schapen" te Dreischor een algemene vergadering. De heer B. Verbeek zal spreken over belastingaktualiteiten en de heer L. J. A. Klompe zal eem dia-serie over Indonesië vertonen. NIEUWERKERK De middenstandsaktie De middenstand Sint Nicolaas ak- tie, georganiseerd door de Nieuwer- kerkse Middenstand is zaterdag jl. beëindigd. De laatste dagattrakties leverde weer een flink aantal inzendingen op. Het was: het raden van groente en fruitnamen, die lagen uitgestald in de etalages der deelnemende win keliers. Gelukkige winnaars waren: Lila den Haan, Erwin Schiewold, Els fol- mer en mevrouw Jasperse-Hoger- land. Rest u nog de grote trekkingsa vond van de te vallen prijzen op de volgeplakte zegelformulieren. Deze trekking vindt plaats vandaag (dins dag 9 december) in „Ons Dorpshuis". De trekking is ten overstaan van de burgemeester van Duiveland, de heer J. van Bommel en notaris D. van Eek uit Zierikzee. De toegang tot deze trekkingsa vond is vrij. Er worden net zoveel formulieren getrokken als er prijzen zijn. De totale waarde aan prijzen be draagt 5500,—. Het beloofd weer een gezellige avond te worden. OOSTERLAND Winkelaktie middenstand Als klap op de vuurpijl vond op za terdagavond 6 december de hoofd trekking plaats van de prijzen, van de winkelaktie van de Mid denstandsvereniging O oster land waaraan een 20-tal plaatselijke win keliers hebben deelgenomen. De grote zaal van het cafetaria „Neffen d'Eule" was goed bezet toen de voorzitter, de heer M. Wesdorp, tot de aanwezigen een welkomst woord richtte. Daarvoor had de mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re" met de drumband een muzikale SCHARENDIJKE, 8-12. Niemand zal er meer aan twijfelen dat de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland, een bedrijf zou zijn, dat niet met zijn tijd meegaat. Het jongste bewijs van de aanpassing aan de moderne tijd en de daarmee in verband staande kommunikatiemiddelen is het voorstel van het dagelijks berstuur tot het aanschaffen (in huur) van vijf mobilofoons (vier mobilofons op wagens plus een basispost). Dit gaat 6400,- kosten, een be drag waarmee de onvoorziene uitga ven worden verlaagd. Met het uit rusten van de mobilofoons wil men het aantal onnodig te rijden kilome ters belangrijk beperken. mars gemaakt over het dorp, ter in leiding van deze slotavond. Wethouder A. L. Bakker was be reid gevonden de loten te trekken. Als prijswinnaars kwamen uit de bus: Eerste prijs: een dames- of her enrijwiel naar keuze, de heer Mach. Dalebout, Oosterland; tweede prijs: Filmcamera: mej. Hennij Kik, Nieu- werkerk; derde prijs: Zaanse klok, de heer J. M. de Jonge, Oosterland; vierde prijs: half varken, de heer Isaak van den Berge, Oosterland; vijfde prijs: Workmate, de heer S. van der Laan, Oosterland; zesde prijs: kaststel, de heer J. van der Werf Lz., Oosterland; zevende prijs: Polaroid camera, de heer C. van der Maas Wz., Oosterland; achtste prijs: koffiezetapparaat, mevrouw C. Bouwman-Steenpoorte, Oosterland; negende prijs: schemerlamp, de heer H. Roks, Oosterland; tiende prijs: haardstel, mevrouw M. C. van 't Hoff, Oosterland. Verder waren er nog een 65-tal min dere prijzen, het gezamenlijk ge wicht van de vijf bestuursleden van de Middenstandsvereniging bedroeg 418,5 kg. Prijswinnaars hiervoor waren: 1. mej. Kobie Reuvers, Stand- daardbuiten: 417,5 kg; 2e prijs: me vrouw Nikerk-Fierens met 419,5 kg en derde prijs: mevrouw E. Nikerk- Stouten met 423,5 kg. De totale lengte van het lint uit de etalages bedroeg 12,75 cm. Eerste prijs: Lianne Braber met 12,77 m, 2e prijs: mevrouw Braber-den Hollan der, met 11,88 m en derde prijs de heer M. Braber met 11,99 m. Na afloop van deze geslaagde win kelaktie heeft de voorzitter van de Middenstandsvereniging dankwoor den gericht tot wethouder Bakker voor zijn bereidwilligheid de trek king te verrrichten, en tot het bestuur van „Oosterlands Fanfare" en de drumband, voor hun muzikale medewerking. Dit betekende het ein de van een goed geslaagde winkelak tie van de Middenstandsvereniging „Oosterland". Tot slot werd de me dedeling gedaan dat de gewonnen prijzen, voorzover nog niet afge haald, te bekomen zijn in het „Duive- lands Meubelhuis". Sint op bezoek Sinterklaas met twee knechten bracht op zijn verjaardag een bezoek aan de Openbare Lager School. Om half elf kwam het gezelschap in klas één, onderwijzeres mevrouw Van Damme. Er heerste spanning bij deze leeftijdsgroep, maar door het ontspannen optreden van Sinter- Als, zo wordt door het dadelijks bestuur gesteld, de wagens per mobi lofoon bereikbaar zijn, kunnen ze ge makkelijker worden ingezet, waar ze op een bepaald moment nodig zijn. Kostbare uren gaan nu soms verlo ren, omdat men wel weet, waar een wagen naar toe is, maar omdat deze wagen niet kan worden bereikt. Om dit in het vervolg te voorkomen, c.q. kilometer kosten te besparen, acht men het gebruik van mobilofoons ge wenst. Modeverschijnsel Verscheidene leden van de raad van toezicht waren echter beslist niet enthousiast. Men noemde het een nieuw modeverschijnsel, dat weinig efficiënt zou werken. Vragen onder meer over de duur van het huurkon- trakt moesten worden beantwoord. Met de stemmen tegen van de heer L. C. Hart (Middenschouwen) en H. Schot (Bruinisse), die het een overbo dige luxe vonden, werd het voorstel na uitvoerige toelichting tenslotte aangenomen. klaas, die tevens goed op de hoogte was met het doen en laten van ver schillende kinderen, kwam er als spoedig een geanimeerde sfeer. Alle kinderen leverden een bijdrage aan het programma van zang, voor dracht, voorlezen, vertellen, etc. Van 13.15 tot 14.00 uur bezocht Sint en zijn bedienden de tweede en de derde klas van mevrouw Streefkerk en de heer Bolkenbaas. Ongeveer hetzelfde programma kwam hier uit de bus als bij de eerste klas, echter nog vermeerdert met een platenspe ler, waarbij de Pieten meedansten op de muziek hiervan. Iedere leerling van klasse 1 t/m 5 kreeg deze middag een kaodo aangeboden. Van 14.00 tot 14.30 uur werden bliksembezoekjes aan de overige leerjaren gebracht die deze middag in de hoofdzaak onderling hebben ge vierd. Al met al werd het een geslaagd kinderfeest. „Hulp Italië" De opbrengst van de bliksemaktie „Hulp Italië", die werd georgani seerd door de Provinciale Hervorm de Jeugdraad Middelburg bracht hier ter plaatse op de mooie som van 1156,-. Zaterdag 6 december konden de giften gedeponeerd worden in een bus, staande in de Ned. Hervormde Kerk. Voor geheel Duiveland was dit bedrag in totaal'3.156,—. Nagekomen giften kunnen gestort worden op giro 4174177 van de „Pro vinciale Hervormde Jeugdraad", Singelstraat te Middelburg. Zeer veel dank aan de geefsters en gevers voor dit mooie resultaat. ZIERIKZEE, 5-12. Zierikzee wil graag zichzelf blijven, maar het betekent niet „dat er niets verandert". Vooral de interieurs van huizen, maar vooral zaken worden fre- kwent aan wijzigingen onderworpen. Soms gaat dat ge paard met een verandering in opzet of in assortiment, als het een zaak betreft. Zulks is het geval met „Versmarkt Legemaate" aan de Melkmarkt. Het begrip „versmarkt" is hiermede ook in de Zierikzeese woordenrij ge ïntroduceerd. Voor alles is het duidelijk, dat zo'n zaak mikt op „verse" waar. De gespecialiseerde versmarkt is ontwikkeld uit de oorspronkelijke super markt, die ook op het adres Melkmarkt 12-14 werd gevoerd. Cees en Ineke Legemaate, die teke nen voor de zaak in nieuwe opzet, hebben drie punten, waarop - in nieu we versie - de zaak wordt gevoerd. Binnen de muren verzamelden zij een groot assortiment kwaliteitsproduk- ten; het winkelinterieur werd aan passend vernieuwd en - het één hangt met het ander samen - een overzichte lijke uitstalling van de produkten .werd mogelijk. In vaktaal sprak men In de super markt - tijd van het z.g.n.droge" as sortiment (kruidenierswaren), dat heeft plaats moeten maken voor een uitbreiding in de groente- en fruitaf- deling en voor een ruimer opgezette brood- en banket- en zuivelhoek. Bij gelegenheid van de inge bruikstelling bestond, tijdens een re ceptie in de nieuwe zaak, de kans van het gewijzigde interieur en het pro- duktenpakket kennis .te nemen en het te bezichtigen, waarvan velen ge bruik maakten. Kijkje in het interieur van de Vers- mar kt". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3