PvdA 31,1 en CDA 30,7 procent van de stemmen AGENDA Bij verkiezingen nu Het zoutprobleem van de Rijn De Maya-kalender „Flitsen" uit het buitenland Tussen de brandnetels Aktie van jongeren tegen regeling minimum-jeugdlonen Overzicht ministerie De hoogte van verschillende sociale uitkeringen De Nederlandse bevolking Het aantal geboorten vertoont weer een lichte stijging De Westerschelde- problematiek De aftrekbaarheid hypotheekrente Gewonde bij schietpartij Man neergestoken in café HILVERSUM, 6-12. Als er op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden, dan zou de P.v.d.A. 31,1 pro cent van de stemmen halen, het C.D.A. 30,7 procent, de V.V.D. 12,3 procent en D'66 16,8 procent. Dit is het resul taat van een enquête die het Bureau Lagendijk in op dracht van de AVRO in november hield. Vergeleken met vorige opiniepeilingen is de P.v.d.A. in de kiezersgunst gestegen (in augustus zou de partij 29,6 procent van de stemmen hebben gekre gen). Het aantal stemmen zou bij verkiezingen toch nog lager liggen dan bij de kamerverkiezingen in 1977 (toen kreeg de P.v.d.A. 33,8 procent). De voorkeur voor het C.D.A. was in november ongeveer gelijk aan die in augustus (was toen 30,5 procent). Ook de V.V.D. bleef volgens de pei ling op ongeveer hetzelfde niveau (in augustus 12,6 procent). De opkomst van D'66 lijkt nu echter tot staan ge bracht. In vergelijking met augustus krijgt deze partij 0,8 procent minder van de stemmen, maar nog altijd be duidend meer dan bij de verkiezin gen in '77 (toen: 5,4 procent). LONDEN. Een zestigtal leden van het Britse Lagerhuis van alle partij en hebben hun naam gezet onder een motie van kritiek op de pers, voor het „jagen op" lady Diana Spencer, wier naam in romantisch verband is genoemd met die van prins Charles, de Britse troonopvolger. KOBLENZ, 8-12. De internationale Rijnkommissie heeft een lijstje op gesteld van twaalf mogelijke oplos singen van het zoutprobleem van de Rijn. De verantwoordelijke mi nisters van de Rijnoeverstaten zullen op de komende Rijnkonferentie op 22 januari aanstaande in Den Haag hieruit een politieke keuze moeten maken. In het ambtelijk overleg zijn de deelnemende landen - Frankrijk, West-Duitsland, Nederland en Zwit serland - het niet eens kunnen wor den over de beste methode. Het zal, aldus een van de deelnemers aan het internationaal Rijnoverleg, voor de ministers geen gemakkelijke opgave zijn, omdat tegen alle voorgestelde oplossingen grote bezwaren naar vo ren worden gebracht. Het ziet er, al dus de zegsman, niet hoopvol uit. De meest reële oplossing van het zoutprobleem is volgens de Neder landse en Duitse delegaties van de Internationale Rijnkommissie de in- jektie van het afvalzout van de Elzas- ser kalimijnen op een diepte van 1800 meter onder de grond. Dit was ook overeengekomen in het eind 1976 in Bonn ondertekende zoutverdrag, dat de Franse regering in december vorig jaar weigerde aan de volksvertegen woordiging ter ratifikatie voor te leggen. De bevolking van de Elzas verzet zich heftig tegen de zoutinjek- ties. Men vreest vertroebeling van het grondwater. Deskundigen heb ben echter aangetoond dat, wan neer" afvalzout op een diepte van bij na 2000 meter onder de grond wordt opgeslagen, het grondwater niet aan getast kan worden vanwege de af sluitende lagen van de aardkorst daartussen. SMERIDA, 6-12. Een Mexicaanse geleerde. Hector Calderon, heeft een nieuw systeem ontdekt ter verkla ring van de kalender van de Maya, een zeer omvangrijke volkerengroep die grote delen van Midden-Ameri- ka, zoals Guatemala, de hieraan grenzende gebieden in Mexico en het schiereiland Yucatan, Belize en de westelijke delen van El Salvador en Honduras bewoonde. Naar de voorzitter van de acamde- mie voor de Maya-taal, William Bri- to, zaterdag bekendgemaakte, heeft Calderon na drie jaar onderzoek en met gebruik van computers een nieu we wiskundige konstante gevonden, met behulp waarvan men de data van de Maya-kalender in onze tijdre kening kan vertalen. Vertrouwen in kabinet In vergelijking met de Lagendijk peiling in september is het vertrou wen in het kabinet toegenomen: van 17 procent van de ondervraagden naar 24 procent. Opvallend, aldus het Bureau La gendijk, is het dat driekwart van de ondervraagden zich zeker noemde van hun keus. Die zekerheid wissel- JERUZALEM. In een kraam in een drukke winkelstraat van Jeruzalem is een bom ontploft. De politie liet weten dat er tien mensen gewond zijn geraakt, het merendeel licht. 36 Arabieren zijn opgepakt voor onder vraging maar later vrijgelaten. MOSKOU. Op de zolder van de Amerikaanse ambassade in Moskpu brak brand uit, die echter al zeer snel was geblust, zo heeft een ambassade- woordvoerder meegedeeld. BERLIJN. Over de terugbetaling van een schadevergoeding van 550.000 mark die de Bondsrepubliek uitkeerde aan Pieter Menten, moet opnieuw worden onderhandeld. Dit is in West-Berlijn bepaald. LONDEN. Onlangs zijn bij de Sow- jet-Unie door Engeland en andere Europese landen diplomatieke stap pen bij de Sowjet-Unie gedaan over de toestand in Polen. Dit is meege deeld door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. PEKING. De Nederlandse regering heeft bij haar besluit de levering toe te staan aan Taiwan van twee in Ne derland gebouwde onderzeeërs en an dere strategische goederen blijk ge geven van politieke kortzichtigheid. Dit heeft het persbureau Nieuw Chi na gemeld. TOKIO. In navolging van de Vere nigde Staten en hun Westeuropese bondsgenoten zal ook Japan maatre gelen treffen mocht de Sowjet-Unie in Polen tussenbeide komen. TEL AVIV - JERUZALEM. Op de westelijke oever van de Jordaan is het Israëlische leger zondag in aktie gekomen om te verhinderen dat Ara bische jongeren voor de tweede dag achtereen betoogden tegen de defini tieve verbanning van twee voor aanstaande Palestijnen. de wel, gemeten naar de partij waar naar de voorkeür van de ondervraag den uitging. D'66-stemmers toonden zich over het algemeen minder zeker van hun keuze. BEIROET. De Saoedische prins Abdoellah Bin Abdel Aziz, die be middeld heeft in het konflikt tussen Syrië en Jordanië, heeft in Beiroet verklaard dat Syrië beloofd heeft zijn bij de Jordaanse grens samenge trokken troepen ruim 30.000 man - geleidelijk terug te trekken. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap gaat gegevens verzamelen over het zeevervoer tussen de E.G.-lidsta- ten en het Verre Oosten. De bedoe ling daarvan is, aldus de Nederland se minister van verkeer, Tuynman, om na te gaan in hoeverre schepen van de Sowjet-Unie en van andere oostblokstaten de konkurrentieposi- tie van de maatschappijen in de E.G. benadelen omdat ze zich niet houden aan de gangbare regels. MADRID. Oosteuropese landen hebben op de Europese veiligheids- konferentie in Madrid gezegd dat zij radio-uitzendingen uit het Westen zullen blijven storen, verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie. WIERINGERMEER, 6-12. De burgemeester, de beide wet houders, de gemeentesekreta- ris en de direkteur gemeente werken van Wieringermeer hebben zaterdagmorgen een inwoner van Wieringerwerf verrast door zich in werkkle ding en gewapend met schop aan zijn voordeur te melden om de tuin van het welig tie rende onkruid te ontdoen. De bewoner had een brief van het gemeentebestuur, waarin hem werd gevraagd zijn voortuin wat beter te on derhouden, beantwoord met een uitnodiging aan de plaatse lijke autoriteiten zelf deel te nemen aan een door hem te or ganiseren „operatie onkruid" bij wijze van nuttige vrije tijdsbesteding op de zaterdag morgen. Hij zou dan wel voor koffie, voedsel en een EHBO- post zorgen. De grondwerkers vroegen de Wieringerwerver zaterdag morgen naar de werkinstruc tie en de CAO waaronder zij vielen en gingen aan de slag. Een sneeuwbui dreef hen ech ter al gauw naar de koffiepot. DAR ES SALAAM. Bij een onge luk met een klein vliegtuig ten noor den van de Tanzaniaanse hoofdstaad Dar es Salaam zijn tien mensen om gekomen van wie acht VN-funktio- narissen, uit Ghana, VS, VK, Fin land en China, zo heeft een VN- Woordvoerde zaterdag in Dar es Sa laam bekendgemaakt. AMSTERDAM, 6-12. Het NVV-Jongerencontact gaat van 8 tot 13 december in meer dan dertig plaatsen aktie voeren tegen de overgangsregeling van mi nister Albeda van sociale zaken inzake de minimum-jeugdlonen. Bovendien houdt de organisatie 16 december een landelijke demonstratie in Den Haag. Minister Albeda heeft die regeling donderdag in een brief aan de Twee de Kamer bekend gemaakt. Deze houdt in dat minimumjeugdloners die per 31 december dit jaar een ar beidsovereenkomst hebben, er niet in salaris op achteruit gaan. De jon gerenorganisatie is het daar niet mee eens, en vindt dat de bewindsman de werkende jongeren met die regeling „belazert". De overgangsregeling moet de eer dere voorstellen van de minister om fors op de laagste jeugdlonen en - uitkeringen te korten, enigszins ver zachten. Het NW-Jongerenkontakt heeft echter berekend dat nu bijna alle 200.000 minimumjaugdloners één tot twee jaar op een loonsverhoging moeten wachten, terwijl ook iedere prijskompensatie achterwege is gela ten. Met een prijsstijging van jaarlijks zeven tot acht procent betekent dat voor deze groep een koopkrachtda ling van veertien tot zestien procent. Voor jongeren die voor het eerst gaan werken en voor diegenen die van baan veranderen, betekent dat het nieuwe minimumloon zes tot 37 pro cent lager ligt dan het huidige. O. br.i.. DEN HAAG, 6-12. Het ministerie van sociale zaken heeft een overzicht verstrekt van de hoogte van de ver schillende sociale uitkeringen per 1 december 1980. Die bedragen zijn veranderd, omdat vorige week de Tweede Kamer ak koord is gegaan met een wetsontwerp om het verlies aan koopkracht van de uitkeringen over 1980 enigszins te beperken. De verhogingen gelden uitslui tend over december. Per 1 januari zuUen weer nieuwe bedragen gaan gelden. AOW Bruto maanduitkering Gehuwde bejaardenvan f 1.449,75 tot f 1.478,77 Ongehuwde bejaardenvan f 1.009,65 tot f 1.029,80 AOW Bruto vakantieuitkering per maand Gehuwde bejaardenvan f 103,74 tot f 106,27 Ongehuwde bejaardenvan f 72,62 tot f 74,39 AWW Bruto maanduitkering Weduwe met kinderenvan f 1.449,75 tot f 1.478,77 Weduwe zonder kinderen van f 1.009,65 tot f 1.029,80 AWW Bruto vakantieuitkering per maand Weduwe met kinderenvan f 103,74 tot f 106,27 Weduwe zonder kinderen van f 72,62 tot f 74,39 De wezenpensioenen ingevolge de Individuele grondslag voor 21- AWW blijven over de maand decern- jarigen en ouder f 70,15. ber ongewijzigd. Grondslag voor gehuwden met in komsten van henzelf of van echtge noot: Alfrpmpnp Arhpiilc- tot 15 Pct van de grondslag f 100,01 Algemene atoeios tot 30 pct van de grondsiag f 82,62 ongeschiktheidswet De individuele grondslagen voor De AAW-grondslagen, inklusief 20-, 19-, en 18-jarigen blijven over de koopkrachttoeslag bedragen: maand december 1980 ongewijzigd. DEN HAAG, 6-12. Het aantal geboorten vertoont een lichte stijging. Vol gens het CBS werden er in de periode januari/september vaiydit jaar 136.839 kinderen in ons land geboren tegen 132.502 in dezelfde periode van het vorig jaar. In september werden 15.733 kinderen geboren, aanzienlijk meer dan in september van het vorig jaar, toen het aantal geboorten 14.429 bedroeg. DEN HAAG. Dr. L. de Jong met het verschenen deel 10a uit de serie: „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". De titel van het deel 10a is: „Het laatste jaar". Doordat verder ook de immigratie sterk is toegenomen, vooral uit de landen rond de Middellandse Zee (met een kleine 6000 tot bijna 24.000) en uit Suriname (met 4500 tot 15.700), is de bevolkingsgroei dit jaar ver sneld. In de eerste negen maanden van dit jaar groeide de Nederlandse bevolking met ongeveer 90.000 zielen tot 14.181.287. In dezelfde periode van het vorige jaar groeide de bevol king met slechts 14.000 personen. Trouwlust De trouwlust is toegenomen. Wer den verleden jaar in de eerste negen maanden van het jaar 56.611 huwelij ken gesloten, dit jaar traden traden 61.237 paren in het huwelijk. Een sterke toeneming vertonen de bui tenechtelijke geboorten, namelijk van 4.419 tot 5.391. Ongeveer een op de vijfentwintig baby's, wordt bui tenechtelijk geboren. DEN HAAG, 6-12. Het gesprek dat gedeputeerde staten van Zeeland zouden hebben op tien december met het kabinet gaat niet door. Minister Van der Stee (financiën) moet die dag in de Tweede Kamer verschijnen en hij kan bij het gesprek over de vaste oeververbin ding Westerschelde niet worden ge mist, aldus premier Van Agt vrijdag. Gezocht zal worden naar een ande re datum. Hij wilde niet zeggen of de regering de provincie Zeeland tege moet kan komen voor een oplossing voor de financiële problemen waarop de aanleg van brug-tunnel-verbin- ding dreigt te stranden. Ook de rijks overheid heeft financieel erg weinig ruimte, aldus Van Agt. DEN HAAG, 6-12. Voor WD-voor- zitter Korthals Altes is een verdere verlaging van het bedrag waarop de hypotheekrente niet meer aftrek baar is voor de belastingen „on bespreekbaar". Het kabinet heeft onlangs voorgesteld dit bedrag op 540.000 gulden vast te stellen. De WD-voorzitter, die dit zaterdag zei voor de TROS-radio, vindt het op zich niet onaanvaardbaar dat er een grens wordt gesteld aan de hypo theekrente-aftrek. AMSTERDAM, 7-12. De 33-jarige M. Geerlings uit Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag bij een schietpartij voor een café op de Mar telaarsgracht in de hoofdstad door vier kogels getroffen. Het slachtoffer werd ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. Hij is niet in levens gevaar, aldus de politie. De vermoedelijke schutter, de 26- jarige Joegoslaaf S. G., en zijn 27- jarige landgenoot D. S., die ook bij de zaak betrokken was, konden wor den aangehouden. DEN HAAG, 7-12. De Haagse poli tie heeft zondagmiddag een man gearresteerd die ervan wordt ver dacht zaterdagavond de 24-jarige N. Unal uit Den Haag in een café te heb ben doodgestoken. Het is de 20-jarige H. O., zonder vaste woon- of verblijf plaats. Unal overleed zaterdagavond in het Haagse Westeinde-ziekenhuis, een uur nadat hij daar door vrienden was gebracht. Hij was zwaar gewond geraakt bij een steekpartij in een ca fé, waar een onbekende man hem bij een ruzie tweemaal met een mes in de borst had gestoken. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgou we Schuddeb eurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 8 december Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Vergadering landbouwvereniging „Ons Voordeel. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Middenschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 9 december Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, bestuursver gadering Stichting Jeugd, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Afd. C.P.B. 19.30 uur. Restaurant „De Witte Raaf". Thema avond Vrouwencafé. 20.30 uur. Haamstede Zaal Ger. kerk. Kerstviering N.C.V.B. 19.45 uur. Woensdag 10 december Zierikzee Concertzaal. One-man-show Paul van Vliet. 20.00 uur. Ingebruikname dependance Stich ting Gezinsvervangend tehuis Schou- wen-Duiveland. Receptie 20.00 - 21.00 uur St. Domusstraat 94/Lange Groendal 1. Nieuwerkerk „Rehoboth". IJsklub. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Donderdag 11 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Concertzaal. One-man-show Paul van Vliet. 20.00 uur. Ontmoetingscentrum. U.V.V.-afde- ling. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 12 december Burgh-Haamstede Grote zaal camping „Duinrand". Uitvoering Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Toneelavond „Nut en Ge noegen". 20.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Ledenvergadering IJsvereniging. Tijd? Middelburg Statenzaal. Vergadering provinciale staten. 10.00 uur. Zaterdag 13 december Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Bingo potspel, sportvereniging A.S.V. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Postduivenshow. Aan vang: 14.00 uur.. Maandag 15 december Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Pr. Julianaschool Jannewekken. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 - 21.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 16 december Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 - 21.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Kerstavond Afd. Dui- veland Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Donderdag 18 december Westenschouwen Rest. „Zeelust". Vergadering C. et C. 18.00 uur. Vrijdag 19 december Middelburg Konsert- en gehoorzaal. Kerstkon- sert. 19.30 uur. Zaterdag 20 december Goes „Prins van Oranje". Algemene le denvergadering Het Zeeuwse Kruis. 9.45 uur. Maandag 29 december Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Sport vereniging A.S.V. kinder-bingo. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396,(01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2