Financieringspositie van gemeente „ronduit slecht" modeshow Steeg! US~HC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeentebegroting Bruinisse Demonstratie in Dublin Mazelen in Peru Rusland en Polen De OPEC- landen Brezjnjev sprak de waarheid Eanes wint verkiezingen in Portugal Na Warschau-top Polen blijft „een socialistisch land" ZLM wil heffingsgeld EEG gebruiken voor export-stimulering in Italië n\/r|\ (n W oningvordering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 december 1980 137ste jaargang Nr. 22824 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag, Advertentieprijs 41 cent per losse Ttrninisiso on Sti oh tin Cf <snmon lanin rrennhstnni mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- in dit nummer. £ji IIIH19&G Gil HG kjllC flllllg t3WfflGniGulfl£*S(jpO(jUTV tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. y y yttff#" 'r- BRUINISSE, 6-12. De sociaal-ekonomische situatie, waarin Nederland thans verkeert, gaat ook niet onopge merkt voorbij aan de gemeente Bruinisse. Aldus het be gin van de begrotingsnota voor het dienstjaar 1981. Het kollege van b. en w. stelt in de nota, dat het hier niet de plaats is om op de oorzaken van slechte ekonomische toestand in te gaan, maar zegt wel, dat het duidelijk is, dat de overheid, waartoe ook de gemeente Bruinisse be hoort, aan de grenzen staat van haar financiële mogelijk heden. Vooralsnog is echter slechts nog maar op enkele onderdelen van de uitgave besnoeid. De hoogte van de uitgaven zal slechts geleidelijk om gebogen kunnen worden. Waar schijnlijk een proces van enkele ja ren. Het zal er in de toekomst om gaan het nivo van het verzor- gingspeil voor de gemeente te behou den. „Graag willen wij mèt u de uit daging aangaan om dat voor de toe komst waar te maken", aldus het kollege. DUBLIN, 6-12. Tienduizenden de monstranten hebben zaterdag in Du blin betoogd tegen de houding van de Britse regering tegenover de tien ge vangenen van de Ierse ondergrondse organisatie IRA, die weigeren kle ding te dragen en gebruik te maken van-een toilet en van wie enigen al ruim veertig dagen geen voedsel tot zich nemen. Zij willen erkenning als politieke gevangenen. LIMA, Een mazelepidemie in het midden van Peru heeft tot nu toe aan zestig kinderen het leven ge kost. Ongeveer 340 met de ziekte besmette kinderen verkeren nog in levensgevaar. De autoriteiten in het getroffen de partement Huncavelica hebben de re gering in Lima dringend om medicij nen gevraagd. WASHINGTON, 7-12. „De Sowjet- Unie schijnt de voorbereidingen voor een mogelijke inval in Polen te heb ben voltooid". Dat staat in een kom- muniqué dat het Witte Huis zondag aan de pers heeft verstrekt. In de korte verklaring zegt het Witte Huis verder dat het hoopt dat zo'n inval niet zal plaatsvinden. De Ameri kaanse regering herhaalt haar waar schuwing van 3 december dat een Russische militaire inventie in Polen zware konsekwenties zal hebben voor de verhouding tussen de VS en de Sowjet-Unie. CAPE CANAVERAL. De grootste kommunikatiesatelliet ooit in de ruimte gebracht, de 1930 kilo zware en zeven meter lange „Intelsat 5" is zaterdagavond met sukses gelan ceerd. „Intelsat 5" moet op een hoog te van 36.000 kilometer boven de At lantische Oceaan met de aarde gaan meedraaien en een telekommunika- tieverbinding tussen Noord-Amerika en Europa gaan onderhouden. Het tekort acht het kollege te hoog, gezien de lopende inkomsten en uit gaven. Oorzaak is onder andere de hoge rentestand; men is huiverig een langlopende lening aan te gaan. De gemeente zal voor ongeveer 2 miljoen gulden langlopend geld aan dienen te trekken, daar bij is nog geen reke ning gehouden met de voorgenomen kapitaalsuitgaven voor 1981. TEHERAN. Een groep van vijf. geestelijken zal gaan proberen de ge schillen tussen de belangrijkste twee politieke machtsblokken in Iran tot een oplossing brengen, zo hebben dagbladen in Teheran zondag ge meld. Het kollege is verheugd een slui tende ontwerp-begroting te kunnen aanbieden voor de algemene dienst, zij het met veel moeite. Voor onvoor ziene uitgaven is een bedrag ver werkt van f 10.850,—: een bedrag van 3,50 per inwoner. Batig saldo Reeds in de bijgevoegde eerste be grotingswijziging, is het batig saldo verminderd tot 37.493,97, een vrij gering bedrag, zeker als men zich rea- liseerd dat daar het hele jaar van moet „rondkomen". Voor alle duidelijkheid herinnert het kollege er aan, dat de ontwerp be groting geen nieuw beleid in houdt. B. en w. zeggen, dat het een „droge" opsomming van cijfers is van inkomsten en uitgaven, als ge volg van een reeds bepaald beleid. Bij de opstelling van de begroting werd uitgegaan van een aantal inwo ners per 1 januari 1981 van 3100. Grote aanslagen Enkele grote „aanslagen" op de be groting zijn: het oorlogs- en visserij museum en bibliotheek 110.000,—) de aanpassingswerken oude gemeen tehaven en de visserij/landbouwha- ven 100.000,—) de toename van personeelslasten 130.000,—). Daar tegenover staan de twee voor naamste inkomstenbronnen van de gemeente: de gemeentelijke belastin gen en de uitkeringen van het rijk. Wat betreft de kapitaalslasten van investeringen wordt opgemerkt, dat aan rente en afschrijving 300.000,— meer wordt uitgegeven dan in 1980. Een gevolg van de toename van een aantal investeringen. Financieringspositie De financieringspositie van de ge meente Bruinisse wordt ronduit slecht genoemd. De boekwaarde van de investerin gen zal per 1 januari 1981 ruim 2Vi miljoen gulden bedragen, welk be drag de totale financieringsbehoefte weergeeft. Het financieringstekort bedraagt 3Va miljoen gulden, dit bedrag was in 1980 „slechts" 1,25 miljoen. KOEWEIT, 6-12. Saoedi-Arabië zal er op de komende konferentie van olieëxporterende landen (OPEC) op Bali voor pleiten de olieprijzen te be vriezen. Dat heeft de Saoedische olie minister sjeik Achmed Jamani zon dag gezegd bij aankomst in Koeweit, waar vandaag (maandag) de halfjaar lijkse vergadering van de negen le den tellende organisatie van Arabi sche olieëxporterende landen (OAPEC) begint. WASHINGTON, 6-12. President Leonid Brezjnjev van Sowjet-Unie heeft de waarheid verteld toen hij verklaarde dat de Sowjet-Unie in de afgelopen tien jaar haar arsenlaa van kernraketten en bommenwerpers voor middellange afstand in Europa niet heeft uitgebreid. Dit beweert Raymon Garthoff die verbonden is aan het Instituut Brookings, een onafhankelijke stich ting die zich speciaal bezighoudt met ekonomische en buitenlandse poli tiek. Garthoff zegt dat uit zijn onder zoek is gebleken dat Brezjnjev op dit punt de waarheid heeft gesproken. De Russische president en partij leider zei een jaar geleden dat er in de afgelopen tien jaar „zelfs niet een ra ket of vliegtuig is toegevoegd aan het aantal kernwapens voor middellan ge afstand in het Europese deel van de Sowjet-Unie". In feite, zo zei hij, is dit aantal verminderd. LISSABON, 7-12. Generaal Eanes, de aftredende Portugese persident, werd reeds in de eerste ronde van de verkiezingen herkozen, aldus de voorspelling van Portugese televisie. Nadat in 818 van de 4042 kieskrin gen de stemmen waren geteld ging de door links gesteunde generaal Ra- malho Eanes aan de leiding met 51,8 procent. Zijn naaste konkurrent, de kandidaat van de regerende demo cratische alliantie generaal Soares Cameiro stond toen op 45,03 procent^ Deskundigen voorspellen dat Ea nes tien procent meer stemmen krijgt dan de hem steunende socialisten en communisten samen behaalden bij de jongste parlementsverkiezingen van 5 oktober, die een grote overwin ning opleverden voor de democrati sche alliantie. De dood van premier Sa Carneiro, die donderdag bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, zou weinig invloed hebben gehad op het gedrag van de kiezers. MOSKOU, 6-12. Polen „is en blijft een socialistische staat, een schakel in de keten van socialistische landen" zo hebben de deelnemers aan de topkonfe- rentie van het Warschaupakt vastgesteld in het slotkommuniqué dat in Mos kou werd gepubliceerd. De Poolse delegatie heeft de overi ge leiders ingelicht over de situatie in Polen, en over de resultaten van de eerder deze week gehouden zitting van het centraal komité van de Pool se partij. De Poolse delegatie heeft laten we- GOES, 4-12. Op de jongste hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. is er op aangedrongen om de nationale af drachten aan de E.E.G. te verhogen (doorbraak van de zgn. 1 procents-btw-grens), waardoor er meer geld be-' schikbaar kan komen. De heffingsgelden ziet men het liefst gebruikt om de export te stimuleren. Al met al kan er geen standpunt worden ingenomen met dien verstande dat een eventuele superheffing alle melk zou moeten raken, zonder uitzondering. De gymnastiekvereniging Delta Sport hield zaterdag voor de jeugd en de A- selektie enkele wedstrijden in de ZLM-zaal te Zierikzee. Carianne Berrevoets werd winnares van.de A-selektie, hier op de foto. Voor verslag zie sportpagi na. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer M. J. Goud ging in een tuin- bouwoverzicht nader in op de aard gasperikelen en de daarmee samen hangende afbraakregeling voor glas opstanden. De regeling is inmiddels geschorst (te duur!) en er is nog geen oplossing. Goud vertelde verder dat de vorstschade in het Z.L.M.-gebied mee lijkt te vallen. Verder pleitte hij voor een verhoging van het bedrag voor de herindeling van fruitopstan- den waarover nog rentesubsidie kan worden verkregen n.l. van 75 dui zend gulden op dit moment tot 180 duizend. De voorzitter, de heer H. J. G. Doe- leman reageerde daarom met de op merking dat hij daaraan wel wilde meehelpen. Tenslotte pleitte Goud voor meer aandacht voor de bedrijfs- verzorging en de regeling verbete ring arbeidsomstandigheden en deed hij enige mededelingen over het ver loop van de regeling hagelverzeke- ring. De voorzitter van de kommissie grondgebruik van de Z.L.M., de heer J. Nieuwenhuyse vertelde dat hij „niet blij" was met het feit dat orga nisaties op het gebied van natuurbe scherming het overleg in allerlei lan dinrichtingsorganen hebben opge schort. Ook de vergadering toonde zich daarover bezorgd, overigens met de kanttekening dat landbouw zich zoiets niet zou kunnen permiteren. Overige zaken Het hoofdbestuur nam kennis van het feit dat de relatie tussen de jonge ren en Z.L.M. zich positief ontwik kelt. De boringen van de N.A.M. en de daaruit voortvloeiende eventuele naschade moet beter worden gere geld. Wat een eventuele Vestiging van lager agrarisch onderwijs is niet gedacht aan Schouwen-Duiveland, maar aan Zeeuws Vlaanderen. Over eenstemming is bereikt over de vestingsplaats Terneuzen. De haal baarheid zal nog nader onderzocht worden. Advertentie VRIJD. 12 DEC IN DE BAR DISC. DE STEEG. BEDDEWEEG. ZIERIKZEE ROME, 6-12. In Zuid-Italië worden op korte termijn zeker 70.000 wonin gen gevorderd, opdat de dakloze overlevenden van de aardbevings ramp de winter in wat geriefelijker omstandigheden kunnen doorbren gen dan in tenten en caravans, waarin ze nu bivakkeren. De speciale kommissaris voor de hulpverlening aan de slachtoffers, Giuseppe Zam- berletti, heeft zondag verder meege deeld dat men in eerste instantie denkt aan tweede woningen en va kantiehuisjes. De staat zou de eige naars huur willen betalen in ruil voor de vordering. Wonderlijk genoeg ontsnapt Zeeland - en dus ook Schouwen-Duiveland -toï nu toe aan „een flink pak sneeuw". Elders in het land (noorden en oosten) wil het *wel stevig sneeuwen. Als altijd: mooi is het wel, maar ge makkelijk niet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Het geluk klopt meestal slechts eenmaal; het ongeluk heeft meer geduld. Wt* P Bitr ten dat de Poolse kommunisten „hun moeilijkheden te boven zullen ko men zonder af te wijken van de socia listische weg". Polen kan rekenen op de solidariteit en de broederlijke hulp van de socialistische landen, al dus het slotkommuniqué. De samenstelling van het bestuur van de Gezondheidsdienst voor Die ren zal vanuit Zeeland nauwlettend gevolgd worden. De onderhandelin gen ten aanzien van de Conserven Contrakteelt hebben geresulteerd in An prijsverhgoging van 6 a 10% waarover de telers niet bepaald on verdeeld tevreden zijn. Het bestuur is daarom van mening dat er meer in zicht moet komen in de kontrakt- voorwaarden. ROME. Enkele gewapende mannen hebben de Belgische ambassade in Rome bezet. Er is geschoten en er zou minstens één gewonde zijn. Verwachting tot dinsdagavond: Minder koud Droog weer maar op veel plaatsen mist, ook af en toe zon. Minimum temperatuur van plus één graad aan de kust tot min 6 graden in het bin nenland. Mid dagtemperatuur om het vriespunt, maar aan de kust om streeks 5 graden. Matige, bij de Wad den vrij krachtige zuidwestenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 8.35, onder 16.26 Maan op 9.54, onder 18.23 Eerste Kwartier: 15 december (02.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 dec. 3.35 16.27 9.55 22.07 Springtij: 9 december Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben vrijdag alle economische en militaire hulp aan El Salvador opge schort, met het oog op berichten dat regeringstroepen van deze midden- Amerikaanse staat betrokken zouden zijn geweest bq de moord op vier Ame rikaanse religieuzen. BERLIJN. Een rechtbank in de Oostduitse stad Maagdenburg heeft vrijdag twee Westduitse vrouwen tot resp. acht en zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij Oostduitsers die naar het westen wilden uitwijken, zouden hebben geholpen. TEHERAN. De overdracht van de Amerikaanse gijzelaars die sinds 4 no vember 1979 in Iran worden vastgehou den, aan de Iraanse regering is nog niet .voltooid. Dit heeft het hoofd yan het ministeriële comité voor de gijzelaars kwestie, Behzad Nabavi, vrijdag mee gedeeld. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1