SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN Paul van Vliet met „one man show" in de Concertzaal ONZE PUZZELRUBRIEK Nieuwe regeling voor 65+ reizigers van N.S. Op 10 en 11 december COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 december 1980 Nr. 22823 5 ZIERIKZEE, 4-12. Op woensdag 10 en donderdag 11 de cember komt op de planken van de Concertzaal de „one man show" van Paul van Vliet: „Vandaag of morgen". Met dit programma trad hij drie maanden op in het Luxor Theater in Rotterdam en zes zomerweken - der traditiegetrouw - in het Circusthea ter in Scheveningen. In november en december 1979 was Theater Carré aan de beurt en ging Paul met het programma verder op tournee door Nederland en speelde hij twee weken in Antwerpen. In dit seizoen 1980/1981 gaat hij weer verder op pad door België (de hele maand oktober) en Nederland en in het kaders van deze - laatste - tour nee van „Vandaag of Morgen" geeft hij als gezegd, op 13 december een voorstelling van dit programma te Zierikzee. De show is geschreven door Paul Ondanks de drukte rond Sinter klaas, was de belangstelling voor de puzzel bijzonder groot. Het is alleen spijtig te moeten konstateren dat ve len de enveloppe onvoldoende gef rankeerd hadden en deze zullen in het vervolg dan ook niet meer geak- septeerd worden. De dichte envelop- pes dienen gefrankeerd te worden als een brief en de open als drukwerk. Eerste prijs: J. L. op den Brouw Deensestraat 5 Ellemeet Tweede prijs: Mevr. E. H. Loenen-Huizinga Kreeftstraat 64 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. kolossaal; 8. front; 12. totaal; 13. bluf; 14. A.P.; 16. reus; 17. touw; 18. te; 19. rok; 21. es; 22. demi; 23. nee; 24. troon; 26. wol; 27. teint; 29. tel; 30. serge; 32. Lena; 34. lijst; 36. L.K.; 38. tin; 39. op; 41. kooi; 42. hart; 44. St.; 45. ruw; 47.11.; 49. Noor; 51. tres; 53. avond; 56. gat; 58. opera; 60. arm; 61. kaars; 63. rek; 64. zult; 66. K.O.; 67. kap; 68. ir.; 69. muis; 70. park; 72. mi; 73. beul; 74. ba naan; 76. omber; 77. ordonnans. VERTICAAL: 1. kwart; 2. Lt.; 3. oor; 4. steen; 5. saus; 6. aas; 7. al; 8. fluit; 9. ruw; 10. of; 11. theetante; 13. bom; 15. port; 17. telg; 18. tennis; 20. koel; 22. dorp; 23. niet; 25. olijk; 26. we; 28. el; 30. stola; 31. eland; 33. Pof- torico; 35. sol; 37. K.R.O.; 40. purper; 43. toga; 46. week; 48. fort; 50. raak; 52. sr.; 54. vals; 55. n.m.; 57. tram; 59. azuur; 61. koran; 62. spits; 65. uil; 66. kano; 69. mee; 70. pad; 71. kan; 73. B.B.; 74. br 75. na. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. sierheester; 6. kledingstuk; 11. tussenzetsel, ingezet stuk; 12. toestand van drukkende dienstbaarheid (figuurlijk); 14. danspartij; 15. klierachtig orgaan; 17. vis; 19. schoon, zuiver; 21. vogel; 22. gevoel van bewondering; 23. voegwoord; 24. vakantie van een bestuurs- of rechtskollege; 26. rivier in Italië; 27. hoofddeksel; 29. tot or ganisch bederf overgegaan; 30. korte tijdsduur; 32. grondslag; 29. tot orga nisch bederf overgegaan; 30. korte tijdsduur; 32. grondslag; 34. begrip, notie; 36. loterijbriefje; 37. ruimte tussen bovendorpel van raam of deur; 38. gewricht; 39. insekt; 41. plant met sterk smakende zaden; 44. lijst der aanhangige rechtszaken; 45. voorwerp waarmee men snijdt; 47. recht stuk van een vaarwater tussen twee bochten; 49. paardeslee; 51. staat in de V.S.; 53. chemisch sym bool; 54. vaderlandsvriend; 56. soort vloerzeil; 58. plaats in Noord-Hol land; 59. klier ter afscheiding van de gal; 61. gebied, landstreek; 62. bloei- wijze; 64. moerasvogel; 65. lichame lijk lijden; 66. klinkdicht; 67. weg langs de buitenkant van een stads gracht. VERTICAAL: 1. aanspreektitel van een adelborst; 2. voertuig zonder wielen; 3. markgraaf (als titel); 4. verfrissende lekkernij; 5. tweede zit plaats op een motorfiets; 7. laagtij; 8. handtas met twee grote oren; 9. grondsoort; 10. aan alle kanten; 12. overscharige kaart in het kaartspel; 13. schreeuw; 16. splitsingsprodukt van een molecule; 17. afgelegen; 18. hoofdplaats van Ameland; 20. loof boom; 25. samengesteld geheel; 27. R.- K. geestelijke; 28. opschrift van een boek; 30. zangstem; 31. niet fraai; 32. mannelijk dier; 33. Engelse titel; 34. deel van een wagen dat op het on derstel rust; 35. Europeaan; 40. ploeg leider; 42. deel van een geweer; 43. stad in Italië; 45. lengtemaat; 46. met selaarsgereedschap; 48. zoogdier; 50'. strafwerktuig in vroegere dagen; 51: doortochtgeld; 52. plaaggeest; 53. punt bij het cricketspel; 55. bederf werende verfstof; 57. platvis; 60. be roep, ambacht; 63. muzieknoot; 65. letter van het Griekse alfabet. van Vliet met bijdragen van Floor Kist. De muzikale leiding is in han den van de Groningse pianist/com ponist Lex Jasper, die samen met Wijnand Blok (gitaar), Frank Noya (bas) en Hans Beths (slagwerk) het belangrijkste muzikale gedeelte van het programma voor zijn rekening neemt. De show is opgebouwd uit een veertigtal nummers, die zonder dui delijke rode draad toch als één geheel zijn gedacht en geschreven. De in breng van de muzikanten is groter dan ooit. Nieuw is de close harmony zang, die in een aantal van de liedjes wordt toegepast. Daarnaast is er veel plaats voor gekke verhalen, vreemde types en naar het theater vertaalde eigen ervaringen. „Vandaag of morgen" is géén caba ret, maar entertainment en in de titel „Vandaag of morgen" is de hoopvol le verwachting in verwerkt, die ieder mens van de toekomst zou moeten hebben. HARRISON, New York. In Harri son, een voorstad van New York Ci ty, zijn donderdag minstens twintig en waarschijnlijk zesentwintig men sen gedood bij een brand in een hotel annex kongrescentrum. BRUSSEL. De Europese boeren zullen steeds meer zelf financiële ver antwoordelijkheid moeten gaan dra gen voor het in grote hoeveelheden produceren van produkten (zoals bo ter) waar onvoldoende vraag naar is van de kant van de konsumenten. WASHINGTON. Twee leden van het Huis van Afgevaardigden zijn schuldig bevonden aan samenzwe ring in de steekpenningenzaak die de federale recherche op touw had gezet ter bestrijding van korruptie in poli tieke kringen. CHARTOEM. Ethiopië is op ver schillende fronten een nieuw offensief begonnen tegen de querrillastrijders die grote delen van de Rodezeeprovin- cië Eritrea onder controle hebben. Dit heeft een leider van de afscheiding nastrevende querrillabeweging woens dag gezegd in de Soedanese hoofdstad Chartoem. BAGDAD. Iraanse straalvliegtui gen zijn diep in Irak doorgedrongen om een reusachtige olieraffinaderij aan te vallen die nog in aanbouw is. Van 1 januari af gaat er nogal wat veranderen aan de gratis vrije reis dagregeling van de 60 - en 65 - kaartreiziger. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Het Russische week blad „Literatoernaja Gazeta" ver denkt de Verenigde Staten ervan dat zij hun bondgenoten willen meesle pen in de bewapeningswedloop ten einde hun vermogen om met Ameri ka te konkurreren te verzwakken. PEKING. Zhang Chunqiao, lid van de „bende van vier" waartegen mo menteel in Peking een proces loopt, is donderdag nader aan de tand ge voeld. Hij wordt ervan beschuldigd in 1974 straatgevechten te hebben aangesticht en voorts een verzame ling vervalst bewijsmateriaal tegen de poMt-ieke-vijanden-van de vroege re leider Mao Tse Toeng te hebben aangelegd. ROME. Nadat in de afgelopen drie weken drie dodelijke aanslagen zijn gepleegd, zegt de Italiaanse politié thans talrijke vermoedelijke terro risten gevangen te hebben genomen. SINGAPORE. Bij de hevige anti- Chinese rellen in Indonesië zijn vol gens in Singapore ontvangen berich ten acht doden gevallen. De slachtof fers zouden echter geen leden van de Chinese gemeenschap zijn, maar jon ge Indonesiërs die door militairen waren doodgeschoten tijdens rellet jes tegen Chinezen. NEW DELHI. Minstens 25 mensen zijn in de staat Haryana in India overleden na het drinken van giftige, illegaal gestookte jenever die in een winkel in het dorp Kaliawali werd verkocht. MADRID. Na heftige geboorte weeën, dat wil zeggen na bijna te zijn gestrand op problemen over de agen da, is de afgelopen weken de Europe se veiligheidskonferentie in Madrid in rustiger vaarwater gekomen. PARIJS. Sir Oswald Mosley, oprichter van de British Unionof Fascists, is in de vroege ochtend in zijn huis in Orsav, bij Parijs, op 84- jarige leeftijd overleden. HONGKONG. China is „geschokt" door het besluit van de Nederlandse regering om een exportvergunning t'e verlenen voor de verkoop van twee duikboten aan Taiwan. Dit blijkt uit een kommentaar op deze zaak door het officiële Chinese persbureau Nieuw China, dat werd gepubliceerd. TOKIO. De Sowjet-Unie is begon nen met het stationeren van superso nische Backfire-bommenwerpers in het oosten van Siberië met het doel het militaire machtsevenwicht in het noordwesten van het gebied der Stil le Oceaan in haar voordeel te wijzi gen, zo meldt het Japanse persbureau Kyodo uit militaire kringen. SAN SALVADOR. De begrafenis van de zes vermoorde linkse leiders in de Salvadoriaanse hoofdstad San Salvador is sterk bekort door hen bij te zetten in de crypte van de kathe draal in de stad. JOHANNESBURG. In Johannes burg en Kaapstad zijn vijfendertig journalisten geschorst wegens deel neming aan een staking uit protest tegen het ontslag van het personeel van het dagblad „Post" in Johannes burg en een deel der journalisten van de „Sunday Tribune" in Durban. MADRID. De Spaanse regering wil Spanje via een desbetreffend wets voorstel voor 1983 laten toetreden tot de NAVO, zo heeft de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, Jose Pedro Perez-Llorca voor de senaat verklaard. LONDEN. Sjeik Achmed Jamani, de Saoedische minister van olie, ver wacht niet dat de ministers van olie van de OPEC (organisatie van olie exporterende landen) die half decem ber op Bali bijeenkomen om over de olieprijzen te praten volledig tot overeenstemming zullen komen. FRANKFORT. Dietrich Thurau wil niet in dienst. De Westduitse wielrenner stond in Frankfort te recht omdat hij zich niet bij de Bun- deswehr had gemeld. Dat was hard nodig. Om een wat harmonieuzer spreiding van de ruim 300.000 senior-reislustigen over de gratis reisdagen te krijgen geldt straks: één vrije reisdag per periode van twee maanden. Dus één dag in ja nuari of februari, één dag in maart of april, enz. Per jaar geeft N.S. een (ze vende) gratis reisdag die mag worden gebruikt wanneer het de reiziger uit komt, mits niet op zondag, maandag of vrijdag wordt gereisd. Met een enkele uitzondering die in de folder „Nieuwe regels 60 /65 kaart" staan vermeld gelden als vrije reisdagen dinsdag, woensdag, donderdag - na 9 uur 's ochtends - en de zaterdag van de eerste trein af. Reduktie Voor alle duidelijkheid wijst N.S. er op dat het hier slechts om een nieu we regeling van de gratis reisdagen gaat. De reduktie (50 korting op een enkeltje, 40 op een dagretour) is het hele jaar door geldig van de vroegste tot de laatste trein. De nieuwe gratis folder met alle in formatie ligt begin december op alle stations en inlichtingebureaus. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 6 DECEMBER NED. I: Allereerst een dokumentaire: de Afrikaanse olifanten en daarna Ren je rot. Voorts de Tros penalty bokaal en langlaufen kan iedereen. De NOS zendt daarna nieuws voordoven, Sesamstraat, Paspoort en het journaal uit. De NCRV neemt het hierna voor z'n rekening met Wollie 's wereld en de Ted show. In schrikdraad worden drie informatieve onderwerpen aan de orde gesteld. Jan de Hartog haalt weer jeugdherinneringen op in Herinneringen aan Amsterdam. Spanning is te beleven in The streets of San Francisco. De dagsluiting wordt verzorgd door ds Schoch. NED. II: In de Muppet show treedt als speciale gast Andy Williams voor de schijnwerpers. Daarna een aflevering van De verlaten eilanden. In Sarah en Thomas wordt getoond hoe beiden het hoofd boven water houden. Sarah ver dient de kost als barjuffrouw in een plaatselijke pub en Thomas heeft een kleine garage. Aktualiteiten worden voorgeschoteld in Brandpunt dan een Adventsgedachte in Een kind is ons geboren. Dan Sport op zaterdag en tot Zondag 7 december, 20.45 uur, Neder land 1: Toon Hermans-One Man Show 1980. De typetjesmaker Toon Hermans. slot een praatshow vanuit De Meerpaal in Amsterdam, Studio sport extra met een verslag van het concours hippique in Zuidlaren. ZATERDAG 6 DECEMBER NED. I: 10.20 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De Afrikaanse olifant; 16.40 Ren je rot; 17.25 Penalty-bokaal; 17.35 Langlaufen; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Wollies wereld; 19.05 Ted show; 20.40 Schrikdraad; 21.30 Journaal; 21.55 Herhinneringen aan Amsterdam; 22.10 The streets of San Francisco; 23.00 Tot besluit; 23.10 Journaal, NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 De Muppet show; 19.25 De verlaten eilan den; 20.00 Journaal; 20.27 Thomas en Sarah; 21.20 Brandpunt; 21.55 Een kind is ons geboren; 22.00 Sport op zaterdag; 22.30 De alles is anders show; 23.35 Journaal; 23.40 Studio sport ex tra. ZONDAG 7 DECEMBER NED. I: In de ochtenduren wordt een eucharistieviering op het scherm ge bracht. Dan Nieuws voor doven en de Teleac kursussen Weduwenpensioen, de Engelse les en een Vesperdienst. Wilde ganzen wordt gevolgd door tennis in de Davis-cup finale. Voorts nieuws voor doven. Moderne sterrenkunde en het journaal. De AVRO neemt de uitzending over met Jonge mensen op het concert podium. Vervolgens een impressie van de vliegdemonstratie in het Engelse farnbo- rough. In Driester wordt aandacht ge schonken aan de verschuivingen op de vakantiemarkt. Twee uur kan de kijker ten slotte genieten van de Toon Hermans one man show 1980. NED. II: De A VRO verzorgd op dit net de uitzending met Sprookjes uit verre landen en De domme jongen. Hans van Manen danst het ballet De vijf tango 's. De NOS begint de uitzending met Studio sport, dan volgt het kunstmagazine Op zicht. Meer kunst wordt geboden in Kunst op het spoor. Tot het journaal van achtuur volgen de rubrieken Sesam straat, Sprekershoek, Studio sport en Artsenij. De VPRO brengt in Oud een filmische portrettengalerij van bejaarde Nederlanders. Tot slot Berlin Alexan- derplatz. ZONDAG 7 DECEMBER NED. I 11.00 eucharistieviering; 16.15 Teleac; 17.00 Vesper; 17.35 Ten nis; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Teleac; 19.00Nieuws; 19.05 Jonge men sen op het concertpodium; 20.00 Drie ster; 20.45 Toon Hermans; 23.00 Jour naal. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 15,30 Nieuws; 15.35 Sprookjes uit verre landen; 15.50 Strijd der planeten; 16,15 De tango 's van Hans van Manen; 17.05 Studio sport; 17.35 Op zicht; 18.05 Kunst op het spoor; 18.30 Sesamstraat 18.45 Sprekershoek; 19.00 Studio sport; 20,00 Nieuws; 20.05 Artsenij; 20.35 H.V.; 20.40 Oud; 22.10 Berlin Alexan- derplatz; 23.10 Journaal; 23.15 Nieuws voor doven. MAANDAG 8 DECEMBER NED. I: De avond wordt zoals gebrui kelijk ingeluid met het Nieuws voor do ven, Sesamstraat, In Klem aandacht voor ontwikkelingen en initiatieven in de samenleving geschonken. De NCRV opent de uitzending met Wollie 's wereld gevolgd door de Minivoetbalshow. Dan ny Kaye speelt de hoofdrol in de speelfilm De Hofnar, een uit 1955 daterende rol prent. Na het journaal wordt de bijzon dere dokumentaire getoond De swingen de kerk van San Francisco. Centraal staat hierin de Amerikaanse dominee Cecil Williams, die vooral de onderlaag van de bevolking tracht aan te trekken. Hij tracht van iedere dienst een feest te maken en maakt daartoe gebruik van middelen zoals lichtbeelden, muziek groepen en theater. Tot besluit, Stichting Socutera en het journaal besluiten de uitzending. NED. II: De TROS neemt de kinderen weer mee op avonturen in een aflevering vcm de Vijf. InAngie wordt Joyce onaan genaam verrast. Na het journaal wordt de quiz Dubbelspel gespeeld en kan de toeschouwer een uur lang kijken naar de film Een cocktail te veel. De eerste afleve ring van de Verhalen van John Cheever. De schrijver John Cheever werd voor deze verhalen onderscheiden met de Pu litzer prijs en de National Book Critic Award. De hoofdfiguren van het verhaal, Kip en Marcia Lawton behoren tot de hogere klasse en hebben een dochtertje waar zij weinig tijd aan besteden. Kip heeft het druk met zijn werk en Marcia met sociale verplichtingen. Na de aktua- liteitenrubriek Aktua tv een aflevering van Soap. MAANDAG 8 DECEMBER NED. I: 11.00 Schooltelevisie; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45Klem; 18.55 Nieuws; 18.59 Wollie 's wereld; 19.05 Minivoetbalshow; 19.55 De hofnar; 21.30 Journaal; 21.55 De swingende kerk van San Francisco; 22.45 Tot besluit; 22.55 Socutera; 23.10 Journaal; 23.15 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 De vijf; 19.25 Angie; 20.00 Journaal; 20.27 Dubbelspel; 21.25 De verhalen van John Cheever; 22.25 Aktua-tv; 23.00 Soap; 23.30 Journaal; 23.35 Nieuws voor do- Advertentie MAGAZIJNVERKOOP elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 VwwwwwwwwwvwvV Tijdens deze lunch verzoekt de di recteur om stilte en deelt mee, dat door een nare ongesteldheid van de heer Grootholst de verloving voorlopig is uitgesteld. „Ja, heel sneu, vooral voor mijn dochter. Ze Iaat zich excuseren. U begrijpt, dat ze onder deze nieuwe toestand er de voorkeur aan gaf op haar kamer te blijven. Ik neem aan, dat u dit kunt billijken. Laat u evenwel niet weerhouden deze wat uitgebreide lunch alle eer aan te doen. U zult vanavond opnieuw volop gelegenheid hebben om u te vermaken. Mocht u speciale wensen hebben, deelt u dit dan mee aan de meneer Berghuis of meneer Balk. Als het in ons vermogen ligt, zal daar graag rekening mee gehouden worden." Van Flessingen kijkt de kring rond. André en Dina wisselen verstolen blik ken van verstandhouding, maar op hun gezichten is verder niets te merken." Iedereen heeft geluisterd en als de directeur uitgesproken is, begint het gemurmel opnieuw. Idereen, die ner gens van op ae hoogte is, vindt het zielig voor het jonge paar. Maar één der personeelsleden stelt een vraag, die moeilijk te beantwoorden is: „Wat scheelt meneer Grootholst? Wij misten hem gister eigenlijk al." Van Flessingen haalt de schouders op. „We weten het nog niet; zullen het vandaag of morgen wel horen." Dezelfde man vraagt: „Wordt me neer Grootholst hier verpleegd of el ders?" „Niet hier in huis. Hoezo?" Van Fles singen kijkt de man wenkbrauwfron send aan. Wat wil die man? Ken ik hem? Hij zal wel één van de prominenten in het bedrijf zijn, anders zou hij hier niet zitten. „De zaak is, meneer, dat het perso neel een inzameling heeft gehouden. Tenminste de leden van de staf in alle vestigingen. Via een omweg heeft één onzer collega's een der wensen van het jonge paar te weten gekomen. Hoewel het niet leuk is, dat meneer Grootholst juist nu ziek is geworden, dat dit van daag, desnoods vanavond of morgen vroeg bij de zieke thuis gegeven kan worden? Uiteraard in het bijzijn van uw dochter?" Van Flessingen weet niet dadelijk een antwoord, maar dan is het Berg huis, die het woord neemt en ant woordt: „Meneer van Flessingen wilde 't liever niet zeggen om u niet. ongerust te maken, maar de kwestie is, dat meneer Grootholst min of meer in qua rantaine is. Omdat het niet uitgesloten geacht moet worden, dat hij is geïn fecteerd. Meer kan ik hierover niet zeggen." De spreker haalt de schouders op en spreidt de handen. „Dan lijkt het inder daad beter, de uitreiking van ons ge schenk voor onbepaald tijd uit te stel len." Van Flessingen knikt. „Ik moet zeg gen, dat ik door deze geste verrast ben en die bijzonder op prijs stel. Maar uitstel behoeft nog geen afstel te zijn." Door H. J. KOORNSTRA En hiermee moeten de initiatiefnemers het doen. Nog voor de lunch helemaal voorbij is, excuseert Van Flessingen zich, staat op en gaat weg. In zijn kielzog mee voerend Piet Berghuis. En als ze in de privésalon zijn aangekomen en Berg huis de deur achter zich gesloten heeft, kijkt Van Flessingen hem aan en zegt „Man, hoe kon je nu zoiets zeggen!" „Wat had u dan voor voorwendsel zo gauw kunnen bedenken?" „In ieder geval iets anders. Wat, weet ik nog niet. Ik zou misschien geant woord hebben: dat zullen we nog even oveleggen; u hoort hierover vandaag wel meer. Of iets dergelijks. Maar een besmettelijke ziekte... als de gasten nu zelf maar niet bang voor elkaar worden. Ze hebben Grootholst, denk ik, alle maal een hand gegeven, vrijdagavond." „Ik dacht, dat het een vrij aanneme lijk excuus was, meneer." Van Flessingen klopt zijn vertrou weling amicaal op de schouders. „Al goed, Piet, ik waardeer je toewijding. Laten we hopen, dat de firma Groot holst niet te weten komt, dat junior geïnfecteerd is. Man, hoe verzon je het zo gauw!" Een half uur later is ook mevrouw Van Flessingen weer in de salon. Haar man vraagt: „Wil jij even naar boven gaan om Grada aan het verstand te brengen, dat ze buiten de gezichtskring der gasten blijft? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5