Schouwen en Duivelandse aquariumvereniging in de weer De vangst van een visotter in het Oosterland van 1909 Aktie Hervormde Jeugdkapel FRAAIE VOGELS BEVOLKEN DORPSHUIS OOSTERHOF Bezoek aan bejaarden- soos te Oosterland ELEKTRO LIEVENSE REPLIEK ALGEMENE BESCHOUWINGEN GEMEENTEBEGROTING DUIVELAND STREEKNIEUWS 4 Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 634 „Kijkdoos" Haastig spoedde men zich met de buit naar het dorp en men zag er „brood" in het dier van huis tot huis te laten bewonderen tegen betaling uiteraard. Bij bakker Rotte in de Kerkstraat scharrelde men een ste- nenpijpendoos op, bekend in die da gen omdat men daar lange stenen pij pen in thuis kreeg, en de volgende morgen werd de dode otter daarin ge legd en ging het over het dorp om het zeldzame beest te laten bezichtigen. Men ging niet alleen in Oosterland, maar deed ook Nieuwerkerk, Ouwer- kerk, Sirjansland etc., aan. Edoch, toen men enige dagen met het kada ver had gelopen ging het tot ontbin ding over en de stank werd van dien Sint in de weer OOSTERLAND, 4-12. De bejaardensociëteit vierde op prettige wijze het Sinterklaasfeest met ongeveer 40. deelnemers en deelneemsters onder leiding van mevrouw E. J. Poelman-van Leeuwen in de zaal van het dorpshuis „Oosterhof". Tot aan de pauze werden, als naar gewoonte allerlei spelletjes gedaan en een gezellig praatje gemaakt, on der het genot van een kopje koffie en een stukje banket. De heer D. Bal bracht een leuke kwis voor dames en heren, met twee banketstaven als prijs. De heer Poelman en mevrouw Boogert-Bal sleepten deze in de wacht. DUIVELAND, 3-12. In het kader van de repliek van het kollege op de algemene beschouwing en gemeentebe groting 1981, heeft de voorzitter aanvullend nog ver schillende zaken aangestipt. De vraag, of er ten behoeve van de afdeling plantsoenen, gebruik zou kun nen worden gemaakt van de diensten van het werkvoorzieningschap „De Zuidhoek" te Zierikzee, leefde reeds in het kollege. De dienst gemeentewer ken heeft hierover inmiddels informatie ingewonnen en deze gegevens moe ten nog nader worden uitgewerkt. Onderhoud scholen Als oorzaak voor de lagere raming van de kosten voor onderhoud van scholen gaf de voorzitter dat voor 1981 aanmerkelijk minder buiten schilderwerk te doen is, dan in 1980. Ook voor verhuizing, verbouwing e.d. zal in 1981 minder worden uitge geven, zodat deze post met f 27,36 per leerling lager wordt dan in 1980. De uitgaven, die de gemeente in de afgelopen jaren heeft gedaan t.b.v. het onderwijs, noemt het kollege zeer hoog. Daarom meent het kollege, dat voor 1981 een pas op de plaats ge maakt dient te worden. Wat betreft de gemaakte opmer king over de „sterke stijging van de bijdrage aan de Zeeuwse Muziek school" merkte de voorzitter op, dat er zelfs van een verlaging sprake is. Er wordt f 3.406,80 minder uitgege ven dan in 1980 het geval was. De herziene begroting van de muziek school wijst uit, dat .daar nog eensf 4000,— minder nodig is, dan geraamd. Het totaal komt dus op ruim f 7000,minder dan in 1980. Geen „sterke stijging dus" aldus de voorzitter. ïn de begroting van het onderhoud van de molen is een foutje geslopen, dat de voorzitter woensdagavond rechtzette. Wat betreft de totale restauratiekosten van de molen kon de voorzitter nog niets meedelen. Dit werk zal veel door „adspirant-mole- naars" zelf gedaan worden en ver wacht wordt, dat het totale herstel enkele jaren in beslag zal nemen. Het is volgens de voorzitter niet juist, dat het ministerie van c.r.m. al leen maar de personeelskosten van het welzijnswerk subsidieert. Het rijk draagt wel terdege bij in de over ige kosten: f 18.000,— voor perso neelskosten en f 20.750,— voor overi ge kosten. Bejaardenhulp Het kollege meent, dat het reeds de gewoonte is, dat zowel voor bejaar denhulp, als voor gezinshulp door de betrokkenen een bepaald bedrag be taald moet worden. De betreffende staatsSekretaris heeft een voorstel gedaan om deze bijdrage te stellen op 5 van de kosten, maar dit voorstel is niet guhstig ontvangen. Ten aanzien van de telefonische hulpdienst merkte de voorzitter op, dat daarover reeds overleg met de provincie is gevoerd. Of voor dit werk een rijksbijdrage verkregen kan worden, is nog niet bekend. Koffiemaaltijd Na zingen van twee gezangen sloot de presidente deze middag in „Oosterhof" en gezamenlijk toog men toen naar het cafétaria „Neffen d'Eule" waar een gezamenlijke kof fiemaaltijd te wachten stond. Onder het genot van een aperitief je heette de presidente allen welkom en ge dacht diegeen die door ziekte of an derzins vrhinderd waren deze geza menlijk maaltijd bij te wonen. Na deze gezamenlijke maaltijd, die men zich goed liet smaken, en die door de heer Lukas Boogert met ge bed geopend en gesloten werd, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en lieten nog enige leden, nl. de heren D. Bal en J. van Dijke verschillende stukjes horen. Na nog een glaasje te zijn aangeboden sprak mevrouw Poelman nog dankwoorden tot fam. Dorst voor de keurige verzorging van de maaltijd, en de heer Van Dijke was wel de tolk van de aanwezige be jaarden toen hij het bestuur hartelijk dankte voor deze prettige Sinter klaasviering van de soos. VLISSINGEN. Het drugprobleem neemt, met name onder Zuidmolukse jongeren, schrikbarende vormen aan. Aktiviteiten onder leden OOSTERLAND, 4-12. De aquariumvereniging voor Schouwen-Duiveland heeft in de afgelopen maand weer veel onder haar leden georganiseerd. Daar was b.v. een keuring van de verschillende aquaria, die bij de leden thuis staan, en die door een keurmeester bezocht werden, waarna deze een keu ringslijst maakte. Allerlei onderwerpen worden door zo'n keuring behandeld zoals: eerste indruk, groepring planten, soort van planten en vissen. Dan het biologisch deel: milieu-eisen, gezondheid en ontwikkeling der planten en vissen, temperatuur en watersamenstelling. Algemeen gedeelte: onderhoud, licht, techniek en veiligheid. Vrijdagavond 28 november jl. werd de uitslag door keurmeester C. Stam uit Ridderkerk bekend gemaakt. Op de eerste plaats eindigde de heer A. J. Vermeer uit Nieuwerkerk. Deze heeft toch al een succesvol jaar ach ter de rug voor wat betreft de huis keuringen. met september jl. behaal de hij de derde plaats bij de landelij ke huiskeuring 1980. de rest van de uitslag was als volgt: 2e plaats P. H. Vink, 3e plaats J. van Belzen, 4e plaats J. de Koning, 5e plaats A. Radewalt, gedeelde 6e plaats A. van den Boogaart en P. M. Pieper, 8e plaats C. van der Have en 9e plaats P. M. Pieper. De nummers 2 en 9 waren speciaal- aquaria. De heren A. J. Vermeer, P. H. Vink en J. van Belzen gaan mee doen aan de distriktskeuring voor Zeeland, welke begin december plaats vinden en de uitslag hiervan 11 december te Middelburg. Landelijke keuring De winnaar van het distrikt gaat begin volgend jaar meedoen aan de landelijke „Huiskeuring voor Aqua ria". De aquariumvereniging „Helo- dea" is een kleine vereniging maar zeer aktief op velerlei gebied. DEN HAAG. Minister de Koning voor ontwikkelingssamenwerking heeft donderdag tijdens een bespre king James P. Grant, algemeen di- rekteur van UNICEF -het kinder fonds van de Verenigde Naties- deze organisatié een bedrag van vijf tot tien miljoen gulden toegezegd voor 1981 voor haar werk in Cambodja. UNICEF coördineert samen met het internationale Rode Kruis de bestrij ding van de hongersnood daar. De eindkeuring op het eind van het jaar is daar een hoogtepunt, de overi ge tijd wordt besteed aan het organi seren van een aantal avonden per jaar die, of door de leden zelf of door een spreker verzorgd worden, het voordeel van het lidmaatschap bestaat uit het zoveel mogelijk uit wisselen van gegevens, en dit geldt zeker voor een beginnende auquari- aan. Deze komt nl. voor zoveel nieu we dingen te staan en dat hij dan niet door schade of schande wijs behoeft te worden, wanneer hij bij de vereni ging om informatie kan komen. "Dat de vereniging leuk draait vindt zijn oorzaak in de behaalde prijzen in de verschillende keurin gen. Deze prijzen zijn wel niet bij zo'n keuring maatgevend, wel de sti mulans om elkaar met zo'n goed en mooi aquarium tegemoet te treden, en hiermee te wedijveren. Advertentie Havenplein 6 Zierikzee Het adres voor. Goede reparaties aan uw uurwerken, gouden- of zilveren sieraden! Met een half jaar garantie op reparatiefouten! Eigen ateliers met eigen graveerinrichting sinds 1825 OOSTERLAND Expositie in Oosterland OOSTERLAND. Men schreef januari 1909, en het win terde fel in die dagen. Geruime tijd lag er al een laag sneeuw, en voor de doorsnee arbeider was er weinig te verdienen, het was in die tijd dat een tweetal huisvaders uit het dorp Oosterland erop uit trokken 's morgens vroeg om te trachten wat te verdienen voor hun huisge zinnen. Het waren Martinus Barendse en Jan Dorst, die een afspraak maakten er eens op uit te trekken teneinde te trachten wat wilde konijnen te verschalken van onder de sneeuwlaag, met het doel wat geld in het laatje te krij gen. De W.W. bestond in die dagen nog niet en wanneer het lang winterde ging het bij de meeste grote huisgezin nen nijpen. Met een flinke stok in de hand stap ten de beide mannen in de "richting van het Bruse zuideinde, waar ze in de omgeving van de daar liggende grote vijver „De Buuse", bij de boer derij van die naam, wel eens wat wil de konijnen hadden waargenomen. Men kón toen goed rechtuit op jiet doel afgaan, omdat sloten en vaarten allemaal dichtgevroren lagen, zodat de mannen „stok ovër blok" óp hun doel afgingen. Bij „De Buuse" aangekomen werd de aandacht van de geoefende man nen getrokken door sporen of „pren ten" in de sneeuw die wel eens van een otter zouden kunnen zijn. Het waren toentertijd al zeldzame die ren, tegenwoordig zijn ze op Schou wen-Duiveland uitgestorven. Onze vrienden besloten het spoor te volgen, niet vermoedend dat zo'n dier zulke gigantische afstanden kan afleggen, kilometers na kilometers lang. Moeizaam liepen de mannen door de rulle sneeuw over sloten en watergangen door weilanden en bouwlanden en tot hun grote ver- Advertentie wondering kwamen ze op den duur helemaal terecht bij het „Diepe Gat" ten westen van Ouwerkerk. Doch ook hier zal de otter, die in hoofd zaak van vis leeft, geen voet aan de grond gekregen hebben in het diep bevroren water. Zodoende was de achtervolging nog niet teneinde. Gevonden Bij het „Diepe Gat" sloeg de weg van de visrover naar rechts af in de richting Oosterland, en tot nog grote re verbazing van de beide mannen kwamen ze uiteindelijk terecht in de „Reigerweg", die van Oosterland naar Sirjansland liep. Plotseling hal verwege deze weg gekomen zagen ze het otterspoor een sloot inlopen en achter een kopboom meenden ze een soort hol te ontdekken. Het lot van de visotter was nu spoedig beslist met een flinke slag van de stok, en het bleek een dier te zijn van formidabele afmetingen. De dieren waren zoals gezegd in die tijd zeer zeldzaam, maar zo'n groot exem- plaats hadden geen van beide man nen nog ooit gezien. Zonder de staart meegerekend mat het dier ruim 50 cm. aard dat men er feitelijk niet meer mee onder ogen kon komen. Een dame uit Zierikzee, mevrouw Ochtman, heeft tenslotte het dier ge kocht van de eigenaars, naar verluidt voor vijftien gulden, waarschijnlijk voor de huid of om het beest te laten opzetten. De foto De heer M. de Ronde uit Sirjans land, een amateurfotograaf, op wiens naam vele mooie kieken uit die tijd staan, maakte een foto van de beide mannen, met in het midden de buit op de pijpendoos. Links staat Martinus Barendse en rechts Jan Dorst. Een zoon van de heer Dorst be zit deze foto nog, waarvan hier een afdruk. Verdwenen Dit was het boeiend relaas uit het winterse Duiveland van Januari 1909. Sindsdien is de visotter uit deze contreien verdwenen. Het is een mar terachtig roofdier (de wetenschappe lijke naam is Lutra lutra), een ras echte waterbewoner, beschreven als een kort behig roofdier, die in geheel Europa voorkomt en in een groot deel van Azië. Hij heeft een overwe gend nachtelijke leefwijze. In vroeger tijden, hoewel niet zeer talrijk, was er altijd nog wel één of andere visvijver waarin één of twee exemplaren voorkwamen. Maar vooral de pachters van viswater le verden een verwoede strijd tegen de ze visrovers, die vooral heel wat pa lingen oppeuzelden en zich niet ont zagen om een uitgezette fuik te ver nielen en zich goed te doen aan de in houd ervan. Agressief Een oude visser vertelde mij hoe agressief een otter kan zijn wanneer hij jongen heeft, en hoe hij soms de benen nemen moest wanneer hij in de nachtelijke uren aan het vissen was met een kruisnet en een otterfamilie zijn pad kruiste. Het mannetje kon dan zeer lelijk doen. Maakte maar dat je dan een goede stok bij je had, om hem te lijf te kunnen gaan. Koemelker Verder vertelde hij nog van een voorval uit zijn leven, toen op een zoelwarme middag eens door een weiland liep waar hij een schouwspel zag dat hij nimmer zou vergeten. Er liepen koeien in dat weiland en één der dieren lag log en dromerig te her kauwen toen onze zegsman plotse ling een visotter langzaam uit de sloot zag oprijzen en zich naar de lig gende koe begeven-ömrbij de koe de uiter leeg te zuigen. Gefascineerd bleef de visser staan om dit zeldzame schouwspel gade te slaan. Hij had toen gezien dat een visotter niet al leen een goede visser is maar ook een goede koemelker, wanneer zij of hij er de kans voor krijgt. Het hol Als merkwaardigheid dient nog vermeld te worden dat de otter zijn holingang onder water heeft en zo on dergronds naar boven op het droge komt, met een klein luchtgat naar boven om verse lucht in te laten. Het is en was in alles een merkwaardig dier, dat onze plassen, watergangen en vijvers vele lange jaren heeft be volkt, maar nu verdwenen is. Oosterland L. A. Capelle De afgelopen week gehouden aktie van de Herv. Jeugdkapel alhier is een sukses geworden. De kinderen hebben erg hun best gedaan en waren om half zes in de morgen al begonnen om oliebollen te vervaardigen. Door de ontwikkeling van een zelfge maakte deegklopper liep alles als gesmeerd. Er werden binnen twee uren onge veer 5000 oliebollen verkocht door de kinderen, die bereidwillig door enige ouders werden rondgereden. Ook de kledinginzameling werd een groot sukses als men bedenkt, dat er onge veer 200 kg kleding werd opgehaald. Deze kleren zullen, na gesorteerd te zijn zo spoedig mogelijk opgezonden worden naar het noorden van India, zodat volgend jaar, als de winter blokkade over is, Tseten Palmo (het adoptiemeisje) en de anderen ervan kunnen profiteren. Een woord van oprechte dank aan al de inwoners van Oosterland is on getwijfeld op z'n plaats en zeker niet minders aan het adres van de fa. Jan P. Boogert, die door het beschikbaar stellen van zijn bedrijf zorgde voor een uitstekende akkommodatie, waardoor mede het sukses een op brengst van ongeveer 1400,- verze kerd was. Aktie voor Italië Op zaterdag 6 december a.s. is het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk al hier open van 13.00 tot 16.00 uur, te neinde gelden te verzamelen van de ingezetenen tot leniging van de nood van de aardbevingsramp in Italië. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om dekens en kleren te verzamelen voor deze rampgebieden, maar aan gezien er weinig gelegenheid bestaat om deze kleren en dekense te ontva- gen omdat er zo weinig woningen meer overeind staan besloot men maar om gelden te verzamelen voor dit goede doel. De aktie loopt via de Provinciale Hervormde Jeugdraad. Hopelijk zal men dit nuttige en nodi ge werk wel willen gedenken met een gift. Winkelaktie De vierde tussentijdse trekking van de Winkelaktie van de Ooster- landse Middenstands bracht de vol gende prijswinnaars naar voren: Eerste prijs, bloemstuk: C. Steen- poorte, Margrietstraat 3; Tweede prijs, boterletter: J. Jansen, Weelstraat 36; Derde prijs, boterlet ter: W. P. Bij de Vaate; Vierde prijs, banketletter: Jasper Dooger; Vijfde prijs C. Steenpoorte, banketletter: Margrietstraat 3. De grote trekking van deze aktie zal plaats vinde op zaterdag 6 decem ber om half negen in de grote zaal van cafetarie „Neffen d'Eule". We thouder A. L. Bakker zal de loten trekken.^Voordien zal de muziekve reniging' "„Öos'terlands Fanfare" een muzikale rondgang maken óver het dorp. BRUINISSE Inbraak De beheerder van bungalowpark de Tong in Bruinisse, R. deed woens dag aangifte van een inbraak in een van zijn bungalows. Daarbij werd een kleuren tv gestolen. UTRECHT. De gemeente Utrecht wil een onderzoek naar het loodge- halte in het bloed van kinderen tot vier jaar uit de omgeving van een sterk verontreinigd terrein aan de Loevenhoutsedijk in de Utrechtse wijk Ondiep. OOSTERLAND, 4-12. Op donderdagavond 4 december heeft Duivelands burgemeester, de heer J. van Bommel, de tentoonstelling van de vogelhou- dersvereniging „De Kolibrie" geopend, die op donderdag 4, vrijdag 5 en zater dag 6 december gehouden wordt in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. De voorzitter, de heer G. van Oost, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de burgemeester en diens echtgenote, en tot de muziekvereniging „Ooster- lands Fanfare", die onder leiding van de kapelmeester Knuist de ope ning van deze fraaie expositie opluisterde. De burgemeester was verheugd zo veel mooie vogels bijéén te zien, die met zoveel liefde en geduld opge kweekt zijn. Hij was blij dat er nog zoveel mensen zijn in deze tijd, die zich hiervoor inspannen. Hij wenste de vereniging veel suk ses, en dankte ook de muziekvereni ging voor haar spontane medewer king op deze openingsavond. Bedankjes De kleine Patricia van Oost, het dochtertje van de voorzitter, bood mevr. Van Bommel bloemen aan. De voorzitter dankte de burgemeester en de muziekvereniging voor hun muzikaal intermezzo. De voorzitter bood de muziekvereniging een ge schenk onder couvert aan. De voor zitter van O.F. sprak een dank woord. Hierna begon het Rad van Avontuur te draaien ten bate van de bestrijding van de onkosten van deze tentoonstelling. De prijzen zullen nog nader bekend gemaakt worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOSTERLAND. Ook Oosterlands Fanfarewas weer bij de vogelten toonstelling van „De Kolibriin Oosterland betrokken. Groot en klein blies zijn partijtje mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4