Voorstel presentiegelden en verhoging subsidie aan het Zeeuws Orkest Suksesvolle slotvierii voor de stedelijke be; Suksesvolle slotviering bestemd voor de stedelijke bejaarden Dubbele beglazing of isolerenb Thermecon informeren Sint (en Pieten) werkten schoolprogramma af SINT EN PIETEN ZORGDEN VOOR DOL FEEST O.L.S. NOORDWELLE Groot Sinterklaasfeest Prinses Ireneschool STREEKNIEUWS Gemeenteraad Zierikzee Sint in „dubbelrol" Tarieven O.G.-belasting Duiveland STREEKNIEUWS f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 december 1980 Nr. 22823 3 ZIERIKZEE, 5-12. De gemeenteraad van Zierikzee, zal in de openbare raadsvergadering van de raad op dinsdag 16 december het onderwerp „presentiegelden voor niet- raadsleden in de gemeentelijke kommissies" behande len. De heer F. Fokkert, onderwijzer aan de o.l.s. Binnen de Veste" heeft ver zocht hem eervol ontslag te verlenen, in verband met een benoeming te Ede. Het kollege stelt voor dit ontslag te verlenen met ingang van 1 januari 1981. Advertentie Dankzij 22 jaar ervaring in energiebesparing kunnen onze adviseurs U alles vertellen over de isolatiekosten, subsidies en besparingen. Thermecon biedt U een beproefd totaal isolatieprogramma. Dubbele beglazing met KOMO- keur. r>£- Geplaatst volgens het unieke Thermens® ontluchte beglazingssysteem. Spouwmuurisolatie met minerale wol óf kunststofschuim. Dak- en vloerisolatie. Informeer nu: het is zeker de moeite waard bij een gasprijs van ca. f 0,50 per m1 in 1981! i totaal-isolatie. Ik heb bijzondere belangstelling voor: dubbele beglazing spouwmuurisolatie dakisolatie vloerisolatie. Naam Adres_ Postcode Plaats_ Telefoon Thermecon Isolatietechniek B.V. Antwoordnummer 10* 4300 VB Zierikzee tel.: 01110-4151 Geen postzegel nodig. ZIERIKZEE, 4-12. Donderdag vond de massale slot- avond plaats van het Sintfeest voor ouderen, georgani seerd door samenwerking van een aantal Zierikzeese on dernemers en verenigingen. Ditmaal waren de Zierikzee- sche ouderen aan de beurt. In grote lijnen was het programma analoog aan de vorige avonden, met uiteraard als centrale figuur Sint Nicolaas, die - wonderlijk was dat - op een gegeven moment assistentie kreeg van een tweede Sint Nicolaas. De eerste stond wel verbaasd, maar herkende onmiddellijk zijn „broertje" in deze (tweede) figuur. Voor het jaar 1980 werd door de raad in zijn vergadering van 19 au gustus besloten het reeds toegekende subsidie aan het Zeeuws Orkest van 2.000,— te verhogen tot 2.500,—. Voor het jaar 1981 is een subsidiebe drag van 4.000,— per uitvoering voor elke gemeente alwaar het or kest optreedt, vastgesteld. Niet akkoord Men kan er niet langer mee ak koord gaan, dat één gemeente min der subsidie verleent dan de andere en men wil te Zierikzee dan ook geen optreden door het orkest, indien Zie rikzee haar aandeel niet wil of kan opbrengen. Het kollege stelt, gelet op het be lang dat zij hecht aan een optreden van genoemd orkest alhier, de raad voor 1981 een subsidie aan het orkest te verlenen van 4.000,per kon- cert, evenals de overige gemeenten dat doen. Dit komt neer op een verhoging van 1.500,— ten laste van de post „on voorziene uitgaven". Huisvesting bibliotheek Voorts komt aan de orde de vaststelling van het bibliotheekplan 1983/1985. Volgens artikel 3 van de Wet op het openbaar bibliotheek werk, moeten de gemeenteraden voor hun gemeente een dergelijk plan vaststellen. In het plan is als „tot stand brengen voorzieningen" opgenomen, een nieuwe huisvesting voor de bibliotheek Zierikzee in een gebouw in het stadscentrum. Dit voornemen is niet op het pro vinciaal en landelijk plan overgeno men. Op het plan had de overbren ging van de vestiging van het Groene Weegje- naar het centrum niet ver meld hoeven te worden. Aan het bestuur van de stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland is inmiddels advies gevraagd omtrent het gemeentelijk plan, maar daarop werd nog geen reaktie ontvangen. Bij telefonische informatie is het kol lege inmiddels gebleken, dat het bestuur van de stichting adviseert tot verwerving van de schoolgebou wen aan de Raamstraat over te gaan, ter definitieve vestiging van de thans nog in het noodgebouw gevestigde hoofdbibliotheek met openbare lees zaal. Overigens staat dit los van het bibliotheekplan. De raad zal zich tijdens deze verga dering voorts buigen over een groot aantal wijzigingen van de gemeente begroting. Grondverkopen Eveneens een voorstel van het kol lege is de verkoop van grond aan het Lange Groendal, aan mevrouw T. N. Griep-Bax te Zierikzee. Het gaat om een perceel van 19 m2 en betreft een gedeelte van de ondergrond van de gesloopte woning Lange Groendal 31, gelegen achter haar woning. Ook de heer A. Huneman te Zierik zee heeft het gemeentebestuur ver zocht hem een perceel grond te verko pen aan de Wevershoekstraat vOor het uitbreiden van zijn woning We vershoekstraat 25. Het betreft hier een oppervlakte van 66 m2. De grondprijs wordt door het kollege be paalt op 70,— per m2, konform de Het hoofd van „De Stove" schudde Sint de hand en heette hem en z'n knechten namens het hele dorp wel kom. Vol verwachting keken nieuws gierige kinderoogjes toe toen Sint hen vertelde dat hij wegens grote moeilijkheden met het kadomaga- zijn bijna niet op tijd naar ons land had kunnen afreizen. Gelukkig was alles toch nog goed afgelopen en de kinderen konden na het zingen Van nog een „sinthit" hun monden vol stoppen met overal rollende peperno ten. Na deze lofzang op de Sint verdwe nen alle schoolkinderen achter de uitgifteprijzen voor gronden in de binnenstad. Het kollege stelt voor al dus te handelen. Vaste dienst Mevrouw M. G. Renden-van Enge len, sedert 1 augustus 1973 verbon den aan de Beatrixschool als taak- verlichtster in tijdelijke dienst, is op 1 juli 1980 geslaagd voor het diploma applikatiekursus volledig bevoegd onderwijzeres. Op grond daarvan, kan mevrouw Renden met ingang van 1 augustus 1980 in vaste dienst worden benoemd, hetgeen door het (Vervolg van pag. 1) ver gekort op de O.G.-belasting, maar de voorzitter wees erop, dat het geld destijds uit de algemene midde len kwam en er „dus" nu weer in komt. Waarschuwing Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) waarschuwde nog niet te veel rekening te houden met die 25.000,-. „Er komt tenslotte ook nog een afrekening", luidde haar ad vies. De heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) Verwonderd was Sint en blij dat deze school zo mooi is geworden en de naam „De Dobbelsteen" heeft ge kregen. Sint vond het allemaal prachtig, wat vanzelf de kinderen beaamden. Ook hier werd het bezoek van de Sint feestelijk gevierd. Kleuterschool In de namiddag was de Algemene Kleuterschool aan de beurt om de Sint op bezoek te krijgen. Bij aan komst in de school zongen kleuters koelissen om zich in poezen, pieten, sinterklazen en popzangers om te to veren. Wantde toneelstukjes stonden op het goed gevulden pro gramma. Nou, er werd wat afgelach- ten, ge-öhd en geklapt tijdens de voorstellingen van de jonge akteurs. De klassen 1, 2 en 3 begonnen met de „komedie" „Piet heeft baat bij kattekwaad" en daarna voerden de hoogste klassen de rockopera" „De verloren Piet" op. Sint was erg ingenomen met de ar- bestuur van de Beatrixschool ver zocht wordt. Het kollege zegt gaarne te voldoen aan dit verzoek en stelt de raad voor tot benoeming in vaste dienst over te gaan. De subsidiëring van het projekt ge- koördineerd bejaardenwerk is even eens een agendapunt. informeerde naar de plannen met be trekking tot het opvullen van de „ga ten" in de Ring in Ouwerkerk, even als naar het antwoord van staatsse- kretaris Brokx op de vraag over de woningbouw in de kleipe kernen. De voprzitter deelde mede, dat het opvullen van de gaten in de Ring in Ouwerkerk een „behoorlijke priori teit" heeft bij het kollege. De betref fen taxaties waren juist bij B. en W. binnengekomen, zodat men met de berekeningen kan beginnen. Aan de staatssekretaris voor volkshuisvesting werd gevraagd of voor de kleine kernen een regeling kon gelden analoog aan de regeling „Stadsvernieuwingsgebieden" in grote steden. Dit houdt in, dat een aantal bedragen buiten beschouwing gelaten kunnen worden bij het bepa len van de woninghuur. Het antwoord van de staatssekre taris was duidelijk: „Daar is geen geld voor beschikbaar". De voorzit ter liet de P.v.d.A.-fraktie weten, dat de door haar voorgestelde lokatie- subsidie alleen van toepassing is in enkele aangewezen gemeenten en een tegemoetkoming in de grondkosten betekent en niet in de bouwkosten. De heer Hillebrand kreeg de toe zegging, dat wethouder A. L. Bakker het initiatief zal nemen te komen tot een ruimere samenstelling van de. sportraad. Parkeerplaatsen Punt van diskussie werd ook het voorstel van de P.v.d.A.-fraktie de gebruikers te laten meebetalen voor aan te leggen parkeerruimte voor vrachtwagens. Het kollege bleek ech ter niet veel te voelen voor dat be taald parkeren. „Het is de vraag of je dat kunt doen uit een oogpunt van werkgelegenheid", aldus de voorzit ter, daarmee doelend op de kans dat een werkgever liever chauffeurs in dienst neemt, die niet behoeven te betalen voor een parkeerplaats. Versieringen De school was prachtig versierd met Sinterklazen, boten, Zwarte Pie ten, alles gemaakt door de kinderen zelf. De Sint sprak op zijn eigen vro lijke wijze de kinderen toe. Samen met de Pieten werden vele spelletjes gedaan onder leiding van „juf" Lob- bezo en „juf" Brink. Ook werd een stoelendans gedaan met de Pieten. Het werd daarna tijd om te vertrek ken. Een leuk dankwoord volgde en ka- dootjes werden uitgedeeld. De jeugd heeft zichtbaar en intens genoten. tistieke prestaties van de Noordwel- ler jeugd en liet dan ook al gauw drie grote zakken met kadoos door de Pie ten het podium op sjouwen. Nu, dat was een feest! en de „puinhoop" werd kompleet toen Sint, de beide Pieten, de kinderen en de twee leer krachten op de „Bühne" al zingend een rondedansje maakten. Bloemetje Nadat de Goedheiligman de werkster en de andere schoolmede- werkers met een bloemetje had be dacht, namen Sint en zijn beide dolle zwarte Pieten onder een melodieus „Dag Sinterklaasje, daag, daag" zwaaiend en springend afscheid van de school en van Noordwelle. Alle kleuters kregen een zakje met een snoeperige inhoud en tenslotte trakteerde één der dorpsgenoten nog op heerlijke worstjes, die er bij jong en oud best ingingen. Al kauwend en genietend begaf een ieder zich huis waarts om in bed nog eens na te dro men van dit zeer geslaagde feest. Zeeuwse prijs voor Kunsten en Wetenschappen De Zeeuwse prijs voor Kunsten en Wetenschappen, zal op 6 januari, tij dens een bijeenkomst in de Staten zaal te Middelburg, worden uitge reikt door Zeelands kommissaris dr. C. Boertien, aan mr. J. J. van der Weel. ZIERIKZEE Lantaarnpaal aangereden Namens de gemeente Zierikzee deed A. P. V. aangifte van een aanrij ding door een vrachtauto op de Melk markt. Daarbij werden een armatuur en een lantaarnpaal beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto is doorgereden. Gevelpuzzelwedstrijd Op woensdag 10 december vindt in restaurant „De Zeeuwsche Herberg- he" een bijeenkomst plaats, georga niseerd door de Rabobank. Tijdens deze bijeenkomst vindt de prijsui treiking plaats naar aanleiding van de gevelpuzzelwedstrijd, die de be treffende bankinstelling heeft ge houden op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland Op een vraag van de heer Hille brand betreffende de eventuele voor zieningen in het krekengebied te Ou werkerk, zei de voorzitter liever wat voorzichtigheid te berachten omdat het gebied toch wel wat spanningen met Staatsbosbeheer kan opleveren. Hij wilde dan ook rustig een gesprek met Staatsbosbeheer afwachten., Mevrouw Hoogendoorn vond, dat de gemeentelijke zaken wel degelijk te maken hebben met wat „Den Haag" doet. Ze was van mening, dat de V.N.G. goed werk doet, maar vond dat de gemeenten ook best zelf akties kunnen ondernemen. De voor zitter zei de voorkeur te geven deze akties te kanaliseren via de V.N.G. De burgemeester vond, dat geen kor ting doorgevoerd kon worden op de post abonnementen, zoals door de P.v.d.A.-fraktie voorgesteld. Jeugdwelzijn Mevrouw Hoogendoorn liet weten met een jeugdwelzijnplan niet alleen de financiële bijdrage te hebben be doeld, maar ook een beleid. Ze stelde voor eens kontakt op te nemen met de jeugdwerkleider en bij een uit te stippelen beleid de jeugdwerklozen als doelgroep te nemen. Ze kreeg de toezegging, dat nader beken zal wor den of een gesprek tussen de raad en de jeugdwerkleider kan plaatsvin den. Ten aanzien van de eigen bijdrage voor maatschappelijk werk, wilde de P.v.d.A.-woordvoerster van het kol lege een principe-uitspraak of het ge meentebestuur bereid is hierin een bijdrage te leveren. Haar vraag bleek bij de algemene beschouwin gen niet duidelijk te zijn overgeko men en de voorzitter zegde toe de zaak nog nader te bekijken. Tenslotte ging de raad over tot vaststelling van de gemeentebegro ting 1981 met de kanttekening, dat de S.G.P.-fraktie tegenstemde tegen het verlenen van subsidie aan die instel lingen, waaraan om principiële re den geen steun kon worden verleend. Eveneens met de stemmen van de S.G.P.-fraktie tegen besloot de raad eerder deze vergadering een krediet van 15.000,— te verstrekken aan de tennisvereniging „Duiveland". Bij de behandeling van dit voorstel werd nog even stilgestaan bij het feit, dat met de tennisvereniging destijds een afspraak werd gemaakt, dat op zon dag geen wedstrijden zouden worden gespeeld. De heer C. J. Hillebrand was van mening, dat deze sport geen belemmeringen moet worden opge legd. De voorzitter rondde de diskus sie af met de mededeling de zaak met de tennisvereniging te zullen opne men. MIDDENSCHOUWEN Raadsvergadering Middenschouwen Het enige voorstel op de raadsver gadering van de gemeente Midden- schouwen die maandag 8 december in het gemeentehuis te Scharendijke wordt gehouden, is een wijziging op de heffing van onroerendgoed be lasting. Om de verhoging van die belasting met ingang van 1981 te kunnen toe passen, was het nodig dat een her- Heel wat kortswijl tussen de beide Sinten uiteraard, tot hilariteit van het publiek. Sint II, die enkele duide lijke magistratelijke trekken ver toonde, wees op een vergissing van zijn „broer", bij diens mededeling „dat de Hoofdpoortstraat tot loopstraat zou worden verklaard". Sint II gaf Sint I de merkwaardige naam: „Corber" - die overigens voor zijn drievoudig optreden - een dinert- je kreeg aangeboden. „Bedankjes" Bijzonder veel „bedankjes" ook op deze slotavond: mevr. Van der Linde- Florusse, mevr. Kuyper (Rode Kruis), mevr. Coerdes-Meinsma (plattelandskoor), de heer P. Verhage (Ondernemers Centrale) en de heer Verheij, die - met zijn helpers - drie dagen in touw is geweest, de heer Van der Zwan (Mondragon) en diens medewerkers, mevr. Van der Have (wijkverpleegster), de heer Van der Wal (vervoersmij Z.W.N.). De B.B.- bakkerij. Bloemen en platenbonnen werde ge-offreerd; bij elkaar bleek taxatie plaatsvond. Dat is inmiddels geschied, zodat de verhoging met vijf procent per 1 januari aanstaande kan ingaan. Middenschouwen verwacht voor 1981 van die belastingheffing een opbrengst van 405.870,—. Het besluit tot de verhoging heeft de raad al op 10 november 1980 genomen. NOORDWELLE Botsing door gladheid Bestuurder S. W. uit Noordwelle kwam donderdagmiddag om onge veer 13.30 uur met zijn personenauto uit de uitrit aan de Smidsweg rijden, toen J. F. v. d. P. aan kwam rijden over de Smidsweg. Door een lichte gladheid schoof v. d. P. door en raak te de wagen van W. Beide auto's raakten vrij ernstig beschadigd. In Kerkwerve Het eerste gedeelte van de avond werd, zoals gebruikelijk, verzorgd door de leerlingen zelf. Hartverwar mend was het optreden van de eerste drie klassen, de kleintjes, die ge dichtjes opzegden en enkele liedjes zongen, waaronder zelfs een Duits. Vermeldenswaard zijn het „Donald- lied", „Muizen Horlepiep" en „Wat doe je in de bouw". De „groten" beeldden, met origine le effekten, een popgroep uit, lieten spoken dansen en voerden het „Dra ma van de teen" ten tonele. Ook zongen de kinderen nog een lied, dat ze onder leiding van ds. Duk hadden ingestudeerd, maar deze kon wegens ziekte helaas zelf niet aanwe zig zijn. De pauze werd benut voor koffie en het allemaal een sukses. De film: „Laat de dokterkwam (weer) op het witte doek. Een geslaagd Zierik- zees initiatief voor de gehele regio! BROUWERSHAVEN Ruitjes ingegooid De aan de Schuithaven wonende G. deed donderdag aangifte van balda digheid. Zeventien ruitjes van zijn schuur waren ingegooid. KERKWERVE Sinterklaasfeest voor tieners De Stichting Jeugdaktiviteiten Kerkwerve hield een Sinterklaas feest voor de jeugd van twaalf tot en met zestien jaar in het Verenigings gebouw. Het werd een vrolijk feest, niet in het minst door de twee enthousiaste Pieten, die het niet konden nalaten met een van de spelletjes mee te doen. Er was veel werk gemaakt van de surprises, die door Sint Nicolaas'met gulle hand weden uitgedeeld. Toen de hoge gasten waren vertrokken, was het feest nog niet afgelopen. De avond werd nog geruime tijd in pri ma stemming voortgezet. NIEUWERKERK, 4-12. Ter hoogte van de Zwanenburgseweg op de Rijksweg 18 raakten donderdagoch tend om ongeveer elf uur twee perso nenwagens met elkaar in botsing. 'J. de J. uit Scharendijke reed op de Rijksweg en remde af om de Zwanen burgseweg in te rijden. C. B. D. uit Nieuwerkerk kwam achterop, zag te laat dat J. remde en botste tegen de wagen van J. aan. Laatstgenoemde liep enkele gekneusde ribben op. Dr. Visser verleende eerste hulp. Garage Ista heeft de beide flink beschadigde wagens geborgen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een drankje en - belangrijk voor de schoolkas - voor de verkoop van de lóten, die - hoewel groot in aantal - in een minimum van tijd waren ver kocht. De vele prijzen stonden al uit gestald op het toneel, maar met de trekking van de verloting werd ge wacht tot Sint met een grote en een kleine Piet zijn bezoek had afgelegd. Ook die bracht veel kadootjes mee, speciaal voor de schoolkinderen, en hij bleek heel wat van hun doen an laten af te weten! Maar ook de „meesters", de heren H. Schipper en J. Geschiere, en „juf" mevrouw B. van Langeraad, moesten voor hem verschijnen. De heer Schipper, die de leiding van de avond had, belastte zich, in middels ervaren in dit opzicht, met de verloting. Feest te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 4-12. Donderdag had Sinterklaas een drukke dag te Nieuwerkerk. Vergezeld van enkele knechten bezocht hij in de morgenuren de peuters in de crèche, die trots in hun nieuwe gebouw hem opwachtten. De peuters, eerst wat aarzelend, kwamen al vlug los en zongen op hun eigen manier leuke Sinterklaaslied jes. Hierna volgde traktatie, die zeer goed „viel" bij de kleintjes. De goed heiligman vertrok daarop naar de vlakbij gelegen Openbare Lagere School. de Sint en de Pieten een welkomst lied toe. Het gezelschap kreeg een woord van welkom van de voor zitster van de Ouderkommissie, El len van 't Hof. De algehele leiding van het feest was in handen van de hoofdleidster mevrouw W. Gaander- Gelachen, ge-ohd", en geklapt NOORDWELLE, 3-12. De wind waaide door de bomen in Noordwelle en rond zeven uur 's avonds zaten tiental len kinderen met kloppende harten en ongelooflijke wensen te wachten op de komst van de Goedheiligman. Maar toen vijf minuten later de Sint in een warmrode tabberd en met twee pikzwarte Pieten de school binnenschreed lostte alle spanning op in de prach tigste liedjes ter ere van de eerbiedwaardige kindervrind. Ook de vele ouders en andere belangstellenden galmde Sinterklaas een hartelijk welkom toe, ter wijl hij plaats nam op zijn bont versierde zetel op het toneel. KERKWERVE, 3-12. De openbare lagere school „Prinses Irene" grijpt het Sinterklaasfeest altijd aan om er een feest in reünie-achtige sfeer van te ma ken. Het verenigingsgebouw wordt afgehuurd en daar is een ieder welkom. Vanzelfsprekend zijn daar alle leerlingen en hun ouders en familieleden aan wezig, maar ook oud-leerlingen en hun ouders komen vaak - zoals ook woens dag weer - een kijkje nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3