deunloo b.u. Weinig financiële ruimte voor prijsverhoging in landbouw installatiebedrijf SPLITSING Vooruitzichten 1981 Het abortusdebat Het werken in het bankwezen De toestand in Laos De troepen langs de Poolse grens Kaping vliegtuig Het werkgelegen- heidsoverleg Het minimum jeugdloon Geen Da Vinci- handschrift Meer geld voor Italië Portugese premier omgekomen Hoogleraar liet zich ontvoeren WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRIL 2 Zoals donderdag, ook in dit blad werd gemeld, is de ten onzent, beken de N.C.V.B. in tweeën gedeeld. De uitgetredenen hebben een eigen bond opgericht; de achterblijvers zullen - naar valt te verwachten - voortgaan op de oude voet. Aan deze deling ligt een principiële tweespalt ten grondslag. De uitgetredenen menen, dat de N.C.V.B. oude stijl, met name wat betreft enkele essentiële vraagstukken, niet voldoende de „bijbelse lijn" volgt, zoals dat in ker kelijke kringen heet en dat werd vol doende motief gevonden om het ou de, vertrouwde N.C.V.B.-nest te ver laten. Twee bonden trekken straks dus gescheiden op en wat „aan de top" aanleiding gaf tot een splitsing, wordt daarmede een landelijk „item", met als voornaamste vraag, „wat de provincie daar nu mee aan moet"? Jarenlang het voorlichtend en kulturele werk van de N.C.V.B.- afdelingen in deze regio volgend, moet worden gekonstateerd, dat toch maar uiterst zelden - zo niet nimmer - uiteenlopende meningen dusdanig botsten, dat in onenigheid uit elkaar gaan, daarvan het gevolg was. Demokratie intussen betekent (ook) meervormigheid en van die hoek uit gezien, zijn verschillende „soorten" N.C.V.B. 's dus geen ramp, maar toch is het te betreuren, dat de beruchte splijtzwam ook op dit vere nigingsterrein heeft toegeslagen; een verschijnsel intussen dat niet op zich zelf staat. Overal ziet men aparte groepjes ontstaan, die mogelijk wat feller „op hun strepen gaan staan", maar die daardoor wel de broodnodige een heid teniet doen. Het is nl. niet no dig, dat alle leden van een bond of vereniging over bepaalde moeilijke zaken eender denken. Demokratie is ook, dat binnen een bepaald verband (bond) hoor en wederhoor wordt toe gepast en dat daarna de leden in vrij heid kunnen werken aan eigen stand puntvorming. Vaak is het verder zo, dat een „top mens" in een beweging een bewering lanceert, waar de komplete toplei ding niet geheel achter staat. In zo'n situatie gaat soms zo'n bewering een eigen leven leiden en wordt ten on rechte toegeschreven als unaniem standpunt van „de beweging". Dat geeft aanleiding tot misverstanden en de sfeer is geschapen om uit el kaar te. gaan. Een wonderlijk vaderlands ver schijnsel, want wat doorgaans - bij nadere beschouwing - de mensen bindt, is veel meer dan dat hen scheidt en versnippering gaat altijd ten koste van slag- en werfkracht; overwegingen die in een bepaalde si tuatie kennelijk te weinig aan bod komen. DEN HAAG, 4-12. De Tweede Ka mer heeft donderdagmiddag beslist, dat het abortus-debat komende dins dag 9 december wordt voortgezet. „Er mag nu geen vertraging meer optreden", aldus de opvatting van een kamermeerderheid. Ook meent de kamer, dat de stemmingen over de voorstellen inzake afbreking van zwangerschap volgende week moe ten plaats hebben. WOERDEN, 3-12. Het werk in het bankbedrijf, waar cirka 100.000 men den werken, wordt steeds eentoniger en beperkter. Door de toenemende automatisering van en de kontróle op het arbeidsproces is geleidelijk een werkklimaat aan het ontstaan dat meer lijkt op fabriekswerk dan op het traditionele bankwerk. Tot deze konklusie komt de eko- noom H. Wierema in zijn boek „ar beidsverhoudingen in het bankwe zen", dat donderdag door de auteur en de dienstenbonden F.N.V. in Woerden werd gepresenteerd. Wiere ma is organisatiemedewerker bij een grote bank en daarnaast aktief ka derlid van de dienstenbonden. BRUSSEL, 4-12, Europees landbouwkommissaris Gundelach heeft donderdag in Brussel duidelijk laten uitkomen dat er volgend voorjaar weinig financiële ruimte zal zijn voor een prijsverhoging in de Europese landbouw. Maar op de vraag hoeveel die ruimte is heeft hij, tijdens een perskonferen- tie, niet willen ingaan. De Europese boeren hebben enige tijd geleden, via de Europese boerenorganisatie de COPA, hun eis al op tafel gelegd. Zij willen er gemiddeld ruim vijftien procent bij. Gundelach sprak donderdag in Brussel over de ideeën, die hij op pa pier heeft gezet over de hervorming van het Europese landbouwbeleid. Het gaat, zo benadrukte hij, om een diskussiestuk dat geen echte voor stellen bevat. De nieuwe, per 1 janua ri aantredende Europese Kommissie („dagelijks bestuur" van de EEG) zal de ideeën verder moeten uitwerken tot voorstellen, zo meent Gundelach. Naar de „grens" Gebleken is intussen wel, aldus de Europese landbouwkommissaris, dat een via het landbouwprijs systeem verstrekte onbeperkte fi nanciële steun tot problemen heeft geleid. Die prijzen hebben de pro- duktie gestimuleerd en opslag en af zet van landbouwoverschotten kosten handenvol geld, terwijl de ge meenschap langzamerhand de grens van haar financiële middelen begint te bereiken. VIENTIANE/BANGKOK, 4-12. Het kommunistische bewind van Laos viert deze week zijn vijfjarig bestaan nadat is opgeroepen tot „re volutionaire waakzaamheid". De waakzaamheid lijkt beslist niet misplaatst, want volgens diploma tieke kringen is het verzet nog steeds zeer aktief, ondanks de aanwezig heid van naar schatting 40.000 Viet namese militairen. Met name in het zuiden doet een „veiligheidspro bleem" zich sterk voelen. de Pathet Lao, de partij die vijf jaar geleden de monarchie afschafte en de volksrepubliek uitriep, ver bood alle militaire parades op het platteland omdat deze de sterkte van de regeringstroepen zouden onthul len. Alleen in de hoofdstad Vientiane werd dinsdag een parade gehouden. MOSKOU, 4-12. De aktiviteit van Russische troepen langs de grens met Polen is „normaal" en veel van wat er in het westen over wordt gezegd heeft alleen maar tot doel „de situa tie in Polen te verergeren". Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou donderdag verklaard. Op vragen over bewegingen van Russische troepen langs de grenzen tot met Polen, die de afgelopen dagen door het westen zijn gesignaleerd, antwoordde de woordvoerder „in te genstelling tot wat men in het bui tenland zegt, zijn er geen Russische reservisten samengetrokken langs de grenzen met Polen. De aldaar gestati oneerde troepen hebben slechts nor male bezigheden". BERLIJN. De kaping van een Pools lijnvliegtuig voor het binnen landse luchtverkeer van het toestel van LOT, de Poolse luchtvaartmaat schappij, vanaf de Westberlijnse luchthaven Tempelhof. De 39-jarige in Lodz geboren Andr- zej Perka had het tweemotorige pro pellervliegtuig op de vlucht van Zie- lona Gora naar Warschau met een handgranaat overmeesterd. De poli tie onderzoekt of het hierbij ging om een op scherp gestelde granaat of een speelgoedmodel. Direct na de lan ding vroeg de kaper om politiek on derdak. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het optreden in het openbaar van de geüniformeerde or dedienst van de Zuidmolukkers KPK is een overtreding van de wet op de weerkorpsen. Dit blijkt uit het arrest van de hoge raad der Neder landen in Den Haag, die het cassatie beroep van acht KPK-leden heeft verworpen. HILVERSUM. In een brief aan de vaste kommissie voor CRM, die maandag over het mediabeleid gaat praten, heeft de voorzitter van de TROS, Mr. H.J. Minderop, ervoor ge waarschuwd, dat ons omroepbestel dreigt te deklasseren tot een televisie-ghetto binnen de ons omrin gende landen. Vervanging In het vervangen van een prijs- systeem door een inkomenspolitiek voor de boeren ziet Gundelach echter AMERSFOORT, 4-12. Werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid zouden op zeer korte ter mijn een korte gezamenlijke uit spraak moeten doen over het werk gelegenheids overleg. Dat heeft voor zitter mr. C. van Veen van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen donderdag bepleit op een bijeen komst van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Amersfoort. In de Stichting van> de Arbeid vindt al een voorbereidend gesprek plaats voor een struktureel overleg tussen de werkgevers- en werknemerscen trales over werkgelegenheid. Voor uitlopend op dt strukturele overleg zou er nu een uitspraak moeten wor den gedaan die moet stimuleren dat de vrijwiUig overeengekomen over- legclausules met betrekking tot de werkgelegenheid zoals die in de meeste c.a.o.'s voorkomen, inhoud krijgen. Daarbij zijn volgens Van Veen de financiële positie, konkur- rentiekracht en arbeidsmarkt in de bedrijfstakken of onderneming be palend. voorlopig niets. Zo'n inkomenssteun aan de boeren zal minstens even duur, zo niet duurder uitvallen en bo vendien is zo'n omschakeling poli tiek niet gemakkelijk te verwezenlij ken, zo meent de Europese land bouwkommissaris. ROME, 4-12. De ernstige gevolgen van de aardbeving in Zuid-Italië heb ben de Italiaanse regering ertoe ge bracht af te zien van een poging om de zogenoemde „Codex Leicester", een zeer kostbaar handschrift van Leonardo da Vinci, in handen te krij gen. Dit heeft de minister van kui tuur, Oddo Biasini, woensdag in Ro me bekendgemaakt. Het handschrift waarvan de waar de wordt geschat op f 46 min, zal in Londen worden geveild. t BRUSSEL, 4-12. Het Nederlandse aandeel in de Europese hulp aan Ita lië zal niet vijf miljoen gulden zijn, zoals premier Dries van Agt dinsdag, tijdens de Europese topkonferentie in Luxemburg veronderstelde, maar aanzienlijk meer. Dat is donderdag duidelijk geworden in Brussel, waar de voorzitter van de EG-kommissie, de Brit Roy Jenkins, de hulpplannen van zijn kommissie bekend maakte. Eerste winterse buien GORREDIJK, 4-12. De uit verkoop van Noordpoollucht gaat nog door. Ook tijdens het weekeinde moet er gerekend worden op enkele buien van hagel en sneeuw, geflankeerd door opklaringen. Door het voorbijtrekken van een Noord- zeedepressie wordt het op nieuw wat kouder met 's nachts wat lichte vorst. Voor zichtigheid blijft geboden met het oog op gladheid van de we gen. Begin volgende week breidt een Atlantische hogedrukzone zich langzaam over onze stre ken uit. Het wordt dan droger en rustiger. Tijdens sterke uit straling is 's nachts dan matige vorst, lager dan min vijf gra den celsius, mogelijk. De ver ste" prognosekaarten doen te gen midden volgende week echter een overgang naar zach ter weer bij westelijke tot zuidwestelijk wind verwach ten. DEN HAAG. In de residentie „barstte" het van de Sinterklazen. Het waren verklede studenten, die demonstreerden tegen de z.g.n. twee-fasen-struktuur van het hoger onderwijs, mr. Van Ooijen werd een aantal handtekeningen, als ondersteuning van het protest, overhandigd. DEN HAAG, 4-12. Minimumjeugd lonen» die per 31 december van dit jaar een arbeidsovereenkomst heb ben, houden zolang die arbeidsove reenkomst voortduurt recht op ten minste het loon dat zij op, die datum hadden. Dat staat in een overgangs regeling die minister Albeda (sociale zaken) donderdag in een brief aan de Tweede Kamer heeft bekendge maakt. DEN HAAG. Staatssekretaris van Eekelen (van defensie) heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de voorgenomen opslag van Ameri kaans legermateriaal in ons land meer vertraging ondervindt dan in Belgie en Duitsland. COEVORDEN. De politie van Coe- vorden heeft een 40-jarige inwoner van Nieuw-Weerdinge en een 26- jarige inwoner van Stadskanaal gearresteerd, verdacht van openlijke geweldpleging en het toebrengen van lichamelijk letsel. DEN HAAG. De regionale raad voor de arbeidsmarkt in Zuid- Holland is van oordeel, dat het be leid inzake de spreiding van rijks diensten dringend aan een herover weging toe is. DEN HAAG. Een boze voorzitter Dolman heeft een man van de publie ke tribune van de Tweede Kamer la ten verwijderen. Dat gebeurde nadat deze luidkeels met hem in diskussie was gegaan, hetgeen verboden is. DEVENTER. De ontvoering afgelo pen vrijdag in Deventer van een 17- jarige Turks meisje blijkt geheel in scene gezet te zijn. Dat heeft een woordvoerder van de Deventer poli tie meegedeeld. MAASTRICHT. In Zuid-Limburg zijn valse biljetten van duizend en vijfhonderd francs in omloop. Enke le hoteliers in Maastricht en Beek zijn daar al de dupe van geworden. Dit heeft de gemeentepolitie van Maastricht meegedeeld. DEN HAAG. Minister Albeda (van sociale zaken) heeft de Amsterdamse Droogdokmaatschappij (A.D.M.) toestemming gegeven tot het aan trekken van 242 Joegoslavische werknemers op tijdelijke basis. DEN HAAG. Op zeer korte termijn zal de regering rond de tafel moeten gaan zitten met provincie, gemeente en andere betrokkenen om na te gaan welke oplossing voor het tot stand komen van een levenskrachtige kon- fektie-industrie in Groningen kan worden gekomen. DEN HAAG. Het P.v.d.A.-kamer- lid Jabaay wil van de regering weten of de regering van de Nederlandse Antillen inderdaad heeft gevraagd om de patrouillevluchten met een marinevliegtuig, ter bestrijding van de smokkel van verdovende midde len via de Antillen, uit te breiden. LISSABON, 4-12. De Portugese premier, Francisco Sa Carneiro is donderdagavond om het leven geko men toen het kleine vliegtuig dat hem naar Oporto zou brengen neerstortte bij de start in Lissabon, zo heeft de Portugese televisie be kendgemaakt. Bij het ongeluk is ook minister van defensie Adelino Amaro Da Costa omgekomen. Met Sa Carneiro en de beide echtgenotes bevond hij zich aan boord van het privé-vliegtuig, dat kort na het vertrek van de luch thaven van Lissabon neerstortte. Later is bekendgemaakt, dat bij het neerstorten van het vliegtuig alle acht passagiers om het leven zijn ge komen. DELFT, 4-12. De hoogleraar Du- parc heeft tegenover de politie ver klaard wel wat te zien in een ont voering door studenten". Hij veron derstelde dat zo'n aktie zou werken in het voordeel van de ontvoering van een twee-fasenstructuur. Ont voering was met zijn medewerking en voorkennis uitgevoerd. Dat maak te Hoofdofficier van Justitie, Mr A.W. Resingh, donderdagmiddag op een politiekonferentie in Delft be kend. De politie kreeg met groot alarm te maken door deze „ontvoe ring". Zaterdag 6 en zondag 7 december Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele- foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Zaterdag 6 december Zierikzee Concertzaal. Film: For a few dollars more. 20.00 uur. Zondag 7 december Zierikzee Concertzaal. Film: For a few dollars more. 20.00 uur. Maandag 8 december Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Vergadering landbouwvereniging „Ons Voordeel. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Middenschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 9 december Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, bestuursver gadering Stichting Jeugd, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Afd. C.P.B. 19.30 uur. Haamstede Zaal Ger. kerk. Kerstviering N.C.V.B. 19.45 uur. Woensdag 10 december Zierikzee Concertzaal. One-man-show Paul van Vliet. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". IJsklub. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Donderdag 11 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Concertzaal. One-man-show Paul van Vliet. 20.00 uur. Vrijdag 12 december Burgh-Haamstede Grote zaal camping „Duinrand". Uitvoering Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Toneelavond „Nut en Ge noegen". 20.00 uur. Zaterdag 13 december Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Bingo potspel, sportvereniging A.S.V. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Postduivenshow. Aan vang: 14.00 uur. Maandag 15 december Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdagavond: Sinterklaasfeest. Openingstijden: zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdagavond 6 december, optreden van de funkrockformatie „Skid mark", 21.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Zaterdag 6 december gaat deze jeugd soos officieel weer open, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396,(01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Sint heeft het gisteren geweten, tij dens een bezoek aan Zierikzee. Komt de goede man, goedaardig en welge mutst mag ik wel zeggen, aan in het centrum van de stad, maakt even een on-Spaans, onhandig pasje, komt daardoor wat voorover te hellen - zo als een Klaas wel hellen kan - en ver liest de bril. Was het daarbij nu maar gebleven, het incident zou niets heb ben betekend, maar gelijktijdig geeft een - redelijk vrolijke - automobilist vol gas, rijdt langt sinterklaas en daarbij de bril aan diggelen. Men kan zich voorstellen dat de bisschop geheel onthand was. Met beide handen tastend in de ruimte poogde hij zijn weg te vervolgen naar de ingang van een etablissement, maar zo simpel ging dat niet. Hij leek opeens op een ruimtevaarder, die in de sonde poogt zwevende voorwer pen terug te pakken. Gelukkig was er een toeschouwer, met het hart op de juiste plaats. Hij ontdeed zich van de eigen bril en overhandigde die aan Sint Nicolaas, verschillen in optische afwijkingen voor lief nemend. Sint nam geroerd het kijkglas aan en zette het op de neus, hetgeen wel een merkbare, maar geen afdoende ver betering in zijn toestand opleverde. Meer dan een bijkomstigheid in ae gegeven situatie, was het feit dat Sint - deze Sint - was gehuwd, een on gebruikelijk gegeven voor de Myra- man, maar wie daar in dit geval over valt is een kniesoor. Daar meldde zich al een vrijwilli ger om „thuis" bij Sint een arldere bril op te halen. De man vertrok spoorslags en meldde zich bij me vrouw Sint, die uiterst ontdaan bleek, want ze wist niet precies waar naar oude brillen te moeten zoeken. Toch toverde ze - na enig rommelen in kasten en laden - een soort beatle- brilletje tevoorschijn, dat overigens betere dagen had gekend. Eén van de poten hing er slapjes bij, maar het kijktuig heeft Sint toch bereikt en daar zat hij dan met een wereld vol onduidelijkheden en een neerhan gende brillepoot langs zijn baard. Sommige vrouwen (en ook wel kin deren) waren diep ontroerd door dit gezicht, maar blijken van medelijden wuifde Sint achteloos weg. Kinderen geen uroutoen) kropen bij hem op schoot of bij Zwarte Piet en dat gaf zoveel afleiding, dat de Sintse bril stilaan toch wat uit het gezichtsveld verdween, om een woordspeling te wagen. De (gelovige) jeugd kreeg daarna allerlei versnaperingen, niet louter snoepgoed trouwens en toen was er zoveel mildheid in de sfeer te signale ren, dat iedereen voldaan zat te smikkelen en te knikken van genoe gen. Dat toas dan deze keèr, maar een maal is de Sint er weer. Wel een jaartje wachten natuurlijk, maar was is een jaar. Ik ken een oud-testa- mentisch voorbeeld: Jakob wachtte wel zeven jaar op zijn Lea. Nou, was is dan een jaar? Dag Sinterklaasje, daaag, daag!! SCHIEREILANDMAN h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2