Voorstel tariefsverlaging O.G.-belasting nog mogelijk Sint's bezoek aan Serooskerke evolueerde tot groot dorpsfeest Juristen tegen levering duikboten aan Taiwan HSH C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeentebegroting Duiveland Hertaxaties afwachten tuincentrum VAN HOUDT noordgouwe 01112-707-575 De duikboten voor Taiwan Dorpshuis was overvol ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 december 1980 137ste jaargang- Nr. 22823 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij ,v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Sint (zeer) aktief in regio DUIVELAND, 3-12. Als na hertaxatie zal blijken, dat de opbrengst van de onroerendgoed belasting aanzien lijk hoger wordt dan geraamd, zal het gemeentebestuur met een voorstel tot tariefsverlaging komen. Deze mede deling deed raadvoorzitter burgemeester J. van Bommel woensdagavond tijdens de behandeling van de begroting 1981 in de gemeenteraadsvergadering van Duiveland. De voorzitter wees erop, dat de ta rieven vóór 1 januari moeten worden vastgesteld en dat daaraan geen te rugwerkende kracht mag worden ge geven. Dit in verband met de rechts zekerheid voor de burger. Het was kollege inmiddels echter bekend, dat het ministerie van binnenlandse za ken verordeningen tot een reeële ta riefsverlaging bereid is ter goedkeu ring voor te dragen. Na het bekend zijn van de hertaxa ties in Ouwerkerk en Oosterland aan het einde van deze maand, zal het kollege in staat zijn te bezien hoe de werkelijke opbrengst zal gaan bedra gen. De onroerendgoed belasting nam overigens een belangrijke plaats in tijdens de diskussies omtrent de ge meentebegroting 1981. De heer A. van Klinken (S.G.P.) was van mening, dat vooral de eigenaar/gebruiker met een aanmer kelijke verhoging gekonfronteerd zal worden. Voorstellen De heer J. v. d. Maas (C.D.A.) infor- ^meerde waarom de O.G.-belasting nïet eerder in het jaar wordt gehe ven. De voorzitter antwoordde dat de gemeente per maand voorschotten van het Rijk ontvangt, zodat van ren teverlies geen sprake is. Mevrouw A. C. Hoogendoorn- Herfkens liet namens de P.v.d.A.- fraktie weten de grootste moeite te hebben met de fikse verhoging van de O.G.-belasting. „De grootste klap pen vallen in de laagste inkomens groep en dat vinden we een droevig verschijnsel", aldus de P.v.d.A.- woord voerster. Zij stelde voor het bedrag van 536.000,- dat in 1980 was vast gesteld ook voor 1981 te handhaven en daarop een verhoging van 6 a 7% door te voeren. „Het spijt ons ook, dat deze be lasting zo verhoogd moet worden, maar hoe willen de kollga's van de P.v.d.A. de begroting dan sluitend maken", was daarop de reaktie van de heer Van der Maas. De voorzitter wees erop, dat het voorstel van me vrouw Hoogendoórn tot gevolg zou hebben, dat een flink bedrag van nieuwe investeringen gehaald moet worden om nog een post onvoorzien te kunnen kreeëren. Zwembad De problemen rond het zwembad te Nieuwerkerk kwamen tijdens deze begrotingsbehandeling ook enkele malen ter sprake. De P.v.d.A.-fraktie drong nog maals aan te onderzoeken of een een malige subsidie voor renovatie van het bad te verkrijgen is. Verder werd er vanuit deze fraktie op aangedrongen kontakt op te ne men met de Provinciale Sportraad. De heer Van der Maas zei geen dom per op het zwembad te willen zetten, maar liet weten danig geschokt te zijn van de cijfers en vond dat niet de schijn gewekt moet worden, dat het toch allemaal wel zal gaan met het zwembad. De voorzitter zei dat het kollege (nog) achter het zwembad staat, ver der wees hij erop, dat vrijwel iede reen die thuis is in de zwemwereld een eigen zwembad voor een gemeen te met 5000 inwoners „een luxe" noemt. B. en W. zullen in februari met een uitgebreid voorstel omtrent het zwembad in de raad komen. In de algemene beschouwingen spraken zowel de P.v.d.A. als de S.G.P.-fraktie over speelruimte voor de jeugd. De heer Van Klinken liet tijdens de replieken weten in dit ver band het opvangen en goed opvoeden door de ouders toch op de eerste plaats te zetten. De S.G.P.-woordvoerder zei verder voorstander te zijn van aangepaste woningen voor gehandikapten in alle kernen en hoopte, dat dit beperkt zal blijven tot Nieuwerkerk. Overigens was hij met de voorzit ter van mening dat de at*passing van de woningen aldaar door wonig- bouwvereniging „Beter Wonen" veel te lang had geduurd. De heer Van Klinken kreeg verder desgevraagd de mededeling dat het gemeente bestuur op het terrein bij de Groene Poort te Oosterland sociale woning bouw hoopt te realiseren. Zeeuwse Muziekschool De S.G.P.-woordvoerder kwam nog even terug op de bijdrage aan de Zeeuwse Muziekschool, die naar zijn mening over een aantal jaren gezien flink was toegenomen. De voorzitter antwoordde daarop, dat in dit ver band ook de kwaliteit van het onder wijs en het aantal leerlingen uit de gemeente een rol spelen. De S.G.P.- fraktie wilde derhalve in het midden laten of de bijdrage te hoog genoemd moest worden. Verder sprak de heer Van Klinken over een zware last op de begroting veroorzaakt door het feit, dat de bibliotheekvoorziening ene kostenloze regeling kent voor personen tot 18 jaar. De S.G.P.-fraktie informeerde nog maals naar de plannen van het kolle ge betreffende de aula's. „Dat is een moeilijke zaak. Als wij erover uitge dacht zijn, zult u onze gedachten di- rekt horen", was het antwoord van de voorzitter, die erop wees dat de uitvaartdiensten in de diverse ker nen ook heel gemakkelijk vanuit het dorpshuis kunnen geschieden. Binnen het kollege was ook inrfXd- dels gesproken over een mortuarium in de vier kernen, hetgeen waar schijnlijk echter een te grote hap in de financiën zou betekenen. De heer J. v. d. Maas kreeg de toe zegging dat een lijst verstrekt zal worden met daarop de extra afschrij vingen van de laatste vijf jaar. Nu de bijdrage voor het Rode Kruis Ziekenhuis geen 10,-maar 5,-per inwoner zal bedragen zou de heer Van der Maas graag zien dat het be drag van 25.000,- overgebracht zal worden naar de post onvoorzien. De P.v.d.A.-fraktie zag het bedrag lie- Vervolg pag. 3 Advertentie LEIDEN, 4-12. Het Nederlands Juristen Komité voor de mensenrechten (N.C.J.M.) heeft in een brief aan de Tweede Kamer zijn afkeuring uitgespro ken over het besluit van de regering een exportvergunning te verlenen voor het leveren van onderzeeërs aan Taiwan. Volgens het komité heeft de rege ring met het besluit geen rekening gehouden met het beleid zoals dat in de nota „De rechten van de mens in het buitenlands beleid" wordt be schreven. Zo is bij de afweging over het besluit voor de exportvergunning de mensenrechtenfaktor niet meege wogen, aldus het N.J.C.M. Uit verschillende rapporten van in ternationale mensenrechtenorgani saties is, zo stelt het komité, duide lijk naar voren gekomen dat in Tai wan de mensenrechten op ernstige wijze worden geschonden. Om poli tieke redenen worden in dat land mensen zonder vorm van proces ge vangen gehouden. Het N.J.C.M. dringt erbij de Twee de Kamer op aan tegenover de rege ring afkeuring over het besluit te la ten blijken en in een motie aan te dringen op het aanvaarden van het kriterium: Geen levering van mili taire goederen aan staten waar de mensenrechten voortdurend, stelsel matig worden geschonden. DEN HAAG, 4-12. Het^merikaan- se ministerie van buitenlahds^zaken verwacht dat Nederland „ongetwij^ feld een prijs zal moeten betalen" in de betrekkingen met de Volksrepu bliek China wegens de beoogde leve ring van twee onderzeeboten aan Tai wan. Dit staat in een vertrouwelijke no titie van de sekretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse za ken van Den Haag, mr. F. Italianers, aan de voorzitters van de kommis sies voor de handelspolitiek en voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer. SEROOSKERKE, 4-12. St. Nicolaas en zijn Zwarte Pieten brachten donderdagavond ook een bezoek aan een overigens „overvol" dorpshuis van Serooskerke. Het hoofd van de openbare lagere school „De Schelp- hoek", de heer Rösken, heette de goedheiligman, nadat iedereen het bekende welkomstlied had gezongen, van harte welkom. Omdat dit feest een echt dorpsfeest is, waren jong en oud vertegenwoor digd. Het viel op dat de Sint speciaal voor deze gelegenheid gekleed was in een nieuw kostuum, dat hij had laten maken bij een plaatselijke kleer maakster. SEROOSKERKE. Sint Nicolaas, in zijn nieuwe tabberd, in gesprek met de akteursvan de openbare lagere school ,,De Schelphoek", die tijdens het Sinterklaasfeest in het dorpshuis een toneelstuk opvoerden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nadat St. Nicolaas had plaats ge nomen tussen de kinderen werd door de leerlingen van „De Schelphoek" het toneelstuk „Het geheim van de clown" opgevoerd. Aan dit stuk na men kinderen van de eerste tot en met de zesde klas deel. Het stuk han delde over een Chinees meisje dat in Nederland was opgegroeid en graag terug wilde naar China. Dit werd haar mogelijk gemaakt nadat zij een wedstrijd had gewonnen. Talrijke in cidenten leidden tot een bijzonder le vendig toneelspel dat met veel en thousiasme op de planken werd ge bracht. De kinderen werden, dankzij de hulp van ouderen, in prachtige kostuums gezet. Er waren zelfs ge luidstechnici aangetrokken om het geheel tot achter in de zaal verstaan baar te maken. Presentjes en liedjes Na afloop van het toneelstuk wer den de kleuters en peuters naar de Sint geroepen om een presentje in ontvangst te nemen. De goedheilig man nam trouwens alle tijd om naar de liedjes van de kinderen te luiste ren, waarvoor ze dan ook rijkelijk met pepernoten werden beloond. Ook met de kinderen van de lagere school had de Sint een gesprekje („dat kan nog op een klein dorp met een kleine school"). In zijn dankwoord sprak Sint de hoop uit volgend jaar weer aanwezig te kunnen zijn in het dorpshuis van Serooskerke. Ook dankte hij het per soneel van de school, de ouderkom missie en alle anderen die werk had den verricht om deze avond te doen slagen. Onder luid gezang nam de kindervriend afscheid. De ouderen bleven bijeen in het dorpshuis om te kijken naar de ar tistieke talenten in het kader van het „Jeugdwerk Serooskerke". Enkele toneelstukjes werden gespeeld. Daarna vond bij deze leden een uit wisseling van surprises plaats wat de nodige hilariteit veroorzaakte. Er werd gedanst tot in de late uurt jes. Kortom: Serooskerke heeft een uitbundig Sinterklaasfeest gevierd waarvan jong en oud hebben geno ten. Advertentie St. JOOs*d'*K OOSTERLAND. Patricia van Oost, het dochtertje van de voorzitter van de vogelhouders „De Kolibribood de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Van Bommel, bloemen aan. Een aardig tafereeltje bij de ope ning van de jaarlijkse tentoonstel ling in het dorpshuis Oosterhof (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit'12 pagina's. Verwachting tot zaterdagavond: Sneeuwbuien Veel bewolking met sneeuwbuien. Minimumtemperaturen van plus 2 graden vlak aan zee en circa min 3 graden in het binnenland. Middag- temperatuur iets boven nul. Naar noord draaiende wind, in het binnen land krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks -3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 8.31, onder 16.27 Maan op 6.52, onder 16.20 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.27 Maan op 7.56, onder 16.54 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.27 Maan op 8.57, onder 17.34 Nieuwe Maan: 7 dec. (15.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 dec. 2.22 14.40 7 dec. 8 dec. 2.52 15.13 3.12 15.48 8.18 20.33 8.51 21.06 9.21 21.37 Springtij: 9 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht lagen de temperaturen in ons land ver uit el kaar: min 8 graden in Groningen, plus 3 graden in Zeeland. De lage temperaturen in het noordoosten van het land waren een gevolg van een heldere en vrijwel windstille nacht. In de loop van de ochtend begon de wind weer geleidelijk toe te nemen. Een aktieve depressie bij Schotland was daar de oorzaak van. Via ons land bereikt de depressie morgen het Alpengebied, waarschijnlijk veel sneeuw zal vallen. Ons land komt morgen aan de ach terkant van de depressie in een krachtige noordelijke stroming te recht waarin sneeuwbuien voorko men. Overdag kan de temperatuur net boven nul komen, 's nachts blijft het licht vriezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1