Toon van der Steen blijft liever amateurwielrenner dan „prof" in witte trui Zonnemaire behaalt ruime 11-2 zege op Cortgene III P. Bodbijl speelt matige rol op biljarttoernooi Vlotte 5-0 overwinning voor reserves Dreischor 7 BRUINISSE. De Brabander Toon van der Steen, maar woonachtig in Bruinisse werd het afgelopen wie- Ierseizoen winnaar van het Zeeland-west Brabant klas sement van de amateurs. Voor deze prestatie mocht Toon uit handen van de veelbelovende prof uit de Raleigh-ploeg van Peter Post, de Rijsbergenaar Johan van der Velde in kampeerboerderij de Olmen te Hoeven een waardebon van f 750,- in ontvangst nemen. Toon van der Steen Een duel op het middenveld tussen een speler van Cortgene en Zonnemaire, waarbij de scheidsrechter nauwkeurig toeziet of er geen onregelmatigheden gebeuren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zonnemaire behaalde zondagmiddag een ruime 11-2 overwinning op Cortgene III. Reeds gedurende de eerste 45 minuten domineerde Zonne maire volledig. De 5-0 stand, waarmee de le helft werd afgesloten was nog maar een zwakke afspiegeling van de krachtsverhouding in het veld. Door wat beter gebruik te maken van de geboden kansen had het voor Zon nemaire zelfs al mogelijk geweest om de le helft met dubbele cijfers af te slui ten. Niek Deïst zorgde voor de openings treffer en 2-0 waarna Aart Smits de bal rechtstreeks uit een hoekschop in het doel van Cortgene liet verdwijnen (3-0). Door Rinus de Vlieger werd het 4-0 waarna Niek Deïst voor een 5-0 rust?- stand zorgde. Nadat na de rust Peter de Munnink de stand op 6-0 had gebracht wist Cortgene tweemaal achtereen net net van Zonnemaire te vinden, waarbij het tweede doelpunt uit een strafschop (6- 2). Hierna was het weer alles Zonne maire wat de klok sloeg. Niek Deïst (2x), Peter de Munnink, Rinus de Vlie ger en Wim Fonteine zorgden uiteinde lijk voor een 11-2 eindstand. Twee winstpartijen In het afgelopen weekend vond in Ovezande het toernooi plaats om het gewestelijk kampioenschap driebanden 2e klasse, waarbij het distrikt Schouwen Duiveland was vertegenwoordigd door P. Bodbijl uit Nieuwer- kerk. De altijd goed geluimde en sym pathieke amateurwielrenner heeft zich van deze prijs verzekerd door een konstant en goed opgebouwd seizoen te rijden. -oumIi In totaal nam hij dit jaar aan negentig wedstrijden deel, waarbij hij maar liefst zeventig keer een prijs in de wacht sleepte. Zesmaal flitste Toon(tje) als winnaar over de finish en niet minder dan vijftien keer eindigde hij op de tweede plaats. Met nog acht derde, zes vierde en drie vijfde klasseringen fi nishte hij in totaal 38 keer bij de eerste vijf. In het Zeeland-west Brabant klassement eindigde hij met 640 punten op de eerste plaats, dat ver geleken kan worden met goed der tig overwinningen; een prestatie die maar weinig amateurs hem na zullen kunnen vertellen. De zeges werden behaald tijdens het klubkampioenschap van Noord-Bra bant, Etten-Leur, Bruinisse, Oppuurs (België), Terneuzen en De Haen. Tweede plaatsen waren er in de tweede etappe van de omloop van Zeeuws- Vlaanderen, Standaardbuiten, de tweede etappe van de Giro Delia Regi- oni (een wedstrijd over zes etappes in Italië), Zandhoven (België), Poortvliet, Fijnaart, Wouw, Oud-Vossemeer, de acht van Chaam, St. Maartensdijk, Zegge, Sprundel, Roosendaal, Wern- hout en Hulst. Veertien jaar Van der Steen, op 19 april 1955 geboren in het Brabantse Etten-Leur beklom als lid van een bekend wielerge- slacht (zijn oom Antoon van der Steen reed zelfs in de Tour de France) reeds op veertienjarige leeftijd de racefiets. In het eerste jaar, bij de adspir an ten was er zeker nog geen sprake van dat Toontje alles en iedereen uit de koers reed. Integendeel, het was afzien om in de wielen te blij ven en zelfs dat lukte niet altijd. Zegge en schrijven één prijsje lever de het eerste seizoen op, maar de jeugdige wielrenner in spé had in zijn hoofd geprent om door te zetten en zat beslist niet bij de pakken neer. Vooruitgang Reeds in het tweede seizoen bij de adspiranten ging Toon belangrijk voor uit. De prijzen vielen nog wel niet als rijpe appels van de boom, maar het uitrijden van de wedstrijden leverde geen problemen meer op. Op zestienja rige leeftijd stapte Toon over naar de kategorie van de nieuwelingen waar het in het eerste seizoen opnieuw aanpas sen geblazen was en weer zonder op hefmakende resultaten. De stijgende lijn zat er echter duide lijk in en in het tweede seizoen mengde Toon zich ook in het verdelen van de prijzen. Tweemaal kwam hij met de bloe men thuis en dit was een belangrij ke stimulans om de ingeslagen weg voort te gaan. Op 18-jarige leeftijd stapte hij over naar de amateurs, waar hij onderdak vond bij de ploeg van Victoria-meubelen. Bij de amateurs werd zijn rol belang rijk groter. In 1976 vielen er drie over winningen te noteren: Stampersgat, Bornem (België) en Breda. Tweede plaatsen waren er in Nieuw Vossemeer, Sprundel, Bosschenhoofd, Oudenbosch en Roosendaal. In de klassieker de Omloop van de Kempen over 172-km eindigde hij Qpde 3e plaats, evenals in Koewacht, Brui nisse, Domburg, 's Gravenpolder en Zevenbergen. Dat jaar nam hij ook deel aan Olym- pia's Ronde van Nederland. Hij eindig- de in het klassement als vijftiende. Militaire ploeg In 1977 werd Toon opgenomen in de militaire ploeg en behaalde hij vijf overwinningen. Naast het militaire kampioenschap voor Frits Pirard waren er eerste plaat sen in Erembodegem (België), 's Gra venpolder, Zevenbergen en Roosen daal. Ook het grote werk schuwde Van der Steen niet en hij liet zijn gezicht in de amateur klassiekers zien. On der meer werd hij tweede in de Omloop van de Baronie (162,5 km) achter Toine van der Bunder en in de Omloop van de Braakman (158 km) achter Martin Havik. In dat jaar leverde Toon nog een krachttoer. Hij ging van start in Olym piad ronde van Nederland, eindigde op de elfde plaats, stapte na afloop in het vliegtuig en reed direkt daarna de Tour of Britain, de zogenaamde Milk Race. Ook in deze etappe over het heuvelach tige Engelse parcours eindigde hij op de elfde plaats. 1978 Een prima seizoen werd ook 1978, met acht overwinningen. Die waren er bijvoorbeeld in Mariakerke-Gent in België, in de tweede etappe van de Tour de Tsjecho-Slowakije en Ginne- ken. Het seizoen 1979 leverde voor Toon drie overwinningen op, namelijk te Groede, Standaardbuiten en Hulst en verder zeven tweede plaatsen. Ne gen maal finishte hij als derde. Dat >1980 een uitstekend seizoen is geweest bewijst ook het Zeeuwse klassement. In Zeeland werden er dit jaar 43 wedstrijden voor amateurs georgani seerd. Toon eindigde in het totaal klassement op de tweede plaats. Wereld Onze amateur-coureur uit Bruinisse heeft intussen als wielrenner ook al een aardig stukje van de wereld gezien. In Zwitserland reed hij de ronde van Wilhelm Teil, in Italië de Giro Delia Rigioni, in Engeland de Tour of Britain, hij keek in Tsjecho-Slo wakije achter het ijzeren gordijn en nam verder zelfs deel aan een wed strijd in Marokko. Zijn eerste meerdaagse wedstrijd, waaraan hij deel nam was de Ronde van Wilhelm Tell in Zwitserland. Zonder nog enige ervaring meende Toon er goed aan te doen de nodige spullen mee te nemen. In zijn koffer stopte hij de nodige etenswaren zoals kaasjes, crackers enz. en een grote partij hand doeken. Afgeladen vertrok Toon naar het Zwitserse avontuur waar al spoedig bleek dat alle moeite tevergeefs was geweest. De renners werden onderge bracht in le klas hotels, waar hen het aan niets ontbrak. Voor onze Toon betekende de Zwitserse reis ook de eerste kennismaking met de echte ber gen. Nog zo groen als gras wil Toon wel kwijt, dat hij aanvankelijk nog al moeite heeft gehad met het echte klimwerk. Het zoeken naar de goede ver snelling en het vinden van de goede kadans leverde in het begin wel problemen op. Zware inspanningen moesten er worden geleverd om reeds niet bij de eerste meters klimwerk uit de wielen te worden gereden door de meer geroutineer de renners. In de loop der jaren heeft hij er inmiddels wel het een en ander bijge leerd. Nu is het alleen zo dat er bij een klim van bijvoorbeeld 10 kilometer de laat ste twee kilometer, als de echte klim mers aan het demarreren slaan, nog wel eens op de tanden moet worden gebe ten. Het suksesvolle seizoen 1980 is voor van der Steen zeker geen aanlei ding geweest om naast zijn schoenen te gaan lopen. Nuchter Met een klare blik blijft hij het wie- lergebeuren nuchter bekijken. Op de vraag of hij er iets voor zou voelen om bij de profs te gaan rijden is het antwoord duidelijk. Alleen als hij een aanbod zou krijgen van een goed funktionerende ploeg zou hij er wel wat voor voelen. Om zo maar naar de profs over te stappen zonder een sponsor is iets waar hij nooit aan zal beginnen, zegt Toon. Hij kent zijn mogelijkheden goed en overschat ze beslist niet. Zo is hij van mening, dat hij geen geboren leider is en nooit als kopman en een ploeg zou willen fungeren. „Als ik ooit de kans zou krijgen om in een prof- ploeg te worden opgenomen zal dit zijn om er de rol van knecht in te vertolken", aldus Toon. Momenteel richt hij zich echter nog volledig op het amateurge- beuren en wel onder het motto, dat men beter deel kan uitmaken van een goede amateurploeg dan dat men zo maar een beetje meesukkelt bij de profs. „Meubel-droom" Voor 1981 heeft hij weer een jaar bijgetekend bij „Meubel-Droom". De ploeg wordt op 13 december te Culem- borg aan de pers voorgesteld. Momenteel werkt hij mee aan de bieten-kampagne voor de suiker fa briek te Dinteloord, waarna hij in janu ari weer de weg opgaat om de nodige kilometers in de benen te krijgen. Om de spieren wat los te houden en fit te blijven neeirit hij in de weekeinden deel aan wat cross wedstrijden en doet hij aan konditie training te Steenbergen en wat loopwerk in de Brabantse bossen. In maart, als de eerste wedstrijden weer op het programma staan, hoopt Toon voldoende konditie en souplesse te hebben om zijn rol in het wielerpele- ton te kunnen meespelen. Met zijn ploeg gaat hij aan alle ama teur klassiekers deelnemen en naar hij hoopt zijn de resultaten hierin zo goed dat er ook wordt deelgenomen aan Olympia's Ronde van Nederland. Het rijden met Russen, Polen, Fransen en andere buitenlanders in etappe wed strijden vindt van der Steen nog altijd een geweldig gebeuren, dat hem aan spreekt. Vorm Belangrijk vindt hij ook de etappe wedstrijden voor het verkrijgen van de goede vorm. Een sprekend bewijs hier van leverde dit jaar nog de 33-jarige Henk de Jong uit Goes, die in juli deelnam aan de Ronde van Polen. In blakende vorm kwam de Jong uit Polen terug waarna hij, te beginnen in Renesse op 1 augustus, nog tien wed strijden won. Een prestatie waarvoor van der Steen zijn bewondering niet onder stoelen of banken steekt. Graag zou hij zelf in het komende seizoen van het respektabele aan tal van ,15 tweede plaatsen wat eerste plaatsen maken. Een wens die hopelijk in vervulling zal gaan. 5-0 zege herenteam HSD Het eerste herenteam van hockey club HSD heeft de uitwedstrijd tegen den Dune in een 5-0 overwinning om gezet. De veterinnen speelden uit te gen Tempo en wonnen met 6-1. Alle overige wedstrijden van HSD wer den afgelast. Fors verlies voor Delta Sport dames De Delta Sport dames hebben in de uitwedstrijd tegen Hontenisse de verwachte nederlaag geleden. Een te leurstelling was het wel, dat de cij fers 17-7 zo duidelijk waren. Mogelijk was de absentie van enige speelsters hier wel debet aan. In de le helft werden de Delta Sport dames door Hontenisse duidelijk op hun zwakke punten gewezen. Vooral via de hoeken, waar zwak werd verdedigd, kon de Zeeuws- vlaamse ploeg scoren, ruststand 11-3. Na rust wogen de partijen beter te gen elkaar op al bleef de score posi tief voor Hontenisse (4-3). De meisjesadspiranten II verloren fors van HVH uit Hulst (19-3). De HVH-ploeg telde 4 dispensatie speelsters (junioren) waardoor het krachtsverschil verklaarbaar was. De jongenspupillen van Delta Sport klopten EMM met 13-8 en de jongens adspiranten bleven in Oost- burg Operatie met 11-9 de baas. TORONTO. Naar aanleiding van de Europese toetsingskonferentie in Madrid heeft het „wereldkongres van vrije Oekraïners", dat in de Ca nadese stad Toronto is gevestigd, een dossier samengesteld over de vervol ging va§ ijveraars voor de mensen rechten in de Oekraïne. Koplopers eerste klasse zaalvoetbal ontmoeten elkaar Woensdagavond spelen de koplo pers van de eerste klasse in de zaal voetbalkompetitie, Country Club en Sporthuis ZZ om 19.40 uur tegen el kaar. Country Club heeft een voor sprong van vier punten. Daarvoor, om 19.00 uur nemen Skol Boys en de Steeg het tegen elkaar op. De eerste ontmoeting eindigde in een 8-0 over winning voor Skol Boys. De laatste wedstrijd in de eerste klasse gaat tussen Toren Boys en Bijmakelaardij (20.00 uur). In de derde klasse speelt Zeelandia tegen rode lantaarndrager Brogum 2 (21.00 uur). Verder twee wedstrijden in de tweede klasse: Country Club 2 speelt tegen ZZ'72 2 en Bijmakelaardij 2 neemt het op te gen FC Kerkwerve. De wedstrijden worden respektievelijk om 21.40 uur en 22.20 uur gespeeld. De laatste wedstrijd gaat tussen de nummers 2 en 3. Klubkompetitie S.V. Zierikzee Voor de 11 e ronde van de huishoude- lije kompetitie 14 partijen gespeeld'. De uitslagen: O.E. Vleeshouwer-M. M. Krijger 0-1; H.C. Jukkenekke-R. v.d. Veken 0-1; J.A.J. Seeleman-H. Uil 1-0; R. Moerman-A.M. v.d. Westen 0- 1; J.L. Bom-J. van Loon 0-1; J.A.J. v.d. Made-A. Bil 0-1; A.J. Scheele-P.M. Bouwens 1-0; J.M.C. Zwarts-P. Ver- ploeg 0-1; P. Wiebols-H.A. v.d. Klippe 0-1; P.J. Legerstee-P. van Baarle %-%; W.H. Klaassen-J.J. Hoogstrate Mi-Mi; R.P. Hogerheyde-J. Verkerk 0-1; C. van Eldik-K. de Ki-aker 0-1; P.C. v.d. Schee-A.O. Vinet 1-0. Via 10 ronden staan bovenaan: 1. O.E. Vleeshouwer 417 punten; 2. M.M. Krijger 380 punten; 3. H.C. Jukkenek- ke 375 punten. Schaakver. TOG In de 14e ronde van de h. h. kompe titie was er de topper tussen A. v. d. Berge en J. de Jonge. Laatstgenoem de bleef aan de leiding door het remi- sespel. De verdere uitslagen: A. v. d. Ber- ge-J. de Jonge V2-V2', J. Reurich-M. van Driel 0-1; A. Kik-J. Hagens 0-1; H. Knop-K. Klink 0-1; W. van Mou- rik-R. Bal 1-0; L. Houkamp-T. v. d. Berge 0-1; C. v. d. Berge-T. v. d. Have 1-0. Pech voor Jacolies van Gastel bij Warandaloop Aan de 22e internationale Waran daloop te Tilburg werd ook dooi; een aantal atleten van Delta Sport deel genomen. In de prominentengroep, waarvoor 50 Belgische, Duitse en ne- derlandse atleten vwaren uitgeno digd, waaronder Simon Blom (van wege zijn prestatie van het vorige seizoen) eindigde Blom op de 47e plaats. In de B-groep eindigde Kees Ver kerk op de 13e plaats van de 300 deel nemende atleten. Hij eindigde 1 se conde achter John Vermeule van Dy namo met op de 11e plaats de eerste Zeeuw Arno Schout van RKHAV uit Hulst. Kees Rèinhout werd 61e; 121e Martien Moermond; 145e Adrie Hol laar en 230e Johan van demHoek. Jacolies van Gastel had bij de B- meisjes een pechdag. Na 300 van de 1500 m af te leggen afstand verloor Met twee winstpartijen moest Bod bijl genoegen nemen met een onderge schikte rol. De strijd om de titel ging tussen P. van Nassau uit Roosendaal en J. Brandenburg uit Goes. Voor de aanvang van de finale partij tussen deze twee spelers hadden bei den al hun voorgaande partijen in winst De eindstand P. van Nassau, Roosendaal J. Brandenburg, Goes L. v. d. Hoofd, Terneuzen L. Daemen, Rijsbergen A. Maas, Tilburg A. Chabet, Sprang Capelle J. Machielsen, Klundert P. Bodbijl, Nieuwerkerk L. Lamier, Hoogerheide ze een spike waarna zij wel door ging, maar ze stopte te vroeg voor de eindstreep waardoor ze op het laatste moment nog door een meisje werd ge passeerd. In plaats van een 3e plaats eindigde ze nu op de 4e plaats. Als eerste ging Maureen Frelink van Atos door de fi nish voor Ingrid Cel en Karla Hoekstra. weten om te zetten. De finale gaf een bijzonder spannende strijd te zien, waarin beide spelers nooit meer dan twee caramboles voorsprong namen. Uiteindelijk slaagde van Nassau erin de partij in zijn voordeel te beslissen (25-23). 14 - 194 - 303 - 0.961 - 0.640 - 8 12 - 194 - 340 - 0.741 - 0.570 - 6 12 - 172 - 305 - 0.781 - 0.563 - 5 8 - 169 - 303 - 1.380 - 0.557 - 6 8 - 167 - 396 - 0.641 - 0.421 - 6 6 - 170 - 364 - 0.675 - 0.467 - 6 6 - 163 - 357 - 0.657 - 0.456 - 4 4 - 139 - 303 - 0.531 - 0.458 - 4 2 - 159 - 354 - 0.543 - 0.449 - 5 3-1 zege voor SKNWK III SKNWK III behaalde zaterdag middag te Nieuwerkerk een ver diende 3-1 overwinning op DFSIII. De Nieuwerkerkers, sloegen in de eerste helft hun slag. Door Rudie Me- liefste kwamen zij op voorsprong (1-0), waarna dezelfde speler ook voor 2-0 zorgde. Nog voor het afsluiten van de le helft slaagde Hans Jan Goedegebuure erin de voorsprong tot 3-0 op te voeren. Na de rust bracht DFS meer even wicht in het spel. Door Peter van der Linde slaagden zij erin tegen te scoren (3-1), maar SKNWK gaf de winst niet meer uit handen. SKNWK IV wint verrassend van Brouwershaven II SKNWK IV zorgde zaterdagmid dag op het sportpark „Onder de Molen" voor een verrassing door de reserves van Brouwershaven met 2-1 te kloppen. Voor de Nieuwerkerkers betekende dit de eerste zege in het seizoen. Brou wershaven nam door Cees Duinhouwer voorsprong (1-0), waarna Jan Polder man er voor zorgde dat er met gelijke stand kon worden gerust (1-1). Na de rust was het Krijn van Klinken die de wedstrijd in het voordeel van SKNWK wist te beslissen (1-2). Brou wershaven stelde hierna nog wel alles in het werk om de stand weer in evenwicht te brengen, maar slaagde daar ondanks enige goede mogelijkheden, niet in. WIK III gaf goed partij WIK III heeft zaterdagmiddag de reserves van Wissenkerke op het sportpark te Kerkwerve uitstekend partij gegeven. Beide ploegen waren na aan elkaar gewaagd en de 1-1 eindstand was dan ook een goede afspiegeling van de krachtsverhouding in het veld. Al in de allereerste minuut wist Wim Berre- voets via een handig boogballetje over de te ver voor zijn doel staande doel man de score te openen (1-0). Nog voor er een kwartier was verstre ken hadden de bezoekers de stand alweer in evenwicht gebracht (1-1)Met veel inzet werd er hierna door beide teams voor de zege gestreden, maar wijziging in de stand kwam er niet meer. De reserves van Dreischor behaalde in de thuiswedstrijd tegen Zierik zee IV een vlotte 5-0 overwinning. Reeds in de le helft, tegen de schuin over het veld staande wind moest worden ingespeeld, waren de aanvallen van de thuisklub gevaarlijker van opzet dan die van de bezoekers. Rini Snijders, die op de linker vleugel een droge knal naar een 2-0 voor bij de thuisklub een uitstekende wed- sprong. strijd speelde, gaf Dreischor in de 12e Na de rust ontbrak het bij Zierikzee minuut voorsprong (1-0). Aan de ande- aan voldoende kracht om de kansen nog re zijde kwamen Jan Ravia en Leen te doen keren. Dreischor hield het spel Heijboer dicht bij de gelijkmaker. Ra- stevig in handen en stevende regelrecht via schoot bij een aanval rakelings naast op de winst af. Rinus de Rijke voerde de terwijl Heijboer bij een doorbraak op voorsprong op tot 3-0, Izaak de Jonge links in het zijnet schoot. Tien minuten zorgde voor 4-0 waarna Rinus de Rijke voor het verstrijken van de le helft de eindstand op 5-0 bepaalde, schoot Jan Bodbijl van Dreischor met Terwijl Jan Ravia (midden) en Leen Heijboer (rechts) komen aangesneld heeft de doelman van Dreischor de aanval al onschadelijk gemaakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 7