Puur zilver voor nieuwe Amno- spaarders. SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN En u, spaart u al bij de Amro Bank? Sipke van der Land en de „godsdienst-twisten" In 1981 Schoolvakanties gespreid van 27 juni tot 7 september Borsele levert plutonium u DEN HAAG, 1-12. Het bedrijfsleven en de overheden is gevraagd zich aan te passen aan het schema van de over drie regio's gespreide schoolvakanties voor het komende jaar. Wie geen schoolgaande kinderen heeft, dient zoveel mogelijk vakantie te worden verleend buiten de periode van 27 juni tot 7 sep tember. In deze periode hebben alle scholen tegelijk vakantie van 25 juli tot en met 9 augustus. In Noord- en Zuid-Holland begin nen de zomervakanties het eerst. Ze duren van 27 juni tot en met 9 au gustus voor het kleuter- en lager on derwijs. Die voor het voortgezet on derwijs vallen een week later. In Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg is de periode voor de vakanties van primair en secundair onderwijs gelijk: van 11 juli tot en met 23 au gustus. In overig Nederland lopen ze weer niet gelijk. Het voortgezet onderwijs staat er genoteerd voor 18 juli tot en met 30 augustus. Het kleuter- en la ger onderwijs geniet er een week la ter zomervakantie, van 25 juli tot en met 6 september. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Radio Teheran heeft melding gemaakt van een „betrekke lijk ernstige" aardbeving met de kracht van 5,7 graad op de schaal van Richter in het zuidoosten van het land. BOEKAREST. Bij een mijnonge luk in de Roemeense Jiu-vallei zijn 49 mensen om het leven gekomen en 26 gewond. Dit heeft het Roemeense persbureau Agepress maandag be kendgemaakt. DAMASCUS. In Damascus is de centrale raad (bestuursorgaan) van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie P.L.O. bijeen geweest ter bestude ring van de „jongste belangrijke ont wikkelingen op Arabisch en interna tionaal gebied". AMMAN/DAMASCUS. Premier Moedar Badrane van Jordanië heeft verzekerd dat zijn land niet het initi atief zal nemen tot militaire opera ties tegen Syrië. Maar Jordanië had maatregelen genomen om elke aan valler te kunnen weerstaan. WARSCHAU. In Warschau komt het centrale komité van de Poolse kommunistische partij bijeen. De al gemene verwachting is, dat op deze vergadering voor de vijfde maal dit jaar wijzigingen in de Poolse leiding bekend zullen worden gemaakt. LONDEN. Een ruzie binnen de re gerende konservatieve partij in Groot-Brittannië inzake het ekono- mische beleid heeft het hoogste nivo bereikt toen premier Margaret That cher uithaalde naar de voormalige eerste-minister Edward Heath. BERN. De Zwitsers hebben zich bij volksstemming met een kleine meer derheid uitgesproken voor verplicht gebruik van veiligheidsgordels in au to's. PEKING. Als laatste van de tien beklaagden in het proces tegen de „Bende van vier" is de 66-jarige Qui Huizuo in Peking verhoord. Hij was tijdens de kulturele revolutie vice- stafchef van de Chinese strijdkrach ten. PARIJS. De Franse socialisten hebben in de tweede stemronde voor zeven zetels in de nationale vergade ring in vier distrikten de meerder heid behaald, twee zetels behielden zij en twee kregen ze er bij. TEHERAN. Bij ongeregeldheden over een zuivering onder de onder wijskrachten in Iran zijn in de zuide lijke stad Noerabad dit weekeinde vier doden gevallen. Dit hebben plaatselijke funktionarissen bekend gemaakt.. Advertentie Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15,- (voor niet-Amro-spaarders f 30,-). Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15,- (prijs voor niet-Amro- spaarders f 30,-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt. Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank geldt vanaf 4 november tot en met 5 december. Zorg dus dat u er snel bij bent. 10 gram fine silver 999,0. Afmetingen: I'/a x 2'/a cm. Dikte: 3 mm. Gegarandeerd door de Amro Bank met een genummerd .certificaat van echtheid" CAIRO. De Egyptische vice-presi dent Hosni Mubarak is naar Was hington gevlogen om het eerste kon- takt op hoog niveau te leggen met de toekomstige Amerikaanse president Ronald Reagan. Daarnaast heeft Mu barak een afscheidsboodschap van president Sadat bij zich voor Jimmy Carter. BEIROET. De Libanese regering heeft stappen genomen om te komen tot verlenging van het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL). TEHERAN. In Masjad en Qom, de belangrijkste twee religieuze centra in Iran, zijn de winkels gesloten ge bleven als een demonstratie ten gunste van de geestelijkheid, zo heeft het dagblad van de „partij van de Islamitische republiek" (P.R.I.) mee gedeeld. STUTTGART. Ongeveer 1.000 ge organiseerde Westduitè! burgerlijke werknemers bij de NAVO- strijdkrachten in de Bondsrepubliek hebben met het oog op plannen voor salariskortingen een waa'rschu- wingsstaking gehouden. MANILLA. Bij een aanslag van terroristen, vermoedelijk leden van de Mohammedaanse bevrijdingsbe weging, zijn in Cotabato op het Filip pijnse eiland Mindanao acht kinde ren omgekomen en 28 door gra naatsplinters gewond. Dit is officieel in Manilla meegedeeld. LAUSANNE. Zes steden hebben officieel hun kandidatuur gesteld voor de organisatie van de Olympi sche winter- en zomerspelen van 1988. De termijn van aanmelding bij het internationaal Olympisch Comi té (I.O.C.) liep zondag te middernacht af. PARAMARIBO. Zeven personen, die ervan verdacht worden een link se coup te hebben willen plegen tegen de regering van Suriname, zullen donderdag 4 december voor de recht bank in Paramaribo verschijnen. WARSCHAU. Afgevaardigden van de onafhankelijke vakbond Solidari teit en de Poolse regering zijn over eengekomen de Poolse boeren het recht te geven onafhankelijke vak bonden op te richten. Dit heeft het Poolse persbureau PAP bekendge maakt. PEKING. Het bijzonder gerechts hof waarvoor in Peking tien voorma lige Chinese leiders terecht staan, acht de bewijsvoering van een van de hoofdpunten van de aanklacht rond. Dit heeft het Chinese persbureau Nieuw China meegedeeld. OSLO. De Noorse scheepvaartau- roriteiten hebben besloten de pogin gen om het dit jaar gekapseisde booreiland Alexander Kielland over eind te zetten onmiddellijk te staken. TEHERAN.' Onbekenden hebben een bomaanslag gepleegd op de theo logische school Elmieh-Hodjatieh in de Iraanse heilige stad Qom. Dit heeft het Iraanse dagblad Mizan mee gedeeld. MOSKOU. De Russische politie heeft een bijeenkomst van Russische Joden verhinderd, die hun wekelijks onofficieel wetenschappelijk Semi nar wilden houden in een huis in Moskou. MAYAGUEZ. Drie Nederlanders zijn gearresteerd op beschuldiging van illegale handel in explosieven, zo heeft de politie in Mayaguez op Por- torico meegedeeld. RIAD. De Syrische president As sad heeft positief gereageerd op het Saoedische initiatief om een eind te maken aan de spanning tussen Syrië en Jordanië, zo zei de Saoedische vice-premier Emir Abdallah Ben Ab- del Aziz maandag na terugkeer in Ri- ad. ROME. De geneesheer-direkteur van de Regina-Coeli („koningin-des hemels") gevangenis in Rome, dr. Gi useppe Furci, is maandagavond voor zijn huis doodgeschoten. WENEN/BOEDAPEST. Zware sneeuwval heeft maandag in Oost- Oostenrijk en West-Hongarije het openbare leven danig in de war ge bracht. Terwijl in Hongarije tanks in de sneeuw kwamen vast te zitten, raakten in Wenen en omgeving hon derden auto's ingesneeuwd. Ook viel de sneltrein Wenen-Boedapest uit. LONDEN. De Britse mijnwerkers zijn maandag akkoord gegaan met een loonsverhoging van 13 procent, hoewel aanvakelijk 35 procent was geëist. VLISSINGEN, 29-11. In de kern centrale BOrssele wordt jaarlijks twaalf ton brandstof vervangen. In een periode van tien jaar wordt daar uit na opwerking 1160 kilo pluto nium verkregen. Dit plutonium is eigendom van de Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij, eigenaresse van de kérn- centrale Borsele. Met het overgaan tot opwerking van kernsplijtingsaf- val wordt een rechtstreekse stap ge zet in de richting van een plutonium- ekonomie. Dit zei de voorzitter van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeelénd, J. Ban- nink, voor de besloten behandeling van het opwerkingskontrakt met de Franse fabriek Cogema door de kommissie milieubeheer uit de Zeeuwse staten. Bannink maakte sa men met woordvoerders van het Energiekomité Zeeland en de PPR- Zeeland ernstig bezwaar tegen de ge heimhouding waaraan ieder zich dient te houden die dit kontrakt in ziet of zich daarover door deskundi gen laat informeren. Deze geheimhoudingsplicht leidde ertoe, dat ook de PvdA- en de D'66- statenfrakties weigeren aan dit besloten beraad deel te nemen. Om dat zo zei mevrouw J. Bogerd van D'66, dan ook geen verantwoording over deze zaak aan de kiezer kan worden afgelegd. Woensdag 3 december Ned. II om 20.32 uur. Het team dat iedere week het programma „Countdown" samensteld. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 3 DECEMBER NED. I: Voor de jeugd wordt weer een gevarieerd programma op het scherm gebracht. Te beginnen met De poppen kraam, Maja de bij, Kinderspel en het circusprogramma Hooggeëerd publiek. De NOS neemt de uitzending weer voor zijn rekening te beginnen met Toeris tische tips en de rubriek Van gewest tot WASHINGTON. In Haiti is een groot aantal mensen gearresteerd, zo meldde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. MANILLA. President Marcos van de Filippijnen heeft opdreacht gege ven om „uit humanitaire overwegin gen" 232 politieke en gewone gevan genen vrij te laten, zo is in Manilla officieel meegedeeld. MONTEVIDEO. Uit de eerste offi ciële uitslagen van het referendum dat in Uruguay is gehouden, blijkt dat een meerderheid van de Urugay- anen een ferm „neen" heeft uit gesproken tegen een door de militai re machthebbers voorgestelde grond wetswijziging. JOHANNESBURG. In een gesprek met het Zuidafrikaanse blad „Sun day Times" heeft premier Robert Mugabe van Zimbabwe gezegd, dat Zuid-Afrika dissidenten uit zijn land werft en een militaire opleiding geeft. gewest. De VVD mag zijn zegje doen in Politieke partijen. Na de rubriek Cinevi- sie wordt de speelfilm Het diner van de sportclub getiteld getoond De aan lager wal geraakte boksmanager Dinny Mat thews grijpt een hem geboden kans om weer eens een bokswedstrijd te organise ren, met beide handen aan. Al zijn hoop heeft hij gevestigd op John Duncan, die hij wil laten spelen tijdens het jaarlijks diner van de sportklub. Zijn konditie moet echter binnen drie dagen opgevij zeld worden..... Na het journaal de par lementaire rubriek Den Haag vandaag, Panoramiek en Studio sport. NED. II: Voor het journaal een afleve ring van Dubbelleven en daarna een filmpje van de Stichting Socutera de VOO brengt het programma Countdown, waarin een special is te zien van Ray mond van het Groenewoud. Problemen en spanning komen aan de orde in de aflevering van het detective-duo Ten- speed en Brownshoe. Zuivere koffie is de titel van de één akter van Herman Pieter de Boer. Uit dit verhaal blijkt weer eens dat je in oorlogstijd niemand kan ver trouwen. Aktualiteiten worden belicht in Info, hierna wordt de eerste van een serie lessen over Gedragstherapie op het scherm gebracht. WOENSDAG 3 DECEMBER NED. 1:10.30 en 14.30 Schooltelevisie; 15.30 De poppenkraam; 16.00 Maja de bij;. 16.25 Kinderspel; 17.10 Hooggeëerd publiek; 18.25Nieuws voordoven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Cinevisie; 20.25 Het diner van de sport klub; 21.30 Journaal; 21.55 Den Haag AMSTERDAM, 29-11. ,;De Hare Krishna-beweging is een religie als alle anderen, en zij heeft er dus even veel recht op maatschappelijk te worden gerespekteerd. De gevaren voor de geestelijke volksgezondheid, waartegen de NCRV nu meent te moeten waarschuwen, zijn in poten tie in iedere religieuze beweging aan wezig". Zo vatte mr. R. Hulkenberg, raads man van de Hare Krishna's, de „godsdiensttwist" samen, die voor de president van de rechtbank in Amsterdam werd uitgevochten. Inzet van de twist is een aflevering van de NCRV-televisieserie „Niet te geloven" waarin Sipke van der Land een aantal eigentijdse sekten kri tisch onder de loep neemt. Op 7 no vember wijdde Van der Land in dit verband een uitzending aan de Krishna-beweging, onder de titel „Het dansende vreemdelingenle gioen". Geldelijk gewin Daarin werden de kijkers onder meer gewaarschuwd dat de beweging geweld propageert tegen andersden kenden, louter uit is op geldelijk ge win en een gevaar betekent voor de geestelijke volksgezondheid. vandaag; 22.10 Panoramiek; 22.40 Studio sport; 23.10 Journaal23.15 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; ,18.59 Dubbel-leven; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Count down; 21.15 Tenspeed Brownshoe; 22.05 Zuivere koffie; 22.20 Info;\ 23.02 Teleac; 23.37 Journaal. DONDERDAG 4 DECEMBER j NED. I: De TROS verzorgt het avond programma en begint met de getekende avonturen van de spitsvondigespecht Woody Woodpecker. Een uurlapg kun nen de kijkers daarna kijken haar de avonturen van de specialist in kajakfilms Hans Memmering in Colorado, een woest avontuur in de Grand Canyon. De camera volgde Memmering op zijn boot tocht op de Coloradorivier met z'n hon derdzestig stroomversnellingen. Wat minder spannend gaat het toe in Op volle toeren. Na de konsumentenrubriek Kieskeurig brengt de NOS na het jour naal de parlementaire rubriek Den Haag vandaag op het scherm en een program ma over de Middenschool. NED. II: Pinokkio en J. J. de Bom- show openen het programma van de VARA. Komische zaken komen aan het bod in Hoe bestaat het, waarna het serieus toegaat in de zesde aflevering van Theodor Chindler. Het is inmiddels 1917, het derde oorlogsjaar waarin groot gebrek is aan levensmiddelen. Maggie heeft inmiddels haar intrek mogen ne men bij de familie Ritters, waar ze vele diskussies voert met de zoon des huizes. Na de Onbudsman volgt een aflevering van de Onvoorstelbare wereld van Roald Dahl, waarin een meisje het gevoel heeft gevolgd te worden. Een vrouw biedt haar aan, haar te vergezellen ter bescherming. Dat pakt echter anders uit als de thuis gekomen vrouw voor het meisje zoge naamd de politie belt. Tot slot volgt de aktualiteitenrubriek Achter het nieuws. DONDERDAG 4 DECEMBER NED. I: 10.30 en 14.30 Schooltelevi sie; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Woody Woodpecker; 19.06 Colorado20.05 Op volle tqeren; 21.00 Kieskeurig; 21.30 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22. ÏQ De middenschool23.05 Journaal; 23.10 Nieuws voor doven. NED. U: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pi nokkio; 19.25 De kindervriend; 20.00 Journaal; 20.27 Hoe bestaat het; 20.45 Theodor Chindler; 21.45 Ombudsman; 22.16 Roald Dahl; 22.40 Achter het nieuws; 23.35 Journaal. 62 Andrè zit rustig te eten, als het echtpaar Tingemans binnenkomt. Even ontmoeten hun blikken elkaar. De Tin gemans gaan zo ver als maar mogelijk is van hem af zitten. Als het ware demon stratief. André denkt: als Dina nu nog maar een poosje boven blijft. Want wat heb je aan nieuwe narigheid. Er komen meer mensen beneden, maar er is helemaal geen feestelijke stemming. Integendeel. Het lijkt wel of iedereen al op de hoogte is van de narig heden, die vandaag niet kunnen uitblij ven, want André heeft er nog altijd geen ideen van, hoe oom Derk dit probleem moet zien op te lossen. Is het nog op te lossen? Dan mag er wel een wonder gebeuren. Enkel: hoe verkoopt hij dit échec aan zijn gasten? Dames en heren, tot onze spijt moeten wij u meedelen, dat het verlovingsfeest van mijn doch ter niet doorgaat. Jammer voor u en ons, we moeten er verder vandaag maar wat van zien te maken Zoiets zou ik misschien zeggen. Maar er is om twee uur, als ik me goed hherinner, receptie en wie komen er dan allemaal? Of ziet oom Derk kans het merendeel af te bellen? Ik weet 't niet en daarom tob ik er een beetje mee. Tenslotte ben ik familie. Ik sta dus dichter bij oom Derk dan alle andere gasten. Als hij klaar is met zijn ontbijt, komt hij in de hal Berghuis tegen. Ze kijken elkaar aan. En blijven automatisch staan. „Missie zonder succes gebleven, he?" zegt Berghuis, de ander aankij kend. André denkt aan zijn geheimhou dingsplicht. „Waar hebt u het over?" De man lacht, maar is vrijwel meteen weer ernstig. „Ik ben de vertrouwde van meneer Van Flessingen. Waar denkt u, dat ik op dit moment vandaan kom? Juist, van de baas. We hebben samen gezocht naar een bevredigende verkla ring, vrijwel de hele nacht door alles van alle kanten bekeken. Nu ga ik een poosje slapen. Mijn collega Balk ver vangt me. Hij belt op dit ogenblik alle mogelijke receptiebezoekers af." André is verbluft. „Bedoelt u, dat u en oom Derk de hele nacht De man knikt. „Ja, met de baas zelf. Hij is nu ook naar bed om een paar uur te rusten. Wat die man een uithou dingsvermogen heeft, daar stond ik versteld van. Ik kan onderhand geen pap meer zeggen, maar hiju ex cuseert me ik zal vandaag nog wel nodig zijn." Berghuis verdwijnt naar de achter uitgang. Want hij slaapt in het koets huis. Zelf loopt André naar zijn kamer en ziet, dat Dina nu ook op is. Mis schien neemt ze een bad, denkt hij. Het duurt een kwartier, dan komt zijn vrouw de kamer binnen. Ze buigt zich even over haar man en kust hem, strijkt hem zelfs even over zijn hoofd. En als hun blikken elkaar ontmoeten, lacht Dina. „Ben je niet boos op me?" vraagt hij. De vrouw begint zich te kleden, schudt 't hoofd en antwoordt: „Wat zou dat geven? Kun jij daar een antwoord Door H. J. KOORNSTRA op geven? Je hebt in je vlegeljaren een keer een rotstreek uitgehaald. Door een samenloop van omstandigheden ont moet je hier je vroegere geliefde. Ze heeft haarfijn uit de doeken gedaan, wat er indertijd heeft plaatsgevonden. De heb er vannacht een poos over liggen nadenken. Het was misschien verstan diger geweest, als je het me toen had verteld. Ik bedoel: voor we trouwden' Ik was al zo verliefd op je, dat ik het wel door de vingers gezien zou hebben. Het lijkt me het verstandigste, dat we maar proberen dit alles te vergeten. Ten slotte hebben wij samen een goed hu welijk, jammer genoeg zonder kinde ren, maar daarmee hebben we leren leven. Een mens krijgt niet altijd alles, wat hij graag wil. Ik persoonlijk heb de deuk er al uit gehaald, die Aagje Tinge mans in ons huwelijk sloeg, gisteravond. Het zal haar niet lukken ons uit elkaar te drijven." Ze is half aangekleed en gaat naar hem toe. Het volgende ogenblik liggen ze in eikaars armen en vinden hun monden elkaar. „Dank je lieveling, voor je grote hart," zegt hij op zachte toon. Maar Dina denkt op dit moment: ik wou wel, dat ik 't was geweest, die toen in verwachting raakte. Dan had ik ook een kind gehad. Is dit soms de straf voor André, dat zijn huwelijk met mij onvruchtbaar is gebleven? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6