UKIINT ZE NU KOPEN. Gemeentesekretaris geen eerste ambtenaar meer STAATSLOTEN? Schoolzaken Sirjansland passeerden revue op „open avond" een heul lob Rapport V.N.G. STREEKNIEIWS 71 „Ouderen maken er wat van Brief voor Schillebeeckx Isc Staatsloterij I Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 december 1980 Nr. 22821 5 DEN HAAG, 1-12. De gemeentesekretaris is tegenwoordig niet meer de eerste ambtenaar en hoofdvertegenwoordiger van het ambtelijk apparaat. Hij stoot taken en funkties af, naarmate de gemeente in omvang toeneemt. Volgens de gemeentewet, blijft hij echter adviseur van het bestuur en komt in deze positie bij uitstek in aanmerking als koördinator. Dit is het beeld van de gemeentese kretaris, dat naar voren komt in het rapport.Rondom de sekretaris", een gezamenlijk werkstuk van een aan tal (gemeentelijke) verenigingen, waaronder de Vereniging van Neder landse Gemeenten (V.N.G. Voor 55 jaar ADVERTENTIE: Boterletters 25 cent per ons, stukjes gevuld 25 cent per ons, bruine speculaas 10 cent per ons, borst- plaatjes 16 cent per ons, peperbollen 6 cent per ons. ZIERIKZEE. Tot klokluider-oppas- ser in de Kleine Kerk alhier is door de kerkvoogden benoemd de J.d.R. NIEUWERKERK. Maandag opende de heer D.v.d.W. alhier in de door hem nieuwgebouwde pand aan deAchterring zijn rund- en varkensslagerij met winkel. ADVERTENTIE: „Droomkoninkje" van Herman Heijermans, prijs gebonden f 4,50 ZIERIKZEE. Maandagmorgen is van de Centrale Verwarming in de Bizondere School in 't Vrije alhier, een waterketel gesprongen ten gevolge waarvan eenige ruiten braken, maar gelukkig niemand letsel bekwam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Mobiele een heid heeft de Weteringschans in Amsterdam tussen Leidseplein en Spiegelgracht voor alle verkeer af gesloten nadat krakers van de Grote Wetering aan de Weteringschanse barricades hadden opgeworpen. UTRECHT. De landelijke stuur groep van de werkgroep ,,Niet bij brood alleen" (NBBA) heeft in Utrecht nog geen beslissing genomen over de oprichting van een eigen par tij op christelijke grondslag die een alternatief zou moeten vormen voor het CDA. RHOON. Het werkvolume in de grond-, water- en wegenbouw is dit jaar, en met name bij de kust- en oe- véf bescherhiirig, sterk teruggelopeh. Dit 'heeft dinsdag de voorzitter van de Nederlandse Vereniging Kust- en Oeverwerken, W. A. Lubberhuizen, de lagemene vergadering van de ver eniging in Rhoon voorgerekend. HOENSBROEK. De voorlichting aan gehandikapten over mogelijkhe den tot om-, her- en bijscholing moet worden geïntensiveerd. Op het mo ment nemen nog veel te weinig ge handikapten aan scholing deel. Het lijkt wel of zij over het nut ervan de nodige twijfels hebben. ZWOLLE. Door het toepassen van andere verwerkingswijzen van de fa brieksaardappelen, waarvan het aar- dappelmeelconcern AVEBE jaarlijks zo'n 500.000 ton verwerkt, kunnen de problemen van het bedrijf voor een groot deel worden opgelost. ZIERIKZEE. De kleuterschool-leer lingen van ,,De Maltarakkers" wer den verrast met een invasie van maar liefst zestien - van elders te Zierikzee gestationeerde - Zwarte Pieten. Het werd bij elkaar een bijzonder grap pig Sint- of Pietenfeest, waarvan de kleintjes niet weinig opkeken. Bij nader inzien bleek overigens dat zich achter deze Pieten leerlingen van de MAVO 3-speciaal klas ver scholen die dit jaar een „alternatief" Sinterklaas-plan hadden opgesteld; geen feest met pakjes en surprises in de klas. maarzij stelden hun kadoot- jes beschikbaar aan de Maltarak kertjes en kleuters van de christelij ke school te Kerkwerve. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Rondom de gemeentesekretaris" is gebaseerd op de uitkomsten van een enquête onder dertien gemeen ten, die zich richtte op de werkwijze en de opbouw van de organisatie op beleidsnivo in gemeenten van onge veer 10.000 tot 100.000 inwoners. „Geëpibreerd" Simon Carmiggelt heeft in zijn bundeltje ,,Ping Pong" uit de jaren vijftig, een ambtenaar gestalte gege ven. Deze literaire ambtenaar trad lastige vragers tegemoet met de me dedeling, dat de zaak, die hun be langstelling genoot, alleen nog maar „geëpibreerd" moest worden. Daar mee werden de vraagstellers voor enige tijd tevreden gesteld: want zel den was er iemand, die vroeg wat epibreren dan wel inhield. De ambte naar had de wijsheid nog in pacht. Tal van invloeden hebben de amb tenaar vanachter het beschermende loket gehaald en dat geldt zeker voor de gemeentesekretaris. De ambtenaar van vandaag staat voor de opdracht om zich in de groei ende papierwinkel van rijks-circulai res en protesten van aktiegroepen zó in te leven, dat zijn bestuur ermee kan werken. Gekompliceerd Hoewel elk raadslid geacht wordt, de informatie uit b. en w. en het amb telijk apparaat te begrijpen, gaat het soms om dusdanig gekompliceerde zaken, dat aanvulling van de sekre taris (en bijscholing van het raadslid) gewenst is, aldus het rapport van de V.N.G. De gemeentesekretaris zal daarbij tot een nog groter zorgvul digheid worden, gedwongen, aldus het rapport. Ook de burger heeft de weg naar de AROB-rechter gevon den. Alle aspekten van een zaak die nen afzonderlijk gewogen en overwo gen te worden. De „losse pols" van de sekretaris heeft volledig afge daan, menen de opstellers van het rapport. Funkties Uit de analysen die het rapport geeft van de funkties van de ambte lijke top van de gemeentelijke orga nisatie blijkt dat de positie van de gemeentesekretaris niet meer die is, van eerste ambtenaar en hoofdverte genwoordiger van het ambtelijk ap paraat. De funktie van manager- koördinator noemt het rapport als belangrijkste van de gemeentesekre taris, naast die van adviseur van het bestuur. OOSTERLAND Winkelaktie Bij de tweede tussentijdse trek king van de Winkelaktie van de mid denstandsvereniging „Oosterland vielen de volgende personen in de prijzen: Eerste prijs fruitmand C. Zwager, Molenweg 30 alhier; tweede prijs slagroomtaart Adrie de Jonge, Noordstraat 12; derde prijs rollade M. Verhook-de Bruine, Van den Abeelestraat 30 alhier; vierde prijs banketletter Joh. Dooge, Burge meester Van der Havestraat 21 en de vijfde prijs bouwpakket J. L. Dooge, Lange Achterweg 36, Oosterland. Bij de derde tussentijdse trekking waren het de volgende personen: Eerste prijs lakenset J. Nikerk-Stou- ten, Zeedijk 2; tweede prijs Vat Dixon J. Koster, Sandströmstraat 32, alhier; derde prijs slagroomtaart M. de Bruine-Dooge, Van den Abee lestraat 28 alhier; vierde prijs J. Goudzwaard diepvriestaart en de vijfde prijs Luxe doos met porselei nen kandelaar. Er komen nu nog twee tussentijdse trekkingen nl. op dinsdag 2 decem ber en op donderdag 4 december a.s. De SGP en de rechtspraak „De SGP is het niet eens met de rechtspraak, zoals die in Nederland funktioneert, omdat die steeds ver der afwijkt van de Bijbelse beginse len, zoals de SGP die in artikel 6 van het beginselprogram verwoordt." Deze konklusie vervatte de heer W. Bügden uit Gouda, sekretaris van het studiecentrum van de SGP, in een inleiding over „Rechtspraak", die hij hield voor de studievereni ging „Schouwen-Duiveland" van die partij. De vergadering stond onder SIRJANSLAND, 1-12. Op de Openbare Lagere School te Sirjansland werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. Duur speelgoed leiding van voorzitter I. de Waal uit Oosterland. Hij illustreerde het verschil in op vatting van de SGP met de rechtspraak zoals die tegenwoordig in Nederland wordt gepleegd, met aanhalingen uit een aantal persbe richten en met het wijzen op de straf- vergelding, zoals de SGP die ziet op grond van Gods Woord. Aan de hand van een aantal dikussuevragen werd er na de pauze over het onderwerp van gedachten gewisseld. Flitsen uit het buitenland OOST-BERLIJN. Het hoofd van de grenstroepen van de D.D.R. heeft de Bondsrepubliek er maandag van be schuldigd dat ze de Europese veilig heid ondergraaft door haar pogingen de grens tussen West- en Oost-Duits- land „poreus" te maken. MOSKOU. De bekende Sowjet-dis- sident Andrej Sacharow en een ande re dissident, Naum Meiman, hebben maandag een beroep gedan op de Eu ropese veiligheidskonferentie om „het leven te redden" van de gevan gen natuurkundige Joeri Orlov. WEST-BERLIJN. De Sowjet-Unie heeft twéé gebieden aan de grens tus sen Polen en de DDR verboden ver klaard voor westerse diplomaten. Dit is maandag uit welingelichte westerse kringen vernomen. Doordat de twee betrokken gebieden liggen tussen drie zones die permanent voor westerse waarnemers zijn gesloten, is nu feitelijk het gehele Pools- Oostduitse grensgebied niet meer toegankelijk voor westerlingen. In verband met de uitbreiding van de school, er werden in de afgelopen maanden een gemeenschapsruimte, personeelskamer en een magazijn bijge bouwd, was er na het huishoudelijk gedeelte een open avond georganiseerd. v Veel, ook oudere Sirjanslanders benutten deze gelegenheid om weer eens een kijkje in de school te nemen. De avond werd geopend door de heer C. Joziasse, voorzitter van de Ouderkommissie die in zijn ope ningswoord ook burgemeester J. van Bommel en wethouder Op 't Hof kon verwelkomen. Na goedkeuring van de notulen gaf de heer Oele, hoofd der school, een jaaroverzicht van alle gepasseerde aktiviteiten. Bij de bestuursverkie zing werd de herkiesbaar zijnde me vrouw G. Klaassen opnieuw geko zen. Een blik op de financiële kant van de school leerde, dat er voor wat het schoolfonds betreft geen grote zorgen zijn: er is een ruim batig sal do, al moet hierbij aangetekend wor den, dat dit schooljaar alle klassen weer op driedaags schoolreisje zullen gaan, hetgeen de nodige kosten met zich mee zal brengen. Bij de mededelingen vertelde de heer Oele, dat het sinterklaasfeest met ingang van dit jaar anders ge vierd zal gaan worden. Zo zal Sinter klaas uitsluitend de schoolkinderen gaan bezoeken. De hoogste klassen vieren het feest met het maken van surprises en kunnen eveneens op een bezoek van de goedheiligman reke nen. Verder werd meegedeeld dat dit jaar niet meer in schoolverband aan de avondvierdaagse zal worden deel genomen. Nadat de heer Joziasse het huis houdelijk gedeelte van de avond met een dankwoord had besloten, namen nog vele Sirjanslanders van de gele genheid gebruik om onder het genot van een hapje en een drankje de nieu we uitbreiding van de school te be zichtigen. AMSTERDAM, 1-12. Sotheby Mak van Waay heeft maandag in Amster dam een kollektie speelgoed ver kocht voor zeer hoge prijzen. Vier stuiters gingen op deze veiling voor 500 gulden van de hand, een huisje van een spoorwegemplacement was goed voor twaalfduizend gulden, een gesneden houten markt gemaakt in het begin van de 19e eeuw in Neuren berg bracht 14.000 gulden op, een be schilderd metalen springconcours met figuurtjes van anderhalve centi meter hoogte tweeduizend gulden en voor een karakterpop werd. vierdui zend gulden neergeteld. BOEKEN EN BROCHURES 99 Deeltje 11 uit de suksesvolle Senio renreeks is verschenen, een serie handzame voorlichtingsboekjes voor ouderen, die door de Nederlandse Fe deratie voor Bejaardenbeleid op de markt wordt gebracht. Gelukkig is het niet zo dat ouder worden en oud zijn enkel maar gepaard gaat met zorg of met kommer en kwel. Er zijn ook leuke dingen voor de mensen. Daarom dit vriendelijke boekje met 23 dingen om te doen, vol tips, suggesties en ideetjes voor gezellige, feestelijke of zo maar plezierige din gen onder de titel „Ouderen maken er wat van". In het boekje worden allerlei „technieken" beschreven, zo als stempelen, sjabloneren, batikken, het maken van feestversiering, boek jes, kerst- en sinterklaaskadootjes, speelgoed, bloemenhangers, tafel versiering, wenskaarten en nog veel meer. Plezierige ervaringen De schrijver Lütz de Jong uit As sen, zelf een vriendelijke zestiger, die jarenlang zijn sporen verdiend heeft op het gebied van kreatieve, kunstzinnige en ambachtelijke volksontwikkeling zegt in het voor woord tegen alle senioren, vrije- tijdsmensen: „U zult zien dat u daar mee nieuwe en plezierige ervaringen opdoet. Het meest verrassende zou wel eens kunnen zijn dat u nooit ver moed had dat u dat allemaal zou kun nen en dat u het nog leuk zou vinden ook!" Deeltje 11 uit de Seniorenreeks „Ouderen maken er wat van", is te bestellen bij de Nederlandse Federa tie voor Bejaardenbeleid, adres Ei- senhouwerlaan 114, Den Haag. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 1-12. Konsumptie- aardappelen, los verladen af bedrijf, prijzen per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-55 mm f 22,50 - 23,50; Bint je 50 mm opw. 24,00 - 25,00; Bintje 35-55 mm opw. 23,00 - 23,50; Eigen heimer 35 mm opw. in zakken 20,00 - 21,00. Zandaardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 19,00 - 21,00; Bint je 50 mm opw. 20,00 - 22,00. Export: Blankschillige rassen van de kleigrond voor overzee, 40 mm opw. in zakken 20,00; Bintje 40 mm opw. in zakken f 20,00. Voeraardappelen tot 6,50 - 7,75. Stemming: kalm. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 1-12. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 301 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paar den 2700 - 3700; werkpaarden 1250 - 2325; oude paarden 1225 - 2275; 3-jarige paarden 1350 - 2350; 2- jarige paarden 1200 - 2225; hitten 625 - 1125; veulens 400 - 1075; po ny's 250 - 600. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,75 - 5,85; jon ge slachtpaarden 5,10 - 6,15. De handel in slachtpaarden was vlot, en in pony's matig. Veemarkt Leiden LEIDEN, 1-12. Aanvoer totaal 1888, waarvan: slachtrunderen 1263, schapen of lammeren 625. Prijzen per kg: Stieren le 7,40 -8,00, 2e f 6,85 - 7,30; vaarzen le 6,55-7,85, 2e 5,85 - 6,50; koeien le 6,40-7,80, 2e 5,70-6,30,3ef 5,40- 5,65; worstkoeien 4,65 - 5,65; dik- billen extra kwaliteit 8,00 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 160 - 200; lammeren 170 - 200; lammeren lef 205 - 260. Overzicht: slachtrunderen: aan voer redelijk, handel matig, prijzen stabiel; schapen en lammeren: aan voer redelijk, handel vlot, en prijzen stabiel, lammeren iets hoger. N.B.: De prijzen zijn gelijk aan die van vorige week. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Epe b.w.: G. S. Alma, Soest; te Veghel: J. van Haaften, Ter- kaple c.a., die bedankte voor Heino (nieuwe predikantsplaats); te Balk: W. Oosterhof, kand., Zuidlaren. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zwartsluis: R. J. Vis ser, Duisburg/Ruhrort (Did.). Bedankt voor Buitenpost: J. D. Ubels, Amerongen (ds. Ubels neemt geen andere beroepen in overweging). NIEUWERKERK. Aan de Hoge Kerkstraat werd cafetaria „De Fijn proever" geopend, een riant cafeta ria, waarvan de inrichting is af gestemd op de eisen des tijds en het komfort, dat een dergelijk etablisse ment vordert. Voor deze Nieuwer- kerkse aanwinst, tekenen Truus en Albert Diepenbroek, die het inte rieur aan een kring van invité's toon den. Foto: een kijkje in het cafetaria. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Drachten en voor Zuidlaren: E. Woudt, Den Helder; voor Brunssum-Treebeek: J. Geer- sing, Hengelo (O.). Beroepbaarstelling: Door de clas sis Leeuwarden is préparatoir geëxa mineerd en beroepbaar gesteld: P. Niemeijer, Engelseplein 4, 8913 EA Leeuwarden, telefoon (05100)21052. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Papendrecht: T. Brie- nen, Kampen en J. Jonkman, Alme lo. Beroepen te Veenendaal (Pniël- kerk): J. Oosterbroek, Opperdoes. Bedankt voor Enschede-West: J. Westerink, Urk; voor Utrecht-Noord: P. van Zonneveld, Doornspijk; voor Dundas (Canada): A. van Heteren, Werkendam. Gereformeerde Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuid: D. Hakkenberg, Lisse en Chr. van der Poel, Yerseke. Beroepen te Almelo:' J. van Vliet, Aagtekerke; te Arnhem: E. Venema, Drachten. Bedankt voor Veen: D. Hakken berg, Lisse. Baptisten Gemeenten Beroepen te Apeldoorn: H. Bijle- veld, Enschede. Bedankt voor Noordbergum: J. Bouritius, Musselkanaal. NIJMEGEN, 1-12. De katholieke theoloog prof. dr. Edward Schille beeckx wil eerste met kardinaal Wil- lebrands overleggen alvorens hij uit spraken doet over een brief van het Vaticaan, die hij heeft ontvangen. Die brief bevat mededelingen over het onderzoek naar Schillebeeckx' rechtzinnigheid in de leer, die onder zocht is door de congregatie van de geloofsleer. Dat onderzoek werd in gesteld naar aanleiding van het boek „Jezus, het verhaal van een levende". Aldus heeft een woord voerder van de Nijmeegse universi teit maandag namens Schillebeeckx laten weten. Advertentie ï-jSfer-'L l >^7 >2 Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5