Originele zwarte Pieten en traditionele Sint Post voor rekonstruktie wegen en stadswallen „Ouderwets" dorpsfeest te Zonnemaire Te weinig slecht- weer-akkomodaties Renesse Strandreddingsbrigade Westerschouwen geeft seizoenverslag STREEKNIEUWS Kerkgebouw Gereformeerde Gemeente weer als nieuw >4 zegging deden volgend jaar zeker weer zo'n feest te willen organiseren. WESTERSCHOUWEN, 29-11. Verschenen is een kort overzicht van het werk der Strandreddingsbrigade Westerschouwen, die zoals bekend nu al 9 jaar lang twee réddingsposten op het strand bemannen en daar al enorm veel werk op allerlei gebied heeft verricht. meester van Duiveland, de heer J. van Bommel. Wederzijds werden leu ke toespraken gehouden tot vermaak van de ruimschoots aanwezige jeugd. Nadat het gezelschap vertrokken was werd voor de kinderen een pop penspel opgevoerd door Ellen Say- ers. Ook kregen alle kinderen een fij ne traktatie, 't Was voor jong en oud een fijn en gezellig Sinterklaasfeest. Winkeiweekaktie Vrijdag werd in het kader van de Winkeiweekaktie van de Nieuwer- kerkse middenstanders een rebus, het raden van plaatsnamen geboden. Weer een flink aantal deelnemers aan deze leerzame bezigheid. De uitslag was: le prijs Eline Goudzwaard, 2e prijs Olivier Tiele- man, 3e prijs Marco van Sluis, 4e prijs Jos van Felius. Dinsdag 2 december wordt ge vraagd het raden van popgroepen en zangers. De foto's staan in de etala ges bij de deelnemende winkeliers. Deelname gratis en antwoorden in leveren in de brievenbus met de vlag van architectenburo Tielman, hoek Ooststraat-Esdoornstraat. OOSTERLAND In 1980 werden de beide posten op zaterdag 7 juni voor de eerste maal bezet. Een redelijke dag met zon en een temperatuur van 18° C. Toen kwamen slechte dagen met veel re gen en een veel te lage temperatuur. We zijn het haast weer al vergeten, doch op zaterdag 19 juli, midden in de grote vakantie teisterden plens buien het strandleven. Slechts 16°, een ruwe zee en strandbezoek nul. Op de 21ste juli veranderde het weerty pe en liepen de stranden vol. De posten waren 49 dagen open en daarvan waren er 18 met druk tot zeer druk strandbezoek en 10 met een slecht bezet strand. De brigade ont fermde zich over 97 vondelingetjes en verleende 536 maal EHBO waarvan het merendeel bestond uit schaaf wonden, snijwonden, kwalle- en in- sektenbeten en flauw gevallen jonge mensen. Een windsurfer werd met kramp uit het water gehaald en een rubber bootje dat 500 meter was afgedreven met 3 Duitse meisjes er in, veilig aan land gebracht. Bij nevelig weer wer den verder 2 bemande kano's, die verdwaald waren, weer terugge bracht naar de wal. Op 8 februari bestaat de reddings brigade 10 jaar. Ook voor dat jaar heeft deze brigade financiële steun nodig. Mocht men zich geneigd voe len dit werk te steunen dan kan dit altijd bij mevrouw C. v. d. Haven- Eikelenboom die gaarne het adres van de penningmeesteresse ver strekt. (Vervolg van pag. 1) zicht gegeven over hetgeen zich deze zomer op dit gebied heeft afgespeeld. De voorzitter dankte de mensen die zich bij de voorbereiding en voor het welslagen van deze aktiviteiten heb ben ingezet. Voorbereiding- Hij stelde daarbij, dat het allemaal veel tijd en voorbereiding vergt en dat de werkkommissie van de evene mentenkommissie reeds nu weer vol op bezig is met evenementen voor 1981. De werkkommissie is sinds eni ge tijd versterkt met mevr. T. Blom- v. Nieuwenhuize en de heren K. B. Hoogerland en W. Oosterling. Over de gang van zaken op het nieuwe kantoor is men zeer tevreden. Mevr. M. Dalebout-v. d. Sloot vertel de, dat men op het kantoor een zeer druk seizoen achter de rug heeft en dat men zeer positieve reakties heeft gehad op de nieuwe huisvesting. Verder merkte ze op, dat er een zeer positieve invloed op het gebied van de promotion van de Westhoek uitgaat van het Informatiecentrum op het werkeiland „Neeltje Jans". Na de pauze kwam de behandeling van de begroting voor 1981 aan de or de. Deze wordt afgesloten met een negatief saldo van 1.550,-, dat ge dekt moet worden uit de risikoreser- ve. Kontributie Om verandering in deze situatie te brengen stelde het bestuur voor op de kontributie met ingang van 1981 een inflatiekorrektie toe te passen van 4%; een voorstel dat door de vergade ring zonder meer werd aangenomen. Bij de bestuursverkiezing moest in twee vakatures worden voorzien. Eén was reeds dit voorjaar ontstaan, toen de heer N. v. Broekhoven aftrad in verband met vertrek uit Renesse. In zijn plaats werd gekozen de heer E. M: Rijstenbil. De tweede VakatUre ontstond door het aftreden van- de penningmeester de heer N. Dalebout. In zijn plaats werd gekozen voor de heer E. Troost. Afscheid Hierna werd afscheid genomen van de heer N. Dalebout als penning meester. Wel zal deze aanblijven als penningmeester van de evenemen tenkommissie. Voorzitter Janse, die op verzoek van de scheidende pen ningmeester zijn bedankje erg kort hield, volstond met hem te prijzen voor 15 jaar van veel inzet ten gunste van de VW. Hij stelde daarom voor de heer Dalebout het erelidmaat schap toe te kennen, een voorstel dat met instemmend applaus werd aan genomen. NOORDGOUWE/ ZONNEMAIRE Lichtingstijden brievenbussen Met het oog op een tijdige afvoer voor de nachtposttreinen zijn de lich tingstijden van de brievenbussen te Noordgouwe en Zonnemaire iets ver vroegd. Het tijdstip van deze lichting is nii gesteld op 16.00 uur. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Kinderzegels Door de kinderen van de lagere school te Noordgouwe hebben in to taal 756,— aan kinderzegels ver kocht, hetgeen een fraai resultaat ge noemd mag worden. NIEUWERKERK Sint bezoekt scholen Op donderdag 4 december a.s. zal Sint Nicolaas - vergezeld van enkele Zwarte Pieten - een bezoek brengen aan de scholen in Nieuwerkerk. Naar verluidt zal eerst de peuter crèche worden bezocht. Daarna ko men de o.1.-school ,,De Dobbelsteen" en tenslotte de algemene kleuter school aan de beurt. Bezoek Sinterklaas Het was zaterdagmiddag druk op Nieuwerkerk. In het kader van de Winkeiweekaktie in samenwerking met de Verenigingsraad, bezocht St. Nicolaas vergezeld van enkele Zwar te Pieten Nieuwerkerk, fijn tussen de buien door. Voorafgegaan door de muziekge zelschappen Oefening en Uitspan ning" en ,,Nu met hope", alles o.l.v. de heer A. Radewalt, reed de Sint op z'n paard door de straten. Een grote stoet jongeren èn oude ren sloot zich bij de stoet aan. Daarna werd de Sint in ,,Ons Dorpshuis" of ficieel ontvangen door de burge Ophalen oud papier Zaterdag 6 december hoopt men weer oud papier en voddden op te ha len op het dorp ten bate van het werk van de zending der Gereformeerde Gemeenten. Omstreeks negen uur gaat men van start, met wagen en traktor en de in gezetenen worden beleefd verzocht, het oud papier en de vodden aan straat of trottoir gereed te leggen, graag samengebonden, waarvoorbij- voorbaat zeer veel dank. Zeeland helpt Rwanda In het kader van de aktie ,,De Zeeuwse Brandweer helpt Rwanda" hebben de brandweermannen van Duivelands' Brandweer op de dorpen van Duiveland: Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk en Sirjans- land een kollekte gehouden, waarbij in totaal werd ingezameld de mooie som van niet minder dan 4.407,—. Een woord van dank voor dit prachtige resultaat aan de milde geefsters/gevers, en niet minder aan de brandweer is zeker wel op z'n plaats. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Orgaan Woensdag 10 december 1980 voor het Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duiveland zal ir. J. v. d. Graaf spreken. Hij is sekretaris van de Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk uit Huizen. Hij zal een inleiding houden over ,,De Reformatie". In de pauze zal er een boekenstand zijn en na de pauze is gelegenheid tot het stellen van vra- "i De verga<^ring-wordt;gehoüden in r- heti Verenigingsgebouw-te' Sirjans- land. Voor tijd: zie agenda. In Oosterland OOSTERLAND. De „open dag" voor de bezichtiging van de verbouwing c.q. vergroting van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Sint Joostdijk, zaterdag 29 november, was goed bezocht. Vele belangstellen den brachten een bezoek aan kerk en bijgebouw en het moet gezegd worden: het was wel de moeite waard om te zien wat hier allemaal door de verschillen de bedrijven is verricht. Het kerkgebouw, dat vooral als er preekdienst wordt gehouden te klein werd is uitgebreid door er een stuk aan te bouwen van omstreeks 80 vier kante meter, waarin 103 komfortabe- le stoelen zijn geplaatst. Dit gedeelte kan, als het niet nodig is, afgesloten worden door een vouwwand en deze zaal kan ook dienen voor vergaderin gen, bruiloften en andere gelegenhe den. De ruim 100 extra zitplaatsen zijn echter geen „winst", want achter in het kerkgebouw is één bank ver wijderd om plaats te maken voor een doorgang en garderobe. Ook in het bijgebouw, de vroegere pastorie werd een flinke garderobe ge- kreëerd, die door een deur rechtstreeks uit de kerk te bereiken is. Wat de consistorie betreft, ook hier is een vouwwand in gemaakt zo dat deze in tweeën gedeeld kan wor den. Verder is hierin een pantry" (kleine keuken) gemaakt en een toi let. Het bijgebouw van de kerk, de voormalige pastorie, heeft ook een verandering ondergaan. Ten eerste zijn er twee toiletten aangebracht, een flinke keuken en de eerder ge noemde garderobe. _.a - i Allés keurigietegeld en met mooie plafonds en dito vloeren. Op de ver- Begroting 1981 Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 2-12. Volgend jaar is een aantal wegen en straten in de gemeente Brouwershaven hard aan een opknapbeurt toe. Het kollege van b. en w. van deze gemeente stelt in de nota behorende bij de gemeentebegro ting 1981 aan de raadsleden voor de Molenstraat en Zuiddijkstraat te Brou wershaven en de Nieuwe Schoolstraat, de Heshuijzenstraat en de Ren- kumstraat te Dreischor eens flink „aan te pakken". Voor herstrating of rekonstrueren van deze straten is in de begroting een post van f 223.400,—opgenomen. Verder hoopt het kollege de vol gende werken tot uitvoering te bren gen: realisering van de jachthaven Den Osse, rekonstruktie van de stadswallen, in de begroting is hier reeds f 50.000,— voor gereserveerd; renovatie van het scholenkomplex in Zonnemaire; het stichten van een mortuarium. In samenwerking met het water schap Schouwen-Duiveland wordt momenteel een plan opgesteld voor de verbetering van de Grachtweg en Kromwal te Brouwershaven, in ver band met de klachten rond stanko verlast van de sloot langs deze we gen. Wanneer de sloot gedempt zou worden, zou er een gescheiden voet pad aangelegd kunnen worden, dat de verkeerssituatie alleen maar ten goede komt. Jeugdwerk Voor de jeugd in de leeftijd van 4 tot 12 jaar is er in iedere kern in deze gemeente een jeugd- of hobbyklub. Heel anders is de situatie voor de ou dere jeugd. Zowel voor jeugdsoos „Tootje" te Brouwershaven, als voor de soos te Noordgouwe is nog geen onderdak gevonden. Het kollege hoopt in het begrotingsjaar hiervoor een oplossing te vinden. De paraatheid en de scholing van de brandweermannen laat niets te wensen over, meldt het kollege in de nota. Het hoopt dan ook dat - nu de toetreding tot de gemeenschappelij ke regeling Regionale Brandweer kring heeft plaats gevonden - een op timale veiligheid verkregen wordt. dieping van het bijgebouw is een bi bliotheekkamer gemaakt. Verder een overloop c.v.-ruimte. Aan de voorgevel zijn nieuwe hardhouten kozijnen en deuren aangebracht zo mede een natuurstenen trap bij de in gang. Het geheel is ontworpen door het architectenbureau A. Slingerland te Bruinisse (Zijpe), hoofdaannemer was het bouw- en aannemersbedrijf Fa. M. P. Capelle. Het timmerwerk werd uitgevoerd door timmerbedrijf fa. M. Jumelet te Bruinisse, terwijl de fa. Gebr. Beije het sanitair en de centrale verwarming voor hun reke ning namen. Fa. B. Matthee bracht de elekrische installatie aan en de firma Dane deed het schilderwerk, glaswerk etc. „Duivelands Meubel huis" bracht het stoffeerwerk en de gordijnen aan. De uit 1917 daterende gebouwen zijn als het ware herschapen, het ge heel maakt een keurige indruk. Gevelpuzzelwedstrijd van de Rabobank In de maand oktober organiseer den de Rabobanken op Goeree-Over- Iflakkee, Schouwen-Duiveland, en Tholen/St. Philipsland een gevelpuz zelwedstrijd. Wie mee wilde doen, moest een zestal vragen rondom afgebeelde ge vels uit de eigen streek oplossen. Te vens moest er een slagzin worden af gemaakt. De gevelpuzzelwedstrijd was een aanvulling op de traditionele spaar- week van de Rabobank, die dit jaar in het teken stond van „Nederland Gevelland". De prijsvraag is een succes gewor den. Er kwamen veel goede inzendin gen met leuke slagzinnen binnen. Het was niet gemakkelijk voor de ju ry óm uit al die inzendingen de uit eindelijke prijswinnaars te selekte- ren. Na veel wikken en wegen zijn tenslotte de volgende prijswinnaars uit de bus gekomen: L. Huibers te Bruinisse; John v. d. Schelde te Zie- rikzee; Marleen Boogert te Ooster land; J. Boogert-Bal te Ooéterland; F. M. P. Boot te Burgh-Ha3;mstede; Talen v. d. Panne te Nieuwerkerk; Angelique te Bruinisse; Suzan Dorst te Oosterland; Nicolette Baas te Haamstede; Diany Stoel te Brou wershaven; P. A. van Leersum te Noordgouwe; K. A. Stoel te 'Zierik- zee; J. K. Goemans te Zonnemaire; René Grevink te Schuddebeurs. BROUWERSHAVEN. Sneeuw dwar relt 'neer op de petten van deI leden van muziekvereniging Apollo, ter wijl de goede oude Sint, juist per boot aangekomen in de oude haven van Brouwershaven, koude kinder handen schudt en het publiek vrien delijk toewuift. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZONNEMAIRE. De muziekvereniging ,,Nut en Uitspanning" blies er duchtig op los terwijl de Sinterklaasfeest-vierders ongeduldig uitkijken naar het vliegtuigje dat ieder moment de loten over het dorp zal laten dwarrelen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZONNEMAIRE. Sint op het Breedveld, temidden van tientallen kinderen en ouders, een plaatsje waar hij zich thuisvoelde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZONNEMAIRE, 29-11. Niet te paard of per boot brach ten Sint en zijn Pieten een bezoekje aan Zonnemaire, maar in een blauwe „Eend" reed de goedheiligman wui vend en bibberend van de kou, het dorp binnen. Natuur lijk werd hij daarbij vergezeld door de plaatselijke mu ziekvereniging „Nut en Uitspanning". Ondanks regen, sneeuw en hagel buien was er bijzonder veel be langstelling voor zijn komst. Op het Breedveld werd Hij allereerst Ver welkomd door wethouder L. W. Schouwenaar-Korstanje, waarna hij zich volledig kon wijden aan de kin deren. Het was overigens weer voor het eerst sinds jaren dat er voor de kin deren in de eigen plaats een sinter klaasmiddag werd georganiseerd, dit keer op initatief van de plaatselij ke middenstand. Vandaar waar schijnlijk dat de Sint zijn twee beste Pieten „van stal had gehaald". Ze be trokken ieder - groot en klein - bij het „Sinterklaasgebeuren en maakten er een echt „ouderwets" dorpsfeest van. Inmiddels was het wachten op het sportvliegtuig van Prince die - overi gens belangeloos - loten over het dorp ging verspreiden. Rond twee uur verscheen het vliegtuigje boven het dorp en vanwege de vrij harde wind, verdwenen de loten tot in de „uithoeken" van Zonnemaire. Voor de kinderen leverde dat trouwens geen problemen op want binnen kor te tijd hadden ze allen een stapeltje verzameld. Talent Vervolgens ging de stoet - na een tochtje door het dorp - naar café „Bommenede" waar de kinderen ge trakteerd werden op chocolademelk en speculaas. „Wie stout is krijgt de roe", is er tegenwoordig (gelukkig) niet meer bij, alhoewel „ongehoorza me" kinderen toch nog wel even op het toneel werden geroepen, maar dan om voor de Sint een liedje te zin gen. Na een suksesvolle poppenkast voorstelling - de kinderen waren laaiend enthousiast - volgde het meest spannende programma-onder deel: de talentenjacht. Beroemdheden als de dames „Luv" en „Dolly Dots" waren deze middag aanwezig, maar de meeste waarde ring ging toch wel uit naar de serieu ze Jacco Geelhoed die het nummer „Met de vlam in de pijp" van Henk van Wijngaarden zeer overtuigend bracht. Vervolgens konden de kinderen hun loten bij Sinterklaas inleveren, die voor ieder kind een prijsje be schikbaar had. Rond vijf uur werd het Sinterklaasfeest afgesloten waarbij de middenstanders de toe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4