Vuurtorenwachter Jan Straijer: vijfentwintig jaar wakend oog Afscheid van trouwe werknemers PTT Schouwen-Duivelandse brandweren hielden succesvolle aktie Recentelijk 100.000ste bezoeker Informatie-stand Stormvloedkering Hoog in de toren Nog geen besluit verhoging O.G.-belasting STREEKNIEUWS Veel belangstelling in 1980 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag: 2 december 1980 Nr. 22821 HAAMSTEDE, 1-12. Steeds weer nieuwe namen van beroepen worden in deze tijd, toegevoegd aan het Neder landse woordgebruik. De Westhoek - zo goed als andere delen van het land - kent het woord vuurtorenwachter. Een moderne versie blijkt te zijn „zeeverkeers-ambte- naar"; een uitvinding van het Loodswezen. Intussen was het maandag 25 jaar geleden, dat de heer Jan Straijer uit Haamstede, als zodanig in dienst trad bij de Kustverlich- ting. Uiteraard moet een dergelijk jubileum worden ge vierd. Het hoofd van de Kustwacht, de heer R. Saman roemde ten huize van de ju bilaris, diens hoge opvatting en verantwoordelijkheidsgevoel voor en in dit beroep, die hebben geleid tot benoeming als hoofd per 1 april 1981, daar op dit tijdstip het huidige hoofd, de heer Saman, de dienst gaat verlaten, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De kollega's bedachten de jubilaris met een fraai bloemstuk en donder dag a.s. wordt de familie Straijer op het hoofdkantoor van het Loodswe zen te Rotterdam verwacht, waar zij eveneens gelukwensen in ontvangst zal nemen. De heer Straijer, wonende in de be kende - nog ouderwetse, woningen rond de vuurtoren, stamt uit een kin derrijk geslacht en werd in 1924 te Burghsluis geboren. Na zijn schooltijd zocht hij werk in de landbouw, zoals dat in die tijd ge bruikelijk was. Hij vond dat op het landbouw, bloembollen- en fruitbe- drijf van de fam. Boot aan de Meel dijk en later nog op andere bedrij ven,. Tijdens de oorlog werd hij twee jaar in Duitsland tewerk gesteld waarna hij enige jaren kon werken in de groentewinkel van P. de Graaf in Den Haag (nu wonende in het Duin wegje). Daarna werkte hij aan dij ken, loste schepen en bouwde wegen in dienst van het Aannemersbedrijf P. van Dongen te Haamstede. Op 1 december 1955 solliciteerden hij naar een opengevallen" plaats als licht- wachter bij het toenmalige hoofd de heer M. Meganck en werd aangeno men. In 1960 deed hij examen 1ste klasse en binnenkort wordt hij be noemd tot hoofd. Stilte In het intieme kringetje boven op de toren", overgeleverd aan de wind en soms aan de stilte met af en toe een krijsende vogel, valt voor de gene die het zien wil veel te beleven. Altijd is er bedrijvigheid op het wa- „Zeeland helpt Rwanda" SCHOUWEN-DUIVELAND, 1-12. Schouwen-Duiveland heeft op belangrij ke wijze deelgenomen aan de aktie: Zeeland helpt Rwanda". Vooral door deelnemning van alle brandweerkorpsen in de regio, kon de aktie succesvol worden afgerond. In totaal was Schouwen-Duiveland met de brandweer-aktie „goed voor": 24.319,61. De opbrengsten in de verschillende gemeenten is een interessante cijfer- lijste geworden, dat hieronder volgt: Westerschouwen 5327,91; Mid- denschouwen 3120; Bruinisse 3070,—; Duiveland f#4388,—Zie- rikzee 6645,— en Brouwershaven 1768,70. 1 miljoen Gelijk bekend is mede door de slot- boot heeft uren gezocht, doch er is nooit meer iets van gehoord. Tot nu toe heeft Straijer niet min der dan bijna 7,5 miljoen maal zijn voet gezet op elke trede van de 236 treden tellende trap. ,,En in al die 25 jaren'heb ik het best naar mijn zin ge had. Ik doe mijn werk en dat is alles", aldus het relaas van deze jubi lerende licht wachter. Aan „zeever- keers-ambtenaar" is het nog even wennen. (Vervolg van pag. 1) Verzoek Schoolvereniging Naar aanleiding van een verzoek van de schoolvereniging „Samuel" te Kerkwerve besloot de raad in princi pe gelden beschikbaar te stellen voor' het maken van een materiaalber ging, zodat de ruimte in het huidige handenarbeidlokaal van de school groter wordt. Ten behoeve van de aanschaffing van blokken en hoepels voor de open bare kleuterschool te Kerkwerve besloot de raad een krediet van 484,39 beschikbaar te stellen. Kon- form het bepaalde in artikel 101 bis van de Lager onderwijswet 1920 besloot de raad tot vaststelling van het wekelijks aantal lesuren voor vakonderwijs aan de openbare lage re scholen voor 1981. Voor de aanschaffing van leerlin gensets voor de openbare lagere school te Kerkwerve werd een be drag van 5.807,37 gevoteerd. Onderwijs Zilveren jubilaris Jan Straijer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ter en de gloednieuwe radarappara- tuur maakt het mogelijk alle scheepsposities nauwkeurig vast te stellen. Seinlamp Nog deze week kwam een Duitse coaster recht op de vuurtoren af en door handig de seinlamp te hanteren kon de heer Straijer de bemanning op zijn vergissing wijzen waarop de Duitser nog, net voordat hij aan de grond liep, de koers kon wijzigen. Ook in de rampnacht van 1958, toen de stoomsleepboot „Ebro" op het Bolletje van Banjer verging, was het Jan Straijer die de noodvuurpij- len zag. Hij waarschuwde onmiddel lijk de reddingboot in Veere, de „Ma ria Carolina Blankenheijm" die met schipper Minneboo (later in Burgh) de 19 bemanningsleden veilig aan land bracht. Toen ook de vissersboot Tholen 14 in nood zat was het ook weer Straijer die de situatie overzag en de redding boot belde. „Mis" Slechts eenmaal ging het mis. Mis eigenlijk niet, doch de situatie is nooit opgehelderd. Een tiental jonge lui kwam bij de vuurtoren met de mededeling dat er bij onstuimig weer een jacht was gekapseisd. De situatie werd bekeken, maar er werd niets gevonden. Ook de politie kwam met deze mededeling en zelfs andere men sen hadden het gezien. De redding- aktie van de brandweerkorpsen in de provincie, het totaalbedrag gestegen tot 1 miljoen. Een woordvoerder van de brandweer, deelde mede dat „er nog wel meer bijkomt", want nog niet alles is afgerekend. Bij elkaar een groot succes voor deze provincie, waarvan de Rwanda-inwoners gaan profiteren door de aanleg van water putten, een projekt dat door Unicef wordt uitgevoerd. ZIERIKZEE, 29-11. Van drie werknemers van de PTT te Zierikzee werd tij dens een receptie in het zaaltje van de Gereformeerde Kerk afscheid genomen, van wie er twee maar liefst dertig jaar trouwe dienst hadden opzitten. De getrouwen zijn mevrouw M. Evertse-Speelman uit Zierikzee, die er al die jaren voor zorgde dat het postkantoor schoon en netjes bleef, en de heer C. v. d. Welle uit Zierikzee, die als postbesteller ter plaatse een goede bekende is. Beiden gingen met pensioen. De derde die afscheid nam, was de heer M. van der Meer, uit Burgemeester en wethouders stel den voor de subsidies voor de beide openbare lagere scholen en de open bare kleuterschool voor 1981 vast te stellen op 250,—. De voorzitter lichtte toe, dat er door de ouderkommissies meer akti- viteiten worden ontketend. Ter versteviging van de kas werd zelfs een rommelmarkt gehouden. De subsidies liggen in andere gemeenten ook hoger. Wel dient door de ouder kommissies' een begroting te worden overgelegd. De heer Koster informeerde of alle ouderkommissies, dus ook van ande re scholen, voor subsidie in aanmer king komen. De heer Den Boer stelde dezelfde vraag. Overigens vond hij een bedrag van 250,— te hoog. De voorzitter lichtte toe, dat voor de bijzondere scholen ouderkommis sies niet verplicht zijn, dit in tegen stelling tot de openbare scholen. Bij de vaststelling van het bedrag per leerling zal bezien worden in hoever re met het subsidie voor het bijzon der onderwijs rekening gehouden kan worden. De raad besloot hierna de subsidies overeenkomstig het voorstel te verhogen. Als vertegenwoordiger in het alge meen bestuur van de regionale brandweerkring werden uit de raad aangewezen de heer A. B. Koster en als plaatsvervanger de heer L. C. Hart. Vastgesteld werden de 32 en 33e wijziging van de gemeentebegroting voor 1980. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat behoudens nog een vergadering voor het vaststellen van een verho ging van de o.g.b., dit de laatste ge wone raadsvergadering is, die wet houder Van Burg bijwoont. In ver band met de werkzaamheden is hij genoodzaakt voor het raadslidmaat schap te bedanken. Er zal in een eind december te houden bijzondere raadsvergadering afscheid genomen worden. Hij uittte zijn waardering voor de werkzaamheden, die de heer Van Burg verricht heeft, gedurende de periode, waarin hij deel heeft uit gemaakt van de raad. Kring Zeeland Rode Kruis OP zaterdag 13 december verga dert de Kring Zeeland van het Neder landse Rode Kruis in de „Prins van Oranje" te Goes. (10.30 uur). Watermij „Zuid-West-Nederland" Op woensdag 10 december verga dert in het hoofdkantoor van de ven nootschap te Goes (Fokkerstraat 8). Er vindt een algemene vergadering plaats van aandeelhouders van de N.V. Watermaatschappij „Zuid- West-Nederland". Aan de orde ko men o.m.: het tariefperspektief en de financiering 1981, (15.00 uur). GOES Zeeuwse Kruis Zaterdag 20 december houdt de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis een algemene vergadering in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Het jaarverslag, financieel verslag 1979 en begroting 1980 komen tijdens deze vergadering o.a. aan de orde. Verder nemen leden van het Alge meen Bestuur en van de Ledenraad afscheid. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE Afd. „Philatelica" Op maandag 15 december wordt in het „Huis van Nassau" weer een bij eenkomst gehouden van de Afdeling Schouwen-Duiveland van „Philateli- - ca". BURGH/HAAMSTEDE Trekking Sinterklaas-aktie -in'het ra'am'van-de Sinterklaas-ak tie der Middertstandsvereni'ging Burgh/Haamstede werd in het kari- toó'r van Gebr. Verton door wëth'oü- der P. M. v. d. Aartsen de eerste trek king gehouden van de zegelkaarten. Er werd 1425,— aan geld verloot en verder nog 50 taarten. De totale uit slag wordt in de kranten bekend ge maakt. Alle prijzen kunnen zaterdagmid dag 6 december, nadat weer geldsbe dragen en 50 taarten (waaronder de 1000,—) zijn uitgeloot, in hotel Bom afgehaald worden. Een vriende lijke inwoner uit Haamstede had een volle zegelkaart van Zierikzee in de Oosterland, die twee jaar loketamb tenaar was en inmiddels een ad- minstratieve funktie bij de centrale direktie in Den Haag is begonnen. Geschenken Toespraken waren er tijden de gea nimeerde bijeenkomst door de heer H. M. van der Post, direkteur van het Zierikzeese postkantoor, en de heer A. J. M. den Dekker, lid van de dienstenkommissie. Bij de prijzende woorden werden gevoegd de gebruikelijke oorkonde en een gegraveerde kalender (met naam en diensttijd) voor de gepensio neerden. Mevrouw Evertse kreeg bo vendien een tuinbank en de heer V. d. Welle toepasselijke doe-het-zelf-ge- reedschap. De heer V. d. Meer kreeg een boekenbon. De receptie werd druk bezocht, o.a. door de direkteur vanhet post- distrikt Middelburg, de heer J. de Wild en zijn echtgenote. Haamsteedse bussen gedeponeerd, doch het leverde uiteraard niets öp. Volgens de voorzitter de heer J. Ge- leijnse loopt tot nu toe de aktie zeer goed. Zegelkaarten Het middenstandsbestuur deelt mee dat de groene en gele zegelkaar ten uiterlijk zaterdag 12.00 uur inge leverd moeten zijn in de daarvoor bestemde bussen. Dit in tegenstel ling met het vermelde op de groene kaarten (t/m zaterdag). Direkteur H. M. van der Post van het Postkantoor te Zierikzee omringd doorafscheinemenden. V.l.n.r. loket- beamte M. van der Meer, mevrouw V. d. Welle, besteller C. v. d. Welle, de heer Van der Post, PTT-ambtenaar mevrouw Evertse-Speelman en de heer Speelman. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE „Dropping" boven Renesse Afgelopen zaterdagavond wer den boven Renesse door een vliegtuig folders gedropt in verband met de winkelweekaktie van de mid denstandsvereniging te Renesse. Ondanks de gure wind en de win terse buien zag de piloot kans met zijn vliegtuig op te stijgen en boven Renesse de folders te lossen. Velen trotseerden onaangename weer somstandigheden en er was een be hoorlijke belangstelling voor het ele ment. Wel was het jammer dat bij het neerkomen van de folders de wind een groot deel van de papieren mee op drift nam, richting Haamstede, om door niemand te worden gevon den. Zo kon het gebeuren dat de helft van de beschikbare prijzen niet werd afgehaald. Dit kon niet verhinderen dat het gedurende de gehele middag een ge zellige drukte was in de dorpskern van Renesse. Mensen met folders ke ken in de etalages van de deelnemen de winkeliers in de hoop dat zij in het bezit waren van een van de winnende nummers. NIEUWERKERK Vergadering IJsklub Op woensdag 10 december wordt in „Rehoboth" de jaarvergadering ge houden van de IJsklub „Nieuwer- kerk". NEELTJE JANS, 1-12. In 1980 werd de 100.000ste be zoeker geteld bij het Informatiecentrum Stormvloedke ring. Vijfenzestigduizend bezoekers maakten hierbij ge bruik van het openbaar busvervoer tussen de damaanzet op Schouwen-Duiveland en het Informatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans. De resterende 35.000 bezoe kers bezochten het werk per eigen autobus. Slechts korte tijd geleden, en wel op augustus, werd de 100.000 ste bezoe ker ontvangen sinds de opening op 14 juli 1979. Het totaal aantal bezoekers komt hiermee op ruim 140.000 bezoekers. Evenals in 1979 zal het centrum dit jaar gesloten zijn in de maanden de cember en januari. Wie dit jaar nog van dichtbij een kijkje wil nemen naar de vorderingen aan de werken in de monding van de Oosterschelde kan nog tot en met dit weekend te recht. In 1980 is duidelijk gebleken dat ook georganiseerde groepen het wer keiland en het Informatiecentrum weten te vinden. In totaal werd dit jaar door 750 groepen gereserveerd. Ongeveer de helft hiervan zag het bezoek als een uitstapje naar dit ogenschijnlijk onbereikbare kunst matige eiland. De andere helft, voor al scholen zagen in het bezoek een meer edukatief doel. Vooral bij een edukatief doel is een goede voorbe reiding van veel nut gebleken. Dia-serie Om die reden heeft de Rijkswa terstaat meegewerkt aan de tot stand koming van een 48-delige diaserie over de Deltawerken in het algemeen en de werken aan de Oosterschelde in het bijzonder. De serie gaat verge zeld van een gedetailleerd tekstboek je en is volgend jaar verkrijgbaar bij het centrum. Volgens de huidige plannen zal het nu gevestigde tijdelijke centrum tot eind 1983 de stroom bezoekers moe ten opvangen. Daarna zal het voorlichtingscen trum worden ondergebracht in de be dieningsgebouwen van de storm vloedkering. Tot die datum zal door gepaste maatregelen aan de vraag naar voorlichting worden tegemoet gekomen. Zo werden in 1980 de expositie en de voorlichtingsfilm aangepast. Bo-' vendien wordt nu aan iedere bezoe ker een kleurenfolder over het pro jekt verstrekt. Voor het seizoen 1981 staan weder om enkele aanpassingen aan de in richting van de expositie en de op vang van de bezoekers op het pro gramma. Verder wordt gewerkt aan een betere service aan buitenlandse bezoekers. Voor gereserveerde bui tenlandse gezelschappen zal het dan veelal mogelijk zijn een film te tonen in de Duitse, Engelse of Franse taal. Zicht op pijlerbouw vanaf het Informatiecentrum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3