WEZEN DER DINGEN Niet (altijd) wassen op maandag Treurnis over Italië Massagraven worden aangelegd in het aardbevingsgebied Het inkomen van de partner Gelijkstelling wettig en onwettig kind Gasthuis te Middelburg zit met een abortus-konflikt Wachten met afsteken vuurwerk Alkohol-aktie AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PA 2 Deze tijd wordt in sterke mate ge kenmerkt door absoluutheden; za ken, die het wezen der dingen raken. Enerzijds ontstaat hierdoor een veel heid van spreken en schrijven, dat vaak niet tot oplossingen voert, an derzijds blijven velen met de „vra gen" en „probleemstellingen" zitten. Deze op hun beurt verontrusten de mensen, of leiden tot een vorm van - feitelijk ongewilde - maar wel zich aandienende onverschilligheid. Voor een groot deel ontstaat deze wat neu rotische situatie door het feit, dat zich voordoende problematiek, te in gewikkeld is. Deskundigen zeggen er allerlei moeilijke dingen over, maar een simpel, wijs oordeel kan bijna nauwelijks worden gevormd. Toch komt het soms tot „officiële" uitspraken, waaraan de niet-weten- den zich kunnen konformeren. Een recent voorbeeld is het besluit van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, waarin „neen" wordt gezegd tegen eventueel ge bruik, maar ook tegen het bezit van kernwapens. De moed van de(ze) kerk is wel te bewonderen, maar het is helaas niet zo dat met dit besluit de absolute wijsheid is verkregen. Weer wél versimpeld zagen we het razend moeilijk vraagstuk verbeeldt op een politieke prent in „Het Pa rool". Daarop aan de ene kant een man, die de stukken van een in tweeën gebroken geweertje omhoog steekt, op het moment dat een Duitse tank voorbij rijdt. De Duitse militair heft instemmend zijn duimpje op (1940). Aan de andere kant slaat de plaat over naar deze tijd. Daar staat een schattig vrouwtje met het bord van de Hervormde Kerk omhoog, op het moment dat een - met een reus achtige Oosteuropese kernraket be laden - truc voorbij rijdt. De chauf feur maakt hetzelfde gebaar als de Duitser in 1940; duimpje omhoog. Dit „plaatje" hier om aan te tonen, hoe ingewikkeld het vraagstuk is en om duidelijk te maken dat men zelfs niet om historische parallellen heen kan. Anders, maar net zo lastig en principieel liggen vraagstukken als abortus en euthanasie. Bij het den ken hierover wordt men - net als met de kernwapens - heen en weer geslin gerd tussen de standpunten van des kundigen en mensen, die er bij be trokken zijn. Een „gewoon" mens - wat dat dan ook is - kan niet altijd het brede veld van gespecialiseerde motièven en Överwègingen overzien en „zweeft" ergens tuSsen de uit ersten: in het geval van abortus tus sen het schrikbewind van de brei naald en de absolute eerbied voor het leven, die is ingeschapen en van alle tijden is of behoort te zijn. Na een kultuurhistorische ontwik keling van eeuwen, zijn we aange land op de terreinen, die heel indrin gende, wezenlijke - of om het moei lijk te zeggen - existentiële - vragen en problemen - opwerpen en tegen dit decor, wordt onze maatschappij wel uiterst bizar en ingewikkeld. Als - een ander voorbeeld - artsen boek jes voor patiënten thuis krijgen, met aanwijzigingen voor zelfdoding, dan vragen velen zich toch terecht af, waar we feitelijk mee bezig zijn. UTRECHT 1-12. De Provinciale Utrechtse Elektriciteitsmaatschap pij (PUEM) heeft voor haar 200.000 afnemers een wasschema opgesteld teneinde piekbelastingen op de was dag, die in Utrecht kennelijk nog al tijd op maandag valt, te voorkomen. In een bijsluiter bij de rekening stelt de PUEM aan de inwoners van Utrecht voor dat mensen van wie de achternaam met de letters A tot en met K begint, op maandag, woens dag en vrijdag wassen. Begint de ach ternaam met de letters L tot en met Z dan zou op dinsdag en donderdag ge wassen moeten worden. ROME, 1-12. „Massagraven voor honderden naamloze lijken". De kop geeft in het Italiaanse dagblad Corriere della sera geeft als geen andere het dramatische karakter weer van de toestand in het Zuiditaliaanse aardbe vingsgebied op de zesde dag na de zware schok. De massagraven zijn noodza kelijk geworden omdat er niet genoeg kisten beschikbaar zijn voor de onge veer 3000 doden die tot nu toe konden worden geborgen. gelen voor het distrikt worden over wogen. Aardverschuivingen blok keerden enige toegangswegen tot ge troffen bergdorpen. Andere wegen zitten verstopt door de eindeloze co lonnes van militairen, brandweer en p&rtikuliere voertuigen. BROUWERSHAVEN, 29-11. In de nacht van vrijdag op zaterdag, zonk in de jachthaven van Brouwershaven een jacht. Het vaartuig werd door de brandweer leeggepompt, zodat het weer boven water kwam. Een kijkje tijdens de operatie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Massagraven in een andere zin - vermoedelijk voor duizenden - zijn ook de verschrikkelijke puinhopen geworden. Desondanks konden vrij dagavond nog levenden worden ge haald uit de bergen van puin, zoals in Sant'Angelo een 80-jarige vrouw, -in Lioni een zwangere vrouw. Slecht weer In het weekeinde waaide opnieuw een ijskoude noordenwind met re genvlagen over het aardbevingsge bied. Enige tentenkampen moesten al weer worden opgebroken omdat ze onder water waren komen te staan. In Lusco, in de provincie Avellino, is de situatie zo dramatisch geworden dat gevreesd wordt voor een tyfus- epidemie en dat quarantaine-maatre- Plastic muntje AMSTERDAM, 1-12. Bij ongeveer 360 levensmiddelenzaken in de pro vincie Noord-Holland circuleert op het ogenblik een blauw plastic munt je dat gebruikt wordt ter vervanging van de zeldzaam geworden cent. Het surrogaat-betaalmiddel is in omloop gebracht door een grossier uit het Noordhollandse dorp Blokker, die op deze manier zijn afnemers een extra service wil verlenen. „Al mijn afnemers klaagden steen en been over het tekort aan centen", vertelt grossier Pieter Karsten. Ie dereen modderde maar aan met zelf gemaakte briefjes en kartonnetjes of rondde de prijzen af. Toen heb ik de knoop maar doorgehakt en 20.000 plastic muntjes laten persen. De kostprijs bleek precies op 0,9 cent per stuk uit te komen dus dat was net te doen. Elke winkelier kan ze van me krijgen voor een tientje per duizend stuks". Op de muntjes staat geen waar de aanduiding vermeld, wel de letters S.K. („Service en Kwaliteit", het devies van Karstensgroothan del). Volgens Karsten is het initiatief alom met grote bijval begroet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Normale en super- benzine is met ingang van maandag 3,6 cent (inklusief b.t.w.) in prijs om hoog per liter gegaan. De maximum prijzen werden 148,4 cent voor nor male benzine en 151,8 cent voor su- perbenzine. Dit heeft het ministerie van ekonomische zaken vrijdag be kendgemaakt. DEN HAAG. Het opgraven van radio-aktief afval op het terrein van de Kema zal zodanig gebeuren, dat een nauwkeurige inventarisatie van wat precies in de grond zit, mogelijk is. Tevens zal er op worden gelet of aanwijzigingen zijn te vinden dat kinderen destijds met het spul heb ben gespeeld. GIETEN. Werknemers van de Ave- be hebben maandagmorgen met hun auto's het verkeerspelin bij Gieten geblokkeerd. Op dit verkeersplein kruisen de wegen Veendam-Assen (R 33) en Groningen-Emmen (R 34) el kaar. De blokkade begon om kwart voor elf. AMSTERDAM. Ongeveer 40 aktie- voerders van het „stookkostenkomi- té Amsterdam" hebben maandag morgen een protestdemonstratie ge houden in het GEB-gebouw aan de Tesselschadestraat in de hoofdstad. De aktie was gericht tegen de voorge nomen aardgasprijsverhoging van 30 gulden per 1 januari. AMSTERDAM. Burgemeester Po lak van Amsterdam heeft maandag morgen in een verklaring de krakers van de Grote Wetering opgeroepen zich niet met geweld te verzetten wanneer de panden aan de Wetering schans ontruimd zullen worden. „Een nederlaag lijden is geen schan de, een bij voorbaat verloren veldslag voeren wel. Het is geweld zonder zin", aldus de burgemeester. DEN HAAG. Ongeveer vijftig in ons land verblijvende Uruguayanen hebben maandagmiddag voor de am bassade van hun land in Den Haag gedemonstreerd tegen de militaire diktatuur in Uruguay. Aanleiding voor het protest was de uitslag van de volksstemming over een nieuwe grondwet. DEN HAAG. Een gezelschap van acht Irokeese opperhoofden heeft maandagmiddag een beleefdsheids- bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandse zaken aan het Plein in Den Haag. De indianen uit de Ver enigde Staten spraken met een mede werker van de direktie voor het westelijk halfrond van het ministe rie. UTRECHT. Het personeel bij Coq in Utrecht zegt niet bij voorbaat nee tegen het rapport van het organisa tiebureau Bakkenist, Spits en Co, maar zegt ook niet bij voorkeur ja. De belangrijkste aanbevelingen in het rapport zijn: verkoop van niet be nodigde gebouwen en terreinen en af vloeiing van 70 van de 370 perso neelsleden. DEN HAAG. Hypotheekrente bo ven een bedrag van 540.000 gulden zal na een overgangstermijn van twee drie jaar nog maar voor de helft aftrekbaar zijn voor de in komstenbelasting. Bij de rente voor andere leningen zoals bij afbetaling blijft de eerste 5000 gulden aftrek baar. Boven dat bedrag wordt deze rente eveneens voor de helft aftrek baar. Lelijke gezichten TEHERAN. De Iman uit het vrijdaggebed, Ali Khameini, heeft vrijdag de jongelui in zijn land opgeroepen snel te trouwen en de ouders verzocht dit te vergemak kelijken. De Koran zegt dat mate riele zaken daarvoor geen beletsel mogen vormen, aldus deHodjato- leslam. Moeders van zonen moeten voorts bedenken dat „schoonheid niet mag tellen. Veel lelijke ge zichten verbergen gouden har ten". De Iman verwierp de sexuele vrijheid zoals het westen die kent als tegen de Islam. BRADFORD, Engeland. De Britse politie heeft maandag meegedeeld dat zij de mogelijkheid onderzoekt dat een meisje dat in november be wusteloos werd aangetroffen, zeldza me overlevende is van een overval door de „Yorkshire Ripper" - de ge heimzinnige man aan wie dertien moorden op jongevrouwen worden toegeschreven. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben aan de Zwitserse ambas sade in Teheran, die hun belangen daar behartigt, gevraagd er achter te zien te komen of de 52 Amerikaanse gijzelaars al of niet aan de regering van Iran zijn overgedragen, zo liet het State Departement in Washing ton maandag blijken. DEN HAAG. Het WD-kamerlid Blaauw meent, dat de regering waar dering moet laten blijken voor de reddingsoperatie, waarbij (in de nacht van vrijdag op zaterdag jongst leden) door opvarenden van een NAVO-vlooteskader een groot aantal bemanningsleden van een Engelse visserskotter werden gered. DEN HAAG. Na elf maanden zoe ken is de regering er nog niet in geslaagd een voorzitter te vinden voor de stuurgroep die de Brede Maatschappelijke Diskussie (BMD) over het (kern)energiebeleid moet leiden. BREDA. De identiteit van de vrouw die zaterdagmiddag dood werd aangetroffen in het water van het Spanjaardsgat in Breda is be kend. Het is de 53-jarige Bredase J. van Gils. De politie sluit een misdrijf uit. In tegenstelling tot wat eerder is bericht is er geen sektie op het stoffe lijk overschot verricht. DEN HAAG. PvdA-woordvoerder Van den Anker heeft minister Pais van onderwijs en wetenschappen maandagavond gewaarschuwd tegen een al te lichtzinnige opvatting over de gevolgen van aanvaarding van zijn wetsontwerp twee-fasenstruk- tuur voor het wetenschappelijk on derwijs door een zeer bescheiden meerderheid van de Tweede Kamer. DEN HAAG, 1-12. Mevrouw Ien van den Heuvel, Nederlands lid van de socialistische fraktie van het Eu ropese parlement, vindt dat sociale uitkeringen per gezin niet aan een maximum moeten worden gebonden. Ook vindt ze het onjuist als daarbij het inkomen van de partner in ogen schouw wordt genomen. Die gedach ten, waren onlangs in de Tweede Ka mer naar voren gebracht. Volgens mevrouw Van den heuvel zijn ze in strijd met de richtlijnen van dë EEG over gelijke behandeling van man nen en vrouwen op het gebied van de sociale zekerheid. Ze heeft schrifte lijke vragen gesteld aan de Europese Kommissie met het verzoek de Ne derlandse regering over deze zaak op de vingers te tikken. „Gezellig avondje DEN HAAG. Vierduizend the aterbezoekers zijn naar het con gresgebouw in Den Haag geko men voor „The greatest Owalie- show", een erotisch spektakel van Indiase dans en muziek. Hen wachtte echter geen gezellig a- vondje uit maar het besefte te zijn opgelicht omdat in het gebouw geen danser, muzikant of organi sator te bekennen was. De kaart jes voor de grootste show hadden hen 35 gulden gekost. De Haagse politie is nu op zoek naar de man, die enkele weken geleden in het congresgebouw een zaal afhuurde. Via winkeliers in Den Haag en Rotterdam liet hij kaartjes verkopen voor het Oos terse schouwspel. Er gingen vier duizend plaatsbewijzen over de toonbank, waarna hij het geld op kwam halen. De show bleek al leen een verzinsel. Op de zaalkosten na heeft deze uitvoering de oplichter 140.000 gulden opgeleverd. AMSTERDAM, 1-12. Zeer binnen kort zal het parlement voorstellen krijgen voor de gelijkstelling van het wettige en onwettige kind, dus een kind dat buiten het huwelijk ver wekt of geboren is. Dat betekent dat het „niet erkende kind" ten aanzien van erfrecht en le vensonderhoud dezelfde rechten zal krijgen als het kind dat wel een „wettige" vader heeft. Dit vertelde minister J. de Ruiter van justitie maandag op een studie dag over de toekomst van de kinder bescherming aan de Vrije Universi- teit te Amsterdam. Hij voegde er aan toe dat er thans ook wordt gewerkt aan de algehele afschaffing van de begrippen „wettig" en „onwettig", een woordgebruik dat in vele wetten voorkomt. Aan het ouderschap dient zo veel mogelijk werkelijke inhoud te worden gegeven waarbij het bestaan van een huwelijk tussen ou ders niet meer beslissend moet zijn. Eveneens in voorbereiding is een wettelijk stelsel waarin beide ou ders, die niet of niet meer gehuwd zijn, het gezag over hun kind bezit ten. Als ouders scheiden komt name lijk het ouderlijk gezag slechts aan één toe. In geval beide ouders nooit getrouwd zijn, maar wel samenle ven, levert de gezagsuitoefening geen problemen op. Dat kan wel gebeuren in de situatie van echtscheiding. Voor beide situaties zullen dus niet zonder meer dezelfde regels worden gesteld. Van voogdij en toeziende voogdij van ouders over hun eigen kind zal dan geen sprake meer zijn. Er is al voorgesteld de toeziende voogdij helemaal af te schaffen. Wan neer ouders niet samen wonen, door dat zij gescheiden zijn of nooit ge trouwd zijn geweest, zal één van hen de dagelijkse zorg voor het kind heb ben en zal tenminste moeten vaststaan welke bevoegdheden dit voor deze ouder met zich brengt. Op het punt van het gezag moet een ou der zo veel als mogelijk en wenselijk zijn ouderschap kunnen uitoefenen, vindt de minister. MIDDELBURG, 1-12. Deze week zullen drie ver pleegsters van het Gasthuis Middelburg beslissen of zij hun gedwongen overplaatsing naar een andere afdeling zullen aanvaarden of niet. Het gaat om drie verpleegkundigen van de verloskundige afdeling, die prin cipiële bezwaren hebben tegen het beëindigen van zwangerschappen, ook al gebeurt dat volgens de direktie van het ziekenhuis uitsluitend op medische in dicatie. De zaak speelt al enkele maanden. overigens alleen betrokken bij dë voorbereiding en de begeleiding van patiënten. Met de ingreep zelf heb ben zij niets te maken. Volgens Springveld is het aantal zwanger schappen dat onderbroken wordt in Middelburg, overigens zeer beperkt en gebeurt het alleen op medische in dicatie. De S.G.P.-statenfraktie in de Zeeuwse staten heeft maandagoch tend aan gedeputeerde staten van Zeeland vragen over deze abortus kwestie gesteld. De S.G.P. vraagt g.s. bemiddelend op te treden waar door van die verpleegkundigen, die om principiële redenen niet aan abor tus kunnen meewerken, dit ook niet zal worden verlangd in de toekomst. Volgens ekonomisch direkteur J. Springveld van het Gasthuis Middel burg, is het Gasthuis een algemeen ziekenhuis, waar de dienstverlening principieel onaantastbaar moet zijn. Door de houding van de drie ver pleegkundigen dreigt deze dienstver lening in gevaar te komen. Wij heb ben de drie verpleegsters daarop la ten weten dat het voor de dienstver lening in het ziekenhuis en voor hun eigen gemoedsrust beter zou zijn dat ze op een andere afdeling zouden worden ingezet. De drie verpleegsters hebben maandag vrijaf gekregen van het zie kenhuisbestuur. De heer Springveld zei te hopen dat de drie verpleegkun digen op korte termijn hun werk weer zullen hervatten. Beperkt De drie verpleegsters, die op de verloskundige afdeling werken zijn OTTAWA. Canada heeft officieel laten weten dat het graanembargo te gen de Sowjet-Unie wat Canada be treft voorbij is. ROTTERDAM, 1-12. De Nederland se Stichting Geluidhinder (N.S.G.) heeft in een brandbrief aan minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) haar ongenoegen geuit over het uit blijven van maatregelen tegen de nu al op grote schaal voorkomende vuurwerkoverlast. Volgens de stich ting zou er het' vorig jaar al een ver bond op knalvuurwerk komen, maar laat dit nog steeds op zich wachten. Eenzelfde soort brief zond de N.S.G. naar alle Nederlandse ge meenten, waarin met klem wordt verzocht de bepalingen in de Algeme ne Politieverordening inzake ver koop en gebruik van vuurwerk na te leven. De stichting sluit zich wat dit betreft aan bij het advies van de mi nister en de Vereniging van Neder landse Gemeenten om de verkoop en het afsteken van vuurwerk te beper ken tot de laatste dagen van dit jaar. DEN I^AAG, 30-11. De Haagse poli tie heeft in de nacht in de binnenstad van de residentie een „alko hol-aktie" gehouden. Er werden daarbij in totaal 503 voertuigen aapgehouden. Tegen drie bestuurders werd proces-verbaal op gemaakt, nadat blazen en bloedproef op het politiebureau hadden uitge wezen dat zij teveel alkoholhouden- de dranken hadden genuttigd. Daarnaast kregen zes personen een rijverbod opgelegd, aldus deelde de politie mee. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Op de vrije markt voor olie en olieprodukten zijn de prijzen verleden week flink gedaald doordat er veel minder vraag was dan in voorgaande weken. NEW YORK. De drinkwatervoor- raad van New York met zijn zeven miljoen inwoners is als gevolg van een droge zomer geslonken tot een hoeveelheid voldoende voor een ver bruik van slechts 110 dagen. WARSCHAU. In Warschau is maandagmiddag de zesde plenaire bijeenkomst van het centraal comité van de Verenigde Poolse arbeider partij (Poup, kommunistisch) begon nen, voorgezeten door eerste-sekreta- ris Stanislaw Kania. TEL AVIV. Premier Begin van Is raël heeft maandag een kongres van Arabieren in Israël zaterdag in Naza reth verboden, daar de organisatoren steun voor de Palestijnse bevrijding sorganisatie P.L.O. als verboden „terroristische organisatie" hebben uitgesproken. POMPEI. Pompei, de resten van de gelijknamige oude Romeinse stad aan de Vesuvius, is maandag geslo ten voor het publiek. Dit wegens ge vaar als gevolg van het voortduren van de aardschokken en het slechte weer. Dinsdag 2 december Zierikzee Raadzaal. Kommissievergadering fi nanciën. Aanvang: 19.30 uur. „Zeeuwsche Herberghe". Z.V.U. kursus „Ken Uw recht". 20.00 uur. Huis van Nassau. Ver. v. Bedrijfs voorlichting, 20.00 uur. Bestuurskamer dienstgebouw. Inter- gemeenschappelijke Sociale Dienst, 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Sint Nicolaas- middag bejaardensoos. 14.30 uur. Verenigingsgebouw, Sinterklaas avond voor jeugd van 12 t/m 16 jaar, 20.00 uur. Burgh ,,'t Grote Zwijn". Jaarvergadering ijsvereniging Burgh-Haamstede. 20.00 uur. Woensdag 3 december Zierikzee Wereldwinkel. Geopend van 10.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. „Huis van Nassau". Afd. P.v.d.A. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Sinterklaas avond. 19.30 uur. Nieuwer kerk Gemeentehuis, vergadering Gemeen teraad, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Postze gelverzamelaarsvereniging. 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering afdeling basisonderwijs van de provinciale onderwijsraad. 14.00 uur. Donderdag 4 december Serooskerke Dorpshuis. St. Nicolaasfeest. 18.30 uur. „Oosterhof", vogeltentoonstelling vogelvereniging „Kolibri", opening 19.30 uur. Maandag 8 december Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Vergadering landbouwvereniging „Ons Voordeel. 19.30 uur. Dinsdag 9 december Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, bestuursver gadering Stichting Jeugd, 19.30 uur. Woensdag 10 december Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Donderdag 11 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Zaterdag 13 december Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Bingo potspel, sportvereniging A.S.V. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Postduivenshow. Aan vang: 14.00 uur. Maandag 15 december Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Vrijdag 19 december Middelburg Konsert- en gehoorzaal. Kerstkon- sert. 19.30 uur. Zaterdag 20 december Goes „Prins van Oranje". Algemene le denvergadering Het Zeeuwse Kruis. 9.45 uur. Maandag 29 december Brouwershaven Kantine „Onder de Molen". Sportve reniging A.S.V. kinder-bingo. 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur De meest hachelijke rol, die vaders kunnen kiezen, is die van Sint Nico- laas. Er zijn van die roekelozen, die niet letten op de absolute nauwkeu righeid van hun vermomming en die het kinderlijk geloof te hoog aan slaan. Ze denken met een tafelkleed, een rok van moe en een in elkaar ge flanste mijter al een heel eind te ko men. Ze vergissen zich natuurlijk en konden Sint beter in de sfeer van de mytologie hebben gelaten, dan mee te doen aan de vermaterialering van de desbetreffende persoon, die zich in de begindagen van december (ge lukkig) nog altijd meldt, want het aantal sprookjes in dit land is schrik barend gedaald en met het kinderlijk geloof in het bestaan er van, gaat het ook niet zo goed meer. Klassiek is de vergissing van een pa, die met veel aplomp zijn Sint-en tree had gemaakt en daarop onmid dellijk vroeg: „waer is Corry"? Dat was de naam van zijn vrouw, die - maar dat kon deze Sint niet weten - in een andere kamer nog wat aan het rommelen was met de pakjes. „Moe is 't 'ut nie", zei één van de kleintjes onbevangen, waarna het gezelschap volwassenen in een breedvoerige schaterlach uitbarstte. Die Sint intussen riep oo", maar het proces van minutieuze bestude ring, op grond van een lichte arg waan, was al niet meer terug te draaien en daar zagen de kleintjes zo het een en ander. De een zei:Sinterkloas ei un hor retje vó z'n gezicht": een masker dus ■en een ander riep luidkeels, dat Sint onder zijn pseudo soutane, de „broek van pa" droeg, allemaal pijnlijke ontdekkingen, die de rol van de heer des huizes mateloos kompliceerden. Ma inmiddels ook in de kamer gearriveerd werd lichtelijk door een en ander ge-irriteerd en zei - om de verwarring kompleet te maken - s,roaren, jie kan 't nie!" Of het totaal gebeuren en die opmerking later nog een rol gespeeld hebben in de echte lijk verhouding, is niet bekend, maar de figuur van de pa-Sint was nauwe lijks nog te redden. Sint verdween van het toneel en kwam even later te rug met een grote mand. „Ier bin de pakjes", zei hij met een lichte melan cholie en toen: „kwa 'k gae mun pad je wi mar us opkorte", want het ver haal speelt in de oude tijd, toen het echt Schouws nog in zwang was. Het betekende zoveel, dat Sint weer maar eens ging opstappen. In de slaapkamer ontdeed hij zich van zijn attributen en vermommings artikelen. Moe keek door een kier van de deur en riep haar - overigens beminde - echtvriend toe: „wat dee je dat noe toch wi stom". Het was een uiting van feminisme, voordat het begrip in zijn moderne vorm was uit gevonden. Pa stond wat te schutteren met zijn broek en kaatste de bal te rug met„doe jie 't an voort&n" en waarempel het jaar daarvoor stond ma als Sintsein de kamer en ver kocht haar „act" met een diepe bromstem. Ze deed het zo goed, dat „5 decem ber" fraai overeind bleef, maar - dat kon niet uitblijven - de kinderen vroegen alsmaar: „waer is moe toch"? In eigen beheer blijft het moeilijk! SCHIEREILA NDMA N i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2