Kollege van b. en w. kijkt verhoging O.G.-belasting nog even aan Renesse kampt met gebrek aan slecht weer-akkommodaties QSii-c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weer zware schok in Italië Rumoer in Amsterdam Gemeenteraad Middenschouwen Najaarsvergadering V.V.V. Penningmeester N. Dalebout benoemd tot erelid Sparen op specialisten tarieven Israëlisch rekord inflatie '"i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 december 1980 137ste jaargang Nr. 22821 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Origineel Sint-feest Zonnemaire De beste rozenstruik, heeft niet de minste doornen, maar de meeste rozen. H. van Dyke ROME, 1-12. Een nieuwe zware schok met een kracht van zeven op de schaal van 12 van Mercalli heeft maandagavond het rampgebied in Italië getroffen. Volgens het seismo logisch instituut van Monteporzio ten zuiden van Rome was deze schok op twee na de sterkste van de schok ken die zich na de vernietigende van een week geleden hebben voorge daan. „Nieuwe schokken, zelfs nog ster kere, worden niet uitgesloten geacht", zo voegde men hier van de kant van het instituut aan toe. AMSTERDAM, 1-12. De politie en stadsreiniging hebben rond tien uur maandagavond met groot materieel, zoals mechanische laadschappen, barricades rond de Grote Wetering in Amsterdam opgeruimd. Bij deze werkzaamheden zijn enkele in de omgeving geparkeerde auto's te wa ter geraakt. Overigens leidde de opruiming niet tot een konfrontatie tussen politie en krakers. Hoewel honderden belangstellenden naar de Grote Wetering waren gekomen bleef het tamelijk rustig. SCHIPHOL. De douane op Schip hol heeft enkele dagen geleden tij dens een routinecontrole onder aan komende passagiers vijf kilogram cocaïne aangetroffen. SCHARENDIJKE, 1-12. De raad van Middenschouwen kwam maandagavond jl. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad de tarieven in de verordening op de heffing en invordering van graf- en begraafrechten te verhogen met 5 Eveneens met 5 werd verhoogd de hondenbelasting, zodat de be lasting zal bedragen: voor de eerste hond 49,—; voor de tweede en elke vol gende hond 76,— en voor een kennel 109,—. De tarieven voor de woonforensen- belasting werden op voorstel van burgemeester en wethouders con form de toezegging in de vorige raadsvergadering ook verhoogd met 5 Dit betekent een meerop brengst van 5.775,—. De totale ra ming bedraagt 121.275,—. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel de onroerendgoedbelastin- gen te verhogen met 5 De voorzit ter lichtte tóe, dat burgemeester en wethouders naar aanleiding van de diskussie in de vorige raadsvergade ring met dit voorstel komen. Oor spronkelijk was een verhoging met 6V2 voorgesteld. ïïen procent? De heer Hart verklaarde, dat hij na enige berekening tot de slotsom ge komen was, dat de o.g.b. met bijna 10 wordt verhoogd omdat de per ceptiekosten en een deel van de taxa tiekosten bij de verhoogde belasting opbrengst zijn geteld. De voorzitter zei, dat bij zijn weten de perceptie en taxatiekosten altijd zijn meegerekend. Wethouder Van Burg bracht naar voren, dat burgemeester en wethou ders van het standpunt uitgaan, dat de opbrengst van de belastingverho ging netto 5 dient te zijn. Ook de vorige keren is de belastingverho ging op deze wijze berekend. T.a.v. de perceptiekosten had de heer Hart volgens hem gelijk. Dit zou van geringe invloed zijn op de be lastingbedragen. De heer Hart wees er op, dat in de vorige vergadering door burgemeester en wethouders was toegezegd, dat de belasting slechts met 5 zou worden ver hoogd. De voorzitter zei het standpunt van de heer Hart te delen. De heer Koster deelde mede, dat er in de vorige vergadering geen toe lichting was gegeven op de aanvan kelijk genoemde meeropbrengst van 25.000,—. Er was toen niet bekend hoe dit bedrag berekend was. De voorzitter lichtte toe, dat bij het ZIERIKZEE. Sint Nicolaas beleeft soms vreemde dingen met zijn Zwar te Piet. Ditmaal - met een bezoek in de aula aan de R.K.-kleuterschool - bleek Piet zich te hebben verslapen. De langslaper werd, met bed en wek ker, per takelwagen opgehaald en toch nog tijdig aan de school afgele verd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) niet meetellen van de perceptie- en taxatiekosten een hoger bedrag afge trokken zou moeten worden dan de belastingverhoging van 5 Ekonomische waarde Hij was van mening, dat er ver schillende mensen toch slecht uit de bus zouden komen met de belasting verhoging. De voorzitter verduidelijkte, dat de raad destijds gekozen heeft voor hantering van berekening volgens de ekonomische waarde en niet het op pervlaktetarief. De taxaties in 1975 waren bijzonder laag uitgevallen. Het tijdstip van taxatie is thans gunstiger dan een jaar geleden. De heer Hart hield vol, dat de perceptie- en taxatiekosten al in de belastingopbrengst van vorig jaar zouden zitten, zodat thans de kosten voor een deel dubbel berekend zou den worden. De heren Hart, Den Boer en Koster verklaarden zich tegen het voorstel tot belastingverhoging zoals dit ter tafel kwam. De voorzitter verklaar de hierna na toelichting door de se- kretaris, dat burgemeester en wet houders het voorstel terugnemen en met een nieuw voorstel tot verhoging van de onroerendgoedbelasting zul len komen. De raad besloot vervolgens tot ver hoging met 5 van de leges ter se- kretarie, de scheepvaartrechten en de rechten voor het ontsmetten van veewagens. Op voorstel van burge meester en wethouders besloot de raad voor 1981 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten overeen te ko men, dat het krediet in rekening-cou rant wordt bepaald op 500.000, Ook werden burgemeester en wet houders gemachtigd in 1981 kasgeld leningen aan te gaan tot eenzelfde be drag. In verband met het plan van de heer L. J. Elenbaas te Ellemeet tot verbouw van een landbouwschuur tot appartementen besloot de raad te verklaren, dat een wijziging van het bestemmingsplan „Buitengebied" werd voorbereid. Op verzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten besloot de raad tot wijzi ging van de Algemene Politieveror dening, zodat vuurwerk alleen af gestoken mag worden op 30 decem ber, 31 december en 1 januari tot 2.00 uur. Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE. De vrieskoude van maandag kon niet beletten, dat de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de St. Domusstraat, werd voorzien van de klokketoren. Een belangrijk moment in de bouwge schiedenis van deze kerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 28-11. In de bovenzaal van het Dorpshuis werd de goed bezochte algemene najaarsvergadering ge houden van de VVV-Renesse. De vergadering werd geo- pen door de voorzitter, de heer Joh. Janse. Hij verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, wethouder P. M. v. d. Aarsen, de heren W. Flohil en dr. H. J. van Zuylen van de VVV-Burgh-Haamstede, de heer J. Holm van de streek- VVV, het erelid de heer D. v. d. Hoeven en de afgevaar digden van de rijkspolitie. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de overstelpende drukte, die« men met Hemelvaarts dag en de Pinksterdagen te verwerk - den kreeg die zich de rest van het sei zoen niet heeft herhaald. Tijdens de ze piek konden niet alle toeristen die in de Westhoek aankwamen worden opgevangen en moesten veel mensen verwezen worden naar plaatsen el ders in Zeeland. Eerste helft Gedurende de zeer regenrijke peri ode in de eerste helft van juli bleven de omzetten van de bedrijven bedui dend beneden normaal, maar in de verdere loop van het seizoen is dat nog redelijk rechtgetrokken. Wel is in deze slechtweer-periode gebleken dat de druk op de slecht- weer-akkommodatie bij dergelijk weertype wel bijzonder hoog is. Het spijt de VVV-Renesse dan ook bijzon der dat Dolfirodam uit Scharendijke gaat verdwijnen. Men acht slecht- weer-akkommodatie voor de West hoek zeer belangrijk en wacht met belangstelling op de uitslag van het D.P.O. Fietspaden De voorzitter merkte verder op dat de dagindeling van de toerist aan het veranderen is. Was het vroeger zo dat men tevreden was dat men de gehele dag aan het strand kon vertoeven, te genwoordig bestaat er erg veel be langstelling om per fiets de omge ving te verkennen. Er zijn echter te weinig fietspaden in de gemeente en de voorzitter vond het een taak van het gemeentebestuur de achterstand op dit gebied weg te werken. Een woord van dank richtte de voorzitter tot het personeel van de dienste gemeentewerken, dat er vaak al vroeg in de morgen druk be zig is het op onbestemde plaatsen achtergelaten afval op te ruimen, om er voor te zorgen dat strand en dorps kern er niet alleen mooi, maar ook schoon uitzien. bestuur is niet van plan ook op zon dag het kantoor open te stellen, te meer daar belangstellenden via de informatieautomaat aan de gewenste inlichtingen kunnen komen. Vraagbaak De voorzitter deelde mede dat ook in 1981 weer een vraagbaak zal wor den uitgegeven. De akkommodatie- gids zal worden uitgegeven door de streek-WV. Verder heeft het bestuur besloten een geluidsinstallatie aan te schaf fen, die vooral bij de vele evenemen ten dringend nodig is. De apparatuur zal daarnaast ook worden verhuurd. Op een vraag uit de vergadering deelde de voorzitter mee, dat men af gelopen seizoen is begonnen om, op tijden dat de banken gesloten zijn, vreemde valuta om te wisselen tegen Nederlands geld. Ernstige kritiek uitte de voorzitter op het feit dat het politieburo te Re- nesse tijdens het seizoen erg vaak gesloten is. Een feit dat door burge meester Niemantsverdriet en de af gevaardigde van de rijkspolitie werd ontkend. Tijdens het verslag over de evene menten in 1980 werd een kort over- Vervolg pag. 4 UTRECHT, 1-12. De specialistenta rieven, voor het ziekenfonds zowel als partikulier, blijven dit jaar op het niveau van 1979. Het achterwege blijven van de trendmatige aanpas sing en het niet doorberekenen van kostenstijgingen scheelt de gemid delde specialist dit jaar acht mille en betekent landelijk gezien een bespa ring van vijftig miljoen gulden, zo heeft de Landelijke Specialistenve reniging berekend. Verheugd was de voorzitter ook over de werkzaamheden aan de Ho- gezoom, waar hard gewerkt wordt om naast een opnieuw bestrate rij weg een voetpad aan te leggen en over de prachtige nieuwe strandtrap bij de overgang Scholderlaan. Tot slot stipte hij aan, dat het nieu we kantoor volledig aan de verwach tingen heeft voldaan. Bij de behandeling van de notulen kwam de vraag naar voren of het bestuur zich sinds de voorjaarsverga dering nog heeft beraden over het openstellen van het kantoor op zon dag. De voorzitter antwoordde daarop dat het kantoor dit seizoen van 1 april tot 1 oktober zes dagen per week geopend is geweest en dat men dat het meest haalbare acht. Het JERUZALEM, 1-12. Israël heeft een wereldrekord, dat van de inflatie 59 procent in 1978, 111 procent in 1979, vermoedelijk 150 procent in 1980 en als het zo doorgaat als nu 200 procent in het volgende jaar. Tot nu toe klaagde de Israëlische huisvrouw niet veel meer dan de konsumenten van de westelijke lan den. De prijzendans van bepaalde produkten is evenwel indrukwek kend: De prijzen van levensmiddelen zijn in de afgelopen 12 maanden vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek toegenomen met 180,7 pro cent, die van melkprodukten met 300 procent. De bezineprijs is verdub beld. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Winterse buien Veel bewolking en enkele buien, waarvan sommige met hagel of sneeuw; minimumtemperatuur van 4 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland; middagtempera- tuur omstreeks 5 graden; krachtige aan de kust af en toe stormachtige noordwesten wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 dec. Zon op 8.27, onder 16.28 Maan op 3.39, onder 15.07 4 dec. Zon op 8.29, onder 16.28 Maan op 4.43, onder 15.28 Nieuwe Maan: 7 dec. (15.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 dec. 0.05 12.28 6.12 18.32 4 dec. 0.57 13.21 7.00 19.18 Springtij: 9 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht en och tend trok een frontensysteem vanuit het noordwesten over ons land. Dit proces verliep iets langzamer dan gisteren verwacht werd. In verband hiermee kon de temperatuur gister avond in het midden en zuiden van het land 2 a 4 graden onder nul dalen en viel er eerst op veel plaatsen sneeuw. In het komende etmaal staat er een noordwesten tot noorden wind, hiermee wordt in de hogere luchtlagen geleidelijk weer koudere lucht aangevoerd. Er zullen dan ook eerst enkele regen-, maar later ook sneeuwbuien vallen. Vannacht zal het kwik in het binnenland tot om het vriespunt dalen. Morgen overdag loopt de temperatuur tot omstreeks 4 graden op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1