Sint en zijn Pieten feestelijk verwelkomd in Brouwershaven VVD-visie op begroting en repliek van kollege-voorzitter tir^c- DE ZIERIKZEESCHE COURANT In barre weersomstandigheden De toestand in Italië Hulp voor Italië Onderzeeërs voor Taiwan Gemeenteraad Zierikzee NIEUWSBODE Maandag 1 december 1980 137ste jaargang Nr. 22820 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Verhoging jachthaventarieven Zierikzee BROUWERSHAVEN, 24-11. Wind, golven en sneeuw konden Sint Nicolaas er niet van weerhouden om ook dit jaar Brouwershaven te bezoeken. Sint en zijn 3 Pieten werden per boot van mr. De Raad uit Bruinisse in de ou de jachthaven verwelkomd door een groot aantal kinde ren en ouders. Aan land geholpen door haven meester De Vos en begeleid door le den van het middenstands bestuur liepen Sint en zijn Pieten kinderhan den schuddend, richting microfoon, om daar verwelkomd te worden door waarnemend burgemeester Van Ast met echtgenoot en de drumband van de muziekvereniging Apolo. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft niet de bedoeling de westerse olie- aanvoer af te snijden, zo heeft een ho ge Russische regeringsfunktionaris in het laatste nummer van het Ame rikaanse weekblad Time verklaard. MOSKOU. De Russische autoritei ten hebben afwijzend beschikgt op een verzoek van zeven niet-dissiden- te schrijvers om naast de officiële „Vereniging van letterkundigen" een letterkundige kring te mogen oprichten. ROME, 30-11. Een week na de aard beving die Zuid-Italië trof, is zondag in sneeuw en ijs een begin gemaakt met de door de staat georganiseerde evakuatie van minstens 170.000 men sen uit de meest getroffen steden en dorpen. Duizenden hotels en pensi ons in de vakantie-oorden tussen Na pels en Salerno maar ook aan de hon derden kilometers verder gelegen Adriatische kust zijn tijdelijk gevor derd om de slachtoffers zo spoedig mogelijk een dak boven het hoofd te bieden. DEN HAAG, 29-11. Het kabinet heeft besloten om in overleg met de Italiaanse autoriteiten zo spoedig mogelijk hulpgoederen tot een be drag van tien miljoen gulden naar het rampgebied in Italië te zenden. In overleg met de Italiaanse autoritei ten zal worden vastgesteld wat voor goederen gestuurd zullen worden. Dit heeft de R.V.D. zaterdag meege deeld. De burgemeester bewonderde de moed van de Sint om in deze weers omstandigheden Brouwershaven te bezoeken. Hij wenste de drumband van Apol lo veel sukses in de opbouw tot een volwaardig muziekkorps en prees de middenstandsvereniging met het or ganiseren van een dergelijk groots opgezette winkelweek en kinder feesten. Ook Sint sprak een woord van waardering voor drumband en kon zich nog bezoeken herinneren waar bij hij door het volledige muziek korps was verwelkomd. Sint was bijzonder blij dat on danks de hoge golven niemand zee ziek aan land was gekomen en omdat de sneeuw vlokken steeds sneller nagr_ beneden kwamen werd het voorstel om snel naar binnen te gaan in het Tonnenmagazijn met veel in stemming begroet. Kindermiddag In het Tonnenmagazijn was alles in gereedheid gebracht voor een geheel verzorgde kindermiddag. De begeleiding op het orgel door Bert van Gebben, door de kinderen Oom Orgel genoemd, bleek hierbij erg waardevol. Sint en zijn Pieten konden bij deze ook getuige zijn van het optreden van de finale kandidaten van de kin- der playback/voordracht talenten jacht. De vier groepen kregen van uit de zaal veel bijval en de beoordeling door de jury werd ook door sint on derstreept. Uit handen van Sint Ni- HILVERSUM. Premier Van Agt wil ruim 100 miljoen gulden extra uittrekken als steun voor de bouw. - v - Ti."-**?" colaas mochten de deelnemers de door de middenstandsvereniging be schikbaar gestelde prijzen in ont vangst nemen. Waarna Sint onder het zingen van de kinderen de zaal verliet om zijn drukke werkzaamhe den voort te zetten. In de zaal konden de kinderen ge nieten van een prachtig toneelspel met in de hoofdrol een levensgrote vogel, die spannende avonturen be leefde. Zowel in de pauze als na afloop van de kindermiddag ontvingen de kin deren een presentje van de plaatselij ke middenstandsvereniging, die mag terugzien op een geslaagde kinder middag. Disko-avond Voor de ouderen vanaf 12 jaar was er 's avonds een goed opgezette disko-avond, waarbij voor deze gele genheid een speciale disko busdienst van uit de kernen Schuddebeurs, Noordgouwe, Dreischor en Zonne- maire reed, waarvoor grote be langstelling was. Deze in goede sfeer verlopen avond heeft als hoogtepunt de disco danswedstrijd. De jury was gevormd uit leden van het plaatselijke jeugdsoos-bestuur, aangevuld met bezoekers uit Drei schor en Zonnemaire. Na een goede onderlinge diskussie werd door de jury het danspaar Cobi van Dienst en Rob van der Male t£t winnaar uitgeroepen. Deze kregen door de middenstandsvereniging een diner aangeboden in één van de hore cabedrijven in de gem. Brouwersha ven. BROUWERSHAVEN. Na een barre tocht over de .woeste Grevelingen'' kwamen St. Nikolaas en zijn Pieten zaterdagmiddag - rechtstreeks uit Spanje - in de oude haven van Brou wershaven aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON. Onder druk van een aantal Zuidamerikaanse landen hebben de Verenigde Staten op dé jaarvergadering van de organisatie van Amèrikaanste staten (O.A.S.) in gestemd met een kompromis-resolu- tie over de schending van de rechten van de mens in Latijns-Amerika. DEN HAAG, 29-11. Het kabinet- Van Agt heeft zaterdag besloten dat het RSV-concern onderzeeboten mag leveren aan Taiwan. De Rijksvoor lichtingsdienst heeft dit meegedeeld. Het besluit over de levering aan Taiwan is een besluit van het hele ka binet geweest en niet van „het kabi net min één", aldus de RVD desge vraagd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE, 28-11. Tijdens de replieken op de algeme ne beschouwingen, gemeentebegroting 1981, gehouden op de jongste raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, werden de inzich ten van de V.V.D.-fraktie verwoord door de heer Ge- leijnse. Hij vestigde de aandacht op de schoolsituatie in Poortambacht. Er moet iets staan (semi-permanent) voor de tijd, dat het nodig is en de vraag is: of zulks haalbaar is. Komen er noodlokalen bij de nieuwe R.S.G. of blijven inderdaad zes lokalen R.S.G. gesitueerd in de Manhuisstraat? ZIERIKZEE. Tot (grote) voldoening van omwonenden en historie-minnende stadgenoten, wordt het oude pakhuis aan het begin van de Nieuwe Haven - on der de rook van de Zuidhavenpoort - flink onderhanden genomen. Een groot deel van het dak is vernieuwd en de voorgevel staat gestut. (Foto:'Zierikzeesche Nieuwsbode) Een andere vraag in dit verband is, of er „verloop" is van ,,'t Kofschip" naar het RSG-gebouw in de Man huisstraat? Wat betreft de Cornelia- stichting geloofde de woordvoerder, dat er sprake is van een patstelling. „Het gaat er met betrekking tot de te kiezen lokatie voor een verpleeghuis om elkaar te overtuigen en niet te po lariseren". In ieder geval is er een grote wachtlijst van potentiële pa tiënten voor zo'n verpleegtehuis. Wat betreft de ruimtelijke ordening, ty peerde de woordvoerder de situatie niet met: „we lopen wat in", maar met „we lopen wat minder uit". Spij tig is dat niets zal gedaan aan de weg Zierikzee-Serooskerke en Rijksweg 18-De Val. Op die zaken moet het kol lege blijven aandringen. Sport voorzieningen De heer Geleijnse ontkende dat de V.V.D. vaag zou zijn geweest over de sportvoorziening(en). Van meetaf aan is een duidelijk standpunt inge nomen; de P.v.d.A. was in dit opzicht vaag. Hoe zit het met de koop van grond door gegadigden industrieter rein; is er een soort „kink in de ka bel" met overplaatsing van de Beton- mortelcentrale? Hoe groot is het aantal „gaten" in de binnenstad en hoeveel gegadigden zijn er om daar te willfn bouwen? Is er een mogelijkheid om van het Ne- vanco-kontrakt af te komen? De V.V.D. is (ook) voorstander van bundeling van de zaken op het gebied van het welzijn. Stokt het rijwielpad Laan van St. Hilaire op grondver werving? Er dient op gelet dat eerst subsidie voor zo'n projekt wordt ver leend wals het werk nog niet begon nen is. In de kommissie P.W. is een voorbehoud gemaakt m.b.t. de ge meenschapsruimte (financiën). Werkloosheid De woordvoerder vond het zinvol dat Sociale Zaken en Arbeidsbureau onderzoeken hoeveel mensen werk loos worden, als de Oosterschelde- werken zijn voltooid. De V.V.D. had ook de kommissie Jeugd- en Jonge renwerk bijeen geroepen willen zien. Een laatste informatie gold „Bro- gum". Bundeling van krachten De voorzitter-burgemeester Th. H. de Meester - vertolkte het kollege standpunt, dat ook tendeert naar bundeling van de krachten op wel- zijnsgebied. Hij wilde pleiten voor één administratie en één centrale or ganisatie. Hij meende verder dat voor intensieve politie-surveillances te voet en per fiets, het aantal politie mensen onvoldoende is. Voor wat be treft de rusthuizen „Irene" en „Ons Huis" gaat het om een afgeronde ex ploitatie-opzet, waarna de subsidie aan de orde kan komen. De voorzitter pleitte sterk voor de Raamstraat-doorbraak en verwierp daarmee het standpunt ter zake van de P.v.d.A. Het gaat hier (mede) dui delijk om een ontlasting van verkeer voor de Hoofdpoortstraat. De school in de Raamstraat, hoeft Z£6h P£ BILT- daardoor niet in gevaar te komen. De verlengde Raamstraat gaat aanslui ten op de Laan van St. Hilaire. De ontsnappingskans voor het Zeelan- dia-verkeer, via de Regenboogstraat kan van belang worden. Éénrich tingsverkeer in de Raamstraat in de toekomst is denkbaar en bij de reor ganisatie is het stedenschoon niet in het geding. Waarom is de P.v.d.A. dan zo fel tegen? Behandelingsprocedure Versimpeling van de behande lingsprocedure van de begroting, zag de voorzitter nog niet zo duidelijk. Het gaat vooral om klaarheid voor het publiek (dat overigens ontbrak tijdens de begrotingsvergaderingen Red.). Hij zag nog niet zo, dat de par tijen samen de aanbiedingsbrief be zien en gelijke standpunten bunde len. Het publiek moet de gelegenheid hebben, de totale beschouwingen te volgen. Gegadigden voor het bouwen van premie A-sektor-woningen staan nog niet in rijen op de stoep; met Nevan- co is het kollege in korrespondentie. Op 1 december komt men terug op de zaak van de Corneliastichting. Overigens geldt het hier een zaak van het kollege en behoeft niet in de voltallige raad behandeld. Kaaskenswater De voorzitter ontkende dat fout ge handeld is met het plan Kaaskenswa ter. Er kwamen destijds veel bezwa ren en dat had een meerjarige proce dure gevergd, zodat toen terug gegre pen is op het oude plan. Niet onmid dellijk was toen duidelijk, dat er oplossingen waren - in het kader van een gewijzigd plan - met kleinere per celen. Belangrijk punt was en is ook de grotere afstand tussen bebouwing en het water. Ten aanzien van enkele binnenstad-erven wil het kollege (ook) het bedrijfsleven steuenen en de voorzitter vond de P.v.d.A.-ge dachte: „fijn dat G.S. het plan kun nen afkeuren" niet juist. Later deel de de P.v.d.A.-woordvoerder mee, dat die gedachte ook niet heeft voor gezeten. Verwachting tot dinsdagavond: Veel wind Vannacht zwaar bewolkt en tijdelijk regen; minimumtemperatuur van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het zuidoosten; morgen overdag wisselend bewolkt en enke le buien; middagtemperatuur circa 5 graden; wind draaiend naar west tot noordwest en toenemend tot krach tig en aan de kust en op het IJssel- meer tot stormachtig. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.29 Maan op 2.35, onder 14.47 Nieuwe Maan: 7 december (15.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 dec. 11.23 - 5.14 17.38 Doodtij: 1 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied trok in de afgelopen dagen van het zeegebied ten westen van Schotland naar onze omgeving. In verband hier mee werd het fraai winterweer, waarbij het vannacht in het binnen land matig vroor. Inmiddels koerst een diepe depressie van het zeege bied ten noorden van IJsland naar noord-Skandinavië. Tegelijkertijd trekt eerder genoemd hogedrukge bied naar zuid-west Europa. Deze ontwikkeling brengt met zich mee, dat bij ons de bewolking en wind vandaag toenemen. In de ko mende nacht passeert een fronten systeem, waarbij wat regen zal val len. Morgenoverdag mogen we naast buien ook op enkele opklaringen re kenen. De temperaturen komen bij dit alles op een beduidend hoger ni veau. WEST-BERLIJN. De Oostduitse autoriteiten hebben twee Oostduit se schrijvers, Frank-Wolf Matthies (28) en Lutz Rathenow (28) in vrij heid gesteld, zo is uit goede bron in West-Berlijn vernomen. De twee waren vorige week zonder opgaaf van redenen gearresteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1