Interessante lezing over de Teuten; een ondernemend volk Gevarieerde inhoud ,,Stad en Lande''-kroniek van 1980 Van de Boekenplank Najaarsvergadering Stad en Lande Problemen rond kassen en caravan-stalling Vervoex mag geen Franse zaai-oesters meer importeren ONZE PUZZELRUBRIEK v ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 november 1980 Nr. 22819 5 Het slot „Kraayenstein" op een gravure, nog in volle glorie. Jaarlijks komt de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland", met een uitgave, onder de wat poëtische getinte titel: „Kroniek van het land van de zee meermin". De uitgave 1980 is van de pers en hoewel men „Stad en Lande" niet mag verdenken van al te nadruk kelijke kommerciële bedoelingen, is het wel mooi mee genomen, dat de uitgave juist voor St. Nicolaas is ver schenen. Een aantal auteurs heeft ook dit maal weer gestreefd naar een zo af- wisseld mogelijk geheel en ze zijn daar op interessante wijze in geslaagd. De heer W. P. de Vrieze schreef een historisch doorwrocht verhaal over het slot „Kraayenstein" te Burgh. In opeenvolging staat hij stil bij de ver schillende bewoners van „Kraay enstein" en maakte bij gravures, kaartjes en foto's relevante aanteke ningen, die dit oude slot - of liever wat er nog van over is - dichter bren gen bij een ge-interesseerd publiek. Hoogwaarde restanten uit het „huis" zijn drie haardstenen, af komstig uit een schouw van het slot, thans in het Zeeuws museum te Mid delburg. De afbeeldingen op deze stenen - voorlopers van later haardplaten - geven op zich al wat houvast aan punten uit de boeiende historie van dit uit verre voorgeslachten overge bleven slot. In het kader van het geheel wordt ook aandacht besteed aan de Burghse kerk, waarin het marmeren monu ment van Pieter de Huybert (1622- 1687). Bedevaartplaatsen Hoogst origineel is een artikel van de archivaris, de heer H. Uil, die een opstel wijdt aan dwingende opgeleg de bezoeken aan bedevaartplaatsen van Zierikzee uit, op grond van rechtsbeslissingen. Het maken van een bedevaart was een ge-ijkte straf in de Middeleeu wen en de Zierikzeese rechters maak ten er dan ook frekwent gebruik van. Heel vaak werd de delinkwent ver wezen naar de „Heilige Drie Konin gen" te Keulen, maar ook Einsie- deln, Parijs en Rome kwamen voor. Dichter bij honk waren bezochte plaatsen: Onze Lieve Vrouw op Zee (Schouwen) en Dreischor. De „verste straf" was natuurlijk Jeruzalem. Anna-devotie Ooit is in de roomse tijd, sprake ge weest van een zekere Anna-devotie, een verschijnsel uit de late Midde leeuwen, waarover de heer J. A. Brandenbarg uitputtend schrijft. Hii staat stil bij de Duivelander Job Gommersz, typisch vereerder van de bijbelse figuur Anna. Hij was lid van de Nieuwerkerkse Rederijkerska mer „De blauwe Akoleyen" en zijn typische piëtistische gedichten, die hij voor de kamer schreef, zijn veelal gewijd aan Anna. Ouders van Maria - de moeder Gods - waren Joachim en Anna, waarvan sprake is in de apo- kriefe boeken. Voorbeelden van Anna-vereniging in deze regio vindt men b.v. bij naamgeving. Zo had Zierikzee het St. Anna of schippersgilde. Het St. An- nagilde had in de St, Lie- vensmonsterkerk, zijn kapel aan de noordzijde van de kerk. Van het St. Anna-gilde zijn nog twee fraaie gil- debekers bewaard gebleven uit de 18e eeuw, thans aanwezig in het Zie- rikzees gemeentemuseum. Voorbeelden van Anna-vereniging in deze regio vindt men b.v. bij naamgeving. Zo had Zierikzee het St. Anna of schippersgilde. Het St. An- nagilde had in de St. Lie- vensmonsterkerk, zijn kapel aan de noordzijde van de kerk. Van het St. Anna-gilde zijn nog twee fraaie gil- debekers bewaard gebleven uit de 18e eeuw, thans aanwezig in het Zie- rikzees gemeentemuseum. Landbouwhavens De heer P. J. van Langeraad schrijft heel lezenswaardig over de vroegere (voor-rampse) landbouwha vens op Schouwen-Duiveland. Hij laat vooral het licht vallen op de ha ven Beldert bij Dreischor. Een „ge heimpje" uit het verleden is wel de mededeling van de schrijver, hoezeer er spanningen optraden bij het aan voeren van bieten, die vroeger per mand in het schip werden geladen. Een goed plaatsje - dicht bij het schip - wilde kennelijk ook iedereen. Een aparte verschijning op „Bel dert" was ooit een bietenkraan, ge bruikt bij de verscheping van suiker bieten. Dr. A. de Vin breit verder aan zijn dialektische beschouwingen naar aanleiding van een drietal vroegere dialekt-kursivisten: „Joös van Jao- ne", „Kees Kollenaer" en „Wullum uit Bru". De waterleiding Vanuit een professionele optiek schrijft ir. J. L. van Sloten over: „Vijftig jaar waterleiding op Schou wen-Duiveland", een opstel, dat te rug gaat naar medio zomer 1930, toen de waterleiding in de regio officieel werd ge-opend. Twee objekten wer den in werking gezet; het pompstati on „De Blinkert" en de - in de oorlog verdwenen - watertoren te Zierikzee. Ir. Van Sloten wijdt uitvoerig aan dacht aan de verslagen van de Ge zondheidskommissie te Zierikzee, die „verplicht" werd de drinkwater voorziening te behandelen en de aktl- viteiten van het Waterleiding- komité. Plannen werden gemaakt en weer herzien en vooral door de zaak van de tarifering, waren vooral de eerste ja ren betrekkelijk moeizaam, vooral ook door de (een hoofdstuk apart) verplichte aansluiting. De ontwikke lingen na oorlog en ramp worden uit voerig geschetst. Meidagen '40 De journalist A. C. W. van dët Vet tenslotte wijdde aandacht aan enkele dagboeken uit de meidagen van 1940. Bijzonderheden worden aangestipt, mogelijk ook reeds eens eerder en/of elders vermeld, maar toch zeker niet in zo'n uitgebalanceerde kontext. Na de meidagen vanT940 is zoveel over „dit" land gespoeld, letterlijk en fi guurlijk, dat het vastleggen van oog getuigenissen, van bijzondere waar de is. In de toekomst zal zulks steed? moeilijker worden. Al met al een „Kroniek", die veel te bieden heeft en als belangrijke bijdrage tot de streekdokumentatie kan worden aangemerkt. Drukkerij Lakenman Ochtman maakte er een fraai, in offset ge drukt, boekje van. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Tien procent van de Nederlandse personeelsfunctionaris sen geeft zijn baan op wegens ziekte of spanningen. Een kwart van de per soneelschefs stopt naar aanleiding van ruzies, meningsverschillen over het te voeren sociaal beleid of door ongeschiktheid. DEN HAAG. Minister Wiegel (bin nenlandse zaken) heeft aangekon digd dat er een speciale subsidierege ling komt ter bevordering van deel tijdarbeid bij de overheid. ROTTERDAM. Een wet tegen over matig energieverbruik is donderdag bepleit op een studiedag in Rotter dam van het Nederlands instituut voor ruimtelijke ordening en de bond van Nederlandse stedebouwkundi gen. DEN HAAG. Volgens de PPR-frak- tie in de Tweede Kamer zal tewerkstel ling van personeel van de konventionè- le centrale Borssele in de kerncentrale Borssele uitsluitend op basis van vrij willigheid mogen plaatsvinden. DEN HAAG. De begroting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zal pas dinsdag 16 december in de Tweede Kamer in stemming worden gebracht. Het CDA wil zijn oordeel over de verhoging van de normhuurquote voor individuele huursubsidie laten afhangen van het hele loonmatigingspakket. HILVERSUM. Volgens televisie- kommissaris Jan de Troye zullen de omroep en de sport samen moeten gaan uitmaken wat niet-overheersende re- klame bij televisie-uitzendingen is. SCHIEDAM. De gemeente Schie dam gaat de bodem van het vroegere terrein van de Schiedamse gasfabriek onderzoeken op mogelijke gekoncen- treerde verontreinigingen. DEN HAAG. De Europese kommis sie, het dagelijks bestuur van de EEG, vindt het momenteel moeilijk een voor stel te rechtvaardigen dat een verbod van oorlogsspeelgoed in de gemeen schap inhoudt. CAPELLE A/DIJSSEL. Het terug sturen naar het land van herkomst van illegaal in ons land verblijvende buiten landers kost het rijk momenteel onge veer vijf miljoen gulden per jaar aan vliegtickets. CAPELLE A/D IJSSEL. Ongeveer twintig huurders van woningen in de wijk Oostgaarde in Capelle aan de Ussel hebben het kantoor van de wo- ningkorporatie SWV bezet. SCHIPHOL. Het terugsturen naar het land van herkomst van de illigaal in ons land verblijvende buitenlanders kost het rijk momenteel ongeveer vijf miljoen gulden per jaar aan vlieg tickets. AMSTERDAM. In het derde kwar taal van 1980 zijn in ons land meer nieuwbouwwoningen verkocht dan werd verwacht. Dit resulteerde in een vermindering van het aanbod van nog in aanbouw zijnde en - of bij na voltooide koopwoningen, zij het dat die vermindering in hoofdzaak plaats vond in de premie-A-sektor. DEN HAAG. Het bestuur van de federatie voor de Nederlandse export (Fenedex) wil, dat er een duidelijk exportplan komt, dat gebaseerd is op sterke en zwakke kanten van de Ne derlandse industrie en op en duide lijk industriepolitiek op langere ter mijn. DEN HAAG. Nederland heeft 31 miljoen gulden uit de fondsen voor ontwikkelingssamenwerking ter be schikking gesteld van negen landen in Zuidelijk Afrika. Deze bijdrage aan de ontwikkeling van het negen tal bestaat uit een schenking van twintig miljoen en een lening van elf miljoen gulden. TERAPELKANAAL. De vakbon den zijn donderdag door Minister Al- beda van sociale zaken uitgenodigd om vrijdag op het ministerie van landbouw te komen praten over de problemen bij het aardappelmeelbe- drijf Avebe. ZIERIKZEE, 27-11. „Steeds meer (tomaten)kassen worden er, soms zelf midden in de polder, gebouwd op Schouwen-Duiveland. Ze zijn zeer opvallend en storend in het landschap. In hoeverre de geluids- en lichtoverlast die deze kassen veroorzaken toelaatbaar is, zou onder- zoch moeten worden", aldus de voorzitter van de vereni ging Stad en Lande, de heer J. L. Braber, tijdens de don derdag gehouden najaarsvergadering in de foyer van restaurant Mondragon. Ook de toename van autosloperij en en het onbeperkt stallen van bo ten, of karavans op boerderijen, bracht de voorzitter tijdens zijn ope ningswoord als „probleem" onder de aandacht van de aanwezigen. Een „positief geluid" was dat de eerste fase van de restauratie van de Grote Kerk te Zierikzee binnen enke le maanden wordt beëindigd. „Een tweede en derde (restauratie)-fase is nodig om de zaak volledig rond te krijgen, zodat binnen korte tijd (en kele jaren) de kerk volledig in de ou de staat hersteld is" aldus de voorzit ter. De Kroniek Besloten werd de zomerekskursie te organiseren te Deift. Verder waren er suggesties gedaan de leden van de ze vereniging het jaarboek, of ook „de kroniek", kado te doen mits de jaarlijkse kontributie zou worden verhoogd. Het bestuur zou zich, mis schien via een enquête, over deze zaak buigen. Na de pauze gaf drs. W. H. Th. Knippenberg een lezing over „De Teuten". (Gedurende de koffiepauze cirku- leerde overigens een fotoboek met in formatie over de voorwerpen, gevon den in de achtertuin van de familie Teuthof - alweer dat woord „teut" - te Brouwershaven). „Teut, is een vreemd woord" zo vertelde de spreker. „De opmerkin gen sta niet zo te teuten, of, ik voel me een beetje teut, zijn ons allen be kend, maar of die kreten terug te voeren zijn naar de Teuten, de ron dreizende handelslieden o.a. uit Westfalen, is niet met zekerheid te zeggen". De heer Knippenberg legde uit dat deze Katholieke handelslieden altijd als compagnie, als familie, de handel bedreven. „Het waren geen eenlin gen zoals de Hannekemaaiers of de Marskramers, die ook rondreizende handelslieden waren. De Teuten werkten samen voor hun familie". „Min of meer „overbodige" boe renzoons, die op de boerderij geen werk konden verrichten, werden er met handelswaar, veelal textiel en koper maar ook boter of haar, naar het buitenland gestuurd om daar hun koopwaar aan de man te brengen." Zuinig Deze Teuten waren dus in feite „gastarbeiders" die - er is wat dat be treft niet veranderd, aldus de spre ker - vaak ook het vuile werk konden opknappen. Tijdens hun tochten door het buitenland gedroegen ze zich als bijzonder zuinige mensen, want geld verdienen voor de familie was tenslotte hun enige doel. De boeren jongens uit Westfalen bijvoorbeeld kwamen ieder jaar terug naar Hol land, waarbij ze dan goedere uit ei gen land, meer als kado, meenamen. Zo ontstond de handel. Textiel-teuten Twee Teuten, Clemens en August Brenninkmeyer, herinneren ons daar nog altijd aan in de vorm van de wa renhuizen C en A; de initialen van de ze handelslieden. Het Duitse plaatsje Mettingen moet een enorm handel- minded doipje geweest zijn, want na men als Voss, Lampe, Peek en Clop- penburg, vinden hier hun oorsprong. Handelslieden uit Wesftfalen kun nen dus hoofdzakelijke „textiel-teu ten" genoemd worden. De bijvoorbeeld Brabantse of Lim burgse Teuten, die o.a. naar Duits land en Denemarken trokken, han delden veelal in koper. „Maar ik kan nog oneindig veel andere voorbeel den noemen, er kan tenslotte overal in gehandel worden. Zo was er ook een boter-teut Jurgens genaamd, die een zogenaamde fusie aanging met een konkurrerit en de boterhandela- ren, de Lever Brothers, uit Londen, ze noemden zich „Unilever", en groeiden uit tot een bedrijf met naam -over de gehele wereld", verduide lijkte drs. Knippenberg. Zo zijn waarschijnlijk veel beken de handelsmerken terug te voeren naar de Teuten uit de 17e eeuw, maar helaas zijn veel gegevens niet meer te achterhalen. Na afloop dankte de voorzitter de spreker voor zijn interessante lezing en overhandigde hem het pas ver schenen jaarboek, als herinnering aan de Vereniging Stad en Lande. MANCHESTER (Engeland). De Brit die een landelijk dagblad had opge beld met de mededeling dat hij de vrouwenmoordenaar van Yorkshire was, is voor drie maanden gevangen gezet. ROME. Paniek, angst, honger, kou en chaos heersen nog steeds in het gebied in Zuid-Italië dat zondag door een zware aardbeving werd getroffen. Volgens officiële gegevens zijn meer dan 3000 doden geborgen, 5743 ge wonden geregistreerd en meer dan 1300 mensen als vermist opgegeven. Van steeds meer kanten wordt kritiek gele verd op de traagheid waarmee het red dingswerk door de Italiaanse autori teiten is aangepakt. Het R.I.V.O. (Rijksinstituut Visserij Onderzoek heeft de 12 nog resterende oester-export bedrijven in Yerseke voor het merendeel georganiseerd in de vereniging Vervoex verboden, om in het komende jaar nog Franse zaaioesters uit Normandië of Bretagne te importeren. Evenals de konijnen, die men in dertijd in Australië importeerde, en die in dat land door hun onbeperkte voortplanting tot een plaag werden, is de indertijd geïmporteerde Japan se oester in de Oosterschelde uitge groeid tot een niet te stuiten plaag. Voor Kerstmis gaan de Zeeuwse oesterkwekers alle Franse oesters die nog in de Oosterschelde aanwezig zijn, opruimen. Zestig procent van deze oesters is inmiddels, als gevolg van een nog onbekende parasiet, die met de kodenaam X, wordt aange duid en die in Frankrijk de gehele oesterkuituur vernietigt, afgestor ven. Men wil tot elke prijs voorkomen, dat het Zeeuwse oesterbestand, dat uit oesterbroed afkomstig uit de Gre- velingen, opnieuw wordt opgebouwd door de parasiet wordt aangetast. Export De export van oesters uit Yerseke die niet zijn aangestast kan, zij het op beperkter schaal dan men had ge dacht, doorgaan. Ook zullen in het vervolg nog wel uit Engeland afkomstige zaaioesters worden geïmporteerd, omdat de En gelse autoriteiten in het verleden alle import van buitenlandse oesters heb ben verboden. Een vraagstuk apart vormt in het oesterbeleid voor de komende jaren het doen verwijderen van de Japanse en Portugeese oesters uit de Ooster schelde. Oeroude muziek MOSKOU. In oeroude muziek geïnteresseerde Russen kunnen sinds kort een grammofoonplaat kopen waarop de klanken te ho ren zijn van instrumenten die 20.000 jaar geleden uit mam- moetbotten zijn vervaardigd. Op de plaat hoort men een „orkest" met zes instrumenten die door deskundigen weer in orde zijn gemaakt. Van de kwaliteit van de klanken moet men niet te hoge verwachtingen koesteren, omdat de muziek oorspronkelijk bedoeld was voor het begeleiden van rituele dansen. De oeroude instrumenten zijn afkomstig uit de omgeving van het Oekraïense dorp Mesin. Zij zijn vervaardigd uit onder andere een schouderblad van een mammoet, twee onderkaken en een stuk huid van een sinds 15.000 jaar uitge storven olifantachtig dier. Flitsen uit het buitenland SEMARANG (Indonesië). Soldaten patrouilleerden in verschillende delen van Java naar aanleiding van anti-Chi- nese incidenten die aan minstens één persoon het leven kostten en aanzien lijke schade aanrichten. SAN SEBASTIAN (Spanje). In San Sebastian in het Spaanse Baskenland is de hoofdkommissaris van politie, Mi guel Garciarena, doodgeschoten toen hij zich naar zijn werk begaf. De moord is gepleegd door een jongenman met een handmitrailleur. Hij is ontkomen. NEW DELHI. Jonge Afghanen die vermaaksgelegenheden en sportsta dions bezoeken, worden door agenten van de regering opgepakt en overge bracht naar de Moslimrepublieken van de Sowjet-Unie om er een militaire opleiding te ondergaan, berichtte een organisatie van Afghaanse opstande lingen in New Delhi. AMMAN. Na onder meer besloten te hebben tot een politiek aktieprogram - hoofdzakelijk met betrekking tot de strijd tegen Israël - is de 1 le Arabische top Be-eindigd. NEW YORK. Sinds de militaire staatsgreep van september in Turkije zijn daar zeker acht personen in gevan genschap overleden. Er zijn aanwijzin gen dat er politieke gevangenen worden gefolterd. Dit heeft de Amerikaanse afdeling van Amnesty International be kendgemaakt. BELGRADO. Druk op andere vol keren, inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een andere staat en interventies door buitenlandse machten zijn niet te rechtvaardigen. Dit zei Cvijetin Mijatovic, president van het collectiefe Joegoslavisvhe staats- pre8idium. De puzzellust viert hoogtij of de op gave van vorige week Was aan de eenvoudige kant, want een ongekend aantal oplossingen kwam bij de re- daktie binnen. Uit de enorme stapels werden weer twee winnaars geloot. Voor de liefhebbers volgt hieronder weer een nieuwe opgave. Eerste prijs Mevr. W. de Boer-Kristalijn Noorddijkstraat 45 '4 BROUWERSHAVEN Tweede prijs H. A. Kramer Plevierstraat 31 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. stukadoor;8. zee; 9. bui; 10. lam; 12. bodem; 13. zij tak; 15. roman; 16. kop; 18. kelim; 20-. Aken; 21. sober; 23. lila; 24. kleuter; 26. e.k.; 28. reu; 29. cel; 31. eg; 32. Li- vorno; 33. begonia; 34. km; 35. keg; 37. pit; 38. Sr.; 40. legatie; 44. Utah; 47. leges; 48. been; 50. sabel; 52. kam; 53. rente; 54. medoc; 55. xeres; 56. leg; 57. vijl; 59. dit; 60. negentien. VERTICAAL: 1. Sedan; 2. teen; 3. K.B.; 4. autobus; 5. d.i.; 6. olijk; 7. ra tel; 8. zomer; 11. malie; 12. bok; 14. kil; 15. ratelkous; 16. koe; 17. pet; 19. margarine; 21. slungel; 22. recepis; 24. kerel; 25. regie; 27. kim; 28. rok; 30. lot; 31. eis; 36. magazijn; 39. ka bel; 41. gek; 42. t.ë.m.; 43. renet; 45. tam; 46. heden; 48. berin; 49. ets; 51. loge; 53. rede; 57. v.e.; 58. Lt. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. buitengewoon groot van afmeting; 8. voorste linie v.e. oorlogvoerend leger te velde; 12. alles omvattend; 13. grootspraak; 14. Amsterdams peil (afk.); 16. sprook jesfiguur; 17. bindmateriaal; 18. voorzetsel; 19. kledingstuk; 21. loof boom; 22. kledingstuk; 23. ontken ning; 24. staatsiezetel v.e. vorst(in); 26. breibenodigdheid; 27. gelaats kleur; 29. korte tijdsduur; 30. stof; 32. rivier in O.-Siberië; 34. rand van hout enz, ter afsluiting v.e. schilde rij; 36. schijngestalte van de maan (afk.); 38. metaal; 39. voorzetsel; 41. verblijfplaats voor wilde dieren; 42, zetel van overtuiging; 44. sint (afk.); 45. in grove trekken; 47. laatstleden (afk.); 49. Europeaan; 51. boordsel van gevlochten goud- of zilverdraad; 53. deel van de dag; 56. opening; 58. muzikaal toneelspel; 60. lichaams deel; 61. maatstaf voor lichtsterkte; 63. veerkracht; 64. hoofdkaas; 66. boksterm (afk.); 67. vrijstaande over dekking (bijv. van een station); 68. ti tel (afk.); 69. knaagdier; 70' publieke wandelplaats; 72. muzieknoot; 73. uitvoerder van lijfstraffelijke von. nissen; 74. vrucht; 76. kaartspel; 77. overbrenger van berichten. VERTICAAL: 1. vierendeel; 2. mi litaire rang (afk.); 3. gehoororgaan; 4. harde delfstof; 5. vloeibare spijs; 6. lokspijs; 7. hoewel, ofschoon; 8. mu ziekinstrument; 9. in grove trekken; 10. voegwoord; 11. babbelkous; 13. schijfvormige stop in een vat; 15. wijnsoort; 17. afstammeling (figuur lijk); 18. tak van sport; 20. een vrij ge ringen warmtegraad bezittend; 22. plattelandsgemeente; 23. lot waarop in een loterij geen prijs valt; 25. gui tig; 26. persoonlijk voornaamwoord; 28. oude lengte-eenheid; 30. lange, brede sjaal; 31. grootste soort hert; 33. soort rooktabak; 35. muzieknoot; 37. Ned. omroepvereniging (afk.); 40. verfstof; 43. ambtskleed v.e. rechter; 46. tijdsverloop van 7 dagen; 48. vestingswerk; 50. het doel treffend; 52. de oudere (afk. Latijn); 54. niet eerlijk; 55. deel van de dag (afk.); 57. openbaar vervoermiddel; 59. hemels blauwe kleur; 61. boek dat de open baringen van Mohammed behelst; 62. puntig uitlopend; 65. nachtroofvogel; 66. rank vaartuigje; 69. honingdrank; 70. smalle weg; 71. vaatwerk voor vloeistoffen; 73. Bescherming Bevol king (afk.); 74. uiting van kou; 75. voorzetsel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5