c V Re- en duplieken op algemene beschouwingen Begroting 1981 Problemen rond uitbreiding stadhuis blijven bestaan SS Gaat li in januari meer dan f .57,40 per volwassene per maand betalen? DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee v Ziek zijn is al Uuur'genoeg. Vraag dan naar de ziektekosten verzekering van het Zilveren Kruis! Zilveren Kruis Ziektekosten^ 4301 CD Zierikzee verzekering Doe't nu,om zeker te zijn! tuincentrum VAN HOUDT noordgouwe 01112-707-575 Het abortus-debat Begroting 1981 Brouwershaven 1 tfZLLj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 november 1980 137ste jaargang Nr. 22819 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Stedelijk bedrijf naar industrieterrein ROTTERDAM. In het consulaat-ge neraal van Italië in Rotterdam is donderdag een hulpcentrum inge richt ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Italië. Dit is donderdag door een woordvoerder van het konsulaat bekendgemaakt. NEW YORK. De Zweedse socia listenleider Olof Palme heeft woens dagavond aangekondigd dat hij op nieuw naar Teheran en Bagdad gaat om de „tweede fase" van zijn missie van goede diensten te beginnen. DEN HAAG, 27-11. Afbreking van een zwangerschap is op zichzelf een medische handeling. De overheid moet echter waarborgen scheppen voor een zorgvuldige afweging van enerzijds de hulpverlening aan een vrouw in nood en anderzijds het recht op bescherming van het onge boren menselijk leven. Dit betoogde minister De Ruiter van justitie donderdagmiddag in de Tweede Kamer, waar hij het wet sontwerp afbreking zwangerschap van de regering verdedigde tegen kritiek van zowel de oppositie als de regeringspartijen CDA en VVD. Advertentie Het gaat om een nagenoeg complete verzekering met een eigen risico van slechts f 200,- per gezin per jaar. Met speciaal op uw leeftijd gerichte lage premies. Maandpremies 1981 voor volwassenen: tot 27 jaar* van 27 tot 35 jaar vanaf 35 jaar f57,40 f.66,30 f.71,75 Kinderen tot 27 jaar gereduceerde premies. Alleen bij toetreding vanaf 45 jaar gelden leeftijdstoeslagen. Ook tandartskosten kunt u nu meeverzekeren! Ik wens uitgebreide schriftelijke informatie vrijblijvend telefonische informatie persoonlijk advies aan huis. |\j Naam Adres- PostcodePlaats Telefoon Aantal volwassenenleeftijden Aantal kinderenleeftijden Klasse .3 .2B ,2A .1 Voorkeur eigen risico f waarvoor aantrekkelijke kortingen. In envelop zonder postzegel zenden aan: Zilveren Kruis Ziekte kostenverzekering. antwoordnr. 1.2200 VB NoordwijkZH tel. 01719-1.93.31 Of neem contact op met uw ..dichtbij" kantoor; Haven park 8 tel. 01110-4855 Advertentie Het stadhuis van Brouwershavenuitbreiden of niet? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De aanvraag voor een extra leer kracht, ingediend op verzoek van het hoofd van de openbare lagere school te Dreischor in verband met het mo menteel grote aantal leerlingen in de klassen 4, 5 en 6, is door de minister van onderwijs afgewezen. De reden hiervan is dat de progno se voor de komende jaren deze extra aanstelling niet rechtvaardigt. De kosten voor vervoer van de leerlin gen uit Schuddebeurs naar de kleu terschool in Noordgouwe, (de „taxi dienst" verzorgd door garage De Jon- ROME. De Italiaanse minister van binnelandse zaken Virginio Rognoni heeft onstlag genomen. Dit is door het ministerie in Rome bekendge maakt. DEN HAAG. Minister Ginjaar (volksgezondheid) heeft donderdag bij de voortzetting van het abortus debat in de Tweede Kamer de rege ringspartijen gemaand het wetsont werp van de regering te aanvaarden „zoals het aan de Kamer is aangebo den". ZIERIKZEE, 27-11. Donderdagavond was geen koop avond voor de gemeenteraad, inklusief het kollege van b. en w., want op de gehouden vergadering, onder voor zitterschap van burgemeester TH. H. de Meester werden de re- en duplieken gehouden, na de maandag gehouden algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1981 en het z.g.n. „Meerjarenperspektief". Eerste woordvoerder was de heer Van Velthoven (CDA), die nog eens zijn fraktiestandpunt be-nadrukte, dat het in de regio toe moet naar een bunde ling van krachten op het welzijnsgebied. Het gaat daarbij om een centrale on dersteuning en een financiële haalbaarheid, waarbij de zaken uiteraard die nen getoetst op uitvoerbaarheid. Nogmaals wees de woordvoerder op de noodzaak van politiesurveil- lance te voet en per fiets, want er wordt in de gemeente heel wat scha de toegebracht b.v. aan de plantsoe nen; verder aan twee kleuterscholen met schadebedragen van respektie- velijk 7000 en 3000 en aan de gym zaal in Malta 5000). De heer van Velthoven wilde verder ge- informeerd worden over een eventu ele lokatiesubsidie voor de nieuw bouw van de rusthuizen „Irene" en „Ons Huis". Hij was kontent over de „stofkamprocedure" van wethouder Van Gastel, waarbij het gaat om af bouwen en ombuigen. wilde reserveren voor het sportpark en later dit bedrag optrok tot 750.000. Hij wilde die partij de raad geven: „doe het gewoon". Een alter natieve begroting van die partij staat vol wenselijkheden, die betaald zou den moeten worden uit een vijf pro- centige O.R.-belastingverhoging, maar in de praktijk blijkt dat de O.R.-belasting te Zierikzee met Raamstraat De woordvoerder kon het PvdA- standpunt m.b.t. de Raamstraat (af wijzend) niet begrijpen. Vooral door lusvorming in de Hoofdpoortstraat kan het verkeer in die straat beteu geld worden. Een bijkomend punt is de moge lijkheid tot snel uitrukken van de brandweer (Regenboogstraat). Het projekt betekent een ontlasting van het woon-werkverkeer in de bin nenstad. 14,70 - al r ;t kop en schouders bo ven de norm -tl in de regio uitsteekt. Hij pleitte voor de minder draag- krachtigen in de gemeente, die ge troffen worden door O.R.-belasting; ook de minderheden hebben rechten. Wethouder Van Gastel is - zo vond de CDA-spreker met de begroting op de goede weg. Wordt de grond van Nevanco overgedragen aan een an der; zo ja, aan wie dan? P.v.d.A.-repliek De heer Groen (PvdA) vond dat er op het CDA ook genoeg is aan te mer ken. Hij vroeg eveneens naar Nevan co, is er sprake van een truc? Wat be treft het Rode Kruis Ziekenhuis was meer nodig geweest „naar buiten toe", dan enkele perskonferenties. Er is maar één beslissingsronde ge weest, hetgeen te weinig is. Hij geloofde niet „dat de mensen in Poortambacht staan te trappelen voor een gemeenschapsruimte en kon niet begrijpen dat de R.U.-vertegen woordiger (de heer Sprengelmeijer, door ziekte afwezig (Red.) zich tegen het sportveldkomplex keerde, als zijnde een „luxe zaak". Wat is er weelderig aan een sportveld? Per week zijn er 12 1300 sport-beoefe- naars van heel jong tot dertig jaar en de organisatiemensen zitten met de voorhanden zijnde akkommodatie al volledig klem. Bevriezen van de zaak is derhalve niet logisch. Hij waar deerde ook het standpunt van de PvdA niet die aanvankelijk 500.000 Wat de Corneliastichting betreft ried hij een gesprek aan tussen ge meenteraad en bestuur van de stich ting, om te zien op één lijn te komen. De PvdA is nimmer tegen het plan Kaaskens water geweest, maar destijds trok het kollege het eigen voorstel in, terwijl de PvdA wilde doorgaan. Er is toen drie jaar met het plan gestopt, maar de partij van spreker heeft niet willen suggereren in eerste instantie, dat zij G.S. „als stok achter de deur" wilde gebrui ken. Vervolg pag. 2 ZIERIKZEE. De Zierikzeese raad kwam gereed met de gemeentebegro ting 1981. Talrijke stadsonderaelen kwamen aan de orde, binnen het ka der van de diskussie. Een fragment van de binnenstad toont de foto en zeker niet het minst bekende frag ment. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie BROUWERSHAVEN, 26-11. De problematiek rond uitbreiding van het stadhuis van Brouwershaven blijft nog altijd bestaan. Het kollege van b. en w. van deze ge meente stelt in de begroting 1981 voor, een bedrag van f 50.000,— hiervoor te reserveren. Ook bestaan er nog steeds problemen rond een archiefbewaarplaats. Het voormalige gymnastieklokaal te Dreischor is als tijdelijke archief bewaarplaats aangepast, maar om dat deze ruimte geen blijvende be waarplaats kan zijn, stelt het kollege voor, binnen redelijke tijd, tot een definitieve oplossing te komen. Nog steeds gaat de voorkeur uit naar een centraal archief in Zierik zee. Mocht dit niet uitvoerbaar zijn, dan zal de gemeente Brouwershaven zelf voor een archiefplaats moeten zorgen. In de begroting is voor dit doel alvast een bedrag van f 50.000,— gereseveerd. Onderwijs Het voortbestaan van de kleine scholen in de kleine kernen blijft een bron van grote zorg in de komende jaren. Met name de kleuterschool te Noordgouwe is in een kritieke fase gekomen door de daling van het aan tal leerlingen. In augustus dit jaar heeft de ge meente het verheugende bericht ont vangen van het ministerie van onder wijs dat toestemming wordt ver leend voor de bouw van een gym nastieklokaal voor de scholen te Zon- nemaire en Noordgouwe. De raad heeft zich uitgesproken voor situering van het lokaal in Zon- nemaire. Verder zal aan de openbare lagere school te Noordgouwe een dorpshuis gebouwd worden. Voor de inrichting van dit zogenaamde mulit- funktionele gebouw wordt een be drag van f 20.000,— gereserveerd. ge uit Zierikzee) worden geraamd op f 7.885,—, exklusief de bijdragen van de ouders. De vergoeding van het rijk (krach tens art. 56 van de lager-onderwijs- wet uit 1920) voor het openbaar on derwijs bedraagt f 663.380,78. Sport De kosten van de gemeentelijke sportterreinen worden geraamd op f 171.258,19. Het afgelopen jaar is de kleedakkommodatie voor de tennis vereniging van Brouwershaven ge reed gekomen en is de tennisbaan van een nieuwe toplaag voorzien. Verder hebben de sportvelden een onderhoudsbeurt gehad en tevens zijn er grondmonsters genomen om ook in de toekomst de grasmat van de juiste dosering kunstmest te kun nen voorzien. Door de bouw van een gymzaal in Zonnemaire en een grote zaal in het dorpshuis te Noordgouwe komen de voorzieningen ten behoeve van de sportieve inwoners van de gemeente Brouwershaven op een hoog peil te staan. V erenigingsleven Het verenigingsleven is in deze ge meente rijk geschakeerd, een inven tarisatie bracht aan het licht dat de gemeente Brouwershaven meer dan 60 verenigingen rijk is. Een gemeen schapsruimte blijkt hiervoor van vi taal belang te zijn. Het ministerie van kuituur, rekreatie en maatschap pelijk werk heeft een subsidie toege zegd van f 150.000,— voor het dorps huis te Noordgouwe, op voorwaarde dat het gebouw multifunktioneel ge bruikt wordt. Aan het verzoek van de plaatselij ke muziekvereniging om te kunnen beschikken over een ruimere mu ziektent is voldaan. O. .nostdiiM1'00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1