I (otwp\ De vervuiler gaat méér betalen aan waterschap Sflü&jzers V\ê \G\é Theo Thijssenschool krijgt nieuw drieklassig gebouw Mm DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering: in 's Landskamer D|am krat 24 flesjes D1CJL 0,3 liter, Meeneemprijs NU Bestuurders grote steden boos over aardgasprijzen Uitleg over school-t.v. op basis"-ouderavond Jfltt Tfl/1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzèe. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 27 november 1980 137ste jaargang Nr. 22818 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Beschouwingen gemeentebegroting Duiveland ZIERIKZEE, 25-11. Een voorstel tot verhoging van de heffing ter bestrijding van de verontreiniging van het oppervlaktewater met 5,— per vervuilingseenheid (V.E.) tot een bedrag van 53,per V.E. werd in de dinsdagmiddag gehouden vergadering van het water schap Schouwen-Duiveland m.a.s. aangenomen. De alge mene vergadering stond onder leiding van de waarne mend dijkgraaf, de heer M. J. Steur. De heer P. de Rijke te Zierikzee werd officieel geïnstalleerd als hoofdinge land ongebouwd in distrikt II. Na deze plechtige installatie sprak de voorzit ter de vergadering toe met een rede, waaraan in ons dinsdagnummer reeds uitvoerig aandacht besteed werd. Inzake reparatie aan het gemaal Den Osse werd meegedeeld, dat deze inmiddels is uitgevoerd. De waaier van het gemaal was versleten en is door Stork in Hengelo gereviseerd en in oktober weer terug ontvangen. Op 22 oktober kon het gemaal weer in bedrijf worden gesteld. De kosten van de reparatie heben 60.000,— bedragen, afgezien van de b.t.w. en aanvullend werk dat in eigen beheer werd uitgevoerd. ,,Een duur karwei", aldus de voorzitter. Slibproduktie In het lopende jaar werd de R.I.Z. Zierikzee (rioolwaterzuiveringsin stallatie) voltooid. Als gevolg van een intensievere zuivering steeg de slibproduktie aanmerkelijk en bleek het nodig het aantal slibbedden met 1600 m2 uit te breiden. Mede hier door steeg het aandeel van de kapi- taalslasten op de begroting. Peilingen Voorts gaf ir. G. D. Kloosterboer een overizcht van de peilingen. De voorjaarspeilingen waren goed, maar gingen bij de najaarspeilingen weer grotendeels verloren. Met name bij Koudekerke en Burghsluis is een deel van het beloop afgeschoven en onderaan in het water terug te vin den. Over het geheel genomen werd gesproken over ongunstige peilin gen, maar er werden (nog) geen maat regelen voorgesteld. „We zullen de zaak goed in de gaten houden", aldus ir. Kloosterboer. Technologische dienst Vervolgens kwam aan de orde de begroting van de Technologische Dienst Zeeuwse Waterschappen over 1981, die nogal wat diskussie op gang bracht. In een toelichting op deze be groting sprak de voorzitter over een „forse verhoging". De leden van de algemene vergadering hadden de be groting inmiddels wel thuis ontvan gen, maar de voorzitter wilde een en ander nog nader preciseren. Als één van de oorzaken van de verhoging noemde hij de verhuizing van de dienst. „Verhuizen kost bedstro", aldus de voorzitter „en dat geldt nog steeds". Omdat de dienst in het verleden een> aantal funkties gezamenlijk had uitgevoerd en dit niet meer mogelijk is, werd de post personeelslasten flink uitgebreid. Ook de bemonste ring onderging een flinke uitbreiding en genoemde drie punten waren oor zaak van de verhoging. De heer Van Gastel wilde weten waar het einde van de verhoging was. „Vooral in deze tijd moet steeds afgevraagd worden: wat kost het, en wie moet het opbrengen?" De voorzitter zei, dat ook in het bestuur dezelfde vragen leefden. Wat de personeelskosten betreft zei hij voorts, dat met name de ligging van het kantoor en laboratorium in de re gio niet gunstig te noemen is, en dat dit veel rij kosten met zich mee brengt. Hij zegde toe, volgend jaar niet weer met een dergelijke begro ting te komen. Veel posten zijn één malig. De heer W. A. Ter wogt pleitte voor een meerjarenplanning van de dienst. Ook stelde hij voor een alge mene vergadering te beleggen vóór de begroting een feit is. „U kunt het wel mooi toelichten, maar we kun nen er niets meer aan doen", aldus Ter wogt. Hierop ontstond een hevige diskus sie, waar de voorzitter tenslotte een einde maakte door te beloven dat de voorstellen van de heer Terwogt nog vóór de volgende vergadering in het bestuur besproken zullen worden en waar schriftelijk mededelingen over zullen worden gedaan. De vergade ring kon zich hiermee verenigen. Het onderwerp verkiezingen hoofdingelanden van jl. 24 oktober kwam ter sprake. De voorzitter merkte op, dat het opkomstpercenta ge (16,9 nog gunstig afstak bij vergeleken andere distrikten. Er werden 542 stemmen uitgebracht. Grondaankoop Het voorstel van het dagelijks bestuur tot aankoop van 72 m2 grond van een perceel wegberm voor de som van 1,—„de massa" van W. L. van 't Noordende te Bruinisse werd m.a.s. aangenomen. Op dit perceel had een schuur gestaan, die afge brand was. De vrijgekomen grond moest enkel nog officieel overgedra gen worden, middels dit voorstel. De voorzitter toonde zich blij, dat de vergadering het bestuur machtig de voor het opnemen van kasgeld en het aangaan van geldleningen. „We zijn blij, dat u ons dit toevertrouwd". Begroting 1981 Volgens de nu ter sprake komende begroting 1981, sluit deze met een post onvoorzien van 148.852,09 Vervolg pag. 2 Advertentie 3IÖ5 ZIERIKZEE. De visser, de heer W. K. Schot B.W.zn. trof in de Oosterschelde, een groot formaat zeehond aan, helaas dood. Het dier werd overgebracht naar de Nieuwe Haven-kade. Gelijktijdig kwam er een melding, dat even onder de kust ter hoogte van de Plompetoren een zwemmende zeehond was aangetroffen. Een unicum voor de Oosterschelde. „Onaanvaardbare toename" GRONINGEN, 26-11. De bestuur ders van dertien grotere Nederlandse gemeenten hebben een brief gestuurd aan de verschillende frakties van de Tweede Kamer. Zij protesteren hier in tegen de sterke stijging van de aardgasprijs. Gezegd wordt dat voor al de aardgasprijs geleid heeft tot „een onaanvaardbare toename van het netto-inkomen dat moet worden besteed aan vaste woonlasten". Met name voor de minstdraag- krachtige inwoners van de gemeen ten zou dit tot onoverkomenlijke (fi nanciële) problemen leiden. In de brief, een initiatief van de ge meente Groningen, wordt gezegd dat het uiteindelijke resultaat van een tariefstijging met circa 30 procent dit jaar de „toch al sterk gestegen woon lasten met nog eens zo'n driehonderd gulden netto doet toenemen". .Verbruikersminimum' De briefschrijvers zeggen ook dat de relatie die vaak wordt gelegd tus sen een hogere energieprijs en ener giebesparing onvoldoende hout snijdt. Een grote groep inwoners in de gemeenten zit al op een „verbrui kersminimum' ZIERIKZEE, 26-11. De onderwijsdelegatie, die giste ren (woensdag) naar Den Haag is geweest, om de nieuw- bouwplannen voor de Theo Thijssenschool te bespreken, is niet met lege handen naar huis gekomen. Op het mi nisterie van onderwijs werden zij ontvangen door de da mes Hopmans en Romanescu en zij kregen de toezegging voor de bouw van een 3-klassige school met een kleuter klas. ZIERIKZEE. Dinsdagmiddag namen een aantal hoofdingelanden afscheid van het waterschap Schouwen-Duiveland. Op de foto de heren J. den Boer, A. C. Dalebout, M. P. Moelker, W. J. de Vrieze en F. N. Zwart. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Pogingen worden nog ondernomen om er een 4-klassige school van te maken (met ook een kleuterklas). Over dit plan toonde het hoofd van de Theo Thijssenschool, de heer J. Goedhart zich „gematigd opti mistisch", aldus een mededeling die hij deed tijdens de gekombineerde ouderavond van „De Woelwaters" en de „Theo Thijssenschool", gehouden in het gebouw van „De Woelwaters". Êr mocht deze avond gesproken worden van het historische oudera vond, omdat het voor de eerste keer was, dat de ouderverenigingen van beide scholen met elkaar vergader den. Om deze vergadering een aan trekkelijk tintje te geven was vóór de pauze Hans Fortuin gevraag een en ander te komen vertellen over de televisie-lessen die beide scholen vol gen. N.O.T. Fortuin is de maker van deze pro gramma's en dus deskundig op dit gebied. De Nederlandse Onderwijs Televisie (N.O.T.) heeft 35 verschil lende series, voor elke klas van lager en voortgezet onderwijs. Ook de kleuterschool wordt niet vergeten. De beelden moeten een hulpmiddel zijn bij de vakken die op school gege ven worden. „De onderwijzer krijgt op deze manier een steuntje", aldus Fortuin. „Door onderzoek is gebleken, dat er behoefte bestaat aan dergelijke programma's, en dat blijkt uit de praktijk ook". „Spelraam" Het programma „Spelraam" werd speciaal gemaakt voor leerlingen van de eerste klas lagere school, en wel voor de eerste maanden dat ze op de nieuwe school zijn. De overgang van de kleuterschool naar lagere school is groot en daar helpt Spel raam bij. De bedoeling is dat spelend wordt geleerd. De leerstof zit in het programma verweven. De ouders kregen voorts een programma voor geschoteld uit de serie. Het onder werp rommel maken en dat zelf opruimen kwam aan de orde en het spelletje „ik hoor ik hoor, wat jij ook hoort". „Stel je voor" Vervolgens werd het programma voor de vijfde klas vertoond: „Stel je voor". Ook dit programma heeft het G T T G T T G T T G T T G T T G T T Advertentie INGEZONDEN MEDEDELING VAN SINTERKLAAS Sint adviseert: „Koop" wat G.T.T. presenteert! 1000 en 1 kado-idee bij G.T.T. GALERIE TAM TAM B.V. Havenplein 3, Zierikzee, Tel. 01110-4974 G T T G T T G T T G T T G T T G T T Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. ffib P &li.r doel het spelen in de klas te stimule ren. Samen iets organiseren, samen bezig zijn. „Het probleem van deze leeftijdsgroep is, dat ze minder spon taan zijn", aldus Hans Fortuin. „Altijd zijn er wel kinderen bij die het progamma zitten te bekijken met een gezicht van „Mij krijg je niet zo gek!" Om alle kinderen „mee" te krijgen werd onder andere door alle pro gramma's heen een tapdans ingestu deerd. Tijdens het vertonen van het Vervolg pag. 4 Verwachting tot vrijdagavond: Winterse buien Hagel- en sneeuwbuien, maar ook en kel opklaringen; minimumtempera tuur van onveer vier graden aan zee tot min twee graden op sommige plaatsen in het binnenland; middag- temperatuur omstreeks vier graden; krachtige, in de kustgebieden harde noordwesten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.32 Maan op 23.19, onder 13.18 Laatste Kwartier: 29 november: (10.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 nov. 6.57 19.52 0.44 13.21 Doodtij: 1 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De komende dagen staat ons koud weer te wachten. Morgen voe ren noordwestelijke winden hagel-en sneeuwbuien naar ons land. De mid- dagtemperatuur loopt daarbij nog op tot ongeveer vier graden, maar in de nacht zal de temperatuur om het vriespunt liggen. Geleidelijk gaat de wind meer naar noord tot noordoost on na morgen stroomt dan koude vrieslucht uit Skandinavië naar ons land. Hoewel het daar diep winter is, er ligt oen flink pak sneeuw, wordt do lucht op weg naar ons land nog wol wat aangewarmd, zodat het dan in hoofdzaak in de nacht en ochtend licht, mogelijk matig, zal vriezen. Ook do afgelopen nacht daalde het kwik in hot binnenland tijdens hel dor weert ot enkele graden onder nul. In het Alpengebied heeft het woensdag flink gesneeuwd. Dat hing samen met een depressie boven Cor sica die in Italië koud weer met regen brengt WARSCHAU. In acht steenkolen mijnen in het gebied van katowice en bij het buurtspoorweg verkeer in Warschau en Gdansk zijn waarschu wingsstakingen van twee en vier uur gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1