Uitgebreide algemene beschouwingen begroting en Meerjarenperspektief LU Om bedrijfsgezondheidszorg voor alle werkenden REUZEBAKKEN VERVOEREN MATERIAAL NAAR WERKEILAND „NEELTJE JANS" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee Stortsteen uit Finland Boer en kabinet Geen examens meer op 1 mei Het volwassenen onderwijs PÊ 011.7* ZIERIKZEESCHE «f NIEUWSBODE Dinsdag 25 november 1980 137ste jaargang Nr, 22817 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Antwoord kollege op beschouwingen ZIERIKZEE, 24-11. Op de maandag gehouden vergade ring van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, hebben de fraktielei- ders van de verschillende politieke partijen zich gewijd aan algemene beschouwingen over de gemeentebegro ting 1981 en het z.g.n. Meerjarenperspektief. Na de frak- tieleiders kwamen onmiddelijk de leden van het kollege van b. w. aan het woord. Stem C.D.A. De heer Van Velthoven (C.D.A.) schetste in zijn algemene beschou wingen, de wordingsgeschiedenis van het C.D.A., waarin hij een dank woord verwerkte jegens allen, uit de samenstellende partijen die niet in federatief verband gewerkt hebben voor de gemeente Zierikzee. Als in leiding op de huidige situatie gaf de woordvoerder een schets van het ekonomisch proces van de laatste de cennia, dat thans is uitgemond in een periode van bezuiniging. Een ander maatschappelijk kenmerk is het overtreden van bepaalde rechtsre gels. Hij wees er op, dat het gemeente lijk huishoudboekje thans nog ge zond is, vooral dankzij verschillende extra uitkeringen en (nog steeds) ho ge heffingen uit de O.G.-belasting. Deze druk - zo meende spreker - hoeft voorlopig niet verhoogd te wor den. Herbezinning De gemeente is feitelijk toe aan herbezinning op de taakstelling van de gemeente: het financieringstekort af 4.460.000,— is niet verontrus tend. Nodig is een (mogelijke) bedinging van de rente bij het afsluiten van geldleningen. De fraktie wil graag weten hoe de migratie van de bevolking (toename 85 personen) tot stand is gekomen. Vragen zijn er rond het landelijk te kort bij de automatisering en t.a.v. de op-klassifikatie. Voorzichtigheid is nodig bij het aantrekken van nieuw personeel. De beoogde bestem ming voor het gebouw van de I.S.D. heeft de instemming van de fraktie. Funktionaris? Een vraag is (ook) of voor milieu- en geluidshinderbestrijding een funktionaris moet JWorden aange trokken. Zelfs regionaal is de proble matiek nog wel te overzien. Ernstige kalamiteiten kunnen nauwelijks voorkomen. De prijs voor de ziekenhuis-fusie is het inleveren van een stukje .bestuurlijke zelfstandigheid maar het behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis gaat boven alles. De frak tie wil weten hoeveel méér de Schooltandartsendienst gaat kosten bij een verdere afname van het aan tal deelnemende leerlingen. Voor de lokatie van het Cornelia- stichting (nieuwbouw) gaat het om wederzijds goed gefundeerde argu menten. Andere vragen: hoe is het beleid in de zgn. Bevanco-zaak (huizenbouw Poortambacht); welke oplossing is er voor bebouwing van kleine stukjes grond in de binnenstad; waarom zo weinig vooruitgang nieuwbouwIre ne"; wat betekent omzetten van be jaardenwoningen tot „zorgwonin- Eén van de bakken, getrokken door een zeesleper, onderweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) gen" bij Borrendamme; hoe verloopt de verkoop van bouwrijpe kavels in Poortambacht VII? Voor kleine herstellingen heeft het rijk 75.000,— beschikbaar gesteld. Zijn de huizenrestaurateurs hiervan de hoogte? Nodig is het geplande schema van de ruimtelijke ordening, in het oog te houden. Hoe is de ontwikkeling rond het verkeersplein op Rijksweg 18 en de splitsing Rijksweg 18-weg naar de Val en hoe zijn de financiële konse- kwenties voor de gemeente? De aanleg van het fietspad langs de Laan van St. Hilaire zal toch wel bij de opening van de Rijksscholenge meenschap gereed zijn?, luidt de vraag van de C.D.A.-fraktie. Gezien de voor ons teleurstellende houding van enkele andere gemeen ten, om zelfstandig een D.P.O. te ver richten i.p.v. gezamenlijk, is de C.D.A.-fraktie van mening dat voor onze gemeente een dergelijk onder zoek niet noodzakelijk is. Onder schrijft v-et kollege deze mening? Onderwijs Het C.D.A. vraagt aan het kollege of zij er wel voldoende oog en oor voor hebben, om in samenwerking met „het veld" de intergratie van kleuter- en lager onderwijs zo geruis loos mogelijk te laten verlopen. Ver heugend noemt de fraktie het, dat het bestuur en de direktie van de Z.D.A.G. zich op het terrein van de volwassenenedukatie wil gaan bezig houden. Ook bij deze vorm van on derwijs zijn er huisvestingsproble men. Sportzaken De fraktie kan zich volledig vinden in de door het kollege uitgestippelde koers, betreffende het beleid inzake de sportakkommodatie. „Er zal wel moed voor nodig zijn, om tussen 1981 en 1985 veel geld op tafel te brengen om de plannen te realiseren", aldus de fraktie. Ook de C.D.A.-fraktie wil weten hoever de plannen staan met betrekking tot de vestiging van een tennishal met „annex". Het C.D.A. pleit voor meer aan dacht in het kader van het welzijn, voor het vrijwilligerswerk: kostelo ze arbeid, verricht door mensen ten dienst van de samenleving. De kosten van de plannen van de gemeente, om te komen tot aanstel ling van een funktionaris voor het welzijnswerk, noemt het C.D.A. „te veel van het goede". Dit moet leiden tot versnippering. Men verwacht van het kollege mi nimaal de toezegging, dat deze pro blematiek aanleiding zal zijn tot een serieuze diskussie. De C.D.A. signaleert een duidelijk behoefte aan een multi-funktionele ruimte als gemeenschapsruimte. Ge prefereerd wordt een dergelijke ruimte in de binnenstad, mede in ver band met de bereikbaarheid voor be woners van het gehele grondgebied. Wat betreft de ontwikkelingen op het gebied van de jachthaven en de voorbereiding van het kollege van de 2e fase herstel kademuren vraagt de fraktie: „Kan het kollege het op dit punt niet wat kalm aan doen?" Energiebeperking Met genoegen heeft men gekonsta- teerd, dat het C.D.A.-standpunt inze- ke energiebeperkende maatregelen door het kollege zijn overgenomen. Door deze post op de begroting struk- tureel te maken, kunnen er de ko mende jaren voorzieningen worden getroffen aan diverse eigendommen van de gemeente, aldus de fraktie. Voorts een vraag of de politie meer dan tot nu toe, lopend of fietsend straatdiensten kan gaan verrichten, volgens het C.D.A. noodzakelijk. „De problemen hebben wij niet verbloemd. Laten wij vertrouwen vinden in het woord van Augustinus: „Wij zijn de tijden, de tijden zijn wat wij er van maken", aldus het slot woord van de C.D.A.-fraktie. HOOGEZAND, 24-11. Om een be drijfsgezondheidszorg voor alle wer kenden in Nederland tot stand te brengen, zijn de komende jaren zes honderd tot achthonderd bedrijfsart sen nodig. Deze uitbreiding is een probleem, omdat de belangstelling voor het be roep van bedrijfsarts bepaald nog niet voldoende is. Voor dit beroep zal moeten worden gestimuleerd, bij voorbeeld door het vestigen van bij zondere leerstoelen in de bedrijfsge zondheidszorg aan verschillende uni versiteiten. Dat zei minister Albeda van sociale zaken maandag in Hoogezand bij de officiële opening van het pand van de Vereniging Regionale Bedrijfsge zondheidszorg Oostelij k-Groningen Volgens de bewindsman is eind vorig jaar een stichting in het leven geroe- ROME. Bij de zware aardbeving die het zuiden van Italië heeft getrof fen, zijn 3.122 mensen om het leven gekomen, aldus heeft de Italiaanse radio dinsdagochtend gemeld. BISSAU. Door toedoen van de vei ligheidsdienst onder de regering van Luiz Cabral zijn in de afgelopen zes jaar vijfhonderd mensen omge bracht. Dit is verklaard door de voor zitter van de revolutionaire raad, Jo- ao Bernardo Vieira, die op 14 novem ber door middel van een staatsgreep de macht overnam. GENÈVE. Het is vijf leden van een bende gelukt, tijdens een pauze in het tegen hen gevoerde proces uit de cel van het gerechtsgebouw in Genè- ve te vluchten. Van de uitbrekers ontbrak ieder spoor. ROME. In Rome zijn negen technici van de Italiaanse elektronika- en ra darfirma Selenia gearresteerd, die volgens de Romeinse politie plannen wilden verkopen voor een nieuw ty pe radar, waarvoor ook de NAVO en de VS belangstelling hebben. NOORDLAND, 24-11. Zoals bekend zijn voor de afslui ting van de Oosterschelde duizenden tonnen stortsteen nodig. Deze blokken steen zijn door Dosbouw aange kocht in Finland en worden over zee naar het werk- eiland Neeltje Jans vervoerd. Dit transport geschiedt met twee enorme bakken de Lapis I en Lapis II bei den afkomstig uit Naantali een havenstadje vlak bij AbÖ. Ze zijn praktisch zo groot als een voetbalveld met hun lengte van 132 meter en een breedte van 32 meter. Deze bakken met een diepgang van bijna 8 meter kunnen 25.000 ton stortsteen vervoeren. Als trekkracht fungeert de Zweed- stad ten noorden van Göteborg. Met se zeesleper Tiwaz uit Uddevalla een een motorvermogen van. 7500 pk brengt hij de bak in circa 5 dagen van Finland naar de Oosterschelde, dus zo ongeveer eens in de 14 dagen is dit transport voor de kust van Schou wen te zien. De Tiwaz, nog maar 2 jaar oud en rood geschilderd, neemt op loodsbotenpost Steenbank Pilot een loods aan boord en dan gaat het richting Oostgat. Sleepboothulp Daar de bakken geen roer hebben is sleepboothulp nodig om dit enor me transport door de nauwe corridor tussen Noord-Beveland en Schouwen te sturen. Vrijdag kwam een derge lijk transport de Oosterschelde opva ren geassisteerd door twee sleepbo ten van de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst, nl. de Kwintebank en de Hoeksebank, terwijl vlak voor de ha ven ook nog de Duitse zeesleper Pe ter Wessels uit Emden werd geroepen om de bak op zijn plaats te krijgen. In totaal waren dus 16.800 paarde- krachten nodig om een zo grote bak af te meren. Op deze bakken is akkommodatie voor 5 personen met keuken, slaap plaatsen en een verblijfsruimte. Vier zware motoren zorgen voor stroom, verwarming en perslucht om de an kers op te halen. Zaterdagmiddag vertrok de Tiwaz weer met de lege bak die door kranen en vrachtauto's gelost was, naar Finland voor het volgende transport. pen die de mogelijkheden voor bij zondere leerstoelen bedrijfsgezond heidszorg moet bekijken. DEN HAAG, 24-11. Het kabinet heeft op belastinggebied voor de zelfstandigen niet datgene gedaan, wat het in de regeringsverklaring in het vooruitzicht had gesteld. Minister-president mr. A. A. M. van Agt erkende dat maandag in Den Haag, en voegde er meteen aan toe dat hij en zijn regeringsploeg in de voor de verkiezingen nog resterende maanden ook geen verkiezingsver rassing op dat gebied in petto heb ben. De premier reageerde in de algeme ne vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité K.N.L.C., waar hij een inleiding had gehouden, op kritische vragen van onder meer J. D. Leeuwman, voorzit ter van de Groninger maatschappij van landbouw. De regering heeft wat het waarmaken van haar toezeggin gen inzake het zelfstandigenbeleid gefaald, vond deze, en duizenden boeren moeten nu toe met minder dan het minimum-inkomen. Er is, aldus de premier, de afgelo pen jaren wel een aantal maatregelen genomen dat in het bijzonder an de agrarische ondernemers ten goede kwam, maar deze maatregelen volde den inderdaad niet aan de, naar zijn mening achteraf gezien te hoge nor men, die het kabinet stelde toen het drie jaar geleden begon. DEN HAAG, 24-11. Minister Pais (van onderwijs) heeft toegezegd, dat in de toekomst geen centrale schrifte lijke examens meer op 1 mei worden gehouden. In het examen-rooster voor 1981 evenwel kan geen wijzi ging meer worden aangebracht, blijkt uit het ministeriële antwoord op schriftelijke vragen van het Pvd A-kamerlid Worerell. Deze noemde daarin de gekozen beginda tum (1 mei) voor het centraal schrif telijk eindexamen „een ongelukkig tijdstip" voor onderwijsgevenden die aktiviteiten ter viering van de dag van de arbeid willen meemaken. UTRECHT, 24-11. Minister Pais van onderwijs en wetenschappen vermoordt het dag/avondonderwijs aan volwassenen met zijn plannen om het aantal overuren van hierbij betrokken docenten drastisch te be perken. Dat is onrechtvaardig jegens de docenten die men destijds gebeden en gesmeekt heeft om avondlessen op zich te nemen naast een volledige dagtaak, ten behoeve van onderwijs aan jong-volwassenen. Als de plan nen van Pais doorgaan, betekent dat de doodsteek voor het dag/avond onderwijs en komen tienduizenden kursisten in de kou te staan. Dat zei voorzitter drs. J. M. Simons van de Vereniging van Rectoren en Docenten aan Avondcolleges (V.R.E.D.A.) zaterdag in utrecht tij dens een ledenvergadering van de vereniging. SCHARENDIJKE. Ook Scharendij- ke kreeg bezoek van Sinterklaas, die zaterdagmiddag per boot arriveerde en daarna veel belangstellenden naar de kade trok. Burgemeester W. dan Boer van Middenschouwen (rechts op de foto) was aanwezig om de hoge gast te verwelkomen, maar daarna wijdde de hoge gast zich uiteraard geheel aan de kindertjes. Voorafge gaan door een muziekkorps ging Sint te paard op weg naar de „Putmeet", waar hij een kinderfeest bijwoonde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Jeugd heeft tranen zonder ver drietouderen hebben verdriet zonder tranen. J. Roux Verwachting tot woensdagavond: Regen Lichte vorst in de nacht gevolgd door enige tijd regen of natte sneeuw. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 nov. Zon op 8.17, onder 16.33 Maan op 21.05, onder 12.08 27 nov. Zon op 8.18, onder 16.33 Maan op 22.12, onder 12.46 Laatste Kwartier: 29 nov. (10.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 nov. 5.16 18.14 11.34 23.53 27 nov. 6.04 19.02 - 12.26 Doodtij: 1 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komend etmaal komt er verandering in het weer. De zachte lucht, waarin de minimumtempera tuur vannacht niet lager kwam dan zeven graden in Groningen, wordt verdreven door koudere lucht, die nu boven Schotland en Scandinavië aan wezig is. Vanavond en vannacht dringt deze koudere lucht met regen, en later mogelijk een regen- of sneeuwbui, vanuit het noorden ons land binnen. Vannacht kan de tempe ratuur al tot om het vriespunt dalen, morgen wordt het niet veel warmer dan een graad of vijf. Morgen over dag komen er ook enkele opklarin gen. De wind, die nu nog matig en aan de kust krachtig is uit zuidwest tot west, draait naar noord en wordt aan de kust krachtig en later moge lijk hard. Ook in Frankrijk en Span je wordt het morgen kouder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1