BEMINNELIJKE SINTERKLAAS MAAKTE ZIJN INTOCHT TE RENESSE intermeubel deurloo EERSTE PRIJS GAAT NAAR ZIERIKZEESE Hulp bij zelfstandig kamer bewonen Ontvangst in Dorpshuis Te Oosterland ging Middenstand- winkelaktie van start ZZ-8 voer nieuwe Zuidhavenbrug open STREEKNIEUWS Voorn 37.50 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 november 1980 Nr. 22810 Sint in gezelschap van zijn grote vrienden, de kleine kinderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 22-11. Zaterdagmiddag was dan eindelijk het grote moment aangebroken waarnaar zoveel kinde ren vol verwachting hadden uitgekeken. Op uitnodiging van de middenstandsvereniging van Renesse maakte de grote kinderenvriend Sint Nicolaas zijn entree te Renes se. Om twee uur stonden bij het dorpshuis van Renesse vele belangstellenden kla^r om met „Luctor et Emergo" voorop, de Sint tegemoet te lopen. Ter hoogte van camping „Bonafide" ontmoette men de Sint. De Goeheiligman zat hoog te paard en werd vergezeld door twee rijkelijk strooiende zwarte Pieten. Met de Sint in hun midden maakte men rechtsomkeerd om een rondgang te maken door het dorp Renesse. Bij het dorpshuis kwam de stoet uiteindelijk tot stilstand. 3 OOSTERLAND, 21-11. Op vrijdag 21 november j.l. is de winkelaktie hier ter plaatse begonnen, georganiseerd door de middenstandsvereniging „Oosterland", en waaraan door een twintigtal middenstanders deelgenomen wordt. Nadat de Sint van zijn paard was gestegen en het dorpshuis was bin nen gegaan, kon iedereen terecht in de grote zaal van het dorpshuis. De muzikanten van „Luctor et Emergo" namen het podium in bezit om van daar af de „Sinterklaaszang" te be geleiden. Toen een ieder gezeten was betrad de Sint onder luid gejuich en gezang de zaal. Hij baande zich een weg naar het podium om zich daar vandaan tot de vele aanwezigen, maar toch in het bijzonder tot de kinderen, te richten. Eerst werd hij echter kort toe gesproken door de voorzitter van de Middenstandsvereniging van Renes se en vervolgens door burgemeester Niemantsverdriet-Leenheer. Beiden toonden zich verheugd dat de Sint weer naar Renesse was gekomen. De burgemeester sprak de hoop uit dat hij niet teveel hinder had ondervon den van de gedeeltelijk opgebroken Hoge Zoom. Zij verzekerde dat dat volgend jaar allemaal weer prima in orde zal zijn. Paardrijden Sint zelf verzekerde erg blij te zijn dat hij van zijn lijfarts nog steeds mag paardrijden. Hij zei verder dat hij het meest voor de kinderen was gekomen en vroeg of zij samen met Piet een mooi lied wilden zingen. Daarna kregen kinderen die dat graag wilden de gelegenheid even bij Sint op het podium te komen. Iets wat velen zich geen twee keer lieten zeggen. Er werden volop liedjes ge zongen, tekeningen aangeboden en enkele kleintjes hadden zelfs het voorrecht even bij de Sint op schoot te mogen zitten. Winkelweek-aktie Na een halfuurtje werd het voor de Sint wee"r tijd om verder te gaan. Voor zijn vertrek dankte hij voor de voortreffelijke ontvangst waarna hij wuivend en kinderhandjes drukkend de zaal verliet. (Vervolg van pag. 1) de kademuren, waarvoor de gemeen te wel een subsidie krijgt t.w. 650.000,— van Volkshuisvesting en Bij de uitgang kregen alle kinderen van de twee zwarte Pieten nog een zakje lekkers mee naar huis. Met de entree van Sinterklaas, is de winkelweekaktie van de mid denstandvereniging van Renesse van start gegaan. Dat betekende zaterdag naast winkelweekbonnen ook nog gratis loten voor de grote rollade wedstrijd, die die dag werd gehou den. Vijftig rollades waren beschik baar welke na sluitingstijd werden uitgeloot. Gedurende de week van 24 tot en met 29 november kunnen de gelukkige winnaars een bon ophalen, die zij bij een der Renesser slagers kunnen inwisselen. Zaterdag a.s. 14.00 uur, zal, wind en weder dienende, een vliegtuig bo ven Renesse strooibiljetten afwer pen, die ook weer kans bieden op aantrekkelijke prijzen. Mochten de weersomstandigheden het onmoge lijk maken voor het vliegtuig, dan zal het evenement naar 6 december worden verschoven. R.O., mogelijk nog aangevuld door c.r.m. in het kader van de subsidië ring openluchtrekreatie. Voor alle „bouwers" had de burge meester een geschenk meegebracht t.w. voor de bedrijven een ge-enka- dreerde ets van de Zierikzeese haven en voor de werkers aan het projekt een enveloppe met inhoud. Wel verantwoord? Woordvoerder van de provincie Zeeland was de gedeputeerde A. L. van Geesbergen, die het fijn vond dat Zeeland tóch een vaste oeververbin ding heeft gekregen, nl. te Zierikzee, zulks in tegenstelling met de Wester- schelde, waarvoor het voorlopig mislukt is. De gedeputeerde vond het feitelijk geen goede zaak, dat de gemeente Zierikzee voor alle brugkosten moet opdraaien. „Men vraagt zich af of het nog wel verantwoord is, dat een betrekkelijk kleine gemeente wordt opgezadeld met de kosten voor een projekt, dat zelfs van internationale betekenis is, want duizenden komen jaarlijks van het stedeschoon genieten". In dit verband noemde hij het rijksbeleid falend, vooral van c.r.m. en Monumentenzorg, temeer zulks daar straks de gemeente opnieuw voor hoge kosten staat voor het be houd van het „historisch waterfront" (kademuren). Met name Monumentenzorg blijft in gebreke. Naar aanleiding van het Slavenkas- boekje: „Zierikzee in de zeiltijd", trok hij een vergelijking met de Mid deleeuwen; „er is sindsdien op het punt van de problematiek, niet eens zoveel veranderd, want ook toen al ging het om de kademuren". Diepe put Uitgangspunt van de toespraak van de vertegenwoordiger van Witte- veen Bos, ir. Scherpbier, was een etsje dat ooit „bij hem thuis hing"; een gezicht op de Zierikzeese haven, met zeilschepen. Hij ging wat dieper in op de bouwgeschiedenis van de brug, vooral de „diepe put" destijds gaf zorgen, over het „houden" van de Zuidhavenpoort, maar het heeft re sultaat opgeleverd; „Een brug passend in de omgeving, passend ook in de „oude tijd", maar toch weer funktioneel voor de nieu we tijd". Ir. Scherpbier noemde nog de grote en gewaardeerde inspraak van de di- rekteur G.W.-Zierikzee. Namens Ge- ka B.V. bood de heer A. Kastelein, een klein lampje aan, als symbool voor de verlichting van de brug, die als geschenk van de aannemers is be doeld. Hij getuigde dat met veel ple zier aan de brug is gebouwd en vond het met name opvallend, dat de be drijven ditmaal eens iets kregen; „meestal is het andersom"- „Levend gebeuren" Vaak moest „bij tij en ontij" wor den gewerkt; dikwijls ook onder wa ter, maar bij elkaar was het een „le vend gebeuren", waarbij het schema „heilig" was, aldus de hoofdaanne mer, op wiens speech nog een gezellig uurtje volgde met een hapje en een drankje. ZIERIKZEE Kop-staart Op de afslag Lange Blokweg-Heu- velsweg 'Stopte zaterdagmiddag te 14.15 uur de automobilist J. v. d. W. uit Zierikzee om links af te slaan. Hij werd van achteren aangereden door de bestelauto-van H. t. R. uit Drei- schor. De auto van V. d. W. werd to taal vernield, de bestelauto aan de voorkant beschadigd. Inbraak De taveerne „Zierick" aan het Ha venplein heeft in de nacht van zater dag op zondag ongewenst bezoek ge had. Via het dak werd toegang ver schaft tot de taveerne. Vermist wordt: een bandrecorder met verster ker, benevens 39 flessen sterke drank. Van de dader(s) geen spoor. HAAMSTEDE Brandje Zondagochten om 7.00 uur moest de brandweer uitrukken om een klein brandje te blussen. Nog onbekenden hadden twee banden van een land bouwvoertuig aangestoken, die ge parkeerd stond voor de voormalige vlasserij aan de Kraaijensteinweg. De eigenaar van de wagen is V. d. W. uit Brouwershaven. Huis gekraakt Zaterdagochtend bleek de woning aan het Sluispad nummer 54 ge kraakt te zijn. De eigenaresse van de woning is de gemeente, nadat me vrouw B. deze in juli had verlaten. Juist vorige week had de gemeente besloten het pand te verkopen, waar tegen door een aantal mensen be zwaar werd gemaakt. De familie K. uit Haamstede heeft uit protest tegen de verkoop de wo ning gekraakt. Toegang werd verkre gen via een schuifraam. Volgens woordvoerders van de gemeente kunnen de krakers er niet worden uitgezet, omdat het hier een leegstaande woning betreft, zonder meubilair. Inmiddels is de gekraakte woning hèt onderwerp van gesprek in Haamstede. Kindermiddag met Sinterklaas De Middenstandsvereniging Burgh Haamstede heeft zaterdagmiddag de kinderen uit beide dorpen een onver' getelijke middag bezorgd. De grote zaal van camping Duinrand was tot de nok gevuld met jeugdige enthousi astelingen die ongeduldig wachtten op de dingen die komen gingen. Allereerst sprak mevr. C. Jonker- de Looze een welkomstwoord en daarop kwam Barsoio uit St.-Maar- tensdijk voor het voetlicht. Hij goochelde er lustig op los, hij sprak buik en kwam als laatste optreden met een clownsnummer. Inmiddels was Sinterklaas met een aantal knechten gearriveerd die de kinderen trakterden op lekkers. Te vens maakte hij 18 aanwezigen ge lukkig met een boek, puzzel en ande re leuke voorwerpen. Zij waren de winnaars van de kleurwedstrijd. Omstreeks half vijf was het feest af gelopen en keerde iedereen voldaan naar huis. A.s. zaterdag is een rustmiddag voor Sinterklaas. Wel wordt om 17.00 uur in de zaak van de fa. Gebr. Ver ton de eerste trekking gehouden uit de groene zegelkaarten waarmede geldsbedragen en taarten zijn te win nen. SCHARENDIJKE Inbraak In de konsumptietent van C.D., staande bij het parkeerterrein de Koepel is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Dooreen dak luik verschafte men zich toegang tot het gebouw. Vermist worden sigaret ten, een radio en geld uit een speelau tomaat, met een totale waarde van 400,- ruim. Van de dader nog geen spoor. ZONNEMAIRE Ais een haas in de sloot Zondagmiddag om 18.00 uur reed F. H. W. H. uit Dreischor op de Sta- pelsweg, toen hij schrok van een overstekende haas. Door de reaktie belandde het voertuig in de sloot. H. en haas kwamen met de schrik vrij, terwijl de auto vernield werd. DREISCHOR Ruit ingegooid Van de 2e woning, eigenaar J. N. uit Den Haag, staande aan de Welle- weg werd in de afgelopen dagen een dubbele ruit ingegooid. De schade be draagt 400,-. Van de dader nog geen spoor. OUWERKERK Afdeling Duiveland Plattelandsvrouwenbond In het Dorpshuis in Ouwerkerk heette mevrouw Schoof-Klaassen ve le aanwezigen welkom en in het bij zonder mevrouw Voorhuis, die deze doe-avond voor de afdeling Duive land van de Plattelandsvrouwen bond verzorgde. Na enige mededelingen omtrent de volksdanskursus gingen alle dames in groepen aan het werk. Deze groe pen hielden zich bezig met het maken van kerstkaarten, macramé, het plakken van droogbloemen, leerbe- werken en het doorstoppen van gaas. Ook was er een stand van UNICEF. Het was al Iaat toen alle dames huis waarts keerden om hun kreaties daar verder af te maken. De voorzitster wenste ieder een tot ziens op „de Oosterhof" voor de kerstviering. NIEUWERKERK Uitgegleden De 54-jarige W. H. uit Zierikzee reed donderdag onder Nieuwerkerk met zijn brommer over de Parallel weg toen hij door een overmaat aan slijk ten val kwam. Hij verwondde zich aan een arm. OOSTERLAND Ernstig gewond De 31-jarige Rotterdammer L. H. reed zaterdagmiddag rond 14.20 uur vanuit Zierikzee richting Rotterdam, ter hoogte van de pleisterplaats in de bocht te veel naar rechts, geraakte in de berm en verdween in de sloot. Door te hoge snelheid waarmede H. reed werd de auto vernield en moest de brandweer van Oosterland ter plaatse komen om de bestuurder uit de auto te zagen. Met ernstig nek letsel werd hij naar het Zweedse Ro de Kruisziekenhuis vervoerd. De vrijwel nieuwe auto werd door gara ge Ista afgevoerd. De bibliotheek De bibliotheek van de Gerefor meerde Gemeente alhier, die tijdens de verbouwingswerkzaamheden, c.q. uitbreiding, van het bijgebouw van de gemeente, de voormalige pastorie, De verstrekte zegels (bij elke beste ding van 2,50 wordt er één ver strekt) kunnen op een desbetreffend formulier geplakt worden, tien tege lijk, die dan een lot vormen en in een daarvoor opgestelde ton bij kapper W. Stouten gedeponeerd kunnen worden. Tussen de hoofdtrekking, die plaats vindt op zaterdag 6 decem ber a.s. in het cafétaria „Neffen 'd Eule", vindt nog een vijftal tussen trekkingen plaats, waarvan de eerste komt op dinsdag 25 november a.s.. Dezelfde avond wordt de naam van de prijswinnaar per raambiljet be kend gemaakt bij genoemde kap perszaak. De loten De loten die voor deze tussentrek kingen gebruikt worden, blijven de gehele winkelaktie geldig en komen bij de hoofdtrekking weer op de proppen. Bovendien kan men tijdens naast de kerk, geruime tijd heeft moeten stilliggen voor het uitlenen van boeken, heeft het voornemen om op woensdag 26 november a.s. weer te beginnen met de uitgifte van lees boeken, n.l. van 7.30 uur tot 8.30 uur vanuit de nieuwe bibliotheek aan de Sint Joostdijk, naast de kerk. BRUINISSE Doorgereden na aanrijding In de Korte Ring werd zaterdaga vond te 22.45 uur de geparkeerd staande auto van J. L. uit Bruinisse aangereden door een automobilist die er vandoor ging. De politie kon later de dader aanhouden. Het was de 18-jarige rijbewijsloze C. R. uit Bruinisse die zonder toestemming van zijn moeder met de auto was gaan rijden. Beide auto's liepen scha de op. (Vervolg van pag. 1) Alternatief Wonen is het beheren en exploiteren van woningen ten behoe ve van personen, die niet, of „nog" niet geheel zelfstandig kunnen of willen wonen op Schouwen-Duive- land". Dus niet voor mensen, die „ge woon" een kamer zoeken en daar verder geen hulp bij nodig hebben. Begeleiding De begeleiding die de toekomstige bewoners van deze (gewone) huizen kunnen krijgen, bestaat uit de moge lijkheid tot het geven van gezins hulp: waarmee bedoeld wordt: hel pen bij de normale huishoudelijke zaken. Voorts kan men op het bestuur van de stichting een beroep doen bij sociale problemen, prakti sche problemen en financiële kwesties. Met nadruk stelde de voorzitter van de stichting, de heer R. Kok tij dens een uiteenzetting voor de pers vrijdagmiddag, dat de begeleiding niet professioneel zal zijn. Er zal evenmin subsidie aange vraagd worden, want het doel is dat de bewoners geheel zelfstandig zul len wonen en zelf ook bijvoorbeeld de huur moeten gaan betalen. Klein beetje aandacht Het gaat in feite alleen maar om hen die dat nodig hebben „een klein beetje aandacht te geven" aldus de voorzitter. In die gevallen kan aange klopt worden bij zoals gemeld het bestuur, dat op haarbeurt weer gead viseerd wordt door mensen uit S.P.D., S.P.Z. en de Intergemeente lijke Sociale Dienst. Het ligt in de be doeling dat er gemiddeld drie bewo ners per huis zullen komen, in huizen die van de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee gehuurd worden. De stichting huurt deze woningen en verhuurt ze „onder" aan de bewo ners. Zo is dit ook overeengekomen met „Beter Wonen". de winkelaktie nog meedoen aan twee extra attrakties, n.l. het raden naar de totale lengte van een lint waarvan bij elke deelnemer een stuk in de etalage ligt en ten tweede kan er geraden worden naar het gezame- lijk gewicht van de vijf bestuursle den van de middenstandsvereniging „Oosterland". Deze oplossingen van deze twee extra attrakties kunnen weer bij kapper Stouten aan de Sint Joostdijk ingeleverd worden tot en met maandag 1 december a.s. Zierikzee, eigentijdse meubelen Meelstraat 31, tel. 01110-2945 Zierikzee, klassieke meubelen, Meelstraat 33, tel. 01110-2946 Daarvoor heeft het bestuur wel een aantal garanties moeten stellen, zo als het op tijd betalen van de huur en het niet op kunnen heffen van de stichting zolang er bewoners in de huizen wonen. Niet zo fijngevoelig overigens om op dit moment over op heffen te spreken: de stichting is er in geslaagd om op twee woningen van „Beter Wonen" een optie te krijgen. Centrum van Zierikzee Deze woningen staan op de hoek Lammermarkt/Varremarkt in het centrum van Zierikzee. Het bestuur is in bespreking met een zestal adspi- rant bewoners, die zodra het huis klaar is; naar verwachting februari/maart van het komend jaar, de huizen zullen gaan bewonen. Het betreft hier gewone huizen. De bedoeling is, dat de huiskamer en keuken gezamenlijk gebruikt wor den en daarnaast de bewoners de be schikking hebben over een eigen zitg slaapkamer. Afgevaardigden van de bewoners (maximaal drie) krijgen zitting in het bestuur zodat er ook van deze zijde inspraak wordt verkregen, bijvoor beeld over wie komt er in de huizen. Reakties Het bestuur zou graag reakties krijgen op de plannen en in kontakt willen komen met mensen die menen hiervoor in aanmerking te komen. Reakties worden ingewacht bij: R. Kok, Krabstraat 26, Zierikzee; J. de Jong, Driekoningenlaan 25, Zierik zee of bij P. Mes, Bernhardstraat 10 te Haamstede. Overigens is de „begeleide kamer bewoning" niet nieuw: over heel het land zijn er verenigingen, stichtingen die zich daar mee bezig houden. Maar in de vorm waarin de S.A.W. het ge goten heeft is het uniek, zeker voor Schouwen-Duiveland. Bij monde van de voorzitter prijst de stichting zich gelukkig dat „Beter Wonen" - die de sociale woningbouw hoog in het vaandel heeft - de volle medewerking aan dit partikuliere in itiatief heeft gegeven. Sintnicolaas-aktie ZOC ZIERIKZEE, 21-11. Vrijdagochtend werd door notaris D. van Eck te Zierikzee, de eerste prijswinnaars bekend gemaakt van de Sint Nicolaas-aktie, georganiseerd door de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). In de middaguren kon de voorzitter van de Z.O.C., de heer P. Verhagen, de eerste prijs uitreiken aan de win nares: mevrouw P. E. Bil-den Haan uit de Lange St. Janstraat alhier. De prijsuitreiking vond plaats in het winkeltje in de Passage waar voor heen een winkel in Chinese kunst was gevestigd. Confuus Mevrouw Bil-den Haan was zicht baar verrast. Confuus van het vele geld 500,—) dat zij zojuist had ge wonnen zei ze: „Ik kan het nog niet geloven! Dat is me nou nog nooit overkomen". Op de vraag wat zij met de prijs (16 kado-bonnen) gaat doen deelde zij mee, dat haar 10 kleinkinderen er wel een flink portie van zullen krijgen. Tafelbiljart In totaal zijn er tijdens de aktie 1250 prijzen te winnen, waarvan de grootste (en waarschijnlijk de duurste) het grootmodel tafelbiljart is. Voorts drie geldprijzen waarvan de eerste dus al is uitgereikt. De twee andere geldprijzen zijn ho ger: de eerst volgende is 750,— en de laatste 1.000,—. De volgende trekking vindt plaats op 28 november en de laatste op 8 de cember. De te winnen prijzen staan uitgestald in het winkeltje in de Pas sage. ZIERIKZEE. Op de hoek van de Lammermarkt/Varremarkt worden twee huizen in gereedheid gebracht, waar de nieuwe Stichting Alternatief Wonen een vijftal bewoners hoopt onder te brengen. De huizen worden gehuurd van „Beter Wonente Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 4 "A i Advertentie Willeke.diep in zijn hart heeft Sint voor jou een plaats apart Dus beste diva, voor je divan. Een aardigheidje van een fan. Patchwork leren kus sentjes; rond, ovaal of rechthoekig. Sinterklaasprijsje per stuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3