NIEUW SCHIP (ZZ-8) VOER NIEUWE ZUIDHAVENBRUG OFFICIEEL OPEN Stichting biedt hulp bij zelfstandig kamerbewonen DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer: „Beminnelijke Sint Nicolaas te Renesse ,,De mooiste van vijf voorgangers" SO .W. -Zierikzee Projekt gaat februari van start WA> Udh P£ Bii.r Frankrijk biedt hulp aan Hervormde Kerk en kernontwapening SER oneens met AWBZ voorstel Amerikaanse defensie begroting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 november 1980 137ste jaargang Nr. 22816 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103.50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. ZIERIKZEE, 22-11. Zaterdag was voor Zierikzee een hoogtijdag, als gevolg van twee gebeurtenissen, die niets - en toch alles - met elkaar te maken hadden. De nieuwe bij het stadssilhouet en de antieke ambiance ter plekke aangepaste - Zuidhavenbrug werd in gebruik gesteld en de nieuwe Z.Z. - 8 - de „Levina Wilhelmina" van de fa. Jac. Schot Zonen maakte een proefvaart en werd over gedragen door de bouwer aan de opdrachtgever. Een „link" tussen beide gebeurtenissen was het feit dat de nieuwe mossel- kotter, de brug „open voer", d.w.z. hij ging als eerste schip door de nieuwe, open brug, een nautisch moeilijk karwei, omlijst door een pittige bries, want die is er altijd, als er te Zierikzee iets buitengewoons aan de hand is. Een ongekend aantal mensen had zich op het landhoofd bij de poort op gesteld en - om trouw te blijven aan de traditie - één der firmanten, de heer J. Schot, zwaaide de in een „klompje" gestopte brugsleutel over naar de op de wal geposteerde burge meester Th. H. de Meester, waarme de de ingebruikstelling van de brug een feit was. De Z.Z.-8 was letterlijk overdekt met passagiers, de wind deed speelse dingen aan „kop en kont" van het nieuwe schip en eventjes deed de boot grillig bij het overnemen van de stuurhandle, met als gevolg een flin ke schok: de boot raakte de zijkant van het bruglandhoofd, een ietsje schade aan „brug" en schip veroorza kend. Later bleek dat dit verklaarbare en exkusabele schoonheidsfoutje, (nog) wordt weggepoetst, in het kader van de overdrachtsregelingen. Niets aan de hand dus! Wat het puur feestelijk gebeuren betreft, zorgden „Kunst en Eer" en „Rust Roest" - opgesteld aan de „overkant" (Vissersdijk) voor de nodige muzikale vrolijkheid, bij el kaar de dingen van de dag opblazend tot een echt Zierikzees' gebeuren, dat een kruisje zal krijgen in de stads- historie. Woordenstroom Na de nautische exekuties, die de brug tot „bezit" van Zierikzee maak ten, gingen de wegen van de bij het „uur U" betrokkenen uiteen; de vis sersmensen bezetten de „Auberge Maritime" en officieel Zierikzee vond onderdak in de Concertzaal- foyer, waar een woordenstroom over de nieuwe brug werd heen gegoten. Gelukkig maar, want het bood een marge voor een rektifikatie; de krant suggereerde vorige week, dat - naast de reserveringen voor de nieuwe brug, door de gemeente - ook sprake zou zijn geweest van (toch) een subsi die. Burgemeester De Meester maakte duidelijk, dat hiervan geen sprake is geweest. Overal ving de gemeente bot, zodat Zierikzee de stichtings- kosten ad 4,3 miljoen zelf moet be talen. De eerste burger verpakte die me dedeling in zijn openings- en wel komsttoespraak, gewagend van de grote publieke belangstelling voor het onderwerpelijke projekt in de ci- viel-technische sfeer. Dit enthousi asme is hartverwarmend", aldus de heer De Meester, die - teruggaande in de geschiedenis - konkludeerde dat thans de mooiste brug op die plaats in Zierikzee is gebouwd, mooier dus dan de vijf voorafgaande en beter aangepast ook dan de thans verdwe nen 1927-brug, die door zijn toenma lige ambtsvoorganger, toen toch ook al: „flink en degelijk en passend in het stadsbeeld" werd genoemd. „Net niet helemaal" De 1927-brug evenwel „had het net niet helemaal"; dit is wel het geval met de huidige, voor het ontwerpen waarvan het bouwbureau Witteveen Bos veel lof toekomt. Thrms is een brug op historisch ver antwoorde wijze ingebracht en sa menvallend hiermede wordt ook de (kleine) witte brug gerestaureerd, zo dat de gemeente zich voorlopig over een „bruggenkwestie" niet meer druk behoeft te maken. De pogingen subsidie te verkrijgen zijn legio ge weest. Het ging niet binnen het raam van de „aanvullende kultuurtechni- sche werken" (D.A.C.W.); het klikte niet bij Monumentenzorg, noch bij verkeer en waterstaat, noch in het raam van de rekonstruktie sane ringsplannen", zodat vooral het geld welkom was, dat de gemeente ont ving van het Waterschap i.v.m. over dracht van de rioolwaterzuiverings installatie. „Mooie zeef" Voor de rest was reserveren nood zaak en daarmede is al in 1975 begon nen, terwijl de brugbouw begin van dit jaar is gestart. De oude brug - zo bleek - steunde nog op de pijler- konstruktie van de brug uit 1838. Hij kon maximaal 5 ton dragen, maar bij de nieuwe brug is er geen li miet, „hoewel er een heel mooie zeef is, in de vorm van de Zuidhaven poort". De brugbreedte is van 11 op 12 me ter gebracht en de vaargeul is gebag gerd. Fraai zijn vooral de landhoof- den met de gemetselde bogen: „geen gemakkelijk werk voor de mensen van de fa. Roggeband, die het echter met enthousiasme hebben gedaan". Kademuren De burgemeester vertelde hoe hij, op grond van zijn woonsituatie, het werk van nabij heeft kunnen volgen en opmerkte, dat soms al heel vroeg de Geka-werkers (fa. Kastelein) 's morgens begonnen, om aan het sche ma te kunnen vasthouden, zodat de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE. De K.H. Kunst en Eer" marcheert over de brug naar de Vissers- dijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) brug, eerder nog dan verwacht, kon jekt, dat alweer door een nieuw zal worden open gesteld. Op dit punt worden gevolgd: nl. het herstel van moet de voortreffelijke samenwer king worden genoemd rond dit ob- Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE, 22-11. Een spontaan ontstaan initiatief yan een aantal partikulieren heeft geleid tot het oprich ten van de „Stichting Alternatief Wonen", kortweg S.A.W. te Zierikzee. De stichting is opgezet, om degenen aan een woning (kamer) te helpen, die hiertoe uit zichzelf niet of nauwelijks kunnen komen, dan wel er tegenop zien en een beetje hulp best kunnen gebruiken. Die hulp, de uitgestoken hand, dat zetje in de rug wil de S.A.W. hun gaan geven. ZIERIKZEE. De nieuwe ZZ-8 vaart als eerste schip door de ge-opende nieuwe brug. Een historisch moment. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Want voor iedereen komt er een tijd, dat hij of zij het ouderlijk huis moet of wil verlaten. Voor een aantal mensen is dit wanneer ze gaan trou wen (of samenwonen), voor anderen betekent het dat ze zelfstandig op ka mers gaan wonen. Op kamers wonen betekent (soms) dat men erg alleen komt te staan. In zo'n situatie kan het prettig zijn, dat met meer mensen wordt samen gewoond, die met elkaar kontakt hebben. Voor het eerst op kamers gaan wonen, betekent ook vaak dat voor het eerst voor eigen eten ge zorgd moet worden en de eigen was doen. Het kan nodig zijn dat daar bij geholpen wordt. Tussen wal en schip Nu was er een aantal mensen, met name genoemd de heren R. de Kok, J. de Jong en P. Mes, die uit hoofde van hun beroep met dergelijke mensen in aanraking kwamen. Zij merkten aan bepaalde signalen, dat er mensen wa ren (en zijn), die wat betreft het huis vestingsbeleid „tussen wal en schip" waren geraakt. Mensen, die best zelfstandig willen gaan wonen, maar daar (vooral in het begin) hulp bij nodig hebben. Men sen, die (nog) thuis wonen, bij hun ouders, maar daar eigenlijk geen vre de mee hebben. Men denkt hier ook aan degenen, die een klein beetje verzorging van „thuis" krijgen, maar wat gebeurt er met hen als de ouders ziek worden of, in het ergste geval komen te overlij den? Koppen bij elkaar Vorig jaar september hebben de initi atiefnemers de hoofden bijelkaar gestoken en men vond toen (en nu nog) dat er voor deze mensen weinig gedaan werd. Daarom hebben zij besloten tot het oprichten van ge noemde stichting, die inmiddels zo ver is, dat de statuten naar de Kamer van Koophandel onderweg zijn en goedgekeurd kunnen worden, zodat de stichting een feit is. De statuten zeggen over de „doel groep", inmiddels al een beetje be schreven, het volgende: „de doelstelling van de Stichting (vervolg pagina 4) AMSTERDAM, 22-11. Als Neder land kerncentrales wil bouwen, dan is Frankrijk gaarne bereid ons daar voor de nodige technologie te leve ren. Besluiten wij er echter toe geen kerncentrales te bouwen, dan is Frankrijk graag bereid om de elek triciteit te leveren, die Nederland an ders zelf met die centrales zou kun nen opwekken. De Franse minister van handel, Mi chel Cointat, heeft dit in Amsterdam gezegd bij de officiële opening van de nieuwe Franse Kamer van Koophan del, die de Franse regering en het Franse bedrijfsleven in Amsterdam hebben gevestigd. - Frankrijk heeft al een groot aantal kerncentrales en is in snel tempo be zig daar nog een groot aantal centra les bij te bouwen. DOORN, 22-11. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft zich zaterdag te Doorn uitgesproken voor het kern- wapenvrij maken ven Nederland. Dit wordt gezien als een eenzijdige stap op weg naar ontwapening, die gepaard moet gaan met onderhande lingen om dit doel te bereiken. Het is niet mogelijk gebleken via meerzij dige afspraken tot zulke stappen te komen. De weg van tegelijk onder handelen en verder bewapenen heeft slechts geleid tot heilloze vermeerde ring van de bewapening. Dit zegt de kerk in een pastorale brief aan de gemeenten. DEN HAAG, 22-11. De Sociaal Eko- nomische Raad (SER) heeft het rege ringsvoorstel om de eigen bijdrage volgens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) afhankelijk te maken van het inkomen of het ver mogen van de verzekerde verwor pen. De AWBZ verzekert tegen lang durige opneming in ziekenhuizen en inrichtingen. De SER is tegen relatie van de eigen bijdrage met het vermogen, omdat in geen enkele van de thans geldende sociale verzekeringswetten het vermogen een rol speelt bij de aanspraken van de verzekerde. Verwachting tot dinsdagavond: Dalende temperatuur Veel bewolking en af en toe regen; temperatuur dalend tot ongeveer 9 graden; vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 8.16, onder 16.34 Maan op 20.00, onder 11.20 Laatste Kwartier: 29 november: (10.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 nov. 4.44 17.24 10.45 23.00 Springtij: 24 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich in zach te en vochtige lucht, die met zuid westenwind van de Atlantische Oceaan wordt aangevoerd. De be grenzing van deze zachte lucht be vindt zich boven Ierland en zuid- Engeland: koude lucht is aanwezig boven Scandinavië en noord-Schot land. Vandaag blijft deze koude lucht nog ver van ons land verwijderd, maar nadat in de komende nacht een depressie van Ierland over de Noord zee naar het oosten is getrokken, kan deze koudere lucht naar het zuiden uitstromen. Het ziet er echter naar uit, dat hij ons niet voor dinsdag avond bereikt. We blijven nog in het overgangsge bied met veel bewolking en af en toe regen of een bui, wel wordt het wat minder zacht met middagtemperatu- ren die niet hoger komen dan 10 gra den. WASHINGTON. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland ziet de samenwerking met de nieuwe Amerikaanse regering onder Ronald Reagan met „vertrouwen en hoop" tegemoet. Op een perskonferentie na zijn ontmoeting met Reagan zei Schmidt dat men de konklusie mag trekken dat de samenwerking met de nieuwe Amerikaanse regering „nauw" zal zijn. OTTAWA. De Sowjet-Unie zal Ca nada 3 miljoen dollar (6 miljoen gul den) betalen als vergoeding van de schade veroorzaakt door het neerko men van een Russische satelliet op Canadees grondgebied. WASHINGTON, 22-11. De senaat heeft in Washington zijn goedkeu ring gehecht aan een defensiebegro ting van 160,6 miljard dollar voor het op één oktober begonnen begrotings jaar. Dat is 3,4 miljard dollar meer dan in de ontwerp-begroting in het Huis van Afgevaardigden voor defensie was uitgetrokken. Een gezamenlijke kommissie van het huis en de senaat moet nu tot een kompromis komen inzake de beide ontwerp-begrotin- gen. Het bedrag dat de senaat voor de fensie wil uittrekken ligt 23 miljard dollar hoger dan het defensiebudget van verleden jaar. President Carter had 154,1 miljard gevraagd. Verwacht wordt dat Reagan verde re verhogingen aan zal bevelen. Ad viseurs van de aanstaande president noemen in dit verband bedragen van tussen de 3- en de 25 miljard dollar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1